Waar het woongerief vorm krijgt Publieke belangstelling onderschat Langdurige polemiek over verdeling portefeuille Wederopbouw Gemeente gaat geldlening aan van \Yi millioen Haarlemse architecten exposeren in de Vleeshal Nieuw adresboek voor Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS NIEUW SEMINARIE IN HET LAND DER TORADIA'S Paarsewiskunde gaat er in als koek Knap ép die onogelijke schuur met HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 Culturele erfenis STOFZUIGERS Burgerlijke Stand ENMODE Wollen gabardine Regenjassen i: GEMEENTERAAD ZANDVOORT Meisje loopt tegen bus op Surséance van betaling Drie maanden wegens meineed Auto rijdt oude vrouw aan Recherche vraagt inlichtingen Orgelbespeling Grote Kerk De Luchtbode Een Haarlems missionaris vertelt Busdienst Amsterdam Den Haag Gaat N.Z.H.V.M. deze lijn exploiteren? Basketball Amsterdam behaalt royale zege „St. Genesius" Camp-demonstraties HEEMSTEDE „Stukjes en beetjes" van Lily Bouwmeester „De Straalpijp" ft een betoogtrant, die de smaak had van helaas wat onrijpe wijn, heeft de architect Komter bij do opening van de architectuurtentoonstelling in de Vleeshal een beschouwing gehouden over het verschijnsel, dat bouw werken geëxposeerd moeten worden als foto's In hoeverre deze subjectieve weergave objectieve beoordeling mogelijk maakt, is inderdaad een beschou wing waard. Ook de fotografie is immers een kunstvorm, die om deze reden tracht haar resultaten te doen uitstijgen boven de materie, in casu het bouwwerk object. Indien eens enig fotograaf namens de advocaat van do duivel werd gezon den langs al de bouwsels, die hier in zulk een enthousiaste opmaak hebben geposeerd, zou een expositie van die foto's een even gechargeerd beeld opleve ren in het negatieve als de nu voorgezette serie in het positieve. Maar men zou er de waarheid aan kunnen afmeten, gesitueerd in het midden. De inleider is uiteraard tot de conclusie gekomen, dat architectuur binnen de gebruikelijke omsluiting van een expositieruimte nimmer in natura geëxpo seerd kan worden. Wellicht dat een hélicoptère-dienst in de toekomst revolu- tionnaire mogelijkheden op du punt zal inleiden, maar tot dan toe zullen we het nog met fotografische afbeeldingen, maquetten en ontwerptekeningen moeten doen, die ons in een expositiehal een globale indruk schenken. Deze vervangingsmiddelen brengen ons echter in de Vleeshal toch wel zeer dicht en duidelijk bij hetgeen door een aantal architecten, in onze omge ving woonachtig, in den lande is ge presteerd aan bouwlust, bouwkunde, en dikwijls aan bouwkunst. Er zijn twee beperkingen in de ex poseermogelijkheid waar te nemen. De deelname gold uitsluitend architecten, aangesloten bij de B.N.A. Niet alle vak broeders zijn lid, er vliegen zelfs zeer belangrijke vrije vogels buiten. Boven dien heeft, van de B.N.A.-leden, slechts iets meer dan de helft ingezonden. Als deze gedeeltelijke deelname niet het resultaat is van selectie, hetgeen wij hopen, dan zien wij hier een willekeu rige dwarse doorsnede van de B. N. A„ die eerlijk is tot op het klokhuis. Om een gebouw te leren kennen, moet men er lijfelijk contact mee heb ben. Men moet het ondergaan Daarom is het prettig, dat men in de fotografieën sommige bouwwerken herkent, die men uit eigen aanschou wing reeds kende. Bovendien kan men de gebouwen op foto vergelijken met soortgelijke architectuur, die men uit de practijk kent en ook met foto's uit de internationale tijdschriften, waaruit een vergelijking van de prestaties van onze architecten met de internationale stand van zaken mogelijk is_ Welk vergelijkingsmateriaal men in petto moge hebben, deze ten toonstelling zal voor menigeen een openbaring zijn en vele vooroorde len omtrent de kilheid v? het mo derne bouwen, die even intuïtief als ongemotiveerd bij velen leven, weg nemen. De nuchterlingen, die voorspeld hebben, dat een architectuurten toonstelling in het na-seizoen een desillusie moest worden wat be treft de belangstelling, mogen zich nu reeds pessimisten achten. Als wij aannemen, dat ce grote drukte tij dens de opening is veroorzaakt door de aanwezigheid van de in terne belangstellenden en -hebben- den in het Bouwen, dan is er een grote mate van belangstelling bij het publiek te constateren uit het regelmatig grote bezoek, dat de ten toonstelling in de eerste week heeft getrokken. Deze geïnteresseerdheid bij het publiek dat gewend is als het geld betaalt, daarvoor iets, in papier verpakt, terug te ontvangen en hierop slechts aan de bioscoop een uitzondering toestaat heeft ook de organisatoren verrast en is