Indonesische critiek Drie en twintig leiders van bladen uiten de Darul Islam gearresteerd regering Strafproces tegen Zuidmolukse leiders in Djakarta? in JAPANNERS van leger veelal leiders Atjeh Castella-Vaatwas De Ford X-100 op de Salon d'Automobile Vandaar. Waterlanders en huilebalken blinkender vaat en zachtere handen! Het land wenst niet aan de leiband lopen van Djakarta te Ondoordringbaar bloedrood gordijn „Watersnoodramp heeft nut van gedecentraliseerd bestuur bewezen" DE ONGEREGELDHEDEN IN ATJEH O": DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 MÊÊÊM Oiï\^en ATJEH Atjehers zijn beloften van regering moe Klacht bij Y.N.-orgaan gevraagd Belastinguitkering aan gemeenten Katholieke Illustratie Gouden professiefeest pater G. Hoff O.P. Gemeentesecretarissen in Den Bosch bijeen: Hulp aan Zuid-Slavië Apeldoornse politie slaat goede slag Retraites voor dienst plichtigen 350.000ste vormeling van Mgr. Huibers Wereld-festival van volksmuziek Costuumshow van Cruys Voorbergh - - 200 hm Tjfang Takingcun LANGSA, KoeUIjtne Medan S/mo/otr ND/SCHE Sibolga 5395QyV EELT [ATJEH MALAKKA BORNEO SUM ATA fNÏ€UW\ CUINCA' °P „Indonesia Raja", schrijvend over de toestand in Atjeh, hoopt, dat de rege ring de zaak niet verkeerd zal aanpakken, opdat er niet een soort „com pagnies-strijd" zal ontstaan, zoals de Nederlanders die vroeger hebben ge voerd. Verder schrijft het blad, dat de ordeverstoringen in West-Java en Zuid-Celebes en in enkele streken van Borneo nog niet zijn afgewikkeld en dat het daarom belangrijk is, dat de regering de kwestie-Atjeh op de best mogelijke wijze zal oplossen. De onrust in Atjeh verzwaart de taak van het kabinet nog en versterkt ook de noodzaak van het vertrouwen en de steun van alle lagen der Indonesische samenleving aan de regering. Het blad betreurt het daarom, dat in de afgelopen weken het beleid van de regering niet is gericht geweest op het verkrijgen van begrip bij en een goede ver standhouding met de oppositiegroepen. -g parlement Zainal Barahudin noemde voor de moeilijkheden in Atjeh drie C/C- oorzaken: ontevredenheid over de aan dacht, die de centrale regering aan het gebied besteedt, fouten der overheids apparaten, die op aanwijzing van de voormalige feodale notabelen de uit voerders van de sociale revolutie heb ben vervolgd en tenslotte het niet in vervulling gaan van de wens, dat het gebied de status verkrijgt van een dae- rah-istimewa (zelfbesturend gebied). De minister van Arbeid, prof. Zainal Abidin, is van mening, dat de moeilijk heden zullen kunnen worden opgelost, ten eerste door het stopzetten der ver volgingen en vrijlating der aangehou denen, behalve hen, die zich aan mis daden hebben schuldig gemaakt; ten tweede door te voldoen aan de wens tot vorming enêr daerah istimewa; en ten derde door aandacht te besteden aan de opbouw van Atjeh. „Merdeka" noemt de opstand in Atjeh een bittere les voor de regering, die nog niets heeft kunnen verrichten, om dat haar machtsapparaten haar nog geen volledige inlichtingen hebben ge geven en ontwerpen hebben voorge legd voor het te voeren gezag. De oor zaak daarvan, aldus Merdeka, is dui delijk: de politieke infiltratie in de leiding der ministeries duurt reeds ja ren voort en als er partijen in de op positie gaan, handelen de daartoe be horende ambtenaren in overeenstem ming met de opvattingen hunner partij, waardoor sabotage en verhindering van vooruitgang door de regeringsmaatre gelen, daarvan het gevolg zijn. De con clusie van „Merdeka" luidt: Alleen door revolutionnaire maatregelen om de uit voerende machtsapparaten van de re gering te vernieuwen, kunnen ons volk en onze machtsapparaten steeds paraat zijn. Moge het gebeurde voor de rege ring Ali Sastroamidjojo/Wongsonegoro een aansporing zijn om de machtsap paraten