Stond in de Beeksteeg te Haarlem een middeleeuws klooster? m jê^sêê ■B D. Goedemans na spannende wedstrijd kampioen „De Vrije Tijd" brengt weer een interessant programma Verlies voor laboratorium te Lisse De modernste Coiffures Gaat U verhuizen of gaat U over zee? I II Koopmam door ijzig kalme Van Halem geslagen Hoe spelen de R.K. clubs? F. DAMIAANS EN ZN SST AUTO-RADIO syCÜJUeeVb voor De BABy JfiSS M&fv mm mm. a H. J. Maertens MOLENDIJK'S KAPSALONS DINSDAG 6 OCTOBER 1953 PAGINA 2 HISTORISCHE VONDSTEN BIJ FABRIEKSBOUW Bloemendaalse Reddingsbrigade In totaal werd 430 maal de hulp ingeroepen Huis aan huis-collecte rheumatiekbestrijding K iin I WIÉ Kon. Ned. Biljart Bond afd. Haarlem Inbouw- en Service Station Naar meer veiligheid op de renbanen Bij het overlijden van J. D. Bakker FR. ESSERS VEERTIG JAAR BIJ „DE SPAARNESTAD" Nouveauté heropend JAARFEESTEN K.A.B. Zilveren jubileum Programma basketball Waterstanden «iiiim::®?.» Dl Beurs van Amsterdam 'Herhaalde oproep Tegen stilstaande auto gebotst Programma orgelbespeling ZANDVOORT „EXCELSIOR" BLAAST GOEDE PARTIJ In Februari wordt vierde lustrum gevierd Ledenvergadering T.Z.B. „Nee, meneer, ik heb geen plaatje. Ze vallen me nu al weken lang van alle kanten lastig om dat ding, maar ik ver zeker u, ik heb het niet". Deze woorden sloegen onze laatste hoop op het bezit van een oude tekening van een Middel eeuws klooster, dat in de 14e eeuw in de omgeving van de Beeksteeg gestaan moet hebben, de bodem in. Weken lang hadden we heel Haarlem afgespeurd op zoek naar het begeerde voorwerp en toen we eindelijk de tip kregen, bij die en die moet de tekening zich bevinden, dachten we, dat we het verhaal van de geschiedenis van Haarlem met een nieuw hoofdstuk hadden verrijkt. We kunnen nu slechts enkele gissingen voegen bij de vele, die Haarlems historie reeds kent Het begon allemaal met een gerucht. Bij de werkzaamheden op het terrein aan de Beeksteeg, waar de nieuwe fabriek van Haas' Azijn komt te staan, zouden eigenaardige vondsten gedaan zijn. Wat er nu zoal gevonden was ver meldde het verhaal niet, maar dat „eigen aardige vondsten" alleen al was voldoen de om onze nieuwsgierigheid te prikke len. Ze hadden inderdaad wat gevonden bij de Beeksteeg. Om een zo egaal mogelijk geheel te krijgen van de achterkant van de huidige fabriek van Haas aan de Spaamwouderstraat naar het nieuwe be drijf aan de Beeksteeg, had de directie besloten dat het terrein, waarop het nieuwe gebouw zou verrijzen en dat ongeveer V4 meter hoger lag dan de om liggende straten, afgegraven moest wor den. Een van de arbeiders, belast met de afgravingswerkzaamheden, moet bin nensmonds een minder ordentelijk woord gebezigd hebben, toen hij met zijn spade op een ondoordringbare laag steen stoot, te. Hij vond deze ongewenste „hinder laag" een minder aangename ervaring, die nogal wat stagnatie in het werk be- loofode. Maar in feite was dit het begin van een ontdekking, die heel wat mo- Op de najaarsvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, die onder voorzitterschap van de heer G. J. de Vries in hotel Roozendaal te Over- veen werd gehouden, werd het verslag van de Technische Commissie uitge bracht door de heer G. Schuitemaker. Dit verslag maakt er melding van, dat steeds meer mannen dan vrouwen de Eerste Hulp van de reddingsbrigade inroepen. Dit geschiedde totaal 430 keer in het afgelopen seizoen. De verhouding is 63 pet. mannen tegen 37 pet. vrou wen. Verder blijkt dat het vooral de jongeren zijn die nog al eens verwon dingen oplopen, want van het totaal aantal keren waarin hulp werd ver leend, geschiedde dit in 78 pet. aan min derjarigen en slechts in 22 pet. aan meerderjarigen. Bovendien was in elf gevallen de toestand van de patiënt van dien aard, dat overbrenging naar het Marine-hospitaal noodzakelijk werd ge oordeeld. Verder hadden 186 zwemmers last gekregen van kwallenbeten. In dit seizoen zijn twee doden, te betreuren. De secretaris van de B.R.B. ontving een brief van de familie R. uit Haar lem, die dank betuigde voor de redding van haar tienjarig zoontje op Tweede Pinksterdag. Door een drukke praktijk sinds zijn vestiging in Haarlem zag de medisch leider, dokter W. Renssen, zich genood zaakt tussentijds uit het bestuur te tre den. Hij had evenwel de Bloemendaalse arts, C. Eenhoorn, bereid gevonden zijn taak over te nemen en met de benoe ming van dokter Eenhoorn tot lid en tevens bestuurslid van de B.R.B., kon den de leden zich verenigen. Tot leden van de kascommlssie wer den herbenoemd de heren G. J. Neder Helman en B. Vos en als derde lid toe gevoegd de heer P. Hoek. Daarna werd nog gesproken over het komende winterseizoen. De zwemoefe- ningen werden Zondag hervat en zullen tot eind April elke Zondagmorgen in Stoop's bad worden gehouden van kwart over twaalf tot kwart over één. Op verzoek van verscheidene leden zal de E.H.B.O.