Kath. middenstandsvrouwen Haarlem bijeen Opmerkelijk werk van Jan Verdonk J B Heemstede verdiende aan de „Flora'' ruim f 72.000. Air. Meijer c, JAPONNEN Armoede leidde tot diefstal L attenbueg I c in Expositie Vrije Kunstkring Bouw 36 étage- en 12 één-gezinswoningen onderhands aanbesteed EUROPEES JONGEREN FORUM IN HAARLEMS STADHUIS 11000.- JAN VAN DER PIGGE FANTASTISCH vCflVeeNb VOOR DE BABy EUN's VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 Bezinning op eigen taak en eigen verantwoordelij kheid CORONA ROYAL is en blijft de meest gevraagde sigaar. Per doos van 10 stuks 1.40, per kist van 50 stuks 7. Uitspraken rechtbank Mooie SLOB8ROEKEN SNOW SUITE he.er!u.k f22.65 TEDDY MANTELS en JASSEN ANEGANG 46 GROTE HOUTSTRAAT 116 Voor BLOEMWERK LOEMENMAGAZIJN GIERSTRAAT 75 TEL. 14858 Klein meisje behouden op het droge gebracht TRICOT-SPECIALIST Opening Herfstseizoen Volledige collectie Komt U eens kijken en U zult tevreden zijn Een voorbereiding op jeugdmanifestatie HAARLEMSE RECHTBANK Kind door auto aangereden BLOEMENDAAL Aanrijding REEDS 77 BOUW- SPAARDERS Een 16-jarige jeugdspaarder 37 middenstandswoningen aanbesteed NIET LANGER ZOEKEN ÏOOO BROEKEN ENMODE WOLLEN VESTEN PULLOVERS De moderne ERRES-radiotoestellen FAFABAPA GEOPEND „DE STRAALPIJP" Nieuwe voorzitter gekozen Rembrandt-theater stelt zich in op 3 dimensies Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam De heer N. Vreenegoor 40 jaar in dienst van fa. D. Hogenbirk Jonge Toonkunstenaars Doe irteé en verdien Beurs van New York collectie FALCON REGENJASSEN Biljarten Willem Houtkoper-beker L V In de kroonzaal van café-restaurant Brinkmann vond gistermiddag 'n bijeen komst voor katholieke middenstands vrouwen plaats, georganiseerd door de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem in samenwerking met de Diocesane Nederl. Katholieke V rouwenbeweging. Na een openingswoord van de voor zitter van de Diocesane Katholieke Mid denstandsbond, de heer F. C. de Hosson, waarin onder meer tot uiting kwam, waarom deze middag georganiseerd was, betrad mevrouw B. KortekaasDen Haan het spreekgestoelte om de aanwe zige dames toe te spreken over het on derwerp „De houding van de Katholieke Vrouw in het gezinsleven". Uitgaande van de gedachte, dat de vrouw een hul- pe is aan de man gelijk, belichtte me vrouw KortekaasDen Haan de taak van de Katholieke middenstandsvrouw om haar man ter zijde te staan in win kel en bedrijf. De doelstelling van de katholieke vrouwenbeweging is de vrouw voor te lichten over haar helpen de functie ten opzichte van de man. Daarom is het nuttig, dat de vrouw zich organiseert in deze beweging. Vervol gens gaf mevrouw KortekaasDen Haan een uiteenzetting van de plichten, die de georganiseerde katholieke vrouw in Advertentie exclusieve Sigarenhandel Grote Houtstraat 81 - Haarlem Naast de officiële kunstenaarsver enigingen schijnt toch altijd de behoefte te bestaan aan een minder officieel studieclubje, dat als een lagere school van de tekenkunst, de prille studie-lustigen aantrekt, die „roeping" voelen, en aan het andere eind krachten verliest anneer deze niet te licht zijn bevonden, om toege laten te worden in de grote vereni gingen der arrivee's. Op de bovenste verdiepingvan het huis van wijlen de kunsthandelaar De Bois, waar eertijds de kunst werd georganiseerd en aangemoedigd, vindt nu de geanimeerde beoefening van het ambacht plaats door een groepje, dat onder de naam „Vrije Kunstkring" het publiek uitnodigt de studieresultaten te komen zien. De bewoner der door de muzen der groten geheiligde étage: Pierre van Overbeeke, die de promotor van het clubje is, houdt zich bezig met mode tekenen en bestudeert daartoe de men selijke figuur, hetgeen hij naarstig doet De studies van Anneke Swart zijn, over het model heen reikend, meer uit beelding in een nerveus, gevoelig hand schrift. De illustratie-ontwerpen van Alfonse van Heusden getuigen van een grote routine en compositair vermogen vanuit grafisch denken. Van Baar, die we reeds kennen van exposities in ander verband, komt hier uit met wat prettig-schetsmatige aqua rellen; van Piet Brandsma konden we „Schip in het Spaame" zeer waarde ren. Henk Ames heeft in zijn stilleven enkele goede momenten en André de Vries' portret