uitermate verheugend, omdrt zij niet van de vreemdelingen, maar van de eigen burgers komt. Zoals met zovele zaken in onze onevenwichtig uitgegroeide, en daardoor verscheurde, tijd, zijn er ook in de architectuur van heden stro mingen, die van zozeer verschillende beginselen uitgaan, dat ze niet te ver enigen zijn. Het zonder meer imiteren van historische bouwwijzen wordt thans algemeen als een ondeugd ver foeid. Het „historiseren", d.i. het zich laten inspireren door hetgeen reeds en liefst glorieuze geschiedenis is, komt nog voor en is in sommige ge vallen, verdedigd door noodzakelijke aansluiting bij de traditie, aannemelijk. Bijvoorbeeld, als het er om gaat het historisch karakter van een wijk niet te schaden, of om het landelijk karak ter niet te verstoren Hier zijn dan overwegingen in het spel van architec tonisch evenwicht in sociale zin, waar naar de architect zich schikken moet. Men zie daarvoor het werk van archi tect Stevens in de wederopbouw van het oude Zandvoort en de landhuis- bouw van A. P. Smit in Aerdenhout. In ons werelddeel met zijn grote culturele erfenis, kan men de tra ditie niet als een fictie negeren. Het moderne bouwen kon zich daarom het meest vrij ontplooien daar, waar de traditie geen tegenstand vormt: de nieuwe wereld der beide Amerika's. Er is daar dan ook veel ontwikkeld wat hier nooit zo volledig en snel aan gedurfd had kunnen worden. De nieuw gevonden verworvenheden vinden in onze Europese architectuur toepassing, en worden hier ook verder ontwikkeld. Zij het niet zo exclusief als daarginds, klopt het moderne leven ook hier. De eisen, die het moderne leven stelt aan gerief, zakelijkheid, efficiency, hygië ne. wordt beantwoord met moderne mogelijkheden, moderne gereedschap pen en materialen, voortkomend uit de huidige stand van wetenschap en techniek. Dezelfde factoren, die be hoeften oproepen, verschaffen ook de middelen, tot het bevredigen daarvan. Daarom !s ons bouwen specifiek van deze tijd, omdat de middelen, waarmee gebouwd wordt, exclusief van deze tijd zijn. Bij de aanwezigheid van deze Advertentie Wij hebben meer dan 25 laren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERKES EXCELSIOR M1ELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de KerK BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG Geboren: P. V. Zaagman—Bracké, z.\ A. M. E. StokmanWennekers, z.; A. M. Ho remanStevens, z.; W. J. van den Bos— Evers, z.; J. C. de DroogGeerlings, z.; X. MenseKunis; A. Scheffer—Visser, d. Ondertrouwd: D. Hirs en G. W. J. C. Smit; W. Mebus en H. M. Hofboer. Getrouwd: H. A. de Ruiter en R. Dek ker. Overleden: C. van der Wiele. 62 j., J. Gijzenkade: J. P. M. L. Grave, 77 j., Z.B. Spaarne; H. J. Muller, 74 j., Gasthuisvest; F. Huijser, 77 j.. Kamperlaan. Wij verlangen en streven naar een bouwkunst, die door beheersing van het edele vakmanschap een syn these zal zijn van droom en traditie, een kunst, waarin de monumentale idee leeft; de samensmelting van symbool en nut, ethiek en doel. H. W. VAN KEMPEN, voorzitter B. N. A., kring Haarlem. middelen, uit romantische overwegin gen bouwen zoals dit in de 17e of 12e eeuw geschiedde, alsof het sprookje van Doornroosje reële geschiedenis ware, is in geen geval juist. Evenzeer laakbaar daarentegen zou het zijn de bewoonbaarheid of bruikbaarheid van een gebouw op te offeren aan een rage van opzettelijk modernisme. Het gevaar hiervoor is overigens klein, omdat de principaal in de regel conservatiever is dan de architect en diens progres siviteit zeker zal remmen. Het wezen van de architectuur ligt overigens el ders dan in tijdstoevalligheden, maar de nieuwe bouwrichtingen een extra accent verlenen, is voorlopig nog geen overdaad. Een gezond voorbeeld van eigen tijdse toepassingen kan men zien in de kerk van prof. Holt in Amsterdam-West, waar zonder camou flerende sier, en met een eenvoudige baksteen binnen het betonnen geraam te, een monumentaliteit voelbaar is, die wel mèt, maar niet per sé dóór eigentijds bouwen is bereikt, omdat zij boven de toevalligheden van mate riaal en constructie uitgaat. J. P. Kloos is ter expositie eveneens een duidelijk voorbeeld van de bewus te toepassing van de nieuwe mogelijk heden, die vooral de constructie als vorm-elementen laat meespelen. Als men voor de foto staat, hebber, zijn op lossingen iets overgehouden van het decoratieve van de maquette: het op elkaar stapelen van doosjes, een luifel, die als zitting en voorpoten van een reusachtige stalen stoel voor het ge bouw staat, zoals ook Le Corbusier's woonstad op poten fotografisch de in druk geeft