-cursus niet meer op Don derdag-, maar op Vrijdagavond worden gehouden in de Julianaschool te Over- veen. Hoofdleider van de E.H.B.O.- en de zweminstructie is de heer J. van der Pol, die daarbij door enige ervaren Instructeurs wordt bijgestaan. De E.H.B.O.-cursus zal weldra beginnen. Tenslotte moet nog worden vermeld dat de opkomst tijdens de weekeinden op het strand zeer groot is geweest. Vijf en dertig van de vijf en zeventig leden namen aan de stranddienst deel en op vier en dertig dienstdagen kwa men tezamen 613 leden. Met een gemid delde van achttien leden per strand- dienstdag was de bezetting dus ruim voldoende. De Nederlandse vereniging tot rheu matiekbestrijding een ziekte, waar van op elke vijf Nederlanders één man of vrouw het slachtoffer is houdt van 19 tot en met 25 Octoer de eerste collecte. In Bloemendaal heeft zich een comité van aanbeveling en een uitvoerend co mité gevormd, dat de collecte die huis aan huis gehouden zal worden voorbereidt. In het comité van aanbe veling hebben zitting genomen jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, H. J. K. Kolstee, rheuma- toloog, mej. dr. M. E. Nolte, wethouder van Bloemendaal, mevrouw prof. mr. G. H. J. van der Molen, mevrouw H. Hijszeler-Posthumus, mevrouw B. C. van Geluk-Van Doorn, alsmede de art sen P. van Aalst, C. G. J. Bos en H. D. G. A. Immink. Bij het uitvoerend comité kan men zich als collectant(trice) opgeven en het comité vertrouwt, dat vele ingeze tenen aan deze oproep daartoe gehoor zullen geven. Daartoe zijn de adressen achter de namen vermeld. Te Bloemendaal: de dames A. C. den Tex-baronesse Bentinck, Potgieterweg 3; J. M. Immink-Van der Schalk, Bloe- mendaalseweg 126: G. Hulsebosch-Dies- bergen. Iepenlaan 72; Ruys-Mittelmeyer; H. Y. N. W. Vliegen-Speerstra; te Over- veen: de dames H. M. Gijsberti Hoden- pijl-Buhrman. Ter Hoffstedeweg 9; H. Creutzberg-De Blécourt, Bloemendaal- seweg 225; L. Bijvoet-Bos, Julianalaan 7- te Aerdenhout: de dames M. Fabius- Van der Mersch, Tramweg 7; IJ. M. G. Koning-Hoek, Tramweg 5, en de heer P. J. Kapteyn, Grenslaan 5; te Sant poort: mevrouw A. van Wesem, Pinel- laan 6; en te Vogelenzang: mevrouw Voorthuyzen-Barnaart, Huize „Vogelen zang" en de heer P. J. Gerbrands, hoofd R.K. School, Vogelenzangseweg 91a. gelijkheden om Haarlem's historie te verrijken, in zich hield. Bij nader onderzoek bleek de werk man gestuit te zijn op een wulf, die een boogvormige overkapping vormde van een put of een kelder. Een van die kelders (er bleken er naderhand onge veer 20 op het terrein aanwezig te zijn), die vol water en modder zaten, besloot men aan een nader onderzoek te onderwerpen. De grote moeilijkheid hierbij was, dat nergens een ingang te bespeuren viel, maar men verschafte zich zelf toegang door de wulf er af te slopen. Nadat men de kelderruimten had leeggepompt bleek men te doen te hebben met een ruimte die 3 meter lang en 2 meter breed was. De diepte van de kelder was ongeveer 2 meter. In de gemetselde ruimte vond men te gels uit de 15e en 16e eeuw. In een van de hoeken was een gat in de muur aangebracht, dat vroeger waar schijnlijk als spaarpot dienst heeft ge daan. Het geld was er alleen uit ver dwenen. Een interessant en raadsel achtige vondst deed men in een van de hoeken van het terrein. Hier vond men een normale kelder, maar toen men deze gesloopt had en de grond onder de vloer had verwijderd trof men weer een kelder aan, welke volkotnen leeg was. De vraag is nu: waar heeft deze kelder voor gediend en waarom heeft men twee kelders boven elkaar gebouwd? Men weet het niet, men kan er sleahts naar gissen. Een paar dagen