Toeg; angspoort tot HET GOOI is levensgevaarlijk Toon Rammelt D FRANKRIJK EN DE E.D.G. KRUISPUNT LAREN Volkspetitionnement besluit vijftienjarige strijd NeemnAKKERTJE Roomsen De verkeers drukte m Scherven brengen „IBIS-geluk" DOBBELMANN... LEKKER MAN! Voerman gedood door vrachtauto Gouden jubileum pater J. Mulders S.J. Mensen van de radio OMMEZWAAI DER SOCIALISTEN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Spit in de Mig? Rheumatiek? L endenpi/n «mm 7 GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT-SHAG Tweede vormingscentrum f T oor enige weken gebeurde er op het kruispunt Rijksweg no. 1 en Hilver- 1/ sumseweg te Laren een auto-ongeluk, waarbij een persoon gedood werd r en een ander levenslange invaliditeit opliep, na aan een haast zekere dood ontsnapt te zijn. Dit ongeval werd het sein voor een grote actie. Men is het in Laren en de andere Gooise dorpen moe, om nogmaals een vijftienjarige strijd te strijden voor de verbetering van het kruispunt, waarvan alle be voegde instanties, de regering incluis, al jaar en dag overtuigd zijn, dat de toestand aldaar beneden 'iedere critiek is. De achtduizend automobilisten, die dagelijks over de Rijksweg dit kruispunt passeren, weten er alles van af. Maar de inwoners van de Gooise dorpen en die van Hilversum weten het niet min der. Er is in Laren een acitecomité opgericht, dat bij de regering een drin gend verslag zal indienen, vergezeld van een petitionnement, door de volwas senen van Laren getekend. Steeds meer berichten komen er uit de omliggende plaatsen, om zich bij deze actie aan te sluiten. Tot nu toe zijn de bemoeiingen van het gemeentebestuur, A. NW. B. en K. N. 'A. C. zonder resultaat gebleven, of men zou beloften in een niet nader aangeduide toekomst als resultaat moe ten zien. De Rijksweg no 1 verbindt Amsterdam met het Gooi. Het is tevens de weg van de hoofdstad naar Amersfoort en ver der. Deze weg is niet minder de weg van Amsterdam naar Apeldoorn en Zwolle. Het is ook de meest gebruike lijke weg van de Gooische dorpen naar Utrecht. Al deze richtingen passeren over Rijksweg no 1 het Larens kruis punt. De Hilversumseweg kruist te La ren deze rijksweg. Deze weg verbindt Hilversum met de Gooische dorpen (Eemnes inbegrepen). Deze dorpen heb ben totaal een 30.000 inwoners Dit kruispunt is ook de toegangspoort van uit de Gooische dorpen naar Utrecht, Amersfoort, Zwolle en gedeeltelijk naar Amsterdam. Zoals wij reeds opmerkten passeren over de Rijksweg richting Am- sterdam-Amersfoort, Zwolle 8000 auto's per dag. Hierbij moeten voor de gehele drukte nog de motorfietsen en fietsers bij geteld worden. Het verkeer dat van af de Hilversumseweg het kruispunt nadert is niet minder. Wij maken hier gebruik van gegevens ons door de ge meente Laren en A.N.W.B. verstrekt. Van 's morgens 7 uur tot 's avonds 7 uur is er bij het kruispunt een ver keersdrukte vanaf de Hilversumse weg, die het volgende laat zien: 1400 auto's, 500 vrachtauto's, 225 bussen 325 motorfietsen en 5000 fietsers. Deze getallen zijn in ieder geval voor de fietsers aan de lage kant, omdat de tellingen zijn gehouden tijdens regen achtige dagen, met zware regenval tijdens de avondlijke spitsuren. Het is ook reeël om alle cijfers practisch met 10% te verhogen omdat de verkeers intensiteit sinds de tijd dat de tellin gen gehouden zijn (1950) aanmerke lijk is toegenomen. Bij de tellingen Advertentie In Nederland zijn wij er aan gewoon geraakt, vooral door andersden kenden vaak doen wij het zelf ook Roomsen genoemd te worden. Wij denken er niet meer over na, maar toch heeft die uitdrukking in de grond iets onaangenaams aan zich. Niet dat de bedoeling zou zijn van ieder, die deze benaming bezigt om