Eerste Nederlandse Legerkorps heeft aanval goed geleid Passieve maatregelen tegen atoomaanval geslaagd s REDE VAN DR. OLIEROOK OP ONDERWIJZERSDAG Velsens Raad vergadert drie uur Velserbad-kivestie in beslissend stadium N.C.V. tot bestrijding t.b.c. koninklijk der euk DEBRAIINE Tussen neus en lippen (scheipvaariberichtoT) r J Grand Repulse behoort tot verleden Verdediger in offensief Voorschot voor leraren V.H.M.O. Visserijgolf Minister Suurhoff: Aandacht niet verslappen mag naar DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 ..Actie van humanisme Faillissement van Carel Briels vernietigd Wordt schadevergoeding gevraagd? Getracht zijn vrouw te wurgen nieuwe heilsboodschap Meer bloembollen naar de Ver. Staten Bloemen voor jubilarissen Krotwoningen verdwijnen MARKTBERICHTEN TiSgd 611 riirkinde^koOT00 17e40enFrln™ NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK chansons, 18 00^ caus.^ 18.10 luchtmacht- (Van onze speciale verslaggever) Op het moment, dat de laatste massale en beslissende aanval in de oefening Grand Repulse een hoogtepunt bereikte en op een klein gebied tussen Olden burg en Delmenhorst zoveel troepen, tanks en ander materieel zich opeenhoop- ten, dat een enorme chaos dreigde te ontstaan, heeft de leider van deze oefe ning, luitenant-generaal Sir James Cassels, gisteren tegen de middag het eind signaal gegeven. Honderden tanks versperden op dat moment de nauwelijks meer berijdbare wegen, zij ploegden zich een weg door de weilanden, zodat zij na enkele uren bijna halverwege in verse geulen wegzakten en in de bossen denderden zij met ruw geweld over jonge bomen en dwars door struikgewas als een kudde olifanten op de vlucht. Op duizenden jeeps en vrachtauto's, in de greppels langs de weg, in de bossen en in ijlings gegraven schuttersputjes zaten vermoeide mannen, die met moeite hun ogen konden open houden en bijna grauw zagen van de slaap en de inspanning der voorbije dagen. Nog knalden de geweren en donderden de kanonnen, nog staken scheidsrechters donderbussen af, die de ganse omgeving deden beven als gold het werkelijk mitrailleur vuur. Weinig tijd later echter trad een grote stilte in over dit deel van Duitsland Alle voertuigen staakten hun grondi ge vernieling van het land en de sol daten strekten zich lui in de bermen. De „oorlog" was even plotseling voorbij als hij begonnen was. Er gilden geen Vampires en Thunderjets meer over de troepen, er sprongen geen ruiten meer door het waarlijk soms wel erg reële ont ploffen van oefenmijnen en granaten. Grand Repulse behoorde tot het verle den, niet geheel tot teleurstelling van de deelnemende manschappen, die thans eindelijk de gelegenheid kregen hun achterstallige slaap in te halen. Sir Richard Gale, commandant van de Noordelijke Legergroep heeft de oefe ning geslaagd genoemd. Westland, het Eerste Nederlandse Legerkorps onder commando van Generaal A. Th. C. Op- somer, heeft de oefening goed geleid. Het heeft een klassieke aanval gelan ceerd op een wijze die nog steeds goed is. De in deze oefening ontstane situa ties zijn goed behandeld en de samen werking met de Tweede Tactische Luchtmacht was eerste klas. De Gene raal geloofde dat de scheidsrechters hun werk zeer goed hebben gedaan. In die opvatting zal hij tegenstanders vinden bij de Nederlanders die het nieuwe sys teem dat voor de beoordeling van de oefening is toegepast niet erg geslaagd vinden. Op vele momenten dat er kleine maar toch beslissende acties werden on dernomen waren er geen scheidsrechters te vinden om deze te beoordelen. Het plaatsen van grote, krachtige formaties onder commando van ande re naties is tactisch een volledig suc ces geweest. De samenwerking tussen de commandanten en tussen de sta ven was uitstekend. Om in dit ver band de logistiek, de verzorging van de mannen, de aanvoer van voeding en materieel en de administratieve zijde van een dergelijke oefening te beoordelen, heeft Grand Repulse niet lang genoeg geduurd. Dit onderwerp zal nader bestudeerd moeten worden. Verdediging tegen atoomaanval De passieve, verdedigende maatrege len die moesten worden genomen om het effect van een eventuele aanval met atoomwapens tot een minimum te redu ceren zijn in het algemeen volgens Sir Richard Gale goed geweest. „Ik vond het moeilijk om mij, wanneer ik door het concentratiegebied van het Eerste Legercorps ging, te realiseren dat hier verschillende divisies waren gelegerd. Zeven en twintig bataljons infanterie, vijftien regimenten artillerie en 10 regi menten pantser opereerden in een be trekkelijk klein gebied. De opstelling van deze omvangrijke legermacht was van!?ie aard, dat een atoomaanval moeilijk gelanceerd had kunnen wor den. Door de hoogste leiding van de oefe ning was aan de