van een monumentaal stand beeld voor de dressoirs van „Goed Wo nen". De nuchtere overwegingen van Kloos' gebruiks- en constructiefuncties, doorgevoerd tot in details van kleur en luchtverversing, worden dankbaar aanvaard. Prof. Zwiers vindt in de in deling van zijn gevel voor de Polikli niek van Philips een nieuwe ornamen tiek, die rechtstreeks uit de groepering van de moderne bouwmiddelen voor komt.. Niet alleen in de grote gebouwen, maar ook in het particuliere woon huis worden de nieuwe beginselen afgezet. Men ziet dit bij Van Gel der, van wiens bungalow wij vo rige week een detail reproduceer den, bij Braker en Buwa, Aanstoot, Bleeker en Wijtzes, om er enige te noemen. De internationale nivelle ring, die de alom veld winnende nieuwe toepassingen met zich mee brengen, welke verlies aan nationaal aspect inhoudt, moet men (voorlo pig) accepteren als een bijver schijnsel van de tijd, waarin grotere gemeenschappen groeien en afstan den steeds kleiner worden. Een willekeurig flatgebouw kan om het even in Californië, aan de Rivièra als op een tennisveld in Bloemen- daal staan. Ook hier zal een even wicht intreden naarmate de invloe den meer „verwerkt" worden. Symptomen daarvoor tekenen zich reeds af. Bij de architect Van Kempen vindt men een, in dat opzicht, bezadigd en-* thousiasme. Zijn Sionskerk in Haarlem- Noord kan men zich moeilijk in een andere dan deze tijd denken door de sterke bouwmassa's, waaruit het monu mentale front is opgebouwd; de bouw wijze is echter de traditionele bak steenstapeling met sterke voeg-werking en het geheel is een duidelijk teken, een religieus symbool, dat met geen land. of koelhuis verward kan worden. Een symptoom van eerbied voor Hol lands woongebruik is sommige wo ningbouw van grotere opzet. Komt de afgeronde conceptie, de gemeenschap pelijkheid van tuinaanleg e.d. tegemoet aan de huidige inlichten van sociale binding binnen de stadsgemeenschap, de Hollandse individualiteitsdrang wordt bevredigd door de apartheid van de woningen. [Architect Hoosemans laat in IJmuiden zelfs zien, hoe hij daaraan bovendien nog toegeeft door bruut glazen schuttingen, dwars op de gevel, die de binnenkamerse „vrije"-heid be vorderen. Deze broosheid aan de open bare weg veronderstelt een hoog be schavingspeil bii de jeugd en als zoda nig al weer in goed vertrouwen een beroep op het sociale gevoelen. Men zou deze afgeronde volkswoningbouw met de meerdere gemeenschappelijke belangen kunnen opvatten als een één-verdiepingsflat met als gemeen schappelijke doorgang: de straat. De oriënterende en zeer instructieve tentoonstelling, waar elk van de inzen ders een bespreking waard zou zijn, mede door de uitgebreide leestafel, blijft slechts geopend tot 5 October. L. T. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Somebody loves me". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. a. 1. Palace: „De raadselachtige mr. Moto". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Hoera, ik ben papa". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Achter gesloten gordij nen", (geprolongeerd). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaan Lido: „Baai der hartstocht". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. City: „Het gevloekte zeilschip". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Woensdag en Donderdag: „For men only", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 23 September Frans Halsmuseum: Openingsavond. Voor dracht door Nel Oosthout, 8 uur. Donderdag 24 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. Frans Halsmuseum: Comité voor jonge Toonkunstenaars. Paulien Pilaar, mezzo-so praan en Neantzke Vossnack, sopraan, 20 u. Stadsschouwburg: Kon. Lett. Ver. „J. J. Cremer", in: „De familie Kegge", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en dies Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zondag 14—17 u. DIVERSEN: N oordersportparkKinderboerderij opend van 10—12 en 24 uur. Ge- Advertentie BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 Advertentie IN 11 FLEURIGS TINTEN. MAT EN GLANZEN» Prof. ir. H. T. Zwiers: interieur van de Philips Polikliniek te Eindhoven. De raad der gemeente Zandvoort ver gaderde Dinsdagavond onder voorzit terschap van burgemeester van Fene- ma. Van de heer Tates (VVD) was een voorstel binnengekomen om de voor keur van leden der woningbouwver eniging „Eendracht maakt macht" bij het verhuren van gemeentewoningen te laten vervallen. De Voorzitter wees er op, dat deze bepaling soepel wordt toegepast, maar dat B. en W. deze zaak zullen overwegen. Op voorstel van de heer