VE^GDRMAV?GEVREEj'DB „De Kampioen55 prolongeert clubkampioenschap KNWU I I Kruiswoordraadsel Gestolen Oprichting van Katholiek planbureau bepleit €RIC Nederlandse dames-hockeyteam verliest van Zuid-Afrika BETERE TECHNIEK BESLIST Bijna seven minuten voorsprong op Eindhovense Wilhelmina Smyslov behoudt leiding met één punt voorsprong Minister zonder portefeuille voor de middenstand? Spel van EDO is te ruw geweest Candidaten-tournooi DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PAGINA 7 Middenstandsbeleid op hoger plan': Examens Voorzitter Enschede: Nederland tweede op 4 x 200 m. estafette Sportflitsen Koningin decoreert Olympische officials Coppens in FIFA-elftal Brandende pijn - vanuit de maag tot boog in Uw keel? door A. Budington Kelland Jgj (Van onze Haagse redacteur) De katholiek-sociaal georiënteerde on dernemer kan kwalijk waardering op brengen voor het steriele en uitsluitend negatieve front, dat het neo-liberale Co mité Burgerrecht in de Nederlandse on dernemerswereld tegen het socialisme probeert op te stellen: de terugkeer to* 1789, die deze Heren voor ogen schijnt te staan, ligt niet bepaald in onze lijn, in tegendeel. Maar van de andere kant zal een partij als de K.V.P. bij voortduring duidelijk moeten doen uitkomen tot hoe ver haar weg parallel kan gaan aan die der P.v.d.A. en waar zij zal moeten af wijken; wat de katholiek-sociale visie gemeen kan hebben met de socialisti sche en wat deze van haar scheidt. Het Plan van de P.v.d.A. vergeet de mens waarachtig niet. Maar het bena dert de economisch-sociale problematiek uitzijn mechanische gemeenschapsopvat ting, van de materiële buitenkant en de statelijke bovenkant.. Het geeft aldus aan aan de staat te veel en aan de mens te weinig. Strategische plannen als die van N.V.V. en P.v.d.A. kunnen in hun bete kenis, uitstraling en effect alleen op zij worden gezet door een evenwaardig ge fundeerd en uitgewerkt synthetisch en positief alternatief. Het katholieke volks, deel zou derhalve dienen te komen tot een „katholiek Planbureau". Bovenstaande passages, waarin de Ka tholieke Middenstand zijn positie af paalt tussen liberalisme en socialisme, zijn ontleend aan de studie „Midden standsbeleid op hoger plan", welke de N.R.K.M. deze week het licht heeft doen zien. In dit rapport wordt voorts uitge sproken, dat de grote perspectieven voor een waarachtig zelfstandige en een waar achtig zich zelf helpende en ontwikke lende middenstand op twee terreinen liggen. Ten eerste in de mogelijkheden der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ten tweede in die van bedrijfsecono mische en bedrljfstechnische research en voorlichting. Wat de rol der overheid betreft wordt geconstateerd, dat in de eerste jaren na de bevrijding de uitlatingen der Rege ring in geleidelijk beangstigend en on houdbaar wordende mate tot traditionele en stereotiepe klanken beperkt bleven. Van een bijhouden der problematiek Waar de studie een heel overzicht aan wijdt kon zelfs met de beste wil niet meer worden gesproken. Hierin is in 1950 verandering gekomen en het stemt tot voldoening te weten, dat thans aan het hoofd van de middenstandsappara- tuur der overheid een aparte Staatsse cretaris staat. De gedachten gaan echter verder, namelijk naar een Minister zon der Portefeuille, speciaal belast met Middenstandsaangelegenheden. Inzake de economische betekenis van het middenstandsbedrijfsleven produ ceert het rapport de volgende cijfers. In totaal telde men in 1950 ruim 150.000 vestigingen in de nijverheidssector en meer dan 223.000 in de sector handel; in beide sectoren tezamen bleken bij deze bedrijfstelling bijna 930.000 personen werkzaam te zijn. Hierbij moet nog wor den aangetekend, dat het hier alleen vestigingen betreft met minder dan elf daarin werkzame personen; er zijn ech ter stellig ook ondernemingen met meer dan 11 personen, die ook tot de midden- standsbedrijven gerekend moeten wor den. Een actueel vraagstuk