commandanten van de twee partijen gevraagd drie doelen bij hun tegenstanders op te geven waarop naar hun mening een aanval met atoomwapens succes zou hebben. Van de zes doelen die werden aangeduid' waren er twee bruikbaar voor normale bom bardementen. Die twee waren door het Eerste Legerkorps goed gekozen. Sir Ri chard Gale kon niet nader ingaan op de vraag of de andere doelen bruikbaar waren voor atoomaanvallen. Hij gaf toe dat in enkele gevallen een aanvraag van atoomvuur wel terecht had kunnen zijn. Ook is op het hoogste niveau bestudeerd hoe groot de verliezen zouden zijn ge weest, wanneer in een der aanvragen was toegestemd. Hierover konden geen mededelingen worden verstrekt. Men wenst dit strikt geheim te houden. Nie mand kan, aldus generaal Gale, zeggen wat het gevolg voor het moreel van de troep is, wanneer van een atoombom gebruik wordt gemaakt. Deze oefening heeft wel geleerd dat de verspreiding door de vrees voor een atoomaanval nooit zo mag zijn dat men overal zwak en nergens sterk is. Tot nu toe is de concentratie van troepen ge dacht in termen van plaats. Dat zullen termen van tijd moeten worden. Een modern, zeer beweeglijk en elastisch le ger kan een concentratie van effecten geven zonder een te grote concentratie van mensen en materiaal. Een lange statische verdedigingslijn, zoals die in de eerste wereldoorlog door de geallieerden met hevige verliezen is gehandhaafd, is thans niet meer moge lijk. De moderne opvatting van de ver dediging dient offensief te zijn. Men dient in constant contact met de vijand te blijven. Het verdedigingsscherm voor de eigenlijke linie, dat uitgestrekt en veruitgeschoven moet zijn, wordt daar door belangrijker dan voorheen omdat het niet alleen een vertragende, maar evenzeer een aanvallende taak heeft. Al dus formuleerde de commandant van de Noordelijke legergroep zijn opvat tingen over de moderne tactiek, die in Europa gevolgd dient te worden. Sherman-tanks van het 3 te Ba taljon van het Nederlandse pant serregiment wachten in de stra ten van het Noord-Duitse stadje Cloppenburg op orders 'm aan te vallen in de oefening Grand Re pulse. Die Sherman-tanks namen "3 plaats in van de Centurion- tanks, die al in ons land zijn ge arriveerd, maar nog niet aan deze oefening konden deelnemen we gens het ontbreken van reserve onderdelen en radiomateriaal. Het departement van O., K. en W heeft de schoolbesturen gemachtigd de leraren een voorschot op de nieuwe salarisregeling uit te betalen voor de maanden Januari tot en met September. Dit voorschot bedraagt voor de docenten met een salaris van 160 tot 370 gulden per maand drie-kwart maand salaris, voor de leraren met een wedde van meer dan 370 gulden een maand salaris. (Van onze verslaggever) Het faillissement van Carel Briels, dat buiten zijn tegenwoordigheid op 14 dezer bij verrassing werd uitgespro ken door de rechtbank te Amsterdam, is gisterochtend vernietigd en geheel buiten effect gesteld. Dit muisje zal echter waarschijnlijk nog een staartje hebben. De heer Briels is, naar hij ons mededeelt, niet van plan in de gang van zaken, zoals die door zijn verblijf buitenslands is ontstaan, te be rusten. Hij heeft zijn raadslieden op dracht gegeven een klacht in te die nen bij de Orde van Advocaten te Amsterdam tegen de procureur van de aanvraagster, die zijn faillissement had gevraagd voor een vordering van f 16.000 terwijl naar uit de correspon dentie blijkt, het bedrag tot welks be taling de heer Carel Briels was gesom meerd slechts f 2235,20 bedroeg, welk bedrag bovendien reeds was voldaan, vóór de behandeling van het faillisse- ments-request plaats vond. Voorts overweegt Carel Briels een actie tot schadevergoeding tegen deze procu reur in te stellen tot het verhaal van het nadeel, dat hij door het faillissement en de daaruit voortvloeiende publiciteit heeft geleden en nog zal lijden. Hij begroot die schade op f 225.000. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage heeft een gevan genisstraf van zes jgar zonder aftrek en zonder ter beschikking stelling van de regering gerequireerd tegen de 31-jarige, los-werkman A. V. uit Grijpskerk, die door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf rnet aftrek van voorarrest en met ter beschikkingstelling van de regering. (Van onze verslaggever) In de diepe geestelijke ontreddering van onze tijd, waarin de mens een vast levensfundament verloren heeft en al- Ierwege op zoek is naar een stevige basis, waarop h|j zijn levenshouding zou kunnen opbouwen, valt de actie van het moderne humanisme als een Messiaanse boodschap. Het belooft geestelijke, cul turele en ook paedagogisohe leiding aan al degenen die de oude basis hebben verlaten en er nog geen nieuwe voor in de plaats hebben