Utrechts Sterrenwacht een eeuw in bolwerk Sonnenborgh Regering is de toestand meester Zes procent 'eejr een r.n.u.-orgaan voor het wegvervoer wel sin Parlementaire missie naar Radiotoespraak van dr. Drees overir. Lely Zonne-onderzoek Pater P. C. Keulers MSG overleden Prof. dr. A. D. Fokker 25 jaar hoogleraar VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Kinderen beneden 16 jaar naar het buitenland -W3ÊÊÊÊ&F ffffWifF WM 1H OUD BIER- EN DOBBEL- LOKAAL IN DIENST VAN VREEDZAME WETENSCHAP I Ned. transportondernemers bijeen Na „Grand Repulse Waardering voor Ned. troepen Anderhalf uur voor 100.000 verzekerd Min. Staf per helicopter naar Leeuwarden MODE voor warte Eva's Prof. Nieuwenhuis overleden Ontdekkingsreiziger in binnenlanden van Borneo Kunstminnaar en publicist Eén maand voor ernstige aanrijding Dode en zwaargewonde bij auto-ongeluk ,De Starrekijcker nu in 's Krijghsmans wachttrans waeckt ƒ350.000 voor Katholieke militaire tehuizen Fraude postkantoor Heumen Thans ook postbesteller gearresteerd Werelddierendag op 4 October Psychiatrisch ondersoek van president Robert Hebt U ook wel eens zo'n hoofdpijn? Neem dpn Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). I DE ONLUSTEN IN ATJEH Advertenti De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond in een radiorede aan dacht gevraagd voor het voornemen ter ere van de ingenieur-staatsman dr. ir. C. Lely een monument te stichten, dat zal worden onthuld als het volgend jaar een eeuw geleden is dat dr. Lely werd ge boren. Dr. Drees sprak deze radiorede uit als ere-voorzitter van het comité, dat de Lely-herdenking zal voorberei den. De minister-president hoopte, dat de voor het monument benodigde gel den bijeen zullen komen op een wijze, die ervan getuigt, dat in brede lagen van ons volk begrip bestaat voor de gro te en blijvende betekenis van het werk van Lely. We ontlenen aan zijn toespraak het volgende: „Lely was niet één van de grote poli tieke leiders van ons volk. Hij behoorde niet tot hen. die de hartstochten der me nigte wakker riepen. Hij heeft niet de stoot gegeven tot het organiseren en tot politiek leven wekken van volksgroe pen, die op de achtergrond stónden. Wat hij echter als ingenieur heeft voorbe reid en als bestuurder en wetgever be vorderd of tot stand gebracht, heeft ons land duurzaam versterkt en verrijkt en zal blijven doorwerken ook in verre ge slachten". aldus dr. Drees. „Hij was al lereerst en allermeest de man van de drooglegging der Zuiderzee. Hij is de minister geweest, die de Ongevallenwet voorstelde en aangenomen wist te krij gen en daarmee in ons land de eerste sociale verzekeringswet tot stand bracht. Hij heeft, om een enkele greep te doen uit de veelheid van werken waartoe hij als minister van Waterstaat in drie re geerperiodes de stoot gaf, de Schevs- ningse vissershaven doen tot stand ko men. Het is ook Lely geweest, die de Wet op het staatsmijnbedrijf in het Staatsblad bracht." Aan het slot van zijn toespraak zei dr. Drees nog: „Op de Af sluitdijk staat reeds een monument ter ere van het werk, een monument met de spreuk: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Wij willen nu tevens een monument stichten in het bijzonder ter ere van de man. die het werk onder nam en die ons land diende met nog zo menig ander initiatief. Het monument, dat verrijzen gaat, zal een ereteken zijn ter gedachtenis van een groot Neder lander en tevens een getuigenis van onze volkskracht en een inspiratie vopr de toekomst." Tot nu toe konden kinderen beneden 16 jaar slechts naar het buitenland reizen in gezelschap van de ouder of voogd, op wiens paspoort de kinderen waren bijge schreven. Thans heeft de minister van Justitie be- sloten, dat kinderen beneden de zestien jaar nu naar het buitenland kunnen reizen, indien