ons aan te duiden, ons onaangenaam te zijn. Helemaal niet, want we nemen aan, dat weinigen zich bewust zullen zijn, wat die naam kan betekenen. Bij ons weten is Nederland de enige plaats, waar de Katholieken aldus worden aangeduid. Andersden kenden noemen ons „Roomsen" om zó duidelijk te maken, dat zij bedoelen die Christenen, welke van Rome afhanke lijk zijn, of die de Paus van Rome als hun hoofd erkennen. Zo hebben de ver schillende protestantse groeperingen ook een aparte naam, waardoor zij zich als kerkgenootschap van anderen onder scheiden. Daarin nu juist ligt de reden, waarom wij helemaal niet ingenomen hoeven te zijn met die betiteling. Feite lijk immers houdt het woord Roomsen een zij het dan onbewuste kleine ring in van onze godsdienst. In tegen stelling met de naam, die ons eigenlijk toekomt: Katholieken, begrenst de uit drukking: Roomsen ons tot een kerk genootschap, zoals er zovele zijn, tot een groep onder de talrijke andere, terwijl wij op grond van onze overtuiging toch aanspraak moeten maken op het voor recht de éne ware, algemene, voor allen bestemde Kerk te zijn. De laatste tijd maken hoe langer hoe meer Protestan ten eveneens aanspraak op de „katholi citeit" van hun kerk. Ook zij houden het er voor de ene Kerk van Christus te vertegenwoordigen. En omdat die éne Kerk van Christus de Una Sancta (de ene Heilige Kerk) volgens Christus' bedoeling voor alle mensen bestemd is, beleeft men het herhaaldelijk, dat som mige Protestanten zich ook „catholiek" noemen, waarmee zij dan bedoelen aan te duiden, dat hun kerk de ene, ware algemene Kerk van Christus is. Wij gaan hier nu niet in op de vraag, waarom de Kerk van Rome de éne ware Kerk van Christus is met uitsluiting van alle andere. Dit zij hier alleen als feit vooropgesteld. En dan is het duidelijk, dat de benaming Roomsen inderdaad te kort doet aan onze overtuiging en onze roeping. Katholiek betekent eigen lijk „ingesteld op het geheel, alomvat tend, universeel". In feite is het zó, dat de R.K. Kerk overal op de aarde is doorgedrongen en werkelijk de meest verbreide van alle kerken is. Dat wordt inderdaad door niemand ontkend. Waar het ons hier echter om te doen is, is of onze levenshouding wel beant woordt aan die algemeenheid van onze roeping. Niet ten onrechte verwijt men ons een zeker „particularisme", een te grote beperking van onze belangstelling voor de eigen groep, een hokjesgeest, waarin gemakkelijk de zozeer te ver foeien zelfgenoegzaamheid gedijt. Van Renswoude geeft in zijn mooie boekje over katholieke levensstijl een hele rij voorbeelden van om standigheden, waarin dit particularisme ons kan bedreigen. Men kan niet anders dan hem volmondig gelijk geven, terwijl men bovendien zal moeten toegeven, dat het opgesomde zeker nog voor aan vulling vatbaar is. Voelen wij werkelijk zo universeel, als Katholieken, dat wij volledig meeleven met de actie voor de Hereniging der Kerken? Geven wij aan het wereldapostolaat in ons leven die plaats, die het met recht kan opeisen? staan ook niet het aantal voetgangers en bespannen voertuigen. De gegeven cijfers wijzen uit, dat tijdens de 12 daguren 16000 voertuigen het kruis punt van de vier zijden passeren. Dat wil dus zeggen 1350 per uur, dus bijna 23 per minuut. Laten wij nog een brandend punt na der uitwerken: de schoolkinderen. De Rijksweg scheidt een gedeelte van de bewoners van het eigenlijke dorp af. Op dat grondgebied wonen 700 mensen Hiervan gaan 175 kinderen naar de la gere scholen van Laren. Vanuit het dorp Laren gaan 350 kinderen naar het voortgezet onderwijs in Hilversum. Hierbij zou nog het aantal kinderen, die vanuit de andere Gooise dorpen de scholen te Hilversum bezoeken, bijgeteld moeten worden. Maar om ons slechts tot Laren te be palen: fietsende schoolkinderen passe ren het kruispunt 2100 maal per dag. Hierbij moet ook nog in ogenschouw genomen worden, dat alleen uit Laren reeds 150 jeugdige personen avondon derwijs in Hilversum ontvangen. Zo dat het getal 2100 voor vijf dagen in de week met 300 per dag verhoogd moet worden. