Vaststelling minimumtarief gewenst Ook voor vervoer TE HOGE te water en per rail BELASTING EN TE WEINIG WEGENAANLEG KIPPENSOEP Zo zijn de mensen Russisch échec in UNO-Assemblée Heropening van het debat over Korea afgewezen Integratie NATO-legers boekt grote vooruitgang Generaal Gruenther prijst Nederlands legerkorps Hoge hoed E PROBLEMEN VAN HET WEGVERVOER 80 millioen aan deviezen verdiend Debat in Kamer uitgesteld Mis te velde bij „Grand Repulse" Vishinsky's ontwapeningsresolutie wel op de agenda Waterige borrel Televisie-uitzending verboden Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Wat is ie krachtig 1 Em.-pastoor H. Haver f Brug der zuchten lacht... Van moord verdachte vluchteling gearresteerd Zuster Cajetana dodelijk verongelukt Coördinatie soc. ver. zekeringen Examens In Parijs gearresteerd Laat ze maar praten Geacht onderdeel van reclamecampagne te zijn Met auto tegen verkeerszuil Bestuurder omgekomen (Van onze redacteur) ral van beroepsgoederenvervoerders langs de weg wachten met een zekere spanning af wat de wet autovervoer goederen aanstonds zal brengen. De reeds in September 1951 uitgekomen wet is hun bekend, maar het wachten is nu op de uitvoeringsbesluiten en richtlijnen. Zeer velen hopen, dat per uit voeringsbesluit een minimum-tarief wordt vastgesteld. Daardoor kan aan de moordende concurrentie, het onder de prijs werken, waardoor tal van vervoers bedrijven niet floreren, eindelijk paal en perk gesteld worden. Tegelijk is het echter nodig, dat een minimum-tarief wordt vastgesteld voor het vervoer te water en per rail. Geschiedt dit niet dan bestaat de kans, dat een deel van het werk van het wegvervoer overgeheveld gaat worden naar beurtschip en trein. De voorzitter van de R.K. Bond van Beroepsgoederenvervoerders „St. Francis- cus", de heer O. Bekedam, met wie wij over de problemen van het goederen vervoer langs de weg hebben gesproken, heeft ons ronduit gezegd, dat hij ern stig teleurgesteld zou zijn als dit minimum-tarief niet zou worden vastgesteld. Dit acht de heer Bekedam een der voornaamste oorzaken waarom het vele beroepsvervoerders verre van florissant gaat: het niet vasthouden aan een rede lijk tarief. Hierdoor raakt immers het hek van de dam. Het komt voor dat een bekwaam en vertrouwd expediteur, die al jaren in het vak zit en die voor een bepaald regelmatig ver voer een deskundige zij het krappe berekening heeft opgemaakt, plot seling van zijn cliënt moet verne men. dat een andere vervoerder het zelfde werk voor een belangrijk lagere prijs wil uitvoeren. Het is de eerste expediteur volkomen een raadsel hoe dat mogelijk is, maar tóch moet hij, wil hij zijn klant behouden, mee naar be neden gaan. Ten koste van zijn zaak, zijn materiaal en zijn gezin. De (hoge) motorrijtuigenbelasting en de belasting op de benzine kunnen de heer Bekedam daarnaast niet al te zeer opwinden. Wat geeft het, zo zegt hij, als de belastingen verlaagd worden en ik word beconcurreerd door niet ter zake kundigen, die hun eigen bedrijf en mis schien ook dat van mij of mijn collega in de grond boren? Neen, geef mij een minimumtarief, niet hoog, maar verant woord, en Iaat ook een dergelijk tarief gelden voor het railvervoer en het beurtvaartverkeer, opdat de een de ander niet opslokt. Te zwaar belast Een ander geluid hebben we gehoord uit de mond van de heer E. van Donke laar, voorzitter van de Nationale Orga nisatie voor het Beroepsvervoer Weg transport, tevens voorzitter van de Nederlandse Internationale Wegver- voersorganisatie. Hij wijst er op dat de bedrijfstak zwaar gebukt gaat onder een belasting, die niet uitsluitend be stemd is ten dienste van het gemotori seerde wegvervoer. Het totale wegver voer betaalt dit jaar niet minder dan f 80 millioen aan motorrijtuigenbelas ting. Hierbij is inbegrepen een extra heffing van 30 pet., die in 1951 voor de tijd van vijf jaar