geleden stuitte men by het graven van een watergoot langs de nieuwe fabriek op enkele putten. Dergelijke putten heeft men meer aan getroffen en over het algemeen is men van mening, dat deze van betrekkelijk jonge datum zijn. De Beeksteeg behoort tot het oudste gedeelte van Haarlem. In 1328 en 1347 werd de stad door een zware brand ge teisterd. De mogelijkheid bestaat, dat op het terrein, waar over enkele weken de nieuwe Haas' Azijnfabriek zal worden geopend, in de 14e eeuw een klooster heeft gestaan, dat tijdens een van de twee branden is verwoest. Toen heeft men waarschijnlijk op de gewelven van het klooster huisjes gebouwd, die in de vorige eeuw gesloopt zijn. Als deze hypothese in overeenstemming is met de werkelijkheid (de pas gedane vondsten wijzen in die richting), zal de nieuwe fabriek op historische grond staan. BIOSCOPEN: Rembrandt: „De man met de wassen beel den" (3-dimensionaal). Boven 18 jr. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven". Bo ven 18 jr. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", a.l. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen". Boven 14 jaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag avondvoorstelling 8 uur. Lido: „The Mississippi gambler". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Er kan nog meer bij". Boven 14 jr. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Dinsdag: .Birth of the Blues". Boven 14 jr. (Haarl. jazzclub). 8.15 uur. Dinsdag 6 October Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Ie concertserie D. o.l.v. Toon Verhey. Solist: Byron James, piano. 20 uur. Woensdag 7 October Concertgebouw: Marinierskapel o.l.v. G. Nieuwland m.m.v. Anneke v. d. Graaf, Jan v. d. Ree en Kon. Schiedams Mannenkoo: „Orpheus". 20 uur. ConcertgebouwOrgelbespeling door George Robert 15—16 uur. t TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Eerste Zondag van de maand 13— 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstelling van werken door de schil der G. Rober (tot 17 October). Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemisó". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming t/m 21 October. DIVERSEN NoordersportparkKinderboerderij, opend van 1012 en 24 uur. Ge- Advertentle De keus viel op Jan. Een leuk kinderledikantje in de maat 11055 met textiel gespoten embleem, afgezet met zalm of bleu. Prijs 35.75. Anegang 46 - Haarlem De uitbreiding van de drukkerij Enschede aan de Bakenessergracht vordert goed. Foto: Het betonnen geraamte heeft zijn hoogtepunt bereikt. Onder zeer grote belangstelling had Zondagavond de laatste serie wedstrij den plaats om het persoonlijk kampioen schap 5e klasse in het district Haarlem van de Kon. Ned. Biljartbond. In café ,,'t Centrum" was zeer veel publiek, o.a. het bijna voltallige districtsbestuur. Het kreeg volop waar voor deze belangstel ling, want de laatste partij v. Halem Koopmans was spannend en we moesten het aanzien hoe de koploper Koopmans door een zeer wisselvallig speler als v. Halem op de meest sportieve wijze van zijn kans als titelhouder werd beroofd. Bij Koopmans speelde de nervositeit toch ook een grote ral, terwijl v. Halem zich van het hele geval niets aantrok en zijn beste partij van deze wedstrijd speelde. De uitslag van deze laatste drie ont moetingen luidt: Schouten v. Dam Wiegerink Goedemans v. Halem Koopmans 39 50 31 50 50 36 35 35 25 25 32 32 1.11 1.43 1.24 2.— 1.56 1.13 Een van de 20 kelders uit oude tijden, in de Beeksteeg blootgelegd. De R.K. Commissie „De Vrye Tyd".ook het geval met pater Beekman, die van de Haarlemse Sint Vincentiusver- eniging heeft weer een interessant en boeiend programma samengesteld, waar mede zij dit seizoen haar mensen enige mooie avonden wil bezorgen. Over het werk van de commissie schreven wii meer dan eens uitvoerig en het hoeft wellicht geen betoog, dat dit bijzondere belangstelling verdient. Het programma heeft zowel een ern stige als een meer lichte inslag en het zal Vrijdagavond 9 October Lode van Gent zijn, die de serie opent met een praatje over de Belgische Congo. Vorig jaar reeds heeft deze prettige causeur de mensen van „De Vrije Tijd" bezig ge houden en toen reeds bleek, dat Lode van Gent niet alleen een amusant spre ker is, maar