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat ouders en onderwijzend personeel de situatie bij het kruispunt niet langer kunnen dulden. De ongelukken Het kruispunt Laren waar ieder uur overdag 1350 voertuigen elkaar krui sen is gelegen in een laagtepunt. De Rijksweg is ter plaatse slechts twee rijbanen rijk, terwijl de Hilversumseweg nog iets smaller is. Wel zijn zowel aan de Rijksweg als de Hilversumseweg aan één zijde fietspaden. Een gede tailleerd overzicht van het aantal on gelukken is echter niet precies te ge ven. De Larense politie is er mee op gehouden om aanrijdingen waarbij „slechts" materiële schade wordt op gelopen in een statistiek vast te leg gen. Zij zou dan dagwerk hebben. Nu is het echter zo, dat aanrijdingen met „slechts" materiële schade, „gelukkig" het talrijkst zijn. Ook is het aantal auto's, dat bij dit kruispunt een veilig heenkomen zoekt, legio. Bij het bepalen dus van de ongeluk ken, waarbij „bloed gevloeid" heeft, zou het onjuist zijn, slechts oog te hebben voor de ongelukken, die ter plaatse ge schied zijn, en de ongelukken, die nabij het kruispunt, maar direct of indirect door dit kruispunt veroorzaakt zijn, buiten beschouwing te laten. In 1953 dus in nog geen 9 maanden zjjn er van die nader bepaalde onge lukken 27 geweest. Twee maal was er een dodelijke afloop en zes maal werd er zwaar lichamelijk letsel opgelopen. In de andere gevallen variëren de ver wondingen. Maar herhaaldelijk was in die gevallen het noodzakelijk de veron gelukten naar het ziekenhuis te laten vervoeren. De cijfers van de drie voor afgaande jaren laten het zelfde zien. Maar 1953 hebben we nog niet beëin- digdl Welke verandering? In de loop van de afgelopen vijftien jaren zijn er zowel door de gemeente als door de A.N.W.B. als K.N.A.C. plan nen uitgewerkt. De actie, die nu in Laren gehouden wordt, bepaalt zich uitsluitend tot afdoende verbetering. Men acht het onjuist Rijkswaterstaat voor te willen schrijven, hoe zij de ver andering moeten aanbrengen. Dat is zijn zaak. Uit de oude plannen en de huidige discussies komen steeds de volgende drie oplossingen naar voren: rotonde, viaduct, tunnel. De eertijds gemaakte bezwaren voor een rotonde, die berust ten op het feit, dat de wegen van ver schillende rang zijn, is practisch komen te vervallen. Wel wordt er bezwaar ge maakt tegen de omvang van het terrein bij het kruispunt. Nu is het echter zo, dat de beschikbare grond bjj het Laren- se kruispunti de rotonde bjj de Biltse- weg te Utrecht met zeer groot gemak kan omvatten. Het is zelfs zo, dat de rotonde, die vorig jaar bjj Hoevelaken is aangelegd, ook kleiner is dan de eventueel te bouwen rotonde te Laren. Het is echter duidelijk, dat het auto- snelverkeer een andere oplossing wenst. Dit is dan mogelijk door ofwel een via duct, ofwel een tunnel. Tegen het via' duet zijn ons inziens gegronde bezwaren te richten. Wij denken slechts aan het prachtige natuurschoon ter plaatse, dat door een viaduct weggenomen wordt. Ook voor de bewoners aan de rijksweg zou een viaduct voor hun huis zeer onaangenaam zijn. Een tunnel, die de Hilversumseweg onder de Rijksweg door leidt is dan ook fraaier en practischer. Bovendien zou volgens terzake kun- digen de kosten van een tunnel ter plaatse heel wat lager zijn dan van een viaduct. Voorlopige oplossing Gezien het feit dat het Rijk nog wel niet