verplicht werd ge steld. Daarnaast bedraagt de totale op brengst van het bijzondere invoerrecht op benzine ongeveer f 125 millioen per jaar. 25 a 30 pet. hiervan is afkomstig van het beroepsgoederenvervoer langs de weg. Door deze heffingen wordt het wegvervoer nodeloos duur. Per jaar wordt in totaal door de auto f 270 mil lioen opgebracht, waarvan slechts goed f 60 millioen zou worden gebruikt ten behoeve van de wegen. Het is tal van vervoerders een doorn in het oog dat de gebruikelijke belastingen aanzienlijk verhoogd worden door de belasting op de bedrijfsmiddelen (motorrijtuigenbe lasting en belasting op de motorbrand stof). De heer Van Donkelaar merkt daarbij op, dat het wegennet hier te lande niet berekend is op het ver keer dat verwerkt moet worden. Hij vraagt zich af waarom er niet meer autosnelwegen worden aange legd. Dit, en méér, hebben we ook opgetekend uit de mond van ver scheidene grote ondernemers, die dagelijks zeer grote wagens over de weg hebben lopen. Zij wezen er op, dat bijvoorbeeld de weg Amster damAmersfoort al jaren lang zeer slecht is en zij vestigen verder de aandacht op de lijdensweg met de ponten in Amsterdam en Zaan dam, waardoor ook weer het weg vervoer zwaarder belast wordt in geld zowel als in tijdverlies. Ons land, zo wordt opgemerkt, komt met de wegenaanleg niet zo heel ver achter met de belangrijkste West-Europese landen, maar ver geet niet dat ons verkeer zeer in tensief is, dat de bevolkingscentra hier dichter bijeen liggen dan el ders en dat Nederland overbevolkt is. Men wil voor zijn geld, uitgegeven aan de motorrijtuigenbelasting, dus betere wegen. De heer Bekedam wijst er echter op dat men te dezen aanzien eigenlijk geen recht heeft en evenmin aanspraak kan maken. De aloude wegenbelasting was vroeger een be stemmingsbelasting. Zij was bestemd voor aanleg en herstel van wegen en bruggen. Maar in de dertiger jaren is het bestemmingskarakter verloren ge gaan; men moet nu spreken van ver- keersfondsbelasting, die gebruikt wordt ook voor ander vervoer. Overigens moet men volgens hem wat de wegen aanleg betreft de aken ook niet te zwart inzien. Kijk eens naar de tunnel te Rotterdam, waardoor jaarlijks ton nen bespaard worden, zegt hij, en aan schouw eens de vorderingen aan de Velser tunnel. Industrialisatie en vervoer Daarnaast wordt er van andere zijde op gewezen dat het wegvervoer, dat 9.414 ondernemingen telt met 20.194 voertuigen en 28.000 werknemers met een totaal van f 1.540.000 aan weekloon, een belangrijk onderdeel vormt van onze nationale economie. Men denke eens aan de industrialisatie, die op het platteland in volle gang is. De geografi sche verspreiding van de industrie moet leiden tot meer verkeer, tot meer ver voer. Men kan zelfs zeggen, dat de ontsluiting en industrialisatie van de Zuid-Oosthoek van Drenthe mede mo gelijk gemaakt zijn door het beroepsver voer langs de weg. Industrialisatie zon der een feilloos werkend vervoersappa- raat is niet goed denkbaar. Het is niet te loochenen dat het bedrijfsleven door de inschakeling van de auto grote sprongen vooruit heeft gemaakt. Het slagen van de industrialisatie en het scheppen van werkgelegenheid hangt dus nauwer samen met de rol die het goederenvervoer kan spelen. Het belang van het internationaal wegtransport moet men ook niet onder schatten. Enige cijfers: in 1952 werden ruim 144.000 ritten gemaakt, het totale aantal kilometers hiervan bedraagt 20.000.000. Dit is 500 maal de omtrek van de aarde. Van 1946 tot 1952 heeft het Nederlandse internationale wegvervoer ongeveer f 80.000.000 aan deviezen ver diend. Aan dit wegvervoer nemen on geveer duizend wagens deel. Naast in dustrialisatie en werkgelegenheid spreekt het wegvervoer bij de export bevordering dus een dapper woordje mee. Zeer goed te begrijpen is het dan dat men in deze kringen pleit voor de nauwlettende aandacht van de minister, die zich overigens als Kamerlid reeds deed kennen als een verdediger van het particuliere goederenvervoer. De ene voorman opteert speciaal voor de vaststelling van een minimum-tarief, de ander meer in het bijzonder voor verla ging der belastingen en versnelde aanleg van wegen, beiden hebben zij als ideaal voor ogen een gezond en goed werkend vervoersapparaat, dat het land zo goed mogelijk kan dienen en waarbij aan de onderne mer een redelijke bestaansmogelijk heid gewaarborgd wordt. Beiden hebben zij en zij spreken namens Advertentie Dinsdag is em.