Amerikaanse hulp beneden de Spaanse verwachtingen s c STAD en OMGEVING KASTELEN zijn meer dan bezienswaardigheden Bases blijven onder souvereiniteit en jurisdictie Een bril? O A R Ra JgS RAPIDITY met tien teams in de strijd FIAT 1900 Het verdrag tussen Washington en Madrid Pers drukt de tekst volledig af Competitie begint deze week attenbc4v»|f Fiscale en culturele problemen FEDERMAiMV NATUURLIJK Tafeltennis Beverwijk—Velsen Katholieke kappers deden hun best Geslaagd kappersconcours Statutenwijziging Nederl. Middenstandsbank I1000- Monumentendag in Valkenburg GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MAIRASSENHUIS Tob" niet langer zelf I DINSDAG 6 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Moeder Josepha Gemaakt voor Europeso wegen Financiële positie van Suriname bevredigend Echter tè afhankelijk van bauxiet Pater dr. Gratia ter Haar JEUGDKOOR „INTER NOS" Schaumburger Marchen- i sanger Concerten voor scholieren Jubileum voorzitter van Harmonie Crescendo Voormalig hotel „Den Hout" Haerlemnaar Utrecht ZWEMCLUB HAARLEM 25 JAAR Internationale zwem wedstrijden Notaris te Heemstede Nationaal muziekfestival HEEMSTEDE BILJARTEN Uitslag finale Se klasse Katholieke Middenstanders gaan klaverjassen ZANDVOOR'l Gouden kloosterfeest van pater Romualdus Doe mee en verdien JONGENS C0STUUMS 44.80 Priesterwijding Herverkaveling in Zeeland Ter grootte van 35.000 ha. Voor wat U nu aan thuiswassen uitgeeft, kunt U Uw was de deur uit doen. Als U NoerN (Van onze correspondent in Spanje) BARCELONA, 28 September. Het nieuws van de ondertekening; van de drie Spaans-Amerikaanse over eenkomsten inzake wederkerige bijstand, die Zaterdagmiddag j.l. te Madrid in het ministerie van Buitenl. Zaken het Palacio de' Santa Cruz heeft plaats gehad, is niet bepaald een verrassing geweest. De Spaan se minister van Buitenl. Zaken, de heer Martin Artajo, had een dag of tien geleden in een interview, waarbij hij te verstaan gaf, dat de aangelegenheid nu wel in kannen en kruiken was, betreurd, dat er rond de onderhandelin gen reeds zo lang en zoveel publiciteit was gemaakt; hij zou het leuker heb ben gevonden, het nieuws van de ondertekening te laten „barsten als een bom", zoals met het Concordaat het geval was geweest. Tja, maar geheim houding tussen de diplomatie van het Vaticaan en die van generaal Franco's Spanje «was geen moeilijk te vervullen voorwaarde. In onderhandelingen, waarbij de Ver. Staten partner is, liggen de zaken anders. Tussen de regeringsmentaliteit van het Nieuwe Spanje en die van de States ligt een afgrond. In ieder geval heeft het niet aan Spanje gelegen, dat de onder handelingen, die thans tot een gelukkig einde zijn gevoerd, zo ononderbroken in het zonnetje van de wereldbelangstel ling hebben gestaan. Zo min als het nieuws van de onder tekening der accoorden, betekent de inhoud van de accoorden een verras sing. althans wat de grote lijnen en het meest essentiële betreft. De studie van menig detail kan ongetwijfeld aanleiding geven tot belangwekkend commentaar, of tot het stellen van een intrigerende vraag. Alle Spaanse bladen hebben onder tussen het nieuws in de grootst moge lijke opmaak gebracht en drukken, even als met het Concordaat het geval was, de tekst der drie overeenkomsten, die ettelijke pagina's beslaat, in zijn geheel, onverkort, af. Dat is dus ook geen ge heime diplomatie meer. En naar op een Zaterdagavond op de Amerikaanse am bassade gegeven persconferentie werd verzekerd: er bestaan geen geheime clausules. Het publiek weet dus alles. In dit verband verdient het wellicht de aandacht, dat in een der overeenkom sten die aangaande de economische en technische bijstand enkele honderden woorden