Koningin Juliana aanschouwt dijkherstel in Zeeland het REUTER was Duits staatsman van internationale allure Vet wormpjes DÉBRALIINE Konijntjes voor de kinderen Earl Warren Tweede Kamer juicht nieuwe belastingvoorstellen toe Verantwoord Stichting aan de kaak gesteld Systeem kinderaftrek echter Tweemaal in conflict met Josef Stalin Jubilea bij paters Augustijnen Suikerbietencampagne weer begonnen Per helicopter, per boot en per jeep Dames! Vooral nn Opperrechter der VS. Hulp aan Blinden Colporteurs werden rijk Stichting v. d. Arbeid over de indexcijfers TRAGIEK VAN ONTNUCHTERD COMMUNISME DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Hamea-Gelei voor Uw handen Verbetering gevraagd voor oudere ongehuwden Van paters Makaaij, De Wit, Wilderbeek en Ter Haar TWEE KINDEREN OMGEKOMEN W esteinderplassen oefeningsterrein Advertentie De ]eugd van Oosterland ontving van H. M. de Koningin van Paleis Soestdijk meegebrachte witte konijntjes, waarmee de kinderen naar men hoopt weer een nieuwe „veestapel" zullen kunnen opzetten. H. M. temidden van de dankbare jongens en meisjes, die in aanmerking kwamen voor een wit konijn. Naast de Koningin jhr. mr. A. de Casembroot, commissaris van de Koningin in Zeeland. Het bezoek, dat Koningin Juliana Woensdag aan de getroffen plaatsen op Duiveland heeft gebracht, heeft zich gekenmerkt dtor een buitengewone ongedwongenheid en gemoedelijkheid. In alle bezochte plaatsen was het dui delijk waar te nemen, dat de geheel of gedeeltelijk teruggekeerde bevolking het bezoek van H. M. op hoge prijs stelde. Om 9.30 mr landde de Koningin met een helicopter van de marine aan de Rampaartse(iijk. Hierna volgde een tocht langs deze dijk naar het geïnundeerde Nieuwerkerk. De Koningin toon de zich zeer geïnteresseerd voor de herstel- en versterkingswerkzaamheden, welke aan de Rampaartsedijk nog altijd in volle gans zijn. In Nieuwerkerk werd de Koningin ontvangen door het gemeentebestuur. De weinige bewoners waren samenge komen om H.M. te begroeten. Van Nieu werkerk ging het terug naar de Ramp aartsedijk, welke tocht in verband met de lage wateistand moest worden ge maakt met een vlet, welke voorzien was van een aanhïngmotor. Van de dijk werd de tocht toen per jeep voortgezet naar Oosterland en Sirjansland. In bei de plaatsen waren de weinige bewoners samengedromd en H.M. voerde hier har telijke gesprekken met de bevolking. Bijzonder aardige momenten waren het in Oosterland en Sirjansland, toen de Koningin kleine konijntjes uitdeelde aan de kinderen. Toen H.M. in Sirjans land weer in de auto stapte, hief de toegestroomde bevolking van het dorp het Wilhelmus aan. De Koningin en haar gezelschap vervolgden hierna de tocht naar Bruinisse, waar de vorstin door het gemeentebestuur werd ontvan gen. Ook hier was de begroeting door de tot het dubbele opgevoerde bevol king in verband met het grote aantal evacué's, zeer hartelijk. Van Bruinisse ging de tocht per boot door het grote gat in de dijk bij Ouwer- kerk naar het nog altijd onder water staande dorp Ouwerkerk. Op dit eiland je Werd de Koningin ontvangen door e^Oemeester J. Romijn en het gemeen- lichStUUT 671 00'c 'l*er onderhield H.M. Van enkele tientallen bewoners, diik "pMioerfcgr/c ging het terug naar de dichtsV grote aan de gang zijnde o enungswerkzaamheden, welke door in ogenschouw werden ge- Zehchao r?n't voer, HMmet haar se- waarwerdL oot V Oosterschelde op, waar werd overgestapt op de provinciale mil. '1 Cadseveer reed H.M. naar Walcheren, waar zij te Koudekerke het verpleeghuis voor langdurige