weten te stellen. Hier in appelleert het ook sterk aan onze ontvankelijke jeugd. De katholieke op voeder zal het antwoord hierop niet schuldig mogen blijven. Hiervoor wor den hem veel zwaardere eisen gesteld dan vroeger. Dit verklaarde dr A. A. Olierook in zijn grote rede, gistermorgen gehouden op de massaal bezochte 20ste Katholieke Onderwijzersdag, die Woensdag in Kras- napolsky te Amsterdam gehouden werd. Dr. Olierook begon met erop te wijzen dat, naar het treffend woord van Ches terton, de moderne mens zijn adres ver loren heeft. „Velen weten niet eens meer waar ze wonen. Anderen hebben nog wel een woning maar ze voelen zich daar niet meer in een eigen vertrouwde omgeving, ze voelen zich niet meer thuis. Ze hebben hun vaste levensbasis verloren en dolen rond in een vacuum. Het oude willen ze niet meer; het nieu we hebben ze nog niet gevonden. De moderne mens verliest zich in zelf analyse; geen wetenschap wordt zo naarstig beoefend als de psychologie. Het zijn alle crisisverschijnselen en iedere crisis wordt uiteindelijk een cri sis van de mens zelf. Hij voelt zich om laag glijden en wil weer omhoog ge trokken worden naar een volwaardig, harmonisch en rijk mens-zijn. In deze geestelijke nood dient het moderne humanisme zijn leer als een nieuwe heilsboodschap aan. Het acht de vele ontworteld ronddwalenden een gevaar voor de gehele samenleving, om dat hun denken en leven niet meer door vaste normen bestuurd worden. Het vreest de chaos Het wil niet al leen geestelijke en culturele, maar ook paedagogische leiding geven, de jonge ontvankelijke mens naar zijn idealen vormen. En hier treedt het op het ge bied van de onderwijzer. Deze activi teit mag de katholieke onderwijswereld niet onberoerd laten. Want dit moderne humanisme vormt, vooral ook op dit gebied, een groot ge vaar. Het wil de mens-in-nood omhoog brengen naar een volwaardig mens-zijn. Kan dit zonder God? Het Nederlands Humanistisch Verbond geeft op deze dramatische vraag een terughoudend antwoord: de mens is de hoogste waar de, en deze hoogste waarde kan zonder een persoonlijke God gerealiseerd wor den. Dr Griss zegt het duidelijker: „In de mens zelf kan het hoogste, anders gezegd het goddelijke, begrepen en be leefd worden. Een hiernamaals is hier voor niet nodig." De Kerstboodschap van de humanist is dus niet; „Ere aan God in den Hoge", maar: „Ere aan den mens in den Hoge". Het antwoord van de Christen zal moeten zijn: de menselijke waarden, die ook in het Christendom hun plaats hebben, het onvermoeibaar omhoog streven in de mens, te ordenen in harmonisch samengaan met het boven natuurlijke ideaal. Christus is niet alleen het Lam Gods, maar ook de Held Gods. Wij moeten doordrongen zijn van een andere, minder aard-gebonden opvat ting van de heldhaftigheid, omvattend zowel de passieve als ook de actieve deugden. Door de harmonische coördi natie daarvan, moet het evenwichtige christelijke mens-ideaal ontstaan als middelpunt van een christelijk huma nisme. Hoe echter is dit ideaal in te voegen in een christelijke paedagogiek? Het kind kent geen abstracties, het vraagt naar het concrete, het wil leven, onmid dellijk en hevig. Maar Christus zelf is het leven, de evangelies zijn ervan door drongen. Een evangelisch vitalisme zal de ziel der nieuwe paedagogiek 'moeten zijn. Daar de persoonlijkheid van elke opvoeder beslissend is, zal hij zelf van dit evangelisch levensideaal doordron gen moeten zijn. Dit eist van hem in keer en verdieping, bezinning op de grondslagen van waaruit hij zelf leeft. Met de rede van dr. Olierook, die voorafgegaan werd door het optreden van het jongenskoor der Paterskerk te IJmuiden-Oost o.l.v. de heer A. Blüm, werd de ochtendbijeenkomst besloten. In de middagbijeenkomst brachten mevr. Georgette Hagedoorn en Pfierre Ver- donck een internationaal voordracht programma. Hierna werd deze geslaag de Onderwijzersdag door de voorzitter, de heer A. van Breukélen. gesloten. Verwacht wordt dat Nederland dit jaar meer dan 600.000.000 bloembollen naar de Ver. Staten zal exporteren, tegen een export van circa 500.000.000 bollen in 1952. De Woenscjigmarkt zou haar naam geen eer aangedaan hebben als de no teringen die van de voorgaande dagen niet overtroffen hadden. Dit was dan cok het geval. Alle prijzen lagen ver boven het toch al hoge niveau van Maandag en Dinsdag. Grote schelvis bereikte noteringen van 70 waarbij de braadsoorten gemakkelijk 35 kon den halen. Dit was dan ook de oor zaak dat er voor de wijting eveneens goede prijzen werden betaald. Grove, voor de bakkerijen bestemde soorten, varieerden van 23 tot 21. De regels dikkoppen die aan de gestelde gewichts normen voldeden varieerden van 170 tot 150 per 10 stuks. Ook de overige soorten waarvan het