Buitengewone zitting van de ministerraad OPLOSSING LOONVRAAGSTUK NOG NIET GEVONDEN BERIA neemt plaats van de vliegende schotels in Exportbelang Polder Dreischor weer in gevaar n f Nederlandse welvaart niet zo groot als wordt gemeend Roden leveren gevangenen uit die niet willen repatriëren Tot hoofd en hart Rusland werkt aan radio-offensief Theepauze bedreigt Brits atoomprogram Proces-Mossadeq begint binnenkort Stafchef Nato stri jdkrachten Jongste bericht: per parachute in Spanje gearriveerd De psychologie van het gerucht Harde wind veroorzaakt schade aan dijken en gebouwen Ital. vakbonden staken om meer loon Vier arrestaties in Bodegraven Brits—Arabisch woestijnincident Het weer DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25794 Nieuwe zender in Dresden Snelle vingers De rechten van een Engelsman Studiebeurs voor Koreaanse piloot Sabotage bij de Perzische luchtmacht Tot ziens in Peiping" Spaanse politiechef oordeelt: Bron van ge ruchten over Beria twijfelt Hoeden duurder door myxomatose - In verband met moord op agent Van Eek Teddy gevoerde Windbreakers Oplichter-in-het-groot gearresteerd BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run eri W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals te verwachten was, heeft de regering niet in één dag de oplossing gevonden voor de vraag in hoeverre de lonen precies zullen moeten worden verhoogd, wanneer de huurverhoging en alles wat daarmee samenhangt, per 1 Januari ingaat. Gisteren is over dit onderwerp gesproken in de vergade ring van de R.E.A. Ook is er een buitengewone kabinetszitting gehouden. Er zijn verschillende redenen, waarom de regering graag een spoedige be slissing ziet. Op de eerste plaats wil dr. Drees gaarne, dat men zo enigszins mogelijk weet waar men aan toe is, als hij de volgende week met minister Algera naar Zuid-Afrika vertrekt. Op de tweede plaats ziet de regering ook wel het gevaar in van een toenemende animositeit onder allerlei groeperin gen uit het maatschappelijke leven. Van de ene kant is het goed dat de verschillende organisaties hun visie op het probleem geven. Er steekt een stuk gezonde meningsvorming in wanneer er over deze uiterst moeilijke kwestie wordt nagedacht, gestudeerd en ook ge publiceerd door degenen die de details het beste kennen. Het wordt echter ook in de ogen der regering langzamerhand tijd dat er klaarheid komt in een zaak die anders tot onrust aanleiding zou kunnen geven. Een typisch voorbeeld van de be hoefte aan meer gegevens doet zich voor bij de positie van de midden stand, die er in het gehele complex ongetwijfeld het ge ompliceerdst aan toe is. Hier doet zich immers de vraag voor in welke branche men hogere lasten zal kunnen doorbereke nen en in welke niet. Differentiatie in het opleggen van lasten of in het verlichten daarvan komt voor de middenstand wel duidelijk als een wens naar voren. In het kabinet, dat het tot dusver over de grote lijnen uitstekend eens is geweest, zal ongetwijfeld bij de detaillering zich wel verschil van mening gaan openbaren. De Russische zóne heeft een nieuwe krachtige zender voltooid en bouwt er nog twee om de communistische radio- propaganda verder naar het Westen te doen doordringen, aldus heeft het West- Kerlijnse blad „Der Abend" meegedeeld. Met blad gaf geen bron voor zijn be richt, maar schreef dat een 390.000 watt zender kort geleden begonnen is te zen den in Dresden. Op 1 October zal een zender van de zelfde sterkte ingewijd worden in Schwerin Mecklenburg) terwijl een zender van 500.900 watt in November voltooid zal worden in Burg, bij Maag denburg. De nieuwe 500.000 watt zender zal de sterkste in Europa zijn na de Moskouse. De Amerikaanse zender Rias heeft een sterkte van 300.000 watt. Snelste typiste van Nederland: mej F. Kant uit Den Haag, voor de tweede maal in drie jaar kampioene typen. Driehonderd arbeiders by het Britse station voor atoomenergie te Salwick zijn 24 uur in staking gegaan ter verde diging van het recht van de Engelsman op zijn middagthee. Tot Maart kregen zjj twee pauzes van tien minuten, één des morgens en één in de middag om hun thee te drinken. De