-pastoor H. J. C. Haver, in Huize St. Bavo te Heemstede, overle- den. Pastoor Haver werd 30 Juli 1873 geboren in Amsterdam en priester gewijd 15 Augus-- tus 1898. Hij was achtereenvolgens ka pelaan in Naaldwijk, Den Haag (O. L. Vrouw van Goede Raad), Delft (H. Hippo- lytus) en Beverwijk (H. Agatha). Hij werd vervolgens belast met oprichting van de Parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad in Beverwijk en werd van die paro chie tot pastoor benoemd op 11 Mei 1915. In 1922 werd de thans overledene pastoor in Rotterdam (H. Lambertus). In April 1947 werd hij benoemd tot ere-kanunnik van bet Haarlems kapittel. 26 November 1949 king 'hij met emeritaat. U kent de brug der zuchten in Alphen aan den Rijn toch? Zo werd die kleine, sedert lang uit de mode geraakte brug in de smalle trechter over de Rijn gedoopt vanwege het vele weeklagen van de talloze auto mobilisten, die vaak gedwongen wa ren meer dan vijftien a twintig mi nuten te wachten als de brug het weer eens had begeven. En dat kwam met het stijgen der jaren meer voor. Die brug pinkte Donderdag een dikke traan weg, toen de nieuwe Alpense brug over de Rijn werd geopend, want die feestelijke plech tigheid betekende tevens de nade ring van de afbraak, het einde dus van de brug der zuchten. Maar gisteren heeft de tot ver dwijnen gedoemde brug wellicht de prettigste dag van haar leven be leefd. De klap van de nieuwe brug weigerde te functionneren. Net toen ze voor de scheepvaart geopend was, viel de electrische stroom uit. En de auto's maar wachten, in lan ge files, wel een half uur lang En de brug der zuchten maar lachen. Maandagavond is uit de neurologi sche kliniek te Utrecht de 22-jarige A. M. ontvlucht. Hij is echter gistermid dag door de Utrechtse recherche in de stad aangehouden en weer in bewaring gesteld. M. is 5 Mei gearresteerd op vermoeden in de voorgaande avond het 16-jarige meisje A. T. J. B. aan de Lloyddijk te De Bilt te hebben ver moord. (Van onze correspondent) Gisteravond is de Eerw. Zuster Cajetana uit Wijbosch door een motorrijder, die kwam te slippen, aangereden. Ze werd en kele meters meegesleurd en zodanig ge wond dat ze na enkele uren in het St. Lidwina-ziekenhuis te Schijndel aan de be komen verwondingen is overleden. De mo torrijder, K. uit Schijndel, werd met min der ernstige verwondingen naar hetzelfde ziekenhuis overgebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de coördinatie der so ciale verzekeringen en enkele belastin gen, dat vandaag in de Tweede Kamer zou worden voortgezet, is op verzoek van de regering voorlopig uitgesteld Uit deze beslissing blijkt reeds dat men toch bij nader inzien heeft gedaan wat dr. Lucas namens de K.V.P. bij de be handeling in eerste instantie had voor. gesteld. De verdere behandeling zal geschie den tegelijk met de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting en de behandelng van de belastingontwerpen en de Huurwet. Dr. Lucas had aangetoond dat er in het wetsontwerp een nadeel van liefst zes millioen gulden stak voor de gezin nen. Hij heeft duidelijk laten uitkomen dat hij wel bereid was met de regering mee te gaan en de leeftijdsgrens voor de kinderen die voor de inkomstenbe lasting mogen worden afgetrokken te verlagen tot zestien jaar, mits compen satie zou worden geboden voor het ge noemde