aanbod zeer ge ring was, boekten noteringen ver boven het normale peil Dit alles kwam echter door het geringe aanbod en de geringe aanvoerverwachtingen voor de eerst komende dagen. Voor de Donnbrdagmarkt kwamen aan de afslag: de Flamingo, die Woensdag door de kotters verstek moest laten gaan, met 1300 k haring en 50 stuks stijve kabeljauwen, de Antje met 60 k schel vis en piepers, 5 k gul en kabeljauw, 460 k makreel, 75 k haring en 25 k dichte wijting, de Shamrock met 550 k haring, 13 k makreel, 16 k diversen en 52 stuks stijve kabeljauwen en de HD 79 met 130 k schelvis en piepers, 15 k gul en kabeljauw en 150 kisten makreel. Tot Woensdagavond kwamen er nog geen meldingen binnen voor de Vrij dagmarkt. Met het oog op de slechte weersomstandigheden is dit zeer begrij pelijk daar c|e vloot vanaf Maandag reeds niet heeft kunnen vissen. Met de binnenkomst van de Antje en de Sham rock zijn de trowlers, die nog van ou dere vertrekdatum waren, alle binnen zodat de handel het de laatste twee da gen van deze week zonder trawleraan- voeren zal moeten stellen als het weer niet direct omslaat. Druk kan het echter ook Zaterdag niet meer worden daar ten hoogste nog twee trawlers zich de luxe kunnen permitetren om nog deze wfeek te markten. De loodsboot Aldebaran kreeg Woens dag in het droogdok een schoonmaak beurt. De binnenkomst van de trawler Antje was ditmaal niet aan de wal bekend. Op d;e thuisreis geraakte de zender de fect zodat de Rederij niet verwittigd kon worden van de plannen. Naar uit de berichten van de schepen blijkt verplaatst zich de haringvisserij van de loggers steeds meer naar de Engelse wal. Hoewel er nog geen rede lijke trekken uitgaan, verwachten de schippers toch dat de „vangerij" niet lang meer kan uitblijven. De handel ziet inmiddels gespannen toe wanneer de eerste Engelse-wal-soorten in de markt gebracht zullen worden, daar deze kwaliteiten voor de verwerking tot bokking ver zijn te preferen, boven die van dfe thans aangevoerd: trawlersoor ten, die overwegend kuitziek zijn. De gemeenteraad van Velsen was gisteravond, voor het eerst afwijkend van de regel van op Dinsdag vergaderen, nu Woensdagavond bijeen, tamelijk breedsprakig over onderwerpen, die in wezen niet zoveel om het lijf hadden. Dat daarbij enige kritiek loskwam op het plotseling nodig blijken van een bedrag van f 56.000 voor herstel van de Julianabrug, was te voorzien. En evenzeer, dat de Raad de gelegenheid zou aangrijpen om naar aanleiding van een voorstel om f 16.000 beschikbaar te stellen voor veranderingen in het Velserbad, nu eens precies te horen, hoe het met de overname van deze N.V. staat, sedert op 14 April daartoe besloten werd. Maar van de college tafel kwam toen het teleurstellende antwoord, dat het er slecht mee staat en dat thans, als afsluiting van de onderhandelingen, een laatste schrijven aan de N.V. is gezonden met een ultimatum: Binnen 10 dagen een positief antwoord en anders gaat naar de minister het verzoek om tot onteigening over te gaan. Bij zijn besluit tot aankoop van de N.V. Velserbad, heeft de Raad voor ogen gestaan de aandeelhouders, die destijds uit sociale overwegingen hun geld in deze onderneming staken, zoveel mogelijk veilig te stellen. Gebleken is, aldus wethouder De Boer, dat deze opzet door allerlei manipulaties wordt doorkruist. Verschillende raadsleden vonden het een vreemde figuur, dat nu al een crediet van f 16.000.gevraagd wordt, terwijl de gemeente het bad nog niet in handen heeft. Het College wil ech ter klaar zijn als de overname een feit wordt. Zodra dat het geval is, wil men bij wijze van spreken de volgende dag al met de restauratie en de verbete ringen beginnen, opdat het bad geen dag nodeloos onbenut blijft om te voorkomen, dat vooral de technische installatie door de stilstand niet nog verder achteruit gaat en ook om geen renteloze periode op de exploitatie te laten drukken. Bij dit debat zijn ook nu weer min der vriendelijke woorden gesproken ten aanzien van bepaalde personen. Van communistische zijde werd zelfs het woord „flessentrekkerij" gebezigd, ter wijl de heer J NUYENS, fractievoor zitter van de KVP, zich op parlemen taire wijze uitte met de woorden: „Wij hebben eigenlijk nog veel te veel ver trouwen gehad in de meneer, wiens naam hier niet genoemd mag worden". Zowel wethouder C. P. J. Maas (KVP) als wethouder W. F. Visser (Arb.) hadden op hun tafel voor zich een prachtig bloemstuk gevonden, waar het geel en blauw van het ge meentewapen domineerden. Een at tentie van de raad, waarvoor beiden dank brachten en waarbij wethou der Maas de wens uitsprak, dat de eenheid, die achter deze bloemen hulde schuil ging, ook in de toe- „Het is mü een groot genoegen u te mogen mededelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd uw vereniging het predicaat koninklijk te verlenen", aldus sprak gistermorgen de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, in zijn openings rede voor het congres van de Neder landse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose (N.C.V.)Dit con gres werd gisteren en vandaag in de dierentuin in Den Haag gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van deze vereniging. Het Nederlandse volk, aldus vervolgde de minister, heeft reden verheugd te zijn over dit jubileum, want het heeft veel aan de vereniging te danken. Een bekend Amerikaans arts heeft in 1901 reeds gezegd dat voor een goede bestrij ding van de t.b.c. noodzakelijk is een verstandige regering, goede artsen, een schrander volk en een grote samenwer king. Aan dit eerste punt wilde de mi nister bescheidenheidshalve voorbijgaan. Goede artsen bezitten wij zeer zeker en ons volk heeft een zekere faam van uitgeslapenheid. Dit is echter alleen niet voldoende om de t.b.c. succesvol te be strijden. Er moet geloof bestaan in de bestrijdingsmogelijkheden en er moeten offers in tijd en geld aan worden ge bracht. Vele landgenoten hebben hun leven aan de strijd tegen de tuberculose Advertentie J' is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel ren). Ash betoogt, dat de mensen verouderen ten gevolge van veranderingen in de ultra-microscopi sche vezels, die de cellen van het lichaam samen houden. Een methode om deze verandering te be heersen zou de verlenging van de levensduur met, la ten we zeggen, enkele eeuwen mogelijk maken, aldus beweert hij. Het we tenschappelijk onderzoek op dit gebied is, volgens hem, verder gevorderd dan b.y. het kankeronderzoek. Biochemici en biophysici Snorren ongewenst heid werd gesteld, heeft omtren^de veranderingen Sinds Stalin dood is, is 4ot aan den lijve ervaren. in de intercellulaire ve- het met de snorrenmode lieP tnrAeL^ zeis, die zij, dank zij de gedaan in de communis- te vervelen, ik:zag een uitvinding van de electro. tische wereld. Werd vroe- portret yen Mao Tse nenmicroscoop maar kn_ ger door menigeen een Toeng. Ik had n Potloodje mn vinden snor a la Stalin gekweekt 2®,fe hfV} men zich de gevolgen van om zo veel mogelijk op een snor vertelde hy. eventueel succes moeilijk „de beminde leider en »Ze st°?j?nf Af hi"gf? kan voorstellen. Het mens- leraar der volkeren" te tn. de petoet. Toenhij er- dom ZQU bi-ng gedwongen lijken (ook in Hitler's Ult kwam, had hy zelf een worden tot kolonisatie van Derde Rijk deed zich een- snor. zelfde verschijnsel voor, maar daar was het de Pathologische toekomst tandenborstel- en niet de muziek rechercheurformatie, die ve Amerikaanse patho. er opgeld deed), thans loog Dr. James R. Ash aanvallen'en de degenèra- wordt een Stalinsnor bijna heeft verklaard, dat de tie-verschijnselen van de als een verdacht symbool medische wetenschap „het ouderdom zouden tot het van een ongewenste poli- geheim van de eeuwige verleden gaan behoren, tieke gezindheid be- jeugd" op het spoor is. We moeten er niet aan schouwd. De Amerikaanse (Sovjet-geleerden hebben denken. De jongeren zou- korporaal George C. Da- at vaker hetzelfde be- den nog minder kansen vids uit New York, die weerd, maar men schijnt krijgen dan tegenwoordig sinds 18 Mei 1951 in er geen kopstuk van de al het geval is. Of zullen krijgsgevangenschap heeft partij te moeten zijn om er dan alleen nog maar gezeten en onlangs in vrij- ervan te willen profile- jongeren zijn? andere planeten om ruim te te maken voor de massa's jonge ouden-van-dagen. Aderverkalking, verstij ving van geiorichten, hart- gewijd. Hierin heeft ook de thans jubi lerende vereniging een groot aandeel ge had, want het feit dat Nederland de t.b.c. onder de knie heeft kunnen krijgen, is zeker voor een niet gering deel aan deze vereniging te danken. Er blijven echter altijd nog staaltjes van ongeloof lijke onverantwoordelijkheid en zorge loosheid te dien aanzien bestaan. Wij moeten erop bedacht zijn, aldus besloot de heer Suurhoff dat het monster van de t.b.c. altijd zijn kop kan opsteken. Er bestaat geen enkele reden om de aan dacht te laten verslappen. In zijn welkomstwoord, dat de voor zitter van de centrale vereniging dr. M. R. Heynsius van den Berg hierna hield, verzocht spreker aan de minister zijn dank aan H.M. over te brengen voor de grote onderscheiding, die de vereniging te beurt is gevallen. Deze dank zal ook in andere vorm tot uiting worden ge bracht. Dr. Heynsius van den Berg deelde hierna mede, dat de Koningin bericht had gestuurd tot haar spijt ver hinderd te zijn het congres bij te wonen, zoals aanvankelijk in baar bedoeling lag. Ook Prinses Wilhelmina kon niet aanwezig zijn, maar zij was vertegen woordigd in de persoon