Kath. Paedagogische School in Haarlem KUNSTENAARS HELPEN IN „HUIS VAN N Jan Peeters en H. Raedecker exposeren Patiënt wegens meineed tegen arts voor het Hof Toeneming electriciteits- verbruik met 7,2 pet. SCHIPPER VOOR HAARLEMSE POLITIERECHTER WAAROM GEEN SIGARETTEN AUTOMATEN IN HAARLEM? 1952 Aantrekkelijk programma voor het komend seizoen SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH Brieven van lezers Stillehartelijke poëzie A Schorsing van dr. Samuels weer in het geding Verslag boekjaar ZATERDAG 26 SEPTEMBER 195b FAGTNA 2 DE SLEUTELSPECIALIST" „VIA LISSABON" G. en W. begint nieuw seizoen Avondmis voor a.s. dienstplichtigen KERKBERICHTEN Ned. Genealogische Ver. afd. Haarlem HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Lading mest oorsaak van dronkenschap Schaumburger-Marchenchor komt weer naar Haarlem Zilveren jubileum Werknemende Middenstand Burgerlijke Stand Onder brugleuning doorgegleden Auto sneed wielrijder Tegen bus aangereden Bromfietser reed op ver keerd weggedeelte In kelder gevallen HEEMSTEDE Gemeente-secretaris N. Vos met pensioen Met ingang van 1 Januari 1954 KUNSTKRING „Arabesk" in Minerva- theater Klaverjassers vóór Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Intern. Esperanto-cursus A. A. Schuring veertig jaar bij de P.T.T. Toneelvereniging BA.V.O. SANTPOORT Zondagsdienst Woensdag 30 September start weer de Katholieke Paedagogische School in Haarlem. Acht jaren werkt dit instru ment nu en de ervaringen zijn wel zo geweest, dat zeer velen in Haarlem en omgeving van de verschillende lessen hun profijt hebben kunnen trekken. On danks de prettige belangstelling, die van vele kanten voor het werk dezer school is betoond, en de talrijke cursisten, die zeer veel in de lessen hebben opgesto ken, moet geconstateerd worden, dat toch nog te weinig mensen van het be staan van deze paedagogische school af weten en daardoor de gelegenheid mis lopen voor zich dan alleszins bekwame en deskundige mensen te laten instru eren. Daarna vestigen wij hier met na druk de aandacht op deze school, waar van het bestuur ook voor de komende cursus een aantrekkelijk programma heeft samengesteld. Wellicht in tegen- stelling met vroeger vertonen de avon den geen bonte mengeling van onder werpen, maar is er getracht voor de ge it Advertentie LANGE VEERSTBAAT 10 TEL. 11493 Gisteravond in de Stadsschouwburg bracht „De Nederlandse Comedie" het spel „Via Lissabon", van Charles Mor gan, dat de leden van „Geloof en We tenschap" ter opening van het nieuwe seizoen werd voorgezet. En dit begin is weer een veelbelovend succes ge worden, ondanks de beredeneerde ernst, waarvan het stuk doortrokken is. en de zware eisen, die het ook aan de toeschouwers stelt. In dit spel immers wordt de actie be perkt tot het tweede bedrijf; het eerste bedrijf vormt daartoe een acceptabele inleiding, het derde een nadere uit werking, welke tenslotte tot een ont knoping (liever: verklaring) leidt. Deze vorm van componeren dwingt de schrij ver er toe zijn personae dramatis bij zonder veel en vaak ingewikkeld te laten praten, maar de manier, waarop hij de karakters in dit gesprek scherp in het volle licht plaatst, geeft aan het gehele stuk een voelbare spanning, welke tot de laatste seconde bewaard blijft. Het verhaal speelt zich af in Frank rijk, waar een stel vrienden bijeen is, een Amerikaan, een Engelsman en een Frangaise (de laatste twee zijn inmid dels met elkaar getrouwd), die in de oor logsjaren in Toulouse een doorgangshuis vonden om via Lissabon weer de Oceaan over te steken. Het gesprek komt steeds op een zekere „Reiger", die in hetzelfde huis verbleef en tengevolge van een paar ongelukkige aanwijzigingen, neer geschoten wordt, omdat hij een Duitse spion moet zijn. die zich in deze ille gale organisatie heeft weten binnen te dringen. De waarheid komt tijdens deze na oorlogse samenkomst aan het licht wanneer de Amerikaan relaties aan knoopt met een Engels meisje, en tenslotte blijkt, dat haar half-broer, een Engelse officier, de vermeende Duits» spion is geweest. De ontdekking leidt uiteraard tot innerlijke conflicten, maar de schrijver weet ze tenslotte toch wel zo op te lossen, dat alle partijen een gerust geweten krijgen en zijn publiek een voldaan gevoel. Waar „Via Lissabon" reeds bij een vorige gelegenheid in deze kolommen besproken is, mogen wij nu volstaan met te memoreren, dat de Nederlandse Comedie dit stuk met toewijding