worden gewijd aan de ver plichting, door de Spaanse regering op zich genomen, om al het mogelijke te doen, opdat het Spaanse volk volkomen en geregeld op de hoogte blijft t.a.v. de Dezer dagen vierde Moeder Josepha van de Orde van het H. Graf haar ze ventigste verjaardag. In alle eenvoud werd dit feest her dacht in de Cloese het Hoger Insti tuut „Maria Immaculata" te Lochem. Na haar baanbrekend opvoedkundig werk in Vlaanderen begon Moeder Jo sepha in 1932 in Nijmegen een vormende studie voor meisjes na hun middelbare school. Midden op de dag was er gelegenheid tot gelukwensen. Pastoor Hoeck, broer van de jarige, vertelde in een geestig toespraakje over de jeugd van zijn oud ste zus. Namens vele vrienden en oud leerlingen werd een cadeau aangeboden. Een van de oud-leerlingen vertelde nog iets van het allereerste begin en herdacht tevens prof. Titus Brandsma en prof. Hoogveld, in die tijd de geestelij ke vaders van het Instituut, aan wie de oud-leerlingen naast Moeder Josepha zo veel te danken hebben. Moeder Josepha dankte haar kinderen en wekte hen op Christus uit te dragen, ieder op de plaats waar hij staat. Leef niet in het verleden maar leef in de toekomst. Hoe het ook lopen mag in je leven, er is altijd nog een uitweg, een open plek! Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen tenuitvoerlegging van het program der Amerikaanse hulp. Voor wat de appreciatie van de geslo ten accoorden betreft, lijkt het aan de Spaanse kant, op het eerste gezicht, dat vooral de militairen zich voldaan moe ten voelen. Van het bedrag aan finan ciële hulp. dat Spanje tijdens het lopen de Amerikaanse begrotingsjaar uit de fondsen van het M.S.A.-Agency zal ont vangen, 226 millioen dollar, zal namelijk het leeuwendeel 141 millioen besteed worden voor hulp aan de Spaanse strijd krachten (leger, vloot, luchtmacht) en de resterende 85 millioen voor „ver sterking van de economische basis van het program van militaire samenwer king". Deze bedragen vertegenwoordi gen slechts de tranche voor de samen werking gedurende het eerste jaar; maar hoe dan ook, de uiteindelijke werkelijkheid blijft zeker aanmerkelijk beneden de aanvankelijke verwachtin gen, in Spanje gewekt ten aanzien van de perspectieven op economische rege neratie, toen Washington voor het eerst zich geïnteresseerd verklaarde in een samenwerking met Spanje. Het tijdperk van de Marshall-hulp is echter sinds dien verstreken en begraven, voor Washington prevaleren thans de belan gen der strikt militaire gemeenschap pelijke defensie. 85 millioen dollar betekenen voor de Spaanse economie zeker een niet te versmaden injectie; evenwel de wel haast catastrophale droogte, die Spanje sinds ongeveer een jaar teistert, heeft de Spaanse economie een reeds veel groter bedrag schade berokkend. Door de mislukking van de graanoogst heeft het ministerie van Handel zich ge noodzaakt gezien om tot dusverre reeds voor ruim 70 millioen dollar tarwe uit het buitenland te importe ren. Van de olijvenoogst (olie, tweede element van de volksvoeding) belooft ook al weinig terecht te komen. Daar bovendien van de meeste stuwbek- kens reeds sinds weken de bodem in zicht kwam, moet het land het reeds geruime tijd enkele dagen in de week zonder electrische stroom doen. met de onvermijdelijke nadelige terugslag op de industriële productie. De regen, die eveneens juist thans overvloedig begonnen is te vallen en althans op tijd komt om de grond voor te berei den voor de nieuwe uitzaai is onge twijfeld meer waard dan de 85 mil lioen Amerikaanse dollar. Onwille keurig denkt men aan de moraal van de Spaanse succes-film: „Bienvenida (en adios), mr. Marshall!" Maar dit is een digressie. De satisfac