De knoop doorgehakt Voor werknemers van 23 jaar en ouder VIJF PCT. LOONSVERHOGING met Bietencampagne begonnen mmê m Pp wè ingang van 1 Jannari Verhoging van 2 cent per uur van lonen voor geschoolden toegestaan WIJZIGING IN GEMEENTE CLASSIFICATIE K.A.B.: In ernstige mate teleurgesteld „Affaire-Beria begint er als een canard uit te zien" è&l ORRS Amerikaans toestel neergestort Tot hoofd en hart MiddenstandLasten afgewenteld op het bedrijfsleven McCarthy verbreekt het stilzwijgen Senator had de geheimzinnige man reeds voor zijn commissie gedaagd Gezagvoerder van „Ir. Damme" kent elke witte olifant in Siams jungle Op ziekenbezoek in Amman: 12.000km. Het weer DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25798 WÜ sM# - M. 21 doden Officieel wordt het volgende meegedeeld: „Na kennisneming van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemers-organi saties heeft de Ministerraad besloten het College van Rijksbe middelaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste ioonweek in Januari een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat de thans aan hangige wetsvoorstellen inzake huurverhoging e.d. zonder be langrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege, dat de io nen voor geschoolden in het bedrijfstakgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeentekiasse met 2 cent per uur zullen mogen worden verminderd. Over de verdere bijzon derheden (dispensaties, jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bij C.A.O. of bindende loonregeling zijn vast gesteld, overeenkomstig het advies van de centrale werkgevers organisaties, vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toe passen." K.L.M.-lijn Antillen Mexico Textielcrisis in India Ruzie met revolver beslecht Semjonov ambassadeur in Oost-Duitsland Boeken van Toxopeus in het Engels Van de Fokker F-12 tot de Liftmaster DC-6 A Vader en broer zestien dagen tussen de wielen Nederlander in een Russisch kamp Veroordeeld tot 25 jaar EGGEN MET EEN HANDGRANAAT Bartelj Teddy gevoerde Windbreakers BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nadat de moeizaam verlopen on derhandelingen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties in de Stichting van de Arbeid geen uitkomst hadden gegeven, heeft de re gering gisteren de knoop doorgehakt door de per 1 Januari in te voeren loonsverhoging te markeren op 5 pet. Noch de bemiddelingspoging van de minister van Sociale Zaken, noch een buitengewone kabinetszitting, noch de vergaderingen van de ministers, beho rende tot de Raad voor Economische Aangelegenheden, hadden een oplos sing nabij kunnen brengen. Ja, zelfs was dit niet gelukt aan de commissie van deskundigen, die de wederzijds betwiste becijferingen van werkgevers- en werknemerszijde hadden gebracht tot de volgens hen in het midden ge legen waarheid van bijna 5 pet. De werkgevers konden met dit laatste percentage accoord gaan, maar de werknemers verklaarden niet van de door hen voorgestelde 6 pet. te kun nen afwijken. Het advies der deskundigen is zo wel in zakelijk als in psycholo gisch opzicht van grote beteke nis geweest. Enerzijds ging het immers (na wat omvangrijker geharrewar) tenslotte om de precieze hoegrootheid van het percentage, nodig voor de huurverhogingscompensatie en de op heffing der resterende verbruiksbe- perking, anderzijds zouden geen be middelaars tot groter objectiviteit in staat zijn geweest dan een college van deskundigen, niet behorend tot de in een impasse geraakte onderhandelende partijen. Beide omstandigheden had den tot gevolg, dat het advies dezer deskundigen onwillekeurig iets weg kreeg van een arbitrale uitspraak. Toen de werkgevers hun standpunt aan dat van de deskundigen conformeer den, kwamen zij dan ook sterker te staan, dan zij gestean hadden. Maar bovendien waren zij een belangrijk stuk opgeschoven naar het percentage, waar de werknemers aan vasthielden. En het ligt in de rede, dat de regering vooral uit deze laatste omstandigheid de moed heeft geput, de knoop door te hakken op die 5 pet. Ideaal kan de enigszins geforceerde oplossing intussen moeilijk worden ge noemd. Zij blijft op de eerste plaats besmet met de onbevredigdheid van een der partijen. Dat zal ongetwijfeld zijn