Parui Islam-beweging actief? Aanvallen op politie- en legerposten n K.A.B. protesteert tegen verklaring der werkgevers Mgr. Kacsmarek veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf Spionnage-complot in O.-Duitsland ontdekt? ILLINOIS PIKTE RUSSISCH PILOOT IN DE KUIF Joegoslavische priesters door gepeupel overvallen Tot hoofd en hart TOESTAND ZOU ERNSTIG ZIJN Regeringspartijen lijden nederlaag Stormen teisteren West-Europa Gratis taxi Bisschop aanvaardt vonnis berouw en kalmte55 met Winterkleding voor Oost-Duitsland Insigne met hamer en sikkel Kapelaan Tetteroo besweken Seminarie geplunderd Uee riUKKlo oefrnycu out// Het weer «Si - WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25793 De oorzaken Verkiezingen in Denemarken Stabiel kabinet nu moeilijk te vormen Lichtschip zinkende, vliegtuig beschadigd S.E.R. zou niet ingeschakeld worden voordat overeenstemming over percentage der loonsverhoging zou zijn bereikt „Spionnage in dienst van Amerikaans imperialisme" Communistische radio meldt tal van arrestaties Eisenhower vraagt V.S.: Amerikaanse BB in actie Toestand andere slacht offers autobotsing zeer verbeterd Konijnenziekte op Schouwen-Duiveland Vlugschrift over de konijnenziekte Dode en zwaar gewonde bij motorongeluk „AJST.P. heeft geen rechtspersoonlijkheid" Aldus kantonrechter te Amsterdam Dames - Heren Montycoats BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJonuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 1 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ONRUST IN ATJEH In een aantal plaatsen van Atjeh zijn Maandag ongeregeldheden uitgebro ken. Het Indonesische kabinet heeft gisteravond de toestand besproken en in een communiqué medegedeeld, dat in zes plaatsen in Atjeh aanvallen zijn gedaan op posten van politie en leger. De regering heeft aan leger en politie opgedragen, maatregelen te nemen om de toestand in de hand te krijgen. Leger en politie te Kota Radja zijn sedert Zondag geconsigneerd, aldus tele grafeerde de speciale correspondent van Pi-Aneta uit de hoofdstad van Atjeh. Maandagochtend is te Kota Radja door een mobiele brigade van het leger en door de politie gepatrouilleerd. Dinsdag is in Lhok Seumawe een gevecht geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde één dode viel. Het aantal doden bij de bende kon niet worden vastgesteld. Zestig bendeleden werden gevangen genomen. De commandant van het regiment „Bukit Barisan", te Kota Radja, majoor Prijatna, deelde aan Aneta mede, dat te Sigli en te Peureula, in het Noord- Oostelijke deel van Atjeh, pogingen zijn gedaan afdelingen van het leger aan te vallen. De majoor zei, dat de hoofd plaatsen van de regentschappen en de omgeving daarvan nog in handen van het leger zijn. Enkele leiders van ille gale bewegingen, zijn in hechtenis ge nomen. In Groot-Atjeh is het rustig, aldus majoor Prijatna, strategische punten worden bewaakt door leger en politie. Majoor Prijatna noemde de toestand „ernstig". Hij deelde nog mede, dat hij onderdelen van het leger vlugschriften zijn verspreid, waarin wordt medege deeld, dat Atjeh is geproclameerd tot deel van de „Negara Islam Indonesia", zulks met ingang van 21 September. Dit zou betekenen, dat de Darul Islam beweging van Kartosuwirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid. Kortgele den werd uit Makassar gemeld, dat Kahar Muzakkar zich met zijn bende had aan gesloten bij deze door Kartosuwirjo in West-Java geleide illegale beweging. Volgens een mededeling uit regerings kringen, gepubliceerd door „Merdeka", zouden de ongeregeldheden zijn veroor zaakt door tegenstellingen tussen het feodaal georiënteerde gedeelte der be volking en het gewone volk. Dinsdag is te Kota Radja bekend ge maakt dat de avondklok is ingesteld van 20.00 uur tot 6.00 uur. De telefoonverbindingen van Kota Radja met het Oostelijk deel van Atjeh, werken nog slechts tot Idi. De verbin ding met de plaatsen verderop, tussen Idi en Medan, is, van