Haarlems siekenver wordt gemeentelijk PUTTERSHOEK -FESTIVAL IN HEEMSTEDE Hotel Oud St. Jan Taoodet In de volleyhal-sport begint de competitie weer f 78.000 nodig voor materiaal Nieuwe brug over de Delft Uitvoering Handel 's Samson Enorme belangstelling INDISCHE RIJSTTAFEL Vastgesteld programma voor katholieke teams valt mee 11000.- EUN's D Di getronwd VELASQUES Zwitserse Jumpers 29.30 VRIJDAG 2 OCTOBER 1955 PAGINA 2 ENMODE ZWANEN DONS PYAMA'S Voor Mendelcollege en verbinding met Bloemendaal Klankrijke vertolking VERKOPINGEN Vlaggen op het Stationsplein JANSWEG 20 - TEL. 17630 „Vadertje Langbeen" „St Genesius slachtoffer van een blunder Burgerlijke Stand HET FEEST VAN PATER DE WIT Hoogmis in paterskerk aan Groenmarkt P.T.T. en gemeente vieren 40-jarig jubileum Collecte voor rheuma- bestrijding Verbetering wegdek Kenaupark Psychiatrische dienst Noordhollands Philh. Orkest Betere huisvesting voor Hout en Plantsoenen Proefles Esperanto-cursus Doe mee en verdien polleend pALCOffl REGENJASSEN Kath. Bond Bejaarden en gepensionneerden 9 October tweede sociëteit in Haarlem-Noord voor BLOEMWERK LOEMENMAGAZIJN VERHOGING VER- PLEEGKOSTEN Waterstanden Iets bijzonders l f 12.9D SCHINDELER kleedt U beter! Dammen Het competitierad draait weer Wandeltochten Vierkamp bij D.W.T. Biljarten zijn de band tussen goede jokert] Een jaar geleden werden B. en W. uitgenodigd op korte termijn stappen te doen tot waarborg van een goede ver zorging van het vervoer yan zieken en van getroffenen bij een ongeval. B. en W. hebben van deze kwestie een diepgaande studie gemaakt en o.a. uitvoerige be sprekingen gehouden met ziekenfondsen, voor wier rekening het grootste gedeelte van de vervoeren plaats vindt. Anderzijds werd niet uit het oog ver loren, dat de firma Mathot op dit ge bied een jarenlange reputatie heeft. Het college sloeg de richting van gemeente lijke exploitatie in, omdat een bevredi gende paraatheid van deze vervoers- Advertentie BARTEUORISSTH HAARLEM TEL 20420 Mede met het oog op Ce nadere vol tooiing van het Mendelcollege achten B en W het gewenst een brug over de Delft ter hoogte van de Orionweg. Daar mede is een bedrag van 140.000.- ge moeid waarin, begrepen 20.000.- voor het vergraven van de Delft. Het uiter lijk aanzien van de nieuwe brug is vrij wel gelijk aan dat van de zuidelijker gelegen Stuyvesantbrug. Ter verkrij ging van een beter uitzicht zijn de mas sieve borstweringen vervangen door lagere met stalen leuningen. De commissie uit de raad acht het tijdstip van uitvoering nog niet gekomen in verband met de voorlopig nog slechts geringe behoefte aan cleze brug. B en W merken daartegenover op, dat zij niet alleen dient als toegang tot het Mendel college en de bebouwing ten zuiden daarvan, maar ook als toegang tot de toekomstige sportvelden ten noorden van het verlengde van de Orionweg als verbinding van het noordelijk deel der gemeente met Bloemendaal. De nieuwe school moet bereikbaar zijn o.a. voor de brandweer, de gemeen tereiniging enz. Overname van de be staande noodbrug zou 12.700.- vragen. B en W menen, dat de nieuwe brug kan worden afgeschreven in 60 jaar en dat de eerste vijf jaren geen afschrijving nodüg is. Zij willen dan, ook tot de bouw overgaan. De literatuur op het gebied van het Oratorium is omvangrijker dan dat men veronderstelt. Vele grote koorverenigin gen bepalen zich dan ook tot een tame lijk klein aantal werken. Zo voert men van Handel behalve de Messias, zij het dan in mindere mate. ook nog Josua, Judas, Maccabaeus, Jephta en een enkele maal het grotendeels dubbelkorige Israël in Egypte uit. Daarnevens bestaat er nog een aantal oratoria van deze grootmees ter. Simon Jansen's Christelijk Oratorium Vereniging bracht nu Handel's Samson tot uitvoering, dat één jaar na de Mes sias ontstond en direct met geestdrift door het Engelse publiek werd ontvan gen. Verflauwde ten slotte de belangstel ling voor Handel's opera's met wereld lijke onderwerpen, die met episodes uit de Bijbelse geschiedenis trokken juist weer de aandacht Aanvankelijk dacht de componist zich deze werken als geestelijke opera's Esther werd als zodanig ten tonele ge bracht doch de Engelse geestelijkheid vetbood dergelijke