tie, die de Spstanse militairen kunne» putten uit de gesloten overeenkomsten, vindt ook haar grond in de omstandig heid, dat de vloot- en luchtbases, die de Amerikanen mogen aanleggen, uitbrei den of moderniseren en tezamen met de Spaanse strijdkrachten gebruiken, onder uitsluitend Spaanse souvereiniteit, juris dictie, vlag en opperbevel blijven. Dat Franco zich op dit punt onverzettelijk zou tonen, stond overigens wel van de aanvang af onwrikbaar vast. Maar of dit genoeg is om chauvinistisch te doen schrijven, zoals „Arriba" doet, dat de voorwaarden van de overeenkomsten werden opgelegd door Franco's regering? Deze week start de tafeltenniscompe- titie van de afdeling Haarlem. De plaat selijke verenigingen hebben na enkele onderlinge wedstrijden hun teams sa mengesteld en in de eerste klasse ont brandt de strijd reeds hedenavond in de H. Hartschool aan de Galgenweg, waar Rapidity 1 als eerste tegenstander Ho- tac 1 ontmoet. Hoe zullen onze plaatselijke teams het er in dit seizoen afbrengen? Vooral de R.K. clubs Rapidity, DOKO en Velsen gaan tijdens de competitie onze speciale aandacht vragen. Rapidity, de tafeltennisafdeling van DEM. komt dit seizoen uit met een re cord aantal teams. Niet minder dan zes heren- en vier damesteams worden in de strijd geworpen. Het eerste team, dat vorig jaar zulke verrassende resultaten boekte, heeft met mej. Corrie Schuijt, L. Boon en H. Eijking dezelfde samen stelling behouden. Met veel belangstel ling zien we de verrichtingen van dit team tegemoet. Hoe ze het er af zullen brengen valt nog moeilijk te zeggen. Hedenavond reeds wordt de strijd aan gebonden tegen de aloude, plaatselijke tegenstander HOTAC, dat dit jaar weer over de geroutineerde spelers F. de Loor, J. Weenink en J- Meijer de be schikking heeft. Advertentie ïiW Snel en soepel Gemakkelijk te besturen Comfortabel en veilig Van stilstand tot topsnelheid zonder schakelen Importriea: Fa. J. Leonard Lang Stadhouderskade 114E. Amsterdam, tel. 719744 frjfegMg g® gg&g j Tijdens de behandeling van de Suri naamse begroting heeft de landsminis- ter van Financiën uiteengezet, dat naar zijn mening de productieve sector prio riteit verdient boven de sociale secto' en dat uitgaven hiervoor slechts in hoogst dringende gevallen mogen wor den opgevoerd daar de laatste, vooral bij het ambtelijk apparaat reeds te hoog zijn. De financiële positie van Suriname werd door de minister bevredigend ge noemd. Wel achtte hij het nodig, in de kortst mogelijke tijcfr een stadium van financiële onafhankelijkheid te berei ken, mede omdat de economische posi tie van Suriname al is er geen reden voor pessimisme té afhankelijk is van de uitvoer van bauxiet. De minister deelde in dit verband mede, dat het niet in de bedoeling ligt variërende retribu ties op bauxiet te heffen, maar dat het streven erop is gericht, een gestabili seerd beleid op lange termijn te voeren. Het veertigjarig kloosterfeest van pater dr. Gratia ter Haar O.E.S.A., directeur van Nederlands Schriftelijk Studiecentrum te Culemborg, is Zondag gevierd. Een broer van de jubilaris, pater C. ter Haar O.E.S.A., assisteerde de directeur bij de plechtige Hoogmis in het Augustijnerklooster, 's Mid dags werd in de aula van het Studiecentrum een receptie gehouden, waarbij o.m. het gemeentebestuur van Culemborg zijn ge lukwensen aanbood. Zaterdagavond concerteerden in Haarlems concertzaal het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda, en de Schaumburger Marchensanger, aangevoerd door de di- rigente Edith Möller. „Inter-Nos" opende met enkele pittig gezongen liederen, o.a. uit Valerius, Cath. van Rennes en Hendrika van Tus senbroek. Als geheel leek mij de koor klank vooruit