in midden- standskringen is dat van de verplichte sociale verzekering. Hierover wordt een Uitvoerige uiteenzetting gegeven, welke tendeert naar de verplicht gestelde col lectieve sociale verzekering. Afzonder lijk wordt voorts in het rapport aan dacht geschonken aan middenstandson- 7 en 8 October wordt in Musis Sacrum te Arnhem een congres ge houden van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, dat gewijd zal zijn aan het algemene beleid ten aanzien van de middenstand. Op deze vergadering zal het woord worden gevoerd door prof. mr. C. P. M. Romme, die de veel besproken kwestie van het „Middenstandstop orgaan" behandelt. Verder zijn als sprekers o.maangekondigd de Tweede Kamerleden Th. S. J. Hooy en dr. W. L. M. P. de Kort, de geestelijk adviseur van de N. R. K. M., prof. dr. A. A. Ariëns, de raad adviseur bij de bond, mr. F. J. H. Bachg en de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. G. W. Groeneveld. Laatst genoemde zal het actuele onderwerp „Het fiscaal beleid t.a.v. de Mid denstand en de aanhangige fiscale wetsvoorstellen" behandelen. Het congres krijgt ter discussie voorgelegd een rapport, waarin de Katholieke Middenstandsbond in samenwerking met de Mi dden- standscomm'issie van de K. V. P. de grote structuurlijnen heeft getrok ken, welke gevolgd zouden dienen te worden hij het toekomstige mid denstandsbeleid. Deze studie, „Middenstandsbeleid op hoger plan", beoogt een bijdrage vooraf te zijn tot de Middenstands nota, welke staatssecretaris drG. M. J. Veldkamp binnen afzienbare tijd in het vooruitzicht heeft ge steld. Van de belangrijkste punten uit deze zo pas verschenen publica tie geven wij in het nevenstaande een samenvatting. derwijs, credietgeving, vestigings-, me- dedigings-, productiviteits- en bouwbe leid. Wat laatstgenoemd onderwerp be treft merkt men o.m. op, dat het door het ontbreken van een financieringsre geling voor bedrijfspanden voor de meeste middenstanders onmogelijk is zelf een bedrijfspand te bouwen. Boven dien komen zij door het gemis van een dergelijke regeling bij het huren van een nieuw pand op onevenredig hoge lasten te zitten. Dit heeft tot gevolg, dat vooral in de nieuwe woonwijken het ge vaar zeer latent aanwezig is, dat de grootwinkelbedrijven en coöperaties, die wel over voldoende kapitaal beschik ken, zich in een onevenredige verhou ding vestigen. Hoewel in diverse ge meenten dit gevaar gesignaleerd is, zou een onderzoek dienaangaande noodzake lijk zijn. In dit boek „Middenstandsbeleid op hoger plan" wordt ergens opgemerkt dat te veel middenstanders onbegrepen en onbegrijpend in de naoorlogse sa menleving als in een doolhof ronddwa len. Een opeenstapeling van moeilijkhe den is echter vaker uitgangspunt gebte- ken voor blijvende uitkomst, zo zegt de heer Th. Hooy, voorzitter van de com missie. welke het rapport uitbrengt, ui zijn voorwoord. UTRECHT. Gepromoveerd op het proefschrift „Dynamic aspects of neural mducation in amphibia" tot doctor in de wis- en natuurkunde mevr. Hefzibah EyalGiladi (Klafter) geboren te Tel Aviv (Israël). Mevrouw Eyal, die aan de universiteit te Jeruzalem studeerde en haar studie in 1950 aan de Utrechtse universiteit voortzette, zal weer naar Israël vertrekken. Naar aanleiding van de commentaar van de zijde van EDO aangaande het gebeurde tijdens en na afloop van de Zondag j.l. te Enschede gespeelde wed strijd Enschede—EDO, heeft de voorzit ter van de Sportclub Enschede, de heer H. J. van Dalen. o.a. het volgende ver klaard; „Ik heb ai diverse commentaren gele zen, het ene nog meer opgeblazen dan het andere en men heeft mij (en zo zal het ook wel aan de andere kant zijn geweest) dingen in de mond gelegd, die te enenmale dezerzijds niet zijn beweerd. Maar het heeft weinig doel. Ik stel vast, dat alle bestuursleden het ten sterkste afkeuren hoe het Enschedese publiek zich j.l. Zondag heeft gedragen. Men heeft ons in de grootste mogelijke moei lijkheden gebracht en de