Groot offensief in Indo-China mogelijk AMERIKA VERDUBBELT HULP AAN FRANKRIJK M Havenconflict in New York Nieuwe opmaak voor de wereld geschiedenis Aandeel in strijd tegen de Vietminh nu ruim twee mdn. dollar per dag Tot hoofd en hart 70.000 Romeinen gesneuveld VISHINSKY tracht opnieuw debat over Korea te heropenen Chaplin verkoopt zijn studio's 'a^vS* Ars Bomaanslag m Weens ziekenhuis: 2 doden Lockheed ontwerpt atoomvliegtuig Wist-Duitse K A B. krijgt nul op rekest Cleopatra raakt slaags met Carmen Zakkenroller Piccard. Slechts diepe duisternis heerst er op de bodem van de zee Franco over het verdrag met V.S. Doodstraf voor oud premier van Egypte Zal Eisenhower ingrijpen? Kapitaal onder bed van zwerver Politieke Commissie stelt agenda vast Schorsing Slijkhuis nietig verklaard Radio-reporters reken langs de Rijn Het weer m (Lee MORRIS iefmi/ca imj! Teddy gevoerde Windjackets DON PERPAC 1 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25800 Geen bezittingen meer in de Verenigde Staten Met 450 gram uranium tachtig maal rond de aarde Eenheidsvakorganisatie wijst alle eisen af Bisschop van Danzig thans in Wenen? wint hoofdprijs MA: „Ons avontuur is nog niet ten einde Houding vanEngeland „in Spaanse harten gegrift Mislukte poging om Soekarno te ontvoeren? 1.000 boete voor kousenfabrikanten Prijzenkartel gevormd Sprookje werkelijkheid Tijdens kinderbedevaart: Ned. meisje in Lourdes overleden Heel Italië door Hannibal veroverd K.N.A.U. heeft niet regle mentair gehandeld Matroos „commandant" van onderzeeboot Ontvangst in Nijmegen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon^ Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonneffien,en 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkant"0' en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directi®: -1- -1- W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdred®c,ie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. '100'dredacteur: W, van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Amerika heeft Frankrijk een bedrag van 385 millioen dollar verstrekt als extra-hulp voor de strijd in Indo-China. Hiermede heeft Amerika zijn reeds aanzienlijke hulp bijna verdubbeld. Het Amerikaanse Congres heeft eerder dit jaar 400 millioen dollar aan Frankrijk toegewezen ter ondersteuning van de oorlog in Indo-China en daarmee beliep de hulp van de V.S. reeds onge veer een derde deel van de kosten van de strijd. De verdubbelde hulp brengt het aandeel van Amerika in de Indo-Chinese strijd op ruim twee millioen dollar per da?- En dit bedrag zal de Franse regering nu in staat stellen het „Plan-Navarre uit te voeren, dat voorziet in een groots opgezet offensief van de Franse Unie-strijdkrachten om de Vietminh-strijdkrachten definitief te verslaan en daarmee een einde te maken aan de oorlog in Indo-China. De extra-hulp resultaat van een dringend verzoek van de regering van premier Lanieï aan de Amerikaanse regering. lnCHoH^woodPl^theeft Iijn fiImstudlo Yorkse firma in !en aa" een JNew verkocht. onroerende goederen d,eThaSin verteegnenwn a® .advoc.at®nf de koopprijs 650.000 Zef dragen heeft. De geh„ r c°ntan,t b*" door Webb and K ™r "JI? gekocht «Is het Chrysler Buil4l|lg ,n New York. Se nieuwe eigenaren zullen naar ver luidt de studios afbreken om op het terrein een kantoorgebouw of een Varenhuis te zetten. Maanden geleden heeft Chaplin zijn Villa in Beverly Hills verkocht. Hij zou thans geen eigendommen meer in de ver. Staten bezitten. Een patiënt ^an een ziekenhuis in de Oostenrijkse hoofdstad» die weigerde lijn verplegingsjtosjen voldoen, heeft een bomaanslag gep]eegd in het Weense Algemene Zieltenhuis, waar hij een oog