zodanig samen te stellen, dat ze de bevolking kunnen doen voelen dat er een regering is, zowel te Dja karta als daarbuiten. De „Keng Po" wijst er op, dat van oudsher de Atjeher godsdienstig fa natieker is dan b.v. de bevolking in West-Java, zodat men geneigd is, er zich over te verbazen, dat de Darul Islam nu pas in Atjeh opduikt. Het blad acht het minder juist, de onrust nfra van t opsrand te wijten aan een tegenstelling tussen de feodalen en het gewone volk en noemt als oorzaken van de groeiende onrust in de laatste tijd de prijsstij gingen, de scherpere controle op het smokkelen en de vorming ener re gering zonder de Masjumi, terwijl het voorts mogelijk is, dat toenemen de communistische agitatie van in vloed is geweest, benevens de wens in Atjeh naar autonomie en het ge voel, dat dit gebied stiefmoederlijk werd bedeeld. Het blad wijst er ten slotte op dat ,ae gebieden, waar de Darul Islam invloed heeft, zich uit breiden. Het uit Atjeh afkomstige lid van het Het Tweede Kamerlid Ritmeester (V.V.D.) heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en zonder porte feuille o.m. het volgende gevraagd: Is het de regering bekend, dat een aan tal door de republiek Indonesië gevan gen genomen Zuid-Molukse leiders, ministers van de 25 April 1950 krach tens de R.T.C.-overeenkomsten tot stand gekomen Zuid-Molukse staat, on langs naar Djakarta zijn overgebracht en aldaar strafprocessen tegen hen zul len worden begonnen? Zijn deze gevangenneming en straf processen niet het gevolg van de ver overing van Ambon en een gedeelte van Ceram door troepen van de republiek De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat, uitgaande van het ontwerp begroting-gemeentefonds, dat over 1954 een bedrag aanwijst van f 156.121.900, de belastinguitkering op de gemeente begroting voor 1954 kan worden ge raamd op 99,25 pet. van het basisbedrag (d.i. het verschil tussen de (vervallen) ondernemingsbelasting en de hoofd sommen der personele en grondbelas ting) Het nummer van deze week is bijzon der rijk aan interessante lectuur. Voor eerst wordt een aanvang gemaakt met de publicatie van Lindberghs spannend verhaal „In drieëndertig uur naar Pa rijs"; een relaas, waaraan hij vele jaren heeft gewerkt en dat juist in deze dagen van ver ontwikkelde luchtvaart zeer boeiend is. Voorts is er een uitgebreide reportage over het verdronken land van Saaftinge aan de Wester Schelde met een kaart en veel foto's. Het derde en laatste verhaal van de Franse marineof ficier Cousteau over zijn ervaringen als duiker is een adembenemend relaas van ontmoetingen met haaien.Het is ge ïllustreerd met een hele reeks onderwa ter-foto's, sommige daarvan genomen vlak voor de neus van een dreigende haai! Van gehel andere aard maar niet minder fascinerend beloven de reporta ges van dr Jungk te worden, waarvan de eerste in dit nummer is verschenen on der de titel „Raketten bestormen de he mel": ze heeft betrekking op de proeven der Amerikaanse luchtmacht op het daarvoor speciaal aangewezen, uitge strekte terrein in de staat New Mexico. Er zijn interessante foto's bij. Ook wordt een geïllustreerd artikel gewijd aan de myxomatose, de konijnenziekte, welke in West-Europa reeds zoveel slachtoffers heeft gemaakt onder de langoren, maar in Australië systhematisch wordt ver breid tegen de plaag der millioenen ko- hijnen, die de weidegronden der grote schapenfarms kaalvreten. Verder is er een artikel met recente foto's van de nieuwe sultan van Marokko. Twee pagi na's brengen het koninklijk bezoek aan Amsterdam in beeld. Jan Cottaar schrijft °ver de aanstaande wedstrijd Noorwegen "-Nederland, waarbij ons nationale elf tal geen gemakkelijk werk zal hebben, pe reizigers van de jeep-expres vertel en van de aanleg van nieuwe oasen in Zuid-Tunis, waar voormalige nomaden zich vestigen om de grond te bebouwen ®r begint een nieuw vervolgverhaal •■Het Drama op de Veluwe", van Louis Bourbon. Indonesië, ter zake van welke aanval de regering 5 October 1950 een klacht heeft ingediend bij de UNCI, op welke klacht en het dienaangaande door de UNCI aan de Veiligheidsraad uitge brachte rapport nog steeds geen be slissing is genomen? Is de regering be reid en acht zij zich krachtens de man telresolutie der R.T.C.