Conflictstof op Sumatra Vaticaan protesteert tegen de Poolse maatregelen Kardinaal Wyssynski reeds Zaterdag door de geheime politie meegevoerd? 1 TRANSISTOR, revolutie de electronische in industrie Oost-Duitse arbeiders in het Oostseegebied komen in verset Ernst Reuter Burgemeester van overleden West-Berlijn Kerkvervolging in Polen G Tot hoofd en hart ORR Sumerische recepten ontcijferd RECHTEN VAN DE KERK GESCHONDEN Twee Britse bodems botsen op elkaar Phi[ips ontwikkehscheel Nieuwe mogelijkheden en perspectieven op gebied der radiobuizen Twintig jaar voor moord Vrouw vermoord te Den Haag Het weer 32 gewonden WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25799 Oefening „Mariner" Christchurchrace Amerikaanse Lodestar trekt zich ook terug Meer prijzen dan deelne mers in handicapwedstrijd Landbouwer slaat jongen in het ziekenhuis Zes maanden geëist Aanval op missiehuis Mau Mau vermoordt kloosterzuster VIER EN TWINTIG TRANSISTORS GAAN GEMAKKELIJK IN EEN LUCIFERS- DOOSJE Dertien jaar voor medeplichtige Vier jaar wegens het doden van haar baby „De Hoop" moet varen Vierde trip van dit seizoen afgesloten D AMESSPO RTTRUIEN Drieling te Delfzijl DAGERAAD DER GENEESKUNDE BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Indonesische Archipel is één groot smeulend vuur. Nu hier, dan daar slaan plotseling de vlammen hoog qp. Zij zijn evenzo vele Waarschuwingen voor degenen, die nog steeds niet in het gevaar van deze si tuatie geloven en zichzelf pogen gerust te stellen met de foutieve redenering, dat deze uitbarstingen zijn te rang schikken onder de kinderziekten van een jonge republiek. Alleen een zeer krachtige regering in Djakarta zou in dit enorme gebied orde kunnen schep pen en deze ook handhaven. De opeen volgende regeringen zijn echter zwak, omdat er van enige homogeniteit in de kabinetten geen sprake is. Er is welis waar een parlement, maar het fungeert uiterst stroef, omdat zijn basis niet deugt en men nog steeds geen algeme ne verkiezingen aandurft. Het leger is in zijn topleiding verdeeld men her- innere zich de October-affaire, die nog steeds niet tot oplossing is gekomen en in de lagere regionen schuilen vele onbetrouwbare elementen. Men moet zich eigenlijk nog verwonderen, dat he vige onlusten, zoals nu weer in Atjeh, nog betrekkelijk weinig voorkomen. De jongste rebellie in Atjeh onze correspondent in Djakarta schreef er nog gisteren over heeft vele aspecten. Het is nu eenmaal zo, dat van de in heemse rijken in de Indische Archipel er geen is geweest, dat ook vroeger aan Nederland zoveel zorgen heeft gekost als Atjeh. Het volk voelt zich sterk onafhankelijk en erkent niet gemakkelijk het gezag van een ander. Ook nu niet. En zeker niet, wanneer dat gezag van Java afkomstig is. Op Sumatra ligt de stof voor conflic ten opgehoopt. Van deskundige zijde wees men ons dezer dagen in ver band met de rebellie in Atjeh op het nog altijd voortdurende grondrechten conflict aan Sumatra's Oostkust. Wil men dit conflict goed begrijpen, dan moeten wij even teruggrijpen in de historie. Door de sultans van Deli, Serdang en Langkat werden omstreeks 1870 grote gebieden als landbouwconcessie aan Europese ondernemingen afgestaan. Daarbij werden de rechten van de be volking voor wat betreft de grond, no dig voor woonerven en voedselvoorzie ning, toevertrouwd aan de Westerse ondernemers. Bij de tabaksondernemin gen ontstond het gebruik, dat de af- geoogste tabaksvelden, goed bemest en bewerkt als ze waren, aan de bevolking werden ter beschikking gesteld om riist en andere voedingsgewassen te te len voor één oogst. Dit systeem, dat zeer goed paste in de cultuurmethoden van ...«nfViii in xiriccolhniHIf Q0 de tabak waarbij in wisselbouw grond eens per acht jaar wordt ge bruikt werd ook door de bevolking zeer gewaardeerd. Immers, op uiterst gemak kelijke wijze verkreeg zij hierdoor rijke oogsten. Dit z.g. „djaloeran-svsteem" werd echter (sinds omstreeks 1930) door de Ned.