Ziekenhuiswereld behoeft eigen organisatie €RIC VEJ/CORMANJ Promotietaart gemaakt voor Winston Churchill De Belgische televisie begint eind October Grote levering van aardgas aan Zoutindustrie Hengelo Puistjes D.D.D. Goed Rotterdamse spoorwegwerken kosten 70 millioen Planning zelf ter hand nemen Gerrit Hulstzeer bekend Leids bakker, Maandag 80 jaar Ook Surinaams fruit op expositie „Schakel tussen tuin en tafel" Vlamingen en Walen kiezen verschillende beeldsystemen V.S. geven Mig-15 terug Gereed in 1959 Congres Kath. ziekenhuizen in Maastricht iTentoonstelling in de Jaarbeurshallen Bestemd voor „kleine luiden' 200.000 M3 PER DAG VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA 5 W. Casparie ridder ON. Busdienst Amsterdam Den Haag Rozenkrans-bedestond Prinses Josephine-Charlotte in blijde verwachting? Officier Legioen van Eer HET LEKWATER- PLAN Ziekenhuizen, sanatoria Tarieven verhoogd Extra kosten watersnood Financiële tegemoet koming aan gemeenten door A. Budlngton Kelland Massale fruitaanvoer in de Betuwe Dalende prijzen verwacht (Van een speciale verslaggever) Het werd ons gistermiddag in de trein naar het Zuiden al duidelijk, dat het congres van de twintigjarige Vereniging van Kath. Ziekenhuizen grote be langstelling zou trekken. Hoe Zuidelijker wij kwamen, hoe meer zusters de trein instapten, en zij zijn, zoals voorzitter Jos Maenen in zijn begroetings rede zei, de pioniersters van het katholieke ziekenhuiswezen. Haar waren ook de ereplaatsen gereserveerd, want zij vulden de zaal van de Maastrichtse Schouwburg; in de loges en galerijen daaromheen waren de andere congres gangers gezeten. De eerste avond van het congres werd reeds aanstonds een gedegen avond. De beide inleiders betoogden langs verschei dene wegen hetzelfde, namelijk dat de wereld van zieken- en gezondheidszorg zichzelf moet organiseren om op eigen gebied de volledige verantwoordelijk heid te kunnen dragen. Prof. G. H. L. Zeegers, een van de di recteuren van het Kath. Sociaal Kerke lijk Instituut te Den Haag, bouwde zijn beschouwingen op de tegenwoordig alom aan de dag tredende noodzakelijkheid van planning. Ook in de ziekenhuiswe reld is de planning gegroeid uit de nood der omstandigheden: de grote technische achterstand bleek moeilijk in te halen vanwege de schaarste aan bouwmaterialen, arbeiskrachten en fi nanciële middelen. Er moest dus nauw keurig overwogen worden wat en waar het meest nodig was. In 1949 is dus van regeringswege een urgentieplan ontstaan, dat noodzakelijk was, alhoewel er bezwaren tegen in te brengen waren. Er zijn nu tekenen «preker ging daar nader op in die erop wijzen, dat wat eerst een noodmaat regel was, een blijvend karakter zal krijgen. Het ziekenhuiswezen zal evenwel de planning zelf ter hand moeten nemen waarom, daar zou mr. dr. Loeff later nog principieel op ingaan. Prof Zeegers gaf vooral aan, hoe men tot die planning zal moeten komen, waarbij hij het pro bleem zuiver van technische zijde be keek. Men zal vast moeten stellen, hoe groot de behoefte aan ziekenhuisbedden tot een bepaald tijdstip zal zijn, en vervol gens op welke wijze men die gewenste toestand met de minste offers het dichtst kan benaderen. Met de moderne weten schappelijke methode kan men die prog nose wel niet eenvoudig, maar niettemin met een grote mate van waarschijnlijk heid stellen. Niet de overheidsdiensten, maar de maatschappelijke instellingen zullen zich dan met de uitvoering van het aldus vastgestelde actieplan moeten belasten, dat is de enige vorm, die, over eenkomstig het subsidiariteitsbeginsel, voor de katholieken aanvaardbaar is, aangezien zij de ziekenzorg niet slechts als sociale maar ook als geestelijke en apostolische zorg bezien. Veel overleg en wederzijds begrip is daarbij nodig. Op de eerste plaats moet er evenwel een ap paraat in het leven geroepen worden, dat de toestand kan overzien. Mr. dr. J. J. Loeff, secretaris van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland, gaf aan het betoog van prof. Zeegers Op de openingszitting