zieken „Der Boede" opende. Een der verpleegden, de heer W. Lente, bood de Koningin drie mandjes en twee dienblaadjes aan, die hij van pitriet had vervaardigd, als eerste voor beeld van de arbeidstherapie, die hier zal worden toegepast. Nadat de thee was gebruikt begaf het gezelschap zich naar de gereed staande auto's en werd in snelle vaart door Vlissingen gereden naar het sta tion aldaar, waar zich een grote men senmenigte op het perron had verza meld. Luide toegejuicht door deze me nigte begaf H.M. zich naar een ge reedstaande extra trein. Hier nam zij afscheid van de commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. die haar uit geleide deden. Aantal arbeiders verdubbeld President Eisenhower heeft gouver neur Earl Warren van Californië be noemd tot Opperrechter der V.S. War ren volgt Fred Vinson op, die drie weken geleden aan een hartaanval overleed. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. President Eisen hower, die de benoeming gisteren op een persconferentie bekend maakte, noemde Warren een man, die bekend staat om zijn onkreukbaarheid en eerlijkheid. Warren is sinds 1943 gouverneur van Californië geweest. Vorige maand deelde hij mee, dat hij zich volgend jaar niet herkiesbaar zou stellen. Hij was een van de republikeinen, die bij de verkiezing van een partijcandidaat voor het presi dentschap door Eisenhower werden ver slagen. Hij behoort tot de z.g. progres sieve vleugel van de republikeinse par tij, waarvan Dewey en Stassen de lei ders zijn. Warren heeft de aandacht op zich ge vestigd, toen hij als Californisch procu reur-generaal het euvel van de afper- serspractijken in die staat de kop in drukte. Zowel de republikeinen als de democraten hebben waardering voor hem. Beide partijen hebben hem candi- daat gesteld voor de functie van procu reur-generaal, hetgeen in Californië mogelijk is, terwijl hij in 1946 ook hun man was voor het gouverneurschap zijn tweede ambtsperiode. De Nederlandse kunstenaar Machiel Bran denburg, die in Kaapstad woont, heeft een opdracht ontvangen van Prinses Wilhelmina een typische Zuid-Afrikaan in nationaal costuum te schilderen. Dit is de tweede opdracht van prinses Wilhelmina, welke Brandenburg ontvangt. De vorige maal schilderde hij een Zuid-Afrikaans land schap. LINKS: Voorzien van rubberlaarzen stapt de Koningin in een jeep, die haar naar de per auto te bereiken plaatsen bracht. RECHTS: Voor het bezoek aan Ouwerkerk en Nieuwerkerk moest Hare Majesteit overstappen in een lage vlet. geschieden. Hier zijn de zinkwerkzaam- heden in voile gang. Tienduizenden vierkante meters zinkwerk zjjn hier voor nodig en de rijswerkers hebben hier handen vol werk om de enorme hoeveelheden rijshout, welke ter plaatse werden aangevoerd, tot zinkstukken te maken. Deze stukken worden niet alleen gelegd als drempel, waarop straks de afsluitcaissons moeten rusten, maar ook als bescherming van de oude zeedijk en op de plaats, waar de landhoofden zullen worden aangebracht. Al deze werkzaamheden, die overi gens in snel tempo worden uitgevoerd, vorderen veel tijd. Zij vormen echter het belangrijkste onderdeel van de grote strijd, welke bij Ouwerkerk tegen het water wordt gevoerd. Wanneer de Oostelijke dam klaar is en het zink werk gereed, dan kan het meer specta culaire werk, de plaatsing van de cais sons, gaan beginnen. Teneinde hier nog vóór het invallen van de winter een beslissing te forceren, is het aantal ar beiders kort geleden bijna verdubbeld. (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. J. v. IJsendoorn, heeft