te zijn gegaan. Bij de eer ste stem verkreeg vooral de hoogte een mooie glans. Wat de verhoudingen be treft, zijn de alten momenteel nog wat in de meerderheid, hetgeen echter niet direct storend werkte. Ook het optreden van Inter-Nos na de pauze bleef de fris heid en spontaeïteit'behouden, zodat Jan Booda met grote voldoening op het optreden van zijn jeugdige zangers en zangeresjes neer kan zien. Emmy van Eden en de dirigent begeleidden zelf op loffelijke wijze aan de vleugel. Voor de prestaties van het Schaum burger Marchenchor niets dan lof. Hei aantal zangeresjes is niet groot, althans in verhouding tot „Inter-Nos", maar de koorklank en zangcultuur vielen uiter mate te roemen. De koorwerkjes van Brahms Fried. Bach Armin Knab en Béla Bartok verschaften vesl muzikaal genot, evenals de diverse volksliederen waarvan we speciaal „Der Wanders- mann" noemen door de geraffineerd' vertolking. Evenals in April, toen het Schauwbur- ger Marchenchor hier reeds concer teerde, werd na de pauze het bekende sprookje van Andersen „de Chinese Nachtegaal" op muziek van Max Möl ler verklankt. Een en ander oogstt weer uitbundig succes. Nogmaals dit ge hele door en door muzikale optreden van het Schaumburger Marchenchor moge onze speciale lof niet onthouden worden. JAN LAARVELD De belangstelling voor de paedagogi- sche jeugdconcerten is wederom zeer groot. Was het verleden jaar nog moge lijk alle jeugdige muziekliefhebbers een plaats te bezorgen, als was de concert zaal dan ook geheel vol, dit jaar heeft het aantal aangevraagde toegangsbewij zen enige honderden meer bedragen dan er plaaten zijn. De Commissie voor Cul turele Vorming van de schoolgaande jeugd heeft zich aanstonds in verbin ding gesteld met het bestuur van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest teneinde gedaan te krijgen, dat hetzelf- de concert tweemaal wordt uitgevoerd. Bestuur en orkest waren onmiddellijk bereid aan dit verzoek te voldoen. Het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest zal nu voor een groep leerlingen van bepaalde scholen concerteren tussen 16 en 18 uur, terwijl de herhaling op de- 2 October herdacht de heer H. Tuin het feit, dat hij 40 jaren lid is van de muziekvereniging „Harmonie-Crescendo" en daarvan reeds vele jaren voorzitter. Op de laatste repetitie is de jubilaris met zijn echtgenote met muziek binnen gehaald en toegesproken door de secre taris, de heer J. Zwaanswijk, die in har telijke woorden uiting gaf aan de grote verdiensten van de heer Tuin voor de vereniging in het bijzonder en voor de muziek in het algemeen: Namens direc teur en leden bood spr. 'n zilveren vaas met bloemen aan. Het oudste lid der vereniging, de heer J. Kievit, zelf reeds 48 jaren lid, gaf uiting aan zijn grote waardering voor het vele dat de heer Tuin voor de vereniging doet en bood een grote oorkonde aan, vervaardigd door bet lid, de heer Kenniphaas. De directeur, de heer Jac. J. Bijster bracht dank voor de altijd zo prettige samenwerking. Tot slot sprak de heer Tuin woorden van dank voor de hem gebrachte hulde en hoopte nog velé jaren „Harmonie Crescendo" te mogen dienem Na deze huldiging bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. Naar aanleiding van een raadstukje over de voorgenomen verhuizing van een chemische industry, thans in het voormalige hotel „Den Hout onderge bracht, dient gemeld te worden, dat dit gebouw geenszins leeg pand is gehuurd door ABC voor handel en industrie, en verschillende bedrijven, die tezamen aan 170 man werk geven, zijn er in ondergebracht. De vereniging „Haerlem" zal voor haar leden op Zaterdag 10 October een tocht naar Utrecht organiseren, waar zij de gast zal zijn van het bestuur van de vereniging „Oud Utrecht" die de bezoe kers zal rondleiden op een interessante tocht door de Domstad. Het vertrek is bepaald op half negen 's morgens vanaf de Oude Groenmarkt. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Zwemclub Haarlem, wor den Internationale Zwemwedstrijden ge houden op Zaterchgavond 10 October a.s. in het Sportfondsenbad te Haarlem Tevens zal gespeeld worden een water- polowedstrijd tussen de zeventallen van dte Gentse Zwemvereniging (Kampioen van België) en Zwemclub Haarlem. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gem. Heemstede, A. W. Voors, candidaat- De eerste concerten vinden plaats op Vrijdag 9 October in de gem. Concert zaal. Het programma bestaat uit wer ken van Mozart, Beethoven en Rimsky Korsakov. zelfde dag plaats zal vinden om half 8. In de grote zaal van gebouw „Cultura" in Haarlem werd door de R.K.T.O.C. afd. Haarlem een alleszins geslaagd kapcon- cours gehouden. In zijn openingswoord betreurde voorzitter Uittenhout de min der grote opkomst dan vorig jaar, toen de zaal te klein bleek te zijn. De minder grote deelname is waar schijnlijk te wijten aan de technische dag, die in Groningen werd gehouden. Nadat de modellen waren gezeten, kwam de jury, bestaande uit de heren A. A. M. Rijk, uit Den Haag, J. F. de Graaf, Rot terdam, H. v. d. Hare en W. Hahnen, beiden uit Amsterdam, onder applaus binnen; het werk, dat men te zien kreeg, was een lust voor het oog. Dat was ook het geval met de kapdemonstraties, ge geven door diverse damescoiffeurs, die hun modellen opkapten met 'n zwierig heid, welke alleen kappers eigen is. Ook trok zeer veel aandacht de gri meur-demonstratie van de bekende Haarlemse grimeur de heer M. J. M. Snoeks, die op voortreffelijke wijze een „Bosgeest" grimeerde, daarbij gebruik makende van de nieuwste schmink en 'n door hem zelf kunstzinnig vervaardig de pruik. Onderwijl was de jury klaar met haar werk en maakte de voorzitter de uitslag bekend. De eerste prijs, Valde- lis-cup, werd Jewonnen door de heer A. Goossehs uit Haarlem (winnaar van het vorig jaar); tweede werd de heer Weste rink uit Beverwijk; derde de heer Krie bel en vierde de heer Stevenhagen. Tot slot van deze geslaagde avond der ka tholieke kappers uit Haarlem en om geving sprak de voorzitter een klein dankwoord. „De Melodisten" hebben, naar aan leiding van de steeds beter wordende prestaties van de deelnemers en de navenant toenemende belangstelling besloten wederom een groot nationaal muziekfestival te organiseren en we] op 20 Februari in het Haarlems Con certgebouw. Aan dit zevende festival kunnen alleen amateurs deelnemen. Deelname staat open voor amusementsorkesten, dansorkesten, ensembles en solisten in ieder genre en op elk (muzikaal) ge bied. De prijzen bestaan uit een wissel beker, alsmede medailles voor de 2e, 3e en 4e prijs. In de jury hebben, onder meer, zitting afgevaardigden van de N.R.U. Belangstellenden kunnen zich schrif- notaris, wonende te' Heemstede, in de plaats telijk opgeven bij het secretariaat, Ver- van mr. J. a. de la Hayze, die eervol ont spronckweg 157, Haarlem. (slagen is. De reserves met G. Kleijne, G. de Hijs en H. Tervoort komen uit in de tweede klasse, evenals het derde, dat met T. Brantjes, Th. Schuijt en F. van Woensel achter de tafel zal verschijnen. Rapidity 2 zal het dit seizoen wel weer klaren, doch Rapidity 3 wacht een zware strijd. G. Schaap, L. Rijs en M. Meijer vor men het vierde herenteam en zij zullen opnieuw moeten tonen in de derde klas se thuis te horen. In Rapidity 5 en 6 zien we enkele spelers van vroeger ja ren opgesteld. Overigens zijn deze teams grotendeels samengesteld uit nieu we spelers. Zowel het vijfde team met