van een oud man leek ons het meest gave exempel uit zijn inzending. Zaterdag van 2 tot 5 uur en Zondag van 11 tot 5 uur is deze kleine tentoonstelling te bezichtigen. Het adres is: Kruisweg 68 rood. L. T, de maatschappij heeft. Zij moet een po sitieve katholieke levenshouding uit dragen en de wereld helpen christelijk te maken. Voorts moet de katholieke vrouw zich doen gelden op alle terrei nen van de samenleving. Vooral de functie van de katholieke vrouw in de sociale en politieke sector van het hui dige maatschappelijke bestel noemde mevrouw Kortekaas zeer belang rijk. Reeds vele katholieke vrouwe lijke deskundigen zijn op sociaal en po litiek gebied werkzaam, doch er zijn er veel meer nodig, die actief werkzaam willen zijn, zodat ze ook al zijn ze on deskundig op een bepaald gebied, door een levendige interesse na enige tijd toch een deskundigheid op een door haar uitgekozen terrein kunnen doen gelden. Na een korte pauze voerde rector J. Th. M. Kraakman, geestelijk advi seur van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond het woord'. Hij sprak over het onderwerp „De hou ding van de katholieke middenstands vrouw tegenover zaak. organisatie en maatschappij. Hij noemde de midden stand een zeer belangrijke groep, die staat tussen de groep van de loontrek kers en die van industriëlen. Spr. pleitte voor een georganiseerd optreden van de middenstand om te ontkomen aan het niet denkbeeldige ge vaar in verdrukking te geraken tussen de beide groepen. Rector Kraakman noemde drie motieven, waarom de mid denstander zich moest organiseren. Hij kan dat doen uit eigenliefde, omdat een organisatie van vakgenoten hem slechts voordelen op kan leveren. Omdat men zij tiaaste moet liefhebben als zichzelf, moet men zich vervolgens ook omwille van de naastenliefde organiseren. Het derde en belangrijkste motief noemde rector Kraakman de godsliefde, een or ganisatie dus uit geestelijk oogpunt. In de encycliek .rQuadragesimo Anno" is hier in het bijzonder op gewezen. Hier komt immers een zinsnede in voor, dat de maatschappelijke orde herstelt moest worden volgens het Evangelie. Met een oproep tot de aanwezigen om niet als franctireurs op te treden, maar als een eenheidsfront te opereren, eindigde rec tor Kraakman zijn rede. Met een kort dankwoord tot de lei ding van de Katholieke Vrouwenbewe ging en de sprekers, besloot de heer De Hosson de bijeenkomst. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen J. K. en A. L., beiden uit Haarlem, en in de zaak tegen J. H. uit Haarlem. J. K. werd wegens heling veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Eenzelfde vonnis werd uitgesproken tegen A. L. die schuldig werd bevonden aan dief stal van een rijwiel. De Haarlemmer J. H., tegen wie de officier van justitie een gevangenis straf van zeven maanden had geëist, wegens diefstal van een snelweger uit de auto van een vertegenwoordiger, werd conform de eis veroordeeld. Advertentie hebben wij aangekregen, ijzersterk, prijzen vanaf I f./3 popeline, 1- en 2-delig, wol gevoerd, warm, v.a. En.... heeft U onze collectie gezien, alle kleuren en prachtige coupe? BIOSCOPEN: Rembrandt: „Berucht, beroemd, bemind". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Palace: „Het mysterie van het leven". Bo ven 14 jr. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen". Boven 18 jr. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur". Strikt volwasse nen. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin". A.l. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Daar komen de tanks". Boven 14 jr. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Two tichets to Broadway. A.l. Tijden: Vrijdag 8.15 u.; Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 25 September Concertgebouw: H.O.V., 7e Zomerconcert o. 1. v. Marinus Adam. Soliste: Margit Opawsky, sopraan. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap: „De Nederlandse Comedie" in: „Via Lissa bon", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door H. C. J. Teygeler,' beiaardier van Nijkerk en Barneveld, 11.30—12.30 uur. Zaterdag 26 September StadsschouwburgHet Vrije Toneel: „Daar moet je een vrouw voor zijn", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zondag 14—17 u. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 10—12 en 24 uur. an Verdonk is mogelijk de oudste onzer in Haarlem werkende beeld houwers, een vakman van grote potentie die zijn vak en het materiaal door en door kent. Hout noch steen kun nen hem verrassingen opleveren. Hij is een gemoedelijke Brabantse mens, die niet aan de weg timmert, voor zich zelf uitermate critisch is en met veel begrip over de jongeren praat, die hij wel eens de gelegenheid geeft, in zijn atelier te komen hakken. Zijn werkstukken, meest heiligen-figu- ren voor kerken en kloosters, zijn door geheel het land verspreid. De gemeente Haarlem heeft, Verdonk's ouderwetse Advertentie Gistermiddag is de 4-jarige Hannie de Vries uit de Vrouwehekstraat spelender wijze in de Kloppersingel gevallen. Het meisje is door een voorbij gangster, die daarvoor tot borsthoogte in het water moest stappen, do cv: handreiking op het droge gebracht. Het kind, dat ogen schijnlijk geen letsel had bekomen, is naar de ouderlijke woning overgebracht. In de gemeenteraadszitting van giste ren heeft de voorzitter, burgemeester mf, A. G. A. van Rappard, op een vraag van het V.V.D.-raadslid Scheer medege deeld, dat het batig saldo van de „Flo ra" ruim 72.000,bedraagt. Wel zul len nog enkele posten op de creditzijde van de balans moeten worden geschre ven, maar deze zullen niet veel afbreuk meer doen aan het door hem genoemde cijfer. Voorts maakte de voorzitter be kend, dat de verlichting in „Groenen- daai" van blijvende aard zal zijn. Overigens bleek de rondvraag na af loop belangrijker dan de vergadering zelf; mevrouw van Nispen-van Wely (V.V.D.) ontlokte een debat over „Groe- nendaal", dat nog steeds niet opgeleverd is als wandelpark. Burgemeester van Rappard verklaarde, dat werklieden op het ogenblik druk bezig waren met een betonplaat weg te halen door mid del van springstoffen., op 1 October moeten echter de werkzaamheden zijn beëindigd. Mocht dit echter niet het ge val zijn; dan zullen B. en W. de „Flora" niet lastig vallen. Deze verklaring was voor de heer Zeelenberg (V.V.D.) aan leiding op te merken, dat de „Flora" Advertentie In Haarlem zal Zaterdagavond 8 uur in de raadzaal van het stadhuis (ingang Koningsstraat), een Europees jongeren Forum gehouden worden. Dit Europees Jongeren Forum voor Haarlem en omgeving heeft tot doel de jongeren op de hoogte te stellen van de grote in ternationale Europese jeugdmanifestatie, welke op 10 October 1953 in Den Haag zal plaats vinden. Aan deze jongeren- manifestatie nemen naast 3.000 Neder landse jongeren tevens 1500 jongeren uit België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Saarland deel. Aangezien bij lange na niet alle jon geren van het belang van een samen werking en een eenheid van Europa overtuigd zijn, hetgeen voornamelijk veroorzaakt wordt door hun onbekend heid met deze aangelegenheid, worden in een vijftiental plaatsen ter voorberei ding zogenaamde forumavonden gehou den. De bedoeling is dus, dat na enkele korte inleidingen de jongeren met het stellen van vragen hun kennis zullen verdiepen. Het initiatiefcomité van het Europees Jongeren Forum voor Haarlem en om- In de avond van 31 Juli 1953 betrapte de Haarlemse politie een man, die juist een fiets wilde stelen voor een café. Het was J. A. v. W., los werk man, oud 28 jaar. Gistermorgen stond hij terecht voor de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. Ferwerda. De ten laste legging sprak over twee rijwieldiefstallen. De eerste gepleegd op 25 Juli 1953 voor de Mariastichting, de tweede die van 31 Juli. Vijf andere rijwieldiefstallen, die verdachte in de loop van dit jaar gepleegd heeft, wer den gemakshalve buiten beschouwing gelaten Op dé vraag van de president, of hij het ten laste gelegde feit bekende, knikte verdachte bevestigend. Hij wees echter op de omstandigheden, die tot zijn daad hadden geleid. Hij was zon der werk, kreeg f 27 per week steun en moest daarvan zijn vrouw en drie kinderen onderhouden. Armoede was de drijfveer geweest tot al deze dief stallen. De officier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouwman, achtte het ten laste '°gde feit bewezen. Een reclasse- -apport, dat over verdachte was uitgebracht, noemde mr. v. d. Valk Bouwman niet gunstig Hij wilde welis waar