Woensdag zeven dagen gevange nisstraf geëist tegen de 63-jarige secre taris van de in 1951 opgerichte stichting „Hulp aan Blinden", J. L. uit Enschede, omdat deze in Januari van dit jaar heeft laten collecteren in Haskerland zonder vergunning van B. en W., waar voor de kantonrechter hem had veroor deeld tot twee dagen hechtenis. Op zichzelf was deze zaak niets bijzonders, maar er kwam een sensationele wen ding toen als getuige voorkwam de voormalige secretaris van de bond, die zelf momenteel een straf van negen maanden ondergaat wegens valsheid m geschrifte. Deze namelijk heeft de hele stichting aan de kaak gesteld door te verklaren dat deze instelling slechts tien of twaalf blinden verzorgt en dat de col porteurs veertig procent provisie ont vingen. Behalve vijf colporteurs had de stichting nog acht venters in dienst, die door de blinden vervaardigde goederen verkochten, maar die ook goederen die zij zelf kochten als blindenwerk aan de man brachten. Voorts waren er nog twee vertegenwoordigers en drie be stuursleden. De blinden kregen, aldus deze getuige, uitkeringen van ongeveer tien gulden per week. terwijl de col porteurs bedragen opnamen die vari eerden van 240 tot 380 per week. Deze mededelingen ontlokten de pre sident, mr. H. J. v. Maanen. de opmer king dat deze instelling niet bonafide is en dat een verdere vervolging niet uitgesloten moet worden geacht. De Stichting van den Arbeid deelt ons het volgende mede: „De mededelingen van de staatssecre taris van Sociale Zaken terzake van de prijsindexcijfers, welke een rol hebben gespeeld bij de beslissing tot een ver hoging der lonen met 5 procent, hebben enig misverstand gewekt. Bij de in de Stichting van den Arbeid gemaakte berekeningen zijn werkgevers en werknemers uitgegaan van een schat ting van de prijsstijging van het ge- zinsverbruik, gebaseerd op het in 1951 ingestelde nationale budget-onderzoek. De desbetreffende gegevens waren ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nieuwe onderzoekingen, die op het Centraal Bureau voor de Statistiek had den plaats gevonden, noopten de des kundigencommissie tijdens haar werk zaamheden deze schatting te corrigeren. De nieuwe, lagere uitkomst, uitgaande van het budget 1951, waarop de commis sie haar conclusie heeft gebaseerd, bleek vrijwel nauwkeurig samen te vallen met de stijging volgens het bestaande interim-prijs-indexcijfer." Advertentie Nagenoeg algemeen juicht de Tweede Kamer de tegelijk met de Rijksbegro ting 1954 ingediende wetsontwerpen tot verlaging van de loon- en inkomsten belasting toe. De belastingverlaging vormt, aldus het voorlopig verslag van de Kamer over deze wetsontwerpen, een goed passende afronding van het reeds ingediende complex van belas- tingontwerpen en brengt daarin een evenwicht, dat in bet oorspronkelijke plan werd gemist. In het bijzonder met Het dijkherstel bij Ouwerkerk vor dert gestadig. Voor een groot deel wordt nog altijd „onder water" gewerkt. De belangrijk ste werkzaamheden, waarmede men thans bezig is, kunnen in onderdelen worden gesplitst. In de eerste plaats de Westelijke verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ring dijk. Deze dam is dicht, maar men is thans bezig met de afwerking en het op de juitste hoogte brengen. Dit werk nadert met rasse schreden zijn vol tooiing. In de tweede plaats wordt gewerkt aan de Oostelijke dam. De bouw van de dam vordert goed. Hij steekt al over een flinke afstand boven water uit Het derde en belangrijkste punt vormt de plaats waar straks de