op het toneel heeft gebracht en dat vooral Ellen Vogel en Hans Bentz van den Berg, die ook de regie voerde, krachtig en boeiend soel lieten zien. In zijn openingswoord gewaagde mr. F. Vorstmann van een gestadige groei van de vereniging en hij sprak de ver wachting uit, dat de leden met nog meer belangstelling de voordrachten zouden volgen. Blijkens de nieuw verschenen Loop mare van de vereniging „Geloof en We tenschap" zal op 23 October de Toneel vereniging te Amsterdam in de Stads schouwburg „De hof der olijven" ten tonele brengen. Het stuk werd geschre ven door Georges Bernos en vertaald door Maurice Roelants. Op Vrijdag 6 November zal, eveneens in de Stadsschouwburg, de heer mr. drs. Th. Regout zijn nieuwste kleurengeluids- film „Afrikaans Avontuur" vertonen. De zesde bijeenkomst van de vereni ging vindt wederom in de Stadsschouw burg plaats, waar prof. dr. P. Smulders S.J. op Vrijdag 13 November een voor dracht zal houden oyer: Katholieke ver draagzaamheid tegenover het moderne Humanisme. Dinsdag 29 Sept. wordt er 's avonds om 7 uur een H. Mis opgedragen in het R. K. Militaire Tehuis, Donker Begijnhof 3, voor allen, die dit jaar in militaire dienst gaan De intentie van deze H. Mis zal zijn, dat onze recruten in militaire dienst ware vertegenwoordigers van onze Ka tholieke Kerk mogen zijn met het volle besef, dat zij dit zeker kunnen zijn met de hulp van het H. Misoffer. Na de H. Mis zullen de Aalmoezenier, een dokter en een officier enige korte maar krachtige en noodzakelijke wenken meegeven. Om te communiceren onder deze Avondmis mag men die dag geen sterke drank gebruiken, evenmin als bier of wijn. Vanaf 4 uur geen voedsel gebrui ken. Vanaf 6 uur niet drinken. Brood meenemen s.v.p. H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis sen 6.30 7.30 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, li en 12 uur. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8. 9.15 (Hóogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper. Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Hart. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina. Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerheiligste Drieënheid: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 1130 u. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (hoogmis) en 10.30 uur. St. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis) en 11-30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart: Zondag H.H. Mis sen 7, 9.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H. Antonius van Padua, Aerdenhout: Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en U uur. hele cursus dan volgens een bepaalde lijn te werken, hetgeen overigens niet wegneemt, dat iedere avond apart een afgesloten geheel vormt. De cursus, welke vier en twintig avon den omvat, is in goede handen bij drs. P. L. J. Stolker, psycholoog in Leiden, dr. W. Naessens. kinderarts in Haarlem, prof. L. van Oostrom uit Warmond en mej. M. Noordman, directrice van de Leidse Mater Amabilisschool. Wij zullen hier geen opsomming geven van alle on derwerpen, die behandeld zullen wor den; uit het breed opgezette program doen wij slechts een greep. Drs. Stolker zal o.m. spreken over „Voorbereiding tot het ouderschap", „School en be roepskeuze", „Puberteit", „Liefdesleven van de jonge mens", „Het bedreigde kind" en „Omgang en opvoeding". Dr. Naessens behandelt o.a. ..Zieke kinderen en hun ouders", „Zieke kinde ren en de paedagoog" en „Zieke kinde ren en de geneesheer". Prof. Van Oostrom zal enkele facetten behandelen van het gezin als religieuze gemeen schap en mej. Noordman zal spreken over „Het a-sociale kind en zijn milieu" en de betekenis van het Mater Amabi- liswerk. Henk Zoutendijk tenslotte neemt tenslotte het artistieke gedeelte voor zijn rekening door te spreken over „De kunst in het kinderleven". Het behoeft zeker geen nader com mentaar, wanneer wij betogen, dat iedereen, die hetzij nu, hetzij in de toe komst de verantwoording moet dragen voor de opvoeding van het kind, in de ze cursus practische instructies kan krij gen. Niet alleen verloofden en echtpa ren, maar ook zusters, broeders, ver pleegsters, gezinshulpen, jeugdleiders en -leidsters zullen er hun profijt van hebben. Wie er overigens meer van wil weten, kan terecht bij het secretariaat van de school; Mamixstraat 96, Haar lem. De heer M. A. F. van de Velde zal voor de Haarlemse afdeling van de Nederland- sche Genealogische Vereeniging Dinsdag 29 September, des avonds om 8 uur in het gebouw ,St. Bavo" een lezing houden on der de titel „De betekenis en oorsprong van familie-namen". Na de pauze bestaat er gelegenheid vragen te stellen. Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: „Berucht, beroemd, bemind". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Palace„Het mysterie van het leven". Bo ven 14 jr. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lux or: „De groene handschoen". Boven 18 Jr. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur". Strikt volwasse nen. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin". A.l. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Daar komen de tanks". Boven 14 jr. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: ..Two tickets to Broadway". A.l. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. Zaterdag 26 September Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Daar moet je een vrouw voor zijn", 20 uur. Stadhuis: Jongerenforum, 8 uur. Zondag 27 September tadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Daar moet je een vrouw voor zijn". Gebouw St. Bavo: Toneelvereniging B. A. V. O. 8 uur. Kathedrale Basiliek st. Bavo: Rondleiding door de heer J. Beijk, 15 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van J017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstélltag van werken döor de schil der G. Rober (tot 17 October). Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, Ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.3017 uur. Zondag 1417 u. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg 19 telef. 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284 OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt tot 11 uur 's avonds waargenomen door C. G. J. Bos, Zijlweg 17, tel. 11431. HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008 en Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Op een mooie zomeravond in de maand Juli stapte de 59-jarige schip per P. J. H. uit Noordwijkerhout op zijn bromfiets en ging een eindje toeren. Er heerste die avond een broeierige hitte, die de keel droog maakte. De schipper kreeg dan ook steeds meer trek in een koele lafenis en toen hij een cafétje in het oog kreeg, aarzelde hij niet lang en bracht zijn brommer tot stilstand. Even later zat hij aan de toog met de kastelein te praten, in wie hij een oude vriend uit de jaren '14'18 herkende. Er werden heel wat oude herinneringen opgehaald uit de tijd, dat ze samen dienden en elk verhaal werd met een glaasje bier of een stevige bor rel overspoeld. De tijd van scheiden brak aan. De schipper stapte weer op zijn bromfiets en reed met snelle vaart weg. Dit had hij niet moeten doen. Toen hij even later met een gewaagde manoeuvre een groepje fietsers wilde passeren, lukte dat niet Die nacht lag hij met een min of meer zware hersenschudding over zijn ritje na te denken. Gistermorgen gaf de schipper voor de Haarlemse politierechter een explicatie van het gebeuren, dat hierop neerkwam, Het Schaumburger-Marchenchor uit Obernkirchen, onder leiding van Edith Möller, dat hier in April 1.1. onder de auspiciën van het Jeugdkoor „Inter-Nos", dirigent Jan Booda, concerteerde, en daarbij vele vrienden maakte, zal na zijn enorm succes in Engeland, en voor hun vertrek naar Amerika, op Zaterdag 3 October a.s. in de Gemeentelijke Con certzaal een concert komen geven. De twee bekende solistjes Heidemarie en Hillegard Litzbarski, zullen ook weer enkele soli en duo's zingen. Het Jeugd koor „Inter-Nos" zal ook enkele liede ren ten gehore brengen met begeleiding van mej. Emmy van Eden, terwijl het groepje dat deze zomer een tocht maakte naar Duitsland, de Avondcantate van Cath. van Rennes zal uitvoeren. De baten van het concert zuilen wor den aangewend voor een te bouwen kin derhuis in Obernkirchen. Op 1 October a.s. „uilen de heren W. C. v. Kampen en C. v. Bilderbeek, voorzitte. en penningmeester van de Coöperatieve Woningt ouwveremging voor Gemeentepersoneel, de dag her denken, dat zij 25 jaar geleden zitting namen in het bestuur van deze 1 ereni- ging. Donderdag j.l. hield de W. M. haar eer ste vergadering in het seizoen 1953/54. Bij de opening memoreerde de voorzitter de J uli-vergadering en kon mededelen, dat de suggesties op die vergadering gedaan, in het komende seizoen, grootdeeis verwezen lijkt zullen worden. Zo is inmiddels