de ongunstige financiële toe stand, waarin het gezin van J. A. v. W. verkeerde, in aanmerking nemen, maar vond dit toch geen excuus om te ste len. Hij eiste tegen verdachte een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Luikinga, vond, dat, ondanks het feit dat het reclasse- ringsrapport in een reclasseringspo- ging niet veel heil zag, aan zijn cliënt weinig kansen geboden waren. Hij noemde verdachte een pechvogel, die door ziekte gehandicapt was. Toen verdachte enige tijd geleden nog werk had, was hem een bedrijfsongeval overkomen, waardoor hij acht maanden in het ziekenhuis gelegen had. Enige tijd had J. A v. W. in de DUW ge werkt, doch deze arbeid kon hij ook niet volhouden. Mr. Luikinga zou gaarne zien, dat verdachte herschoold zou worden in een licht beroep. Hij vroeg de rechtbank een nieuw reclas- seringsrapport aan te vragen of anders een gecombineerde straf op te leggen. In deze zaak zal de rechtbank op 8 October uitspraak doen. geving meende voor deze forumbijeen komst een beroep op B. en W. van Haar lem voor het beschikbaar stellen van zaalruimte te mogen doen. Het comité heeft de volle medewerking van het college van B. en W. gekregen en zo mogen de jongeren Zaterdagavond over de raadzaal van het stadhuis beschik ken Het initiatiefcomité van Haarlem heeft van het college van B. en W. toe zegging gekregen om Zaterdagavond over de raadzaal te mogen beschikken. Het programma luidt: Welkomstwoord door de heer mr. C. C. van Helsdingen, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Beweging Europese Federalisten; in leiding mej. J. Schilthuizen over het onderwerp: „De Europese zaak een ty pisch jongeren aangelegenheid"; decla matie; inleiding door de heer A. Mozer over het onderwerp: „De praktijk van de Europese samenwerking in de afge lopen 5 jaren"; declamatie; pauze; ge tegenheid voor het stellen van vragen. Het Forum bestaat uit: de heer A. Mo zer, Amsterdam, de heer P. Brijnen, Den Haag en mej. J. Schilthuizen, Den Haag. Voorzitter: de heer R. Peereboom. In het initiatiefcomité hebben zitting: J. de Boer en Bouwsma, Arnoldistraat 24 (C.H.U.); J. Bouwer, Orionweg 6 (P.v. d.A.); W. Sluyter, Neuweg 198, Hilver sum en P. M. v. d. Putte, Heereweg 60, Heemstede (K.V.P.) en H. Stapel, Oranje Nassaulaan 111, Overveen. bekwaamheid kennend, hem bij de res tauratie van de Vleeshal opgedragen, de ossen- en ramskoppen, die door de tijd onherkenbaar verminkt waren, te her scheppen in de oude stijl Nog korte tijd geleden heeft hij een der reuzenbeelden die het orgel in de Grote Kerk bekronen, gecopieerd, daar het origineel zodanig was doorsponst van houtwormgangen, dat het gevaarte gevaar opleverde. Zo heeft Verdonk, bescheiden en goedmoe dig, zijn doorkneed vakmanschap te zeer in dienst moeten stellen van iets waarbij zijn ongetwijfeld gevoelig kunstenaar schap slechts zelden de gelegenheid heeft gekregen zich in vrijheid te uiten. Daarom doet het ons veel deugd, thans van hem een recent beeld te kun nen publiceren, dat in een dezer zeld zame momenten is ontstaan. Het is een tuinbeeldje gewor den, levensgroot voorstellend een zit tend jong meisje, dat een kikvors wil grijpen. De ontroe ring en de liefde voor het jonge kind zijn erin gestold. Het is nobel van gebaar, sierlijk in détails en vooral evenwichtig van op bouw, met een zeer sterke ruimtewer king. De (particuliere) opdrachtgever heeft zijn vertrouwen in de kunstenaar, door hem plein pouvoir te geven, wel uiter mate beloond ge zien. Het beeld prijkt thans, tussen bloemen en natuur steen, aan de rand van een vijver in de tuin van een villa te Heemstede. L. T. Gistermiddag om kwart voor vijf is de 33-jarige bromfietser J- J. de B. uit Haarlem nabij de Acacialaan in botsing gekomen met een auto, welke bestuurd werd door de 26-jarige Amsterdammer P. F. van B. De bromfietser kwam te vallen en liep vermoedelijk enige ge kneusde of gebroken ribben op. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De auto en de bromfiets kregen materiële schade. Om ongeveer kwart voor vijf heeft zich gisteren bij de uitrit van de Flora- kliniek op het Florapark een aanrijding voorgedaan tussen een personenauto en de 12-jarige A. H. Appel, wonende aan de Dreef, die op een autoped reed. De aanrijding ontstond als volgt: -de perso nenauto reed met een zeer lage snelheid de uitrit van de Florakliniek af Door ck beplanting van da naast de Florakliniek gelegen tuin zag de bestuurder van de personenauto het kind en, het kind de auto niet aankomen. Het meisje, dat op de autoped rijdende uit de richting van de Dreef kwam, reed daardoor pardoes tegen de rechtervoorzijdé van de auto aan. Tengevolge hiervan kwam zij te vallen en werd haar linkerbovenbeen vermoedelijk door- het rechtervoorwial van de auto overreden. In het Diacones- senhuis werd geconstateerd, dat het meisje een breuk in het linkerboven been had. Het slachtoffertje is ter ver pleging opgenomen. toch eens tot spoed zal moeten worden gemaand. Hij stond nogal sceptisch te genover de voortvarendheid, betracht door de „Flora" De heer Reijnders (Art)) pleitte voor een gedeeltelijke openstel ing van de Vrijheidsdreef. En wethou der van Lent (K.V.P.) tenslotte ver klaarde, dat alles op alles gezet zal wor den om „Groenendaal" zo spoedig mo gelijk in de oude toestand te brengen. De huisvestingscommissie kreeg van de heer Verhoeven (K.V.P.) een pluim op de hoed voor de werkzaamheden, die zij had verricht. De leden van deze com missie moeten in grote mate de beschik king hebben over voldoende mensen kennis. Hij vond het nodig, dat de ge meenteraad van tijd tot tijd een harte lijk dankwoord aan deze commissie be steedde. De heer Weijers (K.N.P.) vond het niet juist, dat steeds dezelfde per sonen zitting in deze commissie hadden. Hij zag graag nieuw bloed! Een en an der voor een zo objectief mogelijk oor deel Zo dacht de heer Reijnders er niet over; hij was voorstander, zoals de meeste raadsleden, van herbenoeming van de thans zittende leden. Het voor stel van de heer Weijers om enkele nieuwe gezichten in deze commissie te Brengen kreeg geen steun. De leden werden met grote meerderheid herbe noemd. Ook mist Heemstede niet langer meer een directeur van Openbare Werken. De heer E. A. Bierdrager werd met 13 stemmen benoemd in deze functie. Het K.N.P. raadslid Weijers had toch wel vele bezwaren tegen de procedure, die gevolgd was. Hij stelde B. en W. voor om met een lijst te komen, waarop twee namen staan. De heer van Lent achtte het niet verantwoord om met een der gelijk voorstel te komen, omdat onder de sollicitanten geen personen gevonden werden, die voor de functie van direc teur in aanmerking kwamen. Nog enige tijd gingen vragen van dezelfde strek king van' de heer Weijers naar de tafel van B. en W. en wethouder van Lent werd niet moe hetzelfde te zeggen, zij het dan steeds met andere woorden. De onderhandse aanbesteding van de bouw van 36 étage- en 12 eengezinswo ningen werd verleend aan de aannemer J. J. Boot te Heemstede. De heer Weij ers wilde een andere aanbesteding, na melijk één voor de bouw van de 36 étage-woningen en één voor die van de 12 eengezinswoningen. Op deze wijze zouden ook de kleine „broers" van de heer Boot in aanmerking kunnen ko men. De heer Verspoor (Arb) echter stel de nadrukkelijk vast, dat de manier voorgesteld door B. en W. de meeste kans van slagen heeft, omdat de aan nemer Boot thans het werk onder han den heeft. Bovendien zal het werk geen stagnering ondervinden, omdat het personeel van Boot aan de arbeid kan blijven. Een onttrekken van werkkrachten door de grote bouwbe- drijvigheid in Amsterdam en in de rampgebieden wordt dus uitgescha keld. Wethouder van Lent dacht er ook zo over. Hij maakte de heer Weijers vol doende duidelijk, waarom het college deze weg had gekozen. De raad ging accoord met het voorstel om de cre- dieten te verhogen en de bouw on derhands aan te besteden aan J. Boot Alleen de heer Weijers wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. In de rondvraag werd nog een plan geopperd om de raadsleden in staat te stellen hun visie omtrent de hoogbouw uit'te diepen door middel van gedo cumenteerde lezingen. De burgemeester zegde toe een en ander in beraad te zul len houden. Nu regelmatig berichten verschijnen, dat ook in onze omgeving het bouwen van woningen met gebruikmaking van de dien sten van bovengenoemde Bouwkas steeds meer toeneemt, kan worden medegedeeld, dat dit ook in Heemskerk het geval is. In deze gemeente zijn n.l. sinds de toe treding van