opvoeringen, waarna dit nieuwe genre werken als oratorium in de concertzaal tot uitvoering kwam. Ondanks deze verplaatsing van toneel naar concertpodium moet de toehoorder zich de handeling voor ogen stellen, iets waartoe de muziek, mits goed uitgevoerd, hem trouwens suggereert. De uitvoering van deze C.O.V. was door gaans klankrijk en overtuigend (sopranen domineerden iets tegenover de alten) alleen misten wij in de aanvang het dra matisch element nogal eens. Toen halver wege de bas Otto Couperus als Harapha optrgd, was dit merkbaar. Deze bas ver tolkte zijn partij (bespotting van Sam son) sterk dramatisch, misschien zelfs ietwat overdreven, doch raak en scherp zoals deze partij het eist. Tenor Leo Lar- sen zong de titelpartij muzikaal en be heerst, maar ietwat meer in oratorium- stijl. De bas Piet Tra droeg de Manoah- partij (vader van Samson) goed, maar in dezelfde geest als die van Samson, voor. De sopraan Corry Bijster zong de par tijen van Philistijnse vrouw en van Dalila. diP berouw veinst over haar mis daad en de alt Annie Woud vervulde de bewogen partij van Micah, de Israë litische vrouw. Voor beide zangeressen waren dit dankbare partijen. Zij vervul den deze met juist begrip. Het koor ging op in zijn dankbare rol. De taak van het koor is bij Handel niet van aanvullende aard, het neemt deel aan de handeling. Ook het koor zong piet overtuiging en begrip, kende blijk baar het verloop van dit werk, dat toch eigenlijk een muziekdrama is en zelfs in een concertzaal als zodanig mag worden weergegeven. Het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest vertolkte met Piet Kiel aan het orgel en Valentijn Schoonderbeek het instrumentale deel op lofwaardige wijze. Alleen jammer dat in het begin van de dodenmars (uit Saul) de trompettisten niet bepaald gelukkig waren in hun spel. Zij herstelden zich aldra. Het fluitspel was hierin superbe. Dirigent Simon Jansen leidde het en semble met volle beheersing. Ondanks enkele coupures deed het omvangrijk werk als één afgesloten geheel aan. De aanwezigen luisterden met grote aandacht en toonden zich voldaan tegen over de uitvoerenden. O. K. Uitslag van de verkoping van Donder dag 1 October 1953 in 't Notarishuis te Haarlem. Kinderhuisvest 29, 31 rd., 33 en rd. f 67.000, J. L. Staphorst. Kruis straat 33 zw. en rd. en Nieuwe Kruis straat 2, 4 zw. en rd. en 6 zw. en rd. f 28.100, J. Vijn, Van 't Hoffstraat 22 f 4300, J. v. d. Ham q.q., Coltermanstraat 11 zw. en rd. f 4800, Th. Bijman cs, Oranjestraat 184, f 2700, M. J. J. Rama kers qq, Julianalaan 47, Overveen, f 14.000, G. J. J. M. Eldering, Nic. v. d. Laanstraat 1. f 6500, T. Schaap Barendse- straat 29, f 2900, J. C. Demoitié. dienst eerste voorwaarde is. Een par ticulier bedrijf kan zelfs met aanmerke lijke steun van de gemeente geen rede lijke exploitatie mogelijk maken. Als gevolg daarvan en na prettig overleg met alle partijen stellen B. en W. de raad thans voor in te stellen een bedrijf tot vervoer van zieken en van gewonden als een onderdeel van de gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Voor de aanschaffing van het daarvoor benodigde materiaal een bedrag van f 78.000 ter beschikking te stellen. Van dat bedrag is f 18.000 bestemd voor over neming van het materiaal van Mathot en f 60.000 voor de aanschaffing van twee nieuwe ambulance-auto's en een per sonenauto. B. en W. wensen gemachtigd te worden om, met de Haarlemse zieken fondsen en met de heer A. Spaargaren (de firma Mathot) een overeenkomst aan te gaan. De tarieven voor het ver voer zullen nader worden vastgesteld. Verder vraagt het college hem te mach tigen voor het jaar 1954 tot een datum van ingang der gemeentelijke exploitatie aan de heer Spaargaren een vergoeding toe te kennen berekend naar f 6500 per jaar. De raad wordt gevraagd een crediet van 2100.beschikbaar te stellen voor het maken van dertig stalen grond- kokers en andere voorzieningen ten be hoeve van de vlaggenmasten, die in de zomer het stationsplein een vrolijk aan zien geven. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,De man met de wassen beelden" (3-dimensionaal). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.Bovep 18 jr. Parace: „Het mysterie van het leven". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jr. Luxor: „De terugkeer van Dón Camillo". Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. a.l. Frons Hals: „Gesloten grenzen". Boven 14 jr. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Mississippi gambler". Boven 14 jr. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Er kan nog meer bij". Boven 14 jr. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", a.l. Tijden: Vrijdag 8.15. Zaterdag 2.30 en 8.15 uur. Vrijdag 2 October Concertgebouw: Stefan Askenase, Chopin- avond, 20 uur. Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operette in „Wienerblut", 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 11 3012.30 uur. Zaterdag 3 October Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos" m.m.v. Schaumburger Marchenkoor. 20 uur. Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operette in: „Wiener Blut". 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten expo seren" (tot 5 October). Teylers Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstelling van werken door de schil der G. Rober (tot 17 October). Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming. Museum het Huis van Looy, ingang Kam perlaan: „Kunstenaars helpen". Geopend 10—12.30 en 13.30—17 uur. Zondag 14—17 u. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 2—4 uur. Het Adoptie-eomité HeemstedePut- tershoek heeft de Heemstedenaren al op vele wijzen verrast. Het heeft hen soep laten eten, bloemen laten kopen, toneel avonden laten bezoeken, puzzle laten oplossen de uitslag laat nog steeds op zich wachten en nu komt daar als laatste troef de grote stunt: set Putters- hoek-festival in de Jan v. Goyenstraat. Dank zij de publiciteit die aan dit Festival is gegeven, trok Donderdag avond een grote menigte achter de mi litaire drumband aan, uie te kwart over zeven van het Raadhuisplein was vertrokken en precies half acht in de Jan v. Goyenstraat arriveerde. Daar was reeds een grote menigte aanwezig en het bleek heel goed gezien van hoofdinspecteur Berentsen om een aan tal politiemannen naar het feestterrein te zenden, teneinde daar de orde te handhaven. Nabü de consumptietent was een podium opgesteld en daar ver zamelde zich langzamerhand het voltal lige Adoptie-comité met enige wethou ders en raadsleden, alsmede het lid van Ged. Staten, de heer L. Bouwman. Te' ongeveer 8 uur nam de heer N. de Lange, voorzitter van het Adoptie-Co mité, het woord en bracht allereerst dank aan de burgerij van Heemstede voor de grote belangstelling. Daarna bracht hij dank aan het gemeentebe stuur en aan alle overheidsinstanties, die er zich op hebben toegelegd, de voorbereidingen tot dit festival zo goed mogelijk te doen zijn. Hij betrok in zijn dankwoord vooral de winkeliers van de Jan v. Goyenstraat, die letterlijk dag en nacht hebben gewerkt om alles tot in de puntjes voor elkaar te krijgen en hij was er van overtuigd dat het Adop tie-comité de burgemeester van Heem stede grijze haren heeft bezorgd. Niet temin was dat voor spreker geen belet sel de burgemeester uit te nodigen dit Festival te openen, waarvoor hij hem gaarne de gelegenheid gaf. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zei dat hij uiteraard gaarne bereid was, dit glo rieuze festival te openen, vooral omdat de burgerij in de afgelopen periode vol op gelegenheid heeft gehad zich van de activiteit van het Adoptie-comité te kunnen overtuigen. Daarop greep hij met beide handen de gelegenheid aan, dank te brengen aan dit onvermoeide comité voor al de activiteit die het ge toond heeft om de geadopteerde ge meente Puttershoek te helpen. En dat hij grijze haren heeft gekregen, is niet te verwonderen, wanneer men de on tembare energie van dit comité heeft leren kennen. Daarom was hij er van overtuigd, dat dit festivalde kroon op het werk betekent van hét Adoptie-co mité dat recht heeft op de waardering van alle ingezetenen. Zich daarna tot de duizendkoppige menigte wendend riep de burgemeester vervolgens allen op Puttershoek tot het laatste toe te blijven helpen. Het gaat hier, zo merkte de burgemeester op, om een bedrag van ongeveer 10.000 gulden en het Festival moet dit bedrag