directie, die vond dat hiermee te veel tyd verloren ging, heeft de tien minuten in de mid dag afgeschaft. De theepot kookte twee weken gele den over toen een „langzaamaan-sta- king" aangekondigd werd en een ulti matum aan de directie werd gesteld om binnen een week de middag-theepauze weer in te voeren. De loodgieters, elec- triciens en stokers staakten. Het ministerie van Bevoorrading, dat alle stations voor atoomenergie onder zijn hoede heeft, heeft meegedeeld, dat de arbeiders in de productie aan het werk bleven en dat de fabriek normaal haar gang ging. De stakende arbeiders (het onderhoudspersoneel) hebben er mee ingestemd weer op het werk te verschijnen. Autoriteiten van het ministerie van Bevoorrading zullen de vakbondsleiders in November ontmoeten voor besprekin gen over de theepauze, die gedreigd heeft het Britse atoomprogramma last te berokkenen. Het „Centraal College" te Fayette, dat zich blijkbaar zorgen maakt over het feit, dat de met een MIG-15 naar Zuid-Korea gevluchte Noord-Koreaanse piloot van de Engelse taal slechts de woorden ••okay" en „no" machtig is, heeft hem ondanks de honderdduizend dollar, die hij aan de Russische straaljager ver diend heeft een studiebeurs aangebo den, voor het geval hij toestemming hrijgt zich in de V.S. te vestigen. i In deskundige financiële kringen, die de budgetaire positie van ons land be studeerd hebben naar aanleiding van de pas gepubliceerde millioenennota, be gint meer en meer de overtuiging ie groeien dat het gemak waarmede de laatste tijd over de Nederlandse wel vaart wordt gesproken op niet zo heel sterke gegevens steunt, met name wan neer men de laatste cijfers beziet die betrekking hebben op de Rijksuitgaven van de laatste jaren. De millioenennota geeft daarvan een overzicht, waarin eerst thans goed aan het licht komt, dat de stijging, die met name optrad in de periode tussen 1952 en 1953, de finan ciële positie van het Rijk terdege heeft verzwakt. Daar komen dan nog nieuwe stijgingen bij uit hoofde van de huidige begroting. Deze visie is ongetwijfeld via de adviseurs van de regering reeds in het kabinet doorgedrongen. Zoals echter een van de ministers ons onlangs toevertrouwde: men beziet de zaken in het kabinet vóór alles met grote wer kelijkheidszin. In gewoonlijk welingelichte kringen van het Ferzische leger is vernomen, dat het Openbare Ministerie tijdens de openbare terechtzitting zal vragen om oud-premier Mossadeq op te hangen. Binnen drie of vier dagen en zeker vóór het begin van de terechtzitting zullen de Descnuldigingen tegen hem worden ge publiceerd. Nog steeds worden er arres taties gemeld. Gisternacht werden zes mannen en een vrouw opgepakt, die lid zouden zijn van de communistische Toe- dehpartij. De politie heeft gedetailleerde in structies in beslag genomen voor straat gevechten, wapendiefstallen en de vor ming van strijdgroepen. Ook is een lijst van reserve-officieren gevonden, die met de communisten sympathiseren. In dit verband verdient nog melding ge maakt te worden van een verhaal uit de Perzische kranten. Een groep van vier officieren van de luchtmacht in uniform zou eveneens gisternacht op de belang rijke vliegbasis Ghaleh Morgi, dicht bij Teheran, een poging hebben gedaan om vier hangars voor nieuwe vliegtuigen in brand te steken. Hun poging mislukte, maar zij wisten zelf te ontvluchten. Er wordt op gewezen, dat de Perzische luchtmacht reeds lang een broeinest van communisme zou zijn. De politie van Teheran heeft gisteren een inval gedaan in de kantoorruimten van een schriftelijke cursus voor de op leiding van communistische saboteurs. Zij verraste vijf mannen en vrouwen, die bezig waren bundeltjes pamfletten in te pakken, waarin gedetailleerde in structies gegeven werden voor de vol gende communistische werkzaamheden: hoe verkrijg is explosieven? waar koop ik wapens? hoe maak ik mij de sabo- tagetechniek eigen? en hoe ontsnap ik uit een huis, dat door militairen om singeld is. SS De Amerikaanse Luitenant-Generaal Cortlandt van Rensselaer Schuyler is onlangs benoemd tot stafchef van de strijdkrachten der Noordatlantische Verdragsorganisatie (NATO). Hij is als zodanig Luitenant-Generaal Alfred M. Gruenther, die thans opperbevelhebber van deze strijdmacht is, opgevolgd. Boekdelen zouden er te vullen zijn en ze zijn ook gevuld met de psy chologie van het gerucht. Het nieuws van de laatste weken biedt daartoe stof in overvloed. Een Britse ochtendkrant dreef daar zeker de spot mee, door aan zijn lezers de vraag te stellen: „Waar wilt u vandaag nu eens niets over ho ren? Over Beria of over Maclean?" En daarmee zijn nu de voornaamste onder werpen reeds aangeduid. Een andere Britse krant deed het als volgt: op de voorpagina bevond zich een tekening van het station in Wenen. Een verblufte stationschef staat daar aan een collega te vertellen, wat hij de laatste dagen heeft meegemaakt: „Nauwelijks had ik mevrouw Maclean uitgewuifd, of wie komt daar uit de trein? Beria!" Het laatste gerucht spreekt intussen al niet meer van een trein, maar van een para chute. Het nieuwste is nu, dat de voormalige Russische minister van binnenlandse zaken, Lavrenti Beria, boven Spanje uit een vliegtuig is gesprongen en veilig ■en wel is geland bij de havenplaats Tor- romolinos, niet ver van Malaga. Daar heeft hij nu ook zijn schuilplaats. Dat is allemaal gepubliceerd door het De communistische autoriteiten in Korea hebben vandaag de ruim driehon derd geallieerde krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wensen terug te keren, aan de troepen van India in de neutrale zone overgedragen. Het con tingent bestond uit een driehonderdtal Zuid-Koreanen, drie en twintig Ameri kanen en een Brit. De namen van deze krijgsgevangenen, die in de kampen onder de invloed zijn geraakt van de commu nistische theorieën en opvattingen, zul len door de censuur van het UNO-leger niet worden vrijgegeven De roden hebben zich gehaast uit deze uitlevering de nodige propaganda te slaan. De Amerikanen, die tegen het middaguur werden uitgeleverd, waren in opgewekte stemming en zongen de in ternationale. Zij rookten Chinese sigaret ten en schudden de Noord-Koreaanse communisten, die hen bij het verlaten van de vrachtwagens geholpen hadden, de hand. „Het beste, kameraad Lee", zei een van de Amerikanen duidelijk hoor baar tegen een Chinees, „we hopen je in Peiping terug te zien". Bij het af scheid werd uit de groep Noord-Korea- nen en Chinezen geroepen: „Vergeet ons niet!" Waarop de Amerikanen ant woordden met een luidkeels: „Nooit!" De Australische communistische jour nalist Wilfred Burchett heeft ten slotte aan de geallieerde verslaggevers de tekst overhandigd van een verklaring, die door al de 23 Amerikaanse krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, is ondertekend. In deze verklaring wordt o.m. gezegd: „Wij zijn Amerikanen en wij houden van ons land. Maar onge lukkigerwijze worden op het ogenblik de stemmen van degenen, die zich op werpen voor de vrede, gesmoord. Wij willen de Amerikaanse regering niet in staat stellen ook onze stemmen te smo ren". Een van de belang rijkste bronnen van geruchten over Beria is kolonel Ulio Amoss, het hoofd van een par ticuliere spionna- gedienst in de Verenigde Staten, die deze zomer van de schatrijke New Yorker Clendenin Ryan vijftigdui zend dollar heeft ontvangen, om een privé geheim dienst- je achter het IJze ren Gordijn op touw te zetten. Kolonel Amoss ver klaarde Maandag overtuigd te zijn van Beria's ont snapping, maar gaandeweg is er nu „aanzienlijke twij fel" bij hem gere zen, of de docu menten, die hij van een vertegenwoor diger van Beria ontvangen zou heb ben, wel echt zijn. Spaanse blaal ABC. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse federale recherche zouden in Spanje zijn aangekomen voor een onderhoud met Beria, die van de Spaanse regering toestemming zou heb ben gekregen het land te verlaten. De psychologie van het gerucht is merk waardig. In de meeste kringen te Ma drid noemt men het verhaal van ABC „fantastisch", maar men vraagt zich toch af. waarom de censuur het heeft doorgelaten. Berichten, waarin beslui ten van de regering worden aangehaald, worden meestal zeer zorgvuldig gecon troleerd. De correspondent in Madrid van het Franse blad „Le Monde" weet te mel den, wie nu eigenlijk de bron is van al deze geruchten. Het zou een millionnair uit Nicaragua zijn, genaamd Falla. Hij zou verteld hebben, dat hij Beria in de omgeving van Malaga had gesproken. Falla onderhoudt naar zijn zeggen nauwe betrekking met de Amerikaanse vice-president Nixon, senator McCarthy en de directeur van de „San Diego U- nion", het blad dat het eerst met be richten over Beria's ontsnapping kwam. De Russische ex-minister zou zijn parachutesprong op 10 September heb ben volbracht en volgens Falla js hij in het bezit van een lijst met namen van communisten, die werkzaam zijn in overheidsfuncties in verschillenóle Eu ropese landen. Een belangrijke figuur bij het verspreiden en aanvullen van de Reria-geruchten is de enigszins raad selachtige Amerikaanse kolonel Amoss. In de tweede wereldoorlog was hij hoofd van de Oost-Europese afdeling van het bureau voor strategische öüen- sten en nu heeft hij een „particulier in lichtingenbureau" in Baltimore. Hij zegt, dat hij een aantal documenten heeft ontvangen van een man. die be weert op te treden namens Beria. De documenten moeten het bewijs vormen, dat men werkelijk met Beria te doen heeft en dat het de moeite waard is om hem politiek asyl te verschaffen. Maar nu het gerucht zulke aanzienlijke vor men heeft aangenomen, verklaart die kolonel, dat er „aanzienlijke twijfel" bestaat over de echtheid van de stuk ken. Het hoofd van de Spaanse politie zei: „Het ziet er naar uit, dat Beria de plaats van de vliegende schotels gaat innemen". ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiminii Dat de haarvilten herenhoed van ko nijnenhaar gemaakt is, weten vele heren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnen vellen zijn verwerkt is minder bekend. Tengevolge van de myxomatose, de zo gevreesde konijnenziekte, zijn honderden konijnen gestorven, waardoor in de lan den van de grootste haarleveranciers zo als Australië, Frankrijk en België,' de prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent zijn gestegen. De hoeden zijn daardoor schrikbarend veel duurder geworden, zo deelt men van de zijde der Nederlandse hoedenfabrikanten mede. Uit een oude wekker, een mosterd potje, een koektrommel en een geïmproviseerd statief heeft wachtmeester Meyer uit Badhoe vedorp een flikkerlicht-installatie opgebouwd, die s avonds en s nachts op onverlichte wegen goede diensten kan bewijzen. Voor de politie, dokters enz. zal het op deze wijze mogelijk zijn op don kere wegen bij ongevallen enz. hun werk te doen, zonder dat zij telkens gevaar lopen door het voorbijrazende snelverkeer. Het nieuwe apparaat is klein van om vang en kan gemakkelijk door iedere politieman worden meege dragen. Sinds Dinsdag wordt een hevige stryd gewerkt. De dijk werd na de ramp wel tegen het water gevoerd aan de dyk van gedicht, maar blijkt niet genoeg ver- de Vier Bannenpolder, waar deze dyk sterkt om de kracht van het door het de bescherming vormt voor de tot één gat bij Ouwerkerk binnenstromende wa- samengesmolten „De Jongepolder" en de „Adriana Johannapolder" onder de ge meente Dreischor. De situatie is zeer critiek en zou deze dyk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreekse be dreiging betekenen voor de polder Drei schor, waarin de bevolking is terugge keerd, Daarom heeft men de versterking van de dijk met alle beschikbare middelen aangepakt. Alle arbeiders zijn opgeroe pen en hebben de afgelopen nacht door ter te kunnen weerstaan. De dijk werd van een rijsbekleding voorzien, doch de ze is thans over een grote afstand weg geslagen. 