sluiting zal pageerde ze onder de z g. Wolga-Duit Voor alle ramen van de West-Duit se huizen brandden deze week kaarsen als teken van rouw bij het overlijden van professor Ernsi Reuter, burgemees ter van West-Berlijn. Een figuur van meer dan louter Duits belang is met hem heengegaan. Deze grote, grijsharige man van vier-en-zestig jaar is vijf jaar lang de rots geweest, waaraan West- Berlijn door alle stormen van het ogen blik heen verankerd bleef. Met zijn Baskische baret, zijn Engelse wandel stok en zijn Turkse professorstitel was hij in hart en ziel een Duits politicus gebleven, maar een van de weinigen met werkelijk internationale allure. Een avontuurlijke carrière ging schuil ach ter het uiterlijk van de geboren magis traat, een carrière waarin de tragiek van een ontnuchterd communisme diepe sporen heeft nagelaten. Ernst Reuter werd op 29 Juli 1889 geboren te Apenrade in Sleeswijk als zoon van een gezagvoerder ter koop vaardij, die later leraar werd aan een zeevaartkundig instituut. Zijn moeder kwam uit een familie van Protestantse theologen. Het gezin bestond uit acht personen, want Ernst had nog vijf broers. Drie daarvan sneuvelden in de eerste wereldoorlog, een vierde werd dominee en met de vijfde had Ernst Reuter al jarenlang elk contact verbro ken, wegens diens verstokte nazi-sym pathieën. Ernst ging geschiedenis en wijsbegeerte studeren aan de universi teit, van Marburg. Hij onderscheidde zich van de andere studenten doordat hij geheelonthouder werd en de bierge lagen van zijn jaargenoten links liet liggen. Hij maakte kennis mét allerlei economische en sociale problemen van zijn tijd en vatte een diepe afkeer op voor de Wilhelminische maatschappij, met. haar Pruisische ere-code en haar feodale denkbeelden. In 1912 gaf hij zich op als lid van de socialistische partij, een beslissing, die hem ogenblik kelijk het vaderlijk erfdeel kostte. In 1913 aanvaardde hij toen een benoe ming tot onderwijzer aan het socialis tische instituut voori volksontwikke ling. Zijn eerste grote teleurstelling op politiek gebied kwam in 1914. Zowel in Frankrijk als in Duitsland wier pen de socialisten alle vroegere idea len van proletarische broederschap overboord en stemden vóór de natio nale oorlog. Ernst Reuter weigerde zich daar bij neer te leggen. Same' met Helmuth von Gerlach en Schiic- king verliet hij de socialistische par tij en stichtte hij d; vereniging „Neues Deutschland", die zich het voeren van anti-militairistische propaganda ten doel stelde. Reuter zocht contact met Romain Rol land in Frankrijk, maar zijn vereni ging maakte hei niet lang en hijzelf werd door de Keizerlijke regering op gepakt en naar het front gestuurd, eerst in Frankrijk en later in Rus land. Daar w rd hij in Galicië door eer verdwaalde kogel in zijn dij getroffen. De Russen maakten hem krijgsgevangen en stuurden hem als dwangarbeid i naar de mijnen in Toela. In nauwelijks drie maanden tijds maakte hij zich de Russische taal eigen. Reuter vond ook gelegenheid om in aanraking te komen met de gewone Russische bevolking en daar heeft hij zijn leven lang een grote sympathie voor bewaard. De communis tische revolutie van 1917 kwam voor hem als een bevrijding. In een vreugde roes leefde hij enkele maanden in Mos kou en Petrograd, waar hij Lenin zelf ontmoette. De denkbeelden van de vermaarde revolutionnair vonden in hem een vruchtbare bodem en hij pro- sers, een nederzetting in de buurt van Saratov, die daar drie eeuwen eerder door geëmigreerde Duitsers was ge sticht en die in 1941 geliquideerd