zij het (geldig) paspoort, waarop hun naam is bijgeschreven, kunnen tonen, alsmede een door de houder van dat pas poort getekende verklaring, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis van het kind. tNiet dat ik enig overwe gend bezwaar heb tegen loonsverhoging, zelfs niet tegen zes procent loons verhoging, maar wat ik wel een vreemde indruk vind maken is, dat ik mijn opslag eventueel uit han den van de overheid zal ontvangen; zoals dat in het verleden trouwens al: eerder is ge beurd. Als ik mij niet vergis ben ik nooit bij de overheid in dienst getre den. Zij bij mij overigens ook niet. Bo vendien: een overheid die bij machte schijnt mijn salaris te verhogen, moet ook over de mogelijkheid beschikken om het eventueel te verlagen. Nü geeft zij nog opslag, maar straks wordt het afslag of misschien wel óntslag. Ik ver trouw een loonsverhoging decreterende overheid in zoverre niet, dat zij bij le ven en welzijn wel eens in staat zou kunnen blijken tot loonsverlaging. Principieel weigeren, de opslag, zegt u? Nu, principieel in het geweer komen kan ik altijd nog doen als het gaat om de afslag, vind ik. Een mens moet tac tisch wezen. Ik zal daarom tezijnertijd die zes procent gretig, maar met welgefun- deerd innerlijk protest aanvaarden. (Van onze Utrechtse correspondent) It M et de Sterrenwacht van het Vaticaan en die van i/f Leiden behoort de Utrechtse Sterrenwacht tot de oud- ste in Europa. De Smeetoren, zo genoemd, omdat deze toren bij verdediging van de stad Utrecht werd toe gewezen aan de smeden, werd in 1642, zes jaar na de stichting van de Hogeschool, door het stadsbestuur aan gewezen voor „de astronomische speculatiën". Op het ogen blik, waarop de vrede van Munster in zicht was, moest deze overgang van een militair bolwerk wel indruk ma ken. De Duitse dichter Filip von Zesen heeft dit feit be zongen in een aantal verzen, die later door Vondel uit het Latijn zijn vertaald. Dat Zwarts, de vinder van het oorloghs donderkruit, Nu met den oorlogh vare in roock ten toren uit; En Ticho, die bewaeckt den loop van 's hemel., vieren, Hier uit de Starren merck met allen zijn scholieren: De Starrekijcker nu in 's Krijghsmans wachttrans waeckt; Een voorsproock dat de vrede ons Nederlant genaeckt. Hetgeen ook thans nog een waardige leuze voor het Utrechtse observatorium is. (Van onze correspondent) De Nederlandse Vereniging van Trans, portondernemingen, de N.V.T.O. heeft gisteren in Groningen een buitengewone vergadering gehouden, een vergadering die in hoofdzaak voor de „ontspanning" is belegd, maar .waarop niettemin enkele brandende kwesties naar voren zijn ge bracht. De voorzatter van de N.V.T.O., dr ir G. J. C. Nieuwenhuis hield n.l. in Huize Maas een openingsrede en hierin sprak hij over de loonsverhoging van 6 tot 7,6 pet, die voor het gehele weg vervoer bincend werd opgelegd en die een zware last betekent. Deze loons verhoging is onder dreiging met sta king tot stand gekomen. „Van een loonpolitiek waaraan men enig houvast heeft is geen sprake. Men laat hoe langer hoe meer afwijkingen van die oorspronkelijke loonnormen toe en doet dat te eerder indien een sta kingsdreiging aanwezig is, alsdus spr., die er op wees dat een vrijere loonsvorming mede differentiatie binnen de bedrijfs tak mogelijk zal moeten maken. Dr Nieuwenhuis vroeg zich af of cle in stelling van een P.B.O. orgaan wel zin heeft als de werkgevers en werkgevers organisaties op het gebied der loon. en arbeidsvoorwaarden niet meer eensge zindheid aan die dag leggen, dan in de laatste tijd gebleken is. De loonsverhoging zal moeten wor- clen gecompenseerd Dit kan geschieden door tariefsverhoging, hetgeen bezwa ren heeft omdat dit achteruitgang van het aanta] reizigers tengevolge zal heb ben. Een verlangen tot verlaging