het eerste nummer van het huisorgaan der af deling „De Gong" verschenen. Verder zal er dit seizoen elke derde Donderdag van de maand vergaderd worden, welke verga deringen cultureel op een hoog peil zullen staan, terwijl ook de humor niet vergeten zal worden. De begroting 1953/54 werd goedgekeurd en na diverse huishoudelijke besprekingen werd de avond met een ge zellige kaartwedstrijd om genotvolle prijzen besloten. GEBOREN: E. LipsTimmers. z; C. KoopmansZoutman, z; J. de Haan Smit, z; E NooteboomOlchowik, z; H. PompePaans, z; A. LangereisSchol ten, z; P. van Lieshoutde Rijk, d; C. Kolvan Emmerik, d; M. van Wijk Lagerwaard, d; A. HoomoedtPruissen, d. OVERLEDEN: G. Huckriede—Kol- voort, 76 j„ Aelbertsbergstraat. dat hij zichl eigenlijk) bitet vefel nicer er van wist te herinneren. Wel was hij er stellig- van overtuigd slechts .-.enkele glaasjes bier en één borrel te hebben gedronken. „Vraag het de kastelein", zei hij. Doch de politierechter was van me ning, dat de kastelein vaak het aantal borrels verhoogde als de klant afreken de, maar dat als de pqlitie om informa ties kwam, het aantal altijd naar beno den ging. Overigens had de schipper nogal vreemd gedaan, toen de politie 's avonds bij hem thuis was geweest. Hij was zijn bedstëe uitgesprongen en had onder het zingen van bekende vader landse liederen enkele gymnastische oefeningen uitgevoerd. Dit had hij een sterk bewijs gevonden voor zijn staat van nuchterheid. „Ik was op dat moment niet goed bij mijn positieven", expliceerde de schip per. „Dat kwam dan zeker door die bor rels", meende de politierechter. „Neen", repliceerde de schipper, „ik had net een week tevoren een lading mest op mijn hoofd gekregen en ik ge loof dat ik hierdoor mijn verstand enigszins ben kwijt geraakt." De Officier van Justitie meende naar aanleiding van een doktersverklaring, waarin stond, dat de schipper stomdron ken geweest was, dat het tenlastegelegde bewezen was. 5 dagen gevangenisstraf requireerde hij. „De Officier vordert 5 dagen gevange nisstraf tegen U", zei de politierechter. „5 jaar, maar dan ben ik doodop", ver zuchtte de schipper. Hij had het kenne lijk verkeerd begrepen. Toen' hem ein delijk met veel moeite was bijgebracht, dat hij 5 dagen zou moeten zitten, vond hij dit toch ook wel veel. „Voor deze keer dan maar f25.en een week voorwaardelijk", sprak de po litierechter, „maar de volgende keer wordt het menens." De zaaWwas afgedaan en de schipper kon heengaan. Maar hij wilde de heren achter de groene tafel toch nog wel even vertellen, dat hij zo'n kwade vrouw had, die de hele dag schold. „Als U eens wat minder borrels dronk", zei de Officier glimlachend. og tot 5 October is in „Huis van Looy" de tentoonstelling „Kunstenaars helpen" te Zien. Zoals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen, bestaat deze tentoonstelling uit kunstwerken, die door een aantal buitenlandse en Nederlandse kunstenaars van naam beschikbaar zijn gesteld als prijzen voor een internationale loterij ten bate van de slachtoffers van de Februari-ramp. Niet alleen de illustratie van een edelmoedige geste kan men aldus thans in Haarlem bewonderen, maar tezelfdertijd kan men genieten van de aanschouwing van kunstwerken, waarvan men de mogelijke bezitter kan worden door het kopen van een lot. Ook de entrée-gelden komen ten goede aan de door de ramp gedupeerden. Hierboven ziet u een van de geëxposeerde werken. Het is getiteld „Interieur met meisje" en geschilderd door B. Hendriks. „Kijk eens, wie daar aankomen!" riep hij, enthousiast opspringend om de gas ten binnen te laten. Op weg naar de deur bedacht hij opeens met schrik, dat hij zojuist zijn laatste sigaret had op gerookt. Onverwachte gasten en geen sigaretten meer in huis! Dan moest Kees er maar op af. „Kees, probeer jij eens. of je nog wat sigaretten kunt krijgen. Bel maar, dan doen ze nog wel open." En Kees ging, met de moed der wan hoop. Deze onvoorziene gebeurtenissen bren gen de gastheer altijd in verlegenheid. Natuurlijk is hier dè oplossing: Houdt steeds wat rokertjes in voorraad. Maar waarom heeft de gemeenteraad van Haarlem artikel 224 goedgekeurd? Dat artikel luidt: „Het is verboden in automaten, wel ke zich bevinden op, zij het met enige beperking, voor het publiek toeganke lijke plaatsen, tabaksartikelen ter afle vering voorradig te hebben." Lezers, voor deze automaten-kwestie wilde ik Uw aandacht vragen. U heeft vast en zeker