Plaatskaartenkantoor wordt 19 October geopend Voor reizigers uit Haarlem- Noord een opluchting Ik bettet vm crdmfehovw/ ütócoverj) „Meer melkhandelaren tegen de sanering dan in 1952 Haarlemse huisvrouwen zullen ja of neen kunnen zeggen Noordhollands Philharmonisch Orkest opent muziekseizoen vin t BLIKSEMAFLEIDERS Coöperatie werkt weer aan melksanering in Haarlem van Badings en Pijper Werken Veilig rijdendrank vermijden UITBREIDING HAARLEMS STATION VOLTOOID Haart. Jazz Club Succesvolle avond in Minerva-theater Bromfietser rijdt het Spaarne in Werken van architecten Verontreiniging van Noordzeekanaal Tijdelijke wegomlegging RADIO Onvoldoende voor lichting aan de pers HERINGA V«UTHRICH mmm WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 PAGINA 2 Si Burgerlijke Stand Ruim 3000 bezoekers in Vleeshal Ontwikkelingsavonden van Arka en W.M. „Touring Zandvoort" Inlichtingen gevraagd ENMODE - PIGSKIN Handschoenen District Haarlem Ned. Jeugd Gemeenschap Een echte ontdekking! ARKA AFD. HAARLEM 35 JAAR HEEMSTEDE Feestavond handbal H.B.G. Nog een H.B.C.-feest Advertentie Het plaatskaartenkantoor van de Ne derlandse Spoorwegen aan het Kenne- merplein zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden Maandag 19 October in gebruik worden genomen. Daarmee is een voorlopige punt gezet achter alle veranderingen en verbou wingen aan het Haarlemse station. Het nieuwe beton-perron werd immers 17 Mei voor de reizigers en vooral voor de forensen opengesteld. Overigens is men enigszins in zijn verwachtingen teleurgesteld, want aan vankelijk lag het in de bedoeling, dat het nieuwe plaatskaartenkantoor, dat een grote verbetering betekent voor reizigers uit Haarlem-Noord, eind Juni kon worden geopend. Allerlei strubbe lingen in de aanvoer van materiaal, te wijten aan de drukke bouwnijverheid in ons land, hebben herhaaldelijk de offi ciële datum van openstelling doen ver schuiven. En hoezeer de moeilijkheden zich opstapelden, bewijst wel het feit, De Haarlemmers blijken het zwakke kind een goed hart toe te dragen. De laatste jaren houden de gezamenlijke organisaties, die zich bezig houden met de uitzending van het zwakke kind, een collecte. Dit jaar is de opbrengst niet minder dan f 7.355 geweest of f 1.150 meer dan in 1952. Wanneer men in overweging neemt, dat er elders in het land nogal wat financiële moeilijkheden bestaan bij de uitvoering van dit prach tige werk, mogen de milde Haarlem mers wel een compliment hebben. De Katholieke Kinderuitzending in onze stad deelt prachtig in de opbrengst. Het gebeurt niet alle dagen dat een gedienstige bij één familie 25 jaar blijft. Wij zouden dus reeds met vreugde ge meld hebben, dat mejuffrouw K. Meyer 25 jaar de rechterhand was van me vrouw B. H. Posthumus Meyer-Muller te Haarlem, ware er tevens niet te be richten, dat de getrouwe de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, heeft ontvangen. Nog een aardig nieuwtje. Mejuffrouw Rosier, wonende aan de Zomerzorger- laan te Bloemendaal, heeft tot haar ver rassing geconstateerd, dat haar appel boom voor de tweede maal dit jaar in bloei staat. Op deze wijze kan zij een aardig appeltje voor de dorst verzame len. Het is maar gelukkig, dat er steeds nieuwe advocaten bij de Haarlemse Rechtbank beëdigd worden. De toe komst van het recht i. daardoor verze kerd. Dinsdag was de beurt aan mr. T. Koopmans, die in de Zijlstraat 47 kan toor houdt. Onze buren hebben om ons nog vóór de winter prettig te stemmen de bloeme tjes buiten gezet. De Hema bestaat 27 jaar. Geen reden voor een receptie, maar men droeg de