ook een voortreffelijk foto graaf. Ook op deze avond zal hij met kleurenplaatjes zijn praatje omlijsten. Dinsdag 10 November komt het gezel schap „Getosa" voor het voetlicht met het toneelspel „Vandaag is morgen". Ook Woensdag 23 December zal het weer toneel zijn, want dan brengt de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" het stuk „Scrooge en Marley", geschreven naar een kerstverhaal van Charles Dickens. „Alberdingk Thijm" ia geen onbekende in dit gezelschap en meer dan eens heeft men kunnen genie ten van bijzondere voorstellingen. Ver wacht mag worden, dat zulks ook dit maal het geval zal zy'n. De groep, die regelmatig speelt voor het bouwfonds Sint Jan uit Haarlem- Oost, presenteert zich Woensdag 27 Janu ari 1954 met het toneelstuk „Op afbeta ling". Wat er 1 Maart te doen zal zijn, staat nog niet precies vast. Maar de sfeer zal in het teken staan van de Vas tenavond. Plezierig zal het dus in ieder geval wel zijn. Tenslotte volgt op 28 April de slui tingsavond, die achter het seizoen een punt zet. Al deze avonden worden gegeven in de tuinzaal van het gemeentelijk con certgebouw. Zoals bekend belegt de commissie ook zgn. contactavonden, waarvoor de belangstelling de laatste jaren steeds meer toeneemt. De commis sie vertrouwt er echter op. dat deze avonden tenslotte minstens even druk bezocht worden als de uitgesproken vro lijke. De oude getrouwen, die geen enke le keer missen, kunnen ervan getuigen, hoe leerzaam deae contactavonden zijn. Rector van der Zalm uit Alkmaar, die destijds als kapelaan in Haarlem voor de commissie zoveel werk heeft verzet, zal de eerste spreker zijn. Hij behandelt on 23 October „De genade-gaven van de H. Geest". Kapelaan Balestra uit Delft die ook in zijn Haarlemse tijd veel suc- - c—s+te met zijn lezingen over Maria van Fatima, zal op 27 November spre ken over „De verschijning van Maria aan Catharina Labouré en de wonder bare medaille". Interessant zal ook het praatje van de bekende radio-spreekster, mevr. Claren- beekvan Klaveren, zijn over het huis houdboekje. Deze spreekbeurt wordt ge houden op 11 December. Kapelaan E. Duym van de St. Jansparochie behandelt 8 Januari een actueel onderwerp, dat nog nader zal worden vastgesteld; dat is 12 Februari komt spreken. Rector Brans uit Den Haag is 19 Maart present voor „De Vrije Tijd" en zal het nodige zeggen over „lectuur". Tenslotte volgt de laatste avond in deze serie, die gegeven wordt op 9 April. Mevrouw SteygerAsper- slagh zal dan enkele interessante feiten vertellen over de lijkwade van Turijn. De contactavonden worden weer gege ven in het gebouw aan de Zoetestraat, waar de commissie gebruik kan maken van de nieuwe zaal. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Dadelijk daarop nam de heer W. Toledo, voorzitter van ,,'t Centrum" het woord en heette aan het slot van deze finale alle belangstellenden en niet het minst het bijna voltallige districtsbestuur har telijk welkom. Vervolgens bracht hij dank aan allen, die aan het welslagen van deze reeks wedstrijden hadden me degewerkt, in het bijzonder de eigenaar van ,,'t Centrum", de heer Nieuwenhui- In het Sporthotel bij de Nürburgring is de jaarvergadering gehouden van de Association Internationale de Direc teurs de Circuit (A.I.D.C.). De heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van het Circuit van Zandvoort en tevens secre taris-generaal van de A.I.D.C., was voorzitter van de conferentie. Deze was voornamelijk gewijd aan de veiligheid op de renbanen. Er werd besloten aan de internationale lichamen, de FIA en de FIM, die resp. de automobielsport en de motorsport vertegenwoordigen, een rapport te zenden, waarin o.a. de volgende maatregelen aanbevolen wer den: Het gebruik van staalgaas voor de afzettingen inplaats van prikkeldraad of gladde draad; eenheid te brengen in de borden, waarop bij de renbanen bochten aangeduid worden; renwagens uit te rusten met kleine handblus-appa- raten en langs de renbanen een speciaal bordje te plaatsen bij daar opgestelde handblus-apparaten. Verder werden talrijke problemen be handeld. Met voldoening stelden de deelnemers aan de conferentie vast, dat dank zij de verbeterde veiligheidsmaat regelen in het sportsei?oen van dit jaar geen grote ongevallen