-Indische regering ongewenst ge acht. Men wilde de rechten van de be volking en van de ondernemers op de grond volkomen scheiden door aan de bevolking percelen toe te wijzen, die zij blijvend in eigendom zou kunnen be houden. De door de Sultans aan de on dernemers verleende concessies zouden dan tegelijkertijd worden omgezet in het algemeen in Ned.-Indie geldende recht van erfpacht. Toen men met de voorbereiding van deze agrarische her vorming in 1941 gereed was, maakten de oorlogsomstandigheden de uitvoering daarvan onmogelijk. Na de oorlog kwa men de ondernemingen weer ter be schikking van de Europese planters, maar het bleek, dat de gronden in de Japanse tijd voor een groot deel door de bevolking in beslag genomen waren voor de verbouw van rijst. Daar men inzag, dat verwijdering van deze in heemse landbouwers in een zo verwarde tijd grote moeilijkheden zou veroorza ken, werd ter R.T.C. bepaald, dat alhoe wel de Indonesische Regering alle Westerse grondrechten zonder voor behoud erkende, men deze reeds ge occupeerde terreinen, indien noodzake lijk aan de bevolking zou laten. Het bleek echter reeds spoedig, dat de occu patie van de ondernemingsgrond door de bevolking, in strijd met de rechten der ondernemers, voortdurend werd uil- gebreid. Als eerste oorzaak hiervan moet genoemd worden het feit, dat een stroom van immigranten uit de aan grenzende Bataklanden haaf het cul tuurgebied aan Sumatra's Oostkust trok, aangelokt door de daar heersende gro tere welvaart en mogelijkheden om gek' te verdienen. Ten tweede oordeelden de Chinezen, die tot nu toe in hun gron - rechten beperkt waren, de tijd rijp, om, gebruik makend van de machteloosheid van de Regering, zich clandestien %rnn' den toe te eigenen. De stadsbevolking, die de voedselvoorziening in de toe komst wantrouwde, wenste voor zich zelf een akkertje te bezitten en nam hiertoe, geheel wederrechtelijk, onder nemingsgrond in beslag. Tenslotte had den de arbeiders van de ondernemingen door de bij de nieuwe arbeidswetgeving voorgeschreven 7-urige arbeidsdag en de vele feestdagen, tijd te over om een Stukje grond te bewerken, welke stuk jes alweer afgenomen werden van de ondernemingsterreinen. (Vervolg op pop. 3) Met grote droefheid heeft de Heilige Vader kennis genomen van de maat regelen van de communistische Poolse regering tegen Stefan kardinaal Wys zynski, het enige lid van het college van kardinalen, dat zich tot voor kort achter het IJzeren Gordijn op vrije voeten bevond. Woordvoerders van het Vaticaan, die dit meedeelden, wezen erop, dat kardinaal Wyszynski uiter aard zijn kerkelijk ambt behoudt, daar de Poolse regering niet de macht heeft hem daarvan te ontheffen. Twee Britse oorlogsbodems, die deel nemen aan de oefening „Mariner", zijn vannacht in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, ongeveer 80 mijl ten Zuiden van IJsland, met elkaar in botsing gekomen. Het betreft hier de 8.000 ton metende kruiser „Swiftsure" en de torpedobootjager „Diamond" van het type „Daring Class". In totaal wer den 32 opvarenden gewond, maar voor zover men weet niemand ernstig. De „Swiftsure", die tot de „aanvallen de partij" behoorde, werd aan stuur boordzijde bij de brug beschadigd. Er wordt geen schade onder de waterlijn gemeld. Een brand, die onmiddellijk na de aanvaring uitbrak, werd snel bedwon gen. Beide schepen zijn uit de oefening teruggetrokken en moeten voor inspectie in het dok. De „Swiftsure" zou nu op- stomen naar Maleriff op IJsland en de „Diamond" zou in gezelschap van een andere torpedobootjager op weg zijn naar de Clyde in Schotland met schade aan de voorsteven. Opnieuw heeft zich een deelnemer aan de Christchurchrace uit de wedstrijd terug getrokken: de Amerikaanse maatschappij Bausch Aviation zal morgen over veertien dagen niet met een Lockhead Lodestar in de handicap wedstrijd waarin ook Neder land uitkomt aan de start verschijnen. Daarmee is de K.L.M.