van het congres der Vereniging van Kath. Ziekenhuizen was de staatssecreta ris voor de Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, aanwezig, onder meer, omdat hij het Sint Antonius Zieken huis te Sneek, dat daags tevoren in intieme kring zijn vijftigjarig be staan had gevierd, in het openbaar alsnog wilde complimenteren. Bo vendien, omdat hij ook persoonlijk de heer W. R. Casparie, bestuurslid van de congresserende bond en een der oudste regenten van het jubi lerende ziekenhuis, wilde gelukwen sen. Tevens deelde hij mede, dat H. M. de Koriingin de heer Casparie had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-N as* au. feitelijk de principiële ondergrond. Hij zette namelijk uiteen, hoe de opvattin gen over de staat zich gaandeweg heb ben ontwikkeld. De universele verklaring van de rechten van de mens door de Verenigde Naties is daar een officiële vastlegging van: de tegenwoordige mens eist voor zich het recht op zich in eigen milieu en naar eigen mogelijkheden volledig te kunnen ontplooien: hij wil niet gelijk opdelen in de beschikbare waarden, maar wel aanspraak maken op 't aandeel dat hij nodig heeft, niet teruggetrokken uit de gemeenschap, maar fundamenteel een met de anderen in dezelfde wereld. De samenleving beaamt die aanspraken volmondig, maar het is niet de staat met zijn dwangmacht die hen kan verwezen lijken: werkelijk persoon zijn wil zeggen, dat men zelf zoveel mogelijk zijn bestaan moet kunnen opbouwen. De staat kan slechts de voorwaarden scheppen, die daarvoor nodig zijn. De eigenlijke ver antwoordelijkheid moet zoveel mogelijk liggen bij het vrije maatschappelijke le ven. Bij het ziekenhuiswezen is daartoe tijdige organisatie noodzakelijk, niet op technische gronden derhalve, maar op principiële; een organisatie, analoog aan de bedrijfschappen, maar op levensbe schouwelijke grond overeenkomstig de geestelijke stromingen in onze samenle ving. Geen uitvoerend orgaan van de overheid, maar door haar volledig aan vaard. De Nederlandse Spoorwegen zullen de autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag openen op Maandag 19 Octo ber. Van 6.30 uur tot 23.00 uur zal een half uur-dienst worden gereden. Op Zondagen zal om het uur een bus rij den: van Amsterdam van 3.30 uur tot 22.30 uur en een laatste rit om 23.00 uur en van Den Haag van 8.00 uur tot 23.00 uur. Het tarief voor de busdienst Amster damDen Haag v.v. zal gelijk zijn aan dat voor de trein AmsterdamDen Haag. Voor de busdienst zullen even wel speciale enkele reis- en retourbil jetten en trajectsabonnementskaarten gelden. De houders van algemene abon nementskaarten der N.S. zullen op het traject AmsterdamDen Haag zowel van de treinen als van de bussen ge bruik kunnen maken. Zondag wordt een Rozenkrans-bede- stond gehouden bij O.L. Vrouw ter Nood. te Heiloo. Om 2.30 uur is er een plechtig Lof, waaronder predicatie door een van de leiders van de Rozenkranskruistocht, pater Lamb. Coopmans O.P. Daarna is er een massaal Rozenkransgebed voor vrede, welvaart en wereldverbetering. Tenslotte wordt een Sacramentsproces sie gehouden, bij goed weer door het park, anders in de kapel. 13. „Klim over de palissade heen," roept Eric. De honden hebben hen ingehaald en staan op het punt toe te springen, maar Eric heeft zijn zwaard getrokken en maait de bloeddorstige dieren met fel bliksemende slagen uit elkaar. Weer vallen do honden hem grommend aan, ze trachten hem te omsingelen op de manier der wolven, maar met een paar snelle flitsen van zijn zwaard drijft hij ze nogmaals terug, enkele ge wonde dieren rollen jankend over de grond. Met een vlugge blik overtuigt hij zich, dat zijn metgezellen op de omheining zitten, steekt zijn zwaard op en is dan met een koene sprong ook op de palissade beland. De drie mannen laten zich aan de andere zijde naar beneden vallen, terwijl achter hen de muilen der opspringende honden dichtklappen in een laatste poging de vluchtelingen te pakken. Binnen de omheining heerst grote verwarring. Doelloos hollen de knechten en krijgers