opleve ren. Dit kan zonder enig bezwaar en men vindt tal van gelegenheden waar men op een prettige en aangename wijze zijn geld ten bate van Puttershoek kan besteden, zodat men, door zichzelf te amuseren, Puttershoek helpt. Daar op opende de burgemeester het Festi val en sprak de hoop uit, dat het dat gene zal brengen wat het Adoptie-comi té er van verwacht. Dadelijk daarop gingen alle lichten in de Jan v. Goyenstraat uit en meteen knalde de eerste vuurpijl van het 49 nummers tellende vuurwerk de lucht in. Het vuurwerk bestond vrijwel uit sluitend uit vuurpijlen in de meest uit gebreide sortering, want omdat het in de bebouwde kom werd afgestoken was het niet mogelijk grote stukken te bren gen. Elke pijl die zich ontlaadde in een kleurige sterrenregen of iets dergelijks werd begroet met-«en juichend en lang aangehouden „Héééé". Te ruim 8 uur was het vuurwerk af gelopen en tot slot werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Intussen was ook de feestverlichting ingeschakeld en de verschillende standhouders begon nen het publiek naar zich toe te trek ken. Het grootste deel van de aanwezi gen ging niet naar huis, maar bekeek dit Festival eens om tenslotte in de een of andere tent zijn geluk te beproeven, al slaagde dit niet altijd. De verlichting is van een kwaliteit en een gehalte zoals zelfs tijdens de Flora 1953 niet ten toon is gespreid. Het plantsoen op het J. M. Molenaerplein is keurig verlicht en de schijnwerpers be ginnen al te stralen op het gedeelte van de Heemsteedse Dreef, begin tweede stuk Pieter Aertslaan. Advertentie Weer vanaf 1 Oct. Advertentie Heden etaleren wij de nieuwste Grote keuze najaarsstoffen B ARTEL J ORISSTR A AT 27 bij de Grote Markt - Haarlem De geschiedenis van het gestichts meisje, dat dank zij een haar onbekende weldoener in de gelegenheid wordt ge steld te gaan studeren, is meer dan eens op het toneel of het witte doek ver toond. Vadertje Langbeen zo noemt het meisje haar mysterieuze vriend wordt verliefd op zijn beschermelinge en in zijn liefde wordt hij tenslotte niet 'teleurgesteld. Ziedaar het verhaal, waarvan honderden en niet ten on rechte hebben genoten in de loop van vele jaren en dat mag toch wel het bewijs zijn van een gevoelige snaar, die Jean Webster met het origineel in de harten van zijn publiek heeft aangesla gen. Het stuk doet het altijd nog en daarom was het op zichzelf genomen geen gekke keus van „St. Genesius" om met „Vadertje Langbeen" in de be werking van Jaap van der Poll het nieuwe seizoen te openen. Maar, och hemel, een onsterfelijke blunder heeft de voorstelling van gister avond in de Stadsschouwburg voor drie kwart feitelijk waardeloos gemaakt. De identiteit van Vadertje Langbeen mocht pas in de laatste seconden van het laat ste bedrijf bekend worden en laat nou reeds in het eerste bedrijf een der speelsters het gestichtsmeisje per abuis, maar onomwonden vertellen, wie haar onbekende weldoener zal zijn. Toen was de aardigheid er meteen af. al deed het meisje alsof er niets gezegd was. Een ernstig bezwaar moeten wij ook maken tegen de regie. „Vadertje Lang been" liet men zonder pardon spelen in onze tijd van nylon en kuitbroek, maar daardoor was de afgrijselijke ge stichtssfeer niet meer te accepteren; in onze dagen kennen wij gelukkig geen gestichtsmeisjes meer met anderhalve kous en te lange onderjurken. Deze on waarachtige tegenstelling viel des te meer op, doordat de ellende van die meisjes op soms infantiele wijze geac centueerd werd. Zo zouden ook enkele andere opmer kingen niet misplaatst zijn (waarom komt dat antieke krom-lopen weer in zwang?), maar men zou dan wellicht de indruk krijgen, dat de voorstelling op een volledig fiasco is uitgedraaid. Dat was zeker niet het geval. Het verhaal van Jean Webster is amusant genoeg om bepaalde feiten betrekkelijk bij komstig te maken. Bovendien waren er individuele prestaties, die van de voor stelling nog heel veel wisten te redden. Ans KooimanCaspers sloeg zich als het gelukkige gestichtsmeisje met al lure door de moeilijkheden heen; zij vond overigens in Jules van der Veldt (Vadertje Langbeen) een gedegen part ner, die in het derde bedrijf met Tom Elferink, zijn rivaal in de