Nationale gemeenschapstaak t.o.v. de gerepatrieerden Moederlijke belangstelling van de Landsvrouwe Conflictstof op Sumatra VenkcJe Uitbreiding officieel „Heliomare geopend CHRISTCHURCH RACE IN OORKONDEN Koninklijk deviezensmo kkelaar Philips construeert nieuwe electronen microscoop Tussen neus en lippen Neen,kAKKERTJE Onopgelost probleem Nieuwe periode in geschiedenis van het sanatorium te Wijk aan Zee Toestand in Atjeh niet ernstig Belangrijk voor ziekenhuizen en voor de industrie KOEK WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Klapperboom zal men nooit vergeten Bezoek van dr. Drees aan Zuid-Afrika tanden Wit t adem Fris Indonesisch minister Geen infiltraties op Halmaheira Zilveren priesterfeest pater H. Heijdeman EX-KONING ZOGOE VERLAAT EGYPTE Verloren onderzeeboot opgepikt Spaak naar Nederland (Van onze speciale verslaggever) Het probleem van ons, Indische Nederlanders, ligt dieper dan de vraag, of wij voldoende kleren hebben, een woning en werk. Wij moeten ons aan passen, maar assimileren zullen wij nooit geheel en al. De gouden tropenzon heeft ons gemaakt zoals wij zijn, vrienden van de natuur en van de bergen, die het landschap ginds bepalen. Op de duur, als de scherpste kanten van het aanpassingsproces zijn afgesleten, zullen wij ontvankelijk worden voor het Nederlandse levensbeeld en de treurwilg mooi vinden. Maar de klapper boom zullen wij nooit vergeten en de herinnering aan het berglandschap van de geboortegrond zal ons temidden van de vlakten en nivellering van Nederland altijd met weemoed bijblijven. H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdag een gedeelte van de con ferentie, die door het Centraal Comité voor sociale zorg ten be hoeve van gerepatrieerden (C. C. K. P.) op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche wordt gehou den, bijgewoond. H. M. gebruikte met de deelnemers aan de confe rentie de lunch (Indische rijstta fel). Meisjes, gekleed in boerin- nejakjes en met witte kapjes op het hoofd, brachten de spijzen rond .H. M. bedient zich van de haar aangeboden gerechten. Minister-president dr. W. Drees zal in Zuid-Afrika, waarheen hij Zaterdag vertrekt, o.a. een bezoek brengen aan dr. Malan. Ook zal hij naar het Kru- gerpark gaan. 10 October is hij aan wezig bij een Kruger-herdenking. Voorts zal hij het Voortrekkersmonument be zichtigen. Dr. Drees heeft een omvang rijk programma voor de boeg. Hij ver toeft o.a. in Johannesburg, Kaapstad, Pretoria en in enkele andere kleinere plaatsen. Met deze woorden, waarmee een ge repatrieerde die kern van het nieuwe levensprobleem der Indonesische uitge wekenen treffend raak typeerde, opende mr. Ph H. M. Werner, secretaris-gene raal van het ministerie van Maatschap pelijk Werk, tijölens de gisteren op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse ge houden conferentie van het C.C.K.P. zijn overzicht van wat de regering en het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier initiatief in samenwerking met de Coördinatiecommissie Gerepa trieerden voor de Nederlandse ont heemden hebben gedaan. Er is naar best vermogen gewerkt. Ondanks het feit, dat de overkomst der repatrianten uit Indonesië een acuut en overrompelend karakter droeg, terwijl door de nood van ö|e tijd slechts beperkte middelen ter beschikking stonden, mag men toch met gepaste voldoening op een zeker resul taat wijzen. Wat op het sociale vlak Advertentie (Vervolg van pag. 1) De Overheid stond volkomen mach teloos tegenover deze gang van zaken, al deed zij enige pogingen om regelend op te treden. In de loop der tijden nam het euvel van de on wettige grondoccupatie het karakter aan van een machtsstrijd tussen de uiterst linkse „boerenorganisaties" die de occu paties leidden en de Regering. Doel van deze boerenorganisaties is reeds lang niet meer het aan grond helpen van haar leden, maar het verdrijven van de Westerse ondernemers, dit wil dus zeggen van het Westerse kapitaal, alsmede het ondei'mijnen van het Regeringsgezag. Het