door elkaar, om heer Gnuba roepend. Zodoende krijgen Eric en zijn makkers gelegenheid veilig door de slotgracht te waden; als zij op het droge staan, fluiten dt eerste pijlen hun om de oren. Gelukkig heeft de Noorman bij zijn aankomst op de hofstede de ligging goed opge nomen. „Hierheen," schreeuwt hij en zigzaggend, om de boogschutters geen gelegenheid tot mikken te geven, stormen ze tegen een helling op, de kortste weg naar het woud nemend, terwijl overal om hen heen de pijlen zich trillend in de grond boren. Eerst als zij het bos een heel eind zijn binnengedrongen, staat Eric stil. „Niemand gewond?" vraagt hijomziende. Alleen Haljra geeft antwoord. „Waar is Gunnar?" zegt Eric scherp. „Welke Gunnar?" stamelt Half ra hijgend. De derde man." bijt Eric hem ongeduldig toe. „We waren toch met zijn oneen? „Gunnar! Gunnar!" roept hij dan, in het rond speurend. Er volgt geen antwoord. Dt jongeman is verdwenen! (Van onze correspondent) Zoals de promotie een kroon op de universitaire studie zet, zo wordt het traditionele promotiediner bekroond door een promotietaart, een specialiteit, waarmede banketbakker Gerrit Hulst te Leiden grote vermaardheid heeft ver- Gistermorgen hebben Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en minister-president Drees een bezoek gebracht aan het Jubileumcongres van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding van de Tuberculose. Het kleindochtertje van de voor zitter van de vereniging, de tien-jarige Fransje Westermann, bood de Prinses een boeket anjers aan. (Van onze Utrechtse correspondent) Het is niet het leven „des gerusten landmans dat vredig henen rolt", maar een leven van kundige en actieve land en tuinbouw, dat op zo'n smakelijke en tevens efficiënte wijze de producten van harde arbeid, kan exposeren in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Op de ten toonstelling „Schakels tussen tuin en ta fel" die gistermorgen door de burge meester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranitz, in tegenwoordigheid van de Su rinaamse Gouverneur is geopend, kan men een bonte mengeling van kleurige en fleurige producten, die tuin en tafel sieren, bewonderen. De producten die geëxposeerd zijn on der de motto's „Laat bloemen uw tolk en fruit uw antwoord zijn", en „Het is de groente die het hem doet" doen door hun kwaliteit en smakelijke etalering de bezoeker watertanden. Utrecht, het marktcentrum van Neder land, zo zei de burgemeester in zijn openingsrede, verheugt zich dat zij ten derde male deze steeds groter wordende vakbeurs mag huisvesten. Men kan ver baasd staan over de grote vlucht die de ze nationale expositie, waar vakman schap en research-werk hand in hand gaan, genomen heeft. Ondanks de toenemende bevolking blijkt onze land- en tuinbouw in staat, dank zij de energie van de producenten, zelfs nog belangrijke hoeveelheden te ex porteren. Hetgeen ongetwijfeld toege schreven mag worden aan de hoge kwa liteit van het Nederlandse product. De beurs onderscheidt zich van de andere vakbeurzen door de voorlichting die zij ook aan de consument geeft. Voor de eerste maal zijn ook de sier- gen in te lopen zullen nog aanzienlijke teelt-producten vertegenwoordigt op de ze beurs, en spreken de fraaie snij- en potbloemen in hun eigen taal mee in hel kleurengamma op de expositie. In een aparte afdeling is het Suri naamse citrus en ander fruit tentoon gesteld. De twee Rijksdelen reiken el kaar hier de hand. Tot verhoging van de couleur locale, speelt een orkestje de typische Surinaamse muziek en lopen de vrouwen, dip de bezoekers een part van een verrukkelijke grape-fruit of si naasappel aanbieden, in de bekende Su rinaamse Kottomissie-kleding. Suri naamse planten leende men van de Hor tus Botanicus en ook de fauna is aanwe zig. Wij hopen, aldus de burgemeester, dat deze tentoonstelling zal mogen bijdragen tot de economische samenwerking tussen Suriname en Nederland. De burgemeester overhandigde, onder een hartelijk applaus de burgemeesters penning aan de heer F. de Lange, secre taris