tot tunnelbouw over zal gaan, wordt in bevoegde kringen ge dacht aan een voorlopige oplos sing, zoals dit ook L bereikt bij Rijks weg vier kruising Lange Kerkdam te Wassenaar. Deze voorlopige verbete ring bestaat dan hierin, dat zowel het linksafslaande verkeer als het de hoofdweg kruisende verkeer een rustpunt heeft. Zowel door de K.N.A.C. zie haar adres aan <Je ba nister van enige weken geleden, als door de A.N.W.B. wordt deze voorlopige oplossing voorgestaan om dan zo spoedig mogelijk tot de defi nitieve verbetering te komen. De re gering heeft destijds deze voorlopige oplossing in Wassenaar goedgekeurd op grond van het feit, dat aldaar in drie jaar tijd drie personen gedood zijn en eveneens drie personen ern stig lichamelijk letsel opliepen. Welnu, dan behoeft er toch zeker niet langer gewacht te worden om het kruispunt van Laren een voorlopige oplossing te geven. Kruispunt De situatie in Laren is onhoudbaar. Het best kunnen wij de gevoelens al daar typeren met de vraag van de heer de Goes van Naters in de Tweede Ka mer naar aanleiding van het Wasse- naarse geval. „Zijn de ministers niet van mening, dat een juist begrip van eerbied voor de menselijke persoonlijk heid meebrengt, dat investeringen, waardoor talrijke mensenlevens kun nen worden gespaard en onnoemelijk leed voorkomen, reeds daarin haar vol ledige rechtvaardiging vinden, en zijn de ministers bereid hieruit aanstonds de consequenties te trekken?" Advertentie SMITS Dat zal je gebeuren op Donderdag middag om half vier in de Haarlemse Houtstraat! U zult Uw breekbare lakt eens gauw wegbrengen, maar de zelden goede, haastige spoed, waarvoor Grootmoeder ons al Waar schuwde, speelt U parten. Een klap en.... pats, daar ligt een doos vol flesjes op de stoep. Maar bij een ongeluk komt wel eens een gelukje. Ibis-geluk! De Ibis-vogel (troost der pechvogels) vloog 's middags op 17 September nèt boven Haarlem met de camera en knipte. Als deze on fortuinlijke heer nu zjjn naam, zijn adres en zijn vaste sigarenwinkelier opgeeft aan Dobbelmann, Waddinx- veen, krjjgt hij bij wijze van troost Maarscherven of géén scher ven, of U nu Ibis Export - de 100°/o Engelse shag van grote vermaardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zijn: Bovendien vergeet de Ibis-vogel die hulpvaardige jongen niet. Met roken zal hij nog moeten wachten tot zijn broek een beetje is gegroeid, maar als hij Dobbelmann in Waddinxveen laat weten wie hjj is, krijgt hjj voor f25.- sportartikelen naar keuze. Zo maar, als beloning! (Van onze correspondent) Op de Rijksstraatweg tussen Leeu warden en Franeker, ongeveer ter hoogte van Menaldum, is Vrijdagavond een vrachtauto op een paard en wagen gereden. De voerman van de wagen, de 55-jarige J. W. uit Dronrijp, werd op slag gedood. Zijn paard moest worden afgemaakt en de wagen werd vernield. De vrachtauto werd slechts licht be schadigd en de chauffeur kwam met de schrik vrij. Vandaag vierde pater J. Mulders S.J. zijn gouden kloosterfeest. Hij werd ge boren 17 December 1883 te Amsterdam en genoot aldaar zijn gymnasiale oplei- ling. De jubilaris was enige jaren werk zaam in Moentilan (Midden-Java), daar na in de retraitehuizen Aalbeek en Spaubeek. Als superieur van het retrai tehuis Loyola te Vught zal hij voor ve len geen onbekende zijn. Na zijn werk zaamheden als algemeen secretaris van de Mariacongregaties in Nederland en die aan het Aloysius College te Den Haag en het Canisiuscollege te Nijmegen verblijft hij thans in het retraitehuis Loyala te Vught. De auto's op de voorgrond rijden richting Laren. De weg rechts leidt naar de Rijksweg en snijdt het fietspad; hier gebeuren veel aan rijdingen tussen au*o's en fietsers. De auto links draait