goede naam, die club en publiek in Enschede had den, in ernstige mate in discrediet ge bracht". „Ik meen te moeten opmerken, dat het spelsysteem, dat EDO "toepaste, alle at tractie van voetbal als kijkspel weg neemt. Maar tenslotte is het een systeem, geboren uit de uitvoering van het plan- Burgwal, n.l. om ten koste van alles het vege lijf, in casu het eerste klasserschap te redden. Zolang dit systeem op spor tieve wijze wordt uitgevoerd kan men er geen bezwaren tegen hebben en wij zul len ons zekér niet beklagen over de v/ij ze, waarop EDO ons voor rust partij gaf. Na de hervatting werd de tegen partij bij herhaling in moeilijkheden ge bracht waardoor men lukraak de aanval, len begon af te slaan, waarbij geen tegenstander werd ontzien en de spor tiviteit bij herhaling geweld werd aan gedaan. En toen als gevolg hiervan het spel in ruwheid ontaardde werd eerst onze eerste doelverdediger en daarna onze tweede de dupe De voorzitter van Enschede zeide voorts: „Ik zal de laatste zijn om te be weren, dat de EDO-spelers willens en wetens deze spelers buiten gevecht heb ben gesteld, maar zeer voorzichtig uit gedrukt kan hier toch van grote onbe zonnenheid gesproken worden. 12. Zonder iemand ontmoet te hebben, komen Eric en Gunnar met de bewusteloze Half reu op de schouderaan het einde van de gang bij een deurwaarachter een trap omhoog voert. Aan het einde van deze trap ziet de Noorman tot zijn opluchting de hoofdpoort voor zich. Al zijn zintuigen gespannen, kijkt hij rond. Geen geluid verstoort de stilte van de hofstede. Blijkbaar neemt men het hier niet zo nauw met de bewaking, want er is geen poortwachter te zien. In de schaduw van het hoofdgebouw sluipen zij behoedzaam voort. Aan de achter zijde van de ridderhof staat de Noorman een ogenblik stil. Voor hen ligt een open stuk erf, volop beschenen door het maanlicht. Terzijde van de dicht tegen de palissade aangebouwde schuren heerst een inkt zwarte duisternis en juist wil de Noorman het teken geven voor een snelle ren, als hij een gesmoord geproest achter zich hoort. Hij draait zich bliksemsnel om bemerkt, dat heer Halfra bijgekomen is. De goede kerel blijkt de toestand met geheel te begrijpen, want hij verzet zich uit alle macht tegen Gunnar, die hij als zijn ontvoerder beschouwt. Hoe meer de jongeman hem tot stilte maant, hoe meer Halfra in woede ontsteekt. „Waag het niet een edelman aan te raken, schavuit," brult hij ten slotte. Ontzet springt Eric op hem toe en op hetzelfde moment, dat Halfra zijn koning herkent, ligt diens hand reeds als een klem op zijn mond. „Zwijg in 's hemelsnaam," sist Eric. „Noem mij Sigvard," voegt hij er met een snelle blik op Gunnar aan toe. De arme Halfra hapt naar adem en gluurt achterdochtig naar de jongeling, dze inmiddels is doorgelopen, daar hij meende, een gerucht te horen in een der bijge bouwen. Zijn vermoeden blijkt juist te zijnhet geschreeuw van Halfra heeft de honden gewekt. „Lopen; die kant uit!" schreeuwt Eric. Achter elkaar stormen zij naar de palissa den. Een deur vliegt knersend open, een mannenstem schreeuwt schor een bevel en grommend springt een aantal grauwe honden de vluchtelingen na. In tegenwoordigheid van die president van de Egyptische republiek, generaal Naguib zijn te Caïro de achtste inter nationale militaire zwemkampioen- schappen begonnen, waaraan door slechts vier landen, t.w. India, de Ver enigde Staten, Nederland en Egypte v/ordt deelgenomen. De 4 x 200 meter estafette leverde een overwinning op voor Egypte in 9 min. 21 sec. Nederland kwam in 9 min. 32.8 sec op de tweede plaats. „De Kampioen", de wielerclub uit Haarlem, die verleden jaar voor het eerst beslag wist te leggen op de natio nale clubtitel van de K.N.W.U., heeft, met nog meer overtuiging en met een hog groter verschil dan vorig jaar het geval was, op het parcours van de Kem pen deze prestatie herhaald. Opnieuw is de Haarlemse ploeg eerste geworden. De 108 kilometers werden in storm