W. VAN WILLIGE op hartelijke wijze gefêteerd door vrienden en relaties f m 1 FEESTELIJKE HULDIGING IN EIGEN KRING Een bril? Groot Putters hoek-festival op 1, 2 en 3 October 1 J Hoog huurpeil dreigt groot probleem te worden Haarlem verliest lichtwedstrijd tegen Feijenoord (0—2) Vuurwerkattracties en muzikale rondgang Aardige wedstrijd Aan tarief verhoging niet te ontkomen Originele pers-eenden FEDERMAi\i\ NATUURLIJK GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS J. G. MARTIN ZONEN [TIN J Haarlems Huisvestingsbureau Inhaal afschrijvingen Haarden en Kachels A. v. d. BOGAARD Adoptie-comité naar Oude Tonge Opbrengsten lopen steeds omhoog Het afscheid van pastoor A. F. v. Noort DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PAGINA De receptie 'T DANSSEIZOEN BECINT 15 OCTOBER...! DANS-ACADEMIE Soleert in l u Dans-Academie MARTI Schagctielstraat 29 - Haarlem - Tel. 10805 K.A.B. KRING OOST Hedenavond kader bijeenkomst Burgerlijke Stand N.-Holl. Waterleiding: Lichte aanrijding Beiaardbespeling Haarlemse politiekapel gaat mee Auto in Spaarne gereden Aanrijding Jongetje loopt tegen fiets „Snelverband" VERDACHT VAN DIEFSTAL IN WINKEL Beurs van Amsterdam BLOEMENDAAL Collecte kankerbestrijding HEEMSTEDE VERGADERING KATH. VROUWENBEWEGING Afscheid van geestelijk adviseur OPENING VAN DE FAFABAPA Biljarten Tijdens de huldiging in eigen kring bood de hoofdredacteur, drs. H. W. M. van Run, de jubilaris een fraaie antieke lamp aan. Gistermorgen heeft ter redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant de huldiging plaats gehad van de heer W. van Willige, waarnemend hoofd redacteur en chef van de stadsredactie, die gedurende 25 jaar aan ons blad is verbonden. Des morgens om 9 uur heeft pastoor L. Beune een H. Mis opgedragen tot intentie van de jubilaris in de Prima Primariakerk te Bloemendaal. Een gelegenheidskoor voerde onder directie van Olivier Koop de Mis „Te Deum Laudamus" van Don Lorenzo Perosi uit, daarbij op het orgel begeleid door Kees Bornewasser. Als cantor bij de uitvoering van de Gregoriaanse gezan gen fungeerde de heer Jan Laarveld, die na de H. Mis het Ave Maria van Cesar Franck ten gehore bracht. Om 11 uur werd de heer Van Willige met zijn echtgenote en kinderen door directie, hoofdredactie, redactie en administratie ontvangen, terwijl tevens ter begroeting aanwezig waren dr. ir. H. J. A. de Goey, directeur van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, de heer F. Kampmeyer namens de Neder landse Katholieke Journalisten Kring, afdeling Noord-Holland, en verschil lende collegae van De Tijd te Amsterdam. werd toegekend aan de eigenschap, welke meestal afkeurend met het ad jectief „provinciaal" wordt afgedaan. Hij roemde deze eigenschap als be langrijk voor courant en journalist, omdat zij wijst op het geworteld zijn in een gemeenschap, die nog organi sche verbanden kent. Tenslotte sprak de heer Van Run nog hartelijke woorden van waardering over de persoonlijke houding tussen hem en de jubilaris. Namens hoofdredactie, redactie en ad ministratie overhandigde hij de heer Van Willige een antieke koperen bu reaulamp en aan mevrouw Van Willige een doos bonbons. Na de band tussen de N.V. Drukkerij De Spaarnestad en de Nieuwe Haarlem sche Courant gememoreerd te hebben, bood dr. ir. H. J. A. de Goey mede na mens het directorium van De Spaarne stad zijn hartelijke gelukwensen aan. Een kist sigaren onderstreepte deze woorden. De naaste medewerker van de heer Van Willige ter redactie, de heer W. P. N. Helversteijn, wees op de prettige sfeer, die steeds op de redactie heerst Ook van hem mocht de jubilaris een doos sigaren in ontvangst nemen. De secretaris van de Nederlandse Ka tholieke Journalisten Kring afdeling Noordholland, de heer F. Kampmeyer, sprak in lovende woorden de „zilver ling" toe, die steeds op uitnemende wij ze de afdeling Haarlem in de Kring had gerepresenteerd, en deed dit van een geschenk'vergezeld gaan. Als laatste spreker voerde de heer J. Meulenkamp, algemeen chef van de advertentieafdeling, het woord. Ook hij gewaagde van de prettige medewerking, welke hij steeds van redactiewege had ondervonden. De heer Van Willige tenslotte gaf in korte saillante trekken een overzicht van zijn journalistieke arbeid. Hij dankte alle sprekers voor de attenties, die hem diep getroffen hadden. Een zoontje van de feesteling zong met glasheldere stem een door hemzelf gemaakt liedje, waarin hij zijn visie gaf van hetgeen zijn vader voor de courant betekent. Enige tijd bleven de gasten daarna nog gezellig bijeen. Allereerst richtte de directeur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, de