hadden plaats gevonden. Waarschijnlijk is met het vergroten van de veiligheid voor deel nemers en toeschouwers een nieuwe phase in de ontwikkeling van de auto- en motorsport ingeleid. Als plaats voor de volgende confe rentie werd Zandvoort uitgekozen. Deze zal einde November 1954 worden ge houden. In „Het Weekblad voor Bloembollen cultuur" schrijft de heer H. J. V. het volgende: Door het overhjden van de heer J. D. Bakker heeft het bloembollenvak een groot verlies geleden. Dit is nu reeds aan verscheidenen onzer duidelijk, het moge door het onderstaande aan vele vakgenoten blijken. De zeer belangrijke plaats van deze medewerker in het centrum van onder zoek en voorlichting, bracht mede, dat men in de kring van de staf van het Laboratorium en van de Commissie voor 't Wetenschappelijk Onderzoek als het ware verslagen ter neer zit. De familie Bakker treft een zware slag, voor Professor van Slogteren bete kent dit overlijden een groot verlies. Met Bakker heeft Prof. van Slogteren meer dan 32 jaar intens samengewerkt in een verstandhouding, die zoals wg dezer dagen hoorden nimmer ook maar één ogenblik is verstoord geweest. Dit samenleven en -werken, is begon nen in 1921, toen de Phytopatholoog voor de bloembollenstreek rijn eigen werkruimte verkreeg en als amanuen sis aan zijn arbeid verbond de pientere jongeman, die sedertdien onafgebroken hieraan verbonden is gebleven en is uit gegroeid tot zyn rechterhand. Vele jaren als technisch ambtenaar, in de laatste jaren op grond van zyn zeldzame bekwaamheid zonder in het bezit te zijn van bepaalde diploma's, tot vaste assistent benoemd en daarmee als lid in de wetenschappelijke staf van he« Laboratorium getreden. Hierin ligt opgesloten, dat de nu over ledene over grote gaven van hoofd et» hart beschikte. Heeft het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek onder voortreffelijke leiding veel kunnen bereiken, een groot deel van deze resultaten kon slechts worden bereikt, omdat het beschikte over een technisch ambtenaar met zo'n grote kennis en vaardigheid als de heer Bnkksr foGzsit. Er waren in de loop van meer dan 30 jaar zoveel vindingen te doen om de proefnemingen mogelijk te maken, dat het teveel is om daarvan een opsom ming te geven. Hoeveel technisch lastige fotos zou den er nooit zyn gekomen, als Bakker ze niet had gemaakt? En aan zijn technisch inzicht en zyn practisch scheppingsvermogen waren blijkbaar geen grenzen. Steeds ingewik kelder en steeds omvangrijker werden het instrumentarium en de werktuigen voor de meest uiteenlopende proefne mingen. Als kroon op zijn werk, werd hem kort na de oorlog de electronen- microscoop toevertrouwd en van de laatste jaren dateert zyn prachtig mi cro-foto-werk, waarmee het Laboratori um in wetenschappelijke kringen naam heeft gemaakt. Het was deze tak van zijn veelom vattende arbeid, die hem na deelneming aan het electronen-congres te Innsbrück in Oostenrijk, naar Zürich bracht, waar hij enkele wetenschappelijke onderzoe kers zou bezoeken om inliehtingen te geven over de wijze waarop het prach tige apparaat werd bediend, waarmee de in Innsbrück geprojecteerde foto's waren verkregen. En te midden van het volvoeren van deze opdracht, overviel hem de dood. Deze man, voor wie niets te veel was. die bescheidenheid aan fyne tact paar de, die veel méér kende, dan hij ooit liet blijken en die het vak en zyn be oefenaren warm was toegedaan, deze werker met uitzonderlijke eigenschap pen, laat ook als mens een niet te ver vullen leegte achter. zen, die niet alleen voor uitstekend ma teriaal maar ook voor een prettige en stylvolle sfeer had gezorgd. Hij besloot zijn welkomsttoespraak met de medede ling dat de heer D. Goedemans, lid van ,,'t Centrum" kampioen was geworden, een onderscheiding die welverdiend was en waarop ook de vereniging trots is. Daarna hield de 2e voorzitter van het district, de heer W. v. d. Berg, een toe spraak waarin hij de spanning schetste van dit gehouden tournooi en vooral van deze laatste partij. Hij wenste de kam pioen geluk en bood hem de kampioens medaille aan namens de Kon. Ned, Bil jartbond, waarna hij de wens uitsprak dat voortaan bij deze en soortgelijke wed strijden de spelers een zwart mouwvest zouden dragen opdat het