-Liftmaster „Ir. Dam me" het enige vliegtuig geworden uit een land, dat niet tot het Gemenebest behoort. Voor de rest is de snelheidswedstrijd en nu ook de handicap wedstrijd een Brits- Australisch-Nieuw-Zeelandse aangelegen heid geworden. In totaal nemen nog elf vliegtuigen aan de wedstrijd deel: vier Australische en vier Britse in de snelheids wedstrijd en een Nieuw-Zeelands, een Brits en een Nederlands in de handicap wedstrijd, drie in totaal dus, hetgeen niet eens vol doende is om de organiserende Canterbury International Air Race Council Inc. van alle vier de prijzen af te helpen. Voor de Rotterdamse rechtbank is Dinsdag wegens mishandeling zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 56-jarige landbouwer K. K. te Oost- voorne. Hij had in April een elfjarige jongen dusdanig met een stok geslagen, dat deze een hersenschudding opliep en in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De man stond in de buurt als hard en gevoelloos bekend. Na het voorval heeft hij geen enkel blijk van belangstelling gegeven. Uitspraak 13 October. „Een regering, die geen eerbied heeft voor de vrijheid van haar eigen volk heeft zulks ook niet ten opzich te van de andere landen. Een bewind, dat in godsdienstige aangelegenheden niet eerlijk is, is dit ook niet in de po litiek." Dit is de les. die Radio Vatica- na trekt uit de verbanning van kardi naal Wyszynski uit zijn aartsbisdom. Het officiële blad van het Vaticaan. de Osservatore Romano, nog scherper in zijn veroordeling, beschuldigt de Poolse regering van contractbreuk en wijst er op, dat zij met de verbanning van de kardinaal haar bevoegdheid ver overschrijdt en binnendringt in de uitsluitende rechten van de Kerk De Poolse regering, aldus het blad, is onverschillig voor de waarborgen van godsdienstvrijheid, vervat in de grondwet. De Osservatore besluit met de opmerking, dat de verbanning van de aartsbisschop het logische gevolg is van het regeringsdecreet van 9 Fe bruari, waarin alle bevoegdheden van de Kerk aan de staat getrokken wer den. De Poolse regering die zich in hal- lingschap in Londen bevindt, heeft ver klaard dat het afzetten van kardinaal Wyszinski deel uitmaakt van een com munistisch complot om een revolutie te ontketenen die dan gesmoord zou kun nen worden in een bloedbad. August Zaleski, president van de bannelingen- groep in Londen, heeft het Poolse volk gisteravond via radio Vrij Europa ge waarschuwd zich kalm te houden on zich niet te laten verleiden tot wan hoopsdaden, die zouden kunnen eindi gen in een bloedbad. Zaleski deelde mede, dat de primaat van Polen verleden week Zaterdag reeds in zijn residentie gearresteerd werd en door de geheime politie mee gevoerd naar een onbekend klooster in het land, waar hij geen contact meei heeft met de buitenwereld. Een vijtigtal leden van de Mau Mau heeft gisteren op de Oostelijke helling van de Mount Kenya een overval ge pleegd op een katholiek missiehuis. Een kloosterzuster werd vermoord en een priester gewond. Het lijk van de kloos terzuster werd verschrikkelijk verminkt teruggevonden. OOST-DUITSLAND. Volgens de Noord-West-Duitse radio-omroep zou de Oost-Duitse regering voornemens zijn met ingang van 1 Januari 1954, am bassadeurs te benoemen als hoofden der Oost-Duitse diplomatieke vertegen woordigingen in de andere Oost-Euro- pese landen. De vice-president van de Verenigde Staten, Nixon, was aanwezig en de Paus stuurde een telegramtoen senator Joseph McCarthyvoorzitter van de senaats- commissie voor niet-Amerikaanse activiteiten, in de Mattheuskathedraal te New York in het huwelijk trad. Zijn bruid is de voormalige schoonheidskonin gin Jean Kerr. Het enige, wat „rood" aan haar is, zijn haar lokken. (Van onze correspondent) De N.V. Philipsfabrfeken te Eindhoven zijn momenteel bezig met de ont wikkeling van een geheel nieuwe vinding, waarvan de verregaande consequenties in de toekomst nog niet zijn te overzien. De vinding, welke wordt aangeduid met de naam „transistor", berust op het principe van de germanium-triode en betekent niet minder, dan een revolutie in de electronische industrie. De transistor kan namelijk voor bepaalde toepassin gen de radiobuis vervangen en stelt