Kota Radja uit, verbroken, hetgeen sedert Maandag ook het geval is tussen Kota Radja en Sigli. Ook de verbinding met Lhonga is ver broken, evenals de telegraafverbinding tussen Medan en Kota Radja. Over de oorzaak van het verbreken dezer ver bindingen, konden geen mededelingen worden gedaan. - Maandag zijn er tussen Kota Radja en Medan geen autobussen vertrokken. Het hoofd van de spoorwegen in Atjeh, de heêr Chatib, deelde aan de corres pondent van Aneta mede, dat de trein van Idi naar Lhok Seumawe en de trein van Pangkalan Susu naar Lhok Seumawe, die Zondagavond 19.1)0 uur in Kota Radja hadden moeten aankomen, te middernacht nog niet binnen waren. In een goederenwagen van de sneldienst tussen Lhok Seumawe en Kota Radja is Zondagavond ingebroken, waarbij uit een geldkist van de spoorwegdienst 13.000 rupiah werden gestolen Maan dagochtend kon de sneltrein naar het Zuiden niet vertrekken, doordat elf km buiten Kota Radja de rails op drie plaatsen bleken te zijn opgebroken. De regenten van Langsa, Sigli en Ta- kengon bevinden zich te Medan, waar heen zij zich met hun roerende eigen dommen hebben begeven. Commentaar leverend op de ordeversto ringen in Atjeh, waarvan het nieuws in gro te opmaak in de Indonesische ochtendbla den is verschenen, schrijft het regerings gezinde blad „Berita Indonesia", dat de fac toren, welke geleid hebben tot de orde verstoringen zeer gecompliceerd zijn. Ten eerste kan genoemd worden de gebrekkige belangstelling van de centrale regering, lam in West-Java) „thans goede kans ziet om de bevolking van Atjeh die geest driftig is voor de Islam in vuur en vlam te zetten om een opstand jegens de rege ring te ontketenen. Het volk van Atjeh, dat Islamietisch is in merg en been, wordt zeer gemakkelijk gekwetst in zaken, die de Islam betreffen", aldus het blad, dat de regering de raad geeft rekening te hou den met de sociaal-psychologische facto ren. „Bij niet voldoende beleidvol optre den zou het gehele volk van Atjeh in vlam kunnen geraken", aldus „Berita Indonesia". Noh Kevm Suk, de Noord-Koreaanse legervliegenier, die een Russische Mig binnen de geallieerde linies aan de grond heeft gezet. Hij ontvangt de be loning van 100-000 dollar, die was uitge loofd voor de vijandelijke vliegenier, die het nieuwste type van een ge- vechtsklare Mig aan de geallieerden zou uitleveren. De vandaag bekend geworden uitslag van dc gisteren in Denemarken gehou den parlementsverkiezingen, waarbij de regeringscoalitie van de conservatieven en de boerenpartij een nederlaag heeft geleden op de socialisten, brengt de lei dende partijen in een bijzonder moeilijk parket. De regeringspartijen zagen hun gezamenlijk aantal zetels teruglopen van 74 op 72, de socialisten daarentegen boekten een winst van drie zetels en kwamen zodoende op 74 zetels te staan, waardoor zij thans een overwicht van twee zetels op de regeringspartijen be zitten. De kusten van West-Europa hebben gisteren te lijden gehad van de hevigste stormen sinds die van Februari j.l., toen zich in Zuid-West-Nederland, België, Noord-Frankrijk en Oost-Engeiand ern stige overstromingen voordeden. De uit zeven leden bestaande beman ning van het lichtschip Saint Goven in het kanaal van Bristol (Zuid-West- Engeland) moest met een reddingsboot van boord worden gehaald, toen het lichtschip in een storm met een snel heid van 110 kilometer per uur water begon te maken. Een vliegtuig van de British European Airways (B.E.A.) werd door een ruk wind gegrepen, toen het op Guernesey, een van de Kanaal-eilanden, landde. Het landingsgestel sloeg door de vleu gels en de machine ploegde zich een weg over een vliegveld voordat het tot stilstand kwam. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Langs de Britse kust werden in aller ijl versterkingen naar de dijken ge voerd, toen het water sterk steeg. Van een ernstige doorbraak wordt echter geen melding gemaakt. Evenals in Engeland werden ook in Noord-Frank rijk talrijke bomen ontworteld en tele foonverbindingen verbroken. De scheep vaart ondervond vertraging. Kleine vaartuigen bleven binnengaats. ÉÉs ËBfcÉ Franse en Vietnamese soldaten banen zich, gedekt door een tank, een weg over het nauwelijks begaanbare, zandige terrein, do „Rue sans joie", na hun landing ten Noorden van Hue in Midden-Vietnam. In deze kuststreek werd de operatie „Claude" uitgevochten, waarbij 200 Vietminhsoldaten werden gedood en 400 ge vangen genomen. De foto werd gemaakt tijdens de operatie „Claude". Van de zijde van de K.A.B. deelt men ons mede: Volgens berichten in sommige bla den van Maandagavond, schijnt in de kringen van de katholieke werkgevers en van de katholieke middenstand de opvatting te heersen, dat men in de Stichting van de Arbeid niet tot een beslissing over de concrete omvang van de per 1 Januari noodzakelijke loonsverhoging is kunnen komen, om dat de werknemersvakcentralen er niet in zouden hebben toegestemd van te voren de Sociaal Economische Raad te horen. Met name zou men van de zijde van de K.A.B. dienaangaande een an dere houding hebben verwacht, omdat in de overeenkomst der katholieke sociale organisaties toch was vastge legd, dat de S.E.R. zou worden inge schakeld. Een kosteloze taxidienst voor priesters heeft een groep van katho lieke leken in Hamburg gesticht. Geestelijken, die bij de uitoefening van hun zielzorg behoefte hebben aan het gebruik van een auto, be hoeven slechts een bepaald nummer te draaien, waarop onmiddellijk een wagen komt voorrijden. Op een eer ste oproep hebben zich onmiddel lijk meer dan vijftig autobezitters gemeld en een auto voor dit no bele doel belangeloos aangeboden. Dit 'initiatief heeft in Duitsland ook in tal van andere plaatsen reeds de katholieken tot navolging geïnspi reerd. Zo zal binnenkort in Lübeck een dergelijke kosteloze „priester- autocentrale" in werking worden gesteld. De Oostberlijnse radio-omroep heeft gisteravond bekendgemaakt, dat in Oost- Duitsland een Amerikaanse spionnage- organisatie is ontdekt. Te West-Berlijn werd het bericht weinig geloofwaardig genoemd. Volgens het bericht van A.D.N. zouden de draden der spionnage-organi- satie samenkomen in het „Instituut voor bedrijfshygiëne in het gebouw van de Vrije Universiteit te West-Berlijn". Van bevoegde zijde van de Vrije Universiteit wordt echter verklaard, dat een derge lijk instituut niet bestaat. ten tweede cfe agitatie, die door bepaalde i Volgens de radio zijn de drie leiders ffrnpnpn wnrrit ppvnprri tyipI rip hprinelinfi non rip Upnrip cv»-» n««4ni groepen wordt gevoerd, met de bedoeling de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te brengen, ten derde de excessen van de revolutie, waarvan de Darul Islam en de Tentare Islam Indonesia voorbeelden zijn. Verder schrijft het blad, dat het schijnt, öat Kartosuwirjo (leider van de Darul Is- van de bende en een aantal hunner me dewerkers in hechtenis genomen. Ge arresteerd zijn Feodora von Steinmetz, een vroeger welgestelde landeigenares, die na 1945 voor een Britse militaire dienst gewerkt zou hebben, Armin Zopf, onderofficier van de voormalige Waffen SS, en Rudolf Seifert, die reeds in 1930 lid van de N.S.D.A.P. was. Van de an dere arrestanten werden de namen niet genoemd. Allen zullen voor het hoogge rechtshof moeten verschijnen. Volgens de Oostduitse regering werkte de bende met voormalige agenten van admiraal Wilhelm Canaris, chef van Hitler's inlichtingendienst tot aan de mislukte staatsgreep van 20 Juli 1944. Kort voor de ondergang van het Derde Rijk werd Canaris in het concentratie kamp Flossenburg opgehangen. De bende zou onder leiding gestaan hebben van generaal Doering en politie- kolonel Bockelberg, die eens medewer kers van Canaris waren. Volgens een communiqué werd de bende gefinan- De Duitser Bruno Bürgel uit Nien- burg/Weser heeft een apparaatje be dacht en in fabricage gebracht, dat de Vele fietsende Nederlandse vrouwen misschien van het lastige