GEGEVENS VOOR LOONRONDE WORDEN NAGEREKEND zullen de Drie Wijzen regering adviseren Olie op een smeulende oorlog in de woestijn z jÊ Misdadig proces Centraal Bureau voor Statistiek aan het cijferen Klacht van Saoedi—A ra bië W. Andriessen treedt af KANAKNoordelijkste nederzetting ter wereld Westland wil via Ypenburg zijn producten exporteren Situatie bij Dreischor niet meer critiek Plan voor een ondergronds duplicaat van Panamakanaal Europa gaat zelf munitie maken Clark staaft zijn beschuldiging Typhoon teistert Indo-China Westerse Drie zijn Oostenrijk ter wille Drie Britten spelen Beau Geste Als voorzitter van de K.Y.P. Vliegveld onbruikbaar voor straaljagers Tot hoofd en hart lis llllli JUL Krijgt Amsterdam een Schuttersgilde? cfeè'v1UKK10 dejotei/M Vmj! Het weer Tunnels 100 km lang, 40 m breed en 58 m hoog mmm VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25795 Kun je nog betalen sing dan mee Nato-raad plaatst order voor ruim milliard dollar De krijgsgevangenen Verscheidene honderden doden te betreuren Bewegingsvrijheid voor journalisten v' Krachtige Amerikaanse zender bij München Hoofdredactie De Linie Pater Dr. S. Maas benoemd „La Cité" meldt: Nederland-België op Belgische televisie Familie van Hoessein Fatemi gearresteerd ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recnr voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Om vele details betreffende de komende loon- en prijsontwikkeling nauw keurig te kunnen vaststellen, is in Den Haag op het Centraal Bureau van de Statistiek een aantal experts aan het cijferen geslagen, waarbij men gebruik maakt van de nieuwste electronische apparatuur, die in handen van deze des kundigen op korte termijn verrassende uitkomsten kan bieden. Dit laatste is nodig, omdat er juist over de details'1 tussen werkgevers en werknemers veel verschil van inzicht bestaat. De gegevens van het C.B.S. hebben immers tot verschillende conclusies geleid. Bovendien is men het niet eens over tal van neveneffecten bij de komende loonronde. Verschil van mening bestaat er b.v. over het zg. „multiply"-effect (de invloed van de prijsstijgingen op het levensniveau), over de toenemende lasten, die op het bedrijfsleven zullen drukken uit hoofde van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering, wan neer straks de Ionen omhoog gaan, over de vraag welk pakket welvaart als uitgangspunt moet dienen bij het bepalen van de kosten van levensonder houd, en zo meer. De regering heeft begrepen dat in dit verschil van mening een van de oorzaken is gelegen van het moei zaam verlopen der onderhandelingen. Zij heeft daarom het C.B.S. ingescha keld. Men hoopt dan met behulp van nieuwe cijfers het gehele overleg te rug te kunnen geven waar het thuis hoort, namelijk in de Stichting van de Arbeid, waar werkgevers en werknemers elkaar tot dusver steeds hebben gevonden. Zou dit inderdaad gelukken, dan zou dat zeer belangrijk zijn voor de gehele verhouding in de na-oorlogse Nederlandse maat schappij, juist nu allerwegen het in zicht groeit, dat de loonvorming vrijer moet worden. Reeds is komen vast te staan dat deze onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid Zaterdag opnieuw worden op gevat. Tevens heeft de regering het ad vies gevraagd van deskundigen die haar nog vóór de eerstkomende vergadering van de ministerraad, op Maandag, zullen Het personeel van een bank in Calcutta neeft zijn directeur gedu rende 24 uur vastgehouden- Elkaar aflossend hielden de bankemployé's de directeur in een kring opgeslo ten en vroegen hem al zingende om een extra uitkering. Lord Ismay, secretaris-generaal van de NATO, heeft vandaag medegedeeld, dat de NATO-raad voorstellen voor de vervaardiging van ammunitie in Euro pese fabrieken tot een bedrag van ruim een milliard dollar, heeft goedge keurd. De ammunitie zal in alle Euro pese NATO-Ianden, rraet uitzondering van Luxemburg, worden vervaardigd. De productiekosten zullen worden ge dekt door bijdragen van de landen, waar de ammunitie wordt vervaardigd en gedeeltelijk door de Verenigde Sta ter, door het plaatsen van z.g. „offsho- re"-orders. Indien men de aanbouw van vlieg tuigen en schepen voor NATO-reke- ning waarover reeds het e.a. is ge meld meerekent, dan heeft de NATO thans reeds voor ruim twee milliard dollars orders geplaatst in Europese fabrieken. De opperbevelhebber van de V.N.