daar tegenover drie grote voordelen: 1. de transistor behoeft geen gloeispanning zoals de radiobuis; 2. omvang en gewicht zijn uiterst miniem; 3. de levensduur is vrijwel onbeperkt. Het is de nieuw te vestigen Philipsfabriek in Nijmegen een van de weinige Philips- fabrieken buiten Eindhoven, met een eigen laboratorium die de productie van de transistor ter hand gaat nemen en deze verder zal ontwikkelen. Ook in Amerika (The Bell Telephone) werkt men op dit ogenblik koortsachtig aan de verdere ontwikkeling van de transistor. Men is er daar reeds in ge slaagd om een televisietoestel te bou wen, waarin alle radiobuizen (de beeld buis vanzelfsprekend uitgezonderd) ver vangen zijn door transistors. Wanneer men weet dat een normaal televisietoe stel 24 radiobuizen nodig heeft en dat één radiobuis met geen mogelijkheid in een lucifersdoosje gestopt kan worden, terwijl 24 transistors tezamen gemakke- Van Oost-Duitse communistische zijde ls toegegeven, dat in het Oostzeegebied van Oost-Duitsland ontevredenheid heerst. De arbeiders in de grote scheeps werven, aan wie ook na de ongeregeld heden van 17 juni een betere levens standaard beloofd was, vallen openlijk het communistische regiem en de Sov jet bezetting aan in arbeidersbijeenkom sten en in andere openbare vergaderin gen. Uit verschillende gebieden langs de kust worden langzaam-aan-acties ge meld. In welingelichte geallieerde kringen vergelijkt men deze ontevredenheid op grote schaal met die, welke drie maan den geleden tot een uitbarsting en open lijk verzet in de gehele Sovjet zone leid de. „Die Ostsee Zeitung", een communis tisch blad, dat in Rostock verschijnt, heeft zich in een hoofdartikel gekeerd tegen de saboteurs. Het blad schreef, dat regelmatig in de gehele streek op grote schaal de oproepen tot langzaam-aan ac ties op de muren verschijnen. De arbei ders, aldus het blad, stellen zich op het standpunt, dat pas na verbetering van de levensomstandigheden gesproken kar, worden over opvoering van de arbeids productiviteit. Er zijn in alle ge meenten van onze streek voorbeelden van anti-Russische agitatie, aldus het blad. Westelijke autoriteiten hebben meege deeld, dat zij meldingen hebben ontvan gen over een gespannen toestand op de scheepswerven. Prof. Ernst Reuter De burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, is gisteravond aan een hartverlamming overleden. Reuter, die vier en zestig jaar oud geworden is, leed sinds enige dagen aan bronchitis. Kort voor het middaguur werd hij gisteren onwel, waarna hij zich op bevel van zijn dokter naar bed begaf. Zijn overlijden kwam geheel onverwachts. Niet alleen West-Berlijn heeft door zijn heengaan een ernstig verlies geleden. Ernst Reuter stond bekend als een krachtig voorstander van een verenigd, vrij Europa. Onder zijn be zielende leiding wist het westelijke stadsdeel zich tijdens de blokkade van Berlijn, in de jaren '48 en '49, staande te houden. Hfj was een van de meest vooraanstaande leden van de West-Duitse socialistische partij. Met uitzonde ring van de Russen en de communisten, werd hij algemeen door alle par tijen gerespecteerd. Zijn overlijden wordt beschouwd als een slag voor de Westerse wereld. lijk in zo'n kleine ruimte kunnen wor den ondergebracht, dan springt meteen een van de grote voordelen van deze nieuwe vinding in het oog. Speciaal voor draagbare toestellen zal deze vinding in de toekomst een revolutie betekenen. De toestellen worden veel gemakkelijker te hante ren en daar geen accu of batterij voor gloeispanning nodig is, zal men de ontvangers op de meest afgelegen ge bieden kunnen gebruiken. Voor mili taire doeleinden en op meer vreedzaam gebied: voor het werk in ver afgele gen, onontwikkelde gebieden opent de transistor geheel nieuwe mogelijkhe den en perspectieven. Spoedig productie Hoewel de Philips-deskundigen zich vanzelfsprekend niet uitlaten over de stand van ontwikkeling der transistor in Nederland ten opzichte van Amerika, mag men wel aannemen dat deze ont wikkeling zich momenteel in