van de Hil versumseweg de Rijksweg over. Hier vooral rijden de auto's op el kaar. De bus steekt de Rijksweg recht over. Een fietser steekt de Hilversumseweg over, om in een van de drie andere richtingen te kunnen gaan. De opgestelde wiel rijders benemen de automobilisten het uitzicht, doch ook andersom is dit het geval. groter aantal militairen in de gelegenheid •wordt gesteld om beter en principiëler op het ideële van hun militair-zijn te worden Hoe staan wij tegenover de buitenlandse ingesteld. missie, tegenover de binnenlandse? Hoever reikt onze belangstelling voor de oecumenische beweging en het Mys terie van Israël? Het tekort aan oprecht meeleven met deze problemen is, hoe dan ook, on katholiek. Dit oordeel van v. R. onder schrijven wij totaal en zonder reserve. Men kan zo'n gedrag niet rechtvaardi-i gen met de dooddoener, dat het hemd nader is dan de rok. Zegt St. Paulus niet: „Zo het lichaam één en al oog was, waar bleef het gehoor; was het één en al gehoor, waar bleef dan de reuk?" (Cor. 12. 17). Hetzelfde gemis aan universele ge richtheid constateren wij ook in ons gebedsleven. Betekent het werkelijk iets voor ons, doet het ons iets, dat wij dagelijks bidden: Uw Rijk kome, Uw wil geschiede op aarde zoals in de hemel? Het officiële gebed van de Kerk heeft deze katholieke wijdte wel degelijk. De liturgie is er vol van. Wij zijn leden van een Kerk met een wereldopdracht. Intussen gaan wij rustig door God te dienen op ons eigen eilandje en put ons gebedsleven zich veelal uit aldus v. R. in novenes voor strikt persoonlijke aangelegenhe den, terwijl er geen bekommernis is voor het „Belang Gods". Wij missen de breedheid en het élan, die nodig zijn om onze universele opdracht goed te vervullen, en die tevens twee belang rijke kenmerken zijn van een grootse en overtuigende stijl. In dit opzicht was de Kerk in de tijd van de Apostelen zeer zeker „katholieker" dan de Kerk van tegenwoordig, omdat ze wijder open stond in alle richtingen, al was ze zelf niet zo groot. „De tijd van isolement, van emanci patie. van consolidatie is misschien nog niet helemaal voorbij, maar met de dag groeit de plicht te handelen als de koning uit het Evangelie, die een brui - loftsmaal aanrichtte, en uit te gaan op alle straten: dwing hen binnen te komen!" L. Door het enorme aantal aanmeldingen voor vormingscursussen in huize „Sonne- haert" te Zeist is men genoodzaakt gewor den parellel-cursussen te organiseren in Woudschoten. Katholiek Thuisfront heeft voor de finan ciële consequenties van deze uitbouw steun toegezegd. Daardoor is het mogelijk, dat een Twee redevoeringen zijn er deze week gehouden op plaatsen, die hemelsbreed en principieel ver uit el kaar liggen. In Moskou sprak de premier van de Sovjet-Unie, Malenkov, op een diner ter gelegenheid van het vertrek uit de Russische hoofdstad van een Noord- Koreaanse delegatie. En in Straatsburg werd het woord ge voerd door de secretaris-generaal van de Franse socialis tische partij, Guy Mollet, voor de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa. In geografisch opzicht liggen Moskou en Straatsburg nog aan verschillende uiteinden van hetzelfde continent, maar principieel bekeken behoren zij tot verschillende werelden. En toch is men geneigd een zekere samenhang, op te merken tussen hetgeen Malenkov zei en wat Mollet te berde bracht. Onmiddellijk na de dood van Stalin heeft de Sovjet-Unie bij menigeen de indruk weten te wekken, dat zij uit was op een fundamentele wij ziging van haar koers. Het scheen, alsof het aanbreken van de zomer gevolgd werd door een soort politieke lente in de internationale verhoudingen. Met veel vallen en opstaan kwam men in Korea tot een wapenstilstand