- strijdkrachten in Korea, generaal Clark, heeft gisteren de beschuldigingen van de Noord-Koreanen en Chinezen van de hand gewezen, volgens welke de gealli eerden zonder gerechtvaardigde grond een lijst hebben samengesteld met de na men van 3404 gevangenen die de commu nisten in strijd met de wapenstilstands overeenkomst zouden vasthouden. In een verklaring voor het communis tische opperbevel zeide Clark, dat dit krijgsgevangenen zijn, die voor de Noor delijke radiozender hadden gesproken of in een uitzending waren genoemd. Centraal Indo-China is vandaag door een typhoon geteisterd, gepaard, gaande met overstromingen. Volgens de eerste berichten zouden er verscheidene hon derden doden zijn te betreuren. Doordat het opkomende water de rieten hutten wegspoelde, hebben honderdduizenden mensen hun woning verloren. Het getroffen gebied is de 140 km lange kuststrook tussen de grote Franse ma rine-luchtbasis Tourane en het dorp Quang Tri. Het vorige jaar werd dit gebied eveneens door een typhoon ge troffen, waarbij 5000 doden vielen en 500.000 mensen dakloos werden. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn bereid om, indien de Sovjet-Unie daar geen bezwaar tegen heeft, Oostenrijk uit te nodigen aanwezig te zfjn bij eventuele toekom stige besprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag. Zij hebben dit besluit genomen in antwoord op een desbetref fend verzoek dat de Oostenrijkse rege ring veertien dagen geleden tot de vier bezettende mogendheden heeft gericht. Rusland heeft op dit verzoek nog niet gereageerd, maar wel zijn de bezetten de mogendheden tot overeenstemming gekomen over de bewegingsvrijheid van verslaggevers en correspondenten. Zij zullen zich voortaan vrijelijk door de vier zones mogen bewegen. Volgende Week Maandag en Dinsdag zullen de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, en de minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, op uitnodiging van de Franse regering een bezoek brengen ®en bezoek brengen aan Parijs. van deskundigen, aan wie gedacht werd toen de regering besloot op kor te termijn aan drie speciale deskun digen te vragen om een advies over het loonvraagstuk, tenslotte de keus gevallen op prof. dr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, ir. Z. Th. Fetter, oud-directeur- generaal van de arbeid, en prof. dr. P. Borst, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. Tot gisteravond laat was nog niet be kend wie van het college „De Drie Wij zen" deel uit zouden maken; men dacht n.l, aanvankelijk naast prof. De Vries aan prof. dr. J. v. d. Brink en prof. De Gaay Fortman. Aangezien deze deskun digen echter niet beschikbaar bleken, is tenslotte het vermelde college van drie gevormd. Hedenmorgen zijn op het departement van sociale zaken „De Drie Wijzen" hun besprekingen met de partijen uit de Stichting van de Arbeid begonnen. Van middag zouden zij op grond van de in gewonnen informaties hetloonvraagstuk nader bezien. Hoezeer men ook buiten het onderhan delingscentrum overtuigd is van de vér gaande consequenties van wat thans moet worden beslist, blijkt uit de vele me ningsvormingen en studies die over het gehele complex van maatregelen worden opgezet. Zo komt er binnenkort een prae- advies van de Vereniging voor Staathuis houdkunde en de Statistiek, waarin drie verschillende experts )Tun mening zullen geven over de invloed van de huidige belastingpolitiek op de sociaal-economi sche structuur van onze maatschappij en op de winstmogelijkheden van de on derneming. Het prae-advies zou worden uitgebracht door de socialist H. J. Hof- stra, financieel expert van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Twee de Kamer, de katholieke hoogleraar en vroegere fiscale rechterhand van prof. Lieftinck, prof. dr. M. J. H. Smeets en v.,.