Adenauer wil de eenheids- vakorganisatie niet D.G.B. zelf tracht nu echt neutraal te worden splitsen Pleidooi voor verlichting van belastingdruk Euwe wint op magistrale wijze van Stahlberg f DOMEIN DHR VIÜ.OUW Nederlandse vrouwen worden besmet met Parijse élégance Maaltijden ill (Ic HERFST f SCHEEPVAABIBERICHTEN s c f r 0 A R Consequenties van de verkiezingen Kotov zegeviert over Aver bach Mode en persoonlijkheid J VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGfNA 7 Socialisten verliezen belangrijk steunpunt V er bond Nederl. Werkgevers Progressie remt aanbod risicodragend kapitaal Twee nieuwe K.L.M- lijnen „Nederlands N.-Guinea" Tweemaandelijks tijdschrift Candidatentournooi te Zürich Acht spelers van Rapid in Oostenrijks elftal Ned. militaire waterpolo- ploeg wint met 190 Sportflitsen Wijziging van de militaire pensioenwet 1914'18 gevraagd Examens MARKTBERICHTEN (Van onze correspondent in Duitsland) De verrassende overwinning van de Duitse christen-democratische party en daarmee van de bestaande regering van Bonn heeft op het gebied van de buitenlandse politiek reacties verwekt, die zich in de toekomst nog duidelijker zullen aftekenen. De gewijzigde houding van Engeland tegen over de Europese Defensiegemeenschap is er slechts een van. Dit heeft tot gevolg, dat men niet dadelijk opmerkt, welke gevolgen de volkomen nieuwe situatie in het binnenland heeft. Welnu, onmiddellijke consequenties van de nieuwe politieke verhoudingen in West-Duitsland zijn de zeer concrete po gingen de structuur van de bestaande eenheidsvakorganisatie geheel te wijzigen. Van verschillende zijden hebben christelijke groeperingen deze po gingen ondernomen en de strijd om de uiteindelijke oplossing is in volle gang. Wie de machtige positie van de Duitse D.G.B. met zijn 6 millioen leden, zijn strakke, sterk socialistisch gerichte leiding, zijn grote staf wetenschappe lijke medewerkers, zijn vele periodieken etc. kent, en wie zich nog herinnert, welke druk de D.G.B. met stakingen, verklaringen, dreigementen etc. op het parlement en de regering uitoefende, begrijpt volkomen, dat nu een politiek gevecht wordt gestreden. Op het moeilijkste ogenblik zijn de schermutse lingen naar achter de schermen verplaatst. Een soort veldslag bij maneschijn. Niemand wil blijkbaar de situatie nog meer toespitsen. fend, zelf oud-bestuurder van de chris telijke vakbeweging en mede-oprichter van de D.G.B., heeft na 1945 binnen de C.D.U. de zogenaamde christen-demo- kratische „Sozialanschüsse" gevormd, om binnen de C.D.U. de werknemers samen te vatten. Met zijn medewerker Joh. Albers en de C.D.U.-minister-president Karl Arnold heeft Kaiser besprekingen Zoals men weet, begon de crisis over de positie van de D.G.B. enkele weken geleden, toen de D.G.B. in een verkie- zingsoproep duidelijk partij koos voor de socialistische oppositie. Daarmee was de grens bereikt. De christelijke werk nemers kwamen in verzet. Ten eerste kwamen de katholieke arbeiders, die in de zuiver religieuze standsorganisatie, de Katholische Arbeiterbewegung (K.A.B.) georganiseerd zijn, op 23 Aug. 1953 in Recklinghausen samen. Ze pro testeerden tegen de manifeste breuk van de politieke neutraliteit, die de eenheidsvakorganisatie had begaan, en zij besloten een comité van actie te vor men, om te onderzoeken, wat de chris telijke arbeiders in deze situatie moe ten doen, d.w.z. of zij een nieuwe chris telijke vakbeweging moeten oprichten. In dezelfde geest spraken zich de Evan gelische Arbeitervereine uit. Deze groe pen omvatten tezamen ongeveer 30 a 40 duizend arbeiders, maar terecht wordt vermoed, dat dit aantal^ zal groeien, omdat bij de laatste verkiezin gen de S.P.D. ook in de traditionele industrie-gebieden vele stemmen aan de C.D.U. verloor. Klaarblijkelijk dachten de leiders van de K.A.B., prelaat Schmitz en de C.D.U.