van wegenbelasting is te meer belangrijk als men weet dat de ïninister van Finan ciën herhaaldelijk heeft gezegd, dlat het wegvervoer wel onder zware lasten ge bukt gaat. Een dergelijke verlaging kan een wezenlijke compensatie betekenen. Een redelijke oplossing voor de taxi bedrijven is nog niet gevonden, aldus de voorzitter, tenzij men zal willen in zien dat een aantal minder efficiënt werkenóle bedrijven zal moeten ver dwijnen. De voorzitter was van mening dat men niet zoals thans bijvoorbeeld te Amsterdam geschiedt, de bedrijven moet dwingen door te werken met een om zetcijfer waarbij de rendabiliteit verre is te zoeken. Een rendabel taxibedrijf is een even groot belang voor het pu bliek als zo laag mogelijke tarieven. Spr. noemde het verwerpelijk dat het bedrijf wordt gedwongen in een keurslijf van bepalingen en voorschriften die het de mogelijkheid ontnemen zich aan de steeds wisselende economische omstan digheden en de behoeften van het pu bliek aan te passen. Een taxitelefoon centrale als in Amsterdam heeft er toe geleid dat taxi's aan populariteit heb ben ingeboet, want deze methode maakt vrqe keuze onmogelijk. Ondanks deze bezwaren koestert men in Den Haag het plan een dergelijk dwanginstituut op te richten. Met voldoening constateerde spr. dat cle regering een gezonde ontplooiing van het internationale vervoer voorstaat en zich keert tegen belemmerende bepa lingen van vervoerspolitieke of admi nistratieve aard. De vergadering werd bijgewoond door vele autoriteiten uit het Noorden en voorts door de secretaris-generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat mr D. G W. Spitzen en de directeur- generaal van het Verkeer, de heer H. \an Galen Last. De heer A. Pathuis hield een lezing over de geschiecbnis van stad en pro vincie Groningen. Daarna werd het ge zelschap officieel ontvangen ten stad- huize. Lt.-gen. A. T. C. Opsomer heeft alle onderdelen van het eerste *7ederlandse legercorps, die hebben deelgenomen aan de oefening „Grand Repulse", per dagorder zijn grote waardering be tuigd voor hetgeen zij hebben ge presteerd. De Nederlandse troepen hebben zich, aldus de lt.-gen., een waardig partner van hun geallieerde wapenbroeders betoond. In Eindhoven is een merkwaardige verzekering afgesloten, die ongetwijfeld uniek is in Nederland; uniek zowel van wege de prijs, als de korte duur en het onderwerp. De twintig pseudo-verkeersagenten van Philips, die vanmiddag het woelige verkeer in Eindhoven in goede banen hebben trachten te leiden, waren voor f 100.000 verzekerd indien zij met dode lijke afloop werden aangereden, voor f 50.000 indien zij als gevolg van een ongeval blijvend invalide werden en nogmaals voor f 100.000 indien derden schade ondervonden wanneer de direc teur, de ingenieur, de glasblazer of de boekhouder een verkeerde manoeuvre maakte met het verkeerslicht of het stopbord. De verzekering ging in om precies 17.00 uur en eindigde klokslag 18.30 uur. Een Nederlandse verzekeringsmaat schappij was bereid het risico van de pseudo-agenten te dragen voor zegge en schrijve één rijksdaalder per persoon. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag zal er een helicopter landen in het stadscentrum van de Friesq hoofstad. Met dit toestel van de Marine Luchtvaartdienst zal de minis ter van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. arriveren, die. zoals bekend, naar Leeu warden komt om het défilé af te nemen dat de vrijwilligers van het Instituut Steun Wettig Gezag ter gelegenheid an het eerste lustrum van deze organisatie zullen houden, 's Avonds zal de minis ter tijdens een herdenkingsavond het woord tot de vrijwilligers richten. Chef-technicus M. van Straten bij en kele op de Sterren wacht vervaardigde oefenkijkers voor de studenten. tot verspreiding