van de Stichting „Schakels tussen tuin en tafel", die zich zo bijzonder ver dienstelijk maakte bij de organisatie en opbouw van deze expositie. De Belgische bladen melden, dat prinses Josephine-Charlotte, die begin van dit jaar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting is. Het prinselijke paar verblijft op het ogenblik bij Prinses Ingeborg -van Zweden, de grootmoeder van prinses Josephine-Charlotte. Mr. H. G. J. Maas Geesteranus, thans woonachtig te Heiloo, is door de rege ring van de Franse republiek bevor derd tot officier in het Legioen van Eer. De heer Maas Geesteranus heeft o.a. het oudheidkundig genootschap te Ganger opgericht. worven. Generaties van studenten ken nen hem als de Leidse promotiebakker; Leidse reünisten, thans hoog gezeten in landsbestuur of wetenschap, bewaren de prettigste herinneringen aan deze kleine, altijd opgewekte bakker, die in de loop der jaren een bijzondere en zelfs vooraanstaande plaats in het Leid se universitaire leven heeft gekregen. Wanneer hij Maandag zijn tachtigste verjaardag viert, zal dat nog eens dui delijk blijken. Want er is een feest comité gevormd, dat klinkt als een klok. En de reünisten, die er zitting in heb ben, lopen met grote plannen rond voor een hartelijke huldiging, die zelfs tot 3 October duren zal, de grote dag van Leidens jaarlijks feest. Het contact met de studenten was voor bakker Hulst aanleiding zich toe te leggen op het maken van promotie taarten, fraaie meesterstukken, die hem de titel van grootmeester in de banket bakkerskunst verschaften. Een promotie diner van standing was zonder promo tietaart van Gerrit Hulst niet denkbaar. Begrijpelijk daarom, dat hij op zekere dag een telegram ontving het is nog te vinden in een van zijn herinnerings albumsmet de opdracht een promotie taart te maken voor Prinses Juliana, die 31 Januari 1930 promoveerde. Het werd een uniek kunstwerk, voorstellend het huis 't Waelre te Katwijk aan Zee, waar de toenmalige kroonprinses tijdens haar Leidse jaren woonde. Het bezorgde hem roem en daarom was het niet meer dan vanzelfsprekend, dat niemand anders dan Gerrit Hulst in 1946 de promotietaart mocht maken voor Winston Churchill, die aan het promotiediner de voor bakker Hulst onvergetelijke verzuchting slaakte, dat het jammer was zoiets kapot te moeten snijden. Enige dagen en nachten had de promotiehakker onafgebroken aan het kunstwerk gezwoegd, een afbeelding van de Academie. Onder de honderden taarten, die in de loop der jaren door hem gemaakt werden, bevonden zich de meest vreemd soortige voorstellingen, zelfs eens een Boeddhabeeld met tempel. Voorts ge bouwen, koetsen, mensen, dieren, enfin, noem maar op; de opdracht kon zo vreemd niet zijn of de promotiebakker maakte er een kunstwerk van. In het jaarverslag 1952 van het Pro vinciaal Waterleidingsbedrijf van Noord- Holland wordt ten aanzien van het Lek- waterplan opgemerkt, dat de hiervoor door de gemeente Amsterdam en de Pro vincie opgerichte N.V. Watertransport Mij. Rijn-Kennemerland, in 1952 haar werkzaamheden begon. Men hoopt, dat de aan te leggen werken in de loop van 1957 gereed zullen komen en in exploita tie zullen kunnen worden genomen. Tot dat tijdstip zullen de zgn. aanloopkosten van de W.R.K. ten laste van de Gemeen tewaterleidingen van Amsterdam en van het P.W.N. worden gebracht. Voor het P.W.N. betekent dit een jaarlijkse lasten verhoging van circa f 175.000, terwijl, zodra de werken gereed zullen zijn en tot infiltratie van Lekwater kan worden overgegaan, de productiekosten van het af te leveren water hierdoor met circa f 500.000 per jaar zullen stijgen. De met infiltratie samenhangende stijging van de productiekosten en de voor een ver antwoord financieel beleid noodzakelijke grotere afschrijvingen maken een verho ging van de inkomsten onvermijdelijk. Aan een tariefsverhoging zal dan ook niet meer zijn te ontkomen. In de Staatscourant is gepubliceerd de prijzenbeschikking ziekenhuistarieven 1953. In verband met kostenstijgingen, ten gevolge van de verkorting van de ar beidsduur in de ziekeninrichtingen van 51 tot 48 uur per week, wordt de zie kenhuizen en sanatoria toegestaan hun tarieven met ingang van 1 October met f 0.30 per verpleegdag te verhogen. De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen mede gedeeld, dat de regering een tegemoet komingsregeling heeft getroffen voor de gemeenten, die extra kosten hebben gemaakt in verband met de watersnood, naar analogie van die, welke bestaat ten aanzien van de kosten voor oorlogs slachtoffers. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. De directeur-generaal van de Belgi sche Nationale Radic-omroep Jan Boon heeft vandaag aan de pers het team voorgesteld, dat instaat voor het ver zorgen van het televisieprogram, waar mee Zaterdag 31 October van wal wordt gestoken. Niet alle eigenaars van een televisietoestel zullen op die Zaterdag de beelden kunnen opvangen. Voorzo ver zij niet in het Brusselse stadsgebied wonen, zullen zij hiertoe zelfs helemaal niet in staat zijn. Het zit zo, dat om te (Van onze Haagse redactie) Een hoeveelheid van niet minder dan tweehonderdduizend kubieke meter aardgas zal per dag aan de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo worden geleverd voor een prijs die pre cies overeenkomt met het equivalent in kosten die deze fabriek moet maken wanneer zij steenkolen als brandstof gebruikt. Dit is een grote hoeveelheid, als men weet dat de Nederlandse Aard olie Maatschappij de regering voor de duur van twintig jaar de levering van 400.000 kubieke meter per dag heeft ge garandeerd. De bedoeling van deze transactie is niets anders dan voor de korte tijd van twee jaar een hesparing te verkrijgen op onze nationale delf stoffen. De prijs is aanmerkelijk lager dan die welke elders in Twente wordt betaald. De animositeit, die daaruit bij het be drijfsleven zou kunnen ontstaan, zal zeker verdwijnen wanneer men de mo tieven kent die de regering tot deze onge wone transactie hebber; gevoerd. Het gaat er namelijk om te voorkomen dat de bronnen van het aardgas, die tegen de Duitse grens aan zijn gelegen, in capaciteit achteruit zouden gaan omdat zij niet geheel zouden worden geëxploi teerd. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat door de reeds veel sterker ont wikkelde exploitatie op Duits gebied dan ook Nederlandse grondstoffen verloren zouden gaan De overeenkomst met de Koninklijke 'Nederlandse Zoutindustrie zal de maatschappij geen enkel voor- of nadeel opleveren, maar wel voor het ge hele land een besparing betekenen op onze energiemogelijkheden. Het bedrijf is voor deze transactie uitgekozen omdat het een groot en vooral een continu- verbruik heeft. Een ander bericht uit de aardgaswe reld. dat wel verrassend maar minder aangenaam klinkt, is, dat aanwending voor chemische doeleinden van deze Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet nv huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood 38 „Zodra ik weg ben," zei hij streng, „sluit je de deur en doet de ketting er op." „Ja, mijnheer. Dank u wel, mijn heer," zei ze. „Welterusten," zei hij grimmig. Hoofdstuk 14. Als men mijnheer Portmans ogen ge loven mocht, dan had hij een zware nacht achter de rug. Sherry merkte, dat zijn hand trilde, terwijl hij naar een potlood zocht. Ze had de brochure voor het linnen in ontwerp gereed, al vond ze het onzinnig er mee door 4e gaan, nu het linnen zelf gestolen was. Toen zij Portmans kantoor betrad, was de secretaresse afwezig, terwijl Roger Newsome in geen velden of we gen te bekennen was. Ze was dus alleen met de inkoper. Hij bood haar een stoel tegenover hem aan zijn bureau aan. „Ik dacht, dat u eigenlijk liever met de brochure wilde stoppen," zei Sher ry, „want u kunt de klanten toch niet tevreden stellen." „Mijn schuld is het niet, en ook niet van de afdeling," zei hij. „Nee," zei ze, na eën ogenblik naden ken, „maar iemand zal toch de schuld krijgen, Hoe konden de dieven het we ten? Ik bedoel hoe konden ze het zo lang van te voren weten, dat ze een overval op touw konden