-overeenkomsten niet verplicht, ter zake van de tegen deze Zuid-Molukse leiders dreigende strafprocessen opnieuw een klacht bij de UNCI in te dienen, althans bij de Veiligheidsraad of een ander orgaan der Verenigde Naties, ten einde daar door de schending van het zelfbeschik kingsrecht der Zuid-Molukse bevol king opnieuw aanhangig te maken ter plaatse waar de nakoming van ver dragen en de handhaving van het in ternationale recht immers de voor naamste doeleinden zijn? (Van onze correspondent) In zijn geboorteplaats Huissen (bij Arnhem) vierde pater C. Hoff O.P. gisteren zijn gouden professiefeest. Pa ter Hoff, die thans 73 jaar is, was een der eerste Dominicaner missionarissen op Portorico. Hij heeft hier het pad geëffend voor degenen, die na hem kwamen Veertig jaren is pater Hoff op Portorico werkzaam geweest, waar van vele jaren als pastoor te Isabella en Yalco. Hij mocht zich bij dit gou den jubileum in een grote en warme belangstelling verheugen. De „Keng Po" herinnert er nog aan dat .kolonël Simbolon, de militaire com mandant van Noord-Sumatra, er reeds enkele maanden geleden voor waar schuwde, dat de bevolking van Atjeh de beloften van de regering moe was. „Merdeka" meldt, dat Dinsdag drie- en-twintig leiders der opstandige be weging zijn gearresteerd. Ook een koe rier van de Darul Islam, die bevelen bij zich had voor de leider van de Da rul Islam in dat gebied, Daud Beureuh genaamd, is gearresteerd, aldus Mer deka. Het parlementslid uit Atjeh, de heer Amelz, heeft Woensdagmorgen de hoop uitgesproken, dat de Indonesische rege ring de moeilijkheden in Atjeh met be leid zou oplossen. Hij zei, dat hij mis schien een ontmoeting met vice-pre mier Wongsonegoro en de minister van Binnenlandse Zaken zou hebben inza ke deze aangelegenheid. De ontwikke lingen in Atjeh kwamen onverwacht, Verder zou hij volgens A.P. gezegd hebben, dat de toestand „niet langer alarmerend" is. Van de zijde van de AVROS (Alge mene Vereniging van Rubberplanters ter Oostkust van Sumatra) is aan Aneta medegedeeld, dat op advies van de gou verneur van Noord-Sumatra alle em- ployé's van de bij deze organisatie aan gesloten ondernemingen in Atjeh naar elders zijn overgebracht. De vrouwen en kinderen waren reeds enige dagen geëvacueerd, het personeel van de on dernemingen is thans voorlopig voor een deel ondergebracht in de vacantie- centra van Oost-Sumatra: Brastagi en Prapat. Uit andere berichten, welke Djakarta bereikten, blijkt, dat ook een aantal ambtenaren en ambtenaarsgezin nen uit plaatsen in Atjeh naar Medan zijn geëvacueerd. Advertentie De grote moskee te Koeta Radja. A tjeh, het vooral voor de jongeren legendarische land, waar generaal Van /M Heutz rond de eeuwwisseling orde schiep, is momenteel in heftige beroe- ■z ring. De positie van het land in de Noord-Oostpunt van Sumatra is sinds 1945 verre van duidelijk geweest. Na de capitulatie van Japan is het niet meer onder rechtstreeks Nederlands bestuur geweest, ook niet na de tweede pol'itioT nele actie. Er zaten veel Japanners in Atjeh. Na de capitulatie is er een aan zienlijk aantal achtergeblevenVelen van hen zijn Mohammedaan geworden en hebben Mohammedaanse namen aangenomen. Zij oefenen veelal de leidende functies uit in het leger, dat bestaat uit de z.g. Laskars (oud-guerilla-strijders). Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Als men de politieke situatie, die overigens nogal duister is, beschouwt, komt men de namen van twee belang rijke figuren tegen. Allereerst die van Fenkoe Daud Sjah, de waarnemend gou verneur van Noord-Sumatra, standplaats Medan. Hij is voortgekomen uit het oude bestuurscorps. Hij is een opportu nist, een republikein van feodalen hui ze. Hij zit dus in de republikeinse top groep. Daarnaast vraagt men zich af wat voor rol Fenkoe Hassan, de vroe gere republikeinse gouverneur van Su matra's Oostkust speelt. Deze Hassan is een eerzuchtige duistere figuur, die zich altijd op de voorgrond heeft willen drin gen. Atjeh viel tot voor ongeveer twee jaar geleden buiten de handelsbeperkin gen, zodat er een „vrije" handel was ontstaan, die enorme afmetingen had aangenomen en waardoor het land schatrijk was geworden. Het kan be schouwd worden als het deel van Indo nesië. dat het geld voor de revolutie verdiende. Van deze belangrijke positie is het land de laatste jaren afgezakt tot een economisch achterlijke uithoek (vooral na de grote daling van de rub- berprijs), waaraan de centrale regering zich niets laat. gelegen liggen. Atjeh wenst niet meer aan de lei band te lopen van de Djakarta, maar geheel onafhankelijk te zijn. Men wil zelfs de schijn niet bewaren dat men nog iets met Java uitstaande heeft De Atjehers staan bekend om hun groot godsdienstig fanatisme. Door uit breiding en verbetering van het gods dienstonderwijs heeft de geestelijkheid getracht het geloofsleven te zuiveren en te verdiepen. De Atjeher is van huis uit conservatief en verzet zich als instinctmatig tegen hetgeen anders en nieuw is. Vooral is hit behoudend ten aanzien van de vrouw, die volgens Mohammedaans voorschrift voor de vreemdeling verborgen moet worden gehouden. Die vrouw zelf is een bolwerk van conservatisme in de Atjeh- se samenleving. Door de geschiedenis hean van het Atjehse rijk heeft de Atjehse vrouw ai- tijd een prominente rol vervuld. Zij deed het eveneens bij de modernisering van Atjeh. Vele moderne Atjehse vrouwen hadden Europese scholen bezocht en spraken behoorlijk Nederlands. Enkele vooruitstrevende zelf bestuurders zonden hun dochters naar de H.B.S. Zij waren van plan rechten te studeren in Neder land.. De moderne nationalistische politieke stromingen hebben op de Atjehse bevol king weinig vat gehad. Voor de oorlog heerste er de ,.pax Neerlandica". De door het Nederlandse bestuur gebrachte rust, orde en rechtszekerheid, de economische, sociale en culturele vooruitgang werden door de bevolking geapprecieerd. Alles wees er op, dat het rijke land in snel tempo tot ontwikkeling zou kunnen wor den gebracht. Tot de oorlog kwam. Na de Jappentijd ontstond een worste ling om de macht tussen de „oelèëba- langs", de dragers van het wereldlijke gezag der „adat" en de „oelama's", de dragers van het geestelijk gezag der „hoekom", de godsdienstige wet. De geestelijkheid heeft in deze strijd de overwinning behaald. Vele zelfbestuur- ders legden het loodje en werden naar oude en beproefde trant met hun gehele familie geliquideerd. Er hangt momenteel een ondoordring baar, bloedrood gordijn over alle Atjeh se gebeuren. In de Bossche Courant f,.Het Huisgezin" trof ik dit berichtje aan: ST. MICHIELS ZOMER De heer Jan van Osch is weer aan de aardbeien be gonnen: niet van de weck, maar van de koude grond. En zoet Deze mare nu doet mij deugd, al heb ik er geen flauwe notie van wat dat St. Michiels Zomer betekent. Ook weet ik in het geheel niet wie de de heer Jan van Osch is, maar ik vind het belangrijk plezieriger te ho ren dat hij weer aan de zoete aard beien van de koude grond nog wel is begonnen, dan te moeten vernemen dat de heer Vishinsky al weer een rede heeft gehouden. Dat de heer Jan van Osch zich weer