zou worden door de deportatie van de volle dige bevolking. Volkscommissaris De figuur van een jonge Duitse com munis enthousiast voor de Leninistische beginselen en bovendien op de hoogte van de Russische taal, trok al spoedig de aandacht van de grote partijleiders en Lenin benoemde Reuter telegrafisch tot volkscommissaris van de Woiga- Duitse republiek. Als zodanig kwam bij voor het eerst in aanraking met de toenmalige volkscommissaris voor de nationaliteiten, Josef Djoegasjve- iitsj, die kort tevoren zijn schuilnaam had veranderd van Koba in Stalin. Die aanraking maakte op de jonge Reuter geen bijzonder gro'e indruk. Ja ren later zei hij tegen een verslagge ver: „Stalin heeft de geest van een ser geant-instructeur". ,.Dat is dan nog een rang hoger dan Hitier", zei de jour nalist lachend. „Precies", zei Reuter. Naar aanleiding van enkele onbelang rijke conflicten tussen hem en Stalin gaf Lenin hem dit testimonium: „Een bril- lante, scherpzinnige geest met een sterke wil, maar wat al te onafhankelijk". De samenwerking voldeed op de duur steeds minder en in 1919 keerde Reuter terug naar Duitsland. Hij was al direct niet bijzonder ingenomen met de communis tische Putsch van dat jaar, maar onmid dellijke consequenties had dat nog niet. In twee jaar tijds bracht hij het tot de hoogste functie in de partij: in 1921. dus toen hij 32 jaar oud was, werd hij secre taris-generaal van de KPD, de commu nistische partij Duitsland. Maar dat duur de niet lang. Zijn tweede politieke desil lusie kondigde zich aan. Langzamerhand werd Reuter zich bewust van wat hij zelf noemde „het fundamentele a-mora- lisme van de Komintern". Dat was in die dagen een hele sensatie: Reuter trad af als secretaris-generaal en werd weer socialist. Doch ook in dit eens door hem verlaten milieu steeg hij snel. Hij werd hoofdredacteur van het socialistische partij-orgaan „Vorwarts" en kwam in dienst van de gemeente Berlijn. Hij werd belast met de zaken van het hoofdste delijk transport en als zodanig liet hij zien, wat hij waard was. Hij stichtte de z.g. „Berliner Verkehrsgesellschaft" en misschien moet men hem hier even zien als de Berlijnse tegenhanger van Herbert Morrison in Londen. In 1931 werd Reuter benoemd tot socialistisch burgemeester van Maagdenburg en te vens had hij zitting in de Reichstag. Gerijpt door zijn politieke omzwervingen toonde hij zich een vurig belijder van de idealen van dP Weimarrepubliek en toen Hitler in 1933 aan de macht kwam, was het niet meer dan vanzelfsprekend, dat hij, de „rode" burgemeester van Maag denburg, werd gearresteerd. Deze eerste keer ging hij naar het concentratiekamp Lichtenfelde. „Ik kon me er doorheen slaan, omdat ik mij mijn tijd in het leger herinnerde en een uitermate dom ge zicht trok en bovendien maakte ik de latrines zo prachtig schoon". De Lord Mayor van Londen, leden van de Britse Labourpartij en zelfs enkele Britse Qua kers kwamen er toen en even later nóg eens aan te pas om zijn vrijlating te be werkstelligen. Toen hij met een derde arrestatie werd bedreigd, vluchtte hij, met tien mark op zak, over de Nederlandse grens naar Amsterdam en later naar Enge land. Daar bereikte hem het verzoek van de Turkse regering, om aan de Universiteit van Ankara les te komen geven in de bestuurswetenschappen. Reuter leende het geld voor zijn over tocht en hij, die er drie maanden over had gedaan om vloeiend Russisch te leren, vond het nu een nachtmerrie om aan het Turks te beginnen. Dat nam niet weg, dat hij al spoedig les gaf in die taal en zelfs enkele