„ „ioi„ de Amsterdamse bankier mr. H. F. van rapporteren over hun visie op het ge- r hele nrnhleem. i Leeuwen, die in 1952 als financieel des kundige in de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D is gekomen. hele probleem. Naar wij vernemen is uit de reeks Engeland heeft het aan de stok ge kregen met Saoedi-Arabië over een ge schil, dat al jaren slepende is. Het gaat erom, wie zich heer en meester mag noemen over Boeraimi, een oase in de zandduinen aan de rand van Saoedi- Arabië met iets minder dan 8.000 in woners. Saoedi-Arabië heeft de Britten er nu van beschuldigd, dat zjj een ka ravaan hebben overvallen, waardoor niet alleen mensen, maar ook kamelen zijn gedood. En dat is een heel ernstige zaak in een woestijnmaatschappij. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geant woord, dat Britse miiltairen bij de om streden oase slechts uit zelfverdediging hebben geschoten en dat zij tevoren zelf onder vuur zijn genomen. De geschie denis l(jkt een beetje vreemd, zolang men niet weet, dat menig sultan, sjeik of emir uit de omgeving zijn hoofd er onder durft te verwedden, dat Boerai mi binnen korte tijd een geweldig olie centrum zal zijn. Boeraimi ligt op de nimmer vastge stelde grens tussen Saoedi-Arabië en een gebied, dat op de atlas staat aan gegeven als Trucial Oman, een ver zameling sjeikdommen, die onder Brit se bescherming staan. Een van deze sjeiks, Aboe Dahbi, beweert, dat hij recht heeft op een deel van Boeraimi; het andere deel behoort aan de sultan van Moeskat. Volgens de Arabische klacht hebben de ongeregeldheden plaats gehad tussen 15 en 19 September. Vorig jaar Augustus stuurde koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië zijn afgezant emir Toerki Ibn Oetaishan met ruim honderd gewapende mannen naar Boe raimi om de oase in bezit te nemen. De emir sloeg zijn tenten op in Hamassa, een van de acht dorpjes, die tezamen de hele oase vormen. Toerki werkte zich wat bij de be volking in door gratis rijst uit te delen en door een 12-jarig meisje uit de buurt te trouwen. De sultan van Moeskat en sjeik Aboe Dahbi protes teerden. Dat was het sein voor een afdeling Omaanse vrijwilligers om zich actief met de zaak te bemoeien. Het geval kreeg een serieus aspect, toen zich drie Engelsen bij hen aan sloten, majoor Peter MacDonald, group- captain J. O. W. Oliver, een piloot uit de tweede wereldoorlog, en de be stuursambtenaar Michael Weir. Met elkaar gingen zij „Beau Geste" spelen. Ze sloten emir Toerki van alle kanten in door het bouwen van kleine zand- forten, elk bemand met een stuk of zes Omaanse Arabieren, gewapend met ge weren. En bovendien onderschepten zij zoveel mogelijk de kameelkaravanen, die op weg waren naar Boeraimi. Na tuurlijk leidde dit weer tot protesten van de kant van Saoedi-Arabië en der halve besloot men om eens over de zaak te gaan praten. Beide partijen gingen in principe accoord met arbi trage, maar net als in de „grote" poli tiek konden zij geen bevredigende op lossing vinden voor het probleem van de plaats en het tijdstip der besprekin gen. En toen is er voor het eerst geschoten. Volgens de Arabieren hebben de Omaanse vrijwilligers en hun Britse officieren aanhangers van Toerki neer geschoten, kamelen gedood, salvo's af gevuurd in de richting van Boeraimi zelf en ook zouden zij zich te buiten zijn gegaan aan plundering. Wat de kwestie van die olie betreft, deskundi gen hebben zich daar mee bezig gehou den, maar ze hebben geen spoor van olie kunnen ontdekken. Maar je kunt natuurlijk nooit weten. Het was eerst de bedoeling van Saoedi-Arabië om de zaak voor de Verenigde Naties te bren gen, maar zijn vertegenwoordigers heb ben daar maar van afgezien: „Wie heeft per slot van rekening ooit van Boeraimi gehoord?", zeiden ze. INDO-CHINA. Als gevolg van de zware regens van de afgelopen drie dagen is een groot deel van de militaire operaties tot staan gebracht. Tal van .vegen en spoorwegen zijn onbruikbaar geworden. Het dagelijks bestuur der K.V.P. deelt mee een schrijven ontvangen te hebben V. d. heer W. J. Andriessen, waarin deze bericht, zich op medisch advies genoopt te zien af te treden als voorzitter der K.V.P. De heer Andriessen deelde te vens mee, dat hij zijn functie van Ka merlid zal blijven vervullen. Hiertegen werd van medische zijde geen bezwaar gemaakt, wel tegen de