- afgevaardigde Johannes Even. aan de heroprichting van de christelijke vak beweging. In de jongste verklaringen van Even komt inderdaad duidelijk naar voren, dat hij niet meer aan een struc tuurwijziging van de D.G.B. gelooft. De Eenheidsvakorganisatie heeft veel te vaak politieke neutraliteit beloofd en zich veel te vaak aan deze belofte niet gehouden. De K.A.B. is nu blijkbaar van mening, dat er een christelijke vak beweging moet komen. Maar de K.A.B. is niet de enige groe pering van de,christelijke werknemers. JaJjob Kaiser, de bondsminister van vraagstukken, geheel Duitsland betref met de D.G.B. geopend en een andere oplossing voorgesteld: christelijke frac ties binnen de D.G.B., het bondsbestuur van de D.G.B. met twee christelijke leden vermeerderen en soortgelijke ver anderingen in de gehele hiërarchie door voeren. Nu bestaat er tussen de beide groe pen van christelijke werknemers een duidelijke spanning, de K.A.B. heeft bij monde van Even verklaard, dat Kaiser niet in naam van de Katho lieke arbeiders kan spreken. Zeker is de K.A.B. de eigenlijke represen tatieve organisatie, maar de tegen stelling tussen Kaiser en de K.A.B. zal de beslissing niet eenvoudiger ma ken. Wat doet echter de D.G.B. zelf? Hoe reageert hij op deze verschillende po gingen, aanvallen en voorstellen? Het viel in ieder geval algemeen op, dat de D.G.B., die destijds met klem een „betere Bondsdag" eiste, nu na de ver kiezingen verklaarde, de uitslag van deze demokratische verkiezingen te er kennen en te respecteren. De S.P.D. was er zeer ontevreden over, want dui delijk bleek, dat de D.G.B. de christe lijke arbeiders voorzichtiger wilde be handelen. Klaarblijkelijk wil de D.G.B. nu wer kelijk neutraal worden, om de christe lijke arbeiders niet te verliezen, die voor hem n u kostbaarder zijn dan vóór de verkiezingen. Zeker heeft de S.P.D. daarmee een van de belangrijkste binnenlandse steunpunten zo goed als verloren. Voorlopig tenminste. Maar er is nog geen beslissing gevallen. Want veel hangt ook van de opvattingen van Adenauer af, die naar verluidt voor- De vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. M. Simonis, heeft in de recente belastingherziening door de overheid aanleiding gevonden om een uiteenzet ting te geven over de gedachten welke o.m. in de kringen van dit Verbond leven ten aanzien van ons huidig belas tingstelsel. In een speech, welke hij voor de radio hield, wijst de heer Simo nis er op, dat, hoewel tengevolge van wekelijkse verplichtingen 45 pet. van de uitgaven der overheid onverander baar vastliggen en hoge belastingen noodzakelijk maken, de grondslagen waarnaar onze in het algemeen nog te zwaar drukkende belastingen worden geheven ondanks de aanhangige wets voorstellen nog te zeer een hindernis vormen voor een evenwichtige ontwik keling van het particuliere bedrijfs leven. De enorme expansie fler industriële bedrijvigheid in de laatste vijftig jaar is te danken geweest aan de particuliere ondernemingen, die voor zover in N.V.-vorm werkzaam leefden onder het regime der Dividend- en Tantième belasting; alleen hetgeen uitgedeeld werd, was belast. De ondernemingen konden hierbij reserves vormen en, aldus spreker, alleen daaraan is het te danken geweest dat in de zware crisis der dertiger jaren zo weinige ten onder zijn gegaan. Terugkeer tot dit belastingsysteem is niet mogelijk, maar waarom niet een tussenweg gevolgd, lagere belastingen op ingehouden win sten? Hierdoor zou één der grootste be zwaren van het bedrijfsleven tegen het huidige fiscale regime, n.l. belasting van de schijnwinst hierdoor aan beteke nis verliezen. Met betrekking tot het laatste punt merkte de heer Simonis op dat, mocht toepassing van de vervangingswaarde leer voor bedrijfsmiddelen fiscaal tech nisch bezwaarlijk zijn, dit niet van toe passing is op het ijzeren voorraadstelsel. Een tweede bezwaar dat tegen het fis caal behaalde-winstbegrip kan worden aangevoerd is de vaststelling der winst per jaar. Het winstcijfer van één jaar is in het bestaan van de onderneming een willekeurig iets; samenvoeging van de resultaten van enkele jaren en be rekening van de definitieve belasting daarover ware beduidend beter. Deze verdeling in jaarmoten werkt bijzonder onrechtvaardig ten aanzien van de eigenaars van éénmanszaken en ven noten in vennootschappen onder firma's door de zware progressie in het tarief van de inkomstenbelasting. De geschiedenis van de ontwikkeling van vele thans grote ondernemingen is geweest de groei van éénmanszaak tot publieke naamloze vennootschap. Heden ten dage is, aldus de spreker, die ont wikkeling practisch niet meer mogelijk: het tarief van de inkomstenbelasting