nadeel. Het allerminste dat hij vroeg was een toezegging van de staats secretarissen, dat bij de behandeling van de belasting- en huurmaatregelen nader over wijzigingen ter compensatie ge praat zou worden. Waren de staatsse cretarissen daarop ingegaan, het amen dement Lucas zou niet zijn ingediend. Zij hebben echter blijkbaar niet van hun instructies kunnen afwijken en slechts negatief geantwoord. Nader beraad heeft het Kabinet blijkbaar tot andere gedachten gebracht. Voor de K.V..P., die hier bij monde van dr. Lucas een scherp protest had laten horen tegen herhaalde achteruitstelling der gezinnen, betekent dit voorlopig belangrijke winst. AMSTERDAM (V. U.) Cand. economie A. J. Drewes (Amsterdam), W. van 't Land (Vinkeveen), N. Schoenmaker (Kockengen). A. C. Batenburg (Lisse). J. H. Potsmus (Den Haag). Tjia Tiong Hin (Amsterdam) en J. Winkler Prins (Wageningen). velen veel waardering voor de arbeid van mr Algera als minister. Het wachten is dus nu op de uitvoe ringsbesluiten en richtlijnen van de nieuwe wet. Deze geeft allereerst een meer wettelijke ondergrond aan het vergunningsstelsel dat na de oorlog, op basis van de bedrijven, per 1 Augustus 1939 tot stand is gekomen. Een vergun ning houdt voor de geregelde diensten tevens een exploitatieplicht in. Gesteld is, dat een ongeregeld vervoersbedrijf in het algemeen voor niet meer dan twee verladers tegelijk mag vervoeren. Dit laatste moet gezien worden als een bescherming van de lijndiensten. Voorts worden er in de nieuwe wet eisen van vakbekwaamheid en credietwaardigheid gesteld. Het stelsel der vergunning geldt voorlopig voor de tijd van tien jaar. Daarna gaat men bekijken of een en ander economisch verantwoord is. De wet gaat uit van het algemeen ver- voersbelang, d.i. de rechtvaardige en evenwichtige behartiging van de onder scheiden bij het vervoer betrokken be langen. Van groot belang is zo werd ons van verschillende zijden opgemerkt dat de overheid alleen regelend en be schermend optreedt. Dé vervoerder wordt een grote mate van samenwer king met behoud van eigen zelfstandig heid geboden. Deze samenwerking moet o.a. bestaan in het afstemmen op elkaar van de diensten en de tarieven en een uniforme administratie. Door betere aansluitin gen krijgt men een zo snel mogelijk vervoer. Het beroepsvervoer zal bij deze wet wél varen, aldus is de alge mene opinie. Een belangrijk facet bij een en ander is de regeling van het eigen vervoer, d.i. het vervoer van zelfvervaardigde goederen door de industriële bedrijven zelf. Dit wordt naar de mening van de heer Bekedam te veel vrijgelaten. Er kend wordt dat er noodzakelijk eigen vervoer moet zijn. Eigen wagens kun nen de goederen op de meest economi sche wijze vervoeren. Maar het is niet redelijk als men alleen bij een ver- voersspits of „kleinvervoer", (een klein kwantum naar een afgelegen plaats b.v.) een beroep doet op het beroeps vervoer. Hier is niet meer sprake van een rechtvaardige belangenbehartiging, die de wet toch imperatief stelt. Ster ker: dit is in strijd met het algemeen vervoersbelang. Aan de minister is ge vraagd deze materie op redelijke wijze te regelen. De katholieke bond Een enkel woord tenslotte over de katholieke bond. Door de verplichte vakorganisatie tijdens de oorlog bestond er na 1945 één beroepsgoederenver- voersorganisatie: de N.O.B. De heer Bekedam heeft toen uit de plaatselijke katholieke organisatie te Tilburg, „St. Franciscus", een landelijke bond opge richt. Hierdoor wordt ook de stem van de principiële organisatie bij alle onderhandelingen en dat zijn er onnoemelijk veel geweest gehoord. „St. Franciscus" telt thans ongeveer 700 leden. Het zouden er 3400 tot 3500 kun nen zijn. Velen uit het Zuiden kunnen zich nog maar steeds niet losmaken van de neutrale N.O.B. Toch móet, wil de katholieke organisatie zo vruchtdragend i mogelijk werken, het ledenaantal