Siegers (KVP) werd deze zaak in handen van B. en W. gesteld om prae- advies. Bij het voorstel tot uitbreiding van het aantal commissies van bijstand uitte de heer Tates (WD) zijn be vreemding over de verdeling der por tefeuilles van B. en W„ waardoor „we deropbouw" werd toegewezen aan wet houder v. d. Werff. Deze belangrijke tak van gemeentehuishouding behoort toevertrouwd te worden aan iemand die bekwaam is om besprekingen te voeren op hoog niveau. Daarom was deze portefeuille bij de burgemeester in goede handen; spr. prees de voort varendheid van de burgemeester ten deze. Hier wordt een zeer gevaarlijk spel gespeeld want men moet nog af wachten of de heer v. d. Werff over de nodige bekwaamheden beschikt. De heer Koning (AZB) sprak in gelijke geest; hier is niet de beste man op de beste plaats gebracht. De heer Siegers (KVP) betreurde dit besluit want spr. voorzag een groot nadeel voor de ge meente; de heer v. d. Werff was tegen stander van de wederopbouw en voerde destijds oppositie in de commissie-we- deropbouw-badplaatsaccommodatie. Men wil de burgemeester elimineren, aan wie de gemeente op wederopbouw-ge- bied zoveel te danken heeft. Spr, vroeg om een motivering van het besluit. De voorzitter was enigszins verlegen door de vriendelijkheden, welke over zijn werk zijn gezegd. Spr. had aanvankelijk voorgesteld dat weth. v. d. Werff de portefeuille van bedrijven en sociale zaken zou beheren. De meerderheid van het college heeft echter anders beslist. Spr. heeft zich daarbij neergelegd. Spr. heeft „publieke werken en wederop bouw" met grote animo beheerd. Nu men de materiële belangen, welke „P. W. en Wederopbouw" toch onge twijfeld zijn, aan spr. heeft ontnomen, stelde spr. 't op prijs om naast sociale za ken, ook de culturele zaken te beharti gen en naast „bedrijven" ook verkeers wezen. Toch blijft spr. met weemoed zien naar de hem ontnomen portefeuil le van Publieke Werken en Wederop bouw. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) merkte op dat de heren Tates en Koning nu lot hebben, waar zij vroeger critiseer- clen. Spr. is er ook van overtuigd', dat. de heer Siegers, was hij wethouder ge worden, zeker ook ,.P. W. en ^Wederop- bouw" zou willen hebben. Vóór de oor log -had men de combinatie aannemer- weth. van publieke werken, maar daar is toen een eind aan gemaakt. De cri- tiek van de heren is geboren uit nijd. Weth. v. d. Werff (CH) is niet over tuigd „P. W." beter te beheren dan de burgemeester, maar in de laatste jaren is door alle fracties aangedrongen om de burgemeester de portefeuille van P. W. te ontnemen; de heer Koning heeft spr. zelf gelegd dat hij zelf wel weth. van P. W. zou willen worden. De heer Lindeman (KVP) vroeg aan de wet houders waarom zij Wederopbouw aan de burgemeester hebben ontnomen, want daar gaat het hier om, niet om het eigenlijke „Publieke Werken". In een gesprek met de heer Kerkman hebben spr. en de heer Siegers er od gewezen, dat „Wederopbouw" aan de burgemeester moest worden ontnomen. Met alle respect voor de heer v. d. Werff: een zaak als .„Wederopbouw" kan hem niet zo goed liggen als de burgemeester, die talrijke relaties heeft. Voor de heer v. d. Werff (CH) was het een uitgemaakte zaak dat Publieke Werken en Wederopbouw niet te schei den zijn. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) beves tigde dit; alles loopt over de directeur van Publieke Werken. De uitvoering van het wederopbouwplan raakt altijd Pu blieke Werken. De heer Lindeman (KVP) was het daarmede niet eens. Wederopbouw omvat altijd belangrijke objecten; als die tot uitvoering komen, ih het terrein van „P. W." geworden. Mevr. Mol (P.v.d.A.) begreep met waarom men voor wederopbouw rela ties moet hebben; hier komt het stands verschil om de hoek kijken; de Vel- sense weth. van wederopbouw is een gewezen sigarenmaker. De heer Sie gers (KVP) herinneröle er aan dat burgemeester van Alphen, toen spr. nog wethouder van publ. werken was, meende wederopbouw te moeten be keren en spr. is daarmede accoord gegaan Gegadigden voor de weder opbouw komen nu bij weth. v. d. Werft terecht die zich openlijk tegen tegen d)e wederopbouw heeft uitge sproken. De heer Breure (VVD) had lof voor het werk voor het werk van de burgemeester voor de wederop bouw en n,u heeft men hen dat ont nomen. In het particulier bedrijf zou zo iets waanzinnigs niet voorkomen. De heer Tates (VVD) diende een mo tie in, waarin de raad B en W. ver zocht de taakverdeling nog ondier de ogen te zien. Z van Kuijk (P.v.d.A.) verwachtte niet, dat de burgemeester zich zou hebben laten elimineren want