liefde, een pleizierig stukje pantomime weggaf. Verder noemen wij nog de straffe di rectrice van Elly Koning en de regen- ten-types, die in goede handen waren bij Piet Kooiman en Gé van Kessel. De kleinste rollen leverden geen openba ringen op, met uitzondering van Diny v. d. Putten, die in een paar minuten bewees, dat zij recht heeft op betere kansen. W. H. GEBOREN: T. G. W Kaestner—Van den Nieuwenhof z; C. VerhaarKas z; A. W. LandmeierImmers z; M. M. Mul derDam z; M. J. KorfageVan den Raadt d; P. A. van EssenKion d; L. SchumacherVan Nederpelt d; B. Rij - neveldSmit d. GETROUWD: A. H. van Eijkeren en Th. J. Fabel; F. Kuipers en Chr. A. P.uifrok; B. J. Drenth en G. Post; R. Mendel en W. Meijer. OVERLEDEN: A. G. J. van den Berg, 63 j., Hyacintenlaan; J. M. Hazevoet Janssen van de Voort, 58 j„ Schalkwij- kerstraat; M. V. AntonisseBeller, 49 j., Maarten van Heemskerkstraat; M. J. FrankenRemmers, 80 j., Julianastraat. Eindelijk is het dan weer zo ver, dat ook voor de beoefenaren van de volley- balsport de competitie een aanvang zal nemen. Woensdag 7 October gaan om zeven uur des avonds de deuren van het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart weer wijd open en gedurende zeven maanden zal men iedere Woensdagavond kunnen ge nieten van deze mooie sport. De diverse katholieke volleybalver enigingen hebben in het vorige seizoen veel sueees gehad, zodat het damesteam van H.B.C. en de heren van Velox dit seizoen in de hoogste klasse hun geluk zullen gaan beproeven. Het vastgestelde programma voor de katholieke teams lijkt ons nogal bijzon der mee te vallen. In de eerste klasse dames spelen de benjamins in deze afdeling, H.B.C. en H.V.S., tegen elkaar en de H.B.C.- dames behoeven zeker niet de minderen te zijn. Het reserve-team heeft het wel zwaarder, want de eerste wedstrijd zal worden gespeeld tegen het uit de eerste klasse gedegradeerde P.W.N.-team. Van zelfsprekend hebben de P.W.N.-dames de nodige ervaring opgedaan en oppas sen blijft dus de boodschap. H.B.C. III tegen Leonidas is een derby die vermoedelijk door laatstgenoemd team gewonnen zal worden. Voor Leo nidas is eveneens een wedstrijd vastge steld tegen de nieuwe vereniging A.V.C. uit Aerdenhout. Wij hebben zo het vermoeden dat deze vaststelling op een misverstand berust. Velox III komt binnen de lijnen tegen de oude tegenstander Gios en deze uit slag zal niet ver van een puntenverde ling af zijn. Het eerste team van de nieuwe ver eniging Onze Gezellen zal starten tegen Rapiditas II en gezien de sterkte van laatstgenoemd team zal er voor de da mes van Onze Gezellen niet veel eer te behalen zijn. Bij de heren begint het eeoromoveer- de eerste team van Velox tegen P.S.C.B. en ook voor Velox zijn er winstkansen aanwezig. De reserveploeg komt in het veld tegen de reserves van Die Raeckse en wij voorzien voor de Velox-mannen niet veel eer. Leonidas zal tegen Gios wel komen tot een puntenverdeling. In de eerste klasse heren is op deze openingsavond nog een biizonder aan- troVkeliike wedstriid vastgesteld, n.l. H.V.S. (kampioen 1952/53) tegen num mer twee od de ranglijst, het team van Die Raeckse. Ook in deze wedstriid hebben de TUV.S.-mannen ongetwijfeld de beste kansen. Het volledige programma luidt: DAMES: 19.10 uur: III B: Soaarne- stad—Die Raeckse IV. ITI A: F B.C. III Leonidas. Ill A; Rapiditas IIOnze Gezellen I. 20.10 uur: I: Die RaeckseRapiditas. [I: RamplaanDie Raeckse III. Ill A: LeonidasA.V.C. 21.10 uur: I: H.B.C.—H.V.S. II: H.B.C. \IP.W.N. Ill A: Velox III—Gios. HEREN: 19.10 uur: I: Velox I— P.S.C.B. I. II B: Brandweer II—H.B.C. tl. Ill A: LeonidasGios. 20.10 uur: I: H.V.S. I—Die Raeckse I. II A: V.C.K. I—V.C.R. n. Ill A: Velox tlDie Raeckse II. 21.10 uur: I: V.C.R.