van kennis omtrent de sterrenkunde onder onze gehele bevol king. In de loop van elk winterseizoen worden een vijftigtal lezingen door het personeel van de Sterrenwacht gehou den. Men werkt mee aan publicaties in tijdschriften en encyclopaedieën. Zo werd dan ook in Augustus '53 een vacantiecursus voor leraren georgani- s seerd, ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de nieuwe Sterren wacht. Ook het contact en de samen werking met de amateurs, georgani seerd in de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, is uit stekend. Vaak worden langs deze weg belangrijke gegevens verkregen. Het 100-jarig bestaan van de Sterren wacht zal op sobere wijze herdacht worden met een plechtige bijeenkomst op 28 September, de uitgave van een brochure over de geschiedenis en het werk van de Sterrenwacht en een ten toonstelling van oude astronomische instrumenten in het Universiteits museum van 3 October tot 1 December. Omstreeks 1850 verkeerde de Smee toren in een slechte toestand en werd het dringend nodig voor de astronomie een beter onderdak te vinden. De be roemde meteoroloog Buys Ballot, die voor zijn systematische waarnemingen reeds in 1848 over een deel van het bastion Sonnenborgh mocht beschikken, opperde het plan, daar ook een nieuwe Sterrenwacht te bouwen. De vier bastions in de stadswallen, die in 1551 werden opgetrokken, zijn nooit voor defensiedoeleinden ge bruikt. Het bolwerk Sonnenborgh had dienst gedaan als bier- en dobbel- lokaal, als woning voor de stads architect en als hortus academicus. In 1853 werd het bastion officieel over gedragen aan het Rijk en op 15 Sept. van datzelfde jaar legde Koning Wil lem III de eerste steen voor de meri diaankijker. Op 31 Januari d.o.v. werd het Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut gesticht, dat echter later in 1896 weer naar De Bilt verhuisde, waardoor het gehele bolwerk ter beschikking kwam van de Sterrenkunde. Door het park en de singel afge sloten van het haastige stadsleven, maakt het bastion thans een uiterst vreedzame indruk, gelijk een afgele gen klooster, waarin rustige mensen zich wijden aan de wetenschap „pure". De Sterrenkunde bleef nog longe tijd een aanhangsel van de physica en de wiskunde en wordt als zodanig ook meestal door een hoogleraar in de phy sica gedoceerd, maar met de stichting van de nieuwe Sterrenwacht is het alsof Prof. M. G. J. Minnaert, de huidige di recteur van de Utrechtse Sterrenwacht. Een delegatie van de Belgische kle dingindustrie bevindt zich in de Bel gische Congo, waar zij een afzetge bied zoekt voor Belgische textiel on der de inlandse bevolking. Hiertoe worden overal modeshows gehouden, waar door mannequins speciaal voor de vrouwelijke bevolking ontworpen, zeer elegante kledingstukken worden getoond. Deze shows verheugen zich in een grote belangstelling van de zijde der donkerkleurige Éva's. Toen dezer dagen te EUsabethstad een der gelijk „Défilé de Haute Couture" werd gehouden, konden dan ook hon derden negerinnen geen plaats meer vinden. De gevoelens van teleurstel ling keerden zich tegen de inlandse politie-agenten en na een hevige vechtpartij van anderhalf uur was het onverwachte resultaat, dat twee orde bewakers naar het ziekenhuis ver voerd moesten worden. In de ouderdom van 89 jaar is Maan dag te Leiden overleden prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis, letterkunde, oudheden, instellingen, zeden en gewoonten der volken en natuurkun dige aardrijkskunde van de Indische Archipel. Donderdag is in alle stilte het stoffelijk overschot op de begraafplaats Rhijnhof ter aarde besteldOp uitdruk kelijk verzoek van prof. Nieuwenhuis werd pas na afloop van de begrafenis melding van zijn overlijden gemaakt. Prof. Nieuwenhuis is vooral bekend om zijn zeer avontuurlijke