met de aardbeien inlaat is een opbeurend verschijnsel. Een rede van de heer Vishinsky is dat maar zel den. Ik vind dat er meer over de Jan van Osch-en behoort te worden geschreven; over mensen die vol strekt nutteloze dingen doen met geen ander doel dan hun eigen ple zier. En als het aan mij zou liggen werd er veel minder aandacht be steed aan degenen, the allerlei ver schrikkelijk belangrijks ondernemen onder het voorwendsel dat zij zulks ten pleziere van anderen doen. De heer Jan van Osch berokkent, weer aan de de aardbeien beginnende in Septem ber, niemand kwaad. En dat zou ik waarachtig niet durven beweren van politiek bedrijvende politici, om de vergelijking nu maar even door te zetten. Kortom, wanneer de heer Jan van Osch naar voren zou worden gescho ven ten nadele van de heer Vishins ky. dan zou zulks geheel overeen komstig mijn journalistieke Credo zijn. Vandaar waarschijnlijk dat ik in de ze hoek van de krant terecht ben ge komen. Atjehse geestelijken. (Van onze Brabantse redactie) Van alle kanten zijn gisteren de gemeente secretarissen naar Den Bosch gekomen om er hun jaarlijkse toögdag te houden. De voorzitter van het Landelijk Contact Orgaan voor Gemeentesecretarissen, dr. J. de Lange, sprak een woord van welkom speciaal tot de vertegenwoordigers van de Provinciale besturen van Drente, Noord-Brabant en Utrecht, tot de vertegenwoordiger van het Bossche geme-eniebestuur en tot mr. Van Wijk die de vergadering bijwoonde na mens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. In zijn openingswoord wees spr. er tevens op, dat de watersnoodramp het De minister van Landbouw heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerp van wet tot wijziging van de Landbouw begroting voor 1953. Dit in verband met de hulpverlening in natura ten bedrage van f 150.000.aan Zuid-Slavië in ver band met de mis-oogst. Twee surveillerende agenten van de Apeldoornse gemeentepolitie hebben gisteravond getoond een goede neus te hebben, toen zij een vrachtauto aanhiel den,, welke bestuurd werd door J. de W. uit Laag Soeren. De man bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en een nader onderzoek wees uit, dat de remmen van de wagen niet deugden, zodat de eigenaar, F. G., die ook in de wagen zat, eveneens een proces-verbaal kreeg. Op de wagen ontdekte de politie vervolgens een zak, die een partij lood van ca.. 700 kilogram bevatte. Het lood bleek door de opperman Th. B. uit Dieren te zijn gestolen opbouwwerken in Arnhem. B. werd in zijn woonplaats aangehouden als verdacht van diefstal. De W. bleek op de hoogte te zijn van de herkomst van het lood. (Van een speciale verslaggever) Mag men geloven wat de Franse experts op automobilüstisch gebied ver kondigen, dan zal de veertigste Salon d'Automobile de belangrijkste autoten toonstelling zijn, d!ie er in Frankrijk sinds 1919 is gehouden. En men grondt deze mening uiteraard voor een deel op verwachtingen, voor een ander deel echter op wat men reeds zo links en rechts en uit eigen land en u'it het buitenland heeft vernomen. Want zo langzamerhand wordt de sluier van de uiterste ge heimzinnigheid, die alle nieuwe vindingen van de talrijke fabrieken heeft om huld, steeds meer opgelicht. Wellicht het meest is deze mening gebaseerd op de sensationele aankondiging van Ford, om de „X-100" te exposeren. De Amerikaanse Ford-fabrieken hebben inderdaad een grote verrassing. Kwamen zij het vorig jaar reeds met het prototype van een wagen, die het in de toekomst wel eens zou kunnen doen, ook thans hebben zij zich weer ver diept in hetgeen kan komen. In Parijs brengt men de „Ford X-100". Men schrikt als men plotseling met dit model wordt geconfronteerd. De vorm, die men van auto's gewend is, vindt men aanvankelijk niet terug. Gaandeweg komt men wel tot de