heer J. J. W. Boerrigter, zich tot de jubila ris. Hij feliciteerde hem van harte en noemde het jubileum een belangrijke mijlpaal in 't leven van de journalist Van Willige. Hij memoreerde voorts de loop baan van de jubilaris, die zich in de 25 jaar heeft mogen scharen onder de journalisten, die het vak terdege be heersen. Te loven valt ook, zo ging de heer Boerrigter verder, dat de heer Van Willige gedurende een kwart eeuw bij één courant heeft gewerkt, hetgeen uit zonderlijk genoemd mag worden, omdat de meeste vakgenoten van de jubilaris veelal niet zo honkvast zijn. Met kennis van zaken hebt gij steeds beoordeeld wat wel en wat niet in de redactionele kolommen diende te wor den opgenomen. Sprekend over de ka tholieke journalist zei de heer Boer rigter, dat deze grote offers moet weten te brengen voor het katholieke ideaal. Gij hebt U geschaard in de rijen van hen, die dit ideaal steeds hebben uit gedragen. En zolang er nog zulke jour nalisten zijn, zolang ook zullen er goede katholieke bladen verschijnen. Voor dit ideaal hebt gij geleefd en gewerkt, niet zonder de steun echter van God en van Uw echtgenote. Na hem nog vele jaren te hebben toe gewenst, overhandigde de heer Boerrig ter de jubilaris een geschenk onder couvert. Mevrouw Van Willige mocht een ruiker anjers in ontvangst nemen. Vervolgens sprak de hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, de heer H. W. M. van Run, die getuigde van zijn bewondering voor de vaardig heid en de accuratesse, waarmede de jubilaris zijn veelzijdige journalistieke arbeid pleegt te verrichten. Hij wees erop, hoe de heer Van Wil lige niet alleen zijn gewone program matische arbeid verridht op de re dactie zelf, maar hoe hij tevens een man is van productieve uithuizigheid en daardoor een voorbeeldig represen tant van de courant. Raadsverslagen, toneelrecensies, commentaren en ru- hrieken werden met name genoemd als evenzovele prijzenswaardige voor beelden van de verantwoordelijke werkzaamheden van de jubilaris. Ook memoreerde spreker de voortdurende zorg en belangstelling van de heer Van Willige ten opzichte van de buiten edities van ons blad. Nadrukkelijke lof Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Des middags was er een zeer druk bezochte receptie, waarop vele vrienden en relaties van de jubilaris hun geluk wensen kwamen aanbieden. Allereerst was daar het voltallige bestuur, hoofd zusters en administratief personeel van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter, de heer R. Schlatmann, hield een korte toe spraak, waarin hij wees op de belang rijke taak, die de heer Van Willige bij deze instelling vervult. Namens de Haarlemse afdeling stelde spreker de jubilaris een geschenk ter hand, dat mede namens de Noordhollandse bond van het Wit-Gele Kruis werd aangebo den. Voorts kwam het voltallige bestuur De ophaal-actie van Zaterdagmiddag om prijsjes in te zamelen voor het groot se Puttershoek-festival, dat op 1 Octo ber gaat beginnen, is een enorm succes geworden. Duizenden voorwerpen zijn binnengekomen van de meest uiteenlo pende soort, van kunstvoorwerpen tot kruidenierswaren en van boeken tot chocoladerepen, terwijl byouteriën even min ontbraken. Het Adoptie-comité is voor deze geweldige medewerking dan ook buitengewoon dankbaar. Dit Puttershoek-festival begint op 1 October der avonds om half acht en het wordt geopend met vuurwerk. Er is ver zocht, over de samenstelling van de ver schillende nummers geen uitleg of ver klaring te geven, maar we kunnen toch wel verklappen, dat het iets heel bij zonders belooft te worden. Na deze vuurwerkdemonstratie zal de burgemeester het festival officieel ope nen; deze opening zal op een buitenge wone manier geschieden. Waar wel wat meer over verteld kan worden, is over de meer dan sprookjesachtige verlich ting, die gedurende het festival niet al leen de Jan van Goyenstraat maar ook het J. M. Molenaerplein, het aansluiten de gedeelte Pieter Aertslaan en tenslot te de mooie Willem v. d. Veldekade in een ongekende gloed zal zetten. Niet minder dan 74 schijnwerpers, om van de kleinere lampen nog maar te zwij gen, zullen iedere avond van half acht tot elf uur de straten in een zee van licht doen baden en de vlaggen van 24 naties zullen aanwezig zijn om dit fes tival een internationaal cachet te geven. En nu het festival zelf. Dat zal be staan uit een 30-tal tentjes waar men kan gooien, schieten, vissen, grabbelen in een grabbelton. Er zal verder een groot podium zijn met een festival-oi- kest. Voorts een grote consumptietent. waarin muziek wordt gemaakt door het Electro-kwartet onder