Opvoeding tot staatsburger vereiste voor democratie VELSER GEMEENSCHAP schrijft prijsvraag uit Boekhouder verduisterde 18.000 gulden OPENING KOUSEN-BAR AUTO AAN VIER KOPERS TEGELIJK VERKOCHT Televisie kan werk voortzetten Techniek bevordert dictatuur Passend briefhoofd en bijbehorend vignet gevraagd Israël negeert V.Np aanbeveling Visserijgolf Een BECKING- en BONGERS-HAARD De a.s. processen Adresboek van Kath. Nederland Hogere straf voor het Hof geëist GEN. CRONJÉSTRAAT 114 gesignaleerd Dader naar buitenland gevlucht BIDDER'S BEDDENMAGAZIJN PAGINA 9 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 HEEMSKERK UITGEESTER NOTITIES Op den duur uitbreiding Instituut voor Bestuurswetenschappen Coöp. Melkcentrale Machtiging voor drie maanden verlengd VELSEN-NOORD IN 'T KORT BEVERWIJK Duitse studenten uit Kiel naar Tilburg Nederlander in UNO- begrotingscommissie Taalcontact België Nederland WAT DOEN DE CLUBS aanrijding Moeder ernstig gewond ZATERDAGMIDDAG PIUS ALMANAK 1953 BEVERWIJKSE NOTITIES Oud'premier Hady opent de rij Snelle toename aantal NATO-vliegvelden Agent H. KROES Adr. Loosjesstr. 49, Nieuwe zaal voor de N .G.R.V.-studio Morgen, Zaterdag 26 September VELSER-VARIA (naast De Blauwe Winkel) Wij bieden U een collectie kousen van dusdanig overstelpende aard en tegen zulk een concurrerende prijs, zoals in Haarlem en omgeving nog niet is voorgekomen. Wij nodigen U hierbij vriendelijk uit geheel vrij blijvend een kijkje te komen nemen. Iedere cliënt ontvangt bij aankoop een garantie-bewijs Aanvang van de verkoop k Zaterdagochtend 10 uur a SANTPOORT Liturgische expositie Wegens de enorme toeloop, waarbij wij velen teleur hebben moeten stellen, handhaven wij nog EENMAAL onze Uitslag voetbal prijsvraag of bij aankoop van tenminste 50.diezelfde MEDAILLON DEKEN voor f 9.75 Deze aanbieding geldt tot en met 28 Sept. a.s. BEDDENREPARATIES in 1 DAG RETOUR GEN. CRONJéSTRAAT 19 - Haarlem - Tel. 14023 Tennissuccessen. Dank zij de in tensieve training van de Uitgeester Lawn-Tennisclub zijn de jeugdkam pioenschappen van de Zaanse Lawn- Tennisclubs voor eerstgenoemde een groot succes geworden .Vooral in de af deling meisjes was het een Uitgeester aangelegenheid, waarbij Lenie van Tunen en Jannie Hoope, respectievelijk met 7-5 en 6-1. als favorieten uit de bus kwamen. Bij cl? jongens was het G. van Twuijver, die met 5-7, 7-5 en 7-5 in de finale K. Beekhuis uit Zaandam wist te verslaan Onder voorzitterschap van de heer J. de Wit vergaderde de Coöp. Melk centrale. De heer D. Bakker consta teerde in zijn jaarverslag een nadelig saldo van f 48.99. Hoofdbestuurder J. Schermer gaf een financiële uiteenzetting, waarna een bestuursverkiezing aan de orde kwam. Herkozen: de heren J. de Wit, J. J. Vessies, D. Bakker en J. Schoehuis. Nieuw bestuurslid: J. Kager. Verifica teurs: J. de Wit Jr., G. Schoehuis en P. Timmer. Tot afgevaardigde, met vrij manlaat, naar de centrale vergadering op 30 September in Rotterdam, werd benoemd de heer J. van Duivenvoorde. Op de jaarlijkse persconferentie van de N.C.R.V. heeft de voorzitter, mr A. B. Roosjen, medegedeeld dat het bestuur van de Nederlandse Te levisie Stichting van het departe ment van O. K. en W. in Den Haag het besluit heeft ontvangen dat de regering het wenselijk acht, de tele visie-uitzendingen op den duur ln grotere omvang voort te zetten en dat ter voorbereiding daarvan een overgangsperiode van drie maanden is bepaald waarin de televisie op de zelfde voet als thans zal voortgaan De verzorging der programma's is op gedragen aan de Nederlandse Televisie Stichting. Met de industrie is overeenge komen dat zenders en