lijdt geen twij fel, of de linkse partijen, waar onder de P. N. I. (Partai Nasional Indonesia) staan op z'n minst niet af wijzend tegenover dit streven van de onwettige occupanten. Zo werd het conflicten-complex om de ondernemingsgronden getrok ken in de sfeer van de koude oor log tussen Masjoemi (de grote Moham medaanse partij) en de P.N.I. Het werd de gouverneur Abdul Hakim van de provincie Noord-Sumatra onmogelijk ge maakt om een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing door middel van herverkaveling der gronden te be werkstelligen. Ieder voorstel van deze tot de Masjoemi behorende gouverneur, hoe goed in principe ook, was zonder meer voor de politieke tegenpartij on aanvaardbaar. De ondernemers hadden 125.000 h.a„ d.i. de helft van het gehele tabaksareaal ter beschikking van de Re gering gesteld om onder de bevolking te worden verkaveld, uiteraard onder voorwaarde, dat de overige gronden van aanwezige occupanten zouden wor den vrij gemaakt en dat uiteraard ook het alsdan overbodige djaloeran-systeem zou vervallen. Deze grondafstand moet worden go- zien als een bewijs van goede wil der ondernemers. Juridisch blijven de grondrechten, zoals ze in de oude con- cessie-acten zijn vastgelegd, totdat een nieuw recht van erfpacht zal worden verleend. vooral voor de ouderen en de jeugd is bereikt, heeft men verleden Zaterdag uitvoerig in ons blad kunnen lezen. Toch staat de Nederlandse samen leving nog steedfe voor een onop gelost probleem. Wanneer hier niet op korte termijn door gemeenschap pelijke inspanning de juiste oplos sing gevonden wordt - en wel over de hele linie - dan zich dit in de toekomst ernstig wreken. Deze overtuiging vormde het grond motief van de conferentie op de Ernst Sillemhoeve. In oprechte bewogenheid met het lot der door oorlog en revolutie dubbel gedupeerden hebben de verschil lende sprekers, onder de bezielende en warmhartige leiding van de heer J. Moora, voorzitter van het C.C.K.P., on beschroomd de gemaakte fouten en te kortkomingen erkend en de weg ge wezen, die naar hun mening, de oplos sing naderbij kan brengen. Eenstemmig stelden zij vast dat in deze zowel op de overheid en de kerken als op particuliere instanties en elke individu ele burger, binnen het terrein van hun afzonderlijke bevoegdheden en mogelijk heden, een nationale gemeenschapstaak rust, waaraan niemand zich mag ont trekken. De aanwezigheidl van H. M. de Koningin, die met zichtbare belang stelling en instemming de verschil lende uiteenzettingen volgde, over tuigde de aanwezigen met bijzondere nadruk van het gewicht dezer bijeen komst, vooral met het oog op aller noodzakelijke samenwerking in de naaste toekomst. Op de gisteren gehouden conferentie is voor de gerepatrieerden en hun pro blemen nieuwe hoop opengebloeid. H.M. de Koningin had de wens te ken nen gegeven afzonderlijk de lunch te gebruiken met de een en twintig ont heemden, die als vertegenwoordigers aanwezig waren van hun over het hele land verspreide lotgenoten. Nadien on derhield de Landsvrouwe zich nog lange tijd met ieder afzonderlijk, infor merend naar zijn persoonlijke omstan digheden, troostend, waar nodig, en allen de bemoedigende zekerheid schen kend, dat hun lot haar moederlijke be langstelling had. Zo groeide in aller harten het dankbare bewustzijn in het koninklijk medeleven een betrouwbare garantie te bezitten voor afdoende ver betering van hun nog steeds précaire situatie. Een tweede reden tot geruststelling lag in het feit, dat practisch alle instan ties en personen, die, hoe dan ook, in het vraagstuk der gerepatrieerdenzorg betrokken zijn, op de conferentie aan wezig waren. Ook de Rotary-beweging en „Humanitas" een mantelorganisa tie van het Nederlands Humanistisch Verbond hebben hun diensten aange boden. Zeer duidelijk heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, zijn blijvende persoon lijke belangstelling voor de situatie der Indonesische uitgewekenen onder streept. Hun leven zal dan pas