vormt een onoverkomelijke barrière. Wanneer men ernst wil maken met een bedrijfsleven in particuliere hand, dan zal men het ontstaan en de groei van éénmanszaken e.d. mogelijk moeten maken door een vermindering van de overmatige progressie uit het tarief inkomstenbelasting. De voorgestelde verlaging, die niet meer dan ten hoog ste f 740 per jaar beschikbaar stelt, is hoezeer op zich te waarderen in dit verband volgens de vice-voorzitter van het Verbond Nederlandse Werkgevers niet veel meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Verlaging van de progressie zou nog een anc'er voor het bedrijfsleven be langrijk gevolg meebrengen, n.l. een verhoging van het aanbod van risico dragend kapitaal. Deze bron tot finan ciering van het particuliere bedrijf is heden ten dage vrijwel opgedroogd. De structuur van onze op vrije onderne mingen gebouwde volkshuishouding kan het aanbod van risicodragend kapi taal uit particuliere besparingen echter niet missen. Met ingang van de winterdienstrege- ling zal de K.L.M. twee nieuwe lijnen aan zijn reeds uitgebreid net toevoegen, Iedere Zondag zal via Frankfurt, Istan- boel en Beiroet naar Teheran worden gevlogen en iedere Woensdag via Dus- seldorp, Wenen en Istanboel naar Cairo. Voorts zal de Tsjechische Lucht vaartmaatschappij C.S.V. de dienst Am sterdamPraag hervatten. Deze dienst wordt twee maal per week gevlogen. De K.L.M. zal de dienst op Praag even eens twee maal per week blijven vliegen. lopig de oplossing van Kaiser schijnt te steunen: christelijke fracties bin nen een D.G.B., die zelf strikt neu traal blijft. Daarmee is de K.A.B. ech ter geenszins tevreden, want zij heeft geen enkel vertrouwen meer in de beloften van de D.G.B. Daardoor wordt dus nog eens duidelijk, hoe zeer de tegenstelling binnen het chris telijke kamp een energieke en moe dige beslissing remt. Het standpunt van Adenauer lijkt verrassend, want hij heeft veel last van de D.G.B. on dervonden en vaak laten doorsche meren, dat een christelijke vakbewe ging hem liever was. Maar dit was in een tijd, toen de S.P.D. nog sterk en de D.G.B. nog agres sief was. Nu is de situatie gewijzigd: de S.P.D. verzwakt en de D.G.B. bakt zoete (strikt neutrale) broodjes. Wat wint Adenauer met de oprichting van een christelijke vakbeweging? Het gevolg zou zijn, dat de grootste helft van de D.G.B. onmiddellijk socialistisch wordt en tezamen met de S.P.D. een veel krachtiger oppositie gaat voeren dan tot nu toe. Bovendien zou een christe lijke vakbeweging de linker vleugel van de C.D.U. versterken, wat voor een man als Adenauer ook niet veel aan trekkelijks biedt. Daarom schijnt de uitermate elastisch manoeuvrerende grijze bondskanselier de voorkeur te geven aan een grote D.G.B., die pootjes geeft, boven een kleinere D.G.B., die bijt. Daarom steunt Adenauer blijkbaar Kaiser, met wie hij het in de verkie zingscampagne helemaal niet eens was. Want Kaiser had voor een coalitie met de S.P.D. gepleit. De K.A.B. echter is van mening, dat de D.G.B. vaker mooi weer speelde en alle mogelijke dingen in vooruitzicht stelde maar steeds weer de oude dui delijk socialistische lijn volgde. De K.A.B. zal dus niet zo gauw op een compromis ingaan. Want de katholieke arbeiders weten zeer goed, dat een der gelijke voor hen gunstige situatie niet zo gauw meer terug komt en dat men het in de toekomst zeer zou betreuren, als men deze unieke kans zou verspe len. De Stichting „Het nationaal Nieuw- Guinee-Comité" is begonnen met de uit gifte van een tweemaandelijks orgaan, „Nederlands Nieuw-Guinea" genaamd. Men zou de vraag kunnen stellen of öeze uitgave beslist noodzakelijk ge noemd moet worden er bestaan im mers reeds enkele periodiek verschij nende bladen over Nieuw-Guinea. Zou het niet beter zijn de krachten te bun delen, politiek in deze uit te bannen en gezamenlijk te komen tot een tijd schrift, dat groter van omvang zou kun nen zijn en waarin verscheidene ken ners van het land aan het woord zou den komen? Politiek zal men, aldus schrijft de al gemeen voorzitter van de stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinee-Comité", de heer F. H. van de Wetering, in dit blad niet aantreffen, tenzij men „politiek" wil noemen indien Nederland zijn taak en roeping ten