30 grote vrachtwagens en vele door tractoren getrokken landbouwws- ■gens hebben grond aangevoerd om de grote gaten, welke aan de voet van de dijk zijn ontstaan, te dichten. Het slechte weer belemmert de werkzaamheden in ernstige mate. Burgemeester A. ,T. Ver meulen van Dreischor toonde zich nog niet optimistisch over de stand van za ken. Er zal nog veel moeten gebeuren, zo verklaarde hij, om de dijk te behou den en daarbij kan de wind ons geducht tegenwerken. De harde wind van de laatste dagen, die het water tot vrij hoge golven in de Vierbannenpolder op Schouwen en Duiveland opzwieDte, heeft weer veel vernielend werk gedaan aan huizen en boerderijen, welke nog onder water staan. Hier en daar zijn opnieuw stuk ken van boerderijen weggeslagen. Ook de in het midden van de zestiende eeuw gebouwde molen van Ouwerkerk heeft het beseven. Zij stond er reeds lange tijd wankel bij en is nu ingestort. Bij het haventje Flauwers, tussen Zierikzee en Schelphoek, zijn twee bakken op drift geslagen. Sleepboten slaagden er later in ze naar de kust terug te bren gen. Voor vandaag is in Italië een waar schuwingsstaking van 24 uur afgekon digd voor vier miliioen arbeiders. Bijna alle bedryven zullen stilliggen en kran ten, bioscopen en schouwburgen zullen gesloten zyn. Het tweede stadium van deze grootscheepse actie voor loonsver hoging zal op 5 October plaats vinden. Voor die datum is een staking voor twee miliioen boerenarbeiders afgekondigd. Italiaanse anti-communistische vak bonden hebben zich in deze actie aan gesloten bij de grote, onder commu nistische leiding staande vakbond. Een organisatie van industriëlen verklaarde, dat de inwilliging van de eisen van de arbeiders een zeer ernstige verstoring in het prijzenpeil, de begroting en de productiekosten met zich mede zou brengen. Illllllllllllll ■llllllllllllllllllllllliliiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii Naar wij vernemen heeft de Rijks politie van het district Leiden, op last van de procureur-generaal te 's-Graven- hage, gearresteerd de vier gebrs. S., in rit- Bodegraafse Meije. De arrestatie ge schiedde in de vroege morgen van Woensdag en bij vrijwel alle vier per sonen gelijktijdig. Zij werden van hun bed gelicht. Zonder tegenstand van enige betekenis gingen ze met de poli tiemannen mee naar de overvalwagens, waai mee ze naar Den Haag werden overgebracht. De politiemannen die in groot aantal, geuniformd en in burger opereerden, bleken od alle mo gelijke verzet te zijn voorbereid Deze arrestaties houden verband met de moord op de politieagent J. van Eek te Woerden. Men meent, dat de gebr. S. meer zouden weten van het wapen, dat nog steeds niet gevonden is. In de loop van Woensdag is een groot scheepse huiszoeking verricht bij de arrestanten De politie heeft hierbij zelfs schuren, hooibergen, hokken enz. niet ongecontroleerd gelaten. In een afgelegen oase in de buurt van de Perzische Golf is het tot een botsing gekomen tussen twee groepen inheemse soldaten, waarvan de ene partij pro-En gels en de andere loyaal jegens Saoedi Arabië is. Beide partijen beschuldigen el kaar van uitlokking van het gevecht, dat naar verluidt ettelijke slachtoffers heeft geëist. Volgens zegslieden van de Britse en de Saoedi-Arabische regeringen ont brandde de strijd vorige week in het grensgebied, dat rijk moet zijn aan olie. Uit New York wordt intussen gemeld, dat de Saoedi-Arabische delegatie bij de Verenigde Naties verklaard heeft, dat Britse strijdkrachten met machinegewe ren en tanks de aanval geopend hebben op Saoedi-Arabische burgers. Er zouden verschillende slachtoffers te betreuren zijn. De aanvallen vonden volgens de delegatie plaats in de nabijheid van de oase Buraimi op Saoedi-Arabisch grond gebied. et is niet onbegrijpelijk, dat de besprekingen over de loonsver- JL J hoging in de Stichting van de Arbeid zijn vastgelopen en de beslis sing in handen van de regering is ge legd. De werkgeversorganisaties had den deze inmenging van de overheid kunnen voorkomen door aan de wen sen van de werknemersorganisaties ten volle tegemoet te komen, maar dan zouden zij meer dan het maxi mum, waartoe zij bereid waren, heb ben moeten geven, terwijl de regering naar hun verwachting zeker niet bo- pen de wensen van de arbeidersorga nisaties uit zal gaan, maar er eerder beneden zal blijven. Zij hadden dus, om het eens populair uit te drukken, niets te verliezen, maar wel iets te winnen. Hun onderhandelingspositie was dus sterker. Van de andere kant willen de werkgevers van de centrale uniformeloonbeheersing af om tot een vrijere, meer gedifferenti eerde loonvorming te komen, maar de verwezenlijking van dit desideratum