—C.I.O.S. II A: Ra piditasC.I.O.S. II. Ill A: Spaarnestad P.W.N. II. Wij zijn zeer benieuwd naar de resul taten van de eerste competitie-wedstrij den der katholieke teams en wij wen sen deze teams dan ook alle mogelijke succes in de komende competitie. De plechtige Hoogmis, die morgen in de kerk van Overveen bjj gelegenheid van het veertigjarig professiefeest van pater N. de Wit O.E.S.A. zou worden op gedragen, is nader vastgesteld in de pa terskerk aan de Groenmarkt, om negen uur. In de kerk van Overveen wordt na melijk een requiemmis gelezen. In de vroegere expeditiehal van het hoofdpostkantoor aan de Zijlstraat heeft gisteren de huldiging plaats gevon den van de heer A. A. Schuring, die zijn 4ü-jarig jubileum viert in dienst van de P.T.T. Na het openingswoord van de heer W. Flooren, sprak de directeur van het kantoor, de heer J. W. van Schaik, een hartelijke gelukwens. Hij deed zijn woor den vergezeld gaan van een geschenk onder couvert en dp oorkonde voor veer tigjarige trouwe dienst. De chef van de afdeling Geldzaken, de heer B. J. Kors man, overhandigde namens het personeel enkele boeken. Vervolgens sprak een af gevaardigde namens de Algemene Bond van Ambtenaren en tot slot van de hul diging werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, die aan de jubilaris een divankleed en aan diens echtgenote bloe men aanbood De heer Schuring bracht in een hartelijk wederwoord zijn wel gemeende dank tot uiting voor de hem betoonde hulde. Gisteren herdacht ook de heer M. van Waard, technisch hoofdambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht, de dag, waar op hij veertig jaar geleden in dienst trad van de gemeente Haarlem. Hij werd vanmorgen eerst door de burgemeester op het stadhuis ontvangen, van wie hij de gebruikelijke gratificatie alsmede de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst ontving. Daarna had op 't kantoor de ver dere huldiging plaats. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht ir. R. G. Vee- nenbos, sprak de jubilaris als eerste toe, mede namens het personeel en overhan digde hem enkele rotantuinmeubelen. Na hem bood de voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren de heer A. Onken- hout zijn gelukwensen aan. Tot slot sprak de oud-directeur van Bouw- en Woningtoezicht, ir. P. Kruys, met wie de heer v. Waard zovele jaren heeft sa mengewerkt. Tal van belangstellenden, onder wie vele aannemers en architecten, woonden de huldiging bij. Enkele fraaie bloemstukken en fruitmanden onder streepten de welgemeende gelukwensen. De Nederlandse Vereniging tot Rheu- matiekbestrijding houdt van 19 tot en met 24 October een huis-aan-huis-collecte te Bloemendaal. De organisatie is in handen van mevrouw Imminkv. d. Schalk en mevrouw Den Tex, terwijl in het comité van aanbeveling onder meer pastoor L. Beune zitting heeft. Collectanten en collectrices. die zich een of meer dagen voor het inzamelen der gelden beschikbaar willen stellen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met mevrouw Imminkv. d. Schalk, Bloemendaalse Straatweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. B en W vragen een crediet van 22.000.voor het aanbrengen van een klinkerbestrating op gewalste puinfun- dering aan de westzijde van, het Kenau park en 10.000.voor vernieuwing van de riolering ter plaatse. De vorige maand besloot de raad perceel Kenaupark 10 aan te kopen om er de psychiatrische voor- en nazorg- cj.cnst in onder te brengen. Voor ver beteringen wordt een crediet van bijna 7000.gevraagd. Bij uitbreiding van het gebouw van de geneeskundige dienst moet het betrokken pand worden afge broken, zodat bij de inrichting ole groot ste soberheid betracht moet worden. De dienst zou twee jaar in het pand aan het Kenaupark gehuisvest moeten blijven. In het algemeen bestuur van de stich ting Noordhollands Philharmonisch Or kest, welke kortgeleden tot stand is ge komen, hebben thans onderstaande per sonen zitting: de heren L. Bouwman, lid van Ged. Staten van N.H., B. J. Thijssen, Dir. Incassodienst Haarlem, dr. J. R. H. de Smidt, mr. A. Beets, dr. Th. de Crauw, D. J. A. Geluk, wethouder van Kunstzaken Haarlem, mr. dr. H. J. Wij- tema, burgemeester van Alkmaar, J. de Jong Czn., wethouder van Kunstzaken te Hilversum en J. M. André de la Porte. De 5 eerstgenoemde vormen tevens het dagelijks bestuur van de nieuwe stichting. Dinsdag 6 October vindt het eerste concert van het N.Ph.O. plaats, o.l.v. Toon Verhey, met als solist de Amerikaanse pianist Byron Janis. Het concert, dat zal worden bijge woond door een aantal autoriteiten, wordt geopend met de Symph. Proloog van Henk Badings. Hierna volgen de 6 Adagio's van Willem Pijper, waarna