de gemeente op 1 Januari 1052 reeds 77 personen als bouwspaarder toegetreden. Verscheidene spaarders zijn thans met de bouw van hun eigen woning bezig en vast staat, dat op het einde van 195.3 ten minste 25 personen in het bezit van hun eigen woning zullen zijn of deze in aanbouw zullen hebben. Voorwaar een prachtig resultaat. Voor vele jonge mensen en ook voor hun ouders is het de overweging waard of het ook niets voor hen is, waardoor kan worden bereikt, dat zij later geen zorgen hebben over hun woningproblemen. De jongste bouwspaarder in deze ge meente is 16 jaar oud en werd door zijn vader opgegeven om als jeugdspaarder te worden ingeschreven, waarvoor maandelijks een bedrag van ten minste ƒ4.moet wor den gespaard. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Jammer is. dat zo velen wachten totdat zij onmiddellijk of in de zeer naaste toe komst woonruimte behoeven, immers lan ger sparen betekent later een lagere hypo theekrente betalen, hetgeen nog meer waar maakt de slagzin van de Bouwkas der ge meente: Bouw een huis van uw huur. Voor degénen. die er eens meer van zou den willen weten, zij medegedeeld, dat men de meest volledige inlichtingen ter ge meente-secretarie kan verkrijgen. In gebouw Cultura had vanmorgen de aanbesteding plaats van de bouw van 37 middenstandswoningen aan de Hec- torstraat in Haarlem-Noord. De archi tecten Brakel en Buma noteerden als laagste inschrijver de firma Meyer uit Duivendrecht voor f 492.880 en als hoogste de firma Kroost de Wilde uit Velsen voor f 590.000. De gunning is aangehouden. Namens de directeur van Openbare Werken werd in het stadhuis vanmor gen aanbesteed de bouw van: a. een woning voor de directeur van Hout en Plantsoenen: b. de verbouwing van het kantoorgebouw voor de dienst Hout en Plantsoenen en het maken van een overdekte overloop tussen dit kantoor en de woning. De firma G. J. Veldwijk uit Haarlem kwam als laagste inschrij ver uit de bus voor in totaal f 44.922, gespecificeerd: a. f 27.390, b. f 19.032. Aangezien het totaalbedrag niet gelijk is aan de som van de gespecificeerde bedragen zal nog worden overwogen, of het biljet geldig is. De firma J. v. d. Wal uit Amsterdam schreef in voor f 48.700, a. f 32.400 en b. f 16.300; hoog ste inschrijver was de firma Baggerman te Bloemendaal voor f 59.300, a. f 38.650 en b. f 21.150. Advertentie Advertentie Wij hebben keus uit GEN. CRONJÉSTRAAT 40—44 Tel. 15438 - Haarlem-Noord BARTEUORISSTR. 24 Haarlem tel. 20420 Advertentie zijn verkrijgbaar bij de bekends^ radiohandel in Haarlem en Omgi Radio-Technisch Bureau rJ' j-j-j jyj 0 j» laM evr! Kleverlaan 176-178, t.o. Sportpark, teL 1475J. Het uitgerekend slechte weer op de uur dat de opening van de Fafabapa zou geschieden, was oorzaak dat de be langstelling ditmaal in hoofdzaak van de zijde van de jeugd kwam, die in grote getale voor de deuren van de grote zaal stond opgesteld, toen de heer Th. Verhoeven het openingswoord sprak. Hij herinnerde er aan, dat deze vierde Fafababa ook nu weer ten doel had, gelden bij elkaar te brengen voor het Katholieke jeugdwerk en hij hoop te, dat, waar de jeugd zoveel belang stelling toonde, straks ook de ouders zouden volgen. Daarmede was de opening een vol dongen feit en al spoedig waren de verschillende stands volop in actie om te trachten, de resultaten van deze Fa fabapa zo mogelijk nog beter te doen zijn dan vorige jaren. Alle zalen van het R.K. Verenigings gebouw zijn feestelijk versierd en in zaal 7 prijkt de weer vergrote en ver fraaide Pusta-Bar waar ook nu weer een keur van de meest exquise dran ken, al of niet bereid in een electrische mixer, wachten om geconsumeerd te worden en zo bij te dragen tot het suc ces van deze onderneming. De bar keeper, de heer Verhoeven rekent op een grote toeloop van dorstige mensen. Zaterdagmiddag en Zondagmiddag zijn speciale kindermiddagen, die ze ker weer een grote schare jeugd naar het gebouw zullen doen trekken. Onder leiding van de tweede voorzit ter, de heer W. Schuilenburg, hield „De Straalpijp" Donderdagavond een le denvergadering, die zeer goed was be zocht. De vergadering herdacht staan de het overlijden van de voorzitter, wijlen de heer A. Leuven. Te zijner nagedachtenis werd twee minuten stil te in acht genomen. Van