Chr. Duyn, Th. Boots en H. Seignette, als het zesde team, dat gevormd wordt door A. Klous, J. Niesten en F. de Wilat, komen uit in de vierde klasse en zij gaan met vertrouwen de competitie in. De damesafdeling mag zich eveneens in een flinke belangstelling verheugen. Ongetwijfeld aangemoedigd dóór de suc cessen van Corrie Schuijt en de vele overwinningen van het eerste team ge durende de vorige competitie kunnen dit. jaar vier teams worden gevormd. Zij ko men alle uit in de vierde klasse en zijn als volgt samengesteld: Rapidity 1: M van Duin. J. Zwart en T. Zwart; Rapidi ty 2: B. Besteman, J. Besteman en D. Harkema; Rapidity 3: J. Kuijs, I. Moné en A. Wester; Rapidity 4: A. Visser Korver, L. Poel en F. van 't Hoff. De nog jonge tafeltennisvereniging DOKO uit Velsen-Noord heeft opnieuw de heer G. Wolters, een der sterkste spelers van de afdeling Haarlem, bereid gevonden de training te verzorgen en zij brengen het aantal teams, dat in de com petitie uitkomt, van twee op vier. Deze teams, die alle in de vierde klasse zijn ingedeeld, zien er als volgt uit: Heren: le team, J. van Spaandonk. P. Vollaerts en J. v. d. Werf; 2e team, J. Baar, G. de Reus en M. Vink; 3e team, M. de Boo. J. Olivier en J. Witteman. Dames: G. Bos- scher, T. v. d. Ham en H. Vollaerts. Door promotie van haar derde team komt de tafeltennisvereniging „Velsen" dit seizoen met drie herenteams in de derde klasse uit, terwijl het vierde team m de vierde klasse opnieuw zal trachten zijn partijtie mee te blazen. Bij de da mes zien we beide teams in de derde klasse, doordat Velsen 2 vorig jaar op zo'n fraaie wijze het kampioenschap be haalde in de vierde klasse. Door eer. zwakkere samenstelling wordt het voor dit team een zware dobber en het zal een goede prestatie ziin als zij zich we ten te handhaven. ..Velsen" treedt aan met: Heren: 1. C. Weber, R. de Vries en N. Hand graaf; 2. R. Bok. A. van Geenen en C. Hof; 3. G. 'Botman, B. Éeken en C. Jongeling: 4. J. Mossinkoff, H. Robbe en A. Eikam. Dames: 1 Truus Meijer. G. Webbe en B. Roos: 2. Tiny Meijer. R N=n en J. van Kaam Van de overige plaatselijke verenigin gen zien we naast meerdere teams van Hotac en V.G.Z. thans ook de tafeltennis club van Plaatwellerii. die met een herenteam het rubberbat gaat hanteren Een ander nieuw gezicht is V.T.C. uit Velsen, dat zelfs met drie teams haar vi- siinkaartie komt presenteren. Het programma voor deze week luidt: Heren: le kl. Rapiditv 1Hotac 1. 4e kl. DOKO 1Tohez 3. Ranidity 5't Snin- neweb 1, Velsen 4te Zaanen 6. Jnh°z 2 —V r, z. 4, te Zaanen 5—DOKO 2. 'VTC 1 TV'BB R. OTO R—DOKO 3. Dames: 3e kl. Velsen 1Velsen 2. 4e kl. TOG 3—Rapiditv 1. Zondagavond werd in het café ,,'t Centrum" de laatste wedstrijd gespeeld om het persoonlijk kampioenschap 5e klasse in het district Haarlem. De mal ste partij had een ongedacht spannend verloop en we zagen hier hoe iemand die het kampioenschap bijna op zijn naam had, door een tegenstander die geen enkele kans meer op de titel had, volkomen werd verslagen. Er was in deze partij volop spanning en het was feitelijk een verademing voor spelers en publiek toen de uitslag van deze partij bekend werd. De volledige uitslag luidt: Kamp. D. Goedemans 344 240 9 1.43 9 R. Koopmans 310 259 7 1.19 9 S. Wiegerink 325 265 9 1.22 8 G. Griekspoor 309 276 9 1.12 8 W. van Dam - 309 279 9 1.11 8 L van Halem 275 256 9 6 M H Dijke 221 284 8 1 02 6 A." Schouten 287 285 9 1-01 2 De prijzen werden met veel .vriende lijke woorden uitgereikt dooi de voor zitter van de organiserende vereniging, de heer W. Toledo, terwijl de 2e voor zitter van het district, de heer W. v. d. Berg, de medaille uitreikte aan de kam pioen. Hedenavond komen de Katholieke