leiding van de heer Warmerdam met medewerking van mejuffrouw de Waal. Op de openingsavond komt er trou wens nog meer muziek, want een mili taire drumband uit Haarlem, houdt des avonds een muzikale rondgang door de gemeente Heemstede en het is de be doeling dat alle ingezetenen zich achter deze band zullen scharen welke om kwart over zeven van het Raadhuisplein naar de Jan van Goyenstraat trekt. Bovendien is er een loterij met zeer fraaie prijzen, waarvan de eerste een radio-toestel is. Er is van alle kanten een enorme medewerking, niet in het minst van het gemeentebestuur, dat de verschillende diensten in actie laat ko men, om te zorgen dat alles tip-top in orde is. Er is maar één grote zorg en dat is.het weer. Daarom hoopt het Adoptie-comité, dat Pluvius op 1, 2 en 3 October zich wat rustig houdt en niet al te royaal is met zijn regenbuien. van de Katholieke Kinderuitzending te Haarlem zijn gelukwensen aanbieden. Namens de Kennemer Journalisten Vereniging sprak de heer David Ko ning. In geestige bewoordingen bracht hij zijn waardering voor de jubilaris tot uiting. In de redactiekamer, die voor deze gelegenheid een grondige metamorphose had ondergaan en herschapen was in een ware bloementuin, verschenen ver volgens vele vrienden, relaties en inti mi, van wie wij slechts noemen: deken J. J. A. Kuilman, plebaan H. Agterof, de rector van het Mendelcollege, pater V. Hut j ens, pater dr. M. van Straaten, rector van het Triniteitslyceum, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, wethouder Aschoff uit Velsen, de heer J. Douwes, hoofdredac teur van Panorama, het bestuur van de Kennemer Journalisten Vereniging, vele Haarlemse collegae, de heer J. Schip pers, voorzitter van de R. K. raadsfrac tie in de Haarlemse gemeenteraad, de heer J. Pinxter, voorzitter van de R. K. raadsfractie in Bloemendaal, de heer L. Roozen, hoofdredacteur van „De Leidse Courant", het bestuur van de R. K. Middenstandsvereniging, verschillende Haarlemse kunstcritici, het bestuur van de Stichting Haarlems Bloei, het be stuur van de R. K. Blindenbond St. Odilia, de heer Th. Hetem en mr. W. Kuilman namens de di rectie van de N.Z.H.V.M., wethouder A. van Geluk te Bloemendaal, de heer W. van Liemt namens de R. K. gezins zorg en de R. K. Vereniging „Voor het gezin", de heer P. Borghouts namens het adoptiecomité Oude Tonge, namens het centrumcomité Vereniging Koninginne dag de heer D. van Elinckhuyzen, namens de R. K. studentenvereniging „Sanctus Bavo" mejuffrouw J. van Ros- sum, de heer J. Kruyver, voorzitter van Alberdingk Thijm, de heer H. van Turnhout, chef van de griffie der Haar lemse Rechtbank, en de heer W. Gorter, commissaris van politie te Haarlem. De secretaris van het bisdom, Jac. Solleveld, overhandigde de heer Van Willige een brief van Mgr. J. P. Hui- bers, waarin deze schreef grote belang stelling en volle waardering te hebben voor de journalistieke arbeid van de heer Van Willige. „Wij waren getuige van UW bijzondere verdiensten voor de R. K. pers en daardoor ook voor het katholieke leven in onze bisschopsstad", aldus Haarlems bisschop, die verhinderd was persoonlijk aanwezig te zijn. Ook heeft de heer Van Willige een schrijven ontvangen van de burgemees ter van Haarlem, waarin deze zijn per soonlijke gelukwensen en waardering kenbaar maakte. De heer R, Peereboom, hoofdredac teur van het Haarlemsch Dagblad, heeft schriftelijk gewezen op de verdiensten van de jubilaris, die altijd het zijne bij gedragen had tot goede en prettige verstandhouding in de Haarlemse jour nalistieke relaties. Vele bloemstukken en geschenken, waaronder twee zogenaamde pers-eenden van pastoor Th. F. Roorda, onderstreep ten de vele hartelijke felicitaties, die de heer Van Willige op zijn zilveren jubileumdag mocht ontvangen. Ten huize van de heer v. Willige wa ren vele telegrafische gelukwensen, bloemen en attenties binnengekomen, waarvan wij slechts noemen: een at tentie van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging, afdeling Gilde; een felicitatie van het Tweede Kamerlid de heer Th. Hooij; een gelukwens van wet houder D. Geluk, die momenteel bui tenslands vertoeft; en voorts nog felici taties van de hoofdredacteur van de Ka tholieke Illustratie, de heer C. Lauten- slager; van ir. E. C. M. Roderkerk, di recteur. van de stichting De Kennemer Duinen; en van de oud-gemeentesecre taris van Heemskerk. Van het kinderkoor „De Nachtegalen" ontving de jubilaris een taart, terwijl ook „Geloof en Wetenschap'' een gelukstele gram had gestuurd. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Somebody loves me". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „De raadselachtige mr. Moto". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Luxor: „Hoera, ik ben papa". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Frans Hals: „Achter gesloten gordij nen", (geprolongeerd). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Lido: „Baai der hartstocht". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. City: „Het gevloekte zeilschip". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Donderdag: „For men only", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Donderdag 24 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. Frans Halsmuseum: Comité voor jonge Toonkunstenaars. Paulien Pilaar, mezzo-so praan en Neantzke Vossnack, sopraan, 20 u. Stadsschouwburg: Kon. Lett. Ver. „J. J. Cremer", in: „De familie Kegge", 8 uur. Vrijdag 25 September Concertgebouw: H.O.V., 7e Zomerconcert o. 1. v. Marinus Adam. Soliste: Margit Opawsky, sopraan. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap: „De Nederlandse Comedie" in: „Via Lissa bon", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door H. C. J. Teygeler, beiaardier van Nijkerk en Barneveldr 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 10—15 uur. Palestina diorama's, Schotersingei 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam- periaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 1012.30 en 13.3017 uur. Zondag 1417 u. DIVERSEN:* Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Advertentie (Anno 1875) Inlichtingen inschrijving voor R.K. elke dag A i -21 uur m In het verslag van het gemeentelijk bureau voor Huisvesting over 1952 wijst de directeur, de heer W. Hazevoet, erop, dat het hoge huurpeil van de nieuwgfc bouwde woningwetwoningen een nieuw probleem dreigt te worden. Was het tot dusver mogelijk de finan cieel zwakkeren te helpen door „op schuiving", d.w.z. door het toewijzen van nieuwe woningen aan gezinshoofden, die qua bewoning en inkomen daarvoor in aanmerking kwamen doch niet dringend woninghehoevend waren, zodat de vrij gekomen goedkope woning door een fi nancieel zwakkere woninbehoevende kon worden bezet, thans reeds stuit men hij het aanbieden van nieuwe woningen op gegronde bezwaren met betrekking tot het huurpeil. Een huurverschil van 4.tot 5.per week vormt bij een inkomen van b.v. 50.per week een zodanige belasting, dat de voordelen, die een moderne nieuwbouwflat biedt, er niet door gecompenseerd worden. Het Haarlem treft het met zijn lichtwed- strijden toch maar slecht! Regen en storm ontbreken slechts zelden wan neer de Roodbroeken de Haarlemse voetballiefhebbers een wedstrijd bij kunstlicht voorzetten en zulks werd gisteravond nog eens overduidelijk be vestigd. Slechts weinige toeschouwers hebben dan ook blijken van belangstel ling gegeven. Het terrein was akelig leeg tijdens de ontmoeting tussen Haar lem en Feyenoord. Feyenoord mag dan wel niet meer de roemruchte ploeg van weleer zijn, tech nisch laten de volgelingen van Puck van Heel en Bas Paauwe nog wel het een en ander zien waaruit de kwaliteit van de Rotterdamse hogeschool duide lijk blijkt. Feyenoord won deze onge twijfeld aardige ontmoeting verdiend met 2-0 al had Haarlem wel een tegen- punt verdiend. Vooral in de eerste helft heeft de roodblauwe ploeg ette lijke goede pogingen gedaan de vroeg opgelopen achterstand (den Bleyker had na 10 minuten uit een scrimmage Snij ders het nakijken gegeven) ongedaan te maken en uit niets bleek, dat het elftal door absentie van Odenthal, de Voogd en Boeree verzwakt was. De invallers v. d. Berg, van Strien en Stoute weer den zich goed en Haarlems volledige voorhoede deed dikwijls zo knap werk, dat we elk ogenblik een doelpunt mochten verwachten. Maar in de Rot terdamse achterhoede stond op de plaats van de nieuwbakken internationaal v. d. Hoek een zekere Geuvers opgesteld, die blijk gaf uit het goede hout te zijn gesneden en mocht de Maasstedelijke defensie gepasseerd worden, dan stond daar altijd nog de voortreffelijke doel man v. d. Bijl, die deze avond al zeer bijzonder op dreef bleek. Aan hem was het vooral te danken, dat in de score van 0-1 geen verandering kwam. Na de pauze was het spel minder aantrekke- Kring Oost van de K.A.B. gaat zijn winterprogram openen met een kader bijeenkomst in de kapel van de eerw. broeders, Nagtzaamplein, om half negen. Tot het kader behoren de besturen van de vakorganisaties, welke in kring Oost wonen, de leden van de Credo Pugno- club en het kringbestuur. Deze recollec tie wordt geleid door de geestelijk advi seur kap H. v. d. Plas. Voor deze eerste avond wordt een volledige opkomst