stij- gen. Plannen tot propaganda en actie zijn intussen reeds opgesteld. SÉ te beginnen en zette dus zijn helm af. Tot zijn grie zelende ontzetting zag hij, hoe een 40 c.M. lange ad der uit zijn hoofddeksel te voorschijn kroop. Hij had onderweg een lekke band gehad en tijdens het repa reren zijn helm in het gras gelegd. „Kr moet een ad dertje onder het gras heb ben gezeten", zei hij. „God dank, dat ik een flinke bos haar heb". Haar stugger dan gras Een druppel slaolie Twaalf passagiers en een bemanning van drie kop pen cirkelden in een vlieg tuig boven Seoul. Het vliegtuig wilde landen Zelfkennis? in kennelijke staat in zijn e™di™ns inbreker gemotoriseerd wagentje nta4, annnar hsjvt nri/itn Pay» De 36-jarige Weldon Shore, uit Minpea- 'koor de straten had gere- polis is uit de staatsgevan- den en nop wel met een genis van Noord Dakota 11-jarige vriend achterop. ^edereen ovdracht ontsnapt door zich in een By kreeg twee pond boete nnmrhnte* t„ rinen en zijn rijbewijs werd voor een jaar ingetrokken. vuilnisemmer te verstop pen. Toen men bij de vuil nisbelt uias aangekomen, nam hij de benen Een addertje onder het gras Invalide Frank Sanderock, een veuze In Londen werd de 58- politieagent uit Porthleven manning behoefden niet de jarige invalide Richard in Engeland, arriveerde op sprong in de ruimte te Davies bekeurd, omdat hij het bureau om zijn dienst doen. Met elf tegen twee stemmen en één onthouding heeft de agendacommissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Russische voor stel verworpen om het debat over de politieke conferentie voor Korea te heropenen. Vóór stemden alleen de Sovjet-Unie en Polen. Joegoslavië ont hield zich van stemming. Later heeft de Assemblée met 40 tegen 8 stemmen en 10 onthoudingen dit besluit gesteund. Het was de bedoeling van de Rus sische afgevaardigde, Andrei Vishinsky, om verandering te brengen in het besluit van de Assemblée om de conferentie te beperken tot de belligeren- ten. De Sovjet-Unie en communistisch China wensen ook een aantal „neu trale staten in Azië" te zien toegelaten. De agendacommissie heeft dit stre ven verijdeld. Maar tegelijkertijd kwam de Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, met een belangrijke concessie voor de dag. De uitnodi ging van de neutrale mogendheden, zo zei hij, is een zaak, waarover de conferentie zelf maar moet beslissen. „Wij zijn bereid om het verloop van de conferentie zoveel mogelijk ter wille te zijn", aldus Cabot Lodge, „en wij zijn bereid om terstond een vertegenwoor- Vishinsky heeft er slaap van gekregen. diêer te sturen naai- San Francisco, Ho- r noloeloe of Geneve, die met een commu nistische afgevaardigde regelingen kan treffen voor een spoedig begin van de conferentie". De drie steden, die de Amerikaanse afgevaardigde noemde, zijn dezelfde, die de Westelijke landen heb ben voorgesteld als mogelijke plaats van samenkomst voor de conferentie zelf. Dit is overigens de eerste keer, dat de Ver enigde Staten zich bereid verklaren om De Parijse politie heeft meegedeeld, een Nederlandse jongeman, C. E., die onlangs uit een opvoedingsgesticht in Heer is ont snapt, gearresteerd te hebben. Zijn twee metgezellen, A. T. en I. W., hebben zich uit de voeten weten te maken. rechtstreeks diplomatiek contact op te nemen met een communistische autori teit. Tot dusver bedienden zij zich van de Zweedse ambassade in Peking. De Rus Vishinsky had van tevoren laten weten, dat verwerping van zijn voorstel het succes van de conferentie ten zeerste zou benadelen en ook voor de nieuwe suggestie van Amerika had hij weinig waardering. „Men bedrijft hier een onge past politiek schaakspel". Naar zijn me ning zal de conferentie straks niet dur ven afwijken van de richtlijnen, door de Assemblée der Verenigde Naties vastge steld. Een nieuwe bespreking zou de Tijdens de oefen'ing „Grand Repulse" wonen katholieke