Middenstanders in het Parochiehuis aan cle Achterweg bijeen om te gaan klaver jassen. Voor deze kaartavond bestaat zeer grote belangstelling en vanzelf sprekend worden alle leden verwacht. In de buitengewone vergadering der Nederlandse Middenstandsbank is de voorgenomen statutenwijziging met al gemene stemmen aangenomen Deze wij ziging houd verband met de verwisseling van het restant oprichtersbewijzen in aandelen. Tevens is de doelstelling ver breed en de mogelijkheid geschapen het aantal commissarissen van 12 tot 15 te verhogen. Ook is een andere winstver deling geldig geworden. Aangaande de grotere reserves, die nu in de toekomst gemaakt kunnen worden, werd medegedeeld, dat men de vennoot schap een zo groot mogelijke financiële stabiliteit wil verlenen. In een drietal bestaande commissaris-vacatures werd voorzien door de benoeming van prof. dr. M. J. H. Smeets te 's Gravenhage, J. A. Dessing te Rotterdam en D. Zwager man te 's Gravenhage. 11 en 12 October zal de zeereerw, pater Romualdus O.F.M. Cap. inhetCa- pucijnenklooster te Helmond zijn gouden kloosterfeest vieren. Na zijn priesterwij ding in 1911 was hij enkele jaren lector in de H. Schrift. In 1931 werd hij direc teur van het Serafijns Seminarie te Lan- geweg. Van 1936 tot 1948 was hij defi- nitor van de Nederl. provincie der Capu- cijnen en o.a. gardiaan der kloosters te Nijmegen en Udenhout. Hij publiceerde vele artikelen over Scripturistische on derwerpen. Sedert 1945 is pater Romual dus rector van het Clarissenklooster te Helmond. Volgens oud-Capucijnengebruik zal de jubilaris tijdens de plechtige H. Mis op 12 October van de hoogeerw. pater provinciaal de „gouden kruk" ont vangen. Advertentie POLSTOKHOOGSPRINGEN 4.77 mtr. Cornelis Warmerdam, V.S.. Modesto 23-5-42 <n»t 2 pantalon, Bewd' t«rie'X°'Diniaog'wÊrii- van deze ille advertenties B)n ^^e^esieberichlis^ De eerw. fr. H. A. W. Wijnne, Bene dictijn, zal Zondag 25 October in de St. Adelbertsabdij te Egmond-Binnen uit handen van Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, de H. Priesterwijding ontvangen. De wij deling zal 1 November, 's morgens 10 uur, zijn eerste plechtige H. Mis op dragen in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort. De Commissie voor de Monumenten zorg heeft dit jaar haar samenkomst gehouden te Valkenburg, in het Geul dal dus, in het land der kastelen, waar het kastelenprobleem zich in al zijn aspecten voordoet. De vergadering werd geleid door de wnd. voorzitter baron Van Nagell, directeur van de Nederl. Kastelenstichting. Spr. verwel komde de deelnemers, in het bijzon der de heren Honig, vertegenwoordiger van de regering, dr. F. Houben, Com missaris van de Koningin in Limburg, en de burgemeesters van Maastricht en Valkenburg. Spr. schetste in het kort het kastelenprobleem, opmerkende, dat het met deze gebouwen uitermate slecht staat. Erfdelingen en belastingen laten hun nadelige invloed gelden. Dit cultuurbezit is nu nog te redden, doch men wachte niet lang, anders blijft er geen kasteel meer over. De heer Breekpot, de nieuwe burge meester van Valkenburg, richtte en kele hartelijke woorden tot de aanwe zigen. Hierna beschouwde mr. A. Staring „Het Nederlandse Kastelenvraag- stuk". Doel van deze samenkomst is het behouden van de kastelen, rid dermatige landhuizen e.d. Spr. schet ste de positie van de landheer in zijn dorpse samenleving. Voor de gemid delde Nederlander werd het kasteel een- attractie voor vreemdelingenver keer. Het zijn echter nog steeds economische eenheden, niet alleen monumentale gebouwen met enige historie. Zelfs onder vermogenfie mensen vindt men weinigen meer, die een kasteel willen bewonen, want dit schijnt een publieke verma