gevolgen hebben. De werknemers zul len de indruk hebben, dat wederom met schriele hand de millimeter-maat ls aangelegd. Zij zullen dit niet goed begrijpen, omdat de massa van hen geen begrip heeft voor de ingewik kelde economische samenhang tussen lonen, prijzen, werkgelegenheid en exportpolitiek. De eerste reacties van de vakbondsleiders getuigen van te leurstelling. Met name wordt van die kant de juistheid betwijfeld van een fndex-cijfer, dat voor het eerst bij het laatste regeringsoverleg in het geding zou zijn gebracht en van beslissende invloed zou zijn geweest bij de vast stelling der 5 pet. Tenslotte blijft, naast al zulke kwes ties, de moeilijkheid, dat nog altijd niet zijn geholpen de economisch zwakken, die niet in loondienst zijn, zoals de pensioen trekkenden en de kleine zelfstandigen. Maar ook in het bc Irijfsleven zullen de moeilijkheden legio zijn. Een algemeen door te voe ren loonsverhoging maakt uiteraard geen onderscheid tussen groot-, mid delgroot- en kleinbedrijf, tussen ar beidsintensieve en niet-arbeidsinten- tieve bedrijven. Geen acht Wordt geslagen op de uiteenlopende eco nomische omstandigheden in de diverse sectoren van het bedrijfsleven, nog veel minder op de van onderne ming tot onderneming wisselende draagkracht. Sommige producenten zul len de kostenverhoging kunnen door berekenen in de prijs van het eind product, anderen zullen dit niet kun nen doen. Maar zulk een doorbereke ning zou het beoogde effect der loons verhoging weer verzwakken, waarmee het uitzicht geopend wordt op de nood lottige spiraal van elkaar voortdurend In de hand werkende loons- en prijs verhogingen. Moeilijkheden te over dus aan beide kanten, waarbij in het bijzonder een eventuele terugslag op het bedrijfsle ven nadelig kan zijn voor de werkge legenheid en de export. Maar wat dat betreft zouden „hercompensaties", al dan niet op advies van de S. E. R. in gevoerd, neutraliserend kunnen wer ken. Hing het van de katholieke werk gevers af, dan zou worden begonnen met een stormloop tegen de vereve ningsheffing, die in ,,De Katholieke Werkgever" onlangs fel werd afge kamd als „een last op het bedrijfsle ven, waarvoor elke redelijke grond slag ontbreekt". Al met al is er slechts één horde genomen. En dat nog geforceerd en in zekere zin voorlopig. Want het par lement moet zich nog uitspreken over het hele complex van huurverhogings- en compensatiemaatregelen. Maar in dien opnieuw één ding duidelijk is geworden, dan is het, dat de zo lang voortdurende geleide economie tel kens haast onoplosbare moeilijkheden veroorzaakt. Door de gevoelige en in gewikkelde samenhang van het streng gereguleerde economische leven heeft iedere actie niet slechts een reactie, doch een hele kettingreactie tengevol ge. Tekenend is het in dat opzicht, dat men nauwelijks een voorlopig woord over „compensatie" heeft gesproken of het woord „hercompensatie" moest on vermijdbaar al weer vallen. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimifiiifmiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiii 2? Op het vliegveld Standiford bij Louis ville in de Amerikaanse staat Kentucky is gisteravond een vliegtuig met recru- ten van de strijdkrachten neergestort en in brand gevlogen. Van de 42 inzitten den kwamen er 21 om het leven, de overigen werden gewond. Het toestel had een bemanning van drie koppen aan boord. De bestuurder en medebe stuurder vonden de dood. IOp een of andere manier legt I het lijden de laatste hand aan de deugd. J De verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft een verklaring afgelegd over de beslissing van de regering inzake de vijf procents loonsverhoging. Deze verklaring luidt als volgt: „Omtrent de werkelijke sociale gezindheid bij de werkgevers koesterden wij al geruime tijd geen grote illusies meer. Nu ook de regering inzake het loon- vraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van teleur stellingen compleet. Wij weten nu waar wij aan toe zijn. De gang van zaken is zo bijzonder teleurstellend, omdat een nieuw (lager) indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het geding is gékomen, waarover in tern in genoemd bureau nog zwaar wordt gediscussieerd. Ware dit cijfer niet te elfder ure ter tafel gekomen, dan