boeken schreef. Reuter, nu natuurlijk bijgenaamd „de Turk", was een succes. Zelfs in die mate, 'dat de Turkse regering hem na afloop van de wereldoorlog niet wilde laten gaan. Pas in 1946 zag hij kans om terug te keren naar Duitsland, waar hij zich oonieuw in Berlijn vestigde. Reeds in April 1947 werd hij met ruime meerderheid gekozen tot burgemeester van de stad, maar de Russen konden zijn bloed wel drinken en zij troffen zijn benoeming daarom met hun veto Mejuffrouw Louise Schroeder en dr. Friedensburg namen toen zo lang zijn plaats in. Burgemeester Maar toen in 1948 de politieke schei ding tussen Oost en West een voldongen feit werd, was er niets meer, dat Ernst Reuter kon beletten „Oberbürgermeis- ter" van het Westelijk stadsdeel te wor den. Bij twee gelegenheden kwamen zijn moed en zijn visie duidelijk aan het licht. Toen de Russen in 1947 hun blokkade tegen Berlijn begonnen, met het doel ook de Westelijke sectoren in hun macht te brengen, sprak Reuter: „Als wij, ten aanschouwen van de gehele wereld, op staan voor de zaak van de vrijheid, dan kan het Westen Berlijn niet opgeven, zonder veel meer prijs te geven". En in 1948, toen men in West-Duitsland aar zelde om over te gaan tot stichting Wees de tegemoetkoming aan de middengroe pen was men zeer ingenomen. Men zou gaarne vernemen, op welke grondsla gen het nieuwe tariefsysteem en het becijferde verlies aan belastingop brengst van 190 millioen gulden per jaar berust. Vele leden merkten op, dat het voorgestelde tarief een kinderaftrek bevat, welke relatief groter is dan die volgens het huidige tarief. Zij konden met deze wijziging op zich zelf wel accoord gaan, doch zij be treurden het, dat van de gelegenheid geen gebruik is gemaakt het systeem van de kinderaftrek opnieuw te be zien. Het wilde hun voorkomen, dat de huidige kinderaftrek uitermate willekeurig is en een afdoende moti vering van het gekozen stelsel niet kan worden gegeven. Huns inziens is het enig mogelijke motief voor een kinderaftrek hierin ge legen, dat deze wordt gezien als een verlengstuk van het noodzakelijke le vensonderhoud van de belastingplich tige en zijn echtgenoot. In deze gedach- tengang zou de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud telkens met een vast bedrag per kind moeten worden verhoogd. Zij wensen hierbij nadruk kelijk vast te stellen, dat zij geenszins het oogmerk hadden het totale bedrag aan kinderaftrek te beïnvloeden, doch slechts om het systeem daarvan te ver beteren. Enige leden spraken er hun leed wezen over uit, dat het verschil in be lastingdruk tussen gehuwden en onge huwden volgens het voorgestelde tarief wederom zal worden vergroot. Zij ach ten het voor ouderen gewenst, de leef tijd, waarop de ongehuwden voor de toepassing van het tarief als gehuwd worden beschouwd, lager te stellen dan 65 jaar. Sommige leden wezen er op, dat ten gevolge van de voorgestelde tariefs verlaging het verschil tussen de belas tingen, geheven op inkomen uit arbeid en pensioen, en die, geheven op inko men uit vermogen, wel zeer schrijnend zal worden. Huns inziens dient de gedachtengang, waarin voor de lagere en middelgrote inkomens een belastingverlichting wordt voorgesteld, te worden doorgetrokken met betrekking tot inkomen uit vermo gen. Zij zouden voorts gaarne verne men, waarom de belastingvermindering bij inkomens boven de f 15.000 relatief lager wordt. Zal dit niet ten gevolge hebben, dat de progressie nog weer wordt verscherpt? Andere leden had den tegen dit laatste geen bezwaar, doch drongen er op aan, een