van freule Röell. He tcongres werd verder bijge woond door prof. dr. P. Muntendam, staatssecretaris voor volksgezondheid mr. L. A. Kesper, Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, en veie andere officiële genodigden, onder wie de grote bestrijder van de t.b.c. in Nederland, de bijna 90 jaar oude Jan van Zutphen. Na in het kort het wel en wee 1 van de Nederlandse vereniging van de afgelopen 50 jaar te hebben ge memoreerd gaf de voorzitter zijn kijk op óte toekomst. Al behoort het sterftecijfer aan tuberculose in Nederland tot de laagste van de wereld en bedraagt dit slechts 6 pet van dat in 1900, toch is spr. niet zo optimistisch te verwachten, dat de tuberculose hier te lande in één generatie zal worden uitgeroeid Er worden hier jaarlijks nog 14000 nieuwe gevallen van tuberculose bij de mens ontdekt en dit aantal daalt nog slechts langzaam. Bovendien is het gevaar van besmet ting uit omliggende landen, waar men nog niet zulke goede resultaten heeft bereikt, zeer groot. Onze activiteit in de bestrijding mag niet verslappen, al dus besloot spr. De Staatssecretaris van Volksgezond!- heid, dr. P Muntendam, heeft in een voordracht er op gewezen dat de over bevolkte woning men denke hierbij aan de talrijke samenwoningen - een van de grootste gevaren voor de versprei ding van de t.b.c. is. Krotopruiming is tevens tuberculosebestrijding. Eiwit- voeding is vooral van belang om de weerstand te verhogen Kinderen moe ten veel melk drinken. In 1952 werd alleen aan sanatorium- en ziekenhuis- verpleging van t.b.c.-patiënten 30 mil- lioen uitgegeven. Er kan geen doel matige t.b.c.-bestrijding plaats hebben zonder verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging. Tehslotte wees dr. Muntendam op het grote be lang van bevolkingsonderzoek. Dr. Th. D. Schlichting heeft een voor. dracht gehouden over het onderwerp: „Uit de geschiedenis der tuberculose", en dr J. van der Lee sprak over „Epi demiologische aspecten der t.b.c." De gevaarlijkste besmettingsbronnen z|jn, aldus dr v. d. Lee, de onbekende lijders. Het opsporen van deze onbe kende lijders door middel van het groeps- en bevolkingsonderzoek zal in de naaste toekomst een van de belang rijkste taken z|jn van de tuberculose bestrijding. Daardoor zal kunnen wor den bereikt, dat de patiënten vroegtijdig worden ontdekt, hetgeen vooral nu de genezingsmogelijkheden door de moder ne medicamenteuze en operatieve be handeling zoveel groter zjjn geworden van groot belang is voor de patiënt zelf en voor het elimineren van besmettings bronnen, waardoor het besmetten van gezonden kan worden voorkomen. komst vruchten zou mogen afwer pen voor de gemeente en zijn be woners. Ten aanzien van „Beeckesteyn" zijn nu al verschillende adressen binnenge komen, waarin gepleit wordt voor be houd van dit cultuurmonument. Vol gens wethouder Visser waren deze adressen overbodig, want aan Open bare Werken is een rapport gevraagd over de kosten van eventueel herstel. Deze dienst stelde voor een commissie te benoemen, o.a met architecten, die dan maar moet adviseren. De volgende vraag is dan, aldus wethouder Visser: Wat doen we er mee? Voorop gezeten heeft hier een ziekenhuis te bouwen en het gaat er nu maar om, of dat te combineren is met het behouden van het gebouw. Een schrijven van de mi nister van O., K. en W. stelt de moge lijkheid van een rijksbijdrage open, maar positief wordt nog niets toege zegd. Het verschuiven van de raadsverga deringen van Dinsdag- naar Woensdag avond, omdat de stenografen niet dik gezaaid zijn, werd niet zonder meer aanvaard. Bij de verkiezingen hebben sommige personen een candidatuur aanvaard, omdat zij de Dinsdagavond vrij konden maken. De burgemeester stelde voor, dat de fractievoorzitters hierover nog eens met elkaar gaan praten, maar op verzoek van de raad zal de gemeente-secretaris een en- quêtte houden ter bepaling van de avond, die het beste schikt. Of het veel zal opleveren, is nog de vraag Dat B. en W. komen met voorsteilen tot grondverkoop, terwijl daar al lang en breed op gebouwd wordt, zat enkele raadsleden niet lekker. Maar toen wet houder Visser ging uitleggen, dat an ders grote vertraging voor de bouw zou volgen, durfde niemand het aan op deze formaliteit de bouw te stagneren. De gemeente koopt de laatste tijd nogal wat krotwoningen en dan wor den de huurovereenkomsten voorlopig voortgezet. Hoe lang duurt dat „voorlo pig"? wilde de heer Verbeek (Arb.) weten. De bedoeling is deze huisjes zo snel mogelijk te slopen en daarom wordt voor de bewoners zo snel mo gelijk naar een andere woning omge zien. Daarbij gaat echter ook de huur een belangrijke rol spelen. Niettemin konden reeds 41 woningen worden ge sloopt. terwijl van 9 de sloop in voor bereiding