studio voor dezelf de periode van drie maanden in huur worden overgenomen. Het rijk zal de kosten van de huur en van de program ma's dragen. Dit komt er dus op neer dat de ver leende machtiging thans officieel voor drie maanden is verlengd waarbij de mi nister heeft bepaald dat het woord ex perimenteel in de aankondiging der uit zendingen moet vervallen. ken tot bereidheid om bij te dragen tot de oplossing daarvan. Als dat niet gelukt, ziet het er voor het mensdom, ons land en ons volk slecht uit. Het overheidsbeleid wordt dan overgelaten aan politieke of ambtelijke dictatuur; het individu gaat in de grote massa ten onder. In dit verband hield spr. een beschou wing over wat men in Amerika noemt „adult education": vorming van volwas senen tot staatsburgers. Dit als tegen wicht jegens talloze ontbindende en de waarde van het individu aantastende ele menten, dus als volstrekt noodzakelijk voor de handhaving c.q. opbouw van een werkelijke democratie. Voor een groot deel zal dit zelf-opvueding moeten zijn, maar de overheid zal daarbij te hulp moeten komen. De gemeenten hebben hierbij een belangrijke taak.. Zij zal in de naaste toekomst cultuür-gemeente zijn, of zij zal het niet zijn. De verzor gingsgemeente ziet haar taak steeds meer door andere instanties overgenomen. Dit vereist een andere oriëntering van de gemeentebesturen, bijvoorbeeld bij de onderwij spolitiek en bij het samenstellen van uitbreidingsplannen. Een nieuwe we tenschap, de sociale paedagogiek, zal bij dit beleid richting kunnen geven. De studiedagen van het Instituut voor Bestuurswetenschappen opgericht door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten), welke te Bentveld gehouden wor den, zijn geopend met een inleiding van prof. dr. GA. van Poelje, lid van de Raad van State. In het kader van het algemeen onderwerp „De opvoeding tot Staatsburgerschap" sprak prof. Van Poel je over de vorming van volwassenen- Deze zag hij als een taak van de over heid., in het bijzonder van de gemeen telijke overheid. Het staatsburgerschap, dat Thorbecke zich in 1846 voor ogen stelde, is thans in vele opzichten nog een desideratum. De „Camera Obscura" biedt een beeld van het burgerdom rond de eeuwwisseling met zijn beperktheid, zijn onbénulligheid en gebrek aan inzicht in de algemene belangen. Van een algemeen meeleven van de bevolking met de gemeentelijke aangelegenheden kan niet worden ge sproken. Figuren van burgers als Sar- phatie, waar Amsterdam zo veel aan te danken heeft, blijven grote uitzondering. In de laatste decennia komen allerlei nieuwe organisaties en bindingen tot stand zoals vakorganisaties, organisaties van gezondheidszorg, onderwijs, sport, enz., welke de belangstelling èn de tijd opeisen van velen die bereid zijn nog voor andere dan de eigen persoonlijke belangen te werken. De politieke orga nisaties werken wel aan de vorming vah hun leden, maar met sterke klemtoon op het richtingselement. De na-oorlogse tijd bracht een sterke uitbreiding van het werk op internationaal plan en, mede onder de invloed daarvan, een snelle toeneming in gecompliceerdheid en tech nische beheersing van allerlei maat schappelijke problemen. Het grote ge vaar hiervan is, dat de leiding van het maatschappelijk leven wel eens zal kun nen overgaan op de technici en de speciale deskundigen, waardoor de bur ger hoe langer hoe meer daarvan ver vreemd zou raken; van een gedragen worden van het overheidsbeleid door de wil der bevolking zou geen sprake meer zijn. Men dient de belangstelling van de burgers te wekken voor de problemen van algemeen belang en hen op te wek- Maandag 28 September, 94 