en ook in Europa scheen het te dagen in den Oosten. Maar de vreug de was van korte duur en nu heeft het er de schijn van, dat het aanbreken van de herfst is voorafgegaan door een politieke winter. In Europa zijn de verhoudingen tussen Oost en West voor het ogenblik nogal stationnair en ten aanzien van het Verre Oosten merkte de Londense „Times" dezer dagen op: „Hier is de diplomatie op haar bedrijvigst en hier vervliegt de hoop het snelst." Het hele verloop van zaken wordt door dit blad in soortgelijk verband „een ver hardingsproces" genoemd. De Russische premier sprak over de grieven, die hij en zijn Aziatische satellieten er op na houden en hij pakte nogal uit tegen de Verenigde Staten. Hij prees de dapper heid en de vastberadenheid van de Noord-Koreaanse legers en knoopte aan bij de bekendmaking, dat Rusland besloten heeft aanzienlijke steun te verlenen aan Noord-Korea. On der Stalin was de Sovjet-Unie nooit zo scheutig met het verlenen van steun en zeker niet in de vorm van mone taire schenkingen of gratis export van machines en grond stoffen. Maar nu is dat blijkbaar allemaal anders, niet alleen ten aanzien van Noord-Korea, maar ook van com munistisch China, Oost-Duitsland en andere communisti sche satellieten. Het doel van deze officiële gulheid, die zich overigens ook in het binnenland openbaart, is duide lijk. Men hoopt er de genegenheid door te winnen van hen, die er het voordeel van genieten. Maar voor de buiten wereld wordt het nu een beetje moeilijk om te geloven, dat het Kremlin zal toestemmen in de vereniging van Korea en Duitsland op de voorwaarden, die het Westen verlangt. Het beste, wat men kan kopen, is, dat de tegen woordige scheidslijnen in rust en vrede blijven bestaan. Maar alle sporen van een politieke lente zijn nu wel ver dwenen. En dat merkte men in Straatsburg. De kwestie van het Europese leger wordt door sommigen nogal fatalistisch beschouwd: gaat men er mee in zee, dan zijn de kansen op een vergelijk met de Russen vrijwel verkeken, aldus redeneren zij. Bij de Duitse socialisten leeft deze gedachte heel sterk, zelfs in die mate, dat het de wrevel opwekt van hun Nederlandse geestverwanten. Maar ook in Frank rijk waren de socialisten tot dusver niet erg enthousiast over dat Europese leger. Natuurlijk waren zij niet alleen socialisten. Zij waren ook Fransen en als zodanig leefde in het merg van hun beenderen de vrees voor de Ooster buur. Een Europees leger, dat gedomineerd zou worden Plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Za ken van Italië, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, Bel gië en Luxemburg zijn deze week ïn Rome bijeen geko men, om over de politieke eenwording van Europa te confereren. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van Jhr. mr_ A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou wer (midden), terwijl ook de heren dr. C. L. W. Fock (links) en dr. H. F. Eschauzier (rechts), beiden verbon den aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, er toe behoorden. door Duitse generaals en Duitse tanks, kwam voor hen neer op een posthume overwinning van Hitier, Wilhelm II en Bismarck. Maar ook de vrees voor een definitieve breuk met de Sovjet-Unie woog zwaar bij hen. Slechts onder twee garanties waren zij bereid over het Duitse bezwaar heen te stappen: Engeland moest beloven, dat het de ban den met het Europese leger nauw zou aanhalen en verder zou dat leger er niet mogen komen, als er geen politieke autoriteit was, die het apparaat kon besturen. De Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken, Nutting, beloofde in Straatsburg, dat zijn land nauwer zou samenwerken met het Europese leger en op het ogenblik zijn de plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden in Rome bezig om de werktuigen te smeden, waarmee de ministers zelf in de tweede helft van de volgende maand in Den Haag wellicht een Europese politieke gemeenschap tot stand zullen brengen. Voor de Franse socialisten bleef er toen nog het Russische bezwaar. Dat was een kwestie van interpretatie. Niet helemaal overigens, want Engeland zowel als de West-Duitse bondsrepubliek doen hun best om aan het Kremlin duidelijk te maken, dat een Europees leger, verre van het tafellaken tussen Oost en West door te snijden, een veel krachtiger waarborg zal zijn voor de veiligheid van de landen in Oost-Europa. Maar hoe dan ook: de secretaris-generaal van de Franse socialisten, Guy Mollet, verklaarde, dat zijn partij haar stem zal geven aan de goedkeuring van een Europees leger, omdat de voor waarden, die zij stelde, thans goeddeels zijn verwezenlijkt of op het punt staan verwezenlijkt te worden. In hoeverre deze verklaring tot gevolg zal hebben, dat de positie van het kabinet-Laniel binnenslands versterkt zal worden, moet nog afgewacht worden, maar dat zij een nuttige bijdrage vormt tot het voortschrijden van de Europese integratie, is buiten kijf. e radio heeft in haar betrek kelijk korte bestaan reeds vele typen programmaleiders gekend; wild gebarende artisten en zakelijk-nuchtere producers, die zelf nooit een pen op het papier had den gezet. De radio-persoonlijkheid van de K.R.O.-programmaleider Toon Rammelt is onscheidbaar van het feit, dat hij de gelukkige vader is van acht kinderen, wier wel en wee hem even na aan het hart ligt als zijn omroepwerk. Met de zelfde vaderlijke onpartijdigheid, waarmede hij als scheidsrechter op treedt bij hun kleine onenigheden, leidt hij de wekelijkse bijeenkom sten van de programmaraad, waar alle nieuwe ideeën en activiteiten besproken en beslist worden. Toch zo men hem onrecht aan doen als men in Toon Rammelt louter de leider van het ingewik kelde en veelzij dige katholieke radioleven zag. Want zelfs de omroepmedewer kers die naast zijn mildheid meer gedeci deerdheid zou den wensen, zijn 't er over eens dat Toon Rammelt qua talent slechts weinig radiome dewerkers in Ne derland naast zich heeft. Zij zijn er bang voor dat het creatieve vuur onder de dagelijkse romp slomp van de programmalei ding verloren zal gaan. Toon Ram melt geeft dit zelf, met een spijtig hart. toe. Maar in zijn carrière is het van het begin af kiezen of delen ge weest. Geboren Amsterdammer (1910) ging hij, na de H. B. S. op het St. Ignatiuscollege, naar de Gemeentelijke Universiteit en maakte er uitstekende studiën in de Romaanse talen en Algemene Taalwetenschap. Van jongs af aan had hij geaarzeld tussen letteren en beeldende kunst. Toen de taal studie verzandde in het uitpeuteren van historische grammatica en pho- netica, vond hij ruimschoots com pensatie in tekenen en schilderen. Een getekend verhaal voor de K.R.O. jeugdgids een aardige bijver dienste als student kwam onder het oog van Paul de Waart, die ook al iets had gehoord van de geslaag de hoorspelen van Toon Rammelt. Hij sprak erover met Pastoor Per- quin, die nooit aarzelde om beslis singen te nemen en Toon Rammelt aanbood om bij de K.R.O. te komen. Tekenen voor de gids en hoorspelen voor de radio, wat kon hij zich beter wensen. „We waren in het diepst van de crisis en mijn afge studeerde vrienden waren al blij met een paar lesuren en een paar tientjes inkomen in de maand". De familie kwam in het geweer, om dat de veelbelovende zoon pas zijn candidaatsexamen achter de rug had. De zoon beloofde toch zijn studies af te zullen maken en was dit voornemen enige maanden later, toen hij diep in het radiowerk