tochten op Borneo in de negentiser jaren. Ver scheidene gevaarlijke expedities heeft hij in onherbergzame streken van het eiland gemaakt. Hij heeft zich voorts onderscheiden bij de militaire expeditie naar Lombok. Na afloop ontving hij het bronzen expeditiekruis. die hem niet kennen, zingen liederen of cantates, waarvan pater Keulers de tekst schreef en die veelal door Elbert Franssen gecomponeerd werden. Pater Keulers werd in 1882 te Lutte- ra'de Krawinkel geboren. Zijn gymna siale studies deed hij aan het missie huis te Tilburg. In 1901 trad hij in bij de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart. Na zijn philosophische en theologische studies te Arnhem en Leu ven werd hij 5 Augustus 1906 te Meche- len priester gewijd. Na zijn priester wijding werd hij achtereenvolgens pro fessor te Arnhem, te Hederlee in België en weer te Arnhem, waarbij de aesthe tics zijn geliefkoosd vak was. Van 1915 1918 was hij overste van het missie huis der M.S.C. te Tilburg, daarna werd hij professor in de moraal-theologie aan het toenmalige theologicum der M.S.C. in Arnhem. In 1922 kwam hij voor een jaar naar Oosterhout als socius der novicen. Toen werd hem ook het redac teurschap der M.S.C.-annalen toever trouwd tot 1947 toe. Een voorlopige be noeming tot econoom duurde vijf jaar en toen keerde hij naar het missiehuis te Tilburg terug, waar hij tot kort voor zijn ziekte en dood verbleef. Op 71-jarige leeftijd is Donderdag avond in het ziekenverblijf te Boekei, waarheen hij enige dagen geleden uit het missiehuis tc Tilburg was overge bracht, overleden pater P. C. Keulers M.S.C. Na een ziekte van enkele maan den. begonnen met een heupbreuk en eindigende met verkalkingsverschijnse- len, is deze ijverige en békende priester gestorven. Pater Petrus Cornelis Keulers heeft bekendheid gekregen als publicist niet alleen in de M.S.C.-annalen, waarvan hij van 19221947 hoofdredacteur was, maar ook door de ontelbare reeks ar tikelen van zijn hand in De Maasbode, De Tijd, Het Huisgezin, Het Centrum, Ons Noorden, enz. Vooral tijdens zijn professoraat in de moraaltheologie te Arnhem nam hij volop deel aan het Katholieke openbare leven, waarbij hij als vriend van mgr. dr. Alphons Ariëns een krachtig medestander was in diens strijd tegen het alcoholmisbruik. Ook voor de kunstminnaars was pa ter Keulers geen onbekende, vooral niet voor al degenen, die belangstelling en kennis hebben van antiek, speciaal reli gieus antiek, waarvan hij een eigen ty pisch museum had ingericht in het missiehuis aan de Bredascheweg. Heel veel onderwijzers in ons land zullen zich herinneren zijn rustige maande lijkse meditaties in „Ons Eigen Blad" van 1923 tot 1935; talrijke religieuzen, zusters en broeders hoorden hem in een jaarlijkse retraite. En wie der ouderen denkt soms in Tilburg en omstreken niet aan de vroe gere succesvolle opvoeringen van zijn openluchtspel „Het Thebaans Legioen" in de bossen von Oisterwijk? En velen, Morgen (Zaterdag 26 Sept.) zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. A. D. Fokker het ambt van bijzonder hoog leraar in de natuurkunde vanwege de Teylers Stichting te Haarlem aan de Leidse Universiteit aanvaardde. Prof. Fokker werd 17 Augustus 1887 te Buitenzorg geboren, studeerde van 1904 tot 1905 voor mijningenieur aan de Technische Hogeschool te Delft en van 1906 tot 1913 wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit. Na bij prof. dr H. A. Lorentz gepromoveerd te zijn, werkte hij enige jaren bij prof. Einstein te Zürich. Van 1917 tot 1919 was hij assistent in de theoretische natuurkunde te Leiden en van 1923 tot 1927 hoogleraar te Delft. Vervolgens was hij een jaar werkzaam als conservator van het natuurkundig laboratorium van de Teylers Stichting te Haarlem en werd uit hoofde daarvan, op