jaar. Hij ge niet een prima gezondheid. Afrika ontwaakt. In het gymnastiek lokaal van de Meisjesschool aan de Cor- verslaan wordt Zondagavond de missie film „Afrika ontwaakt" gedraaid. Oogst van de straat: 2 autopeds, autosleutel, dekzeil, 2 muntbiljetten, fietssleutel, sierdop van autowiel, ball point, portemonn. met inh., vaasje, ledige portemonn., ceintuur, straatmakershamer. hier de belangrijkste artikelen uit de doelstelling, vervat in de statuten, volgen: a. De burgerzin van de bevol king van de gemeente Velsen te ver sterken. b. De bereidheid tot samen werking van de verschillende bevol kingsgroepen te bevorderen. Allen, die menen hiervoor de kwali teiten te bezitten, kunnen aan deze prijsvraag deelnemen, waarvoor de vol gende bepalingen gelden: 1. Het ontwerp moet duidelijk op glad, wit papier getekend zijn mét zwar te plakkaat-verf of O.-I. inkt. 2. Het bekroonde ontwerp wordt eigendom van de stichting „De Velser Gemeenschap." 3. Op het ontwerp mag geen naam of adres vermeld staan. De inzender vermeldt zijn naam, adres en leeftijd op de enveloppe of op een afzonderlijk stuk papier. 4. Bestuursleden van de stichting „De Velser Gemeenschap" mogen aan de prijsvraag niet meedoen. 5. De ontwerpen moeten uiterlijk 1 November 1953 zijn ingediend bij het Bureau van de Stichting „De Velser Gemeenschap", Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. 6. Op de uitslag van de prijsvraag is geen beroep mogelijk. Nu het werk van de stichting „De Velser Gemeenschap" op gang gaat ko men, nu verschillende secties, o.a.voor zang, muziek en toneel gevormd zijn en de onderafdelingen van de stichting, zo als de Velser Jeugd Centrale, Volksmu- ziekschool en Velser Kunstkring „Voor Allen" een grote activiteit ontplooien, ontstaat de behoefte over eigen brief papier en drukwerk te kunnen beschik ken met een passend briefhoofd en bij behorend vignet, waarmee de doelstel ling van de Velser Gemeenschap tot uiting wordt gebracht. Het bestuur van de Velser Gemeen schap wil niet de gemakkelijke weg volgen van naar een drukker toe te stappen en aan een 'tekenaar opdracht te geven hiervoor een ontwerp te ma ken. Het bestuur meent, dat het meer waarde heeft, als alle leden van de aan gesloten verenigingen en ook zij, die zich nog niet bij de Velser Gemeenschap hebben aangesloten, hierover hun ge dachten kunnen laten gaan om een pas send ontwerp te maken. Het bestuur heeft daarom besloten een prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een briefhoofd Stichting „De Velser Gemeenschap" met bijbe horend vignet, dat de doelstelling van de Velser Gemeenschap tot uitdrukking brengt en dat dan boven de brieven van de stichting en op de enveloppen kan worden gedrukt. Voor het beste inge zonden ontwerp, dat door het bestuur gekozen wordt, zal een prijs beschik baar worden gesteld van f75. Teneinde gegadigden voor deze prijs enigszins op dreef te helpen, laten wij De vierde pontHoewel hieromtrent nog niets definitiefs beslist is, kan wor den aangenomen, dat per 1 October de vierde pont, in verband met revisie der ponten, uit de vaart zal worden genomen. Oudste inwoner. De oudste inwoner van Velsen-Noord, Jan Buys,'wordt Onder auspiciën van de Tilburgse af deling van het Nederlands Comité van de World University Service zal een groep van 27 Duitse studenten uit Kiel van 12 tot 26 October de gast zijn van de Katholieke Economische Hogeschool. Door verschillende professoren en lecto ren zullen colleges in de Duitse taal worden gegeven om de bezoekende stu denten in de gelegenheid te stellen zich een beeld te vormen van het econo misch hoger onderwijs in