normaal zijn wanneer zij geheel en al hun plaats hebben verworven in onze samenleving zoals elke andere Nederlander. Om dit opnemingsproces te bespoedigen heeft de minister toegezegd een wetenschap pelijk verantwoord onderzoek in te stellen naar de wijze hoe tot nu toe de aanpassing is verlopen, waarin tekort is geschoten en wat moet worden gedaan om in dit tekort te voorzien. Tenslotte klonk een hoopgevend ge luid uit de inleidingen van rector P. Mommersteeg, directeur van het dioce saan sociaal-charitatief centrum in het bisdom Den Bosch, en van mej. Kamp huis, directrice van de Cicsa te Gro ningen. Advertentie Advertentie Verkade is royaal met honing De fanatieke rebellen in Atjeh vluchten naar de bergen naarmate de regeringscam pagne tegen hen aan kracht wint, aldus heeft de Indonesische minister van Bin nenlandse zaken, dr. Hazairin aan A. P. me degedeeld. Hij zei, dat de regering de opstand in Atjeh spoedig onder de duim zal hebben De toestand, aldus de minister, is niet ern stig, daar slechts ongeveer 10.000 van de 500.000 inwoners aan de rebellie deelnemen. Indonesische troepen zijn per vliegtuig naar Koetaradja gebracht. Een bataljon grondtroepen, gesteund door een pantser peloton, is begonnen langs de Oostkust op te trekken naar Lhokseumawe, waar troe- Den verleden week een amphibielanding hebben gemaakt. Het eerste doel van het leger is de stellingen langs de Oostkust die voortdurend aangevallen worden, te ver sterken. Het wil tevens de verbroken ver bindingen en toevoerlijnen herstellen. Een woordvoerder van het militaire com mando van het 7e territorium (Oost-Indo- nesiëj heeft de berichten over infiltraties aan de Kaubaai op Halmaheira door infil tranten, afkomstig uit West-Iran, tegen gesproken. Hij zei, dat onlangs twee ver dachte ingezetenen op Halmaheira zijn aan gehouden en dat bij een huiszoeking oude Japanse uniformen en een vlag zijn gevon den. Hij achtte het mogelijk, dat dit de bron is van de geruchten. Uit in beslag genomen documenten blijkt, dat Tengku Suleiman Daud. fun gerend resident-coördinator van het ge bied van Atjeh, optreedt als leider van de rebellen in Groot-Atjeh. Pi Aneta verneemt, dat het hoofd van de politie van Seulimeum (ten zuiden van Kota- radja) door een bende is gevangen ge nomen en opgehangen. Zijn vrouw en kinderen zijn meedogenloos vermoord. Ook het hoofd van het telefoonkantoor van Kotaradja is gevangen genomen en opgehangen. Het is mij in het verleden wel opgevallen, dat onder wijzers en leraren een bij zonder krachtig ontwikkel de individualiteit toonden, wanneer het hun manier van straffen betrof. Zelfs wanneer zij ook al gelijke lijk hun toevlucht namen tot de beproefde methode van de klassieke oorvijg, viel er altijd nog wel verschil te bespeuren voor wat de handopheffing betreft bij voorbeeld. Er waren er die met be heerst en weloverwogen gebaar slagen toedienden, er waren er ook die er maar op los timmerden. Ik heb een onderwijzer gekend die zijn rebelleren de pupillen bij de slaaphaartjes de bank uit placht te sleuren en een an dere die de gewoonte had de neuzen van de desbetreffende jongelui ernstig te bedreigen door genoemde lichaams delen tussen zijn wijs- en middelvin ger plat te drukken. Later, toen ik in het middelbare onderwijs terecht kwam, werd ik weer geconfronteerd met andere, laat ik zeggen, meer intel lectuele methodes van straffen. Ik kan mij bijvoorbeeld nog een leraar herin neren, die niets deed dan uitbreken in een ijzig stilzwijgen en die de daar voor in aanmerking komende leerling net zo lang met strakke blik fixeerde tot het jongmens van ellende onder zijn bank weggleed. Enfin, daar was, zoals gezegd, nogal wat variatie. Ik had het destijds niet zo op al die lichamelijke en geestelijke tuchtigin gen. Maar ik ben over dit soort zaken wat milder gaan denken sinds mij gis teren iemand vertelde, dat aan een mid delbare school in Den Haag een leraar is opgestaan, die recalcitrante leerlin gen bij wijze van straf steevast