euvel van de opwaaiende rokken bij het fietsen kan Qfhelpen. Hij construeerde een instru mentje, bestaande uit twee glazen bal letjes, die door een klem tegen elkaar voorden gedrukt. Met een houder loordt een apparaatje aan de stang van fiets bevestigd. Men hoeft nliets onders te doen dan de zoom van de Tok tussen de tegen elkaar geklemde bolletjes te leggen. De rok wordt vastgehouden zolang men op de fiets Stapt men echter plotseling af, han hoeft men niet bang te zijn daar door de rok te scheuren, want de bol- letjes laten onmiddellijk de stof los. President Eisenhower heeft gisteren het Amerikaanse volk gevraagd door particuliere organisaties bij te dragen tot het verschaffen van winterkleding aan de bevolking van Oost-Duitsland. In een door het Witte Huis te Wash ington gepubliceerde brief van de West- Duitse bondskanselier, Adenauer, aan Eisenhower vroeg Adenauer om warme kleding voor Oost-Berlijners en Oost- Duitsers. cierd met Amerikaanse gelden. De re gering heeft bekend gemaakt, dat een „groot aantal" radiozenders van Ameri kaanse makelij tijdens een aantal raz zia's in alle delen van de Russische zone in beslag genomen zijn. Tot de bende zouden o.a. behoord heb ben het Westduitse ministerie van Vei ligheid onder Theodor Blank, de anti communistische commissie van Vrije Ju risten en de RIAS, de radiozender van de Amerikaanse hoge commissie. De spionnagebende vormde cellen van elk drie leden, een systeem dat de Franse FFI eens tegen de nazi's gebruikte. Deze cellen gaven alle soorten van inlichtin gen door naar het Westen. Conducteurs met miniatuurdrukkerijen en rekenmachines. De directeur van de W. S. M. te Loosduinen, de heer H. J. Bienemann, heeft een m'iniatuurdruk- kerij en rekenmachine uitgedacht, welke thans in grote hoeveelheden door een fabriek in Brummen worden vervaardigd. Dit Beckson-apparaat heeft 999 mogelijkheden en betekent een groot gemak voor de conducteur van bus en tram. De begin- en eind punten van het traject, het tarief, en kele reis, retour, datum en uur wor den op een kaartje aangetekend, bo vendien de eindbedragen op een du- plicaatstrook opgeteld, hetgeen de con ducteur bij het afrekenen een grote tijdsbesparing geeft. Het toestel weegt bijna drie kg., maar de kaartentas en kniptang kunnen vervallen. Het Beck son-apparaat is nu al in gebruik bij de V/estlandse Stoomtrammaatschappij, maar alle dochterondernemingen van de Ne derlandse Spoorwegen, zoals de N.Z.H. V.M. en de B.B.A zullen dit toestel bin nen korte tijd ook gaan gebruiken. Grote opschudding ontstond gisteren in de Verenigde Staten, toen televisie- en radiozenders het bericht verspreid den, dat ergens in de staat Illinois een piloot gevangen was genomen, die veel weg had van een Rus. Met de ge ruchten omtrent de ontsnapping van Beria nog vers in het geheugen en vol vertrouwen op een tweede Kom Sjok (de Noordkoreaanse piloot, die in zjjn Mig-15 uitweek naar een geallieerd vliegveld) sloegen tal van redacteuren en verslaggevers aan het veronderstel len. Zjj kwamen er achter, dat de „Rus" achter slot en grendel zat in de gevan genis van Champaign. De man bracht onverstaanbare keelklanken uit, die een slordig luisteraar voor Russisch zou verslijten. Men was al begonnen met het identificeren van zijn uni form. Fotografen en verslaggevers moch ten de gevangenis van Champaign niet binnen en dat prikkelde hun fantasie nog méér. De hele geschiedenis zou nooit zulke afmetingen hebben aange nomen, als niet enkele autoriteiten het slachtoffer waren geweest van de gron digheid, waarmee andere autoriteiten hun paraatheid controleerden. Het ging hier n.l. om een oefening van de or ganisatie tot bescherming van de bur gerbevolking, waarbij de Amerikaan se luchtmacht en de politie in de staat Illinois waren betrokken. In werkelijk heid was de „Russische piloot" een lid van de inlichtingendienst van de lucht macht, Wiold Glinski uit Chicago. Eer gisteravond werd hij in een vliegtuig