zou de commissie van deskundigen waarschijnlijk tot 6 procent gekomen zijn. Hieruit moge blijken, dat de cijfers van de Raad van Vakcentralen reëel waren. De bietencampagne is weer begonnen. In Halfleegbij de suikerfabriek „Hol land", heerst momenteel een drukte van belang: vrachtauto's rijden af en aan, te water heerst intensief verkeer en enorme kranen tillen onafgebroken de vracht op, storten de bieten op ho pen en veranderen het terrein in een miniatuur-duinlandschap. De verwach tingen omtrent de komende oogst zijn gunstig. Gisteren is men reeds begon nen met het versnijden van de bieten. Ruim 5.000.000 kg. lag toen opgesta peld in de opslagplaatsen. Om te trachten zo dicht mogelijk bij de 100 pet. witsuiker te komen, zijn vele verbeteringen aan het machinepark aangebracht. Een andere verbetering is het „botenhuis", waar de arbeiders beschut de schepen kunnen laden. In totaal hebben dit jaar 650 werkkrach ten bij de Halfwegse suikerfabriek emplooi gevonden. Het meest opmerkelijke in deze loon- affaire ;s. dat ons reeds maanden gele den in het oor werd gefluisterd, dat het wel öp 5 procent zou uitdraaien. De aan vankelijk zeer aan de krappe kant ge houden berekeningen van de werkge vers leidden tot 3 en een half procent. Met een royaal gebaar brachten zij dit op 4 pet. De berekeningen van de loott en prijscommissie van de regering ble ken iets ruimer te zijn en wezen toen reeds naar de 5 procent. De Raad "van Vakcentralen kwam met zijn berekenin gen enigszins boven 6 procent uit. Al was het even reëel om met de prijsverhogende factoren rekening te houden als met de prijsverlagende, toch heeft de vakbeweging er van afgezien om de eerstgenoemde in haar bereke ningen te verwerken. De vakbeweging heeft de nieuwe (plotseling ter tafel gebrachte) CBS- cijfers nog niet op deugdelijkheid kun nen toetsen. Daarvoor heeft zij te elfder ure geen tiid kunnen vinden. Het is voor on? zelfs de vraag, of de regering daartoe kans heeft gezien. Blijkbaar was zij er zo ver heugd over, dat zij nader onderzoek met nodig achtte. Daar blijkbaar in de hoogste kringen van het CBS op het ogenblik nog geen absolute klaarheid is over de nieuwe cijfers, ware er des te meer aanleiding geweest voor de rege ring, deze nog niet te nemen als basis voor haar beslissing en wel gevolg te geven aan het verzoek van de Raad Aan Vakcentralen om een onderhoud met de Raad voor Economische Aangelegenhe den van de ministerraad. Wijzijn door deze houding van de re gering in ernstige mate teleurgesteld. Het lijkt verdacht veel op een zware speculatie op het fatsoen van de bona fide vakbeweging. Wij kunnen ons moeilijk ontdoen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke ge volgen zou kunnen hebben. De KAB zal zich nader op een en ander moeten be zinnen. Zij zal te zijner tijd op gepaste wijze van haar gevoelens blijk geven." N.R.K.M.: Belastingverlaging nodig Ook de Nederlandse Rooms-Katho- lieke Middenstandsbond is teleurge steld door de beslissing van de rege ring, zij het om andere redenen. Hoe wel de redelijkheid van een loonsver hoging van 5 pet. volledig wordt er kend in verband met de compensatie voor huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking, betreurt de NRKM het ten zeerste, dat de rege ring deze last afwentelt op het be drijfsleven, terwijl toch uit de betref fende cijfers te concluderen' valt, dat het midden- en kleinbedrijf een der gelijke lastenverhoging niet kan dra gen. Niet alleen wordt door de thans genomen beslissing de doelstelling van het to tale complex van maatregelen van huur verhoging en belastingverlaging de mogelijkheid van ruimere investeringen niet bereikt, doch het midden- en kleinbedrijf wordt integendeel zwaar der belast. Een verdergaande belastingverlaging waardoor deze last minstens gecompen seerd wordt zal noodzakelijk zijn. Met name wordt hierbij gedacht aan de ver eveningsheffing. De NRKM zal niet na laten bij regering en parlement op deze verdergaande belastingverlaging aan te dringen, aldus de NRKM. K.A.J.: Ernstig bezorgd Het Verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeidersjeugd heeft de KAB een telegram gezonden waarin gezegd wordt dat de KAJ ernstig bezorgd is, omdat voor de jonge arbeiders