Nederland. Daar het studenten betreft die nog nooit de Nederlandse bodem hebben be treden heeft men ook verschillende excursies in het programma opgenomen, o.a. een tweedaagse excursie onder lei ding van prof. dr W. L. Heere naar de Wieringermeer en de Afsluitdijk, een bezoek aan de Hollandse Kunstzijde Unie te Breda onder leiding van drs F. J. P. van Dooren, lector in de bedrijfs psychologie, en een excursie naar de fa. André van Spaendonck, textielfabriek te Tilburg. De ontspanning in de avond uren is toevertrouwd aan de leden van het studentencorps. St. Olof onder meer zal door de muziek- en toneelafdeling een kleinkunstavond worden verzorgd. Dit bezoek van de Kielenaren is niet de eerste band die tussen Tilburg en Kiel wordt gelegd. In Januari van dit jaar hebben een 25-tal Tilburgse stu denten twee weken in Kiel doorge bracht. Dr W. H. J. van Asch van Wijk, lid der permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Verenigde Naties, is met algemene stemmen tot vice-voor- zitter der begrotingscommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gekozen. Dr van Wijk was voor deze functie candidaat gesteld door de Franse afge vaardigde André Gamen. Zijn candida- tuur werd gesteund door de vertegen woordiger van Columbia, Eduardo Car- rizosa. De Israëlische regering heeft de haar door generaal Van Bennike, chef-staf van het waarnemerskorps der Verenig de Naties in Palestina, gegeven opdracht om het werk aan een kanaal in de aan Syrië grenzende gedemilitariseerde zone te staken, verworpen. Dit is door de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Sjaret, schriftelijk aan generaal Bennike mede gedeeld. Van Bennike was tot de con clusie gekomen, dat de aanleg van een nieuw kanaal voor het water van de Jordaan, welke ten dele door de ge demilitariseerde zone stroomt, Israël een strategisch voordeel zou kunnen geven, dat in strijd is met de wapen stilstandsovereenkomst. Hij was verder van oordeel, dat door de aanleg van het nieuwe kanaal de waterstand :n Syrië ongunstig beïnvloed zou worden. Onder leiding van prof. W. P. Pee, voorzitter van de Belgische vereniging voor beschaafde omgangstaal, en ir. J.. T. Duyvis, voorzitter van het Neder landse genootschap „Onze Taal," zijn de leden der dagelijkse besturen van beide verenigingen voor de eerste keer te Brussel bijeen geweest. Zij hebben de mogelijkheden besproken van een nau we samenwerking ter bevordering van een zuivere omgangstaal in de taalver wante Nederlands sprekende gebieden. Besloten werd jaarlijks bijeen te ko men. Tussentijds zullen de opgedane er varingen schriftelijk worden uitgewis seld. Tot veler verrassing hebben Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina en even eens minister-president dr. W. Drees Donderdag een bezoek gebracht aan de sluitingsvergadering van het congres der Koninklijke Nederlandse Centrale vereniging tot bestrijding der tubercu lose, dat ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan dezer organisatie is be legd in de Haagse Dierentuin. Prinses Wilhelmina arriveerde kort na half elf. Zij werd begroet door de voorzitter der jubilerende vereniging, dr. M. R. Heynsius van den Berg en enige bestuursleden. Het kleindochtertje van de voorzitter, de tienjarige Fransje Westermann, bood Prinses Wilhelmina een bouquet witte anjers aan. Prinses Wilhelmina verkoos in de hal van het Dierentuingebouw te wachten op haar dochter, die tien voor elf arriveerde en van Fransje Westermann een bouquet roze anjers ontving. De begroeting tus sen de Koningin en haar moeder was allerhartelijkst. Na de begroeting begaf de Koningin zich naar de