aanzien van Nieuw-Guinea en de bewoners begrijpt, en wpnneer wegen en middelen zullen worden ge zocht om in dé vooruitgang van dit rijksdeel ook Nederlanders te betrek ken. Het welzijn en ontwikkeling der Papoease bevolking, de ontginning en opbouw van het enorm grote rijksdeel en op den duur de mogelijkheden voor vestiging van allen die tot de Neder landse stam behoren, zullen bij de voor lichting in het blad op de voorgrond staan. De minister van Overzeese Gebiedsde len, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, geeft het blad een voorwoord mee. Allereerst is kennis van Nieuw-Guinea nodig, zo zegt hij. Kennis, die steeds verdere be langstelling wekt. Er moet in dit opzicht een kettingreactie gaande gemaakt wor den. Er moet zo een besef van roeping konden. Van de verschillende artikelen in het blad noemen we dat van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. U. Luns, die een indruk geeft van zijn bezoek dat drie dagen duurde, dat van dr. J. C. Noorlander, die Nieuw-Guinea van de economische kant bekijkt en dat van Nicolaas Jouwe, die „werk en hoop" vraagt en die wederzijds begrip en be reidheid om eikaars dwalingen te ver dragen „bepleit". In dit eerste nummer is een kort ar tikeltje opgenomen over de zending; over de missie zijn wij nog niets tegen gekomen. Woensdag 30 September zal in het RAI-gebouw te Amsterdam een oefen wedstrijd worden gespeeld tussen de tennisploegen van Amsterdamse en Haagse oefenmeesters. Advertentie -de meest gekochte BONBON:k- 40 en 50 ct. per ons. yOv" (Van een speciale verslaggever) Op de dag bestemd voor de afgebro ken partijen is ditmaal een tweetal op vallend fraaie prestaties geleverd. Daar was in de eerste plaats de waarlijk ver bluffende wijze waarop Kotov van Averbach won, en voorts de magistrale manier, waarop dr. Euwe zich tegen Stahlberg van de winst verzekerde. Ko tov had alle redenen om te glunderen. Hij was in de afgebroken stelling een volle dame achter, maar door eeuwig schaak had hij remise in de hand. Ieder een verwachtte dat. Kotov van deze ge legenheid gebruik zou maken, maar Ko tov trok zich niets van de algemene me ning aan. Hij achtervolgde de vijande lijke koning voortdurend met matdrei- gingen, en dit noodzaakte Averbach om eerst de kwaliteit, later een paard, en tenslotte zijn dame af te staan. Dr. Euwe heeft zijn kleine eindspel voordeel tegen Stahlberg op bijzonder fijne wijze uitgebuit. Hij bracht de Zweed in zetdwang en veroverde een pion. Daarna was de rest kinderspel. Op de 67e zet gaf Stahlberg zich ge wonnen. De overige afgebroken partijen brach ten weinig nieuws. Gelier won volgens Het Oostenrijkse elftal, dat Zondag 27 September te Wenen in de voorron den van het tournooi om het wereld kampioenschap tegen Portugal uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Zeman (Rapid); achter: Stotz (Austria), Happel (Rapid); midden: Hanapp (Ra pid), Ocwirck (Austria), Golobic (Ra pid); voor: Körner I (Rapid), Wagner (Wacker), Dienst, Probst, Körner II (allen Rapid). In dit team zijn dus niet minder dan acht spelers van het Weense Rapid, op het ogenblik lijstaanvoerder in de Oos tenrijkse competitie, gekozen, Tijdens de internationale militaire zwem- kampioenschappen te Cairo heeft Egypte bij de 100 meter vrije slag de eerste en tweede plaats veroverd. De Nederlander F. Pieters bezette de derde plaats. De Ned. militaire waterpoloploeg verloor van Egypte met 32, doch won van India met liefst 19—0. de verwachting van Najdorf, en de par tij Boleslavsky-Averbach werd reeds na enkele zetten remise gegeven. Het be langrijke treffen tussen Reshevsky en Bronstein is uitgesteld tot aanstaande Woensdag. De partij Euwe—Stahlberg was afgebro ken in de volgende stelling: Wit (Euwe)r Ke4, Ta4, pionnen a5, e2, f2, g3. Zwart (Stahlberg): Kd7, Ta7, pionnen d6, f7, g6, h7. Er volgde: 42 Ke4-d5 h7-h5, 43. f2-f4 Ta7-a6, 44. e2-e4 f7-f6, 45. Ta4-a2 g8-g5, 46. f4-f5 h5-h4, 47. g3xh4 g5xh4, 48. Kd5-c4 Ta6-a8, 49. a5-a6 Kd7-c6, 50. a6-a7 h4-h3, 51. Kc4-d4 Kc6r-c7. Op 51h2 volgt het verrassende tus- senschaak 52. Tc2t, b.v. 52Kd7?, 53. Txh2 Txa7, 54. Th7t en wint. 52. Kd4-d5 Kc7-d7, 53. Ta2-a3 h3-h2, 54. Ta3-al Ta8-e8. Zwart verkeert in tempo- dwang, 55. Tal-hl Te8-e5t, 56. Kd5-d4 Te5-a5, 57. Thlxh2 Kd7-c6, 58. Th2-h7 Ta5-a4t, 59. Kd4-e3 Ta4-a3t, 60. Ke3-f4 Ta3-al, 61. Th7-f7 Kc6-c5, 62. Tf7xf6 Talxa7, 63. Tf6-e6 Ta7-al, 64. f5-f6 Kc5-c6, 65. Kf4-f5 Kc6-d7, 66. Te6-e7t Kd7-d8, 67. Kf5-e6 en zwart geeft het op. De uitslagen zijn: 13e ronde: Najdorf Geiler 01, BoleslavskyAverbach l/22 14e ronde: AverbachKotov 01, Euwe Stahlberg 1—0. De stand is thans. 