combinatie der beide functies. De heer Andriessen heeft reeds nu ontslag willen nemen om de partij voldoende tijd te geven zich over de opvolging te beraden. Enige journalisten en fotografen, die per helicopter naar de grote Amerikaanse vliegbasis Thule 'in Groenland wa ren gekomen, namen de gelegenheid waar, om een bezoek te brengen aan de Noordelijkste nederzetting op aarde, het Eskimo-dorp Kanak, in Noord-Groenland. In de lente van dit jaar verlieten 70 Eskimo's Thule, op zoek naar een plek, waar het lawaai van de luchtbasis het wild deze Eskimo's leven van de jacht niet zou afschrikken. De Eskimo's stichtten Kanak, waar zij gingen wonen in pre- fabricated-woningen, hun beschikbaar gesteld door de Deense regeringEén gebouw moet van Thule naar Kanak worden gebracht: dat is de kerk; men hoopt dit werk de volgende zomer te kunnen doen. Thans wordt de school gebruikt als kapel. Vóór de school staat de 28-jarige pre dikant-onderwijzer Peter Jensen. Links een van de in woonsters van Kanak: Simegak (15 jaar). Enige atoomkanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar zij zullen worden gebruikt door de Amerikaanse strijdkrachtenDe foto toont een atoom kanon, en de explosie, die een 280 mm. projectiel veroorzaakt. Ook deze explo sie heeft de bekende „paddenstoel" tot begeleidend gevolg. (Van onze Haagse redactie) De vele vraagstukken rond het vlieg veld Ypenburg zjjn weer in het brand punt van de belangstelling komen te staan, door de plannen van enkele ge meenten uit het Westland, dit vliegveld te gaan gebruiken voor het vervoer van tuinbouwproducten. Men zou hiervoor de startbanen, hangars, etc. van de N.V. Frits Diepen willen overnemen. Deze N.V., die op het ogenblik op het vlieg veld een revisie-bedrijf heeft, zou naar deze plannen wel oren hebben. Indien deze transactie doorgaat, openen zich voor het Westland grote perspectieven. Wij hoeven slechts te wijzen op de enor- Het geluk van het heden wordt l zelden gewaardeerd, dat van het verleden is altijd mooier. Wanneer men uit New York komt en men gaat per vliegtuig naar Buenos Aires, dan eindigt de reis op het Pistarini-vliegveld, waar de passagiers en'ige verras singen wachten- Zij kunnen een duik nemen in het zwembad, dat is gebouwd naast de startbanen van het vliegveld. Behalve dit zwembad heeft het vlieg veld een hotel met zeventig kamers, een nachtclub, een restaurant en vele andere luxueuze gelegenheden. Aan de kritieke situatie, die als ge volg van de storm van de voorafgaande dagen aan de dijk van de Vierbannen- polder bij Dreischor was ontstaan, is een einde gekomen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden men sen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Over grote afstanden was het rijs werk weggeslagen, waardoor de golven hun vernielena werk aan het dijk- lichaam konden doen. Hier en daar werden grote happen uit de dijk ge schuurd. Deze is thans weer met dui zenden kubieke meters, grond ver sterkt. Men heeft dit werk direct aan- gepakte waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Het werk aan de dijk bij Dreischor gaat nog steeds dag en nacht door. Zwakke plekken worden opgevuld, ter wijl men op enkele plaatsen reeds is begonnen met het aanbrengen van een nieuw noodbeslag op de dijk. Op slechts enkele honderden meters afstand van dit werk, is men aan het haventje bij Stevenssluis bezig met het plaatsen van grote pompen met buisleidingen, die zullen worden gebruikt voor het leeg pompen van de Vierbannenpolder, wan neer de sluiting van OuWerkerk een feit zal zijn geworden Van Ouwerkerk werd gisteren gemeld, dat daar de werkzaamheden zijri hervat. me vlucht, die de export van bloemen heeft genomen, sinds deze producten dooi de lucht konden worden vervoerd. Tot nu toe moesten de tuinbouwproduc ten van het Westland via Schiphol wor den vervoerd, hetgeen een omslachtige en kostbare weg betekende.. Maar, de beslissing inzake deze ligt niet bij het Westland, noch bij de N.V. Diepen. Want er bestaat nog altijd het plan van de Regering, Ypenburg, zij het dan gedeeltelijk, tot militair vliegveld te transformeren. Indien deze plannen ge realiseerd zouden worden, bestaat