initiatief van prof. Lorentz, benoemd tot bijzonder hoogleraar te Leiden. Na het overlijden van Lorentz \\erd prof. Fokker diens opvolger als curator van de Teylers Stichting. Voortbouwend op het werk van zijn vroegere leermeester Einstein heeft prof. Fokker, evenals Lorentz dat vóór hem gedaan had, belangrijk werk verricht op het gebied van de verdere uitbouw van de relativiteitstheorie. Hij ontwik kelde zich bovendien tot een autoriteit op het gebied van de acoustiek. Ook op andere terreinen van de geluidsleer heeft prof. Fokker met vrucht gewerkt. Uit wiskundige beginselen heeft hij nieuwe „toongeslachten" samengesteld, die sterk afwijken van de normale oc taafindeling. Óp grond van deze bere keningen heeft hij een orgel gecon strueerd, dat verleden jaar in de Tey lers Stichting in gebruik genomen werd. In genoemde Haarlemse stichting vier de prof. Fokker verleden jaar zijn zil veren jubileum. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 47-jarige Rotterdamse bakker A. Th. L. veroordeeld tot één maand gevange nisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ontzegging voor de tijd van twee jaar van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. De rechtbank achtte L. schuldig aan het veroorzaken van het auto-ongeval op de Rijksweg naar Rotterdam, bij Delft, waarbij de toneelspelers Mieke Verstraete en Kees Brusse de eerste zeer ernstig werden gewond. De officier had vier maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier jaar gerequireerd. Gisteren heeft zich op de Rijksweg, ter hoogte van de uitspanning De Gooise Poort, onder de gemeente Naar- den, een ernstig auto-ongeluk voorge daan, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Het ongeval geschiedde toen twee personen-auto's in volle vaart op elkaar inreden. De bestuur der van de wagen, die uit de richting Amersfoort kwam. de 44-jarige J. van Emden, uit Blaricum, werd door de schok uit zijn auto geslingerd. Hij was op slag dood. De bestuurder van de andere auto, de heer H., uit Naarden, moest zwaar gewond naar het Diaco- nessenhuis te Naarden worden over gebracht. De beide wagens werden vrij ernstig beschadigd. Om aan de meest noodzakelijke schulddelgingen van de militaire tehui zen toe te komen heeft Katholiek Thuisfront een bedrag van f 350.000 be schikbaar gesteld. De grotere toeloop naar de katholieke militaire tehuizen wettigt volkomen deze grote uitgave. Door de hulp van Katholiek Thuisfront hebben vele te huizen de laatste tijd belangrijk aan aantrekkelijkheid gewonnen. de aandacht meer op de sterrenkunde als afzonderlijke wetenschap ging val len. Na 1853 zijn het Hoek, Oudemans, Nyland en Van der Bilt, astronomen van wereldformaat, die het onderzoek op Sonnenborgh hebben geleid. Prof. dr. M. G. J. Minnaert, de hui dige directeur van de Sterrenwacht, kreeg in 1940 de gelegenheid om de zonne-opstelling, door zijn leermeester Julius in het Physisch Laboratorium gebouwd, over te brengen naar Sonnen borgh. Naast het onderzoek naar de veranderlijke sterren, is het sedertdien ook speciaal het zonne-onderzoek, dat in de Utrechtse Sterrenwacht gehouden wordt. Met behulp van het zonnespec- trum tracht men zich een theoretisch beeld te vormen van de zonne-atmos- pheer. De „actieve gebieden", die de zon vertoont (vlekken, fakkels, protu beransen, zonnevlammen) zijn in de laatste tijd buitengewoon belangrijk gebleken voor het begrijpen van aller lei verschijnselen in de hoge atmos- pheer, die weer invloed hebben op het radioverkeer, het aardmagnetisme, e.d. Ook het onderzoek naar de veran derlijke sterren, door Nyland begon nen, wordt nog steeds voortgezet met behulp van dezelfde kijker, die door toevoeging van een foto-electrisch ap paraat een onvermoede subtiliteit heeft verkregen. Der traditie