1. Smyslov, 9 pnt.; 2. Reshevsky, 8 put. en 1 afgebr. partij: 3. Najdorf, 7'/2 pnt.; 4/5/6. Petrosian, Euwe en Boleslavsky, allen 7 pnt.; 7. Bronstein, 6y2 pnt. en 1 afgebr. partij; 8/9. Taimanov en Keres, beiden 6l/z pnt.; 10/11. Gligoric en Szabo, beiden 6 pnt.; 12/13/14. Geiler, Aver bach en Kotov. allen 5>/2 pnt.; 15. Stahlberg, 3(£ pnt. (Van onze redactrice) Als een meisje van school komt, is zij volgestampt met geleerdheid, maar twee essentiële dingen weet zij meestal niet. Zij kan namelijk niet koken, want daar was in het leerpro- gram geen plaats voor en zij heeft niet geleerd hoe zij zich later moet kleden, want daar is zij nog niet rijp voor. En als zij het zelf niet ontdekt, leert nie mand haar later meer, wat zij nu precies voor haar postuur en met haar spe cifieke persoonlijkheid moet kiezen om van zichzelf het beste te maken, uit het vele dat de mode haar voorzet. Heel veel Nederlandse vrouwen, dat is nu tot in den treure gezegd, kiezen ver keerd en hebben daarom de naam slecht gekleed te zijn. Om de kopende vrouw daarbij nu te gemoet te komen, is het vorig seizoen een 'vaderlandse modezaak, die de naam draagt van het sluwste onder de roof dieren, op het idee gekomen om haar collectie te doen voordragen door vier gracieuze Franse mannequins van Pa rijse couturehuizen, in de mening dat den. Vier mannequins vertegenwoor digen vier types, de bakvis, het wat oudere verloofde meisje, het artistie ke type en de rijpe vrouw met erva ring, die nooit precies weet wat ze kiezen moet. Elk draagt een vijftiental sportensembles, japonnen en mantels, waarbij dan telkens gewezen wordt op het waarom van juist die keuze voor dat bepaalde type. Nu is dat ook weer niet zo eenvoudig, want iemands iets van de aangeboren élégance van deze vrouwen het kijkend publiek zou besmetten. Terwijl men grote verwach tingen had van het begeleidende in structieve commentaar, hoewel dit niet geheel aan het doel beantwoordde Thans gaat men het experiment her halen en gisteravond is in de Carlton- zalen in de hoofdstad met de winter collectie van deze firma de eerste in structieve show voor het nieuwe sei zoen gehouden, voor een publiek be staande uit een keur van klerenfabri- kanten en de pers. „Mode en persoonlijkheid" heet deze klerenparade, vandaag te beginnen, die vijf dagen in Den Haag, drie dagen in Rotterdam en een dag in Amsterdam voor het publiek zal worden gehou- Cocktalil-blouse in dambord-motief van met „ouderwets"-modieuze mouwen, fectie, gedragen door een Franse persoonlijkheid is evenzeer innerlijk als uiterlijk. Maar in ieder geval leert het publiek zich enigszins rekenschap geven van mode en individualiteit, al waren wij het persoonlijk niet met al le commentaren eens. Maar over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Soms werd opzettelijk een verkeerde hoed opgezet om de fout te leren zien, zo bij een cognac en gfijswollen jurkje een groene hoed, terwijl de roestkleu rige veel beter was. En bij een gekle de zwarte mantel met opstaande schouderkraag een breed gerande hoed die de kraag zoals men dat noemt dood sloeg. Bij deze confec tie. die de doorsnee Nederlandse met een doorsnee beurs wordt voorgezet, zijn veel redingo tes, zoals Parijs dat nu wil. Dat ze het ideale manteltype zijn voor iedere vrouw, durven wij echter niet onder schrijven. Het ac cent valt bij deze show op de man tels, maar er zijn ook truien en aan trekkelijke wollen jurkjes voor iedei type. evenals feest- japonnen,die ook in 't eenvoudige genre zichzelf zijn. Voo: het type studenten meisje is er een pre. tentieloze cerise-ro- de fluwelen avond japon met stola, die modieus is, eenvou dig en elegant Jammer is het, dat men de bakvis mannequin bij een wijdgerokt organza toiletje hakloze pantoffelschoentjes laat dragen. Al is ze dan ook eer Frangaise, ze stapte er niet bepaald ele. gant mee over de loper. luchtige