de grote kans, dat de regering de ideeën van het Westland niet kan accepteren, omdat de veiligheid van dit langzamere luchtverkeer t.o.v. de straaljagers, die, alweer volgens het plan van de regering, op Ypenburg zouden komen, in gevaar zou worden gebracht. Hierdoor is ook de maatregel van de Rijksluchtvaart dienst begrijpelijk, die de Rijksluchtvaart school, die momenteel op Ypenburg is gevestigd, een andere bestemming wil geven. Waar deze school terecht zal ko men, is nog niet bekend, maar de naam van het vliegveld Teuge en die van het terrein bij Hilversum worden in dit ver band wel gehoord. Het oorspronkelijke plan, om de R.L.S. naar Gilze-R'jen over te brengen, kan geen doorgang vinden, daar ook dit vliegveld een geheel mili taire bestemming zal krijgen. De voort gezette opleiding van de R.L.S., die op dit veld plaats vindt, zal worden over gebracht naar het vliegveld Eelde. Het ligt tevens in de bedoeling, van dit vliegveld een uitwijkhaven van Schip hol te maken, waardoor Eelde de taak van het vliegveld bij Eindhoven zou gaan overnemen. Ook de Nationale Luchtvaartschool zou om de redenen, hierboven vermeld, van Ypenburg moe ten verdwijnen. Er is echter een omstandigheid, waar door men aan de militaire bestemming van Ypenburg als straaljagerveld, kan twijfelen. Het schijnt namelijk onmoge lijk te zijn, op Ypenburg een startbaan van 2400 meter aan te leggen, welke voor het starten en landen van straalja gers noodzakelijk is. Dit houdt verband met de aanvliegrichting, want, hoe men deze baan ook projecteert, men blijft al tijd hinder ondervinden van de spoorlijn Den HaagUtrecht, of, aan de andere zijde, van- de straatweg Den HaagRot terdam. Theodore Streibert, directeur van de Amerikaanse regeringsvoorlichtings dienst, heeft verklaard, dat gisteren bij München een nieuwe radiozender met een vermogen van 1.000.000 watt in werking gesteld is. Deze zender, welke tot de machtigste ter wereld behoort, is begonnen met het relayeren van pro gramma's van de „Voice of America" naar Rusland en de satellietstaten. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de ontslagaan vrage van pater dr. K. Verhofstad S.J. als hoofdredacteur van De Linie door het bestuur der stichting aanvaard. In zjjn plaats is benoemd pater dr. S. A. Maas S.J., Dr. S. A. Maas S.J. is geboren 27 Ju ni 1911 in Johannesburg (Z.-A.). Tot September van dit jaar was hij novi- cenmeester te Mariëndaal, Grave. Voor dien vervulde hij de functie van prefect aan het St. Canisius College te Nijme gen. (Eigen bericht) De mogelijkheid bestaat, dat ook Am sterdam binnen afzienbare tijd eer? schuttersgilde rijk zal zijn. Dit zal Neér- lands hoofdstad te danken hebben aan zijn hoofdcommissaris van politie, de heer Kaasjager, die zijn vacantia door- tracht. op het kasteel Cortenbach te Voerendaal en op deze wijze direct in contact is gekomen met een van Lim burgs meest bekende schutterijen, n.l. de Kon. Schutterij „St. Sebastianus" \an Voerendaal. De heer B. Engelen, bewo ner van kasteel Cortenbach, is voor zitter van deze schutterij. Hoofdcom missaris Kaasjager van Amsterdam werd ingewijde van de oude tradities en geschiedenis van het Limburgse schutterswezen. Hij was zelfs zo en thousiast over de folklore van het vo gelschieten, dat hij zal trachten ook in Amsterdam een schuttersgilde in het le ven te roepen. Om de mogelijkheden tot invoering van het schutterswezen en in het bijzonder van het koningsvogelschie- ten in Limburgse geest nader te bestu deren, zal een der commissarissen van Amsterdam dezer dagen een bezoek aan Voerendaal brengen. De trotse schutters van Voerendaal hebben reeds aangebo den met een compleet vuurpeloton naar Amsterdam te trekken, om een demon stratie te geven van het spannende en sportieve koningsvogelschieten. De voetbalwedstrijd NederlandBel gië, die 25 October in het Feijenoord- stadion te Rotterdam wordt gespeeld, zal door de Belgische televisie worden uitgezonden, aldus meldt het Brusselse blad „La Cité". De echtgenote, de zuster en de schoonzuster van Hoessein Fatemi, de voortvluchtige voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Perzië, zijn gisteren in hechtenis