getrouw tracht de Utrechtse Sterrenwacht mede te werken Emigratie Een laatst gegeven antwoord op een vraag over emigratie behoeft noodza kelijke aanvulling. Naast de Gewestelijke Arbeidsbureaux zijn er voor katholieken speciale Emi gratie Diensten (Bureaux) van de R.K. vak- en standsorganisaties, welke Bu reaux dezelfde bevoegdheden be zitten als de Gewestelijke Arbeidsbu reaux, wat de emigratie-voorlichting, selectie en dossiervorming betreft. Zo bestaat er al vele jaren de Kath. Cen trale Emigratiestichting te 's-Graven hage met de diverse Diocesane Bureaux. Eén van die Bureaux is bijv. het Emi gratie Bureau van de L.T.B., Parklaan 12, Haarlem. Ernest J. A. te H. Kunt u mij zeggen waar de naam Ernest vandaan komt? Naar aanleiding van de bisschoppelijke brief van de Kerkenbouw-Zondag, waarin de naam van Kardinaal Jozef Ernest van Roey genoemd werd, stel ik u deze vraag. Bestaat er een heilige Ernest, en uit welke tijd; wanneer is zijn naamdag? Antwoord De naam Ernest is af geleid van Ernestus. Ernestus is een heilige, martelaar uit de tijd der ver volging te Rome. Zijn relieken werden in 1694 aan de aartsbisschop van Thun geschonken, die ze in de kerk van het seminarie aldaar deed plaatsen. Feest dag: 12 Januari. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boren- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerdGaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden wagen. Advertentie De Rijkspolitie welke in samenwer king met de Rijksrecherche het onder zoek voert inzake de fraude op het Heu- mense postkantoor heeft een tweede ar restatie verricht in deze affaire. Werd verleden week een ambtenares van het postkantoor in Heumen in verzekerde bewaring gesteld, thans heeft men ook een op het Heumense kantoor werkza me postbesteller gearresteerd. De omvang van de gepleegde fraude kan nog steeds niet worden vastgesteld. "Wel staat vast, dat de fraude hoofdzake lijk is geschied, met girobetalingen. Men vermoedt dat het bedrag in de duizen den loopt. Vele inwoners van Heumen schijnen ernstig benadeeld door deze fraude. Op de sterfdag van de grote dieren vriend, de H. Franciscus van Assisië, 4 October, zal de Werelddierendag wor den gehouden. Dat de onverminderde belangstelling en het medeleven voor het wel en wee der dieren nog steeds drin gend nodig is, blijkt uit de uitgebreide opgave van dierenmishandelingen in de maanden Maart, April, Mei en Juni, die wij hebben ontvangen. Wij brengen in herinnering de woorden van Z.H. de Paus, waarin hij op de volgende wijze opwekt tot dierenbescherming: „De dierenwereld is, zoals de gehele schepping, een uiting van de macht van God, van Zijn Wijsheid en Zijn Goed heid en als zodanig verdient zij de eer bied en achting van de mens. Elk on beraden verlangen om dieren te doden, elke daad van nutteloze onmenselijk heid, elke eerloze wreedheid jegens de dieren moet worden veroordeeld. Daarenboven is zulk een gedrag een Waar vergif voor de gezonde en eer bare gevoelens van de mens en ver laagt hem tot een bruut. Men moet erkennen, dat de Schep per het dier tot de dienst van de mens heeft bestemd (vergelijk Genesis I, 28), dié door het verstand, waarmede hij is begiftigd, boven de gehele dierenwereld- is verheven. De H. Kerk beproeft Haar invloed °P de mensen en de openbare mening hit te oefenen, om deze beginselen te Ontwikkelen en in te prenten en de toepassing ervan in het dagelijks leven door middel van wetten te verzekeren". De verhalen van de zich nog altijd in preventieve hechtenis bevindende „President Robert" blijken van dien aard te zijn dat een psychiatrisch onder zoek wordt verwacht. Een desbetreffen de beslissing van de Maastrichtse secht- bank zal eerstdaags afkomen, zo ver neemt het A.N.P. uit betrouwbare bron. Mej. J. v. d. G. Kunt