Nederlandse mannequin. organza, con- In September en October staan we met één been in de zomer en met één been in de winter. Voordat we ons wijden aan de win- terkost, houden we graag zo lang mogelijk vast aan het goede dat de zomer geboden heeft en als we een kool en een selderijknol zien. gaan we die niet onmiddellijk tot stamppot en erwtensoep ver werken. Van bloemkool en snij- en sperciebonen behoe ven we nog geen afscheid te nemen, evenmin van tomaten en paprika. De lichtgele bleekselderij geldt als een fijne groente. Het binnenste, malse gedeelte kan rauw ge geten worden, de meer naar buiten gelegen scheden wor den gekookt. Suikermaïs is in vele plaatsen te krijgen probeer het eens met gebak ken tomaten. Van de vissoorten zal de ha ring wel in aanzienlijke hoe veelheid aangevoerd wor den. Gebakken haring is heerlijk als broodbelegging, vooral als er hom en kuit bij zijn. Verder zijn er makreel, schol, tong. tarbot, wijting en schelvis en de inheemse snoekbaars, paling en bot. Bot onderscheidt zich van schol door zijn knobbeltjes langs de vinnen en de zijdestreep. Gebakken bot 2 a 4 botjes, zout, boter, margarine of olie. Van de vissen de kop af snijden en het grootste stuk van de vinnen wegknippen. Ze van binnen en van buiten flink wassen, dan aan weers zijden een paar dwarse in snijdingen geven. Zouten en het zout enige tijd laten in trekken. Een flinke hoeveel heid boter, margarine of olie in de koekepan heet maken, zó. dat de gehele bodem be dekt is. Zoveel vissen door bloem halen als in de pan passen, de overtollige bloem even afschudden. De vissen aan weerszijden vlug bruin bakken. De dik kerds daarna zachtjes nabak- ken, totdat zij gaar zijn. Bak tijd pl.m. 10 minuten. De vis opdoen met een schijfje ci troen. Snijbonensoen 1 liter water met een bouil lonblokje, 200 g. snijbonen, een stukje ui, 25 g. boter of margarine, 40 g. (3% eetle pel bloem, zout (50 g. niet te vette worst). De bonen afhalen, wassen en in kleine stukjes snijden, de uit snipperen. Alles in de boter of margarine licht smo ren, zonder bruin te laten worden. Het water en het bouillonblokje toevoegen. De soep aan de kook brengen en in ongeveer 20 minuten..zacht- jes gaar koken. De bloem met een weinig water tot een glad papje aanmengen en dit on der roeren in de soep doen. (De worst klein snijden en door de soep mengen). Op smaak afmaken. Van de laatste kwetsen maken we een kivetsen taart van zandtaartdeeg Deeg: 150 g. bloem. 75 g. (pl.m. een derde pakje) bo ter of margarine, 75 g. (5 eet lepels) basterdsuiker, zout. Vulsel: vla van 1M d>. melk, 10 g. (1 eetlepel) cus- tardpoeder, 10 g. ('4 eetlepel) suiker; 500 g. kwets.en, pl.m. 2 dl. water, 100 g. (7 eetle pels) suiker, (kaneel, citroen sap). Voor het deeg de boter of margarine zacht roeren, de suiker er boven zeven en meeroeren. De bloem en iets zout toevoegen en alle ingre diënten dooreen kneden tot een samenhangende bal. Deze een tijdje laten opstiiven. Het deeg op een met bloem be strooide aanrecht uitrollen tot een lap, die enige centimeters groter is dan de omtrek van de vorm. De vorm invetten Het deeg er in leggen en te gen de opstaande kanten aandrukken. Een vetvrij pa piertje invetten en met de beboterde kant op het deeg leggen, zodat dit geheel be dekt is. De vorm vullen me' schoongewassen steentjes oi erwten. Het deeg in een matig war me oven heel licht bruin bak ken in ongeveer 20 minuten Het steunvulsel er uit nemer en de taartkorst is nog onge veer 10 minuten bruin bak ken. Na een paar minuten dt taart uit de vorm nemen er verder laten afkoelen. Vulse Op de bekende wijze ^anil levla koken. Laten afkoeler en op de bodem van de taar uitstrijken in een dunne laag Het water met de suiker aai de kook brengen. De kwetsei wassen, halveren en van d< pitten ontdoen, dan bij ge' deelten (zodat ze net onder staan), zachtjes 5 10 minU' ten verwarmen in de suiker oplossing (met iets kaneel o citroensap). De vruchten ui het nat nemen, zodra zij zach zijn en laten uitlekken. Eer paar lepels van het kookna1 tot een dik sausje binden me' aangemengd aardappelmeel De kwetsen na afkoeling o; de taart leggen en het vruch tensapsausje er over lepelen i De voetbalwedstrijd tussen Noorwe gen en Nederland, Zondag 27 Septem ber