tarief op te bouwen, waarbij er van wordt uit gegaan, dat een ongehuwde met een inkomen van f 1650, een gehuwde zon der kinderen met een inkomen van f 2190 en een gehuwde met 2 kinderen met een inkomen van f 3000 van inkom sten- en loonbelasting worden vrijge steld. Nee, men mag die zes Haarlemse notabelen, die helemaal naar Denemarken zijn gegaan, om daar op kosten van de gemeente het gymnastiekwezen te bestuderen, niet te hard vallen, vind ik. Er zijn be lastingcenten mee gemoeid, zegt u? Nu, wat mij be treft heb ik liever, dat overheids dienaren van mijn belastingcenten misschien niet helemaal verantwoorde studiereizen maken, dan dat ze er ka nonnen voor kopen of politie-agenten mee onderhouden. En ik juich het beslist toe, dat er van mijn geld feest wordt gevierd in plaats van dat ze er een oorlog mee betalen. Bovendien, de heren zijn maar naar Denemarken geweest. Vroeger gebeurde het veel, dat weer andere heren om de haverklap heen en weer naar Indonesië vlogen. En per slot van rekening heeft Kaapstad óók een gymnastiekwezen. Zaterdag vieren vier paters Augustij nen hun veertigjarig professiefeest, t.w, pater dr. lector Servus Makaaij O.E.S.A., pater drs. lector Nicolaas de Wit O.E.S.A., pater lector Septimes Wilderbeek O.E.S.A. en pater lector Gratia ter Haar O.E.S.A. Pater dr. S. Makaaij, assistent-gene raal der Augustijnenorde, is thans woonachtig te Rome. Hij werd geboren te Geleen op 1 October 1893, volgde zijn gymnasiale studie op het Gymnasium Augustinianum te Eindhoven, trad in 1912 in de orde der Augustijnen, werd 25 Mei 1918 priester gewijd en ging, na voltooiing van de theologische studie, zich specialiseren in de Wijsbegeerte te Freiburg, waar hij in het jaar 1922 zijn doctorstitel behaalde. Van 1922 tot 1947 doceerde hij wijsbegeerte op het Philo- sophicum der paters Augustijnen te Eindhoven. Van 1929 tot 1935 en van 1938 tot 1946 heeft hij als provinciaal de Nederlandse Augustijnenprovincie be stuurd. Onder en door z'n bestuur kwam de Ned. provincie der paters Augustijnen tot grote bloei. Toen hij in 1946 als provin ciaal moest aftreden wegens het verstrij ken van zijn ambtsperiode, werd hij prior van het Convent Mariënhage te Eindhoven, maar spoedig hierop, in 1947, werd hij assistent-generaal der Orde te Rome. In het onlangs gehouden kapittel der paters Augustijnen te Rome werd hij wederom tot assistent-generaal geko zen. Pater drs. lector N. de Wit is prior van het Convent van de Allerh. Triniteit te Haarlem en definitor der Nederlandse Augustijnenprovincie. Hij werd geboren te Utrecht op 4 Augustus 1890. Hij stu deerde klassieken te Utrecht en Nijme gen. Van 1922 tot 1938 was hij te Venlo en bekleedde daar o.a. de functies van prior en rector van het St. Thomascol lege. Van 1938 tot 1946 prior en rector van het Gymnasium Augustianum te Eindhoven. Van 1929 tot 1935 definitor en van 1935 tot 1938 provinciaal der Ne derlandse Augustijnen provincie. Van 1946 af is hij werkzaam te Haarlem en sinds 1952 definitor der Nederlandse provincie. Pater lector S. Wilderbeek bekleedt de functie van prior te Venlo. Hij werd ge boren te Utrecht op 22 Juni 1893. Van 1920 tot 1934 was hij leraar te Venlo en bekleedde aldaar o.a. de functies van prior en conrector. Van 1934 tot 1936 was hij pastoor van O.L. Vr. van Goede Raad te Utrecht, van 1936 tot 1946 pas toor te Culemborg en van 1946 tot 1952 pastoor van St. Monica te Utrecht. Sinds 1952 is hij prior te Venlo. De laatste jubilaris, pater lector Gra tia ter Haar, is subprior van het Con vent van