een sta dium bevindt dat in de nabije toekomst tot de productie van transistors zal wor den overgegaan. Dit zal dan te Nijme gen geschieden. Uit het feit dat de Nijmeegse fabriek de beschikking krijgt over een geheel eigen laboratorium, valt af te leiden dat de door Philips ontwikkelde tran sistor het louter experimentele stadi um is ontwassen en zich leent voor industriële vervaardiging. Ongetwij feld zal het Nijmeegse laboratorium in nauw contact blijven staan met dat in Eindhoven bij de verdere ontwikke ling van de transistor. Doch het feit dat niemand minder dan dr. ir. v. d. Spek benoemd is tot directeur van hel Nijmeegse bedrijf wijst er op, dat het zwaartepunt in de verdere ontwikke ling naar Nijmegen is verlegd. Hij is namelijk een van de grote (chemische) wetenschapsmensen van de Philipsla- boratoria, die bij de ontwikkeling van de transistor nauw verbonden is ge weest. Versterking van spanning In de gebruikelijkste vorm bestaat de "ransistor uit een germanium kristal, dat op een basiselectrode is gesoldeerd. Ge kristalliseerd germanium is een metaal, dat als bijproduct van zink wordt ge wonnen. Zink is no. 30 in het periodieke systeem der elementen, germanium is no. 32 en verwant met silicum. De juiste werking van de kristallen is sterk af hankelijk van bijmengsels als borium en arceen en het vervaardigen van de kris tallen vereist dan ook een nauwkeurig controlesysteem. De transistor, welke amper een centimeter groot is, ver sterkt niet alleen de ingevoerde span ning, maar ook het vermogen. Het weg vallen van de gloeispanning, de minie me omvang en de vrijwel onbeperkte levensduur maken de transistor vooral aantrekkelijk voor toepassingen waarin tot dusverre een groot aantal buizen wordt gebruikt, zoals versterkers voor telefonie, electronische rekenmachines, enz. Grote mogelijkheden Hoewel de „transistor-techniek" en de vervanging van versterker-vacuumbui- zen door „kristaltrioden" nog in de kin derschoenen staat, wijst de bouw van de nieuwe Philipsfabriek in Nijmegen er op, dat de verwachtingen omtrent de verdere ontwikkeling en de nu reeds zeer reële toepassingsmogelijkheden zeer groot zijn. Met de bouw van de nieuwe fabriek is inmiddels begonnen. Ondertussen wordt 15 October in een noodgebouw reeds een begin gemaakt met de pro ductie. Behalve transistors zal de Nij meegse Philipsfabriek ook andere elee tronische apparaten vervaardigen. (Van onze correspondent) De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag de 34-jarige Hengeloër Chr. v. d. S. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar wegens moord op zijn vrouw. Zijn me deplichtige, de 37-jarige kostgangster A. W. H., werd veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf. Tegen eerstgenoemde eiste de Officier van Justitie veertien dagen ge leden twintig jaar en tegen de kostgangster vijftien jaar. Voor de Utrechtse meervoudige kamer heeft Dinsdag de zaak gediend tegen de 25-jange Indonesische vrouw E. K. W. te Utrecht, gedagvaard wegens doodslag, subs, zware mishandeling, de dood van haar kind ten gevolge hebbende. Tegen haar werd vier jaar met aftrek geëist. Verdachte, die in 1950 met een Nederlands militair was ge huwd, bleek niet opgewassen te zijn tegen de moeilijkheden waarin zij verkeerde toen haar man in Mei in het hospitaal moest worden opgenomen en zij de zorg voor drie kleine kinderen had. Het was bekend, dat zij de kinderen herhaaldelijk sloeg en spe ciaal het huilen van haar tweeling van ne gen maanden, scheen haar hevig te irri teren. Toen het kleine meisje 12 Mei een huil bui had, was het haar te machtig gewor den. Zij sloeg de baby met een dekenklem en drukte het kindje tegen de houten rand van het ledikantje, hetgeen de dood ten gevolge had. Uitspraak 13 October. Allen hebben in het leven hun tol aan de smart te betalen, Dinsdagmiddag heeft de 46-jarige tim merman K. vlak bij de woning van de vrouw van wie hij gescheiden leefde, in de Isingstraat te Den Haag zijn 47-jarige echtgenote met een bijl zodanig ver