is. Lang en breed is er gediscussieerd over het al dan niet toestaan van een grondruiltje, waardoor bij het plant soentje aan de Hagelingerweg bij de halte DriehuisWesterveld nog een woning gebouwd kan worden. Het slot was. dat de grondruil niet doorgaat, omdat dan het plantsoentje, behorende bij een riante entrée van Driehuis, dan aan waarde zou inboeten, omdat de bo men onherroepelijk zouden moeten verdwijnen. Met 8 stemmen tegen werd hiertoe besloten. De Raad toonde geschrokken te zijn van het plotseling nodig blijken van f 56-000.voor herstel van de Julia nabrug. De heer K. H. Marks (Arb.), die zich in zijn maidenspeech als een goed redenaar ontpopte, toonde aan, dat dit al veel eerder ontdekt KAASMARKT WOERDEN, 23 Sept. Aan voer 220 partijen. Prijzen: eerste soort f 2.16—2.25, tweede soort f 2.09—2.15, zwa re tot f 2.43. Handel matig. VEILING POELDIJK, 23 Sept. Tomaten A 2.50—3.50, B 2.50—3.20, C 2.50—2.60, p. bak van 12i/2 kg. Druiven: Alicante 0.921.01, Frankenthaler 0.82—1.09, Golden Champion 1.35—1.50, Gros Maroe 0.901.—Muscaat 1.35—1.95, Witte Alicante 1.15, Perziken 37V2—70. Appelen 1643, peren 1540, aard beien 1.90—2.45, Prinsessebonen 4560, stokprinsessebonen 6667, enkele bonen 46, SINGKE'p p. 24 Guardëful' nïpt! Sudan had kunnen worden. Vele raadsleden vielen hem hierin bij en de vraag werd gesteld, of dergelijke belang rijke objecten niet regelmatig ge controleerd kunnen worden Wie weet wat er aan het licht komt, nu de watertoren opnieuw gepleisterd wordt, vroeg de heer Lips (A.R.) zich af. Volgens wethouder Visser is het euvel ontdekt, toen met het schilde ren van de onderkant, waarvoor f 1550.— op de begroting werd uit getrokken, begonnen zou worden. Hij vermoedde, dat in de toekomst wel een regelmatige controle zou plaats vinden en had er zijn speciale reden voor, om dit als een vermoeden uit te spreken. Voor de inrichting van het schoolmu seum van de Pieter Vermeulenstichting stelde de Raad een crediet van f 6000. beschikbaar. Wanneer de goedkeuring van Ged. Staten niet lang uitblijft, zal het museum misschien nog dit jaar en anders zeker begin volgend jaar ge opend kunnen worden Nadat mevr. HeykoopVan Reekum (VVD) vergeefs gepoogd had de sala risverhoging voor de leerkrachten aan de Gem. Avondschool nog groter te doen zijn, ging de raad ruim een half uur in besloten vergadering, om de be noeming van leden en plaatsvervan gende leden van de Commissie van Ad vies Woonruimtewet 1947 onder de loupe te nemen. Toen de vergadering weer openbaat was, werd gestemd, waarbij in de „huisvestingscommissie" rifting kregen de heren JNat, J. van Leeuwen, H. v. d. Put, P. J. Bakker en J. J. Hartman. Als plaatsvervangende leden werden aangewezen de heren M. S. Jongkind, H. Homburg, G. P. Olgers, J. Bleeker en D. Zalm. AAKDIJK 24 te Antwerpen. ALBIREO 24 te Rotterdam. ALBLASSERDIJK 24 te Antwerpen. ALDABI p. 24 nm. Ouessant n. Antw. ALPHACCA p. 24 Bermuda n. New York. ALTAIR 23 van Rio Grande do Sul 24 te Sao Francisco do Sul. ALUDRA 24 te Rio de Janeiro. AMERSKERK 24 nam. te Alexandrië. AMSTELTOREN 24 te Amsterdam. AVERDIJK p. 24 Bermuda n. Havre. ALFHARD p. 24 St. Vincent n. Recife. ADINDA 24 te Haiphong. ALGENIB p. 24 St. Vincent n. R'dam. AAGTEDIJK p. 24 Abroihos n. Rio. AMSTELKROON 23 van Monteral n. Hamp ton Roads. AMABONAS 23 van Antigua n. Trinidad. ALMKERK 24 te Hamburg. ALNATI 24 van Las Palmas n. Zd. Am. AMERSKERK 24 van Pt. Said n. Rotterd. AMOK 24 te Izmir. AMPENAN 23 van Cochin, 25 te Colombo. AMSTELDIJK p. 24 Sabang n. Colombo. AMSTELVAART 24 nam. te Amsterdam. AMSTELVEEN 22 te Narvik. ANNENKERK 23 te Bremen, verb. BAARN 24 te Manta. BENNEKOM 24 nm. te Valparaiso. BOISSEVAIN 24 te Rio de Janeiro. BANTAM 24 te Houston. BORNEO p. 24 Algiers n. Djakarta. BOSKOOP p. 24 Sombrero-eil. n. Plymouth. CIRRUS 24 te Rotterdam. CUMULUS p. 24 Aberdeen n. Rotterdam. CLAVELLA p. 24 Alfoeren n. Balikp. CORILLA p. 24 Kp. Melville n. Well.'ton. CELEBES 24 te Londen. DALERDIJK 24 nam.25 te Vancouver. DRACO 24 te Amsterdam. DUIVENDIJK p. 24 Mona-eil. n. Vancouv. DRENTE 23 van Alexandrië n. Halifax. EN A 24 te Port Said, 25 te Suez. EEMDIJK 24 te Rotterdam. EOS 23 van Malta, 25 te Piraeus. ESSO HAAG 24 te Sidon. FRIESLAND KRL. 24 nm. te Suez. GR. BEER 24 van Southampton n. Halif. CAASTERLAND 24 nam. te Pto. Alegre. GRAVELAND 24 van St. Vincent n. Bahia. HERSILIA 23 van Sa. Marta n. Cartag. HESTIA 23 te Maracaibo. HEERENGRACHT 23 te Abö. HATHOR p. 24 Finisterre n. Antw. HECTOR 24 te Rotterdam. HAULERWIJK p. 24 Finisterre n. Recife. LEKKERKERK p. 24 Finisterre n. Rott. LINGE 24 te Tabou. LARENBERG p. 14 Gibr. n. R'dam. LAWAK 24 nam. te Belawan. LOOSDRECHT 23 van Madras n. Colombo. LUTTERKERK p. 24 Kreta n. Genua. MANOERAN 23 van