een kolom uit de krant van buiten laat leren; uit „De Volkskrant". (Van onze correspondent) De kleine Marianneke Sonnemans uit Baarle-Nassau, patiëntje van de kleuterzaal van sanatorium Heliomare te Wijk aan Zee, beleefde gisteren de dag van haar leven. Ze mocht mevr. A. van HaeffDiepen, echtgenote van de geneesheer-directeur, op een fluwe len kussen de schaar aanreiken, waar mee deze het lint doorknipte, dat de toegang tot de nieuwe uitbreiding van het sanatorium versperde. Met deze plechtigheid was een nieu we periode in de geschiedenis van het sanatorium aangebroken. De voorzitter van de raad van bestuur van de Ver eniging R.K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen, dr. C. Fehmers uit Rotterdam, getuigde daarvan in een toespraak. Eer deze uit breiding tot stand kwam, onder archi tectuur van de Amsterdamse archi tect L. Peters, waren in de loop der jaren verschillende plannen gemaakt, die eigenlijk een belangrijker vergro ting van het aantal bedden voorston den. Deze behoefden evenwel niet te worden uitgevoerd, omdat het verheu- n Egypte heerst op het ogenblik geen gunstig klimaat voor personen van vorstelijke bloede. De politie legt beslag op de eigendommen van ex- koning Faroek en ze heeft nu ook de weelderige villa doorzocht, waar ex-ko ning Zogoe van Albanië verblijf houdt. -v - De vorstelijke banneling moest zijn worden verkaveld, uiteraard onder brandkast openmaken en daar lagen 19.000 gouden munten, die met elkaar een waarde vertegenwoordigen van een half millioen gulden. De munten kreeg Zogoe even later terug, maar een bun del waardepapieren moest voor onder zoek naar het Egyptische ministerie van Financiën. Vorige maand is de diploma tieke onschendbaarheid van de ex-ko- ning opgeheven en de koninklijke Al banese legatie te Cairogesloten. De Egyptische pers liet toen doorschemeren, dat Zogoe zich schuldig maakte aan de- viezensmokkel. met name ook ten be hoeve van ex-koning Faroek. Hij heeft nu laten weten, dat hij van plan is Egypte te verlaten. Albanië, het land waarover Achmed Bey als koning Zogoe I nauwelijks tien jaar de scepter heeft gezwaaid, behoor de tot de kleinste stukken uit de erfe nis van het Turks imperium. Onder in vloed van het decentralisatiestreven der Jong-Turken en van de Slavische bewe ging, proclameerde Ismael Kemal Vlora in 1912 te Valona de onafhankelijkheid van he+ land, daarbij gesteund door Ita lië en de Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie. Deze twee landen hadden toen nog groot belang bij de ontbinding van het Turkse rijk. Rusland, Frankrijk en Engeland bepaalden zich tot protes ten. De nieuwe staat werd definitief ge constitueerd op de gezantenconferentie, die in 1913 te Londen werd gehouden. Daar vond men ook de oplossing voor In de jongste Regeringsverklaring van het kabinet-Ali Sastroamidjojo wordt verklaard, dat vestigingen van tani's, d.z. landbouwers, maar dat wil dus zeggen clandestiene occupanten der terreinen van de Westerse ondernemers, mogen blijven bestaan voor zover zij vóór 1950 aanwezig waren. Hiermede werd dus eenzijdig het desbetreffende punt van de R.T.C.-overeenkomst bui ten werking gesteld. De gouverneur van Noord-Sumatra werd gedwongen om de reeds gevonden oplossing, halverwege de uitvoering, prijs te geven. Hierdoor ontstond een chaos, die helaas reeds tweemaal tot bloedige botsingen heeft geleid. Noch de ondernemers, noch de bevolking weten thans meer, waar zij zich aan te houden hebben. De bevolking wordt op deze wijze het slachtoffer van politieke vissers in troebel water. Voor de ondernemers is met het wegvallen van de rechtszekerheid op hun concessie terreinen de bedrijfsbasis uiterst wankel geworden. Deze gang van zaken, waarvan men In Nederland natuurlijk niet op de hoogte is en waarvan men zich de ernst niet realiseert, is dermate gespeend van alle rechtszekerheid, dat een kapitaal van milliarden is overgeleverd aan de willekeur van een ter zake onkundige en machteloze Overheid. De