behandeling had ondergaan. De patiënt, een zekere Erich stoeffler, die in opge wonden stemmig zjjn j,eklag kwam doen, kwam zelf by dg expiosie om hel leven, evenals een lid van het zleken. huispersoneel. Aeht patiënten, die op behandeling waeht^ werden gewond. De patiënt, die de b vaardigd, was naar J? ZV1 .eft yer Van het ziekenhuis gede administrateur medegedeeld, dat hij h!?an en dSze drag niet wenste te he gfvordefTde be" woordenwisseling verkla!a!fn... Nlï e*?i pakje heb ik iets om de J Daarop was hij de kair^ak te regelen", de gang zag een employé huis, dat de man zich vreemd gelrn£ Hij probeerde hem te grijpen maar dat ogenblik ontplofte de bom en beiden werden gedood Door de ontpi0ffjne werden de muren van belendende ver trekken beschadigd, De Lockheed-vliegtuigfabriek te Bur- bank in Californië, is bezig met het ontwerpen van een vliegtuig, dat door atoomenergie wordt aangedreven. De fabriek heeft een contract met de Ame rikaanse luchtmacht gesloten. Met 450 gram uranium zou een vliegtuig tachtig maal rond om de aarde kunnen vliegen, aldus is van de zijde van de fabriek onhtn der ?rootste moeilijk heden is echter, naar men gelooft de bescherming van de inzittenden tégen radio-actieve straling. Bij het Britse centrum voor atoomonderzoek te Har well zou evenwel een metaallegering van weinig gewicht zjjn uitgevonden, die tegen de uitstraling bestand is. De Federale Raad van het West-Duitse Vakverbond heeft alle eisen afgewezen, die de Christelijke arbeidersleiders na de „m h lngen van G september waren gesteld „nierf T Christelijke element een grotere in- wan H. de vakbonden te geven. Inwilliging «t».?r«i.e,'en zou volgens de Raad de eer- «■eUiit?o^u,nnen betekenen op weg naar een „geul«schakeling" van het vakverbond. Be waren geformuleerd door de so ciale cornmlssie van de Christelijke partij en door de leiding van de West-Duitse K.A.B., die van mening waren, dat de leiding van het vakverbond <re socialistische verkiezings- actie zou hebben gesteund. Het conflict tus sen de huidige leiding van het vakverbond •n de Christelijke leiders is hierdoor ver- •vberpt. Katholieke organisaties hebben aan- lf„°,ndigd» dat z'j nog deze week bijeen zul- n «omen om de situatie te bespreken. Het z.g. „Plan-Navarre" is door de op perbevelhebber der Franse-Uniestrijd krachten in Indo-China, generaal Henri Navarre en de Franse premier Laniel ge zamenlijk opgesteld. In brede trekken voorzite het in het hernemen van het initiatief op militair gebied in Indo-China door de Franse-Unie strijdkrachten, met de bedoeling de com munistische Vietminh-rebellen in de ko mende twee jaar te verslaan - vooropge steld dat communistisch China zich niet met de Indo-Chinese strijd zal inlaten. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter te Washington dat het plan voorziet in het in de strijd brengen van negen verse bataljons van het Franse leger, het op grote schaal her- uitrusten en uitbreiden van het Viet namese leger en het verlenen van een aanzienlijke mate van onafhankelijk heid aan de drie verbonden Indo-Chi nese staten Vietnam, Laos en Cam bodja. De Franse autoriteiten hadden Was hington te verstaan gegeven dat dit plan slechts zou kunnen worden uitgevoerd met een aanzienlijke verhoging op korte termijn van de Amerikaanse hulp voor de strijd in Indo-China Het hoogste Ame rikaanse regeringsorgaan, de Nationale Rsadj, hechtte tenslotte zijn goedkeuring aan het Franse voorstel. Van welingelichte Amerikaanse amb telijke zijde verneemt Reuter nog, dat deze aanvullende Amerikaanse hulp be schikbaar kan worden gesteld uit reeds door het Congres toegestane gelden voor de Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland in het algemeen. India De Indische delegatie bij de V.N. polst andere delegaties voor steun bij het indienen van een resolutie, waar in aangedrongen wordt op een conferen tie van de grote mogendheden. Afhan kelijk van de steun die verkregen wordt zal India een desbetreffende resolutie indienen. In het Nationale Theater van Israël te Tel Aviv is het tot een ernstige vecht partij gekomen. Door een administra tieve {out was op dezelfde avond dat het toneelgezelschap Habimah een op voering wilde geven van Shaw's Cae sar en Cleopatrade schouwburg ver huurd aan de Hebreeuwse Opera, die „Carmen" ten tonele wilde brengen. De toneelspelers vatten post bij de hoofdingang en probeerden de opera- artisten buiten te houden. Door een zij deur bereikten de zangers en zange ressen evenwel het toneel. Daar ont stond een fel handgemeen, waarbij de requisieten in het rond vlogen. Een pa trouille van de politie moest er aan te pas komen om de vechtende Cleopatra van Carmen te scheiden. De intendant van het theater, Even Zohar, is gear resteerd. Naar Reuter van de zijde van het Vaticaan verneemt, is de bisschop van Danzig, mgr. K. M. Splett, die na een gevangenschap van acht jaar deze zomer werd vrijgelaten, door de Poolse autoriteiten niet verbannen naar een klooster te Krakau, maar het land uit gewezen en ondergebracht in een kloos ter te Wenen. De bisschop heeft van de regering te Warschau de waarschuwing gekregen dat hij niet naar zijn eigen diocees mag terugkeren. De houder van het Italiaanse lote rijbriefje, waarop in de nationale loterij te Merano de hoofdprijs ge vallen is, kan dit beter niet incasse ren. Volgens de politie is hij een zakkenroller, die het briefje twin tig dagen geleden tezamen met de portefeuille van Gabriele Musso heeft bemachtigd. Toen was het briefje nog slechts 50 cent waard. Musso had het nummer thuis in een notitieboekje staan. Toen hij ver nam, dat hij de eerste prijs gewon nen had, rende hij naar de politie. Thans is het briefje 50.000.000 lire waard. Tenzij het biljet gevonden wordt, krijgt Musso zijn geld niet. De politie wacht nu maar op het ogenblik, dat de zakkenroller zich meldt, om zijn prijs in ontvangst te nemen. -""TV Generaal Md B. RidQV>ay (links) wenst generaal John E. Huil een goede 'dts> Li js ,j„ V??,!] °P het vliegveld van Washington op de machine naar Tokio. HttU is de ZZ-hen^mde opperbevelhebber in het Verre Oosten. fly is ae opvoiger van generaal Mark W- c(arfc. Ruim 3.000 meter onder de oppervlak te van de zee heerst de rust van het graf en is het zwart als de Styx. Deze duisternis wordt slechts verbroken door een spookachtige phosphorescentie, wel ke op onbekende levensvormen wijst. Dit hebben professor Auguste Piccard en zijn zoon Jacques gisteravond verteld na hun terugkeer van een reis naar een diepte, welke tot dusver nog door geen mens bereikt was. „Er was niets te zien. Zelfs ons machtige zoeklicht bracht niets aan het licht in de stilte. Het zonloze duister van de peilloze afgrond", zei de tengere 69-jarige Belgische pro fessor toeh hij teruggekeerd was van de laatste verovering van de mens op de oude wereld. Ue geleerde, die 20 jaar geleden per ballon naar de stratosfeer ging, keerde gisteren te vermoeid en opge - wonden naar de oppervlakte van de Jyrrneense Zee terug om onmiddellijk van zijn ervaringen te vertellen N±T alleen tegen de correspondenten P U®"Jtahaan.s korvet „Drie duizend en honderq vijftig meter". Later, toen hij uitgerust was, wilde hij echter graag praten. „Wij zlJn z° gelukkig" zei hij, „en zo moe, maar clat geeft niet. Ik kan u thans niets wetenschappelijks vertellen Niet voordat wij <je instrumenten en de