de solist het pianoconcert in A dur K.V. 488 van Mozart zal uitvoeren. Het con cert wordt besloten met de symph. in d. kl. terts van César Franck. B. en W. van Haarlem vragen een cre diet van f 73.500 voor het verbouwen van het kantoor van de Dienst van Hout en Plantsoenen aan de Kleverlaan en voor het bouwen van een dienstwoning voor de directeur. Het bestaande gebouw wordt geheel ingericht voor de admini stratie. De aanbesteding heeft reeds op 25 September plaats gehad. Daar de cij fers beneden de begroting liggen, achten B. en W. het gewenst de opdracht te verlenen. Woensdagavond werd onder grote be langstelling de eerste (proef) les gegeven van de internationale Esperanto-cursus van de Volksuniversiteit. De voorzitter van de Haarlemse Espe rantisten opende de cursus met een korte inleiding, waarin hij enige aspecten van het Esperanto nader belichtte. Hierna werd een aanvang gemaakt met de eerste les, die volgens de directe Cseh-methode, welke speciaal voor dit doel bewerkt is, gegeven wordt. Velen, die zich niet tevoren voor de cursus opgegeven hadden, meldden zich na afloop van deze proefles, terwijl er nog enkele opgaven vóqr de volgende les verwacht worden. Onder de deelnemers zijn zeer uiteen lopende beroepen vertegenwoordigd: een ingenieur, een metselaar, onderwijzeres sen, een monteur, artisten, een ambte naar, een procuratiehouder, een ver pleegster. kantoorbedienden, een inpak- ster, huisvrouwen en scholieren. Advertentie h dit goedt bi, BtVtïL?DioSig^y'viil d's in 4it tteeds in ome Donderdag heeft de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden haar grote ledenvergadering gehouden. De opkomst van de leden getuigde van de belangstelling in de groei en actie van deze bond. Het winterprogramma had de volle belangstelling. Verheu gend was de mededeling door de voor zitter, dat op 9 October in Haarlem Noord een sociëteit voor de bejaarden zal worden geopend. (De tweede reeds). Vooraf zal dan des morgens een H. Mis door de geestelijk adviseur in de St. Lidwinakerk worden opgedragen voor een viertal overleden leden. Dat de Kath. Bond van Bejaarden zich in een grote bloei mag verheugen blijkt, dat zij in de korte tijd van haar be staan nu reeds haar 500ste lid op deze vergadering kon verwelkomen, dat een fruitmand in ontvangst mocht nemen. Als bestuursleden werden gekozen de heren G. M. Schimmel en W. J. Tervoort. De geestelijk adviseur stipte in zijn toespraak de grote bedevaart naar Hei- loo aan, die in het Maria-jaar zal wor den gehouden. Advertentie GIERSTRAAT 75 TEL. 14858 Het gemeentebestuur van Haarlem is voornemens het tarief van verpleeg- kosten voor het Sint Elisabeth-gasthuis en de sanatoria Eikengaarde en de Cla- ra-stichting te verhogen met dertig cent per verpleegdag met terugwerkende kracht tot 1 October van dit jaar. Ge zien de nog steeds stijgende tekorten van het gasthuis, welke ten laste van, de gemeenschap komen, 345.000. over 1952 is dleze verhoging onaf wendbaar. Vrijdag 2 October Hoog water: 11.49 u. Laag water: 6.52 u. en 19.28 u. 4 1- Zaterdag 3 October 4 14 t~ Hoog water: 0.25 u. en 13.02 u. Laag water: 8.21 u. en 20.42 u. Advertentie Echte VARKENSLED EREN HEREN HANDSCHOENEN, geheel gevoerd met gebreide wollen voering Gen. Cronjéstraat l&-lb - Tel. 16045 Nu de zomersporten weer plaats ge maakt hebben voor de winterspelen, heeft ook de competitieleider van district Kennemerland van de Kon. Ned. Dam- bond zijn ploegen aan het werk gezet en een uitgebreid wedstrij drooster samen gesteld. Als men dat rooster eens nauwkeurig beziet ontkomt men niet aan een gevoel van grotp bewondering voor dit stuk werk; het is waarlijk geen kleinigheid om in een tijdsbestek van nauwelijks 3 maanden 100 maal 20 dammers tegenover elkaar te brengen. Aan de eerste klas nemen deel Stabiel, 't Oosten, Halfweg 1, KNC 1, VKD 1, Hil- legom, BDC 1, HDC 2, Haarlem en St. Bavo. De tweede klas wordt gevormd door Hoofddorp, VKD 2. HDC 3. Halfweg 2. DCIJ 2 en 3, BDC 2 en 3, Cruquius, KNC 2 en Sportief. Ten gerieve van hen die in deze winter een of meer van de wedstrijden willen bezoeken worden hieronder de speel lokalen en clubavonden vermeld: Stabiel, Badhuis Sparenberg Wüstelaan 79 Sant poort. Maandag; Halfweg, café de Kei zerskroon, Amsterdamsestraatweg 38 Halfweg, Woensdag; t Oosten, gebouw Speeltuin, Bern. Zweersstraat, Woensdag; K.N.C., gebouw De Reisduif, Achterweg Haarlem-N., Maandag; V.K.D., R. K. Militairenvereniging Donkere Begijnhof 5. Haarlem, Woensdag; Hillegom, Heerstr. 