zetten?" „Daar heb ik de hele nacht over ge piekerd. Er moet een lek geweest zijn." „Een opzettelijk lek," zei ze, „geen toevallig lek." „Ik kan het niet geloven," zei Port man. „Geen mens op de afdeling is daartoe in staat. En toch moet iemand het gedaan heben. Ik zal er achter ko men. En ik zal het bewijs leveren ook. Ik zal het hem inpeperen Hij brak „Sherry!" zei Portman met klem. Zijn hij. gezicht stond gespannen. Hij scheen „Om iemand een aanzoek te doen," door een of andere emotie overweldigd zei ze. „Als het dat tenminste is. Mijn- te worden, en hij beefde. „Ik geloof, dat heer „Prothero" zou het helemaal niet ik naar Europa moet," zei hij. goedkeuren, als hij wist dat zijn onder kot het gevaar voorbij is?" vroeg zij, geschikten elkaar in kantoortijd ten en hij kleurde en ontweek haar blik. huwelijk vragen. Erg onredelijk, vind „Ik bedoel op zakenreis, 't Is lang jjj geleden sinds ik voor het laatst naar 'Hij veri00r geen moment zijn zelf; zijn zin af, alsof hij schrok van zijn het buitenland ben geweest. Dit ver- heheersine en voor het eerst voelde zij pi crnn wnnrrlpn 1 loc rinrinrrl w-,4; v.!.,,..,. non 4 6' 1rr;- eigen woorden. „Hem?" vroeg Sherry, en ze kneep haar ogen half toe. „Ik noem geen namen," zei Portman op scherpe toon. „Maar de beginletters," zeiSherry. „Eén van ons tweeën denkt aan twee beginletters." Ze bedekte haar ogen met haar handen en deed alsof ze zijn ge dachten probeerde te lezen. „Een heer links van mij denkt aan een R, De tweede letter is nog niet duidelijk. Een M of een N. Wacht, nu wordt het hel derder. Juist. De heer denkt aan een R en een N." „Dat heb ik niet gezegd," zei Port lies dwingt mij nieuwe relaties aan te spreken." „O." „Sherry!" herhaalde hij, en zweeg weer, alsof hij er niet toe kon beslui ten te zeggen wat hij op het hart had. „In kantoortijd heet ik juffrouw Madigan," zei ze. Hij boog zich naar voren, en maakte een gebaar alsof hij zijn handen naar haar wilde uitstrekken. Zijn stem kreeg iets smekends. „Ik ga niet graag alleen," zei hij. „De meeste mensen niet," antwoord de zij kalm, doch haar hart klopte on- mam op de toon van iemand, die niet ™t*£. ""«atie «1 verhelen wil. dat zijn toehoorder goed geraden heeft. „Ik was weg. Ik zat in het Zuiden." „En hij was hier. Hij kon doen wat hij wilde." ,,'t Zou eenvoudig verschrikkelijk zijn," zei Portman. „Ik kan het niet ge loven." „Dat vind ik ontzettend edelmoedig van u," zei Sherry. Er liepen kleine rillingen langs haar rug. Ze had sterk de indruk, dat Port man welbewust het gesprek deze kant op dreef. Zouden ze werkelijk zover gegaan zijn, dat ze ook nog voor een soort bewijs gezorgd hadden? Of zou het een echt bewijs blijken te zijn? Per slot van rekening was haar vertrouwen in Roger Newsome slechts een kwestie van intuïtie. „De meeste mensen hebben liever ge zelschap op reis." Hij aarzelde een ogenblik, ,,'t Gaat mij niet om gezelschap zonder meer." zei hij. „Waarom dan? Zoekt u een hofnar of zoiets?" „Ik wil een vrouw, Sherry," zei hij. „Grote genade!" riep zij uit. Mijnheer Portmans gezicht onderging een merkwaardige verandering. Zijn ogen verloren hun koortsachtige blik, én om zijn mond kwam een sterke, vastberaden trek. Zijn stem klonk ont stellend beheerst. „Jou wil ik, Sher ry," zei hij. „Nee maar, hoe bestaat het!" zei ze. „En dat op zo'n uitgelezen tijdstip!" „Om naar Europa te gaan?" vroeg een zeker respect voor hem. Zijn woor den klonken overwogen. Het scheen of hij zijn eigen verlangen ondergeschikt maakte aan de dwingende logica van zijn verstand. „Jij hebt iets in mij aangeraakt, Sher ry. Ik heb nog nooit ,een meisje ont moet zoals jij. Voor het eerst van mijn leven ben ik werkelijk verliefd. Ik ben stapel op je." „Dat je stapel bent, geloof ik." „Integendeel," zei hij. „Afgezien van mijn oprechte genegenheid voor jou ge loof ik dat het bovendien heel goed is. En dat het een geschikte gelegen heid is. Ik ben van plan naar Europa te gaan. Er zijn tal van relaties die bewerkt moeten worden. Het zou dus een combinatie van