verwacht. GEBOREN: A. M. MeijerLablans, z; E. SohlKroesbergen, z; J. M. Nas- settevan Lom, z: M. Dijksterhuisde Nooij, z; H. Smitvan Schaik, d; D. GoedhartKoren, d. ONDERTROUW OH. J. C. Landsber gen en H. G- van Eekhout; N. J. van Poelgeest en J. Bakker; R. J. Preenen en M. M. van Dijk; J. Janssen en A. Ossendorp; P. doogendoorn en D. Taams; C. J. van Bekkum en FT. G. Gorter; C. A. Sterkman en J. Molenaar; G. J. Stam en C. J. Wagemaker; P. Berkhout en A. M. Schoorl; B- Vrene- goor en J. H. Kruitbosch; O. Oevering en E Gorter; A. J. Beute en L. M. Smidt; M. J. Smits en M. M. Reiers; F. van Es en J. van Meekeren: H. W. Wittenaar en H. J. Philippo; L. van der Keijl en J. E. Peperkoorn; H. de Jong en W. den Braven; M. van Ettik- hoven en A. Schut; J. H. Aalders en A. M. Pall; C. P. van Oossanen en H. Tabak; A. de Jong en H J. Reeders. GETROUWD: H. J. G. 'van Putten en M. G. Tuijn; B. J. Loog en G. J- Does; H. S Hegge en A. M. A. Zitwing; H. J. Wésten en H. M. T. Twickler; P. de Vries en J. M. van Zeeland; G. Post e.i Th. C. E Kruup; A. J. van 'der Raad en C. Pijpstra; R. de Bie en R. Groenen- daa); A. van den Kerkhof en Th. M. N. Kamphuijs- J. G. TT"" 'renhaar en H. Alberda; A. j. Masselman er I. Sten vers; D. J. Walter en W. K. Onstenk; A. I Schipper en J. Man; C. F. Stutter- heim en J. Hasper; H. Pelt "d. E. A. Eichholtz; J. de Jong en W. de Noble; H. H. Thomissen en J. C. Zondag. P- Roèle en M. Hart; D. Schuurman en M. van Rotterdam; C. de Jager en J. Vo- gelesang; A. Posthuma en N. L. G. Smit; P. J. in 't Veld en C. M. Mook; G. C - .er en A. C. van der Vossen; H. Dedden en A M. Weltevrede. OVERLEDEN: J. J. Wijdeveld— Bonkenburg, 61 jaar, Zijlweg; J. S. P. Fkker, 45 jaar, Sla„hthuisstraat- J. W, KlootwijkFranken, 79 jpnr, Gasth'vs- vest; M. P. G. la Pastide. 92 >ar, Wes- terhoutpark; W. A. F. de Reus, 79 jaar, Kamperlaan. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland leverde in 1952 in totaal af 23.161.132 kub. m. water, 1.122.173 m3 meer dan in 1951. Het top- verbruik (op 30 Juni) beliep 89.000 m3 tegen 82.000 in 1951. Met de aanleg van nieuwe werken was in het verslagjaar f 2.640.000 gemoeid. De belangstelling voor alle facetten van recreatie op de aan de Mij. toebehorende terreinen is steeds groeiende. De opbrengst van de waterverkoop steeg met 4>/„% tot f4.771.516. Deze opbrengstvermeerdering bleef echter achter bij de stijging der kosten ad f 560.782. De afschrijvingen waren de laatste jaren nl. belangrijk bij het nood zakelijke ten achter gebleven. Het af schrijvingssysteem is thans gewijzigd, doch om de achterstallige afschrijvin gen in, te lopen zullen nog aanzienlijke jaarlijkse bijdragen nodig zijn. „Aan een tariefsverhoging zal dan ook niet meer zijn te ontkomen", aldus het ver slag. Om half vijf gisteren heeft zich op de Bloemendaalseweg hoek Parkweg een lichte aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en een vrachtwagen. De vrachtauto draaide uit de Parkweg de Bloemendaalseweg" op en verwachtte voorrang te zullen krijgen van een per sonenauto, die juist over de Bloemen daalseweg kwam aanrijden in de rich ting Zuid. De bestuurder van de luxe auto merkte de vrachtauto echter te laat op en reed op hem in. Er ontstond enige materiële schade, terwijl de be stuurder van de personenauto vermoe delijk een gekneusde rib opliep. Morgen van 11.3012.30 uur zal de heer H. C. J. Teygeler, beiaardier van Nijkerk en Barneveld, in de Grote Kertc het volgende programma ten gehore brengen: 1. Prélude, W. de Vries; 2. Gavotte et double, W. de Fesch; 3. Mijn Nederland, Rich. Hol; De Zilvervloot, J. J. Viotta; Hollands Liedje, S. Abramsz.; 4. Scherzo, A. E. Mülier; 5. Rondino, Kersbergen; 6. a. Des winters als 't regent, Pr, v. Diuse; b. Boerinne tje, W. H. de Groot; 7. Allegretto, A, Peichler; 8. a. Klokke Roelant, W. Destoop; b. De Gilde viert, Em. Hulle- broeck. lijk dan in de eerste speelhelft. Haarr lem speelde toen niet zo goed en vooral het hoge tempo van voor de rust scheen de roodbroeken parten te spelen. Feye noord daarentegen „draaide" rustig door, maar miste de nodige stootkracht om zijn technische meerderheid in cij fers tot uitdrukking te brengen. Een kwartier voor het einde kon midvoor van Hoek echter een prachtige aanval op de juiste wijze besluiten. En zulks betekende, dat Feyenoord met een ver diende 2-0 overwinning huiswaarts mocht keren. Advertentie Diverse le klas merken: Beckers, Davo, Etna, Inventa, Jaarsma en de Froling hete lucht-kachel. - Betaling desgewenst in overleg. FLORESSTRAAT 15 TELEFOON 16548 Het adoptie-comité Oude Tonge gaat Zaterdag 3 October naar Oude Tonge, waar het Vërenigingsgebouw geopend zal worden. Ter gelegenheid daarvan zal de Haar lemse politiekapel de muzikale omlijs ting verzorgen. Ook burgemeester P. O. F. M. Cremers en hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, maken de reis mee. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is om ongeveer half één een personen auto in het Spaarne gereden ter hoogte van de Damstraat. De bestuurder, de 37-jarige Oostrijker R. M. verkeerde na melijk in de mening, dat hij uit de Dam straat rechtdoor kon rijden en zo de grote weg kon bereiken naar Amster dam. Het zicht was tengevolge van het barre weer zeer slecht. De bestuurder en zijn echtgenote kwamen met de schrik vrij. De auto lag met de voor zijde tot het tweede portier in het water. Nadat de wagen uit het water was ge haald, bleek deze slechts weinig te zijn beschadigd. Gisteravond om 7 uur vond op het Houtplein, hoek Dreef, een aanrijding plaats tussen de 25-jarige wielrijdster C. M. R. en een motorfiets. Beiden reden vanaf het Houtplein de Dreef op, toen plotseling de wielrijdster met haar voor wiel de rechterachterzijde van de mo tor raakte. De wielrijdster kwam te val len en liep een hoofdwond en vermoede lijk een hersenschudding op. Na in de Mariastichting te zijn behandeld, is zij naar haar woning vervoerd. Te ongeveer 17.40 uur heeft zich giste ren op de Brouwersvaart nabij de Wal deck Piermontstraat een aanrijding voorgedaan tussen de 6-jarige M. J. D. en een wielrijder. De aanrijding ont stond, doordat het jongetje spelenderwijs en zonder op het verkeer te letten de rijbaan van de Brouwersvaart overstak, waarbij hij door de wielrijder werd aan gereden. De wielrijder is kort na de aanrijding weggereden. Door de aanrij ding bekwam het jongetje een gecom pliceerde beenbreuk aan het scheen been. Hij is in de Mariastichting ter verpleging opgenomen. Op uitnodiging van de werkcommis- sie van de Eerste Hulp ver. „Snelver band" hield dr. A. Melchior op Dins dagavond een lezing over „De chirur gie in vroeger jaren". Nadat de voorzitter van de werkcom- missie de avond met enige toepasse lijke woorden had geopend, be gon dr. A Melchior eerst een inzicht te geven hoe en waarom in die goede, oude tijd de chirurgie werd toe gepast. Omdat de narcose onbekend was, gebeurde dat alles onder on draaglijke pijnen. Van pl.m. 3000 jaar voor Chr. tot aan het huidige tijdstip nam spreker zijn gehoor mee langs de weg, die de chirurgie heeft afgelegd. In de pauze beantwoordde dr. A. Melchior vragen. Na de pauze liet spreker een aantal afbeeldingen zien, die duidelijk weer gaven, hoe in de oude tijd met de zieke mens werd omgesprongen. Het was een leerzame avond voor de aanwezige E.H.B.O.'ers, die door deze lezing een goed beeld kregen van de ontwikkeling van de chirurgie. was dan oolt in het afgelopen jaar een teken aan de wand, dat bij de toewij zing van de speciaal voor gedemobili- seerden gebouwde woningen enkele woonruimtebehoevende gedemobileseer den de hen aangeboden duplexwoning moesten weigeren. Het hier gesignaleer de verschijnsel verzwaart de taak van net met de woonruimtedistributie belas te apparaat. Een ander probleem, aan de oplossing waarvan ernstige aandacht moet worden geschonken, is het vraagstuk der krot opruiming. In 1952 werden 64 percelen onbewoonbaar verklaard. Aan het ein de van de verslagperiode waren hiervan nog 29 percelen bewoond. In het verslag wordt voorts gememo reerd de goede verstandhouding met de besturen der woningbouwcorporaties. Gestreefd wordt naar een samenwer king, waarbij de beschikbare woon ruimte zo rechtvaardig mogelijk wordt verdeeld zonder de zelfstandigheid van de woningbouwverenigingen of stichtin gen aan te tasten. Aan de directeur van de G.G.D. werd in 227 gevallen verzocht advies uit te brengen, inzake klachten betreffende wantoestanden, die gevaar voor de ge zondheid zouden opleveren: 195 van die klachten werden gegrond verklaard Van de groep „onhoudbare gevallen met medische indicatie" werden in 1952 to taal 11 gezinnen geholpen. Deze groep telde aan het eind van 1952 nog 31 ge vallen. Van de groep „zeer urgente ge vallen met medische indicatie" werden 147 gezinnen geholpen. Het saldo in de ze groep -bedroeg tenslotte 355 gevallen. Het huisvestingsbureau noteerde in 1952 maar liefst 13621 bezoekers; het jaar daarvoor 12933. Er konc|en 4601 vergunningen worden uitgereikt. In dat totaal zijn 639 vergunningen voor wo- ningruil inbegrepen. Er moesten 896 aanvragen worden afgewezen tegen 1008 een jaar tevoren. Met of zonder vonnis van de kantonrechter geschiedden er 53 uitzettingen, van 1951 telde men er nog 