militairen een Mis te velde bij. (Van onze speciale verslaggever) De integratie van de strijdkrachten van de Nato-landen heeft een zeer gun stige ontwikkeling doorgemaakt. Dat is de overheersende mening van alle hoge militaire autoriteiten, die gisteren een bezoek hebben gebracht aan de grote herfstmanoeuvre „Grand Repulse" in Duitsland. Maarschalk Alphonse P. Juin, commandant van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Europa, die in gezelschap van generaal Marcelle Maurice Carpentier, commandant van de landstrijdkrachten, en Sir Basil Embry, commandant van de Euro pese luchtmachten, een biiksemtocht door het oefengebied maakte, ver klaarde gisteravond sterk onder de indruk te zijn gekomen van hetgeen hij te velde had gezien. „Ik heb in vergelijking met de oefening van het vorige jaar belangrijke verbeteringen geconstateerd. Bijzonder ben ik ingenomen met de grote vooruitgang, die is gemaakt bij de integratie van de legers der vier deelnemende naties." Ook de minister van Oorlog, ir. C. Staf. die twee dagen lang de oefening volgt, verklaarde uitermate tevreden te zijn over de wijze waarop de staven van de Britse, Canadese en Nederlandse onderdelen in het eerste Nederlandse legerkorps samenwerken Ondanks vele fouten en tekortkomingen bewijst deze oefening diat de Europese eenwording op militair gebied de komende Duitse deelname nog terzijde voor een be langrijk deel is gerealiseerd. De op bouw van en de samenwerking met het nieuwe Duitse leger kan eerst dan de finitief aan de orde komen wanneer dte andere Europese landen de basis voor de defensiegemeenschap hecht hebben gelegd. Dat moment is thans niet ver meer. Met voldoening hebben de autoriteiten voorts gewag gemaakt van de presta ties van het Nederlandse legercorps. Voor de eerste maal hebben de Neder landers de kans gekregen op grote schaal voor het forum van welhaast de ganse militaire wereld te treden. Dit debuut heeft grote bewondering gewekt. „Bij de mobilisatieoefening „Drietand!" kon ik reeds uiting geven aan mijn grote tevredenheid", zo sprak gisteravond minister Staf. „Die oefening was goed. Ik zou thans hetzelfde kunnen zeggen. Maar wij moeten oppassen dat wij niet in een hoera-stemming geraken. De internationale waardering mag ons niet naar het hoofd stijgen". Een feit is echter dat zowel generaal Carpentier ais generaal Gruenther, de Amerikaanse bevelhebber in Europa, die eveneens Grand Repulse bijwoont, de enorme vooruitgang van het Neder landse leger hebben geroemd. Een hoge standaard is door de legerleiding be reikt. Minister Staf bleek getroffen te zijn door het hoge moreel onder de troep. De stemming noemöle hij, ondanks de ernstige ontberingen en de zware veld dienst, uitstekend. Een van de grootste moeilijkheden, waarmede ook volgens de minister ons leger nog te kampen heeft, zijn de verbindingen, de slagaders van, dte moderne oorlogvoering. Een goede verbindingsdienst kan men niet in twee jaar tijds opbouwen. Feitelijk moet men voor deze dienst ook bij het lagere kader over grote aantallen be- roepspersoneel beschikken. De techni sche radioapparatuur is de laatste jaren zo uitzonderlijk ingewikkeld geworden, dtat uitsluitend deskundigen voor een goede functionnering ervan kunnen zorgen. Naar de mening van de minister wordt te veel van de radio-telefonische verbindingen gebruik gemaakt en wordt te veel op dit communicatiemiddbl ver trouwd. De tradlitionele middelen wor den verwaarloosd. Vannacht is de laatste phase van de oefening ingetreden. De ganse Weste lijke strijdmacht was op de been ge bracht om de vijand uit zijn bruggen hoofd tussen Oldenburg en Delmenhorst te verdlrijven In het aardedonker was de vierde Nederlandse infanteriedivisie over de rivier de Hunte getrokken om die vijand in de flank aan te vallen. In de bossen boven Harpstedt woedde een hevige tanksiag. Tweehonderd tanks waren