uit de omgeving van zijn woonplaats overgebracht naar de vliegbasis Cha- nute. Vandaar bracht men hem in 'n auto naar 'n punt 400 m. van 't hoofdbur. van politie te Urbana, waar hij zich, zo als afgesproken was, meldde. Hij was voor de gelegenheid uitgedost met een oude vliegerskap, zoals de officieren die vroeger wel droegen, laarzen en een winter-overall. Hij droeg een insigne met een hamer en een sikkel en hij had een kaart bij zich, waarop stond: „Ik ben een deelnemer aan een lucht verdedigingsoefening". De vlieger kwam in de gevangenis te Champaign terecht. De autoriteiten weigerden eerst vrijelijk te praten met journalisten, die lucht hadden gekre gen van een geheimzinnige gevangene „Veiligheidsoverwegingen" zo heette het. De autoriteiten zeiden slechts, dat een man, die beweerde een Russische lieger te zijn, zich in de gevangenis bevond. Maar later werd officieel bekend ge maakt, dat de gehele affaire door de inlichtingendienst van de luchtvaart en de politie in elkaar was gezet. In het communiqué werd gezegd, dat de oefening er een was, waarbij het corps luchtwaarnemers de landing van een vreemd vliegtuig zou melden aan de staatspolitie. Een Pools militair gerechtshof in War schau heeft mgr. Czeslav Kaczmarek, bisschop van Kielce, wegens „spionnage en tegen de staat gerichte propaganda" veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De voormalige thesaurier van de curie te Kielce, pater Jan Danilewicz, die door het hof werd betiteld als „de voornaamste medeplichtige" van de bis schop, kreeg tien jaar. Twee andere geestelijken, pater Josef Dabrovski, as sistent van de bisschop, en pater Vladis lav Vidlak van het seminarium te Kiel ce, werden respectievelijk veroordeeld tot negen en zes jaar gevangenisstraf. De vijfde beklaagde, de eerwaarde zus ter Valeria Niklevska, kreeg vijf jaar, maar aangezien alle vonnissen aftrek van voorarrest toestaan, kon haar on- bekentenis afgelegd. Maandag kregen zij de laatste gelegenheid om iets tot hun verdediging aan te voeren. Maar zij vroegen slechts, aldus radio-Warschau, om bestraffing volgens de bestaande wetten. In de aanklacht tegen mgr. Kaczmarek werd gezegd, dat hij op zich genomen had „spionnage te organiseren en inlichtingen over alle aspecten van het leven in Polen, alsmede economische en militaire inlichtingen te verschaffen aan de Amerikaanse geheime dienst, hetzij direct, hetzij door middel van het Vaticaan". En ofschoon de openbare aanklager, kolonel Zarakovski, zijn best deed om te betogen, dat de bisschop en zijn vier mede-beklaagden terecht stonden we gens het plegen van strafbare feiten en radio-Warschau, dat hij het vonnis „met berouw en kalmte" aanvaardde. Alle beklaagden hadden een volledige Kapelaan B. Tetteroo van de parochie van de H. Johannes de Doper te Amster dam, die gistermorgen bjj een autobot sing op de Amstelveenseweg te Amster dam zwaar werd gewond, is in de loop van de avond in het Wilhelminagasthuis aan zijn verwondingen bezweken. Kapelaan Tetteroo werd geboren in Schiedam op 23 Augustus 1918, priester gewijd op 3 Juni 1944 en daarna be noemd tot assistent in Purmerend. Ach tereenvolgens was hij kapelaan te Aker sloot, Wormer, Heiloo om tenslotte in 1951 in de hoofdstad te worden geplaatst. Mej. R. van Rijn, medisch studente nit Haarlem, die in dezelfde auto als kape laan Tetteroo zat, heeft een rustige nacht gehad. Haar toestand is belangrijk ver beterd, zij het, dat ze nog niet buiten gevaar verkeert. De heer Campfens en zijn vierjarig zoontje zijn niet meer in levensgevaar. Hetzelfde geldt voor de vier overige slachtoffers. Te Burg op Schouwen-Duiveland is een geval van de zo gevreesde konijnen ziekte geconstateerd. Uit veiligheids oogpunt werden alle konijnen van de eigenaar, de heer B. R„ afgemaakt. De beruchte konijnenziekte had nog maar nauwelijks onze grenzen over schreden, of er verscheen reeds een boekje over in de AO-reeks te Amster dam. In deze serie komt iedere