20, zodat het totaal kwam op 73. Er kon den daarvan 56 gevallen geholpen wor- ófen. voordat de uitzettingstermijn ver streken was en 12 na verstrijking van de termijn; 26 gevallen konden moeilijk door tussenkomst van het bureau ge holpen worden in verband met huur schuld en/of wanbewoning. Gezinnen, die met uitzetting worden bedreigd of die reeds uitgezet zijn, wor- d!en zoveel mogelijk geholpen door toe wijzing van woningen behorende tot het aan de gemeente toekomende percen tage van, de nieuwgebouwde woning wetwoningen. Aangezien gedurende een vrij lang durige periode geen nieuwbouw werd opgeleverd, liep het aantal van de door uitzetting getroffen gezinnen aan het einde van vrslagjaar sterk op. Ook in het komende jaar zal het aantal uitge zette gezinnen, vooral in het le halfjaar, verder stijgen daar de oplevering van eb woningen «gefinancierd door de Burgerzinlening eerst in het najaar zal plaatsvinden. Er werden in het verslagjaar 37 voorstellen tot vordering ingediend, waarvan er 30 werden toegewezen; 47 mensen kregen een eerste aanschrij ving en 36 een herhaalde aanschrij ving voor inwoning, maar het resul taat was niet overweldigend. Dat vindt volgens het verslag zijn oorzaak in het in vele gevallen ontbreken van de mogelijkheid om dwingend op te treden, bijvoorbeeld in verband met een afwijzend advies van de directeur van de G.G.D. of in geval van ondoelmatige indeling van de woning. Per 1 Januari 1952 stonden er 182 on houdbare gevallen ingeschreven. Aan het eind van dat jaar was het aantal met 77 toegenomen. De cijfers voor zeer urgente gevallen bedroegen respec tievelijk 1604 en 1607, een toename dus van drie. Op het eind van het jaar noteerde men 179 gegadigden voor huisjes voor ouden van dagen en 87 gezinnen lieten zich op het bureau inschrijven bij de interlocale woningruilcentrale. Totaal zijn er 31 gevallen middels woningruil geslaagd, waarvan 14 zich in 1952 had den laten inschrijven. Voor de belangstellenden tenslotte nog dit: er werden 13149 poststukken ont vangen; 13599 poststukken gingen er de deur uit. Onlangs meldden wij, dat een Haar lemse winkeijer bij de politie aangifte had gedaan van vermissing van een pak, inhoudende twaalf graslinnen slo pen, twee flanellen herenhemden en een wollen deken. Vermoed werd, dat een vrouw, die tweemaal in de winkel was geweest zonder iets te kopen, de goederen gestolen had. Een uitgebreid onderzoek heeft thans geleid tot de aanhouding van de Amsterdamse vrouw G. B. G.-D. De winkelier herkende in de aange houdene de door hem bedoelde vrouw. Bij haar verhoor bekende zij wel in de zaak van de winkelier geweest te zijn, doch ontkende de diefstal van de tex- tielgoederen. In haar woning werd ech ter een sloop aangetroffen, die soortge lijk was als door de winkelier werd vermist. In verband daarmede is de vrouw voor een nader onderzoek inge sloten. (Niet officiële 3)6 Ned. 1953 5% Nea 1953 3)4 Nederl. 1948 3)4 pCt. Ned. 1950 3-3)6 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-luc. mschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mi), een A.K.U. Van Berkela Patent Galvê-Delft eert. Van Geldel Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam' Rubbei Holl Amerika Urn Kon N Stoomb M Ned Scheepv. Unie H.V-A. Dell Mi) eert. ex-div. koersen) Vorig Opening slot 24/9 101)8 102% 102% 101% 98% - 99 90)4 98 99 U Het bestuur van de afdeling Bloemen daal van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft de resul taten bekend gemaakt van de straat- en lijstcollecten, die in verschillende delen van deze gemeente in de veertiendaagse periode van eind Augustus tot begin September werd gehouden. De straat collecte werd op een Zaterdag gehou den en bracht in Vogelenzang rond vier en vijftig gulden op, in Bloemendaal f 649,15 (het vorig jaar werd door een technische moeilijkheid niet gecollec teerd; in Bloemendaal bracht toen de straatcollecte f 437,16 op)In Aerdenhout is de opbrengst met f 1651,87 bijna gelijk aan die van het vorig jaar (f 1637,11). De beste resultaten werden dit jaar verkre gen in Overveen, waar met lijsten werd gecollecteerd. Bovendien was dit deel der gemeente de enige wijk, waarin het bestuur er in kon slagen de winkeliers in te schakelen, die op een bepaalde dag een procent van hun omzet afstonden. De totale opbrengst in Overveen was f 1169,71 (in 1S52 slechts f 276,57!) De opbrengsten van de collecten voor de kankerbestrijding bewegen zich in de gemeente Bloemendaal steeds in opgaan- gaande lijn. De totale opbrengst was in 1951 f 1979; in 1952 f 2350 en dit jaar f 3524,73. Dit resultaat kon worden ver kregen door de goede samenwerking der wijkcomité's en niet in het minst door de medewerking der collectanten en collectrices. Zij, die om de een of an dere reden hun gift voor het Koningin Wilhelminafonds niet konden geven, kunnen deze alsnog bezorgen bij de secretaris-penningmeester van de afde ling Bloemendaal, de heer J. E. Rozen- daal, Rijnegomlaan 45, te Aerdenhout. Ook kan men zich bij hem opgeven als lid tegen een minimum contributie van f 2,50 of als contribuant voor f 1 per jaar. Deze bijdragen zijn nodig teneinde van een vaste jaarlijkse contributie verzekerd te zijn. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging hield Woens dagavond de eerste ledenvergadering in dit seizoen, welke ditmaal wel zeer druk was bezocht. Na het welkomstwoord van de presidente, mevrouw M. Kubatz- Brugman, dat in het bijzonder gericht was tot de geestelijk adviseur, pastoor A. F. v. Noort, en de declamatrice, Blanche Holzhaus, werd direct aan de laatste het woord gegeven, die op de wijze zoals van haar verwacht mag worden twee komische schetsen voor droeg „De Zwerver" en „De Pastoor van Keutelaere". Vooral de tweede schets, die van Vlaamse oorsprong is, sloeg geweldig in. Daarna sprak de presidente een woord van afscheid tot de scheidende geeste lijke adviseur, pastoor v. Noort, en zij dankte hem in hartelijke bewoordingen voor de vele goede adviezen, die hij in de 21 jaren van zijn adviseurschap aan de Katholieke Vrouwenbeweging in Heemstede heeft gegeven en het grote optimisme, dat hij steeds heeft getoond in de afdeling. Als bewijs van waar dering werden hem een1 moede plant en eenenveloppe met inhoud aangeboden. Pastoor v. Noort sprak een dank woord, waarin hij de activiteit van be stuur en leden prees, want de vergade ringen van de Katholieke Vrouwenbe weging waren niet alleen steeds goed bezocht, maar ook buitengewoon goed verzorgd. Hij sprak de hoop uit, dat binnen niet al te lange tijd alle Katho lieke vrouwen in Heemstede lid zouden zijn en blijven en wenste tenslotte ieder lid het beste toe. Na de pauze gaf Blanche Holzhaus nog twee schetsen, „Het Ruitjespak" en. „Het weerzien", en zorgde daarmede voor een vrolijk slot van deze avond, die toch eigenlijk een afscheidsavond was. De dank van de vergadering kwam tot uiting in een fraaie doos bonbons, welke met veel woorden van dank door de presidente aan de pastoor werd overhandigd. Met een herinnering aan de brei-actie werd daarna deze zeer geslaagde avond te ongeveer tien uur op de gebruike lijke wijze gesloten en snelden de dames door de stromende regen, opgeluisterd door een paar fikse donderslagen, huis waarts. Naar wij vernemen zal op Zondag 27 September door pastoor A. F. v. Noort een Hoogmis worden opgedragen om nog eens heel bijzonder God te danken voor alle zegeningen, die in de 21 jaar, gedurende welke hij hier ge werkt heeft, verkregen zijn. Diezelfde Zondag zal des middags van 4 tot 5 uur in het parochiehuis „Anno Santo" aan iedere parochiaan gelegenheid worden geboden, persoonlijk afscheid van de pastoor te nemen. Dat dit niet zonder meer zal geschieden, blijkt uit het feit, dat ook ieder in de gelegenheid wordt gesteld een bijdrage te geven voor een tastbaar bewijs van dank, dat tevens een herinnering voor hem zal zijn aan de goede jaren, doorgebracht op het Valkenburgerplein. Hedenavond te half 8 zal in het R.K. Verenigingsgebouw De Fancy-fair-Bavo- Parochie worden geopend. Het doel is bekend: geldelijke steun voor het Ka tholieke jeugdwerk in de parochie St. Bavo, een werk dat vooral in deze tijd zo dringend nodig is en waarop niet genoeg de aandacht kan worden geves tigd. Op de Fafabapa vindt men tal van manieren om dit werk te steunen en het mooie van deze onderneming is, dat men zichzelf ook een genoegen doet. Daarom mag hier wel aan de verwach ting uiting worden gegeven, dat het reeds vanavond zeer druk zal zijn en dat de belangstelling stijgend wordt naarmate men de Zondagavond, het sluitingsuur, nadert. 156)6 169% 109V2 126 161V3 173 191% 217% 189% 314% 92% 131% 127 128 103)4 93% 169 192 169 316 92% 126% 127% 103)4 92% Bij I. V. O. werden gisteravond da wedstrijden tegen Hof van Holland voortgezet. Kramer 80 74 3? 10 1.94 Loerakker 80 80 38 13 2.10 Boerhorst 160 124 23 22 5.39 Kruyer 145 145 23 76 6.30 Loerakker 70 79 29 19 2.41 Nouwland 75 47 29 8 1.62 Guldemond 70 70 24 9 2.91 Hurkmans 60 37 24 6 1.54 Bosse 180 179 22 40 8.13 Scholten 200 200 22 23 9.09 Mijssen 85 43 24 10 1.79 Hoek Jr. 110 im 24 32 4.58 Stand 23— -21 voor Hof au Holland. Hedenavond wordeft bij H O da wedstrijden voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2