de burgemeester is geen doetje!" De motieTater werd verworpen met 7-8 stemmen. Bij de benoeming van de commissies bleek dat de meerderheid van de raad voor de beide commisies waarvan de burgemeester voorzitter is (bedrijven en soc. zaken) dezelfde leden benoemd had. Toen nog opnieuw voor één lid moest worden gestemd betreurde de burgemeester deze tendenz en drong aan op enige variatie. Doch tevergeefs. De leden van de oppositie hielden hun benoeming acht dagen in beraad'. Bij de behandeling voor de suppletoirè begroting verheugde de heer Linde man (KVP) zich over de meevaller van 16000.en vroeg hoe het staat met de onzekere factoren: vergoeding politie kosten en vèrgoedirg wederopbouwkos- ten. D, voorzitter kon nog geen nacljre inlichtingen verstrekken. De heer Tates (V.V.D.) verzette zich tegen verkoop van grond, gelegen aan de dr. C. A. Gerkestraat. aan de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" voor de bouw van 50 woningen. Spr. zag deze woningen liever in „plan- Noord"; waarom worden daar geen gronden bouwrijp gemaakt? De heer Siegers (K.V.P.) noemde dit een moei lijk besluit. Voor particuliere bouwers is geen grond beschikbaar (spr. was van een cliënt de 38e gegadigde) maar nu is er eensklaps wel ruimte en nog wel voor 50 woningen. Men zegt, omdat er anders bouwvolume verloren zou gaan. Men moet niet in het wilde weg arbei derswoningen bouwen want de werkge legenheid te Zandvoort is beperkt. Maar omdat spr. in aanmerking neemt dat er nog 300 mensen in Zandvoort op een woning wachten en dus ook de zedelijke bezwaren tegen inwoning e.d. in aan merking neemt, zal spr. voor dit voor stel moeten stemmen, hoezeer hij de op vatting van de heer Tates deelt. De heer Koning (A.Z.B.) wilde eerst de commis sies horen. Ir. van Kuyk (P.v.d.A.) ver dedigde het voorstel. De heer Weber (A.Z.B.) wilde 40 pet. van deze wonin gen ter beschikking stellen van het huis vestingsbureau. De heer Breure (V.V.D.) vreesde dat deze woningen als de wo ningnood gelenigd is leeg zullen ko men doordat de bewoners naar elders vertrekken, waar zij hun werk hebben. Weth. v. d. Werff (C.H.) deelde mede dat de gronden in plan-Noord zoveel kosten aan bouwrijp maken, dat dit al leen kan geschieden met rijkssubsidie voor werkverruiming. De heer Siegers (K.V.P.) was door dit antwoord niet be vredigd, wanneer wordt die grond in plan-Noord nu bouwrijp gemaakt? Ge gadigden voor eigen bouw aan de dr. C. A. Gerkestraat worden afgewezen, maar voor EMMis nu wèl grond be schikbaar. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) toonde aan de hand van het aantal te Zandvoort gesloten huwelijken aan, dat deze 50 woningen ook noodzakelijk zijn voor de normale behoefte. Bij de rondvraag betreurde de nestor van de raad, de heer Slagveld (Plaatse lijk Belang), de tot uiting gekomen op positie tegen wethouder van der Werff (C.H.) Spr. meende dat men deze wet houder de gelegenheid moet geven zich m te werken. De heer Siegers (K.V.P.) stak een pluim op de hoed van de Zandvoortse middenstand omdat blijkens het verslag van de Keuringsdienst voor waren, te Zandvoort slechts twee overtredingen zijn geconstateerd. Spr. besprak ook het „wegkopen" van arbeidskrachten door aannemers, namelijk bij het tehuis voor bejaarden en het complex van 60 wo ningen. De voorzitter beantwoordde de opmer king van de heer Slagveld; men moet ce nieuwe wethouder een kans geven. De oppositie kon spr. niet beletten maar wel binnen redelijke perken houden. De heer Tates (V.V.D.) bracht een woord van hulde aan de secretaris voor de door hem samengestelde nota inzake de wederopbouw en de financiële per spectieven der gemeente. De voorzitter sloot zich daarbij namens de raad vol gaarne aan. Spr. heeft de nota toegezon den aan enige hogere instanties in ver band met de classificatie der gemeente. Nadat de raad in besloten zitting was gegaan, werd de geldlening. groot f 1.500.000 a 3'/i pet. goedgekeurd. Sed|ert kort is verschenen een nieuw adresboek van de gemeente Haarlem, uitgegeven door de uitgeverij G. Eike lenboom en Zn. te Heemstede die op dit terrein reeds grote bekendheid heeft verworven. Met dit adresboek wordt thans in een grote behoefte voorzien, want de vorige uitgave, verschenen in 1949. was reeds 4 jaar oud en voor onze dagen clus aan zienlijk verouderd. In korte tijd toch is de stad in de buitenwijken veranderd en de bouw van cie nieuwe woningen heeft heel wat verhuizingen veroor zaakt. Het nieuwe adresboek is voor het eerst samengesteid door de citograaf van het gemeentelijk bevolkingsregister. Dat betekent in ieder geval