enige garantie was de overeen komst van de Ronde-Tafelconferentie en ziehier de practijk. De zeereerwaarde pater H. Heijdeman CssR, superior van het retraitehuis te Seppe (N.Br.), heeft Zaterdag in intie me kring zijn zilveren priesterfeest ge vierd. (Herplaatsing wegens misstelling) het probleem van de souvereine macht. Tot staatshoofd werd- aangewezen prins Wilhelm von Wied. Het belangrijkste deel van Albanië's geschiedenis lag voorlopig in de militaire sector. Bij de organisatie van zijn gloednieuwe rijk kreeg Wilhelm de hulp van een Neder lands militaire missie, speciaal voor de vorming van een gendarmerie, waarvan kapitein naderhand kolonel Thom son commandant zou worden. De missie werd geleid door kolonel later gene- raal-majoor De Veer en het derde lid was luitenant Mallinckrodt. Buiten landse waarnemers noemden dit trio „drie onberispelijke soldaten, drie vol maakte heren." kolonel Thomson werd Het jongste familieportret van de uit Albanië verbannen koninklijke familie toont koning Zogoe, koningin Géraldine en hun zoon Laika in hun villa te Alexandrië. benoemd tot Hoge Commissaris voor Zuid-Albanië. Een. jaar later wees prins Von Wied tot commandant van de gen darmerie de twintigjarige Achmed Bey aan, die zijn opleiding had genoten aan het Turks iyceum in Constantinopel. De nationalisten maakten het Von Wied niet gemakkelijk en tijdens een storm loop tegen Skoedari viel kolonel Thom son als een van de eerste slachtoffers. Von Wied week uit én Albanië viel in enkele autonome delen uiteen. Tijdens de eerste wereldoorlog was het land niet meer dan een speelbal van de krijgskans. Achmed Bey ging naar We nen en Albanië werd achtereenvolgens bezet door Grieken. Montenegrijnen, Serviërs, Oostenrijkers, Bulgaren en Fransen. Bij het eind van de oorlog hadden de Italianen er nogal wat te zeg gen en zodoende kwam het land tussen de beide wereldoorlogen onder sterke invloed van Italië, dat bij het Verdrag van Tirana van 1926 ook territoriale ga ranties verleende. Achmed Bey of Zo goe, zoals hij zich ook al ging noemen, werd in 1920 minister van Binnenlandse Zaken en drie jaar later premier. Na een eerste mislukte poging werd hij in Januari 1925 door de Nationale Verga dering uitgeroepen tot koning der Al banezen. In 1938 trad hii in het huwe lijk met gravin Géraldine Apponyi, dochter van de voormalige groot-kamer heer van keizër Frans-Jozef van Oosten rijk. Koning Zogoe stuurde een koers, die stellig bedoeld was om de sympa thie van Italië te verwerven. Maar het ongeluk wilde, dat Mussolini zich meer en meer gedwongen voelde om óók iets te stellen tegenover de annexatie van Oostenrijk en de inlijving van Tsjecho- slowakije door Hitier. Op 5 April 1939 werden Zogoe en Géraldine verblijd met de geboorte van een zoon, Laika. Moe der en kind wei-den met spoed overge- biacht naar Griekenland en daar voegde Zogoe zich twee dagen later, mèt twee millioen uit de Albanese schatkist, bij hen: op 7 April waren de Itajianen Al banië binnengevallen. „Ook ik!", riep Mussolini, „anch io". Van Griekenland trokken Zogoe en zijn gezin naar Tur kije en in Juni 1939 naar Versailles. De protesten, die hij indiende bij de Vol kenbond, werden niet in behandeling genomen en hij had nog moeite om zien aan het geweld van de tweede wereld oorlog te onttrekken. Tenslotte vond hij een toevlucht in Egypte. Niet alleen lag dat land dichter bij Albanië, maar de heersende dynastie was daar ook ge sticht door een Albanees: Mehemed Ali. Waar hij nu naar toe wil, is njet bekend. Twee jaar geleden kocht hij een huis op I.ong Island in New York, maar men ls er niet zeker van. of hij het intussen al niet weer verkocht heeft. gende verschijnsel zich voordoet, dat de t. b. c. terugloopt. Er is nu een be hoorlijke voorziening gemaakt en de mogelijkheid is geschapen naast de re ligieuzen ook leken-verpleegsters een taak te geven. Buiten zalen voor ver schillende doeleinden zijn 38 kamers gebouwd voor leken-verpleegsters en huishoudelijk