resultaten van deze proef bestudeerd hebben. Maar een ding is zeker: ons avontuur is hiermede niet ten einde. De wetenschap kent geen begin- en einöi- punt. Wij hebben zojuist de grootste diepte van de Middellandse Zee be reikt. Maar wij zijn nog niet zover ge gaan als met de bathyscaaf mogelijk is. Als een onwetende weet te zwijgen, weet hij heel veel. I Generaal Franco heeft gisteren ver klaard, dat door het tekenen van de Amerikaans-Spaanse verdragen een ein de is gemaakt aan een ernstig hiaat in de verdediging van het Westen. De ver dragen zijn „een belangrijke overwin ning, die de zaak van vrede versterkt tegen het communistische gevaar", aldus Franco in een boodschap aan het Spaan se parlement. Samenwerking met het buitenland is nodig, aldus Franco, om Spanje te helpen bij het organiseren van zijn defensie. Ook zeide Franco, dat Spanje niet onverschillig kan staan jegens de verdediging van het Westen. Na het einde van de tweede wereld oorlog heeft Spanje gepoogd zijn ver houding met het Westen te verbeteren door nauwere betrekkingen met Groot- Brittannië aan te knopen. De afwijzing door Groot-Brittannië is in de harten van alle Spanjaarden gegrift, aldus Franco. „Wij hadden niet veel maan den nodig om vast te stellen, dat er niets veranderd was in de oude gees tesgesteldheid van het Westen, en dat Spanje alleen de woelige naoorlogse zeeën moest bevaren." Het Spaanse parlement komt pas 14 October bijeen. De publicatie van de boodschap wordt te Madrid beschouwd als een uitleg door Franco van de ver dragen aan de vooravond van een beto ging, die vandaag is gehouden ter gele genheid van het feit, dat generaal Fran co zeventien jaar geleden tot staatshoofd van Spanje werd uitgeroepen. Het te Djakarta verschijnende com munistische blad „Harian Rakjat" maakt in grote opmaak melding van een mis lukte poging president Soekarno te ontvoeren, toen hij ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek tien dagen geleden Medan bezocht. Van officiële zijde kon op dit bericht Donderdag geen enkel com mentaar worden verkregen. De vroegere premier van Egypte, Ibrahim Abdel Hady, is door het revo- lutionnaire hof te Cairo ter dood ver oordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging worden voltrokken. Alle goederen, die Hady op onrechtmatige wijze heeft verkregen, werden door het hof verbeurd verklaard. De oud-premier werd o.m. beschul digd van corruptie en verraad. Hij werd ongeveer twee weken geleden ge arresteerd. Hady verklaarde voor het hof niet schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. Het vonnis moet nog door de revolutionnaire raad wor den goedgekeurd. Abdoel Hady had geen verdediger. Hij had geweigerd er een te nemen, daar hij meende, dat zijn lot „in handen is van Allah en de rechters". Woensdag heeft de economische ka mer van de Haagse rechtbank vonnis gewezen in de zaak tegen de kousen fabrikanten: fa. J. van L. te Arnhem, H. J. N. N.V. te Haarlem, De J. en Van D N.V. te Hengelo en M. J.De W.'s Kousenfabrieken N.V. te Schijndel. Zij hadden sinds 1942 een prijzenkartel gevormd en bij een vaststelling van minimumprijzen in Februari 1950 hier van geen melding gemaakt bij het mi nisterie van Economische Zaken. Geëist werd tegen deze fabrikanten elk een geldboete van 5000. Tegen de 43-jarige economische adviseur P. M. P. te Den Haag, verbonden aan het econo misch adviesbureau, dat ten dienste van het kousenfabriekenkartel werkte, werd een geldboete van 2000 geëist. De uitspraak luidde: 1000 voor elk der kousenfabrikanten en 1500 boete voor de heer P. Tot burgemeester van Londen voor het komende jaar is gekozen de 60-jarige Sir Noel Vansittart Bowater uit