een zeer gelukkige verbetering, hetgeen overi gens niet zeggen wil, dat er geen foutieve vermeldingen of onjuistheden in voor komen, of dat er geen namen zullen ont breken. Bij een dergelijke hoeveelheid adressenmateriaal is dat nu eenmaal niet te voorkomen. Dank zij de cito graaf echter kan men zeggen, dat de inhoud betrouwbaar is. Deze bevat naast de alfabetische namenlijst en de stratenlijst volgens nummerbewoning, een beroepen- of bedrijfsgids, vercier officiële gegevens van provincie en ge meente, onderwijsinstellingen, kerkge nootschappen, justitie, huisartsen, apo theken, specialisten, ziekenhuizen, poli klinische diensten, enz., enz. De zakenman zal er in ieder geval profijt van hebben en verder iedereen, die met het openbare leven te maken heeft. Gistermorgen om ongeveer 12.20 uur is op de Nassaulaan de 6-jarige Marjan de H. uit de Prévinairestraat door een auto bus van de N.Z.H.V.M. aangereden. Het meisje stak zonder op het verkeer te let ten van het middenpad naar het trottoir over, juist toen de autobus passeerde. Zij kwam met haar hoofd tegen de voorzijde van de bus terecht, tengevolge waarvan zij een snij wond opliep en een kies en een tand brak. Na in de Mariastichting te zijn behandeld, kon zij naar huis terugkeren. Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 22 September 1953 is de op 4 Februari 1951 aan C. Vissers, wonende te Hoofddorp, handelende onder de firma Commandi taire Vennootschap „Vissers Machine fabriek" C.V. te Hoofddorp, Kruisweg 1143, verleende definitieye surséance van betaling verlengd voor de tijd van vier maanden, zulks me* ingang van 4 Augustus 1953. Bewindvoerder: Mr. J. Jansonius te Haarlem. Advertentie HAARLEM De Amsterdamse rechtbank heeft de 39-ja- rige typograaf J. B. van W. uit Haarlem wegens meineed veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. De veroordeelde had de meineed afge legd toen hij gehoord werd door de raad voor het rechtsherstel. Het ging om een voorraad duplex carton ter waarde van on geveer tweeduizend gulden, die na de be vrijding te Amsterdam bij de firma van verdachte en zijn broer was opgeslagen, Ten einde confiscatie te verhinderen, had van der W. destijds verklaard, dat „een bevoegd persoon, die van de blokkering op de hoogte was, de voorraad al had weg gehaald". Deze verklaring bevestigde hij op 15 Juli 1947 onder ede voor de raad voor het rechtsherstel. De meineed was eerst jaren later aan het licht gekomen, toen de economische recherche zich in de ze kwestie ging mengen. Om ongeveer half vijf gistermiddag is op de Jansweg nabij de Parklaan de 72- jarige C. A. O. door een personenauto aan gereden. De voetgangster stak zonder op te letten de rijbaan van de Jansweg over en werd daarbij door de juist passerende personenauto aangereden. Met een arm- fractuur, een bekkenfractuur en een her senschudding is het slachtoffer in het Grote Gasthuis ter verpleging opgenomen. Gisteren maakten wij melding van de aanhouding van de 18-jarige bakker H. M. K., verdacht van een negental rijwieldief stallen. In verband hiermede verzoekt de re cherche degene, van wie op of omstreeks 27 Augustus 1953 een herenrijwiel, merk „Cos- mos" werd ontvreemd, zich met haar in verbinding te stellen. Het programma voor de orgelbespe ling in de Grote Kerk, Donderdag 24 September des middags van 3 tot 4 uur, door de heer Klaas Bolt, vermeldt wer ken van Bach, Schumann en Andries- sen. De Haarlemse Postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht vanaf Mons, afstand 220 km. De duiven weiden gelost om 11.20 uur. Dt_ eerste duif kwam om 13.52,26 binnen; de laat ste om 14.02. De uitslagen waren: 1, 2, 5 S. v. Gen nep; 3, 4, 6 J. Duin. 55 Pater C. van Schie, missionaris van Scheut, die reeds meer dan eens van zijn mooie missiepost in Toradjaland verteld heeft blijft actief om zijn Haarlemse vrienden op de hoogte te houden van het wel en wee in zijn missie. Twee jaar geleden zo schrijft hij thans v:erden enige van de meest geschikte pas-gedoopte jongens in een apart inter naatje geplaatst, dat met de grootse titel „klein seminarie" betiteld werd. Dat internaat stond in Makale, de centrale post van de missie in Toradjaland. De jongens volgden de gewone middel bare school en des middags konden zij zich verdiepen in de problemen van de Latijnse taal. Natuurlijk werd er ook wat meer aandacht geschonken aan het geestelijk leven, al was het alleen maar door meer kruiswegen te lopen, want per slot van zaken moesten zij toch het idee krijgen, dat zij seminarist waren. Maar de sfeer, de temperatuur en de omgeving bleken