wond, dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. De man, die eerder in een zenuwin richting opgenomen is geweest, woonde die laatste jaren niet meer thuis. Toen de vrouw het jongste dochtertje van school was gaan halen, werd zij vlak bij huis opgewacht door haar man. Hij haalde een bijl te voorschijn en gaf haar daarmede enige zware klappen op hals en hoofd. Het slachtoffer viel op de grond en de dacler reed op zijn brom fiets snel weg, met achterlating van de bijl. Voorbijgangers zagen het drama ge beuren, doch alles geschiedde zo snel, dat zij geen gelegenheid haclden tussen beiden te komen. K. heeft zich Dinsdagavond bij de politie gemeld. Vanmorgen om half elf arriveerde in IJmuiden Ome Jan van Zutphen, vergezeld van de administrateur van de Ned. Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, de heer H. J. Suermondt. Hij scheepte zich in aan boord van het hospitaal kerkschip „De Hoop", dat gisteravond in IJmuiden binnenliep. Hoewel deze bekende figuur de afgelopen winter een belangrijke bijdrage leverde in de actie voor een nieuw hospitaalkerk schip, was het de eerste maal, dat hij aan boord kwam van dit schip. Hij „monsterde" voor het laatste deel van de reis, namelijk de tocht van IJmui den naar Amsterdam. Aan boord be vond zich een deputatie van dames uit Beverwijk, die hem bloemen aan bood namens het busjescomité. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft hiermee zijn vierde trip van dit seizoen afgesloten. Dank zij over het algemeen goed weer konden ongeveer 125 patiënten op zee geholpen worden. Gisteravond liep „De Hoop" in IJmui den binnen met aan boord zes patiën ten, die zo snel mogelijk ter verple ging naar elders werden vervoerd. TV et de verbanning van kardinaal VI Wyszynski heeft de strijd tegen de Kerk in Polen een hoogte punt bereikt. Langzaam maar zeker tracht de communistische regering in Warschau een nationale Poolse „katho lieke" kerk te vestigen, die geheel los zou moeten staan van de Heilige Stoel. Het laatste stadium van het conflict is ingegaan op 14 April 1950, toen een „accoord tussen Kerk en staat" werd getekend door vertegen woordigers van de regering en drie Poolse bisschoppen. Merkwaardiger wijze werd indertijd deze overeen komst gesloten, toen kardinaal Sa- pi eha zich in Rome bevond, ter wijl het document niet gesigneerd v/erd door mgr. Wyszynski, die toen reeds primaat en aartsbis schop van Warschau was. Nog geen jaar later, in Januari 1951, werd de bisschop van Kielce, mgr. Kaczmarek, in hechtenis genomen en vorige week Dinsdag werd deze prelaat tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan deze veroordeling was een spectacu lair proces voorafgegaan, dat acht da gen geduurd heeft. De bisschop werd van spionnage be schuldigd, hij zou inlichtingen hebben verstrekt aan een Amerikaans ambas sadeur in Warschau, hij zou via het Vaticaan misleidende berichten heb ben verspreid over de toestanden in Pelen en tenslotte werd hij beticht van tegen het Poolse volk en Rusland! ge richte propaganda. Mgr. Kaczmarek heeft in de ogen van de rode bewind voerders misdaden bedreven waarvoor de zwaarste straf zou kunnen worden gegeven. Maar de communisten hebben het verstandiger geacht hem niet ter dood te veroordelen en hem zelfs geen levenslang op te leggen Zij hebben de bisschop niet tot een martelaar willen maken zoals hun Hongaarse collega's indertijd kardinaal Mindszenty niet durfden te executeren. Zoals te ver wachten viel legde Mgr. Kaczmarek een „volledige bekentenis" af. In de ruim twee en een half jaar die hij in de gevangenis doorbracht heeft de Poolse politie ruimschoots gelegen heid gehad de bisschop alle geestelijke weerstand te ontnemen, evenals dit in dertijd met kardinaal Mindszenty is ge beurd. Het hele proces had een sterk propagandistisch karakter. Het heeft de Poolse publieke opinie moeten voorbe reiden op de maatregel die gisteren te gen kardinaal Wyszynski werd genomen. Overigens hebben noch mgr. Kaczma rek noch de andere beklaagden in het