zittingszaal, waar zij met hartelijk applaus en gejuich werd ont vangen. Zij nam plaats achter de be stuurstafel en volgde nadien een voor dracht van zuster W. E. M. Jeukens, dis trictsverpleegster. over „De ontwikke ling van het huisbezoek". Achter de bestuurstafel hadden ook de minister president dr. W. Drees en de burgemees ter van Den Haag, mr. F. M. A. Schok king plaats genomen. Prinses Wilhelmina-- beperkte haar be zoek tot de tentoonstelling, die ter ge legenheid van het jubileum der vereni ging in een der tuinzalen van het Dieren tuingebouw is ingericht. Daar bewon derde zij de vele hand- en kunstwerken, die door tuberculosepatiënten zijn ver vaardigd. Zij bleek zich bijzonder te in- Nu het nationale elftal tegen Noor wegen in het veld komt is het compe titieprogramma maar heel klein. Toch komen er nog enige plaatselijke clubs in het veld en de Kennemers zal de nieuwe tweede klasser Watergraafs meer een bezoek gaan brengen. De zwaandragers lieten zich in het laatste bezoek tegen Beverwijk als een pittige ploeg kennen, zodat Kennemers er goed aan doet deze vlotte Voorhoede niet te licht aan te slaan. Toch houden we het op een overwinning van de roodzwar ten. In de 3e klasse A, waar CSV op kra nige wijze de leiding genomen heeft met twee gewonnen wedstrijden en een fraai doelpuntengemiddelde van 61, krijgt de Castricumse ploeg nu bezoek van WSV '30. De club uit Wormer zal daar in Bakkum aan de Zeeweg wel ondervinden, dat de thuisclub over een uitmuntende achterhoede beschikt, die heel moeilijk te passeren is; we geven de lui uit Wormer dan ook niet veel kans. Ook Beverwijk komt in het veld en gaat op jacht naar de eerste punten; daar ook gastvrouwe HSV nog zonder winst is. zal het er spannen in Heiloo; beide ploegen zijn spelers kwijt aan de Operation Repulse, zodat het moei lijk is de juiste krachtsverhouding te bepalen. Misschien dat dan een punten verdeling het meest voor de hand ligt. Ook de andere Castricumse derde klas ser komt in het veld: Vitesse heeft Zondag tegen Kinheim de volle winst binnen gehaald en de oud-tweede klas ser Alcmaria Victrix heeft uit twee wedstrijden ook slechts één punt. We geloven echter, dat Alcmaria ditmaal aan de eerste overwinning toe is. De overige clubs zijn vrij. In tegenstelling met andere Donder dagse afslagen als de animo meestal minder is als Woensdags, bleven ook nu de prijzen goed stand houden. Door dat er Woensdag reeds tekort werd aangeboden en de verwachtingen voor de Vrijdagmarkt ook al niet te roos kleurig waren moest tegen geforceerde prijzen ingekocht worden om tenmin ste nog iets te bemachtigen. De verse haring varieerde weer in prijzen van f 16 tot f 14 en de makreel van de f 28 tot f22 per 50 kg. Enkele kisten puf- schol die normaal voor f 14 van de hand gegaan zouden hebben behaal den nu een waardering van f 40 per 50 kg. Tongenkopers telden verder nog f4.50 per kg. neer voor de lappen en f 3.25 voor de middelsoorten. Tot Donderdagmiddag was voor de afslag van vandaag alleen de Post Boy officieel voor binnenkomst bekend. Wel werden bij geruchten ook de Gel- ria en de KI. Wijker genoemd doch bei de schepen gaven geen enkel bericht van binnenkomst. De vangst van de Post Boy bedroeg 1350 k. haring. Behalve de 1350 k. haring die de Post Boy vanmorgen in de afslag op loste bracht dit schip nog 2 zware to nijnen mee. Daar deze de laatste tijd practisch niet meer werden aangevoerd bestond er uiteraard veel belangstel ling voor. Het is nog wat te kort om er een reis uit te maken was het commentaar van de walmachinist toen de Haarlem zich Woensdagavond meldde met een vangst van 1300 k. haring