niet geschikt om deze instelling tot rijpheid te brengen. Ze lag te ver van het wakend oog van de bis schop en te ver ook van de blik-verrui- mende zee. Daarom werd op de rand van Makassar een stuk grond aange kocht; metselaars en timmerlieden gin gen aan de slag en onlangs werden de verspreide gebouwen ingezegend door Mgr. Scheiders en officieel ingebruik gesteld, ofschoon men al twee maanden zat en heel wat kleren had vuil gemaakt met verven en schoonmaken. Drie paters zijn daar als pioniers be noemd, pioniers in d e broeikas van het Vicariaat, waar ze 15 tere „scheutjes" be moederden en tot rijpheid trachten te brengen; 15 van de bijna 8000 katholie ken, de eerste vijftien. De seminaristen zijn als volgt ver deeld: zes in de eerste, twee in de twee de, vier in de derde en drie in de vier de klas. Zij volgen het algemeen pro gramma van de staats-middelbare scho len, vermeerderd met latijn, wat extra godsdienstlessen en een beetje Neder lands om boeken te kunnen lezen en ons later te kunnen verstaan. Maar nu draait het ook goed. De directeur, pater A Raskin, begint nu al grijze haren te krijgen, maar het valt ook niet mee al die kleine zaken te regelen, die toch zo hard nodig zijn. Maar het is hem toevertrouwd; met dezelfde ijver, waarmee hij spinnen webben en stof achtervolgt, weet hij ook de jongens te leiden bij hun dage lijkse plichten. De econoom, pater P. Bressers, is een man van goud. Jammer dat hij met dat goud zijn kas niet kan spekken. Als men dus geen raad weet met zijn duiten, dan staat zijn kist wa genwijd open. Voor de lessen heeft men gelukkig hulp van de leraren van de hogere middel bare school, zelfs van de bisschop, en men kan er verzekerd van zijn, dat die „paarse" wiskunde erin gaat als koek. Een van de middelen, die gebruikt wor den om de jongens een breder inzicht te geven, is de verkennerij. Om als een fatsoenlijk „hopman-aal- Vergunning is verleend voor een bus dienst van Amsterdam (Surinameplein) naar Den Haag (De Savornin Lohman- plein) en omgekeerd, over Rijksweg 4. met uitsluiting van vervoer anders dan van reizigers Den HaagAmsterdam en omgekeerd en van locaal vervoer bin nen Amsterdam en Den Haag. Behalve het begin- en eindpunt mogen er slechts haltes zijn in Amsterdam op het Hoofd dorpplein en in Den Haag op de Van Alkemadelaan nabij het Willem Witsen- plein en op de Johan de Wittlaan nabij ae Stadhouderslaan. De vergunning geldt tot 31 December 1957, behoudens eerdere intrekking op grond van voldoende ver voersvoorziening over de rail De algemene verwachtingen zijn. dat de Nederlandse Spoorwegen de ten uit voerlegging van deze dienst in handen zullen stellen van een harer dochteron dernemingen. Verwacht kan worden, dat de N.Z.H.V.M. de lijn Den Haag—Am sterdam zal gaan exploiteren, nadat de plannen hieromtrent goedgekeurd zijn door de Inspecteur van het Verkeer. In de eerste minuten van de trainings wedstrijd van het Haarlemse heren bas ketballteam tegen de Amsterdamse ploeg van Agon, namen de Haarlemmers reeds een 8-0 voorsprong. Helaas ging deze grote voorsprong weer in de tweede op stelling van de Haarlemmers verloren, want de rust ging in met de stand 14-12, nog in het voordeel van Haarlem. Na de pauze bleven de Amsterdam mers steeds sterker en mede door het niet geheel kloppen van de Haarlemse combinaties werd de stand door de Am- moezenier" voor de dag te komen, zo sterdamse ploeg regelmatig vergroot en vertelt pater Van Schie, zit ik nu uren lang knopen te maken sporen le bestu deren enz. Die verkennerij is feitelijk ook wel goed voor mij, want in het bin nenland was ik al een beetje afgeleerd steeds met blinkende schoenen te lopen en met puur-witte toog. Nu moet ik steeds inspectie houden! Onze missionerende briefschrijver meent ten slotte terecht, dat niemand van zijn Haarlemse vrienden een van zijn 35 lessen zal kunnen overnemen, maar is even terecht van mening, dat zij wel wat kunnen doenMede door die steun wellicht zal later blijken, dat het nieuwe seizoen geen „sprong in het duis ter" is geweest. De Katholieke Gemengde Toneelvereni ging „^t. Genesius" opent het nieuwe sei zoen met het benende stuk van Jean Web sier „Vadertje Langbeen", bewernt door jaap van der Poll. De Genesianen bren gen Donderdagavond 1 October „Vadertje Langbeen" in de Stadsschouwburg ten to nele. Op Vrijdag 25 September zal het kantoor van de Stichting tot Ontwikkeling van de industriegebieden te Haarlem verplaatst worden van de Wilhelminastraat naar Nas- sauplein- 4 in het gebouw van de Kamer van Koophandel. In de hal van de Kamer zal een maquette