Weybridge, Surrey. In Sir Noel's familie kwa men reeds meer burgemeesters van Londen voor: in 1938 werd zijn vader als zodanig gekozen, in 1913 zijn oom. Links de oude burgemeester Sir l.upert de la Bere, die in dit afgelopen kroningsjaar een zware representatieve taak had, en rechts Sir Noel Vansittart Bowater, na de verkiezingsplechtigheid. Gisteravond laat was er nog geen op lossing voor een conflict in de New Yorkse haven tussen de redersvereni ging, waarin 170 scheepvaartmaatschap pijen zijn vertegenwoordigd, en de In ternationale Havenarbeidersvereniging, die kortgeleden uit de Amerikaanse vakhond A.F.L. is gestoten. De arbeiders van deze obstinate vereniging eisen een verhoging van het uurloon met dertien dollarcenten, maar de werkgevers zjjn daartoe niet bereid. De Internationale Havenarbeidersver eniging is met de A.F.L. in conflict ge komen toen zij weigerde een aantal als misdadig bestempelde elementen uit haar rijen te verwijderen. De A.F.L. heeft toen zelf een vereniging van havenarbeiders gesticht en de rivaliteit tussen de oude en de nieuwe vereniging is zeer groot. Patrick Conolly, vice-president van de oude vereniging, heeft meege deeld, dat zijn leden in alle' havens aan de Amerikaanse Oostkust te middernacht het werk zouden neer leggen. President Eisenhower zou overwegen gebruik te maken van de Taft-Hartley- wet, die hem de bevoegdheid geeft de staking tachtig dagen op te schorten, welke periode dan gebruikt zou kunnen worden voor het vinden van een min nelijke oplossing. (Van onze correspondent) In Leiden is Woensdag een sprookje werkelijkheid geworden, het sprookje van een schatrijke zwerver, die onder onbeschrijfelijke armoedige omstandig heden leefde, terwijl hij een groot kapi taal onder zijn bed verborgen hield. De ze ontdekking werd gedaan toen het per soneel van de gemeentelijke reinigings dienst een begin maakte met het leeg ruimen van een voor normale mensen onbewoonbaar krot in de Sliksteeg, dat tot voor kort bewoond werd door een 74-jarige zwerver, die onlangs in een in richting werd opgenomen. Reeds lange tijd kwamen er bij de politie klachten binnen over een ondraaglijke stank die rond de woning hing. Bij het onderzoek bleek, dat het krot slechts stapels vod den bevatte. Onder iets wat op een slaapplaats geleek, werden emmers vol geldstukken gevonden en pakjes bank biljetten, zowel ongeldige van vóór, tij dens en na de oorlog, als nog geldige biljetten. Verder was er niets te vinden, geen meubilair, geen verwarming, zelfs geen verlichting. Alleen maar vodden en geld. Gisteravond kon men ons nog met mededelen hoe groot het bedrag was maar het moeten enige duizenden gul dens zijn, die vermoedelijk door de zwerver met bedelen bijeengegaard zijn. De Nederlandse kinderbedevaart, die thans in de heiligdommen te Lour des vertoeft, heeft vanmorgen een droeve tijding moeten vernemen. In alle vroegte is de vierjarige Truusje Holthuyzen uit Ottersum in het gasthuis te Lourdes overleden, nadat pastoor Til- mans haar het H. Vormsel had toege diend. Bij het overlijden was de moe der van het verlamde kindje aanwe zig evenals de bisschop van Roermond, mgr. Lemmens. Zaterdagmorgen zal in tegenwoordigheid van alle bedevaart gangers de Engelenmis worden opge dragen. Zuid-Korea Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat vandaag te Washington het verdrag voor wederzijdse verdedi ging tussen de Verenigde Staten en Zuid-Korea zou worden ondertekend. Het stuk zou namens de resp. regerin gen worden getekend door minister Dul les en zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Pyoen. Het verdrag werd op 7 Augustus te Seoel door deze staatslieden gepara feerd. Woensdagavond