huwelijksreis en zakenreis worden." „Je maakt het wel bijzonder aan trekkelijk," zei ze ironisch. „En hoe verdelen we de tijd? Fifty-fifty?" „Je hebt alles," ging hij kalm en kop pig voort. „Alles wat ik in een vrouw zoek. Je bent mooi, intelligent, be schaafd, en van goeden huize." „En wat breng jij mee?" „M'n kennis," zei hij. „Een uitgebreide en diepgaande vakkennis, en de ambi tie om verder te komen. Ik zou het heerlijk vinden je allerlei mooie din gen te geven, Sherry. Ik heb grote toe komstplannen. Het leven in Amerika bevalt mü in somige opzichten niet. (Wordt vervolgd). nieuwe grondstof in ons land voorlopig nog geen kans maakt, omdat, naar men in Den Haag zegt, het bedrijfsleven de nodige projecten voor dit doel niet tij dig heeft uitgewerkt. Het is bij vage plannen gebleven en blijkbaar durft men de consequenties niet aan. Ook in dit opzicht voelt de regering zich versterkt in haar opvatting dat het aardgas voor lopig via de gemeentelijke installaties voor huishoudelijk gebruik dient te worden aangewend. Vanzelfsprekend speelt ook de prijs politiek bij dit alles een grote rol. Na dat het gas aan zesentwintig gemeenten in het Noordoosten was aangeboden, zijn thans met veertien van haar overeen komsten aangegaan. De contracten moe ten echter nog worden opgesteld. Met de twaalf andere gemeenten is de rege ring nog in onderhandeling. Aan alle is dezelfde prijs aangeboden, nl. 6'A ct. per kubieke meter van 4000 calorieën, hetgeen voor het aardgas, dat 8000 ca lorieën bezit, neerkomt op 13 ct. per kubieke meter. Deze prijs is volgens de regering van die aard, dat de gemeen ten dan kunnen beschikken over goed koper gas dan zij in hun eigen plaatse lijke fabrieken kunnen produceren, zelfs wanneer in aanmerking wordt genomen dat zij daarvoor hun installaties zullen moeten omschakelen en dus deze inves teringskosten zuilen moeten maken. Inmiddels is het buizennet voor het vervoer van het gas, dat met de bijko mende pompinstallaties op dertig mil- üoen komt, bijna gereed. Het is in ui terst snel tempo gelegd. De Ver. Staten hebben aangeboden de MIG-15 straaljager, die Maandag morgen door een Noord-Koreaanse pi loot naar Zuid-Koreaans gebied is ge vlogen, aan zijn „rechtmatige eigenaars" terug te geven. Tezelfder tijd heeft het commando van ae V.N. voor de duur van de thans lo pende vredesonderhandelingen het aan bod ingetrokken, om 50.000 dollar uit te betalen aan elke volgende piloot die een Mig-15 straaljager naar het Westen overbrengt. Er wordt in de verklaring met geen woord gerept of de betaling van de 100.000 dollar aan de piloot, die begin deze week de eerste Mig-15 aan de geallieerden overleverde, nog door gang zal vinden. Volgens het Ameri kaanse ministerie van Defensie echter zal de vlieger het bedrag wél uitbe taald krijgen. Het „Centraal College" te Fayette, dat zich blijkbaar zorgen maakt over het feit, dat de met een MIG-15 naar Zuid-Korea gevluchte Noord-Koreaanse piloot van de Engelse taal slechts de woorden „okay" en „no" machtig is, heeft hem ondanks de honderdduizend dollar, die hij aan de Russische straaljager ver diend heeft een studiebeurs aangebo den, voor het geval hij toestemming krijgt zich in de V.S. te vestigen. beginnen alleen te Brussel een zendsta tion, geïnstalleerd op de koepel van het Justitiepaleis, in werking treedt. Dat wil zeggen dat de beelden bin* nen een straal v:jn dertig a vijftig kilo meter opgevangen kunnen worden. Pas eind April wil men de Antwerpse Boe- rentoren en de Luikse zendmast inscha kelen en nog later hoopt men relais stations te bouwen te Tielt, Mechelen, 's-Gravenbrakel en Neufchateau. Bel- gië's ethnische dualiteit heeft de tele visiemannen niet alleen verplicht voor Vlaamse en Franstalige programma's te zorgen, maar ze heeft hun ook techni sche zwarigheden bezorgd. De Franstaligen wensten hun toestel op het Franse systeem der 819 beeldlij' nen te kunnen inschakelen, terwijl de Vlamingen de 625 lijnen van de Neder landse televisie verkozen. Men heeft aan beide partijen voldoening