aanzien wordt verhoogd. Ook de vereniging waarvan d.e kampioen lid is, werd betrokken in de hvfldiging en zij kreeg een compli ment voor de uitstekende wijze waarop zij dit tournooi had georganiseerd. Daarna was het woord aan de heer Toledo die allereerst de kampioen hul digde en met fraaie geschenken over laadde in de letterlijke zin van het woord. Mevrouw Goedemans kreeg een fraai bloemstuk en daarna werden alle deelnemers aan dit tournooi met diverse geschenken bedacht, zodat iedereen te vreden was. Namens alle deelnemers sprak de heer S. Wiegerink een woord van dank voor de prettige wijze waarop en eigenaar van de inrichting en de or ganiserende veriging deze wedstrijden tot een succes hebben doen worden. De volledige uitslag liudt: D.. Goedemans 344 240 1.43 9 R. Koopmans 310 259 1,19 9 S. Wiegerink 325 265 1.22 8 G. Griekspoor 309 276 1.12 8 W. v. Dam 309 279 1.11 8 L v. Halem 275 256 1.08 6 M. v. Dijke 291 284 1.02 6 A. Schouten 287 285 1.01 2 Er zullen in Nederland maar weinig mensen zijn, die nooit plezier aan het werk van. de heer Fr. Essers hebben be leefd. Deze man, die met ere de bij naam „Lachende Frans" draagt, is na melijk voorman in de afdeling Boek drukkerij van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", in welk bedrijf hij zijn veertigjarig jubileum heeft gevierd. De feestelijkheden begonnen in de directie kamer, waar de heer Essers behalve waarderende woorden, ook een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid in ontvangst mocht nemen; zij werden voortgezet in de cantine, waar de bedrijfsleider, de heer Herber, als eerste spreker optrad. Sprekende over de jonge jaren van de jubilaris, noemde de heer Herber de "Spaarnestad" destijds een „Spaame- ooi-p". „Een voortvarend dorp", zo zei hij onder meer, „niet alleen wat de lei ding betreft, maar in al zijn geledingen. Lr werd met taai doorzettingsvermogen gewerkt en dank zij de toenmalige be woners is het dorp uitgegroeid' tot een welvarende grote stad. Ook u bent een van die voormalige dorpelingen en wij weten, dat uw prestaties in de afgelo pen veertig jaren met ere kunnen wor den genoemd en zeer zeker grote lof verdienen," De heer Foumeij, chef van de Boek drukkerij, legde er de nadruk op, dat de jubilaris ook als leermeester zijn sporen heeft verdiend. „Talloze jonge lieden werden door u ingewijd in de ge heimen van de edele boekdrukkunst. En met succes! Velen van hen zijn uitste kende vakmensen geworden en één er van is als chef-drukker thans de steun pilaar van ons bedrijf." Hij besloot zijn speech met de jubilaris namens zijn col lega's een bloemenhulde aan te bie den en maakte daarna plaats voor de heer Schouw, die uit naam van de Ju bileumvereniging de bekende envelop- pe-met-inhoud overhandigde. Als voor malig leerling- van de heer Essers dank te de heer Smelter, chef van de Rotatie diepdruk, zijn oude leermeester hierna voor diens wijze lessen en hij typeerde hem als een man met indrukwekkende werklust en grote liefde voor zijn vak. Nadat de aanwezigen, in gezellige stemming, van sigaretten, sigaren, kof fie en gebak hadden genoten, dankte de heer Essers allen voor hun belang stelling en de sprekers voor hun waar derende woorden. „Ik hoop, dat het alle maal op waarheid berustte!" eindigde hij onverbeterlijk lachend. De Grote Houtstraat heeft opnieuw aan cachet gewonnen door de herope ning van „Nouveauté", een riante zaak in damesstoffencoupons. Direct bij het binnentreden of eigenlijk al daarvoor treft de lichtvloed, die uitgezonden wordt vanuit de aan het plafond op speciale wijze aangebrachte TL-buizen. Er wordt de dichtst mogelijke nadering tot daglicht mee bereikt, iets wat juist bij stoffen zo belangrijk is. Een bijzon derheid is voorts de tot winkel inge richte kelderruimte, via een kleine trap te bereiken. Ook daar een overvloed van licht. De rekken, waarin de coupons liggen opgeslagen, missen een vakkenindelmg door tussenschotten, maar zijn dóór- lopend; een groot voordeel, zo vindt de eigenaar van de zaak, de heer M. Hertz. De etalages zijn smaakvol ingericht. Kortom, de heer Tuninga, architect, en de heer Kroon van Diest, aannemer, kunnen bogen op een fraai stukje werk. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 De traditionele jaarfeesten van de Haarlemse K.A.B. zijn gisteravond be gonnen. Vierduizend gezinnen kunnen in de komende dagen genieten van een vrolijke avond, welke verzorgd zal wor den door de toneelclub Sint Frans. De voorzitter van de K.A.B., de heer A. An- genent, vroeg in zijn openingswoord de aandacht van de leden voor het volle dige winterprogramma, dat binnenkort gepubliceerd zal worden en vertrouwde, dat de leden met hun huisgenoten het gebodene zullen wéten te appreciëren. Vervolgens vroeg de voorzitter aandacht voor de kapel-actie. Het was vroeger de gewoonte, dat de gilden in de kathedraal een eigen kapel en altaar inrichtten. De K.A.B. wil zoals vele organisaties dit oude gebruik over nemen. In de kathedrale basiliek St. Ba- vo wacht een eigen kapel, gewijd aan St. Willibrord, op afwerking. In het gehele bis'dom zal Zondag 18 October een actie gevoerd worden om het geld daarvoor bijeen te krijgen. De bedoeling is, dat ieder lid in een uit te reiken enveloppe een bedrag van zestig cent sluit. Wordt daaraan voldaan, dan is de St. Willebrorduskapel zeker ge steld. Over het toneelstuk „Alles voor Adrïaan" zal onze recensent binnenkort het zijne zeggen. De eerste avond was het succes bij het publiek groot. Donderdag 15 October viert de heer N. Schouw zijn zilveren jubileum in dienst van de firma Koopen, grossier in levensmiddelen aan de Nieuwe Groen markt. Enige maanden geleden over kwam de heer Schouw een ernstig ver keersongeluk, maar hy is nu in zoverre hersteld, dat hij zyn werkzaamheden ge deeltelijk kan uitoefenen. Men zal ze ker op deze dag doen blijken, hoezeer men de jubilaris waardeert. ■R6 ,^e,rste wedstrijdavonden van de basketballers behoren reeds weer tot het verleden en de prestaties van de diverse teams waren belaas nog niet bijzonder groots te-noemen. Donderdag en Vrijdagavond komen de basketballers weer in het Krelagehuis aan de Leidsevaart en het programma voor deze avonden luidt: DAMES: Antilopen 2—I.H.J. 1; Antilo pen 1Oosterkwartier 1; P.S.V.H. 2 Schoten 2; H.H.C 1—Schoten 1; H.O.C. 1—Rapiditas 1; H.O.C. 2H.G.A. 2; H.O.C. 3—Z.B.V.S 1. HEREN: Schoten 2—B.B.C. 1; Antilo- nen 1—I.H.J. 1; H.H.C. 2—Z.B.V.S. 1, H.H.C. 1Schoten 1; Harlem Tigers 1 S.C.Haarlem 2; H.G.A. 3Exercitia 1. JUNIOREN: Z.BV.S.—H.H.C.; H O.C. Exercitia; H.O.C.Z.B.V.S. (meisjes). In dé eerste klasse-dames spelen Anti lopen en H.O.C. repo. tegen Oosterkwar tier en Rapiditas. Bi.i de heren komt in de eerste klasse het H.H.C.-team in het veld tegen Schoten.-' ïn deze wedstrijd hebben^de H.H.C.-ers wel de beste kan sen. He't, Antilopen-herenteam komt bin nen de lijnen tegen I.H.J. en ook in deze wedstrijd heeft eerstgenoemd team de beste verwachtingen. Dinsdag 6 October Hoogwater: 2.52 u. en 15.09 u. Laag water: 10.50 u. en 23.02 u. Woensdag 7 October Hoogwater: 3.22 u. en 15.38 u. Laag water: 11.22 u. en 23.36 u. De vermaarde negerorganist Kenneth Goodman geeft Donderdag 15 October een enkel concert in het Gemeeritelijk Concertgebouw te Haarlem. Dé jonge organist Kenneth Goodman ontving zijn opleiding aan de Juilliard Graduate School of Music in New York en ver der nog bij een beroemd organist te New York: dr. Van S. Whitted. In 1939— 1940 gaf hij op de wereldtentoonstel ling te New York enkele recitals. Hij won enkele eerste prijzen aan drie universiteiten en de Barnes Foundation in Pennsylvania stelde hem in staat een jaar lang zijn studies te voltooien bij de vermaarde Parijse paedagoog Marcel Dupré. Reeds van zijn 15e jaar af is Kenneth Goodman koorleider en organist aan een der grote kerken van Philadelphia en hij is als leraar aan verschillende muziekcursussen verbon den. Als begeleider van de negerzan geres Marian Anderson trok Kenneth Goodman aller aandacht. Behalve als organist verwierf Kenneth Goodman ook meerdere bekendheid als compo nist. Op zijn recital in Haarlem zal de kunstenaar o.a. ook verschillende im provisaties op Negro-Spirituals en Ne derlandse Volksliederen ten gehore brengen. Dit is de eerste maal, dat Ken neth Goodman in Haarlem optreedt. 8 September speelde hij met opmerke lijk succes in de Julianakerk te Den Haag. DEM—Always F. VelsenRivalen VitesseTerrasvogels Wijk aan ZeeHilversun- WilhelmusTYBB PostduivenHBC AalsmeerOnze Gezellen MeerburgConcordia TeylingenSJC RoodenburgLisse. Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over on juistheden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Advertentie Naar alle windstreken verhuizen wij Uw huisraad en onder volle garantie, met goed materiaal en prima vakkun dig personeel, dat bij ons in vaste dienst is. Vraag eens «ferte ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS- EN EMBALLEERBEDRIJF (Niet officiële koersen) 31,4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Nederl L948 314 pOt. Ned 1960 3-3)4 Nederland 1947 3 Ned 62 64 bel. tac inschr Grtb. 46 3 pCt Ned Handel M(1 ceri A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam Rubhei Holl Amerika 1-iin Kon N Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mijcert. ex-div. slot 6/10 Vorig Opening 101 tii 102% 1017a 99% 99)4 98 98 N 100A 98% 156% 172 172% 109 130 168 165 N 201% 203 220 172 i. 172% 314% 315 92% 92% 1311,2 128 128 127% 128 107% 107 97% 95 De Haarlemse politie roept nogmaals degefie op, die 26 September omstreeks half 4 op de Botermarkt een fiets ver miste. Zoals wij 1 October reeds meld den, verklaarde de 44-jarige J. T. op die datum op die plaats een damesfiets te hebben gestolen en aan een onbekende in Amsterdam te hebben verkocht. Gisteravond ruim half 10 -botste de 18-jarige J. M. S. in de Gen. Cronjé- straat door onoplettendheid met haar fiets tegen een auto, die langs het trot toir geparkeerd stond. Zij kwam te vallen en is met een rechtersleutelbeen- fractuur in de Mariastichting opgeno men. Morgenmiddag van 34 uur zal George Robert op het orgel in de Ge meentelijke Concertzaal het navolgende programma ten gehore brengen: 1. Eerste gedeelte van de 5e sympho- nie; 2. a. Puer nobis nascitur; b. Les Cloches; 3. Pièce héroïque; 4. a. Flütes; b. Prélude; 5. a. Aria; b. Intermezzo; 6. Rhapsodie grégorienne. Burgerlijke Stand GEBOREN: A. A. Makken-Van der der Maazen, z.; M. M. van der Kamp- Peek, z.; Chr. J. de Groot-Van Zoelen, z.; F. Chr. Belle-Akkerman, z.; M. E. Kots-Van Hemert, z.; B. van Geem-De Groot, z.; M. C. van Woerkom-Van Warmerdam, z.; T. Gortzak-Saarloos, z.; A. M. W. Baas-Van Beinum, z.; J. J. van Haaften-De Jong, z.; M. A, Vlaar- Overtoom, z.; G: Ridder-Van Ravenf- berg, z.; E. J. Polderman-Le Beü®' T. Hogerhuis-Van der Aar, d.; J- Dhr. Mos-Jansen, d.; G. J. M. verkerk-Van Rooden, d.; L. G. J. Griffen-Meesters, d.; M. E. Janssen-Ingenhoest, d.; L. M. Witteveen-Van Impel®11' J. M. Doing- Ter Wolbeek, d.: G. F. Eskens-Van Mierlo, d.; E. I. N. Koppen-Van Nunen, ONDERTROUWD; J. Hudales en C. D. Alders; A. P. van der Berg en M. Oudendijk. OVELEDEN: G. M. M. Allard, 58 jr.. Kinderhuissingel; P. van der Pol-Peters, 79 jr., Bakkerstraat; H. Kaasenbrood- Ruigrok, 71 jr., Korteweg; G. A. van Beusekom, 58 jr., Gasthuisvest. De Zandvoortse mondaccordeonver- eniging „Excelsior" gaf onder goede be langstelling haar eerste uitvoering in dit winterseizoen. De voorzitter, de heer Spirieus, heette in het bijzonder burge meester van Fenema welkom en deelde mede, dat in Februari 1954 het 20-jarig bestaan der vereniging zal worden ge vierd. De verschillende muzieknummers werden uitgevoerd op een wijze, welke getuigde van ernstige studie, vooral de Droombeeldenwals en de Keizerwals oogstten veel succes. Uitbundig etoejui- chingen verwierf ook Herman Teunis- se, die als gast met zijn prachtige ac cordeon een aantal verzoeknummers ten beste gaf. Gisteravond hield de R.K.S.V. The Zandvoort Boys in het patronaatsge bouw een drukbezochte ledenvërgade- ring onder voorzitterschap van dr. Rob bers. De nieuwe geestelijk adviseur ka pelaan Steenman werd geïnstalleerd. De voorzitter sprak namens de vereniging een woord van welkom en hoopte op een prettige samenwerking voor de jonge vereniging, welke nog zoveel geestelijke steun nodig heeft. In de elftalcommissie werd de heer P. Castien benoemd inplaats van de heer van Campen, die daarvoor bedankt heeft. Als vertegenwoordigster van de damesgymnastiekvereniging werd mevr. de Reus in het bestuur opgenomen. O.a. werd ook nog gesproken over het ver zekeren van spelers tegen ongevallen! een definitieve beslissing werd hierin nog niet genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2