zat, volkomen vergeten. De artist had over de leraar gezegevierd. Toon Rammelt beleefde, onder leiding van de allen inspirerende leiding van Pastoor Perquin die er niet voor terugdeinsde om zelf in hemds mouwen een ensemble te dirigeren de schilderachtige vooroorlogse radio jaren toen iedereen alles deed. Hij schreef hoorspelen en schilder de reclameborden al naar gelang de Pastoor het nodig vond. Toen de Duitsers het land bin nenvielen was Toon Rammelt leider en regisseur van de hoor spelafdeling. Toen ze zich met de radio gingen bemoeien, nam hij zijn ontslag en zag de radio weer terug, toen „Herrijzend Neder land" hem uitnodigde om regisseur te worden. De K.R.O. begon echter aanstalten te maken om zijn oude plaats terug te nemen en Toon Rammelt schaarde zich achter het vertrouwde vaandel, hoe vreemd dit in deze tumultueuze vernieu- wingsdagen scheen. Hij werd om- roepleider en moest zich, met te genzin, uit het creatieve werk te rugtrekken. Het schilderen en te kenen was reeds naar de vacantie verbannen. Hij heeft slechts één bruggenhoofd kunnen behouden: de „Gewone Man", waarvoor hij de teksten schrijft. Hij noemt het be scheiden het „cursiefje" van de radio. Maar evenals het cur siefje van de krant behoort het tot de meest- gelezen (beluis terde) rubrie ken. In die ru briek spreekt een rondborstige, luimige Toon Rammelt, die de studio niet kent. In de K.R.O.- gids is hem ook een bruggen hoofd gebleven: de K.R.O.-niek, waarin een slag vaardige en strijdbare verde diger van de belangen van de K.R.O. ook wel eens plaats vindt voor de laatste humoris tische belevenis sen uit de studio. De drie of vier hoorspelen, die Toon Rammelt elk winter seizoen nog schrijft, zijn altijd van bijzondere allure. Een Van zijn klankbeelden is onlangs door de N.R.U. uitgekozen om mee te din gen naar de veelbegeerde Prix d'Italia, de „Oscar" van de inter nationale radio. Het heeft er nu echter de schijn van, dat Toon Rammelt zich ge heel van het radio-terrein zal te rugtrekken. Tijdens zijn studiereis van drie maanden langs de Ameri kaanse radio- en televisiestations heeft hij in de toekomst geblikt en daar zijn conclusies uit getrokken. De radio is in Amerika uitgepraat. De televisie voert alleen het woord. Vroeg pf laat zal dat in Nederland ook het geval zijn, is zijn over tuiging. De stilte, welke thans over de besprekingen tussen Hilversum en Den Haag is gedaald, wordt bij de radio als de voorbereiding voor een heftige storm ervaren. „Wan neer je de televisie in Amerika ge zien hebt, dan weet je dat het waard is om tot de laatste draad te vechten om te behouden, wat ka tholiek Nederland in de aether heeft opgebouwd", zegt een Toon Ram melt, die dan niets meer heeft van de vriendelijke vader van een ge lukkig gezin. Niemand zal het de programma leider Toon Rammelt euvel duiden dat zjjn belangstelling het meest uitgaat naar het gesproken woord en in het bijzonder naar het hoor spel. Hoewel hij de K.R.O. voor alles een gezinsomroep wil maken, weet hij haar, met hulp van zijn buitenlandse „scouts" menige be langrijke dramatische primeur te bezorgen. Enige bekende successen van het Nederlandse toneel hebben hun première bij de K.R.O. beleefd. Albert van Dalsum koos Eliot's „Moord in de Kathedraal", waar in hij bij de radio de hoofdrol speelde, als zijn jubileumstuk bij het A.T.G. Prinses Beatrix heeft Vrijdagmiddag met haar klasgenoten de tentoonstelling De Venetiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam bezichtigd. WEST-DUITSLAND. In een kolen mijn bij Essen zijn gisteren acht mijn werker? bedolven, toen een gang in stortte. Er bestaat weinig hoop, dat zij nog gered kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3