geschon ken, hetgeen meebrengt dat de Belgen die van de twee ruiven willen eten hun toestel van een transformator moeten voortien. Men zal in den beginne althans zich zoveel mogelijk toeleggen op de ver overing van een publiek van arbeiders kleine middenstanders, zodat het peil van de uitzendingen voorzeker wel enige critiek zal uitlokken van de op fijnere kost afgestemde bevolkings groepen. De voorbereidingen van de televisie uitzendingen hebben tot dusver reeds een aardig centje gekost. Voor 1953 werden niet minder dan 200 millioen francs op het budget uitgetrokken. De orders voor het materieel werden voox 65 procent bij Belgische firma's ge plaatst. (Van onze correspondent) In het fruitland tussen de grote rivie ren draaien de veilingen momenteel op hoogspanning. Enorme hoeveelheden kwaliteitsfruit worden in deze dagen aangevoerd en op verschillende veilin gen zit men met de handen in het haar, hoe deze monsterachtige stroom appels en peren zonder stagnatie te kunnen verwerken. Verloopt anders de aanvoer van winterfruit meestal langs banen der geleidelijkheid, nu wordt de gehele oogst in een keer aangevoerd. De oorzaak van deze plotselinge massale aanvoer zijn de slechte weersomstandigheden van de laatste week; het gevolg zal waarschijn lijk een niet geringe prijsdaling op de markt zijn. Het gure najaarsweer met de hevige stormvlagen in het begin van deze week, heeft de fruittelers in de Betuwe en t Land van Maas en Waal hals over kop naar hun boomgaarden doen hollen om de rijke oogst, die anders nog een poos je zou blijven narij pen. voor totale on dergang te behoeden. Grote hoeveelhe den appels en peren lagen reeds onder de bomen. Dit beschadigde fruit i« veelal buiten de veilingen om verkocht voor zeer lage prijzen. Het fruit dat de eerste stormvlagen heeft overleefd is nu haastig geplukt. Daaronder zijn bijzonder goede kwali teiten Goudreinetten en Bellefleuren. Ook de houdbare soorten peren zijn van uitnemende kwaliteit. Voor een deel verdwijnt het fruit in de koelhuizen, voor een ander deel wordt het naar veilingen gebracht. Doordat echter alle fruitkwekers tegelijk aan het plukken geslagen zijn, worden er zulke enorme partijen op de veilingen aangevoerd dat hier en daar reeds stagnatie is opge treden. Er wordt practisch aan de lo pende band geveild cm aan deze gewel dige aanvoer het hoofd te kunnen bie den. Verwacht mag worden dat deze massale aanvoer ook op de markt voel baar zal zijn. Wat inhoudt, dat men fruit van bijzonder goede kwaliteit en lang houdbaar voor zeer schappelijke prijzen zal kunnen kopen. ENGELAND. Een Britse en een Amerikaanse militair zijn om het leven gekomen bij mislukte landingen van hun vliegtuigen op vliegdekschepen, die deelnemen aan de N.A.T.O.-zeemanoeu- vres „Marüter". De kosten van de uitgebreide spoor wegwerken te Rotterdam zijn begroot op f 70 millioen. Dit omvangrijke werk om vat o.a. de bouw van de nieuwe stations Rotterdam C.S. (vroeger D.P.), Beurs en Feyenoord, de aanleg van de nieuwo baan NieuwerkerkRotterdam-Noord, en de bouw van de nieuwe reizigershal te Rotterdam-Noord, gelegen aan de ceintuurbaan. Tegelijkertijd moeten door en over deze ceintuurbaan nog enige vrjje kruisingen ten behoeve van het wegverkeer worde» gemaakt. Men ver wacht dat het gehele bouwproces in 1959 gereed zal zijn. Zoals bekend wordt het Maas-station per 4 October opgeheven. Hierdoor zal het reizigersvervoer op C.S. (vroeger D.P.) stijgen met 35 pet., het bagage- en fietsenvervoer met 400 pet. Door het opheffen van het Maasstation en een deel van de ceintuurbaan kan een eenvoudige hoogwaterkering worden verwezenlijkt. Als het gehele project gereed zal zijn zal Rotterdam-C.S. zes perrons omvat ten. De perrons 5 en 6 komen ter be schikking van het treinverkeer Utrecht, het derde en vierde perron krijgen het treinverkeer AmsterdamRotterdam v.v. te verwerken, terwijl het eerste en twee de perron voor het verkeer met Hoek van Holland gereserveerd zullen blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5