a.s. te Oslo te spelen, zal worden geleid door de Deense scheidsrechter Leo Helge. De Nederlandse tennisleraren A. Hemmes en Parlevliet zullen te Hagen in Duitsland deelnemen aan het tour nooi om het Europees kampioenschap voor tennis-oefènmeestprs, dat van 24 tot en met 27 September zal worden gehouden. De Bond van mobilisatie-invaliden en de Stichting „De Nederlandse Soldaat" te Drachten hebben zich tot de Eerste en Tweede Kamer gericht met een verzoek, bij de minister van Oorlog en van Ma rine aan te dringen op onverwijlde wij ziging van de Wet buitengewoon mili tair pensioen 19141918. AMSTERDAM (G.U.) Prop. Theo logie mej. J. Ris (Amsterdam) en mej. I. Langbeek (Alkmaar). LEIDEN Doctoraal klass. taal- en letterk. mej. M. W. Terstroet, Rotter dam. Prop. godgeleerdheid C. H. Epker, Den Haag. MARKTEN BARNEVELD, 24 Sept. Pluimveemarkt: aanvoer ca. 38.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: slachtkippen, witte f 1.601.70; zware rassen f 1.70 I 1.80; piepkuikens f 2.302.50; zware kui- kens f 2.502.60, alles per kg. Overige per stuk: oude eenden f 0.901.75; tam me konijnen 2.256.25; jonge duiven f 0.500.60; patrijzen jonge f 2.252.50; cude f 1. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Handel in kipeieren kalm met trage af loop. Handel in henneneieren traag. Prijzen: kippeneieren f 18.2519.00; al gemene prijs f 18.60 per 100 stuks; kilo prijs kippeneieren f 2.99; henneneieren f 1115.50 per 100 stuks. Veluwse eierveiling „BarneveidEde". Aanvoer ca. 900.000 stuks, waarvan er 452.000 in veiling kwamen. Handel rede lijk Prijzen: eieren van 45/50 gram f 11.1213.00; eieren van 50/60 gram f 13.6318.00; eieren van 60/67 gram f 18.25 —19.49 per 100 stuks. Varkensmarkt. Aanvoer ca. 140 stuks. Handel matig. Prijzen: biggen f 4050; drachtige zeugen f 260330. alles per st. Kaasmarkt. Aanvoer 3 partijen boeren kaas. Handel redelijk. Prijzen f 2.15 2.18 per kg. KAASMARKT GOUDA, 24 Sept. Aange voerd 234 partijen. Eerste kwaliteit f 2.18 f2.25, tweede kwaliteit £2.102.17, extra kwaliteit f 2.262.44. Handel goed. ALCHIBA 24 te Antwerpen. ALDEGONDA 25 te Pladju. AMERSKERK 24 v. Alexandria n. Genua. AMSTELVEEN 24 v. Narvik n. Philad. ARKELDIJK p. 25 Norfolk n. New Orl. BOSCHFONTEIN p. 25 Mogdisju n. Momb. DIDO 25 te Amsterdam. ENGGANO p. 25 Socotra. 26 n.m, te Aden. ETREMA 25 n.m. te Pladju. GANYMEDES 24 te Antwerpen. HECUBA 25 te Amsterdam. HILVERSUM p. 25 Massawah n. Suez. JAVA 25 te Bremen. KERTOSONO 24 v. Manilla n. San Franc. KOTA INTEN 24 v. Surab. 26 te Tjilatj. LARENBERG p. 25 Kp. St. Vine. n. Rott. LINDEKERK 24 te Genua. MAPIA 25 te Basrah. MAR1EKERK 24 te Lorenco Marques. MARISA p. 24 Str. Korea n. Miri. MARKELO 24 v. Sundsvall n. Londen. MATARAM 24 v. Surab. 27 te Singapore. NIEUW A'DAM p. 25 Kp. Race n. N. York. ORESTES p. 25 Ouessant n. Trinidad. PEiSiDRECHT 24 n.m. te Sete. PrfRONÏlS 25 te Tj. Priok. POLYPHEMUS 25 te Halifax. RIOUW p. 25 Kp. Guardafui n. Belawan. RONDO 25 v. Genua n. R'dam. SAMARINDA 25 n.m. te Zamboanga. SCHIE p. 25 Kp. St. Vine., 26-27 te Oran. SINGKEP p. 25 Aden n. Pt. Soedan. STAD A'DAM p. 25 Scilly n. Wabana. TJIBANTJET 23 v. Hongkong n. Priok. TJIPANAS 25 te East London. LApyngkt op«io mundi ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram.. 7.15 gym., 7.30 koor- conc., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.40 Hoogmis. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 Franse chan sons, 11.55 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 amus.ork., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.40 mannendubbelkwartet, 15.00 kro niek letteren en kunsten, 15.35 ork.conc., 16.00 orgel, 16.30 schoonheid van Grego riaans, 17.00 jeugd, 18.00 lichte muz„ 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 lich te muz„ 18.45 buitenl. corresp.. 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 Binnenhof, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram., 21.00 gevar. progr., 21.50 act., 22.00 Promenade-ork„ 22.30 Wij luiden de Zondag in!. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 toe spraak, 8.23 carillon, 8.35 gram., 8.50 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. 