en stort regen afgelegd in de tijd van 2 uur 45 min. 31 sec. Gerrit Peters, Gerrit Voor- ting, Adri Voorting en Wim Rusman vol brachten de strijd tot het einde. Piet van Roon en Arend van 't Hof hadden onder weg wegens pech moeten opgeven. Halverwege de wedstrijd kon men zich reeds een beeld vormen van de stand van zaken. De ploegen waren om de 2 minuten, in volgorde door loting be paald, in Eindhoven gestart en te Bladel, na 50 kilometer, werd de eerste stand opgemaakt. Daar was de situatie in de kopgroep als volgt; 1 „De Kampioen" in 1.17.45, 2 „Maastricht" in 1.19.35, 3 „DTS" Zaandam in 1.19.55, 4 „Willebrord Wil Vooruit" in 1.20.20, 5 „Wilhelmina", Eindhoven in 1.20.21, 6 „Olympia", Am sterdam in 1.21.08, 7 „Het Zuiden" Eind hoven in 1.21.26 en 8 „Feijenoord", Rot terdam in 1.21.40. Toen reeds kon men duidelijk waar- Horizontaal: 1. eensklaps: 4. kalmte, rust; 8. Italiaanse rivier; 10. persoonlijk voornaam woord; 11. familielid; 13. muze van het minne dicht; 16. maanstand (afk.); 17. herdersgod: 19. biersoort; 20. transportbedrijf (afk.); 21. Ierland; 22. voegwoord; 23. roofdier; 24. prelaat; 26. kippenloop; 27. voorzetsel; 28. Grieks wijsgeer; 30. windstreek (afk.); 31. lidwoord; 32. voegwoord; 34. kleur; i 35. droefheid, leed. N Verticaal: J* vrucht; 2. voorzetsel; jj* gesloten; ö- persoonlijk voornaam woord; Persoonlijk voornaam- Woord; vrucht; *1 vrucht; Bijbels persoon; Egyptische zonnegod; 32 Si 15. voorzetsel; 16. plaats in Noord-Brabant; 18. muurholte; 20. houding; 24. reeds; 25. bekende motorwedstrij- den (afk.); 28. wortel; 29. familielid; 31. noot; 33. noot. OPLOSSING VAN DINSDAG: JUTTEPEER o tegel i NA LET MA ALP L SEN S+RE OP T CI TROEN-f S-f-ES-fGE-fS LYM N RAT AS REK FA N CURI E A KOMKOMMER nemen dat de Haarlemmers een zeer goede kans op de titel maakten, Er zat een goed tempo in de ploeg en vooral door het voortreffelijke pelotonrijden ging vrijwel geen seconde verloren. „De Kampioen" als dertigste gestart, kwam te Eindhoven als eenentwintigste ploeg binnen. Op dat ogenblik waren „Willebrord Wil Vooruit" en „Wilhelmi na" de nummers 1 en 2, maar beide clubs moesten een plaatsje opschuiven. Niet met enkele seconden, maar met hele minuten. Van Est c.s. hadden 2.48.33 genoteerd en Dekkers liet met zijn twee metgezellen (reeds tijdens de eerste helft van de koers hadden drie clubgenoten wegens pech de strijd ge staakt) 2.52 afdrukken. Dit drietal had in het tweede gedeelte kans gezien om „Maastricht" en „DTS" met ruim ver schil achter zich te laten. Ook het „Zui den" (Gramser, Schoenmakers, Kersten en Sonnemans) zorgde voor een ferme eindspurt en eiste de vierde plaats voor zich op. De kampioensploeg van „De Kam pioen" uit Haarlem, die evenals het vorig jaar de Nederlandse clubtitel op de weg heeft behaald. Van links naar rechts: Arend van 't Hof, Adri Voor ting, Wim Rusman, Gerrit Voorting, Piet van Roon en Gerard Peters. Bij „Willebrord Wil Vooruit" hadden echter onregelmatigheden plaats gevon den. Van Osta had onderweg een wiel- breuk gehad en het voorwiel van de reeds uitgevallen rijder van der Heyden geleend. Dit was in strijd met de regle menten, waardoor „WWV" werd ge diskwalificeerd. De eindstand luidt: 1 De Kampioen, Haarlem, 2 uur 45 min. 31 sec. 2 Wilhel mina, Eindhoven 2.52; 3 Het Zuiden, Eindhoven, 2.52.42; 4 Maastricht 2.53; f> DTS, Zaandam, 2.54.4; 6 Pedaalridders, Rotterdam, 2.55.35; 7 De Bataaf, Halfweg, 2.55,37; 8 De Germaan, Amsterdam. 