kelijkheid te worden, tenminste in de zomermaanden. Kastelen worden nog wel uit nationale koppigheid be woond, zelfs ten koste van intering van vermogen. Verhuring levert wei nig mogelijkheden op. Is het verval al te zeer nabij, dan helpt de over heid soms wel. Het ontbreken van majoraten levert ook al weer gevaren op. Voor de land heren zijn weinig bestaansmogelijkhe den meer opengelaten in openbare functies. Soms kan de bestemming als museum, gemeentehuis of jeugdherberg e.d. redding brengen. Voor hotel en zie kenhuis acht spr. de verlaten kastelen minder geschikt. Er blijft echter enige hoop; het volk van Nederland moge kiezen. De heer L. H. Bodde Bouman behan delde vervolgens „Enige fiscale en an dere financiële aspecten van het kaste- lenvraagstuk. Deze spr. is hoofdinspec- teur-titl. van de belastingen te Leiden. Het kasteel heeft al sedert lang zijn karakter van weerbaarheid "'erloren. Niet alleen fiscale maatregelen zijn oorzaak van het verval. Het kasteel als cultuurmonument vordert veel hogere offers dan de bewoning van een mo dern huis. De lage opbrengsten be letten voldoende onderhoud en inves tering. Komende tot belasting en ver mogensvorming, beschouwde deze des kundige speciaal Inkomstenbelasting, Vennootschapsbelasting en Successie rechten in 1953. Hij constateert dan ook, dat nu de druk van de belasting naar inkomen en vermogen van die aard is, dat het generlei zin heeft te trachten geldverslindend of slecht ren- dei nd vermogen gedurende enkele generaties in stand te houden, de kas- teelbezitter heden ten dage is genood zaakt zijn kasteel ons cultuurbezit te liquideren.. Spr. concludeert dan ook: het is de plicht van de gemeenschap de kasteelbezitter van de juist op hem drukkende lasten te bevrijden, waar door dit nationaal cultuurbezit voor de toekomst veilig wordt gesteld en gis woning mogelijk blijft. Jhr. dr. E. O. M. van 'Nispe tot Se- venaer, directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg, hield vervol gens een voordracht over „Het archi tectonisch patrimonium en het kaste- lenvraagstuk". Dit onderwerp was meer met het verleden daarvan en de bij komende problemen verbonden. Spr. beschouwde nader de functie van de oude sterkten en hun ontwikkeung jn de loop der eeuwen. Spr. gaf dan een beschrijving van een aantal kastelen als bepaalde typen van bouwkunde, nader toegelicht met een reeks van lichtbeelden. Op deze voordrachten volgde een levendige ge- dachtenwisseling. De Zaterdagmorgen was gewijd a«n het bezichtigen van verschillende Lim burgse kastelen, als die van Lemiert, Mheer en Gulpen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers f 12.50, 2-pers t 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal Vrijdag in „De Korenbeurs" te Goes de „Herver kavelingscommissie Zeeland" instal leren, alsmede de vier regionale agra rische commissies, voor wier gebied herverkaveling zal worden uitgevoerd. Zoals bekend, zal de „Herverkavelings- wet Walcheren" worden toegepast op Schouwen-Duiveland, Tholen, de pol der Waarde (Zuid-Beveland) en de zgn. Zak van Zuid-Beveland. In deze vier gebieden zal naast het cultuur-techni sche en landbouwkundige herstel door middel van de herverkaveling een be- drijfs-economische sanering worden uit gevoerd. De „Herverkavelingscommis sie Zeeland" zal de gehele herverkave ling, waarmede een oppervlakte van 35.000 ha. is gemoeid, leiden, voor iedere streek terzijde gestaan door een agrari sche commissie. De herverkaveling van Walcheren besloeg indertijd een opper vlakte van 15.000 ha. tt >ahSSERij- Voede aRtsdedeukaitf aww z? alles rekent, is het beter en voordeliger dan thuiswassen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4