12.00 gram., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.20 mil. ork., 13.35 jeugdherinneringen, 13.45 Marinierskapel, 14.00 klankbeeld, 14.30 prijsvraag, 14.35 kamerork., 15.10 prijsvraag. 15.15 caus., 15.30 Metropole- ork 16.00 klankbeeld, 16.30 prijsvraag. 16.35 dansmuz., 17.00 Rotterdam an de sport, 17.15 jeugd. 18.00 nieuws, 18.20 harmonie-ork„ 18.40 regeringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus., 19.40 caus., 19.55 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 caus., 20.15 hoorspel, 21.50 soc. comm., 22.05 Rotterdams Philh. Or kest, 22.45 uitslag prijsvraag, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.30 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.40 lichte muz„ 14.10 ork.muz., 15.30 gevar. muz„ 18.30 gevar. muz. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.00 gevar muz., 14.00 variété-ork.; 14.45 mil. ork. en solist, 18.15 jazzclub, 20.30 gevar. muz., 21.15 lichte muz., 22.15 lichte muz., 22.41 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz„ 14.00 gevar. muz., 15.00 dansmuz., 8.00 lichte muz., 19.30 koorzang, 20.00 gevar. muz., 22.10 ork.conc., 22.35 dansmuz., 22.45 dans muz., 0.15 dansmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 16.55 kamermuz., 20.02 lichte muz., 22.07 viool en piano. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 omroepork en soliste, 16.45 Engelse les, 17.30 piano recital, 19.45 gevar. muz., 21.00 accord.- muz., 21.30 accord.muz. 484 m.: 12.10 ork.conc., 16.30 lichte muz.. 17.15 lichte muz., 20.00 gevar muz., 22.10 dansmuz., 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederl. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les v. beginnelingen. 224 en 49 m,: 22.00 Nieuws. Spiegel v. d. week Sportjournaal. WILL. FUYS p. 25 Guardafui n. Suez. AAGTEDIJK 25 te Rio de Janeiro. ALCYONE 25 te Rio de Janeiro. ALDABI p. 25 Wright, 26 te Antwerpen. ALWAKI 25 te Rio de Janeiro. ANDIJK 25 te Brownsville. ANNENKERK 25 te Hamburg. ARGOS 25 te Izmir. ARNEDIJK 23 te Philadelphia. ARUNDO 26 te Port Churchill. BAARN 25 te Esmeraldas. BANKA 25 te Pt. Said. 26 v. Suez n. Indon. BREDA 25 te Hamburg. CALT. NEDERL. 24 v. Sidon n. Rott. CRONENBURG 24 v. Peterhead n. Bodoe. DELFSHAVEN 25 te Montevideo. DIEMERDIJK 25 te Bremen. EEMLAND 24 v. Iiheos n. Amsterdam. ESSO DEN HAAG 24 v. Sidon n. Antw. ESSO A'DAM 24 v. Rott., p. 25 Wright n. Aruba. FRIESLAND 25 v. Pt. Said n. R'dam. GAASTERLAND 25 te Rio Grande do Sul. HYDRA 25 te Ciudad Bolivar. ITTERSUM p. 25 Perim n. Pt. Said. KOTA GEDE 25 n.m. te Hamburg. MAASDAM p. 25 Kp. Race n. R'dam. MARIEKERK 25 te Durban. NIGERSTROOM 25 te Accra. NOORDWUK 25 te Farge (Duitsl.). ORANJEFONTEIN p. 25 Kp. Sagres naar A'dam. PARKHAVEN 25 te Rotterdam. PR J. W. FR1SO 24 v. Hamb. n. Quebec. RIDDERKERK 25 te Mombassa. ROTULA 24 v. Curagao n. Yokohama. RIJNLAND 25 v. Las Palmas n. Amsterd. ST. VLAARD. 25 v. Wabana n. Emden. TABIAN 25 v. Suez n. Indonesië. TARA 25 te Bahia. VAN LINSCHOTEN 24 n.m. te Dakar. VAN SPILBERGEN 25 te Freetown. WATERMAN 26 te Wellington verw. WILL. RUYS p. 25 Aden n. Pt. Said. AALSUM 25 v. Safaga n. Aden. ALCHIBA 26 te Rotterdam verw. ALHENA 25 te Montevideo. ARIADNE p. 24 Kingsbridge n. Amsterd. AXELDIJK 24 te Rotterdam. BLOMMERSDIJK 24 te Baltimore. CONGOSTROOM 25 v. A'dam n. W.-Afrika. DANAE p. 25 Dungen., 26 te Caen. DRENTE p. 25 Malta n. Halifax. GAASTERKERK 23 te Cochin. GANYMEDES 25 te Rotterdam. LISSEKERK 25 te Rastanura. LOENERKERK 25 v. Karachi n. Bombay. MADOERA p. 25 Dungeness n. Tampa. SLOTERDIJK 23 te Havana. SOMMELSDIJK 23 te Paulsboro. STAD ALKMAAR 26 v. Vlaard. n. Wabana. ST. SCHIEDAM 25 v. Vlaard. n. Kirken. TABIAN 25 v. Suez n. Umm Said. TIBA 25 v. Santos n. Rio Grande Sul. VEENDAM 28 te Southampton verw. AMSTELLAND p. 25 Kp. Frio n. Bahia. AMPENAN 25 te Colombo. ARIADNE 26 v.m. te Amster. BORNEO p. 25 Malta n. Djakarta. CLAVELLA p. 25 Timor n. B. Papan. CORILLA p. 25 Thursday-Isl. n. Wellingt. CONGOSTROOM 25 te Antwerpen. GAROET 25 te Philadelphia. HEELSUM 24 te Brownsville. HERSILIA 25 n.m.-26 te Barranquilla. HAULERWIJK p. 25 Finisterre n. Recife. KIELDKECHT p. 25 Menina n. Genua. LIEVE VR.KERK p. 25 Menina. LOOSDRECHT 25 te Colombo. MAASHAVEN 25 te Libreville MARPESSA 25 te Yokohama ORION 24 te Algiers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7