de firma Bon- kenburg waar onlangs een ernstige brand heeft gewoed, was een schrijven van dank binnengekomen in verband met de snelle hulpverlening en tevens een bedrag als donatie voor de ver eniging. Beide werden in grote dank aanvaard. Tot voorzitter van de vereniging werd bij meerderheid van stemmen benoemd de heer D. Keyser, die zijn benoeming aanvaardde en dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Na uitvoerige discussie werd beslo ten, de contributie zoals deze op de op richtingsvergadering was vastgesteld te handhaven. Aangedrongen werd op een grote actie voor donateurs. Beslo ten werd, zo mogelijk in samenwerking met de afdeling Burgelij ke Bescher ming een propaganda-avond te organi seren, welke nader bekend gemaakt, zal worden. De rondvraag bracht een aantal onderwerpen aan de orde, die tot de competentie van het kader der brandweer behoorden, zodat deze niet ter sprake konden komen. Te ruim tien uur werd de vergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. De vertoning van de 3-dimensionele film „De man met de wassen beelden", die voor vandaag was aangekondigd in het Rembrandttheater, zal nog één week worden uitgesteld. De omvang rijke apparatuur, die men voor het draaien van een 3-D-rolprent nodig heeft, functionneert namelijk nog niet geheel naar wens. En liever wacht de directeur van het theater, de heer Bekker, nog even met de vertoning, dan dat de toeschouwers een gebrekkig beeld te zien krijgen. Nu, dat stand punt is te begrijpen. Ons gebrekkig inzicht in technische aangelegenheden, noopt ons de lezers slechts een summiere indruk, te geven van hetgeen' zich achter de schermen., in het onderhavige geval juister: voor het scherm, afspeelt, wanneer deze, vol gens nieuw systeem geconstrueerde, film gedraaid wordt. Het beeld werd met 2 toestellen opgenomen, die op oogbreedte van elkaar verwijderd ston den. Zij legden dus terzelfdertijd één beeld vast. De projectie geschiedt ook met 2 apparaten; de filmband moet synchroon worden afgedraaid; immers, één beeldje verschil zou de' film al ongenietbaar maken Vóór elk projec tietoestel is een glaasje aangebracht, dat ieder van verschillende structuur is. Deze zorgen er voor, dat op het scherm een plastisch filmbeeld ver schijnt. Zonder bril zouden echter de voorstellingen te donker zijn, zodat iedere bezoeker bij binnenkomst zo'n nuttig instrument krijgt uitgereikt. De glazen van de bril zijn eveneens van tegengestelde structuur, zodat zij beurtelings de structuurverschillen van de glazen voor de projectie-apparaten opheffen en het beeld helder maken. Het gewone scherm is vervangen door een enorm, uiterst dun zilver- scherm ter grootte van 40 m2., dat in Duitsland vervaardigd werd. De bril tenslotte, die na afloop van de voorstelling weer wordt ingenomen, ondergaat onder een Philips' ultravio lette lichtbuis een desinfecterend bad. Zodat ook aan de hygiënische eisen voldaan wordt. GEBOREN: O. Th. M. de Vries—van der Hart, z:; G. Jansen—Jansen, z.; M, A Roozen—van Kleeff, d.; M. van Vane- véld—Kraaijenoord, d.; J. M. Blankert— Jansen, d.; C. A. van Hengel—Meijer, d. GETROUWD: W. van der Veen en C. A. M. Th. Bergman; C. Schaapman en M. W. J. Sevenhuijsen; H. Hazeleger en H. J. M. Blanken; J. de Man en F. E. Boelhouwer; D. Kool en A. K. A. Die- perink; W. R. Gras en R- Chr. Smit; M. Geerlings en G. E. Hart; A. J. Bene- ker en G. L. Bosman; J. B. Troost en J- Souwer. OVERLEDEN: A. Gijsbertsen, 69 de Witstraat; H. E. J. Huijsser, 79 j„ Kam perlaan; M. Krusevan den Berg, 56 j., Maerten van Heemskerkstr.; J. Th Muhlschlegel, 73 j„ Leidsevaart. (Niet officiële koerseni Zaterdag 26 September hoopt de heer N. J. Vreenegoor, Alb. Thijmlaan 27, Bloemendaal, de dag te herdenken dat hij gedurende 40 jaar in dienst zal zijn bij de firma D. Hogenbirk en Zoon te Bloemendaal. In zijn functie van werkmeester bij de fa. Hogenbirk is de heer Vreenegoor, bij velen geen onbekende en aan be langstelling zal het hem op de dag van zijn jubileum dan ook niet ontbreken. Om half elf 's morgens zal de jubila ris in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan door zijn directie en collega's wor den gehuldigd. Daarna en ook 's mid dags zal er gelegenheid zijn de jubila ris aldaar geluk te wensen. Het „Comité voor jonge toonkunste naars" heeft zijn sympathieke werk zaamheden hervat. Op het eerste concert in dit seizoen debuteerden in de Renais- sance-zaal te Haarlem zelfs twee so- praanzangeressen, waardoor het pro gramma meer verscheidenheid bood dan voorheen. Toch werd, althans chronolo gisch, een goed geheel verkregen, want de ene zangeres had haar keuze laten vallen op liederen van Haydn, Schubert en Brahms, de andere op die van Debus sy, Poulenc en de Falla. Neantske Vossnack bezit een bijzonder in de middenligging warm-getimbreerde stem, articuleert uitstekend en draagt muzikaal vooral het schalkse en tedere lied voor. De enkele meer diepzinnige liedreen, zoals „Geheimnis" van Schu bert, deden ietwat te vlak aan. Tilly de Clerck begeleidde deze zan geres met groot aanpassingsvermogen. Dit ook wat het klankvolume tegen de zaal aangaat. Jammer, dat zij geen solo nummers voordroeg. Paulien Pilaar is geheel op het moder ne genre Ingesteld. Dat zij de ijle sfeer voor Debussy-liederen niet ten volle kon aanbrengen, schrijven we toe aan de nu eenmaal minder gunstige acoustiek van de zaal. Deze broze zangmuziek doet het hier niet bepaald goed. Van de Poulenc- liederen voldeden vooral die met geestig karakter: „Air champêtre" en „Air vif". Nog beter deden het de tintelende, rhythmisch markante volksliederen van de Falla, zo mooi afgewisseld door meer gedragen liederen, zoals „Asturiana" en „Nana". Hierin kwamen de stemmidde- len en het artistiek begrip van deze zan geres volkomen tot hun recht. Haar accompagnatrice Elisabeth Hons- beek begeleidde superbe in elk genre en droeg hogst muzikaal „Pavane" van Ra- vel en sterk getypeerd karakteristieke werkjes van Mompou voor. Een zaal goed bezet met aandachtig en dankbaar gestemd publiek. Een veelbe lovend begin! O. K. Advertentie athletiek. heren 100 meter^ LO.Z .e. J <"S2£/£L 31/2 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 3# pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1.947 3 Ned. 62-64 bei.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel M;1 eert A.K.U. Van Berkela Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Hol! Amerika Min Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mijcert. ex-div. 23/9 24/9 Anaconda Copper 30% 30% Bethlehem Steel 46'A 46% Chrysler Corp. 65% 65 General Electric 71% 71% General Motors 55% 55% Hudson Motors 9% 3% Kennecott Copper 02% 62% Montgomery Ward 56 56% North American Can 19% 19% tadio Corp 23 'g 23% Republic Steel 43% 42% Shell Oil 69% 68% Southern Pacific 38% 38% Southern Railway 41% 41% U.S. Steel 20% 20% Tidewater 35 35% Vorig Opening slot 25/9 1011* 102% 102% 101% 98 14 99% 97+4 97 la 99 i» 156 169% 170 »/2 109 128 162% 174% 191% 192 Vz 219% 169% 1693,4 315% 315 93 02% 131% 126% 127 127% 127% 104% 93% 92% uJCieAjzec&td "Cr fa,'. Bewaar de "'ninGag en Vri, wan dezescrie e adTerIenties zijn dag in dit bla°' te bezichtigen ...ede in 0°" De resultaten van de op jongstleden Dinsdag in café-restaurant „Die Raeck- se" gehouden biljartwedstrijd tussen da verenigingen B. C. H„ Haarlem, en H E. T. E. IJ., Amsterdam, om de Willem Houtkoper-beker, waren als volgt: 74 76 148 148 23 31 6.43 205 34 40 70 64 67 67 39 10 1.71 52 51 39 7 1.30 Boeltjes Hartering Wals Booth v. d. Loo v. d. Putten Hirsch Kools Reynen Ilcken Jansse Schroder Timmers Buurs v. d. Meer Venecourt 45 30 6 1.50 76 30 14 2.53 121 23 35 5.26 24 36 4 0.66 40 36 70 32 52 32 6 1.11 8 2.18 7 1.62 69 58 70 94 53 53 J9 23 15 3.00 22 23 4 0.95 66 40 6 1.65 94 40 13 2.35 53 27 45 27 8 196 7 1.66 I. V. O. ontving gisteravond Hof van Holland voor de wedstrijden om het Blauwe Bord De uitslagen waren: 180 165 27 34 6.11 200 200 27 31 7.40 80 40 10 2.— 62 40 10 1.53 56 47 80 47 45 31 29 31 Bosse Scholten De Rooy Kloos Vinken Loerakker Groenewoud Toepoel Stand nu 27—25 voor Hof v. Hol land 80 90 60 80 45 40 1.19 1.70 1.45 0.93 De organist Piet Visser uit Amsterdam zal Zondag 4 October van 15 tot 16 uur n orgel bespelen in het Teylers Museum. Koorschool van de Kathedrale Basiliek der leiding van dr. A. T. M. Kat, zal daa bij medewerking verlenen. deze peter stich. gewei blik, deze ken. zong het Dat Nu S': En Hier De fit Een Hef Utrtf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2