week zo'n boekje uit over een algemeen on derwerp dat bij nader inzicht het wereldbeeld kan verhelderen bij de abonné, zegt de uitgever. Het onderha vige geschriftje behandelt in het kort bestek van zestien pagina's de geschie denis van de myxomatose en haar be strijding. En een wetenschappelijk medewerker belicht de medisch-biolo- gische kant van de ziekte. Uiterst han dig voor een eerste oriëntering. (Van onze correspondent) Gistermiddag is op de Nieuwe Ubbergse- weg te Nijmegen de ambtenaar van de eco nomische controledienst v. d. Kraak uit Oosterbeek met zijn motor in botsing ge komen met een autobus van de gemeente Nijmegen. Het ongeluk moet te wijten ziin aan onoplettend rijden van het slachtoffer, dat bij de botsing zo ernstig werd gewond dat hij enkele minuten later ter plaatse is overleden. De duopassagier, de heer Ver steeg uit Arnhem, werd van de motor ge slingerd en liep zware inwendige kneuzin gen op. Hij is opgenomen in het St. Cani- sius-ziekenhuis te Nijmegen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. ces het begin van „een grotere aanval op de katholieke geest van Polen". Het blad noemt „de gehele communistische cam pagne tegen de Rooms-Katholieke kerk leugenachtig", in het bijzonder waar het betreft de beschuldiging, dat het Vati caan het werktuig van het Amerikaanse imperialisme zou zijn. Volgens radio-Warschau zei bisschop Kaczmarek in zijn laatste woord, dat hij ten aanzien van de politiek „op de ver keerde weg" was geweest, maar dat hij nu, na lange maanden van gevangen schap, „bevrijd was van misleidende po litieke invloeden. Ik vertrouw op de juistheid van mijn besluit om een nieu we weg te kiezen, die van samenwerking met het volk en de staat. Groot is mijn schuld jegens het volk en de staat. Ik zou graag de rest van mijn leven wijden aan het uitboeten van deze schuld". Indien deze berichten met betrekking tot de opvattingen in het kamp van de katholieke werkgevers en de katholieke middenstand inzake de inschakeling van de S.E.R. juist zijn, dient met klem te worden geprotesteerd tegen een allesbe halve fraaie verdraaiing van feiten. In de kring van de katholieke sociale or ganisaties is n.l. nooit en te nimmer overeengekomen, dat de Sociaal Econo mische Raad zou worden ingeschakeld voordat men het in de kringen van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties eens was geworden over de concrete omvang van de per 1 Januari noodzakelijke loonsverhoging. In deze overeenkomst staat immers op niet mis te verstane wijze: 1. Dat de katholieke sociale organi saties het er over eens zijn, dat de huur verhoging volledig moet worden gecom penseerd en wel in de vorm van een algemene loon- en salarisverhoging zon der inachtneming van een loongrens. 2. dat de consumptiebeperking inte graal zou worden opgeheven; 3. dat bij het bepalen van de omvang van de loonsverhoging, benodigd voor de uitgangspunten 1 en 2, rekening zou wor den gehouden met de verlaging van de kosten van levensonderhoud, die het ge volg zal zijn van de maatregelen, voorge nomen in de wetsontwerpen tot verlaging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel en huis brand; 4. dat de benodigde loonsverhoging, voortvloeiende uit de onder 1,2 en 3 genoemde maatregelen, in het algemeen bindend voor het gehele bedrijfsleven dient te worden opgelegd; dat de kin derbijslag met een aan die loonsverho ging evenredig percentage dient te wor den verhoogd. Eerst nadat dit percentage zou zijn vastgesteld, zou de S.E.R. worden inge schakeld om na te gaan of de lasten, uit een dergelijke loonsverhoging voort vloeiende, misschien zouden moeten worden gehercompenseerd. Zeer uitdrukkelijk staat immers onder punt 5 van de overeenkomst vermeld: „Indien en voorzover uit een advies van de S.E.R. mocht blijken, dat de onder 4 genoemde loonsverhoging na delige repercussies zou hebben op de werkgelegenheid, de betalingsbalans situatie en op de positie van het klein