is de Eerste Minister van Engeland, Sir Winston Churchill uit Zuid-Frankrijk, waar hij in Lord Bea- verbrook's villa zijn vacantle heeft door gebracht, per vliegtuig in Londen weer gekeerd. De Premier denkt aan het einde van de week zijn werk te her vatten. Alfred Wilheim is een 41-jarige uit gever in Berlijn en hij is begonnen met een nieuw periodiek, dat de ge schiedenis van de wereld op een nieu we en enigszins onverwachte wijze wil opdissen. De belangrijkste feiten uit een bepaalde periode worden gebracht zoals een moderne krant het laatste nieuws brengt. Het blad zal eens in de drie maanden uitkomen met een aan vankelijke oplage van 20.000 exempla ren. Het eerste nummer is gedateerd „Derde eeuw voor Christus" en het brengt op de voorpagina met grote koppen, foto's en kaartjes bet verhaal van de Slag bij Cannae, waar de Ro meinen een beslissende nederlaag le den tegen de met olifanten opererende legers van Hannibal. In een hoofdartikel wordt commen taar geleverd op de sombere militaire en politieke vooruitzichten van het Romeinse wereldrijk en een „bulletin" onder laatste nieuws maakt melding van een „dreigend nieuw Cannae" in Gallië. Enkele Duitse onderwijsautori- teiten hebben zijn blad aanbevolen, maar Wilheim deelde mede, dat hij nog veel meer bureaucratie moet over winnen, wil hij zijn hoofddoel: school- klasens als abonné's te winnen, berei ken. De prijs van het blad is 30 pfen nig, 10 pfennig meer dan die van 'n ge wone Duitse krant. Wilheim is zijn eigen bedrijfsleider, redacteur en ver slaggever. Hij brengt hele dagen door met 't snuffelen in archieven en biblio theken voor hij zijn berichten schrijft. In een van zijn eerstvolgende nummers zal hij een grote sprong voorwaarts doen in de geschiedenis, n.l. tot het tijdvak van Bismarck in Duitsland. Hij hoopt ook spoedig advertenties te krij gen. „Zakenlieden vinden in mijn blad een prachtige gelegenheid voor interessan te advertenties", zegt hij. „Zij kunnen b.v. sportvaartuigen adverteren naast Romeinse oorlogsschepen scheermes jes naast een baardige Griekse politi cus en oude zaken, die b.v. in Bis marck's tijd zijn opgericht, kunnen zelfs hun eers'e matrijzen gebruiken". In de eerste tijd na de oorlog gaf Wilheim een weekblad „die Epoche" uit. De geallieerde militaire regering ontnam hem zijn vergunning, naar hij zeide, omdat hij eens in scherpe be woordingen had gereageerd op een be richt in een New Yorkse krant over zijn weekblad. Hij is op het denkbeeld gekomen ge schiedenis te onderwijzen op de ma nier van modern nieuws doordat „de geschiedenislessen in de scholen +e droog zijn". „De belangstelling moet worden opgewekt door kleur te geven aan de historische feiten. De geschie denis moet even prettig leesbaar zijn als een hedendaags nieuwsbericht. De verbeelding van de leerlingen moet worden geprikkeld", vindt hij. Pach ters van krantenkiosken hebben me degedeeld, dat het eerste nummer zo goed als uitverkocht is, maar een van hen vertelde, dat de meeste kopers volwassenen waren. Gisteren heeft Rusland opnieuw tevergeefs getracht de V.N. te bewegen het debat over de komende politieke conferentie inzake Korea te heropenen, omdat de Sovjet-Unie van mening is, dat vier neutrale landen India, Pakistan, Birma en Indonesië aan deze conferentie moeten deelnemen. Ditmaal drong de Russische afgevaardigde Vishinsky aan op hervatting van het debat over deze omstreden kwestie tijdens een vergadering van de Poli tieke Commissie van de V.N., die gisteren weer voor het eerst bijeen is gekomen. Met 48 tegen zes stemmen bij vijf onthoudingen werd besloten het debat over Korea uit te stellen. De commissie stelde in de volgende volgorde