2.55.37; 9 Ulysses, Amsterdam, 2.56.17; 10 Feijenoord, Rotterdam, 2.56.54. Voetbal: België—Finland 2—2. Het elftal van de Engelse League heeft met 50 van het Ierse Leagueteam gewon nen. Lichtwedstrijd: HaarlemFeijenoord 9—2. (Van onze sportcorrespondent) Ter voorbereiding op het wereldtour- nooi, dat van 30 September tot 10 Oc tober voor dames hockeyploegen te Folk- stone in Engeland wordt gehouden, speelde het Zuid-Afrikaanse dames team Woensdagmiddag op het D.K.S. terrein te Enschede een oefenwedstrijd tegen het Nederlandse dames hockey- elftal. De wedstrijd eindigde in een zege van 42 voor de Afrikaanse dames, nadat de rust met een Nederlandse voorsprong van 2I was ingegaan. Het was een goede wedstrijd met snel spel, waarbij vooral het goede plaatsen van de bal door de Afrikaanse dames, op viel. Na de rust, toen het veld door een fikse regenbui erg glad was geworden, toonden de gasten zich de technische betere ploeg. Hun zege was dan ook alleszins verdiend. De Nederlandse ploeg telde invalsters voor de diames Roelofs en Wijnstroom, voor wie meespeelden G. Vigeleijn en A. Burgersdijk. Van hen kan vooral laatstgenoemde op een uitstekende wed strijd terugzien. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op, al waren er toen perioden, dat Nederland iets sterker was. Het verschil in kracht school toen vooral in de voorhoede Met snelle open aanvallen, waarin, de rechtsbuiten een groot aandteel had, togen de Neder landse dames herhaaldelijk op het Afri. kaanse doel af. Na ongeveer 5 minuten spelen leidde dit reeds tot succes, toen mej. Brouwer hard inschoot uit een voorzet van links. De Nederlandse da mes wisten hun overwicht evenwel niet op voldoende wijze in. doelpunten uit te drukken. En zo kon het gebeuren, dat de stand ai spoedig weer gelijk was door een doelpunt van de Afrikaanse rechtsbuiten, mej Harrison. Dit doel punt ontstond uit een strafcorner, mede tengevolge van het feit, dat de Neder lands dames niet snel genoeg toelie pen. Nog voor de rust konden de en kele honderden toeschouwers, die de wedstrijd bijwoonden, echter opnieuw juichen, toen mej. Van Nierop de stand op 21 bracht. Na die rust was het met het over wicht van Nederland geheel gedaan. Op het gladde veld bleken de Afrikaanse dames zich sneller te kunnen verplaat sen en met kort spel, zetten zij aanval na aanval op. Daarbij besteeólden zij alle aandacht aan het stoppen en plaat sen van de bal, zodat het publiek, de regen ten spijt, toch veel te genieten kreeg. De Nederlandse verdediging mevr. T. Blom-Goeting toonde zich de beste speelster van het veld verweer de zich cepper, maar kon niet voor komen, dat de Afrikaanse dames drie doelpunten aan de score toevoegden en daardoor hun 2—1 achterstand omzetten in een 42 voorsprong. De drie cuoel- punten werden gescoord odor cte Afri kaanse rechtsbinnen, mej. Clack. Haar laatste doelpunt ontstond door een fout van de Nederlandse keepster. De Ne derlandse dames wisten het na de thee slechts tot enkele tegenaanvallen te brengen, waarbij de Arikaanse keepster slechts een keer en wel bij een straf corner, haar doel in werkelijk gevaar zag. Doch dit gevaar wist ze af te wen den. Twee leden van het organisatie co mité van de Olympische Winterspelen te Oslo en drie leden van het organisa tie comité van de Zomerspelen, welke in 1952 te Helsinki zijn gehouden, zijn door H. M. Koningin Juliana onder scheiden. Olav Ditlev-Simonsen jr, voor zitter van het organisatie comité te Oslo, ontving het commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau en de secretaris van dit comité, Rolf Peter sen, het officierskruis. Erik von Frenckel, de voorzitter van het organisatie comité van de Zomer spelen te Helsinki, werd door Koningin Juliana onderscheiden met het groot kruis van de Orde van Oranje Nassau, de secretaris-generaal I. A. E. Martola en de directeur van de spelen generaal Y. A. Valkama, ontvingen beiden het groot-officierskruis van de Orde van Oranje Nassau. Zoals wij reeds enkele dagen geleden hebben gemeld, zullen Marche (Reims) en Ujlaki (Nice) niet uitkomen in het voorlopig F.I.F.A.-elftal. Door de keuze van twee nieuwe spe lers, Navarro van Athletico Madrid', back van het Spaanse elftal en Coppens (Beerschot), die beiden uitgenodigd zijn om het voorlopig -^F.I.F.A.