vorige week geëindigde proces de naam van de Primaat genoemcf. al werden wel wijlen kardinaal Hlond en kardinaal Sapieha beschuldigd. Maar de Poolse pers heeft zich gehaast kardinaal Wys zynski als de grote vijand van de staat te brandmerken. Het officiële commu nistische partij-orgaan, Trybuna Ludu, kwam Zaterdag met een hoofdartikel waarin de kardinaal verweten werd dat hij de aetiviteiten van mgr. Kaczmarek niet in het openbaar had willen veroor delen. Daarmee had de kardinaal, aldus de interpretatie van het rode blad, het accoord tussen Kerk en Staat van 1950 geschonden waarbij de kerkelijke auto riteiten zich hadden verplicht priesters te straffen die de veiligheid van de staat ondermijnden. De kardinaal werd er van beschuldigd de overeenkomst van drie en een half jaar geleden te misbruiken om er zijn tegen de staat gerichte werk zaamheden mee te bemantelen. De Pri maat werd „een vijand van het volk" genoemd. Het hoofdartikel in Trybuna Ludu was ondertekend door Edward Ochab. secretaris van de partij. Radio Warschau en het Poolse nieuwsagent schap zorgden voor ruime bekendma king van de voornaamste passages uit het stuk. Gisteren, twee dagen na deze aanval in het communistische blad, kwam de ontknoping van het drama: kardinaal Wyszynski moest heengaan en in zijn plaats „benoemde" de Poolse regering mgr. Klepacz, bisschop van Lodz. tot Primaat. Vermeldenswaardig is in dit verband dat mgr. Klepacz indertijd een der drie bisschoppelijke ondertekenaars was van het accoord tussen Kerk en Staat van 1950. Advertentie (tot Donderdagavond) Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust overwegend harde, in het bin nenland overwegend krachtige Zuid- Westelijke wind. Iets hogere tempe raturen. Zon: 6.3918.21. Maan: 15.29—23.17. In het gezin van de heer G. Lier, wonende te Ladysmith, in de gemeente Delfzijl, is een drieling geboren. Moeder en de drie dochters maken het goed. eleerden aan de universiteit te Phi ladelphia zijn er in geslaagd een 4000 jaar oud medicijnenboek te ontcijferen van een Su merische kleitafel, die zich in het museum van de universiteit bevindt. Voor zover bekend is dit het oudste medische handboek ter wereld. De kleitafel werd ruim 50 jaar geleden te Nippoer in Irak gevonden. Dr. Sa muel Noah Kramer en dr. Martin Levey, die het schrift van de Sumeri sche arts leesbaar wisten te maken, verklaarden, dat hij de kleitafel aan beide zijden heeft be schreven met een puntig riet. In het Sumerische schrift van 2100 vJór Christus geeft hij een aantal recepten, maar het is niet mogelijk, om de therapeutische waarde daarvan vast te stellen, omdat er niet bij staat, voor welke ziekte ze gel den. De meeste ingre diënten, die in dit oude handboek worden ge noemd, zijn van plant aardige oorsprong, zoals mirte, duivelsdrek en thijm. Veel gebruik moet ook gemaakt worden van bomen als de wilg, de den, de pereboom, de vij geboom en de dadelpalm. Verder beveelt hij melk aan, zout, salpeter, schild padhoorn en slangenhui den. Het grootste deel van de medicijnen moest ingenomen worden met bier, om het smakelijk te maken. De botanische be standdelen werden ge maakt uit het zaad, de wortel, de takken, de schors of de hars, en men vermoedt, dat er, evenals tegenwoordig, voorraden van werden aangehou den, hetzij gedroogd of in poedervorm. Dr. Levey acht het toch niet waar schijnlijk, dat de thera peutische waarde van deze recepten erg groot is geweest, omdat de Su merische artsen weinig of geen gebruik maakten van experiment en con trole. Opmerkelijk was evenwel, dat zij in geen enkel recept hun toe vlucht nemen tot magi sche bezweringen of tovenarij. „Nergens staat er een god of een demon ge noemd", zei dr. Kramer, „het is een verrassend feit, dat dit document in klei, de oudste bladzijde uit de geschiedenis der medicijnen, die tot dus ver ontdekt is, volkomen vrij is van de mystieke en irrationele elementen, die de Babylonische ge neeskunde later zou over woekeren".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1