O.L. Vr. van Goede Raad te Culemborg en directeur van het Neder lands Schriftelijk Studiecentrum. Hij werd geboren te Borne op 11 Maart 1894, studeerde klassieken te Utrecht, was van 1923 tot 1932 leraar op het Gymna sium Augustianum te Eindhoven en van 1932 tot 1946 leraar op het Triniteitsly- ceum te Haarlem, waar hij ook de func tie bekleedde van conrector. Sinds de oprichting van het NSSC is hij hiervan de directeur. (Van onze correspondent) Het twaalfjarig jongetje Willy Kamminga is Woensdag te Uithuizen op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind was aan het spelen en lette niet op een naderende boerenwagen, zwaar beladen met bieten. De jongen werd gegrepen, geraakte onder de wie len en was op slag dood. Woensdag is in Oosterzee een vier jarig knaapje C. Ruiter met zijn auto ped van een dijkje in het water ge reden. Toen het ongeluk werd ontdekt, was hij reeds verdronken. De suikerbietencampagne heeft weer een aanvang genomen. Op 24 resp. 28 September zijn de meeste fabrieken opengesteld voor de ontvangst van de bieten en verwacht wordt, dat de to tale oogst dit jaar waarschijnlijk 2800 millioen kg bieten zal bedragen, met Advertentie HHP1" Niet uitdrukken. Ze verdwijnen J ^=rspoedig en spoorloos wanneer §gF U ze een paar maal bet met jjm het bekende huidgeneesmiddel van een bondsrepubliek, zei hjj: „vrees mar niet bang, dat West-Berlnjj onder 1 den houten lepel de Russische woede zal bezwijken. Wij redden het wel". Reuter had drie kinderen: een doch ter studeert in Ankara, een zoon in Göttingen en een andere zoon in Cambridge, waar hij ook de Britse na tionaliteit heeft aangenomen. Tweemaal per maand hield burgemeester Reuter een eenvoudig praatje voor de micro foon, met wat huiselijke humor gekruid: „Waar de schoen wringt". Over het Russische volk zei hij eens tot een Ame rikaans journalist: „Jullie laten je niet graag beoordelen naar jullie gangsters èn wij Duitsers niet graag naar onze SS. Verwar daarom Stalin en zijn beulen niet met het Russische volk. Ik hoop vóór mijn dood nog eens vrij naar Rus land te kunnen reizen, op de Wolga te gaan zeilen, en dan ergens in een boe renhuis te kunnen stappen, om daar kascha te kunnen eten met een gesne- een totale productie van 360.000 ton suiker en 1.700.000 ton pulp, die voor de helft gedroogd en gebruikt wordt in de veevoedersector, en waarnaar een gerede vraag bestaat, (vorig jaar werd geoogst 2965 millioen kg bieten, productie 387.000 ton suiker en 1.800.000 ton pulp, waarvan ruim de helft werd gedroogd). De totale capaciteit van de fabrie ken zal ruim 40.000 ton per dag zijn. Er zijn ongeveer evenveel bieten uit gezaaid als vorig jaar en de opbrengst en het suikergehalte zullen niet veel afwijken. Het suikergehalte is laag. De Zuidelijke fabrieken hebben te kampen gehad met het krijgen van vakmensen, die, gezien het werk aan de dijken, zich nog steeds niet beschik baar stellen voor het werk aan de fa brieken. Wegens het hoge zoutgehal te van de bieten uit de geïnundeerde streken, zal de houdbaarheid van de bieten zeer te lijden hebben en zullen bepaalde voorzieningen getroffen moe ten worden voor de verwerking van deze bieten op zo kort mogelijke ter mijn. De Burgemeester van Aalsmeer maakt bekend, dat de Staatssecretaris van Marine heeft bepaald, dat de West- einder-plaasen, gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April zullen worden aangewezen als oefeningLterrein voor waterv'üe/gtuigen van de Koninklijke Marine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3