onder de 23 jaar geen bindende regeling is voorgeschreven. Er wordt op gewezen dat de arbeidende jeugd, en in het bijzonder degenen, die zich voorbereiden op het stichten van een gezin, ook getroffen wordt door de hogere levenskosten en het gebrachte consumptieoffer, N.V.V.: Merkwaardige ontwikkeling De heer Ad, Vermeulen, secretaris van het N.V.V., heeft voor de radio het door het C.B.S. wijzigen van het cjjfer inzake de resterende consumptie beperking een hoogst merkwaardige ontwikkeling genoemd. Dit op het laat ste ogenblik verstrekte cijfer had tot gevolg, dat de conclusie van de com missie, die de materie zou bestuderen, geen 6 procent, maar 5 procent werd. De heer Vermeulen stelde uitdrukke lijk, dat los van de verandering van het indexcijfer, de uitspraak van de commissie met betrekking tot de uit gangspunten en de veronderstellingen, de redelijkheid van de eis van de Raad van Vakcentralen bevestigd heeft. Hier mee is ook de verklaring van de Raad van Vakcentralen bevestigd, dat de werkgevers zowel met betrekking tot de ontwikkeling der onderhandelingen als ten aanzien van hun uitgangspunten een irreële houding hebben aange nomen. C.N.V.: Milimeterpolifiek „Ik acht de nu genomen beslissing in zake de loonsverhoging niet anders dan een voortzetting van de reeds vaker gelaakte millimeterpolitiek", aldus zei de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., toen het A.N.P. hem vroeg naar zijn mening over de gevallen beslissing. „Bij de werknemers heeft de hoop geheerst, dat er wijziging in dat beleid zou komen. Maar zulk een wijziging schijnt nu eenmaal niet voor de arbei ders te kunnen gelden. Te hunnen aan zien is elke overweging van loonbeleid uitgeschakeld. En gr worden loonbeslis- singen genomen in slaafse onderwerping aan koudg cijfers. En toch is het in Nederland niet in de laatste plaats aan de soberheid in de arbeidersgezinnen en aan het beheerste optreden van de vak beweging te danken dat er groter wel vaart is gekomen. Maar het gehele resultaat is, dat de arbeiders tot op de decimaal moeten worden gebracht op het welvaartspeil van September 1949. Er mag vooral geen halve procent op gezet worden. Ik heb voor deze politiek geen goed woord over. De vakbeweging en de loon- en salaristrekkenden had den in deze iets beters verdiend". De onderhandelingen over het ope nen van een nieuwe luchtlijn van de K. L. M. van Curagao via Aruba en Guatemala naar Mexico-stad hebben, naar op Curagao verluidt, succes ge had. Vermoedelijk zal de nieuwe lijn 12 October kunnen worden geopend. De dienst wordt eenmaal 's weeks ge vlogen met een toestel van het type DC-6B en vormt een verlengstuk van de trans-atlantische dienst van de K- L. M. Op de textielmarkt van Bombay zijn Maandag honderden balen stof geveild, waarvan handelaars afstand gedaan hadden, omdat zij tengevolge van de dalende prijzen niet aan hun verplich tingen konden voldoen. Nu er vrijwel een einde gekomen is aan de stroom van geruchten over Beria, heeft de Amerikaanse senator McCarthy die tot nu toe een indruk wekkend stilzwijgen in acht heeft ge nomen verklaard, dat de gemelde ontsnapping van de* afgezette chef van de Russische Geheime Politie „er als een canard begint uit te zien". „Het be gint op een voor de gekhouderij te lijken", aldus verklaarde dc senator, die zelf herhaalde malen in de geruchten is genoemd als de enige man, waarmee „de ontsnapte Beria" contact op zou wil len nemen. „Het ziet er meer en meer naar uit, dat de man in Spanje Beria niet is", zo zeide McCarthy. Hij ver wacht binnenkort een verklaring van de Spaanse regering over deze kwestie. Overigens weigert McCarthy alle sluiers op te heffen en blijkt hij nog wat geheimzinnig doen. Hij was nog be reid te verklaren, dat een man die op Beria lijkt en die beweert de voorma lige chef van de Russische Geheime Po- (Van onze correspondent) In Schaesberg kregen zekere C. en zijn schoonzoon G., die bij elkaar wonen en die samen Zondagmiddag het voor nemen hadden met hun motorrijwiel te zamen met hun vrouwen een ritje te gaan maken, onenigheid. Het werd op straat een hoog lopende ruzie, waarbij rake klappen werden uitgedeeld en waarbij C plotseling een revolver trok en op G vuurde. Deze werd door een