geplaatst worden van het industrieterrein „Waarderpolder". Deze maquette bevindt zich momenteel in de Vleeshal. het laatste fluitsignaal bracht de Am sterdammers dan ook een verdiende 32-23 zege. Deze wedstrijd was bedoeld als trai ning voor de Maandag 28 September a.s. te spelen officieuze openingswedstrijd van Haarlem tegen Nederland B op het buitenveld van de Stadsdoelen te Haar lem. In deze wedstrijd zal de Haarlemse ploeg de zaken wel beter moeten aan pakken om tot een beter resultaat te komen. De Haarlemmers zullen in deze wed strijd vermoedelijk versterkt kunnen uitkomen, want hoogst waarschijnlijk zullen dan ook enige in militaire dienst vertoevende spelers weer beschikbaar zijn. Thans zijn de eerste competitiewed strijden vastgesteld, n.l.: HHCYBC (jun.); ZB VS—Antilopen (jun.); HOC 1 —HHC 1 (dames); Antilopen 2—Rapidi- tas 1 (heren); HGA IIIIHJ 2 (dames); HGA 1—HOC 1 (heren); S.C. Haarlem 2 Rap. 2 (dames; HHC2Rap. 2 (he ren); HOC 2—Schoten 1 (dames); HOC— Oosterkwartier (jun.)HGA 1Rapidi- tas 1 (dames); Oosterkwartier 2PSVH 1 (heren); Antilopen 3YBC 1 (dames); Oosterkwartier 1S.C. Haarlem 1 (he ren); HOC 2—ZB VS 1 (heren); HGA 2— IHJ 2 (heren); Antilopen 2—IHJ 1 (da mes); ZBVS—HHC (jun.); Antilopen 1— Oosterkwartier 1 (dames); HHC 2 Schoten 1 (dames); Schoten 2YBC 1 (dames); Antilopen 1IHJ 1 (heren); PSVH 2—Schoten 2 (dames); HHC 2— ZBVS 1 (heren). Waar vroeger niet aan gedacht werd bij de vervaardiging van corsetten, dat vormt nu de basis vanwaar wordt uit gegaan, met name de anatomie. Wilde een vrouw in lang en niet zo lang ver vlogen dagen geen „raar figuur" slaan, dan perste zij zich in het eerste de beste (lees: slechtste) corset en daar mee werd het lichaam in de meest on natuurlijke houding gewrongen. Medi sche onderzoekingen brachten tenslotte aan het licht hoe nadelig vaak een luk rake keuze op de gezondheid werkte. De industrie ging toen meer aandacht besteden aan de anatomie van het lichaam en het gevolg is, dat in onze dagen voor ieder figuur het juiste cor set te krijgen is. Dit werd ons weer eens ten overvloede duidelijk toen wij gisteravond de demonstratie van Camp- corsetten bijwoonden onder auspiciën van Cotex uit de Anegang. De zeer vele aanwezige dames hebben in de H.K.B., waar de demonstratie gegeven werd, veel kunnen opsteken, temeer daar in een glasheldere causerie werd uiteen gezet, waarom een bepaald corset in dit of dat geval ook aan bepaalde eisen moet voldoen. Waar wij meer dan eens op deze ma terie zijn ingegaan, mogen wij ons ont slagen achten om tot in bijzonderheden af te dalen. Deze zijn trouwens zo ver scheiden, dat het niet mogelijk is om er ook maar enkele te behandelen. Wel is het ons duidelijk geworden, dat ook deze Camp-industrie. waar het weten schappelijk onderdeel zo'n belangrijke rol speelt, op alle (on)mogelijkheden bedacht is. Onze aandacht werd overi gens evenzeer getrokken door de gor dels, die de heren tot dienst kunnén zijn ter correctie can de buikspieren. Voor hen is het vaak evenzeer van be lang een goed figuur te slaan. Al was het alleen maar terwille van de gezond heid. Dinsdagavond had in het Minerva- theater de première plaats van een reeks voordrachtavonden, die gegeven zullen worden door Lily Bouwmeester onder de titel „Stukjes en beetjes - L1" was niet zoveel publieke belangstelling en zij, die zich wel de moeite hebben getroost, deze avond te komen bijwonen, zullen niet geheel bevredigd naar huis zijn gegaan. Lily Bouwmeester beschikt wel over een uitstekende staat van dienst op toneel- en filmgebied, maar voldoet toch als voordrachtskunstenares, die alleen een avond moet vullen, niet helemaal. Haar mimisch vermogen schoot in de uitbeelding van de ver schillende schetsen, die elk voor zich weer andere eisen stellen want er is een enorm verschil tussen het werk van Simon Carmiggelt en Godfried Bomans nog wel wat te kort. Na de pauze waren de beide fragmenten uit „De voetreis naar Rome" van Bertus Aaf- jes heel goed van uitdrukking en ook de aardige schets „De schoentjes" van Mary Dorna werd goed voorgedragen. De samenstelling van het programma was met grote zorg geschied.. Er waren verder enige fraaie toiletten, die doof de kunstenares met gratie en charme werden gedragen. De Heemsteedse Brandweervereniging „De Straalpijp" houdt op Donderdag a-* een ledenvergadering in „Het wapen va Heemstede" die te 8 uur begint. De age*L da vermeldt o.m. de verkiezing van ee nieuwe voorzitter, het vaststellen van contributie en bespreking houden lezing. van een de te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2