Makassar, 25 te Semar. MELISKERK p. 23 Ceyion n. Singap. MODJOKERTO 23 van Priok, 25 te Singap. MURENA p. 24 Prt. Soudan n. Singap. MAAS 24 te Curagao. MALVINA p. 24 Pt. Sudan n. Suez. MARIEKERK 24 te Lorenzo Marques. MALEA p. 24 Sharksbay n. Adelaide- MAASLAND 24 te Hamburg. MAASDAM p. 24 Kp. Sable n. Rotterd. NIEUW HOLL. 23 van Priok n. Sydney. ORANJE p. 24 nam. Kreta, 25 te P. Said. ORESTES p. 24 Wight n. Trinidad. ORANJEFONTEIN 23 van Teneriffe n. A'd. OOTMARSUM 24 te La Pallice. POLYDORUS 23 van Genua n. Rotterdam. POSEIDON 24 te Aruba. PRINS WILLEM III, 24 te Samia. PRINS WILLEM V 24 te Quebec. PRESTES p. 24 Casquets n. Trinidad- POLYDORUS 22 te Genua. ROEPAT 23 te Amsterdam. RIOUW p. 24 Perim, n. Belawan. RITA p. 24 Anambas-eil. n. Bangkok. ROTTI 24 in Golf Oman n. Bombay. RIJNLAND 24 nam. te Las Palmas SCHERPENDRECHT 24 te Pto. La Cruz. STAD BREDA 24 te Port Ailice. STAD ROTTERDAM 24 te Newport STAD ARNHEM 24 te Narvik. SCHIE p. 24 Finisterre n. Oran. snijbonen 7075, pronkbonen 1218, andij vie 66)4, spinazie 20, rode kool 611, uien 4i/2, prei 88%, pepers 7585, Sa- voye kool 11, groene kool 9, waspeen 11, ales per kg. Bloemkool (6) 15 (8) 89, (10) 8, netmeloenen (6) 1011. (8) 1017. Aananasmeloenen (6) 55—59, (8) 33—47, (10) 2433, (12) 1319, suikermeloenen (6) 65—72 (8) 34—56 (10) 28—33 (12) 15—16, perziken (2) 21—29 (3) 13—18 (4) 9y2—15, (5) 8—9'/a (6) 5 ct. Paprica 716. Aubergi ne 2226. Maiskolven 911 ct. alles p. st. SJa A 4.25, A2 2.50, Sla B 2.50—4.00, per 100 stuks. Peen 15.Radijs 3.50, p. 100 bos. CACAO AMSTERDAM, 23 Sept. Accra Oct.Dec. 272.6 shill., Nov.Jan. 265 sh„ Dec.Febr. 262.6 sh., Jan.Mrt. 260 sh„ Febr.—Apr. 257.6 sh., Mrt.—Mei 255 sh. T|jd fin. vijf KATOEN R'DAM, 23 Sept. U.S.A. strict middling one inch staple f 3.17)4 (3.16',4), idem Mexicaanse, f 3.11)4 (3 08) p. kg. loco. SUMATRA 24 te Colombo. SUNETTA 24 te Soerabaya. SALATIGA 24 van Singap. 25 te Priok. SAPAROEA 23 van Bremen, 25 te Antw. SAROENA 23 van Miri, 25 te Pladju. STAD VLAARDINGEN 23 nm. te Wabana. TABIAN 24 te Port Said. TARAKAN 24 te Semarang. TJISADANE 24 te Port Elisabeth. TJIBODAS 24 te Djakarta. TAMO 24 te Montevideo. TAWALI p. 24 nam. Finist. n. Genua. TEGELBERG 23 van Hongk. n. Singap. TIBERIUS 24 te Guanta. TRITON 23 te Jasmel. UTRECHT 24 te Semarang. WESTLAND p. 24 Abroihos n. Rio Jan. WONOSARI p. 24 Prt. Soudan n. Belaw. WINSUM 24 van IJmuiden n. Cardiff. WAAL 24 te Amsterdam. WATERLAND 23 van Santos n. Montev. WOENSDRECHT 24 te Pulu Sambu. ZUIDERKRUIS p. 24 Lizard, 25 te Rott. VRIJDAG overz., 22.15 dansmuz. VPRO: 22.40 cau- serie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service, 330 m.: 12.00 dansmuz., 15.00 ork.conc., 16.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m. 11.45 orgelspel, 12.15 mil. ork., 12.45 ork. conc., 15.00 gevar. muz., 15.45 lichte ma- ziek. 17.00 ork.conc., 21.00 gevar. muz.. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram.. 9.45 schoolradio, 10.00 kamermuz., 10.30 pia no. 11.00 zieken, 11.40 koor- en ork.conc., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 salon- ork. en soiist, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.25 instr. ens. en solist, 13.45 vrouw, 14.00 gram., 14.30 ei on Promenade-ork., 15.00 schoolradio, 15.30 22-2" dansmuz.. 23.20 gevar. muz. kapel, 18.52 act., 10.00 nieuws. 10.10 re- 1SJ? J nl ~hint»V geringsuitz., 19.30 gram.. 20.25 de gewone o'S m n an man. 20.30 amus.ork. en sol.. 21.00 Bra- bants halfuur, 21.30 Metropole-ork., 22.00 muz-» 1-15 gevar. muz. operaconc 22.35 gram., 22.45 caus., 23.00 FRANkrijK, nat. programma. 347 n meuws, 23.15 gram. J2 3g ork conC i 20.02 operamuz., 23.00 HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 soIlstcnccmc- nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 *194 m 1710 mur gram.; 2™0 operaiëuz., 20.15 symph.ork. en so-' C3US- Wil 'clavecimb^ïl^'en fluitf Toó ^te W'SSSSTTS zang en piano, 20.30 ork.conc., 22.15 ka ters. radiofeuilleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 Promenade-ork.. 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Metro- Jne m pole-ork., 14 00 kookpraatje, 14.20 alt en ENGELAND, BBC European Service piano, 14.50 boek 1510 gram., 15.30 Uitz voor Nederl. 224 en 49 m.: 22.00 lcJ'e muz- VARAi 160° orgel en zang, Nieuws. 0verz. v. d. weekbladen. Film 16.30 muz. caus., 17.10 jeugd, 17.40 lichte toneel muz.. 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 vraaggespr.. 19.00 meisjeskoor. 19.15 gram. VPRO: 19.30 caus., 20.00nieuws. WIJ KUKEN NAAR TELEVISIE. 20.05 VPRO-winterseizoen 19531954. AVRO: 20.15 Hondenshow. Act. Weer- VARA: 21.00 operamuz., 22.00 buitenl. praatje. Van Groenlanders en Eskimo's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5