kogel in de arm getroffen en moest naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen wor den overgebracht, waar hij naar behan- defd te zijn geworden werd ontslagen. litie te zijn „zich in Spanje zou bevin den", maar hij weigerde hardnekkig zich verder uit te laten. Aanvankelijk is McCarthy sterk ge neigd geweest te geloven dat de geheim zinnige man Beria was. De verklaring van McCarthy is overigens de eerste openlijke mededeling dat er een ge heimzinnige man in Spanje is. MacCar- thy neigde er eens zo sterk toe te ge loven dat Beria werkelijk in Spanje was, dat hij een dagvaarding liet uit geven om de veronderstelde Beria als getuige voor zijn subcommissie van on derzoek te dagen, indien de man naar Amerika zou komen. De Russische hoge commissaris in Duitsland, Vladimir Semjonov, is be noemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Oost-Duits land, zo heeft het Oost-Duitse persbu reau bekend gemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd, dat Semjonov zijn taak als hoge commissa ris van de Sovjet-Unie in Duitsland zal blijven waarnemen. (Van onze correspondent) De boeken van de Nederlandse schrijvende reddingbootschipper Klaas Toxopeus van Oostmahorn. namelijk „Vliegende storm", dat in ons land vijf drukken beleefde, en „Woest water", zullen nu ook in Amerika en waar schijnlijk eveneens in Engeland worden uitgegeven. Gezagvoerder Kooper, die Donderdag 8 October met de „Ir. M. H. Damme" zal star ten, is blij dat hij in de Christchurchrace weer iets van de oude pioniersgeest zal voelen. „Want", zo zegt hij, „het avontuur van vroeger is er hij de vlie gerij wel zo ongeveer uit Het wetenschappelijk vlie gen van tegenwoordig is zoveel rustiger en eigen lijk zonder emoties. De automatische piloot, die het zoveel beter precieser en gelijkmatiger doet dan de mens, zou niemand van ons graag willen missen en zeker ook niet op de Christchurchvlucht. Maar juist deze vlucht zal mij als vlieger, naar ik hoop, nog wei iets meer voldoe ning schenken dan de ge bruikelijke methode orn een moderne machine met de hand tot op kruisboog- te te vliegen en dan pas weer in te grijpen, wan neer zij tot op 8000 voet voor de volgende lan dingsplaats is gedaald". Als wij gezagvoerder Kooper vragen hoe zijn ervaringen op de lange af- standviuchten zijn, gaat hij in zijn herinnering te rug tot de tijd, dat hij als piepjong piloot, 20 jaar geleden, met Fokker F-12's van Amsterdam naar Java vloog. Tenslotte was dat ook een lange afstandma chine, al had zij dan drie motoren (een op de neus) van slechts 450 pk elk. Daar haalde men dan 100 mijl snelheid per uur uit, zonder wind en de vol gas-hoogte had zij reeds op de grond. Hoe hoger men kwam, hoe minder vermogen men dus uit die motoren kreeg „en daar om", aldus Kooper, „zat je altijd zo laag mogelijk, zo ergens tussen de 100 en 1000 meter. Dat betekende dan volop in de tropische remous, waardoor je pas sagiers meestal luchtziek waren in een gloeiende hitte van 35 graden en zonder ventilatie. Het voordeel ervan was, dat je alles zag waar je overheen vloog". Gezagvoerder Kooper heeft dan ook het gevoel, dat hij de gehele pijplei ding door de Arabische woestijn zowat buis voor buis heeft zien aanleggen en dat hij elke witte en zwarte olifant in de jungle van Siam persoonlijk kent. Vijf en twintig tussenlan dingen waren er in die tijd tussen Amsterdam en Ba tavia. Wel een verschil met thans, als men weet dat de snelle K.L.M.-dienst het soms met drie tussen landingen doet (Caïro-Ka- rachi-Bangkok) en dat de „boemel'' onderweg acht keer landt. Het verschil tussen het vliegen van toen en nu is boven dien het verschil tus sen de stuurstoel en de moderne cabine, tussen sterke handen die de stuurknuppel omknelden en de automatische piloot. Over de DC-6A Liftmas ter is Kooper enthousiast. „Een voortreffelijke ma chine, die een grote hoe veelheid benzine kan mee nemen (5000 gallons) en toch een hoog rendement heeft". Zijn tegenstanders zijn de „Hastings'' van de Nieuw-Zeelandse lucht macht, de „Viscount" van de „British European Air ways" en de „Lockheed" Lodester van de Ameri kaanse „Rausch Aviation". Ingewijden achten de kan sen van de twee eerst genoemde 1 en die van de K.L.M. in de handicap klasse vrijwel gelijk. De K.L.M. vreest de concur rentie geducht en dit is dan ook een van de re denen, waarom gezag voerder Kooper besloten heeft zijn berichten over de race in code naar Schiphol te zenden, om de mededingers zo weinig mogelij k gegevens in han den te spelen. Men acht de kans van de K.L.M. op een eerste prijs geringer dan destijds in de Mel- bournerace en van offi ciële K.L.M.