vele keren het gemis aan deze leveranciers-na-sluitingstijd on dervonden. Heeft U de moeilijkheid op gelost door naar het station te gaan, of bent U een café binnengelopen? Een klein opinieonderzoek over dit onder werp had tot resultaat, dat negen van de tien personen, mannen zowel cis vrouwen, hun verwondering uitspra ken over deze gemeenteverordening. Waarom zijn ze in andere steden dan wel toegestaan?" werd mij vele keren tot antwoord gegeven. Natuurlijk hebben de leden van de gemeenteraad inlichtingen ingewonnen voor ze hun stemmen aan dit wetje gaven: Nu is mijn vraag: Bij wie zijn zij te rade gegaan? Met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid is dit de Haarlemse Bond van Tabaks-détail handelaren geweest. Als 'Jc goed ben in gelicht, dan heeft deze bond het advies gegeven na een stemming van de le den. Met een kleine meerderheid heeft het tenslotte de gemeenteraad bereikt. Weegt het belang van de klant als Gistermorgen is omstreeks negen uur de vijfjarige C. Hartog, die met zijn moeder over de voetbrug van de Zo- mervaart liep, onder de brugleuning door in het water gegleden. Zijn moe der heeft hem aan zijn haar boven wa ter weten te houden, totdat een vo'orbij- ganger hem aan de wal kon helpen. Het jongetje, dat nog al veel modder naar binnen had gekregen, is ter observatie in het Grote Gasthuis opgenomen. Op de Riviervismarkt is gisteravond omstreeks zeven uur een 27-jarige wiel rijder in aanraking gekomen met een personenauto. De bestuurder van de per sonenauto haalde de wielrijder in en sneed hem toen op onverantwoordelijke wijze zeer scherp rechts af, zodat de wielrijder kwam te vallen en zijn rech terpols brak. Na de wielrijder geduren de enige ogenblikken te hebben uitge scholden is de bestuurder met de Noor- derzqn vertrokken. Hedenmorgen omstreeks acht uur is de 16-jarige wielrijder H. Ritman, die de lé-jarige Tini Jongens achterop de fiets had, op de hoek van de Planeten- laan en de Neptunusstraat tegen een autobus opgereden, die juist van het eindpunt vertrok. Tini Jongen» liep een snij wond aan het dijbeen op en is ter behandeling naar het Diaconessenhuis vervoerd. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is een bestuurder van een bromfiets, ae 30-jarige geestelijke A. J. v. d. Z. uit Oosterbeek in aanrijding gekomen met een 20-jarige wielrenner. De aanrijding, die plaats vond op de Amsterdamse vaart ter hoogte van de Bakhuizen v. d. Brinkstraat, ontstond doordat de bromfietser op de rijbaan reed inplaats van op het rijwielpad. Toen de wiel renner op de oversteekplaats overstak, werd hij door de bromfietser aangere den. De geestelijke kwam op het wegdek te vallen. Met een hoofdwond en een hersenschudding is hij in de Mariastich- ting ter verpleging opgenomen. De wielrenner had geen schade of letsel opgelopen. Gisteren is een 44-jarige verkoper in de Grote Houtstraat van een ladder ge vallen, toen deze begon te schuiven. De verkoper viel in een kelder van 2Vs meter diepte en liep een verstuikte, en kel en een schaafwond aan het voor hoofd op. Op 1 October hopen de heren W. C. van Kampen en C. van Bilderbeek, respectie velijk voorzitter en penningmeester van de Cpöperatieve-Woningbouwvereniglng voor Gemeente-Personeel, de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden als zodanig in het bestuur zitting namen. /n een der statige hoge huizen aan de Kleine Houtweg, die uitkijken op de bomen, d'ie zich over het Sportfond- senbad ontfermen, exposeren Jan Pee- térs en H. Raedecker aquarellen en beeldhouwwerken. Het zijn bevriende Amsterdamse kunstenaars ondanks het feit, dat laatstgenoemde in dit huis woont. De voorkamer doet dienst als exposi tiezaal en het werk van beiden waagt posities van de Aquarellenkring, deelt om deze intieme, persoonlijke omsluiting zijn voorkeur voor deze onderwerpen, meer dan om de neutraliteit van het maar js wat minder mijmerend, hoewei museum. Vooral Raedecker's werk is 00k hij geen behoefte heeft om te ge- van huiselijk formaat, van een stille, tuigen of agressief je zijn, hartelijke poëzie. Men wil van de beeldhouwer meestal heroïsche ruimte-bepalende of -beheer sende plastiek zien, die duidelijk „voor werp" is. De intenties van deze beeldhouwer gaan die kant niet uit. De sfeer, die zijn werk ademt, is als de stilt", die er het gebaar, dat een danseressenpaar be- kan zijn tussen twee mensen, die samen schrijft, een mooi stukje tuin of een