u mij zeggen hoe de kleuren van de pauselijke vlag zich verhouden ten opzichte van de stok? Antwoord De pauselijke vlag bestaat uit een gele (eigen lijk gouden) baan langs de stok en daarnaast een witte (eigenlijk zil veren) baan. De banen behoren dus niet dwars op de stok te staan, zoals bij de Nederlandse vlag. Men zie het hiernaast afgebeelde tekeningetje. Een pauselijke wimpel bestaat offici eel niet. Wil men toch een wimpel ge bruiken (in combinatie met de Neder landse vlag bijv.) dan dient in over eenstemming met de pauselijke vlag het geel boven aan het wimpelstokje en het wit onder bevestigd te zijn. door de „Persatoean Ulama Seluruh Atjeh", die wordt geleid door Teung- koe Daud Beuruh, welke organisatie als buitengewoon lid is aangesloten bij de „Masjumi", aldus „Merdeka". de „Masjumi' Dr. Tobing, de Indonesische minister van Voorlichting, heeft in een mede deling voor de radio verklaard, dat leger en politie in Atjeh krachtige maat regelen hebben genomen tegen de gewapende benden, die de politieposten te Peureula, Alur Gading, Langsa, Idi, Meulaboh en Alor Pidi, benevens de post van het leger te Lhok Seumawe hebben aangevallen met de be doeling, wapens te veroveren. Hetgeen gebeurd is, is aldus dr. Tobing te meer te betreuren, omdat juist thans de regering haar uiterste best doet, met gebruikmaking van alle krachten de veiligheid te verzekeren. De rege ring, aldus vervolgde hij, neemt daarbij het standpunt in, dat tegen benden, die met geweld van wapenen optreden tegen de staats-apparaten en on schuldige mensen uit de bevolking vermoorden, eveneens met de wapenen gestreng zal worden opgetreden. Het ten uitvoer leggen van de orders der regering heeft goede resultaten opgeleverd, zodat de regering thans de toestand meester is. De vice-voorzitter van het Indone sische parlement, mr. Tambunan wil trachten, een parlementaire missie naar Atjeh te doen zenden om daar dc achtergronden van de opstand te bestu deren. Mr. Tambunan is voorts van mening dat het goed zou zijn, indien de regering, als de toestand moeilijker mocht worden, een beroep zal doen op de vice-president, drs. Moh. Hatta, om zich naar Atjeh te begeven. „Merdeka" te Djakarta meldt, dat blijkens op de gearresteerde koerier Zondagavond zijn de eerste luitenant Ibrahim Saleh en 87 man van zijn com pagnie, die in Sidikalang in Tapanuli was gelegerd, van hun onderdeel ge deserteerd en naar Atjeh vertrokken, aldus is te Medan bekend gemaakt. Salch en de 87 manschappen zijn alle Atjehers, de overige 31 militairen van de compagnie waren niet van Atjeh afkomstig. Taalbederf Uit Medan wordt gemeld, dat daar Woensdag twee schepen zijn aangeko men, die honderden evacuees uit Lhok Seumawe meebrachten. Volgens zeggen van deze evacuees zijn de ordeversto ringen begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, die met vuurwapens, krissen en messen waren bewapend, kwamen zowel met auto's als met prauwen. Zij waren ge kleed in zwarte en khaki uniformen en droegen op hun mouwen kentekenen van de „Tentara Islam Indonesia" of van de „Pemuda Islam Indonesia". De opstandelingen hebben vele verliezen geleden; men had lijken zien liggen bij de haven van Lhok Seumawe. Het leger verloor een gesneuvelde. van de Darul Islam gevonden docu menten, Teungkoe Daud Beuruh, voor malig militair gouverneur van Atjeh, benoemd zou zijn tot commandant van de „Tentara Islam Indonesia" van de Darul Islam. Het blad meldt voorts, dat vele der regenten hun posten heb ben verlaten. Het plaatselijk bestuur heeft maatregelen genomen om een vacuum in de bestuursvoering te voor komen. „Merdeka" meldt tenslotte, dat de bevolking van Atjeh aan leger en politie steun verleent. De opstand zou zijn georganiseerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3