-elftal voor Amsterdam te completeren, heeft men tevens enkele omzettingen in de ploeg aangebracht. Advertentie Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook.... (Van een speciale verslaggever) Smyslov, die de leiding in het candi- datentournooi op het ogenblik vrij stevig in handen heeft, doet het rustig aan. Evenals gisteren eindigde zijn par tij snel in remise. Blijkbaar wil hij zijn krachten zoveel mogelijk sparen, want als ervaren wedstrijdspeler weet hii zeer goed dat de tweede helft van een tournooi als dit veel hogere eisen aan het uithoudingsvermogen stelt dan het eerste deel. In de veertiende ronde moest hij met zwart aantreden tégen Najdorf en toen deze op de 14e zet een minnelijke schikking voorstelde, ging de Rus daar direct mee accoord. Hij kon dat met een gerust hart doen, want de partij GligoricReshevsky, die een paar uur eerder was begonnen, was eveneens in remise geëindigd. Het was een rustige partij, waarin slechts één opwindend moment voorkwam. Gli goric heeft n.l. een dame-offer aange boden, dat de Amerikaan echter niet aannam. Na 34 zetten was alle muziek uit de stelling verdwenen en staakte men de strijd. Van veel belang is thans de afloop van de partij Reshev.kyBronstein, welke, zoals bekend, in gunstige stel ling voor de Rus in de dertiende ronde werd afgebroken. Reshevsky heeft gezegd dat hij deze partij niet zal verliezen, maar Bronstein beweert daarentegen met grote stelligheid dat hii gaat winnen. De veertiende ronde leverde nog twee z.g. grootmeester-remises op. Szabo en Boleslavsky keken elkaar op de 16e zet eens aan, lachten en gaven elkaar de hand. Inderdaad bood de stelling geen der spelers redelijke kansen om iets te ondernemen. Petro- sian en Geiler volgden een half uur later dit voorbeeld. Van de haast, die Taimanov in de vorige ronde had, was thans weinig te bespeuren. Achteraf is gebleken dat hij in de partij tegen Smyslov goede kan sen had, maar dat hij het remise-voor stel van zijn tegenstander had aangeno men, omdat het hem nog juist de ge legenheid gaf een concért bij te wonen Ditmaal was er geen concert en dus kon Taimanov zijn volle aandacht be steden aan zijn partij tegen Keres. Dat was nodig ook, want de laatste is vast besloten een woordje mee te spreken in de bezetting van de eerste plaats. Langs een omweg kwam hij terecht in een be kende variant van de CaroKann-ope- ning, waarbij het hem gelukte om de 37 ..En het tafellinnen van Prosser," zei hij. „Fantastisch gewoonweg." „Helemaal met fantastisch," zei ze „Doodgewoon practisch." „Ik geloof dat je in gedachten een heel stel schurken aan het werk ziet." Zij schudde haar hoofd. Tk "oud m- aan de nuchtere feiten. Het kan niet anders of er is hier een oi^uu ague aan het werk. Een goochelaar die op het toneel een levende olifant laat verdwij nen, doet dat niet voor de vuist weg. Hij moet zijn truc met de uiterste zorg voorbereiden, en weten waar hij z'n oli fant wegmoffelen zal zonder dat het pu uliek iets in de gaten krijgt," „Dat spreekt vanzelf." „Zou jij," vroeg zij, „het durven wa gen een grote partij linnengoed te stelen, ais je niet van te voren wist hoe je he»" van de hand moest doen?" „Natuurlijk niet." „Die lui weten dus waar ze er mee heen moeten," vervolgde Sherry. „En ik denk ook dat dit de moord bij „Pro- thero" verklaart. Ze wisten geen raad met dat tafellinnen van Prosser. Ik pie ker daar al dagenlang over. Waarom heeft de moordenaar die valiezen niei meegenomen? Misschien omdat hij na „Misschien was de dief dan een artist en wilde hij een meesterstukje uitha len. Het stelen van dat tafellinnen was een meesterstukje waarmee hij de be wondering van alle andere artisten van het vak zou afdwingen." „Mogelijk," gaf Roger toe. „IJdelheid dus," zei Sherry. „Al zijn vrienden, zouden paf staan. Maar nu komt het. Hij was ondergeschikt aan een organisatie, een bende, als je het zo noemen wilt. En daarom schrok hij van zijn eigen stoutmoedigheid hij had iets gestolen zonder daartoe opdracht te hebben gekregen. En dê organisatie zat met de gestolen goederen opgescheept. Klinkt dat niet