en 100 k. bijvis. Daar de weerberichten weer wat gunstiger luiden werd derhalve beslo ten nog een etmaal door te vissen en dan te proberen voor de Zaterdagmarkt binnen te komen. Vele kotters en loggers zijn er Don derdag weer uitgetrokken. De meeste van hen bleven aan de kust vissen om te proberen wat kleine schol machtig te worden die de laatste dagen door het schaarse aanbod zulke fantastische hoge prijzen boekte. Vanzelfsprekend zullen de kustvissers nog proberen deze week aan de afslag te komen daar hoe later men markt de kans groter wordt dat de prijzen tot meer normalere proporties zullen dalen. Van de trawlervloot bevonden zich Donderdag nog op zee de Doggersbank, de Gelria, de KI. Wijker, vertrokken de 18e Sept. De Eveline, de Maria van Hattum en de Hoop vertrokken de 19e Sept. Advertentie Mevrouw K. uit Soest reed Donder dag de Verlengde Talmalaan af in de richting van de Beukenlaan te £>oest. Toen zij de Beukenlaan wilde overste ken, werd zij aangereden door de per sonenauto van de heer R. uit Soest en tegen de grond geslingerd. Zij werd daarbij ernstig gewond evenals haar zesjarig zoontje Maarten K„ die achter op de fiets zat. Beiden zijn overge bracht naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort, waar het jon getje enkele uren later is overleden. De toestand van de moeder is nog steeds zeer ernstig. is de meest zuinige, door zijn: trechtervulling, ruime dubbele circulatie, geschikt voor alle brandstof. De volledige sortering wordt U gaarne getoond. 6 October wordt op het terrein van het conferentieoord Woudschoten te Zeist een standbeeld van Henri Dunant onthuld Dit standbeeld is, naar verluidt, het eerste in de gehele wereld dat van de stichter van het Rode Kruis is opge richt. Het werd ontworpen door de Oostenrijkse beeldhouwer Foederl. Kent U de BECKING en BONGERS HETELUCHTKACHEL THEBO 1 98.—? om 2 uur vindt plaats de 79e jaargang „Reeds door zijn eerbied waardige leeftijd heeft de PIUS ALMANAK zijn onmisbaarheid bewezen" (Bespreking in De Maasbode) De prijs van de editie 1953 bedraagt 12. Bestellingen te zenden aan de boekhandel of aan N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam. Oude Groenmarkt 16 Haarlem Telefoon K 2500 - 11266 Volgens een woordvoerder van de Egyptische revolutionnaire raad zal oud-premier Ibrahim Abdel Hady zich moeten verantwoorden wegens „hoog verraad". Het proces, dat gevoerd zal worden voor de revolutionnaire recht bank, begint morgen. Hady zou dit jaar contact hebben opgenomen met „buiten landse kringen", tegen de veiligheid van de staat hebben samengezworen en het nieuwe regiem in gevaar hebben ge bracht. Sinds vijf dagen bevindt hij zich in hechtenis. Een jaar geleden werd hij door het militaire bewind drie maanden vastgehouden. Onder Faroek heeft Hady verscheidene malen zitting in de rege ring gehad. Hady wordt er verder o.m. van be schuldigd, dat hij in 1948 als hoofd van het kabinet van ex-koning Faroek, het Egyptische leger onvoorbereid in de Palestijnse oorlog heeft gedreven. Ook wordt hij er van beticht, dat hij tijdens zijn premierschap, toen hij tevens minis ter van Binnenlandse Zaken was, sjeik Hassal el Banna, de opperste gids van de Mohammedaanse broederschap, heeft laten vermoorden en een schrikbewind heeft uitgeoefend door arrestaties op grote schaal en door het laten martelen van gevangenen. Tenslotte wordt hem ten laste gelegd dat hij onnodige en kostbare werk zaamheden aan het koninklijk jacht „Mahroessa" heeft laten uitvoeren om bij Faroek in de gunst te komen. In dien Hady schuldig wordt bevonden, kan hij ter dood of tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. De secretaris-generaal van de N.A.T.O., Lord Ismay, heeft meege deeld, dat het aantal N.A.T.O.