daar slaags geraakt. De brede rupsbanden van de zware centurions scheurden de grondl open. De landwe gen gingen er helemaal aan. Tot nu toe waren deze tanks op opleggers vervoerd, waardoor de schade tot een minimum kon blijven beperkt. Toch is door de Duitse bevolking reeds voor meer dan honderdduizend Mark aan schade aan wegen, landerijen, ruiten en bossen aangegeven. Die schade zal veel groter worden, nu de beslissende slag is begonnen. Tot nu toe zijn er zes-en-der. tig Nederlandse militairen gewond ge raakt bij verkeersongevallen. Van de Engelse militairen verongelukten er dertig; daarbij zijn twee doden te be treuren. In de veldhospitalen moesten Een bijzonder vriendelij ke fabrikant van hoge hoe den heeft mij een van zijn feestelijke hoofddeksels ca deau gedaan, toen ik zijn werkplaats kwam bekij ken. Het heeft hem nog heel wat moeite gekost de juiste maat voor mij te vinden, want mijn hoofd schijnt juist iets te omvangrijk te zijn, om zo maar overal in te passen. Reeds toen ik nog een kind was, moest men, herinner ik mij, de grootste maat pet voor mij op een houten bol uitrekken. Maar nu staat die hoge hoed dan in mijn kast. Ik heb nog nooit hoe den gedragen; mijn hoofd staat er eenvoudig niet naar. Maar zo'n glan zend nieuwe hoge zije is bepaaldelijk een intrigerend bezit, ook al kun je er practisch niets mee doen. Als ik de kast open, waarin hij resideert, de hoed, dan geeft mij dat een gevoel van welstand. Niet iederéén heeft de be schikking over een eigen hoge hoed. Alléén, ik loop mij nu al dagen lang af te vragen, hoe ik het obli gate kledingstuk daadwerkelijk ten nutte kan maken. Ik zie eigenlijk maar één mogelijkheid: ik moet er een jacquet bij kopen. Want een hoge hoed bij een colbert, dat vloekt enorm. Schaf ik mij echter een jacquet aan, dan zal ik ook daar iets steekhoudends mee moeten doen En dan zie ik maar weer één mogelijk heid: ik moet ófwel een bruiloft, óf wel een begrafenis forceren. Dat laatste nu ligt me niet zo best. Maar hoe stamp ik zo maar een huwelijk uit de grond? Ik zie wederom maar één mogelijkheid: ik moet zélf gaan trouwen. Ziet u nu, dat het geen eenvoudige zaak is aan het hoofd van een hoge hoed te staan? (Van onze verslaggever) De scheidsrechters in de oefening „Grand Repulse" hebben er een dagtaak aan situaties te creëren, waardoor de opmars van het eerste Nederlandse legerkorps wordt ver traagd. Wanneer zij dat niet doen, dan behoorde de ganse manoeuvre al geruime tijd tot het verleden, daar de Nederlanders met de steun van Britten en Canadezen het vijan delijke bruggenhoofd reeds drastisch zouden hebben opgeruimd. Bij het bouwen van een brug over een ri viertje in het oefengebied, gister nacht, werden de mannen van de genie danig lastig gevallen door scheidsrechters, die het werk con stant opnieuw lieten beginnen, om dat zij artillerievuur op de werk zaamheden constateerden. Dat ge beurde enige malen, totdat de man nen nijdig werden, de scheidsrech ters gevangen namen en onverdro ten de brug afbouwden. Elders was een brug volgens de scheidsrechters niet sterk genoeg om zware tanks te dragen. Steeds moest de constructie verzwaard worden. De mannen klaagden daar hun nood over bij de minister van Oorlog, ir. Staf, die hun gisteren een bezoek bracht „Laat ze maar praten", zei de minister, daarbij doelend op de scheidsrechters. „Ik weet zelf wel iets van bruggenbouw af en als officieren van onze Genie een brug sterk genoeg vinden, ge loof mij dan maar, dan is hij sterk genoeg.' i" Advertentie niet naar beneden. Een uur lang prutste de piloot zonder enig succes. Toen de parachutes aan te doen. maar plotseling ontdekte hij een fles slaolie. Hij goot een druppel op het weerbarstige wiel. dat prompt reageerde. De ner- passagiers en be- kwestie naar zijn mening niet kunnen schaden. Het voorstel van Cabot Lodge verkreeg onmiddellijk de steun van