aannemelijk?" „Er valt veel voor je theorie te zeg gen." „En de dief verlangde van de orga nisatie, dat ze hem uit de knoei zou helpen door de goederen van de hand te doen. Maar de anderen voelden er niets voor onnodig risico te lopen, en daarom kozen zii ae -makkelijkste oplos sing: ze vermoordden hem, en deponeer den het tafellinnen bij het lijk." „Dus jij denkt dat die zogenaamde organisatie ook in gestolen goederen handelt? Dat ze helers zijn?" „Natuurlijk," antwoordde zij. „Je kun' een beroemd, kostbaar tafellaken niet in stukken snijden." „Wat heeft dat er mee te maken?" vroeg Roger. „Dat tafellinnen van Prosser was ge en staarde naar de taximeter. „Ik geef toe dat je kunt denken, Sherry," zei hij, ,maar of je gedachten- gang logisch is weet ik niet." „Ër moet er een zijn die aan de touwtjes trekt," zei ze. „Het brein van de bende." Ze veranderde eensklaps van onder werp. „Zou je het prettig vinden als ik nr.'n betrekking bij „Prothero" opzei en ergens anders ging werken?" „Het zou voor veel dingen beter zijn, zei hij. „Dat is geen rechtstreeks antwoord." „Ben je het dan van plan?" vroeg hij. „Ik heb een erg verleidelijk aanbod gekregen," vertelde zij, „ofschoon het mij niet erg aantrekt. Om bepaalde re denen." „Welke dan?'" vroeg hij. „Ik geloof dat de hele opzet is, mij bij „Prothero" weg te lokken." „Van wie komt dat aanbod dan?" vroeg hij. „Van Maison Versailles," zei ze. „Ik krijg de hele reclame te doen. Op een salaris, groot genoeg om er met twee man van te leven." Hij boog zich eensklaps naar haar toe, en zij deed geen moeite om hem te ontwijken. Maar er gebeurde niets schokkends, en Sherry was teleurge steld. „Dat zou ik niet prettig vinden," zei hij. „Bedoel je dat je me liever in de buurt hebt?" „Ik bedoel dat het een veeg teken makkelijk te herkennen, en daardoor is dat die lui je bij „Prothero" willen was het niet zonder meer verkoopbaar, weglokken." zei hij. „Ik bedeel, uif- En je kunt het evenmin in stukken snij- trouw Madigan" hij werd plotseling den. Daar zaten ze dus. Met allerlei heel ernstig en formeel „dat je nog nare gevolgen^ in het vooruitzicht, maar een kind bent, maar een erg aar- drukkelijk order had gekregen dat niet Daarom werd Elsie Whipple's man ver- dig kind. dat het hele leven nog voor f fa n Dhtl 7m 1 Ia AVirl ai' rl i' A1T A1-1 A a1„ I* rvi AA„rl /I A A-n AA VI A «a. „1 rÏ.L L A-g+ TPJA11 l 1 l_ te doen. Zou je onder dieven ook artis ten hebben?" „Ik denk van wel." moord, en de organisatie was met ere z.ich heeft. En daarom zou ik het dub- van het tafellinnen af." bel tragisch vinden." Roger trok zijn voorhoofd in rimpels „Lieve help", jubelde ze, „heb ik zo'n indruk op je gemaakt?" „We hebben het over jou, niet over mij," zei hij. „Ik wil natuurlijk niet dat je die betrekking bij Maison Versailles aanneemt. Maar ik wil evenmin dat je bij „Prothero" blijft. Ga weg voordat het te laat is. Je bent öf uiterst oneven wichtig, Sherry, öf slimmer dan goed voor je is." „Misschien wel allebei," zei ze. „Wel zo leuk." „Ik heb nog nooit gehoord dat iemand het leuk vond het voorwerp van een lijkschouwing te zijn." „Tut-tut. Maar het is heel lief van je dat je zo bezorgd voor me bent, en het is een gunstig teken. Ik heb het een heerlijk ritje gevonden en een gewel dige avond, en 't is jammer dat we er al zijn," zei ze, terwijl de taxi voor haar huis stilhield. Roger stapte uit en opende het por tier voor haar. „Wacht even," zei hij tegen de chauffeur, en liep naar de deur. Hij bleef wachten terwijl zij haar sleutel opzocht. „Ik laat je niet alleen naar boven gaan," zei hij grimmig. „Maar Roger, ik heb heus geen mooie etsen of schilderijen om te laten zien." „Ik wil me even vergewissen dat er niets anders te zien is," zei hij, terwijl hij haar op de trap voorging. Hij nam de sleutel van haar over, opende de deur en ging het eerst naar binnen. Hij draaide het licht aan, en ongevraagd begon hij haar vertrekken te inspec teren. Zij sloeg hem half smekend half ge amuseerd gade. Toen hij klaar was kwam hij naar haar toe en legde zijn handen op haar schouders. Het was een prettige gewaarwording. Hij had sterke, mannelijke handen. (Wordt vervolgd). pionnenstelling van Taimanov enigszins te verzwakken. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de partij dr. EuweStahlberg veel opwinding zou brengen. Maar dit werd anders, toen onze landgenoot op de 16e zet twee stukken offerde voor een toren plus een pion. Dit offer bleek het begin te zijn van een zeer diepe combinatie. Dr. Euwe won tijdelijk nog een tweede pion, maar toen was een moeilijk te be oordelen eindspel ontstaan, aangezien alles afhing van de sprintkwaliteiten der witte vrijpionnen. Dr Euwe hèeff toen zijn vrij-pionnen door een nieuwe combinatie in bewe ging gebracht en dwong daardoor een toren-eindspel af, dat hem betere kan sen belooft, maar waarvan toch de meest Waarschijnlijke uitslag remise is. De uitslagen van de partijen uit de 14e ronde luiden: Gligoric-Reshevsky yt54; Najdorf- Smyslov 54; Fetrosian-Geller 54 54; Szabo-Boleslavsky y,14. Taimanov-Keres y,54; Averbach- Kotov in remisestelling afgebroken; Euwe-Stahlberg in iets betere stelling voor Euwe afgebroken. De stand na de 14e ronde (alle spe lers hebben 13 partijen gespeeld met uitzondering van Stahlberg, die 14 par tijen op zijn naam heeft staan) luidt: 1. Smyslov 9 punten; 2. Reshevsky 8 punten plus 1 afgebr. partij; 3. Najdorf 7% punt plus 1 afgebr. partij; 4. Petro- sia'n 7 punten; 5. en 6. Bronstein en Boleslavsky, beiden 654 punt plus 1 af gebr. partij. 7. en 8. Keres en Taima nov, beiden 6% punt; 9. 'Euwe 6 punten plus 1 afgebr. partij; 10. en 11. Gligoric en Szabo, beiden 6 punten; 12. Aver- bach 5 punten plus 2 afgebr. partijen; 13. en 14. Kotov en Gelier, beiden 414 punt plus 1 afgebr. partij; 15 Stahlberg 354 punt plus 1 afgebr. partij (uit 14 partijen). Euwe-Stahlberg De partij tussen dr. Euwe en Stahl berg had het volgende verloop: Euwe (wit), Stahlberg (zwart): 1. d2d4, Pg8—f6. 2. c2—c4, g7—g6. 3. g2—g3, c7c6. Een degelijke voortzetting, want na 4. Lg2, d5 is wit spoedig genoodzaakt om de spanning in het centrum op te lossen, maar dr. Euwe heeft andere plannen. 4. d4d5, c6xd5. 5. c4xd5, d7d6. 6. Lfl—g2, Lf8—g7. 7. Pblc3, 0—0. 8. Pgl—f3, Pb8d7. 9. 0—0. Pd7—b6. 10. a2a4 Dergelijke scherpe zetten speelt de ex-wereldkampioen graag. 10Lc8—g4. 11. Pf3d4, a7—a6. 12. h2h3, Lg4c8. Het is een raadsel, waarom zwart niet direct Ld7 speelt. De tekstzet kost hem een tempo. 13. b2b3 Lc8d7. 14. Lel—e3 Ta8— c8. 15. Ddld2, Tc8—c5. Deze aanslag op d5 wordt beantwoord met een verrassende combinatie, waar door wit uiteindelijk een toren plus een pion voor twee stukken krijgt. 16. Pd4c6. b7xc6. 17. Le3xc5, d6xc5. 18. Ö5xc6. Ld7—e6. 19. Dd2xd8, Tf8xd8. 20. Tal—dl. Td8c8. Na 20. Txdl. 21. Txdl, Lxb3, wint wit door 22. Td8t, Lf8. 23. c7, Le6. 24. Lb7. 21. a4a5, Pb6—a8. 22. Pc3—e4 De verrassende pointe van de com binatie. Zwart mag zich niet inlaten cp 22. Lxb3. 23. Pb6!, bijvoorbeeld 22. Lxb3. 24. Txdl, Tb8. 25. Pxa8, Txa8. 26. c7, Tc8. 27. Td'8t en wint. Ruil op b6 zal wit de beschikking geven over twee verbonden vrijpionnen. 22Pa8—c7! 23. Pe4xc5. Pf6—d5. 24. Pc5xa6, Pc7xa6. 25. Lg2xd5, Le6xh3. 26. Ld5g2, Lh3e6. Zwart wil zijn loperpaar behouden. Na 26. Lxg2. 27. Kxg2, Txc6. 28. TdOt ontplooien de witte torens trouwens te veel activiteit 27. Tdl—Dl, Lg7e3. 28. Tfl—dl, Lc3b4. 29. Tdl—d4, Le6—f5. 30. Tbl— dl. Lb4d6. Zwart mag 31. Td8t met torennm niet toelaten. 31. Td4c4, Lf5—e6. 32. Lg2—d5, Le6xd5. 33. Tdlxd5, Tc8—b8. 34. b3— b4, Pa6xb4. Gedwongen, want 34. Lxb4 faalt op 35. c7 en wint. 35. Td5xö6, e7xd6. 36. c6—c7, Tb8—c8. 37. Tc4xb4, Tc8xc7. 38. Tb4—a4, Kg8 f8. 39. Kglg2, Kf8—e7. 40. Kg2—f3, Ke7—d'7. 41. Kf3—e4, Tc7— a7. In deze stelling werd de partij afge broken. Dr. Euwe heeft zijn 42e zet onder couvert afgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7