personeel. Het aantal bedden is met 20 uitgebreid. Verblijdend is, dat deze hele nieuw bouw tot stand is gekomen, zonder dat nieuw kapitaal behoefde te wor den aangetrokken. In een rede heeft de geneesheer directeur, dr. M. H. P. P. van Haeff, gesproken over de geschiedenis van het sanatorium, dat hem 7 Juli 1932 werd overgedragen door de pater spi- ritualis van Heliomare, dr. N. van Spanje. Voorts belichtte hij de thera pie. Het beeld van de ziekte is in deze periode radicaal veranderd. Boden de patiënten in de eerste jaren het beeld van zeer zieke mensen, thans is uiter lijk van het ziekteproces weinig te zien, hetgeen de taak moeilijker heeft gemaakt. De patiënt voelt de noodzaak van het kuren niet zo sterk meer. De drang naar synthese is nu kenmerkend voor de toegepaste therapie, die steeds minder chirurgisch geworden is. Spr. behandelde ook de revalidatie. Men is er op uit de patiënt, met het oog op zijn toekomst, in zo goed mogelijke conditie te ontslaan. Tenslotte gaf hij enkele sprekende cijfers. In de nu af gesloten periode werden ruim 3000 patiënten behandeld, van wie onge veer 3000 aan de wereld werden te ruggegeven en 85 aan de hemel. Er werden 1091 operaties verricht, voor de helft aan de ruggegraat. Voor transplantatie werd „een lengte van 100 m. bot" gebruikt. De Duitse sleepboot „Stein" seinde omstreeks elf uur gisteravond ter waar schuwing van de scheepvaart, dat zij acht mijl ten Noordwesten van het licht schip „Goeree' een onderzeeboot had verloren. De Nederlandse kustvaarder „Fiat" heeft de verloren onderzeeboot vanochtend aangetroffen en een lid van haar bemanning aan boord gezet. De onderzeeboot is thans door de „Fiat" naar Hoek van Holland gesleept. Ze was bestemd voor de sloop. (Van onze verslaggever) De Stichting „Voor het gebrekkige Kind" (Mytylstichting) is thans doen de een internaat op te richten voor 50 gebrekkige kinderen in de leeftijd van 1-13 jaar op het landgoed Eikenrode te Heemstede, dat is aangekocht door het Rijk om er het Marinehospitaal te bonwen. De Stichting kan de be schikking krijgen over de bestaande gebouwen (villa, koetshuis enz.) maar die moeten grondig gewijzigd worden hetgeen met de inrichting mee drie ton zal kosten. Om nu dit geld bijeen te krijgen heeft de Stichting met me dewerking van de K.L.M. een „stunt" bedacht, die aansluit op de „stunt" welke men de ChristchurcHrace, waar aan de K.L.M. deelneemt, kan noemen. De K.L.M. zal een speciale oorkonde Een leerlinge van de school voor gebrekkige kinderen krijgt typeles. aanbieden aan de minister-president van Nieuw-Zeeland, die daar zijn hand tekening op zal plaatsen. De oorkonde wordt met de handtekeningen van de bemanning van de Douglas D.C. 6a „Dr. Ir. M. H. Damme", waarmede de K.L.M. aan de handicapraee zal deel nemen, naar Nederland teruggebracht en een Haarlemse drukkerij zal er be langeloos afdrukken van maken, die ten bate van de Stichting voor f 1 o.a. in de postkantoren en de boek winkels zullen worden verkocht. Er bestaan in Nederland nog slechts drie internaten voor gebrekkige kinde ren. maar dat is natuurlijk veel te weinig. Wel is er in Amsterdam een gemeentelijke school voor (75) gebrek kige kinderen, maar het is voor velen hunner noodzakelijk dat zij iri een in ternaat worden opgenomen opdat de dokter kan observeren welke medische maatregelen voor hen kunnen worden genomen, b.v. operatie dan wel een gipsbehandeling. Elke Dinsdagmor gen krijgen veertig kinderen een wa terbehandeling in het Sportfondsenbad in Amsterdam-Oost, doch door allerlei oorzaken moeten daarvan verscheir dene kinderen ver* stoken blijven voor wie het toch ook zeer nuttig is. Van daar dus dat het toekomstige inter naat op „Eikenro de", waarvoor een architect thans de plannen bestedings- klaar maakt, een levenskwestie is voor verscheiden» gebrekkige kinde ren, vooral voor hen, die thuis ver pleegd worden. Er moet met na druk op gewezen worden dat er nog geen serum tegen kinderverlamming, die helaas