de punten van de agenda vast: Marokko, Tunesië, Bacteriologische oor logvoering, de klacht van Birma tegen nationalistisch China, het Russische voorstel voor „maatregelen voor het af wenden van het gevaar van een derde wereldoorlog" en als laatste punt Korea. De Politieke Commissie heeft wel een Australische motie, krachtens welke het Koreaanse probleem te allen tijde ter sprake kan worden gebracht, indien een enkelvoudige meerderheid van de com missie zulks wenst, met 49 tegen zeven stemmen en vier onthoudingen goedge keurd. Vishinsky had verzocht de door hem ingediende resolutie inzake „maatrege len voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" als twee de punt te behandelen. Deze resolutie houdt o.m. een aanbeveling in om alle De schorsing van Flijkhuis door de K.N.A.U. opgelegd, omdat hij niet aan die start is verschenen in de wedstrijd Nederland-Duitsland te Treebeek, is door de commissie van beroep van de K.N.A.U. nietig verklaard. Het bestuur van Trekvogels, inmiddels ook geschorst, heeft een brief ontvangen, waarin de commissie van beroep verklaart, dat die schorsing is opgeheven aangezien Slijkhuis niet de gelegenheid is gegeven „zich schriftelijk of desgewenst monde ling bij het unie-bestuur of bij de hierdoor aangewezen instantie te ver dedigen", zoals een reglementsartikel luidt. Matroos E. Parels uit Dordrecht is Woensdag zes uur lang commandant van een' onderzeeboot geweest. Deze onderzeeboot was de Finse „Saukko" die de Duitse sleepboot „Stein" op de Noordzee verloren had. De onderzeeër was bestemd voor het plaatsje Lebbeke bij Boom in België, waar hij gesloopt zou worden. Toen matroos Parels, opvarende van de „Fiat", de verlaten onderzeeboot ongeveer zes mijl van Hoek van Hol land zag drijven, werd deze eerst ge praaid, waarna Parels aan boord ging. Twee staaldraden en een tros braken, alvorens men het gevaarte, dat 32 meter lang is, had vastgemaakt. Toen werd koers gezet naar Rotterdam. De matroos bleef als commandant op de onderzeeër achter. militaire bases in het buitenland te ont mantelen. Bespreking van dit punt was, volgens de Russische afgevaardigde, te meer nodig „nu de V.S. met fascistisch Spanje een overeenkomst voor luchtba- ses hebben gesloten." In de historische treveszaal van het gemeentehuis te Nijmegen heeft gis teravond het gemeentebestuur van Nij megen een groep van radioreporters van radio-omroepen uit Nederland, Bglgië, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Engeland. De radioreporters maken sinds enige tijd op iniatief van de Wereldomroep een reportage-reis langs de Rijn van zijn oorsprong tot de monding. Het doel van deze Euro pese reis is een serie klankbeelden sa men te stellen onder de titel „De Rijn, levensader van Europa" een spreken de propaganda te doen worden voor de economisch-culturele en politieke eenheid' van de Westeuropese landen. Op het stadhuis werden de radiore porters begroet door de burgemeester van Nijmegen mr. Ch. Hustinx. Na een korte inleiding door de heer Herman Felderhof, namens de reizende radioreporters, begroette de burgemees ter de internationale gasten. Hij wees op de historische wetenschap pelijke, economische en industriële betekenis van Nijmegen, dat de slagen van de oorlog, door energieke opbouw, geleidelijk weer te boven is gekomen. Na Nijmegen worden nog bezocht Arnhem, Wijk bij Duurstede en Ant werpen. De reis wordt besloten met een officieel bezoek aan Rotterdam. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Droog weer met verspreide opkla ringen. Vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 6.42—18.16. Maan: 0.31—16.17.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1