overtuiging werkelijk met een automobiel te doen te hebben. Opvallend is de grote omvang van de voor- en achterruit, maar nog opmerkelijker is de constructie van het dak, dat voor de helft uit glas en voor de andere helft uit linnen bestaat. De wagen is uitgerust met een electrische versnelling en bezit als geriefelijkheden een dictaphoon, een electrisch scheer- apparaat en uiteraard ook een radio. Ook de Franse industrie is thans los gekomen. In Parijs zijn de karakte ristieke eigenschappen van het nieuwste Franse Ford-model aan de openbaar heid prijsgegeven. De Franse fabriek van deze Amerikaanse onderneming heeft een wagen geconstrueerd, speciaal bestemd voor degene, die kan bogen op een royaal gevulde beurs. Een luxe wagen dus. Het is de „Vedette Ven dame", uitgerust met een motor van Amerikaans type, waarvan de cylinder- inhoud 3923 kubieke centimeter is. Deze motor en de afwerking van uiterlijk en binnenwerk moeten deze wagen de allure van grote luxe geven. De motor is die van de Amerikaanse Ford V-8. nut van gedecentraliseerd bestuur heeft be wezen. Naar aanleiding van enige benoemin gen van gemeentesecretarissen in de laat ste tijd, die nogal wat rumoer hebben ver oorzaakt, vroeg spr., dat bij dergelijke be noemingen de gemeenteraden toch meer aandacht zouden geven aan de bekwaam heid en het karakter dan aan de politieke overtuiging van de candidaten. Prof. dr. C. W. v. d. Pot, door de voor zitter de „grootmeester van het gemeente recht" genoemd, hield een inleiding over „De grenzen van de taak der gemeente". Spr. betoogde, dat deze taak wordt be grensd door de bevoegdheid der gemeente, welke bevoegdheid door wettelijke regelin gen en bepalingen is vastgelegd. Dat de gemeenten de mogelijkheid hebben om plaatselijke opvattingen in gemeentelijke bepalingen vast te leggen en te handhaven, acht spr. het mooie van de autonomie. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de gemeenten eens weer een vrijer fi nancieel beleid zullen kunnen voeren. Na afloop van de ochtendbijeenkomst heeft het gemeentebestuur van Den Bosch de congressisten ten stadhuize ontvangen. In October, November en December zullen in het retraitehuis te Seppe bijeenkomsten en retraites worden ge houden voor jongemannen, die in 1954 onder de wapenen worden geroepen. Teneinde alle katholieke jongemannen van de dienstplichtige leeftijd in het bisdom Breda te bereiken, zal in over leg met de legeraalmoezeniers en de directie van het St. Gerardus Retrai tehuis te Seppe een intensieve propa gandacampagne worden gevoerd via oud-militairen, Katholieke Actie en jeugdbeweging. De eerste retraites voor dienstplich tigen van de lichting 1954 worden ge geven 1720 November, 28 November 1 December, 14 December, 1922 December en 2225 December. Het was Woensdag een bijzondere dag voor de St. Jozefparochie in Noord- wijkerhout; dat kon men tegen de mid dag reeds bemerken, toen van vele huizen de nationale driekleur met da wit-gele wimpel werd uitgestoken, ter ere van Haarlems bisschop, die op zijn vormreis in het dekenaat Noord- wijk de St. Jozef-parochie aandeed om 340 jongens en 308 meisjes het H. Vorm sel toe te dienen. Het was echter ook een bijzondere dag voor de bisschop zelf, want de vormplechtigheden waren net begonnen en slechts een klein aan tal jongens waren gevormd, toen deken Brinkman van Noordwijk een teken gaf dat de plechtigheden moesten worden onderbroken. In een korte toespraak deelde de deken mede, dat de jongen die nu aan de beurt was om gevormd te worden de 350.000ste zou zijn, die uit handen van mgr. Huibers het Sacrament van het Vormsel zou ontvangen. Deken Brinkman feliciteerde de bisschop met dit bijzondere feit en noemde het een zegen, dat God de bisschop op diens hoge leeftijd daartoe in staat stelde. De