Hij geniet intens van de wereld, die de kleur voor hem oproept. Het ple zierige schilderen om de spanning in de accoorden van kleur is zijn doel, om de klanken, die elkaar reliëf verlenen. Hij zoekt dan ook geen problemen om mee te worstelen. Een muzikant. kunnen zijn zonder iets te hoeven zeg gen, omdat eikaars nabijheid genoeg is. Hij hoeft dan ook niets uit te beelden Een passende vorm, waarin dit zelfde gevoelen van huiselijke vrede steeds weer gelegd kan worden, te herhalen, is hem voldoende: een groepje vrou wen, een harlekijn, een paardje. Jan Peeters, die we kennen van de ex- weelde van kleur in een interieur, waar een juffrouw met een felle lap op de schoot decoreert op een pauwblauw bankje. Het zijn schilderijtjes, die spon taan gedaan zijn uit blije ontspanning en deze ook weer doorgeven. Tot 7 October blijft de tentoonstelling in gericht in het huis Kleine Houtweg 65. L. T. (Van onze verslaggever) De schorsing van de Amsterdamse arts, dr. J. Samuels, de bekende kanker- specialist, voor drie maanden als arts, is Vrijdagmiddag weer ter sprake ge komen, toen een 47-jarige Haarlemse monteur terzake van meineed tegen dr. Samuels in hoger beroep voor het Am sterdamse Geréchtshof moest terecht staan. De Amsterdamse rechtbank had de monteur vrijgesproken en nu eiste de Procureur-Generaal bij het Hof weer vrijspraak. De monteur was als getuige gehpord Met ingang van X Januari van het vol gend jaar is aan de heer N. Vos, gemeen te-secretaris van Heemstede op de meest eervolle wijze ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Meer dan vijf en twintig jaar heeft hij deze functie vervuld. Na werkzaam te zijn geweest op de gemeentesecretarieën van Heiloo, Alkmaar en Velsen, kwam de heer Vos in 1913 naar Heemstede. De gemeenteraad benoemde hem met in gang van 1 Januari 1927 tot gemeente secretaris, als opvolger van de heer A. A. Swolfs. De Heemsteedse Kunstkring heeft voor het komend seizoen een niet slechts inte ressant, maar ook zeer belangrijk pro gramma samengesteld, dat zeer aantrek kelijk aandoet. Het seizoen wordt ge opend met het toneelspel „Moord bij open doek" van de Rotterdamse Comedie op 13 October a.s. Op 21 November tre den Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck voor de leden op en ook deze avond belooft, gezien het succes in het vorig seizoen, wederom iets bijzonders te worden. Op 15 December komt het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een mooi programma ten gehore brengen en op 11 Januari 1954 zal Nel Roos iets vertellen over ballet en tevens enige demonstraties ge ven mede ter inleiding van de dans avond van Han Rijnbeek welke op 26 Januari gegeven wordt en waarbij Hans Schouwman aan de vleugel zal begelei den. Op 24 Februari komt het beroem de Engelse plano-duo Bartlett en Robert son concerteren en het seizoen, wordt op 23 Maart besloten met de opvoering van een toneelstuk door de Haagse Comedie; over het te spelen stuk worden nog be sprekingen gevoerd. Al deze kunstgebeurtenissen spelen zich af in de grote zaal van het Minerva- theater. Voor de kleine zaal zijn nog een reeks avonden in voorbereiding, welke nader bekend gemaakt zullen worden. Wel staat vast dat dr. G'. Knuttel, oud directeur van het Haagse museum over schilderkunst komt spreken. Voorts wordt op verschillende avonden in het Minerva-theater reductie op toegangsprijs verleend, o.a. op 10 November, gezel schap Joh. Kaart en 20 October, toneel gezelschap Cor v. d. LugtMelsert. Het gezelschap „Arabesk", bestaande uit Cruys Voorbergh, Hetty Blok en Cor Lemaire, zal Dinsdag 29 September in Minerva-theater, des avonds om 20.15 uur, een voorstelling geven van „Van Snotneus tot Neon". „Arabesk" treedt belangeloos op en de opbrengst is be stemd voor het Nederlandsche Roode Kruis. In het komende seizoen gaan de afd. voetbal en tafeltennis van H.B.C. een aan tal klaverjas-avonden organiseren. De eer ste twee avonden zijn vastgesteld op 3U September en 14 October in het R.K. Ver enigingsgebouw. Voor het te Wageningen gehouden examen ter verkrijging van de titel er kend tuinarchitect slaagde de heer Carl van Empelen Jr. te Heemstede. toen het Gerechtshof in hoger beroep moest beschikken over een beslissing van het Medisch Tuchtcollege te Am sterdam, dat dr. Samuels voor drie maanden als arts had geschorst. De monteur had toen onder ede verklaard, dat het hij bij de behandeling door dr. Samuels nauwelijks was