de oor zaak is dat er zo veel gebrekkige kinderen zijn, be staat Philips-Eindhoven heeft een nieuwe, eenvoudige electronenmicroscoop gecon strueerd. De electronenmicroscoop, die voor research werd geconstrueerd, heeft thans een kleinere pendant ge vonden in het nieuwe type, dat voor van de geweldige water vallen heel zijn gebleven, kan een mens heizelfde presteren", zeggen de ge broeders. die blijkbaar hard-boiled zijn. Bij de eerste proef braken er van de 15 eieren twee, bij de tweede was de hele ton niet meer te vinden en bij deze derde proef liggen de eieren in schuimrub ber verpakt, terwijl de ton een dubbele wand heeft met ru.bber ertussen. Eie ren behoeven immers geen adem te halen. Beet In Baden-Baden aangeko men voor een bezoek van Weggekropen in zyn t(en dagen. De Duitse bla- slaapzak lag Steve Boree den hebben opgemerkt, uit Ely in Minnesota za- dat de vroegere mevrouw lig te dromen, toen hij Simpson weliswaar zéér plotseling in zijn postes modieus gekleed gaat, hêlmë (Hstilïeerderii ont- posteriores iets joelde ^y- maar toch niet de korte dekt en wel in de ten, dat ongetwijfeld gro- rok d Christian Dior aaraae van de di- ter dan een vloo moest d u Oarage van dedx zijn. Met een gil werd hy recieur van ae szaaisge - w vangems. Een gevangene Elerprocf ble»k de schuljige_ Hij De gebroeders Frank stookte er een sterk alco- en Ed. Candler uit Thorold holische drank uit appels xn Canada gaan voor de en perziken, die hij uit de derde maal een ton met tuin van de directeur had eieren in de Niagara gestolen. De directeur De hertogin van Wind- Falls te water laten. „Als heeft de man nu met cen sor is met haar echtgenoot de eieren na het passeren zame opsluiting gestraft. Geheime distilleerder^ In Nashville in de Ver enigde Staten is een ge- wakker en zag in plaats van een nachtmerrie een dodelijk verschrikte beer weghobbelen Belangrijk routinewerk in ziekenhuizen, in de in dustrie enz., op allerlei gebieden, waar de gewone lichtmicroscoop te kort schiet, geschikt is. De nieuwe electronenmicroscoop vergroot 1500 tot 15.000 maal toe. In vergelijking tot haar oudere zuster is de constructie en daarmede de bediening, aanzienlijk ver eenvoudigd De waterkoeling is vervallen. Bij een spanning van 75 kilovolt (75.000 volt), ont leend aan het lichtnet, vormen niet licht stralen doch electronen het vergrotings beeld, dat 9 bij 9 centimeter groot is. Men kon tot deze prestatie komen door gebruik van een electronische objectief lens met de uiterst korte brandpuntsafstand van acht tiende millimeter. Deze verbetering maakt, tezamen met andere, aanzienlijke vereenvou digingen mogelijk. Hierdoor kon de prijs in vergelijking tot de grote 100 kilovolt elec tronenmicroscoop tot ongeveer de helft zak ken. In de nieuwe microscoop is een automa tische camera gebouwd, die 40 opnamen op 35 millimeterfilm kan maken. Met het nieuwe apparaat is het mogelijk Stereo-op namen te maken. De nieuwe apparatuur, die geheel trilling- vrij is, heeft slechts een hoogte van 188 cm. bij een lengte van 94 cm. en een breedte van 65 cm. De toepassing van de electronenmicros coop vindt een steeds breder veld. Experi menten bij Philips hebben de mogelijkheid bewezen om het met de microscoop ver kregen beeld in een speciaal daartoe ge construeerde televisiecamera te vangen. Via kabels wordt dit beeld dan naar een „mammouth" televisieprojector gebracht, die het beeld op een scherm van 3 bij 4 meter projecteert. Hierdoor is het mogelijfa dat een groot aantal deskundigen tegeljpp d'e vergroting van de allerkleinste levende objecten en weefsels kan bestuderen. Aan een dergelijke apparatuur, die reeds ge bruikt wordt om operaties naar collegeza len over te brengen, legt men thans de laatste hand na adviezen van internationaal bekende deskundigen. De Belgische politicus Spaak Zal het tweede Congres van Europa bijwonen, dat van 8 tot 10 October in de Ridder zaal ta Den Haait wordt Behouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3