de Britse afgevaardigde, minister van staat Selwyn Lloyd, en de Franse vertegen woordiger, Henri Hoppenot. De vergade ring van de agenda-commissie werd bij gewoond door Richard Nixon, vice- president der Verenigde Staten. De commissie heeft voorts met der tien tegen nul stemmen, bij één ont houding, aanbevolen een Russisch voorstel „voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoor log" op de agenda van de huidige zit ting te plaatsen. Nationalistisch China onthield zich van stemming. Bij het korte debat, dat aan de stem ming vooraf ging, zeide de Amerikaanse afgevaardigde Lodge, dat de V.S. er geen bezwaar tegen hadden om het punt op de agenda te plaatsen. Hij zag er overi gens weinig heil in om het plan, dat hij „een oud voorstel" noemde te gaan be spreken. In de commissie voor de ge loofsbrieven uit de algemene vergade ring heeft een nieuwe poging van de Sovjet-Unie om nationalistisch China uit de organisatie te werken schipbreuk ge leden. Toen de Russische afgevaardigde Za- roebin de waarde van de geloofsbrieven der nationalistisch-Chinese delegatie in twijfel trok, verklaarde voorzitter Mun- ro van Nieuw-Zeeland hem buiten de orde, onder verwijzing naar de resolutie van vorige week Dinsdag, waarin de algemene Vergadering besloten had, de behandeling van de kwestie der Chinese vertegenwoordiging een jaar uit te stel len. Bij stemming bieck dat de commis sie met vijf stemmen tegen een, bij één onthouding, het standpunt van de voor zitter deelde. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 (Van onze correspondent) Op een zomernacht ontdekten twee politiemannen in Deventer tijdens hun nachtelijke ronde dat er licht brandde in het café van S. op een tijdstip dat zelfs caféhouders zich aan een droom plegen over te geven. Door een opening in de gordijnen tuurden de politionele ogen 't café binnen. Wat daar gebeurde in die zomernacht was de aanblik wel waard. De caféhouder S. draafde door zijn be drijf in nachtgewaad. Hij spoedde zich van de waterkraan naar de jeneverfles, met dien verstande dat de agenten dui delijk konden zien hoe de man „water bij de wijn" deed. De volgende dag, toen iedereen was uitgeslapen, werd een onderzoek ingesteld in dat café. Daarbij bleek de jonge klare ontstellend waterig te zijn. Vijf flessen werden in beslag ge nomen en onderzocht. S. verscheen dezer dagen voor de eco nomische politierechter te Zutphen. Hij had een verhaal over een koelbak die stuk was en waarvan 't water misschien op duistere wijze in de flessen terecht gekomen kon zijn. De officier vorderde voor dit aanlengen een boete van hon derd gulden subs, een maand hechtenis maar bovendien publicatie van het von nis. Dat zou ik verschrikkelijk vinden, zei de verdachte. De rechter liet er de publicatie deze keer nog af, maar de boete bleef honderd gulden of een maand. De vijf in beslag genomen fles sen met gedoopte jonge klare werden verbeurd verklaard. Gisteravond zou de K.R.O. in zijn televisieprogramma een modeshow uit zenden, verzorgd door een Amsterdam se firma. Het uitzenden van de show werd echter verboden op grond van het feit, dat de voorgenomen uitzending tengevolge van door de firma geplaatste advertenties onderdeel was geworden van een reclamecampagne. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat een onderdeel van een televisieprogramma op deze gronden moest worden ge schrapt. Vannacht is de heer S. van der Lin den uit Hillegom in Den Haag dodelijk verongelukt, toen hij met zijn auto te gen een verkeerszuil reed. Het ongeluk, waarbij de heer v. d. Linden op slag ge dood werd, is vermoedelijk te wijten aan tot nu toe honderd-acht-en-veertig zie- oververmoeidheid van de bestuurder. De j ken worden opgenomen. Tachtig van heer v. d. Linden was 41 jaar oud en 1 hen zün Nederlanders. I gehuwd en had vijf kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3