onderzocht en dat hij bij de behandeling door dr. betaald. Dr. Samuels had kanker bij hem ge constateerd, maar twee Haarlemse art sen hadden de monteur later voor maag zweer geopereerd en de monteur was migeheel genezen. Dr. Samuels had te gen hem een aanklacht wegéns meineed ingediend maar voor het Gerechtshof hield de monteur vol dat hij nauwelijks door dr. Samuels was onderzocht. Dr. Samuels daarentegen beweerde daar bij gesteund- door verscheidene van zijn assistenten en oud-assistenten dat el ke patiënt zeer nauwkeurig wordt be handeld. Volgens hem was dit ook met de monteur gebeurd maar alleen de arts zelf was bij het onderzoek en de behan deling aanwezig geweest, zodat de ge tuigenverklaringen, naar de procureur- generaal zelde, te weinig bewijs voor de meineed opleverden. Bovendien waren er getuigen die zei den te weten, dat sommige patiënten slechts zeef oppervlakkig waren onder zocht en een arts verklaarde de genees wijze van Dr. Samuels van geen waarde. De Procureur-Generaal zette uiteen dat hel hier niet gaat om het voor of tegen van de geneeswijze maar om het feit, of hier meineed is gepleegd. Hij achtte het bewijs te zwak en vroeg vrijspraak Wel achtte hij bewezen dat de monteur geen 60 gld. voor die behandeling heeft betaald maar hij meende dat de mon teur terecht in de overtuiging kon zijn dat anderen dit voor hem hadden be taald. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak 9 October. Roger Bésus: Le refus; Jean Cayrol: Je vivrai l'amour cfes autres. 3 tomes. 1. On vous parle. 2. Les premiers jours. 3. Le feu qui prend; Jean Giono: Le moulin de Pologne; Henri Hatzfeld: La flamme et le vent; Mouloud Mammeri: La colloine oubliée; Chris Marker: Le coeur net; Ber nard Pingaud: L'amour triste; Charles Plis- nier: Faux passeports; Henri Queffélec: Tempête Douarnenez; Henri Thoyat: Faux jour. „koning" dan niet meer mee? Mochten de automaten in strijd zijn met de Winkelsluitingswet, dan zijn er voor beelden van steden te over, waar deze strijd in minzaam samengaan is omge zet. Toch zal dit de ware reden niet zijn, want dan zouden óók de chocolade- en croquet-automaten m Haarlem ver boden zijn. Eerlijk moeten alle rokers bekennen dat de tabaksartikelen een zeer be langrijke plaats zijn gaan innemen. Nu hoor ik de dames en heren die niet ro ken al opmerken: „Waarom zijn er dan geen suiker-, thee-, koffie- of melk- automaten?" In principe heeft U gelijk, maar juist als iedere man geen tijd heeft, zijn de tabakswinkels open. Dames kunnen er ieder uur van de dag even tussenuit breken om naar de kruidenier te gaan. De melkhandelaar komt aan huis! On getwijfeld is de verlenging van de ge oorloofde tabaksverkoop een tegemoetko ming. Een oplossing is deze regeling met! Is dit geen puntje voor de nieuwe ge meenteraad? N. C. MEULENBROEK Naschrift redactie. Als het waar is, dat, zoals U zegt, ne gen van de tien personen niet begrij pen, waarom het bewuste artikel tot wet is geworden, wordt het inderdaad tijd, dat er aangaande deze kwestie enige toelichting wordt gegeven. Men dient dan te weten, dat de Haar lemse tabakshandelaren in de ogen van hun collega's, die wel een automaat in exploitatie hebben, in zekere zin in een bevoorrechte positie verkeren. Zo'n apparaat bindt hen namelijk de gehele avond aan huis, hetzij om bij te vullen, hetzij om geld te wisselen. Een der redenen, waarom de gemeen teraad automaten overbodig acht, vormt het feit, dat de tabakshandelaren ver gunning hebben hun zaak tot 7 uur open te houden. De ervaring leert, dat na half zeven al bijna niemand meer in de win kel verschijnt. Deze tijd blijkt dus ruim voldoende genomen om al degenen, die overdag niet kunnen, gelegenheid te ge ven rookwaar in te slaan. Automaten geven bovendien aan kin deren te gemakkelijk een kans zich si garetten aan te schaffen, welke om standigheid niet bevorderlijk wordt geacht voor hun lichamelijk heil. Het blijft natuurlijk de vraag, of wij, als wij tabakshandelaar waren, niet graag, na sluitingstijd iets extra's zouden willen verdienen. Wellicht zouden wij daarvoor ook een extra offer willen brengen. En indien wij daartoe niet bereid waren zouden wij het misschien rustig kunnen aanzien, dat sommige onzer collega's, die zich wél extra moeite wilden ge troosten, ook de vruchten daarvan zou den plukken vooropgesteld natuurlijk dat de wettelijke vrijheid tot dit alles bestond. In aansluiting op ons eerder in de maand gepubliceerde bericht over de Esperanto-pursussen, die in Nederland, o.a. ook in Haarlem, door de Volksuni versiteiten in internationaal verband georganiseerd worden, kunnen wij nog berichten, dat de cursus in Haarlem Woensdag 30 September aanvangt. De eèrste les kan door belangstellenden als proefles "gVaF® bij geWóond wórden; De Nederlandse Reis Vereniging"heeft reeds bekend gemaakt in' de zomer 1954 een reis voor haar Esperantisten-leden en in het bijzonder voor degenen, die deze V.U.