70, Hillegom, Woensdag; B.D.C., Het Sta- tenhuis, Velserweg 12, Beverwijk, Don derdag; H.D.C., „Die Raeckse", Raaks 3 Haarlem. Maandag; Haarlem, „Die Raeckse", Raaks 3, Haarlem, Vrijdag; St. Bavo, R. k. Verenigingsgebouw, He renweg joi, Heemstede, Woensdag; Hoofddorp, Marktplein 26, Hoofddorp, Maandag; D.C.IJ., Hotel Kennemerhof, Kennemerlaan IJmuiden, Dinsdag; Cru quius, Theehuis „De Cruquius". Woens dag; Sportief, Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen IJmuiden. Vrijdag; Ooster. kwartier, „Die Raeckse", Raaks 3 Haar lem, Woensdag. Het programma voor deze week ver toont de volgende ontmoetingen: Stabiel 't Oosten; Halfweg 1—KNC 1; VKD 1 Hillegom; BDC 1HDC II en Haarlem St. Bavo. Voor de tweede klas gaan elkaar ont moeten: Hoofddorp 1VKD 2; HDC 3 Hofweg 2; DCIJ 2—BDC 2 en Sportief BDC 3. Daar er op dit moment nog niets be kend is over het al of niet voorbereid zijn op zware wedstrijden is het een on mogelijkheid zich aan voorspellingen te wagen; wel verwachten we dat VKD een hartig woordje mee zal spreken en zich niet gemakkelijk zal laten verrassen. Met belangstelling worden de eerste uitslagen tegemoet gezien. De wandelsportver. „De Kennemer Ja gers" te IJmuiden organiseert a.s. Zater dag en Zondag wandeltochten over 10, 20 en 30 km. Er \yordt gestart vanaf Ho tel „Kennemerhof" Kennemerlaan te IJ muiden op Zaterdag tussen 2 en 3 uur, op Zondag van 10 uur tot half één. Al len die deze tocht met succes volbrengen ontvangen een mooi uitgevoerde medail le terwijl groepen, bestaande uit min stens 11 personen, in aanmerking komen voor een groepsherinnering. Gezien de mooie omgeving van IJmuiden, Sant poort en Velsen en het feit dat de par- coursen door verschillende particuliere landgoederen alsmede door Velsenbeek de wandelaars zullen leiden, belooft de wandelaars veel moois. Ook aan de start kan men zich nog laten inschrijven. De- Ze wandeltochten worden zoals gewoon-~ lijk gehouden volgens de bepalingen van de Ned. Wandelsport Bond. Ter opening van het winterseizoen organiseert de R.K. Zwemver. „De Watertrappers" Zaterdagavond 3 Octo ber een ontmoeting van' de Vierkamp serie tussen Z.A.R. uit Amsterdam, De Vest uit Naarden, U.Z.S.C. uit Utrecht en de eigen D.W.T.-ploeg in het Sport- fondsenbad. Op het zwemprogramma staan een twaalftal persoonlijke baan- nummers en 8 estafettes voor de ver schillende groepen, hierbij komt onder meer aan de start Hetty Balkenende van Z.A.R., het meisje dat j.I. Zaterdag avond Geertje Wielema bijna klopte. Hierna volgen een drietal waterpolo- wedstrijden, waarbij de D.W.T.-dames tegen De Vest aantreden en de D.W.t.- heren de sterke eerste klasser U.Z.S.C. mogen bekampen. Als intermezzo zullen de meisjes van Z.A.R. onder leiding van mevr. Ambrust kunstzwemmen demonstreren en dit al leen is reeds een gang naar het Sport- fondsenbad waard. De wedstrijden be ginnen hier om half acht. De herenleden van D.W.T. wordt ge wezen op het vervallen van hun wekt: lijkse oefenuur van 7 tot 8 uur; zij kunnen voor deze gelegenheid gP jongensuur van 6 tot 7 uur terecht. Om het Blauwe Bord werden tussen Hof van Holla"d e" IVO de volgende wedstrijden gespeeld: Hurhmans Oosterling Nouwland v d. Putten x'oepoel Breur Hoenderdos Vreeken Loerakker Vinken Hoenderdos Groenewoud 60 60 37 8 1.62 45 43 37 6 1.16 75 42 26 11 1.62 60 60 26 18 2.30 40 30 34 6 1.05 40 40 34 8 1.17 50 40 35 5 1.14 45 45 35 9 1.28 80 37 31 5 1.19 60 60 31 8 1.93 50 46 41 5 1.12 45 45 41 5 1.09 3 Advertentie #2* oede sigaren-kenners zijn stee- vast Velasques-rokers. En een man, die bij 2'nVelasques vertoeft, heeft echt iemand nodig, die hem tijdig herinnert aan zulke aardse zaken als het avondeten of d©' laatste tram. Steek óók eens zo'n nobele VelasqoetT; op. En vergeet alles om U heen.: tot aan het laatste wolkje vao dat 1 in-goede Velasques-aroom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2