-vliegvelden met meer dan één per week toeneemt, zodat de organisatie tegen December van dit jaar de beschikking over min stens 120 vliegvelden zal hebben. Dit zou betekenen, dat het aantal in dit jaar verdubbeld zal zijn. Onder de genoem de 120 vliegvelden vallen niet de natio nale vliegvelden, die reeds klaar of nog in aanleg zijn, en evenmin de landings terreinen in Engeland. De lachspiegel Woensdag 14 Oc tober geeft DEM in de K.S.A. een dona teursavond. Het gezelschap „De Lach spiegel" zal o.l.v. de heer Jaap Smit op treden. Klaverjasdrive K.A.B. Maandag a.s. heeft de eerste klaverjaswedstrijd plaats van de serie van acht, welke binnen het raam van het Wintel-programma van de K.A.B. zijn geprojecteerd. De inschrij ving voor deze wedstrijden kan geschie den bij: Adr. v. d. Plas, Meeresteinstraat 9; Th. Galesloot, Corn. Matersweg 108; H. L. Hergaarden, Heemskerkerweg 216 en B. Swart, Berghuisstraat 12, t/m Za terdag 24 September. Er zijn voor deze wedstrijd een aantal prijzen beschikbaar gesteld terwijl een zilveren beker en een tinnen vaasje het eigendom zal worden van die heer resp. dame, die het hoogste aantal punten be haalt. Korfbal Voor het komende week einde heeft Watervliet het volgende pro gramma: Zaterdag: Watervliet ASport Vereent A; Watervliet B—Watervliet C. Zondag: Watervliet 1Nieuw Flora 1; Oosterpark 2Watervliet 2; Oosthoek 3 Watervliet 3. Schaakclub Weenink In aansluiting op het gisteren gepubliceerde overzichtje volgen hier de uitslagen: Afd 1: K. SlingsJac. Meijer 1-0; Ph. Bakker—C. Koomen 1-0; J. Relnhout— A. Tervoort Vx-'A; J- C. Muijen—J. de Boer 1-0; H. v. 't Hoff—W. Groen afg. Afd. 2: J. OtterlooN. Molenaar 1-0; H. Nijman—W. Nijkamp 1-0; J. v. Verse- veld—J. v. d. Does 0-1; J. G. Jimmink— F. H. Piët afg. Afd. 3: J. H. SonneveldP. Hoppen 10; A. Priester—D. Duinmeijer 1-0; J. Meijer Sr.M. v. Leeuwen afg. A. de VriesG. de Koter afg. Afd. 4: H. Duisenberg—J. Limmen y2-'A; J. w. Los—J. A. Limburg 0-2; D. v. Vuuren—J. Duisenberg 1-0; P. Plet- tingJ. H. Meijer 0-1; C. Verduit—Jan Meijer 1-0. Op gemakkelijke betalingsvoorwaarde? MET PRIJZEN ALS NOOIT TEVOREN leveren wij U uit een enorme sorterinj alles op het gebied van uurwerken. Ook voor le klas reparaties is daar het juiste adres Haarlem-O. Een, 30-jarige boekhouder uit Bussum, die sinds eind Februari is gedetineerd, heeft zich gisteren in hoger beroep moeten verantwoorden voor verduiste ring in dienstbetrekking van f 18.000, die hij als boekhouder bij een rijwiel firma te Hilversum in eigen zak had gestoken. De Amsterdamss rechtbank had hem tot twaalf maanden, waarvan zes voor waardelijk, veroordeeld, doch de offi cier tekende hiertegen hoger beroep aan. De procureur-generaal verenigde zich met het standpunt van de Officier, doch eiste niettemin bevestiging, echter zon der aftrek van de preventieve hechte nis. Indien het Hof over veertien dagen het rechtbankvonnis bevestigt, dan zal de verdachte dus alsnog zes maanden onvoorwaardelijk moeten ondergaan. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren een 55-jarige Bussumse ex pediteur wegens verduistering van hem toevertrouwde goederen drie maanden gevangenisstraf opgelegd. Tegen hem was zes maanden geëist. In eerste in stantie had de rechtbank te Amster dam hem zes maanden voorwaardelijk opgelegd. De verdachte, die bij de politie was aangegeven door zijn voormalige huis houdster, had zich goederen, die het Ned. Beheersinstituut na de Bevrijding bij politieke delinquenten in beslag had genomen, toegeëigend. Ter zitting bleek dat uit de depots van het Beheersinsti tuut te Hilversum en Bussum nogal eens goederen aan particulieren in bruikleen werden gegeven. De verdach te beriep zich hierop. Ook had hij enige goederen, die hij had moeten verzenden voor een Bus sumse dame. achtergehouden. De NCRV, die 7 Juni van het volgend jaar haar dertigjarig bestaan viert, treft voorbereidingen om op deze dag op aan drang van de leden een blijvend en tast baar symbool van haar luisterschare te ontvangen. Men hoopt de bestuursplan nen tot uitbreiding van de bestaande studio te kunnen verwezenlijken, waar toe onder het motto „Elke steen is er één" een jubileuminzamelingsactie zal worden gevoerd. Het uitbouwprogramma omvat o.m. de bouw van een nieuwe zaal met 700 zit plaatsen, geschikt voor concerten en steravonden. De NCRV hoopt het nieuwe Swee- linckorgel in haar studio 2 October in gebruik te nemen. van de EERSTE en ENIGE in HAARLEM-NOORD: Een reiger in of buiten Amsterdam is niets bijzonders, maar nu is in de polders tussen Haarlem en de hoofd stad een koereiger waargenomen. Een vogel die zich van het ons vertrouwde soort onderscheidt, doordat hij kleiner is en wit van kleur. Hij heet koereiger omdat hij onze runderen graag op de voet volgt. Een zeldzaam dier dat tot de beschermde vogels behoort, en on der de reigers ten onzent een heel wat opvallender verschijning dan de wit- veer onder de mussen. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de onderhavige vogel ergens uit gevan genschap is ontsnapt. Het kan echter ook zijn dat men met een exemplaar te doen heeft dat uit de Middellandse- Zeegebieden naar onze streken is ver dwaald. In het laatste geval is zijn verschijning wel een uiterst exceptio neel geval. Het Zoölogisch Laborato rium in Amsterdam toont zijn bijzon dere belangstelling en verzoekt allen die de koereiger gezien hebben of als nog op hun weg ontmoeten, K 2900- 52214 te bellen voor het doorgeven van nadere bijzonderheden. Zoals b v. ook de kleur van poten en snavel. Zondag 27 September, 's middags van 3 tot 5 uur, wordt in de R.K. Kerk aan de Frans Netscherlaan te Sant poort-dorp gehouden een liturgische tentoonstelling van Tabernakel- en Altaarsieraden, Misgewaden en H. Vaten, in gebruik bij de liturgische ere dienst, alsmede van de Utemilia, d.w.z. gebruiksvoorwerpen, nodig bij het op dragen van de H. Mis, het uitreiken van de H. Communie, zowel in de kerk als op het ziekbed. Deze tentoonstel ling is gratis toegankelijk, ook voor niet-katholieken, die daarvoor belang stelling hebben. Iedereen heeft deze middag gelegenheid de liturgische voor werpen en gewaden van nabij te be zichtigen. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter voorbereiding van het Veertig Urengebed van 1 tot 4 Ocober. Gedu rende deze dagen worden drie eucha ristische conferenties gehouden, iedere avond te half acht. De eerste handelt over de nieuwe bepalingen betreffen de het nuchter blijven vóór de H. Com munie, de tweede over het communi ceren onder de H. Mis en de derde over het sacrament van de goede over tocht (de laatste Teerspijze). Niemand verzuime deze gelegenheid om zijn kennis van de H. Eucharistie te ver- diepen. (Zondag 20 September) Eerste prijs 10.J. Koster, Lo- rentzkade 458, Haarlem, zeven punten. Tweede prijs 7,50: G. v. d. Wejjden, Lijsterbeslaan 26, Hillegom, zeven pun ten. Derde prijs 5,Van Vesum, Raad huisstraat 77, Heemstede, zeven punten. Vierde prijs 2,50: G. Olgers, Groc- newee 32, IJmuiden-Oost, zeven punten, ten. Twintig inzenders met zeven punten zijn uitgeloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9