-cursus gevolgd hebben, een 10-daagse reis per autocar naar Dene marken te zullen organiseren. Deze reis, waarbij uitsluitend van Esperanto zal worden gebruik gemaakt, zal onder lei ding staan van de cursusleider, mr. S. Pragano. Op Donderdag 1 October hoopt de heer A. A. Schuring, employé 1, zijn veertigjarig ambtsjubileum te vieren in dienst van de P.T.T. Na zijn indienst treding in 1913 aan het postkantoor te Zwolle, vertrok de heer A. A. Schuring in 1929 naar Rotterdam als assistent, waarna overplaatsing volgde in 1932 naar Haarlem, waar hij werkzaam werd gesteld als assistent aan de afd. expedi tie Baljuwslaan. Tenslotte werd hij overgeplaatst naar het hoofdkantoor. Aanstaande Donderdag om 11 uur zal de jubilaris gehuldigd worden aan het hoofdkantoor Zijlstraat. De Haarlemse Toneelvereniging BAVO zal Zondag 27 September in het gebouw St. Bavo het blijspel „Tumult op Fleur- stein" opvoeren. Na afloop is er bal. Aan vang 8 uur. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153. Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. tel. K 2500—22181. Verschenen is het verslag over het boekjaar 1952 van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal. In 1952 werden aan de verbruikers afgeleverd 698.000.000 kWh tenen 651.000.000 kWh in 1951. De toe neming van het electriciteitsverbruik bedroeg derhalve 7.2 pet. Dat is belang rijk minder dan in de daaraan vooraf gaande jaren, waarin deze toeneming resp. 25,5 pet. in 1950 en 15,8 pet. in 1951 beliep. Voor een goed begrip van deze cijfers is het noodzakelijk een onder scheid te maken tussen de electriciteits- levering aan het Hoogovencomplex, dat ca. 45 pet van de door het PEN gele verde electrische energie afneemt, en de lavering aan de overige groot- en klein verbruikers. Wordt deze splitsing ge maakt, dan blijkt, dat het jaarlijks ac cres bij de Hoogovens is teruggelopen van 45,8 pet. in 1950 en 29,2 pet. in 1951 tot 12,6 pet. in 1952, terwijl voor de ove rige afnemers deze cijfers zijn: 15,6 pet, 7,5 pet. en 3 pet. Hieruit blijkt dat vooral de toeneming bij deze laatste ca tegorie verbruikers in 1952 gering is ge ureest. In de afgelopen zes jaar werd voor een bedrag van bijna 63 millioen gulden in het bedrijf geïnvesteerd, waardoor de aanschaffingswaarde van de activa is gestegen van ruim 68 mill. gld. op 31 De cember 1945 tot ruim 131 millioen gul den op 31 December 1952. Verwacht 1 celen werd gewerkt. moet worden dat ook in de eerstvolgen de jaren zeer grote bedragen nodig zullen zijn zowel voor uitbreiding en vernieu wing van de centrale als voor de verbe tering en vergroting van het distribu tienet. Door de toeneming van het ver bruik en de verhoging van de tarieven stegen de bruto-ontvangsten van rond 39.230.000 gulden in 1951 tot rond 47.308.000 in 1952. De tariefsverhoging maakte een noodakelijkelijke reserve ring ter financiering van de vervanging der activa tot een bedrag van 1.554.000 gulden mogelijk. Aan het einde van 1952 kon de Par sons-turbine T.8 (vermogen 50.000 kW) de Babcock- en Wilcox-ketel K13 (vermogen 21.000 kW) in bedrijf wor den genomen. Dank zij het tijdig ge reedkomen van uitbreidingen van ma chine- en ketelvermogen in de ver schillende centrales in Nederland be hoefde in de winter 1952-'53 voor het eerst na de oorlog in ons land geen beperking van het energie verbruik in piekuren plaats te vinden. Het stemt tot voldoening, dat de PEN-centrale in de afgelopen jaren steeds over vol doende vermogen heeft beschikt. De door de regering in October 1952 voorgeschreven investeringsbeperkingen en de in dat jaar opgetreden verhoging van het prijspeil hebben aanvankelijk remmend gewerkt op de aansluiting van de z.g. onrendabele percelen. In 1952 kwamen 108 onrendabele aanslui tingen tot stand, terwijl aan het e;nde van het jaar nog aan de electriciteits- voorzieningen van 96 onrendabele per-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2