leek hun op dit moment nog niet mo gelijk. Nu de gemoederen verhit zijn, vallen er over en weer onbedachtzame woorden en niet geheel rechtvaardige verwijten, maar wij vertrouwen, dat het grote goed van de arbeidsvrede niet onbetaalbaar zal worden ge maakt. Intussen heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, op 'n dienstconferentie voor ambtena ren van de buitenlandse dienst in de Rolzaal te 's-Gravenhage woordèn ge sproken, die de werkgevers wel uit het hart zullen zijn gegrepen. Z. Exc. bleek verontrust door het feit, dat het stijgingspercentage van de Nederland se uitvoer in de eerste helft van dit jaar beneden de vereiste maat is ge bleven. Nederland zal op straffe van werkloosheid en daling van de levens standaard, ondanks de groeiende weerstand, een uitbreiding van de uit voer tot stand moeten brengen. Deze taak is een taak van het particuliere bedrijfsleven en niet van de overheid, die slechts dient te stimuleren, te steu nen, voor te lichten en met grote vast beradenheid te streven naar 'n verdere vrijmaking van de internationale han del. Indien wij ons goederenaanbod in prijs en kwaliteit voldoende concur rerend weten te houdenbehoeven de afzetmogelijkheden voor Nederland niet pessimistisch beoordeeld te wor den, aldus betoogde de minister. Bij de prijsvorming speelt de factor arbeidsloon echter een belangrijke rol. Zo'n belangrijke rol, dat onze Bene- luxpartner België aanhoudend blijft hameren op wat hij de Nederlandse loondumping noemt. Zeker is, dat Ne derland voor zijn exportartikelen op de internationale markt scherp con currerende prijzen kon vragen mede dank zij de arbeidslonen, die hier over het algemeen lager liggen dan in het buitenland. Zal dit exportvoordeel te niet worden gedaan door een nieuwe loonronde? Dit behoeft niet het ge val te zijn, indien men bij de nieuwe loonronde het oog gericht houdt op de totale kostprijs van onze exportarti kelen. De marge is breed genoeg om speling toe te laten. De kwaliteit van onze industriële exportartikelen wordt echter voor een deel mede bepaald door de bekwaamheid en de arbeids- lust, waarmee zij worden vervaardigd. Bekwaamheid dient gehonoreerd te worden en arbeidslust wordt door een behoorlijk loon gestimuleerd. Met al deze factoren zal de regering bij het nemen van haar beslissing rekening moeten houden, terwijl alle partijen zelfbeheersing en gematigdheid zullen dienen te betrachten terwille van het grote goed van de arbeidsvrede. Een verstoring van die tot nu toe voor beeldig gehandhaafde arbeidsvrede zou niet alleen alle partijen, maar ge heel ons land duur te staan komen. Advertentie God laat ons ons leven inrichten naar eigen inzicht, doch hoe machtig en sterk wij ook zijn, we ontkomen Hem niet. (tot Vrijdagavond) Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Zon: 6.30-18.32. Maan: 6.56-18.58. Na zich geruime tijd buiten het be reik van de politic gehouden te hebben is J. B. uit Delft, die zich door allerlei oplichterspraktijken duizenden guldens heeft toegeëigend, tenslotte te Hilver sum gearresteerd cn ingesloten. De betrokkene woonde in een weel derig ingerichte villa te Hilversum, waar hij zijn handelsrelatie's uit bin nen- en buitenland alsmede vele gasten dermate onthaalde en overigens in zulk een kostbare, doch nimmer betaal de, wagen rondreed, dat velen geen argwaan tegen hem koesterden. Hij „handelde" engros in Duitsland en Zwitserland in hele partijen horlo ges, wasmachines, bontmantels etc. Hij deed deze artikelen hier goedkoop van de hand en aangezien hij zijn leveran ciers zelf niet betaalde, kreeg hij ge noeg geld binnen om een grote staat te voeren. Daar de grond hem op verschillende plaatsen te heet onder de voeten werd, verhuisde hij van Delft respectievelijk naar Naarden, Loosdrecht, Hilversum, Doorn, Driebergen, Boxtel en Soest. Daar zijn „onderneming" reeds drie faillissementen achter de rug had, was de verantwoordelijke post van direc teur overgeschreven op naam van rijn 23-jarige zoon, die in de afgelopen ja ren ook al een aantal ongedekte wis sels heeft uitgeschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1