deken betreurde het, dat de pastoor van de parochie wegens ziekte dit bijzon dere feit niet kon meemaken. De 350.000ste vormeling bleek te zijn de elfjarige Bert Meeuwenoord Czn., die na de plechtigheid in de kerk op de pastorie werd uitgenodigd bij de bis schop te komen. Hij ontving van mgr. Huibers als aandenken een prachtige platenbijbel met een door de mgr. ge schreven opdracht erin. De jongen was kennelijk wat beduusd, maar de mgr. klopte hem vaderlijk op de schouder en gaf hem tot slot zijn bischoppelijke zegen. Tijdens het onlangs gehouden wereldcon gres van de „International Folkmusic Coun cil" te Granada in Spanje is besloten om in het jaar 1955 een wereldfestival van volksmuziek te organiseren in Nederland. Dit festival zal worden gehouden in de plaats Hengelo (Twente). De voorbereidingen en de organisatie ervan zijn in handen gelegd van de heer D. J. F. Wilmink, directeur van de V.V.V. te Hengelo. In Diligentia in Den Cruys Voorbergh op deze treurige aard toch elegant Haag heeft Cruys Voor- avon(j demonstreerde uit- bleven, schenen in die bergh Woensdagavond een voerig te beschrijven. Een tijd echter alleen voor de zeer goed geslaagde voor- uitzondering willen wij dames gereserveerd te dracht met costuumde- maken voor de Markense zijn. Want wat Cruys monstratie gehouden on" vrouw in zware rouw Voorbergh liet zien aan der de titel „Waterlanders met haar dochtertje van rouwcostuums voor heren en huilebalken'. Cruys jaar, dat evenals omstreeks 17e en 18e Voorbergh heeft de hand haar moeder een rouw- eeuw gedragen, was al- weten te leggen op een costuum droeg. Ongelofe- leen maar lachwekkend prachtige collectie middel- lijk mooi waren deze cos- en enige stijl was in deze eeuwse rouwcostuums, tuums van moeder en houterige boerenpakken waarvan het een groot genoegen was de stijl volle creaties, waarme de onze voorouders in een ver verleden gekleed wa ren, te bewonderen. De imposante reeks werd geopend met een serie rouwcostuums uit de Zaanstreek, waarbij Cruys Voorbergh een tweetal huilebalken, nauwelijks te bespeuren. Het komt ons voor dat het voor de heren der schepping in die dagen bepaald niet aangenaam was in de rouw te zijn. want zij verdwenen wel heel erg in het niet bij de fantasierijke rouw- dracht van de dames. Veel zou er inderdaad dochter, van zware don- een kere zijde, waarbij de nog te schrijven zijn over ouderwets soort aanspre- Chinees aandoende, in op- deze kostelijke en kost- kers, niet had vergeten, gewekte kleuren uitge- bare collectie. Deze korte Van de Zaan naar Fries- voerde tailleband won- impressies mogen echter land was slechts een klei- derlijk harmonieerde. voldoende zijn om tot uit- ne stap en hiervoor werd Naast deze creatie wil- drukking te brengen dat het Friese rouwcostuum len wij nog vermelden deze gehele costuumshow met de ongelofelijk grote de voorname aristocrati- van begin tot eind boeiend hoed waarover een brede sche rouwdracht die ook was. Cruys Voorbergh sluier ten tonele gevoerd, omstreeks 1903 in ons verdient alle hulde voor Weeskinderen uit het land nog werd gedragen, zijn speurzin, die deze weeshuis te Enkhuizen, Dit costuum was van oude klederdrachten uit ook al in de rouw, toon- een waarlijk grootse stijl een bijna vergeten tijd den de typische grote- en van een elegantie, die naar voren haalt, en voor mensenachtige kledij bij de oudere bezoekers de wijze waarop hij Woens- waarin deze kinderen om- van deze show ongetwij- dagavond zijn „Waterlan- streeks 1750 werden ge- f H vp-n~oedige herinne- ders en huilebalken" aan kleed. ringen zal hebben opge- de bezoeker? van Dili gen- Het zou ons te ver roepen. Deze rouwcos- tia wist te tonen, voeren elk costuum dat tuums, die ondanks de F. v. H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3