bedrijf, dienen de uit de loonsverhoging voortvloeiende lasten van het bedrijfs leven te worden gecompenseerd". De S.E.R. kan op deze vraag geer antwoord geven, indien het percentage niet concreet vaststaat. Het is de kardinale fout van de werk geversverbonden, dat men zich, door de diverse punten op z'n kop te zetten, van deze overeenkomst heeft losgemaakt. Daardoor heeft men een reëel overleg over de concrete hoogte van de loons verhoging onmogelijk gemaakt. Van de zijde van de K.A.B. daaren tegen (en ook van die van de andere vakcentrales) is verschillende malen gesteld, dat, eenmaal het percentage van de loonsverhoging vastgesteld zijnde, men met een inschakeling van de S.E.R. ter uitvoering van het gestelde in punt 5 van de overeenkomst gaarne zou in stemmen. De K.A.B. betreurt deze gang van zaken ten zeerste. Niet het minst, omdat hierdoor de samenwerking in het ka tholieke kamp niet wordt bevorderd. Mgr. L. Budanovic. apostolisch admini strator van Backa, is toen hij zich op weg bevond naar de kerk van Subotika (Joego slavië) door gepeupel overvallen en mishan deld. De bisschop was juist tevoren drie dagen door de politie vastgehouden en in Sombore opgesloten in een stal. Zijn bis- schopstoog en zijn armbandhorloge werden hem afgenomen en zijn bril stukgeslagen. Dit voorval wordt .uit Belgrado gemeld en vormt een van de talrijke nieuwe inci denten, die tegen de kerkelijke autoriteiten in Joegoslavië op touw worden gezet. Enkele andere voorvallen zijn bekend geworden. Op de dag dat Tito zijn grote rede te Sibenik hield, deed het gepeupel een aanval op het daar gevestigde seminarie, de toegangen werden verwoest en de inventaris van de gebouwen vernield. Het volk drong tot de bibliotheek door en gooide de boeken uit het raam; anderen die buiten stonden scheurden ze aan stukken en verbrandden ze. In het aartsbisschoppelijk paleis te Agran worden momenteel verpleegd de Apostolisch Administrator van Banjaluka, mgr. Carolus Celiky en de secretaris van de 80-jarige bisschop van Split, dr. Josef Marentic. Zij zijn mishandeld door een bende kwajongens. De Proost van de Dom, dr. Pavel Pasa, werd toen hij op het punt stond in een bootje te stappen om over te steken naar Wie samenwerkt, vecht niet, De Amsterdamse Kantonrechter, mr. J. Oppenoorth, heeft bij de behandeling van een kwestie tussen het Algemeen Nederlands Persbureau „A.N.P." en het Amsterdamsch Nieuws en Persbureau „Amniepers" beslist, dat het A.N.P. geen rechtspersoonlijkheid heeft en derhalve niet in rechte kan optreden. Het A.N.P. is tegen deze uitspraak onmiddellijk in hoger beroep gegaan. Het Algemeen Nederlands Persbureau diende zich als een stichting aan bij een verzoek, om het Amsterdamsch Nieuws en Persbureau te gelasten zijn naam te veranderen, zulks om verwarring met het A.N.P. tegen te gaan. De raadsman van „Amniepers", mr. J. A. van Waar den, betoogde echter, dat het A.N.P. de eisen miste, waaraan een Stichting moest voldoen. De kantonrechter was het hier mee eens. de overkant van het meer, waar hij zijn parochie in Ragnse wilde bezoeken, door de jeugd aangevallen, met rotte eieren be kogeld en daarna van het bootje in het water gegooid. Dit alles geschiedde onder de ogen van zes Amerikaanse toeristen, onder wie zich de leider bevond van de Katholieke Caritas in Minnesota. Mej. Voss. die een foto van de gebeurtenissen wilde maken, werd daarop door de jeugd aange vallen, die poogde haar fototoestel af te nemen, doch de politie kwam tussen beide en begeleidde de Amerikaanse naar het bureau der Havenpolitie. De film werd in beslag genomen, waarna mejuffrouw Voss vertrekken kon. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Donderdagavond) Wisselend bewolkt met enkele bui en. Matige tot krachtige wind, aan vankelijk krimpend naar Zuid, later draaiend naar West. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 6.29-18.35. Maan: 18.35-8.23. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1