-zijde heeft men verklaard het aller minst onwaarschijnlijk te achten als men op de der de plaats zou eindigen. Op 7 October om half twee zuilen de passagiers van de K.L.M.-„Liftmas- ter", die deelneemt aan de Christchurchrace, naar Londen vertrekken. Op die dag (de 34e verjaar dag van de K.L.M.) zal per estafette een oorkon de van het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag naar Schiphol wor den gebracht. De oorkon de zal de goede wensen voor de reis van het ge zamenlijke K.L.M.-perso- neei bevatten en zal door leden van dit personeel te voet van Den Haag naar Schiphol worden gevoerd. Maandagmiddag is te Amsterdam op het Museumplein het nieuwe busstation van de K. L. M. met enige plechtigheid geopend. Dr. A. Plesman opende het ge bouw. Zeventien landen, waarop de K. L. M. vliegt, waren verte genwoordigd door personen, ge stoken in het nationale costuum van hun land. Eveneens hadden zij bij zich de drank, die typisch is voor dat land. Peter en Derek Perkins zijn niet al leen broers, maar van kindsbeen af ook gezworen kameraden. Allebei na men ze dienst bij de Britse lucht macht. Peter werd ergens in de buurt van Portsmouth gestationneerd. De oudste van de twee, Derek, ging als luitenant-vlieger naar Transjordanië en daar werd hij het slachtoffer van de ook daar heersende kinderverlam ming. Vader en moeder Perkins be schikten niet over de middelen, om een reis naar het Nabije Oosten te ma ken, maar Peter vond er iets op. Hij vroeg en kreeg drie weken ver lof. Op de eerste dag liet hij zijn tweede-handse auto warm lopen, nam zijn vader naast zich en vertrok in de richting van de Engelse Zuidkust. Wat niemand voor mogelijk had gehouden, speelden de beide Perkins klaar. Wel geteld in zestien dagen reden zij de ruim 6000 kg. naar Amman in Trans jordanië, heen en terug. Daarenboven brachten zij nog drie dagen door bij Derek, die in een bevredigend tempo van zijn ziekte herstelde, zodat me vrouw Perkins haar man en haar jongste zoon na negentien dagen weer terug zag. Die drie dagen in Amman waren ook erg goed voor vader Per kins, want in de buurt van Ankara, in Turkije, had hij een sleutelbeen ge- broken, toen de wagen een salto maakte. Op de terugreis, halverwege in Frankrijk, raakte het vehikel zelfs in vuur en vlam, maar Peter wist het gevaar te bezweren met een paar put sen water uit een slootje langs de weg. Gerepatrieerde Duitse krijgsgevange nen, die gevangen zaten nabij Sverd lovsk, aan de Russisch-Siberische grens, hebben, naar A. P. meldt, mee gedeeld, dat er in hun kamp een Deen en een Nederlander achtergebleven zijn. De Nederlander schijnt Kurt Faerwes te heten. Beiden droegen Amerikaanse uniformen, toen zij door de Russen gevangen genomen werden. Zij werden veroordeeld tot 25 jaar werkkamp op niet nader bekende be schuldigingen van oorlogsmisdaden. Een zeventig-jarige landbouwer uit Echt heeft het klaar gespeeld een hele middag gebruik te maken van een Duitse steel- handgranaat als handvat voor zijn kleine eg waarmee hij op zijn akker bezig was. Op een gegeven moment brak het handvat van zijn eg. In de buurt zag hij een voor werp liggen dat daar wel dienst voor kon doen. Hij knoopte het ding aan een touw en ging rustig verder. Later ontdekten bu ren het vreemde werktuig. De ontsteking zat er nog in. In de omgeving vond de Mijnopruimingsdienst later nog granaten van groot formaat en pantserafweer-gra- naten. Advertentie ORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 (tot Woensdagavond) Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. La ter opklaringen en droog weer. Ma tige en langs de kust tijdelijk krach tige wind tussen Zuid-West en West. Minder koude nacht, overdag onge veer dezelfde temperaturen als van- I daag. Zon: 6.39-18.21. Maan: 23.17-15.29.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1