genomen. Ook werd Fatemi's chauffeur gearresteerd. Aan de arrestaties ging een langdurig verhoor vooraf. Opnieuw heeft zich achter het IJze ren Gordijn een proces voltrok ken, dat spot met de elementairste beginselen van recht en menselijkheid, zoals men ook uit de zorgvuldig gecen sureerde berichten gemakkelijk kan afleiden. De 58-jarige bisschop van Kielce, Mgr. Kaczmarek, is in War- schou veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf, wegens „spionnage en te gen de staat gerichte propaganda", naar radio-Warschau heeft medegedeeld. Te gelijk met hem werden een aantal geestelijken tot zware straffen veroor deeld. Men heeft dit alles Woensdag in ons blad kunnen lezen. De „Osservatore Romano", het officië le blad van het Vaticaan, ziet in dit proces de voorbodevan een „grotere aan val op de katholieke geest in Polen." Deze verwachting van een wei-geïnfor meerd blad geeft de aard van zulke processen kernachtig weer: het zijn geen processen overwerkelijke of vermeende misdaden, maar middelen om een vooropgezet doel te bereiken. De pro cessen zelf verlopen allemaal volgens hetzelfde procédé en hebben alle een reeks van onbegrijpelijke zelfbeschuldi gingen tot slot. Ieder mens met enig gezond verstand zal begrijpen, dat die zelfbeschuldigingenzo zij al worden uitgesproken op de manier, waarvan ge censureerde berichten ons vertellen, met duivelse toeleg worden afgedwongen. Het slachtoffer dat dan spreekt of de bekentenisstukken ondertekent, is geen vrij handelend, zelfs geen vrij denkend, mens meer, maar iemand die tot ver blinding is gebracht met welke mid delen dan ook en van zijn vroegere persoonlijkheid schijnt te zijn beroofd. Op die manier zijn de processen zelf misdaden. En wat voor misdaden! Eens zal de sluier, die de precieze toe dracht van zaken verborgen houdt, door de historie worden weggenomen. Voor lopig weten we maar één ding: de uni form verlopende processen tegen de grootste geestelijke tegenstanders van het communisme zijn afschuwelijke mis daden op zich. Inderdaad kunnen wij mets recht streeks daartegen beginnen. Maar we mogen zeker niet in een soort on aan- doenlijkheid vervallen. De slachtoffers van daarginds hebben recht op ons diepste medegevoel. Er is een boven de landsgrenzen uitgaande band, die ons aan hen bindt. Alleen in gebed kan die band worden beleefd. Het dreigt er de schijn van te krijgen, dat wij, katholie ken. dit niet met voldoende vurigheid beseffen en soms tot een ons niet sie rende onverschilligheid vervallen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15459 (tot Zaterdagavond) Vrije koude nacht met plaatselijke mist. Morgen overdag licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren ais vandaag. Zon: 6.32-18.30. Maan: 11.25-19.28. Twee Chileense ingenieurs hebben een plan ontworpen voor een onder gronds duplicaat van het strategisch zo belangrijke, doch bij een eventuele luchtaanval uiterst moeilijk te verdedi gen Panamakanaal. De ingenieurs, Jorge Cortinez Delfino en Roberto Gomez Alvarez, stellen in hun plan voor een dubbele scheepstunnel op de hoogte van de zeespiegel te graven, dwars door de republiek Costa Rica. De twee tunnels zouden ten hoogste 100 kilometer lang worden. Met een breedte van 40 meter en een hoogte van 58 meter zouden zij door de groot ste zeeschepen, slagschepen en vliegdek schepen kunnen worden bevaren. De eerste stap bij een eventuele uitvoering van dit plan zou zijn het graven van een 12 meter brede en 6 meter hoge spoorwegtunnel. In totaal zouden ruim 200 millioen kubieke meter aarde en stenen moeten worden verplaatst. Met dit materiaal zou aan beide zijden van de scheepstunnel een kunstmatige haven kunnen worden gebouwd. De ingenieurs hebben de regering van Costa Rica reeds verzocht een ongeveer vijf kilometer brede strook dwars door de republiek voor de duur van 99 jaar te willen verpachten. Deze strook zou onder toezicht van de Verenigde Staten of de Verenigde Naties moeten komen. De ingenieurs zijn van mening, dat uit voering van hun plan belangrijk minder zal kosten dan het verwijderen van de sluizen uit het Panamakanaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1