bloemetjes zelf wel aan. Schuin aan de overkant is het aanzien van de Kruisstraat weer verrijkt. De bekende zaak in Radioartikelen, de firma Moors, is aan de wens van vele winkelende dames tegemoet gekomen door een fiere klok boven de winkel ruit te bevestigen. Het in Haarlem welbekende „II Po- vo-theater", dat gedurende het winter seizoen op Zondagmiddagen film- en poppenkastvoorstellingen geeft voor de jeugd, zal Zondag 11 October, 's mid dags om 14.30 uur, weer met haar werk een aanvang maken. De voorstellingen zullen niet meer in de Ruyghaverstraat. maar in de grote zaal van „Jongensstad" in de Zoete- straat gegeven worden; door samenwer king met Pater Duynstee, de promotor van' „Jongensstad", kan de II Poverel- lo-stam nu van een betere apparatuur en entourage gebruik maken. De directeur van Hout en Plantsoe nen, de heer J. A. Dorresteijn, die Don derdag 8 October 25 jaar in dienst van de gemeente is, zal van 2.30 uur tot 4.30 uur recipiëren in de Oranjerie van de stads kweektuinen aan de Kle verlaan. dat op het laatste moment de openstel ling nog kort geleden bepaald op Maandag 12 October een week ver schoven is. Niettemin: de reizigers uit Haarlem-Noord hebben over veertien dagen een beter geoutilleerd entrée tot de trein. Door de opening van het plaatskaar tenkantoor komt de provisorische ooste lijke uitgang op het Kennemerplein te vervallen, zodat men dus weer via de Westzijde naar de verschillende perrons zal kunnen gaan. In de oorspronkelijke plannen is geen noemenswaardige ver andering gekomen. Het gebouw steekt ongeveer twaalf meter uit de voorgevel. In de hal zijn drie loketten geplaatst, waarin acht Bollmannkasten zullen wor den opgesteld, die de reizigers in een mum van tijd aan een kaartje helpen. Deze moderne manier van kaartverkoop wordt op grote schaal bij de Nederland se Spoorwegen ingevoerd. Voorts vindt men in deze hal, die zes bij zes meter is, en indirect verlicht wordt door T.L.-bui- zen alsmede door het invallende licht vanuit de gebogen kap, waarin ronde glastegeltjes, een boekenkiosk. Aan de linkerzijde van het kantoor zijn drie uit gangen gemaakt, die toegang geven tot de fietsenstalling, welke ook op 19 Oc tober zal worden geopend. In deze stal ling kunnen ongeveer 1000 fietsen wor den gestald. Vanaf het Kennemerplein komt men via een glasdeur in de hal; naast deze deur vindt men twee grote vlakken van glas, die het geheel een „doorzichtig" aanzien geven. Op de grote klok, die in de gevel is Een uitvoering die verzorgd wordt door de Haarlemse Jazz Club, betekent voor het Minervatheater vrijwel steeds een uitverkochte zaal, zoals ook gister avond het geval was. Voor de film „Birth of the Blues" een aanvang nam, liet het huisorkest van de club „The Jug Rhythm Club" enige pittige wijs jes horen, die bij het publiek de ge wenste weerklank vonden. Het groepje beschikt over een gevorderde instru mentale techniek, elks bewondering verdienende. De klarinettist om één van hen te noemen wist een werke lijk gave, volle toon aan het instrument te ontlokken. De gebruikelijke show, die een jazzuitvoering blijkbaar moet aan kleven, ontbrak ook ditmaal niet op het programma; toch doet een dergelijk op goedkoop effect berekend optreden on getwijfeld afbreuk aan de ernst hunner muzikale uitingen. De uitleg, die de bassist aan het pu bliek verstrekte, was eerder komisch dan instructief, doch niettemin belang wekkend. Van de nummers die gespeeld wer den, beviel ons nog het meest de com positie van de trombonist; daarin was enige originaliteit te bespeuren. Alles bijeen: een geslaagd optreden van het huisorkest. „Birth of the Blues" ging nog vooraf door een bijzonder geestig tekenfilmpie en een film van de fameuze violist Stéphane Grapelly. Aan de hoofdfilm zal, dunkt ons, weinig historische waar de kunnen worden toegeschreven, al zullen de hoofdtrekken wel zo ongeveer juist zijn. Het is meer een gezellig ver haaltje geworden, waar Bing Crosby zijn vocale kwaliteiten paart aan een mees terlijke klarinetbeheersing. Althans zo schijnt het. De film vertelt de geschie denis van een aantal blanke lieden die zich de musiceerwijze van de negers heb ben eigen gemaakt. Na aanvankelijke tegenslag gelukt het hun tenslotte een engagement te bemachtigen in een eer ste klas restaurant, waar zij echter meer dansmuziek plegen dan de ware jazz liefhebber lief zal zijn. Hedennacht om vijf minuten voor half een is een bestuurder van een brom fiets, die reed op het Donkere Spaarne, op de hoek van de Koudenhorn in het water van het Spaarne gereden. Hij is door omstanders uit het water gehaald. Hij is vervolgens naar het politiebureau aan de Smedestraat overgebracht en daar van droge kleren voorzien. Hij had geen letsel bekomen. De bromfietsbe stuurder verklaarde, dat hij ter plaatse niet bekend was en daarom van tevoren de weg had gevraagd aan een voorbij ganger. Op de hoek van het Donkere Spaarne en Koudenhorn verkeerde hij in de mening, dat hij niet linksaf moest slaan, doch rechtdoor moest rijden. Plot seling zag hij toen het Spaarne voor zich, maar het bleek niet meer mogelijk te zijn om te remmen. Hij is genaamd J. H. de L., 32 jaar, patates-frites-bakker, wonende te Alkmaar. GEBOREN: N. BakkerHoek, z; P. Lek—Verhage, z; M. Strik—Scholtz, z: W. GabriëlsSchmidt, z; C. Langemeijer Karskens, d; N. MorlangBaarslag, d; M. van DalenZijlstra, d. ONDERTROUWD: K. van der Toorn en E. Oosterhuis. J. Morseld en L. van der Laan. A. Schelvis en C. Brandsen, J. Mandemaker en A. Slagter, N. Kue- nen en E. de Reus. OVERLEDEN: B. Piët—Biarboom, 75 j.. Wagenweg; A. de Marez Oijens, 77 j., Beelslaan; J. Brouwers, 65 j., Bosch en Hovenstraat; L. Dronkers, 88 j., Voor houtstraat; A. Rührup, 9 m., Pegasus- straat. geplaatst ziet de reiziger uit Haarlem- Noord nu ook of hij de trein nog kan halen. Op het .ogenblik leggen schilders de laatste hand aan het nieuwe plaats kaartenkantoor. Verschillende delen van de loketten, die uit beton zijn opgetrok ken moeten nog bewerkt worden met betonemail. En wanneer dat allemaal klaar is, dan is de installatie van het kantoor wellicht het werk van enkele dagen. Naar wij vernemen heeft de tentoon stelling van werken van architecten uit Haarlem en omgeving in de Haarlemse Vleeshal ruim 3000 bezoekers getrok ken. De afdelingen Haarlem van ae „Arka" en van de Werknemende Middenstand organiseren deze winter gezamenlijk enige ontwikkelingsavonden. De eerste zal worden gehouden op Dinsdag 13 October a.s. in de Kroonzalen van Brinkmann. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal dan een lezing met lichtbeelden hou den over zijn reizen naar Curagao, Su riname, Trinidad en Venezuela. Het algemeen bestuur van de Stichting „Touring Zandvoort" kwam Maandag avond in vergadering bijeen. De nieuw benoemde leden, de heren mr. H. M. Porrenga en M. Weber, leden van de ge meenteraad, werden door de voorzitter mr. H. M. van Fenema, geïnstalleerd. De voorzitter sprak woorden van dank jegens de afgetreden leden, de heren S. Slagveld en G. Tates voor hetgeen zij voor de stichting hebben gedaan; de heer Tates maakte sedert November 1949 deel uit van het dagelijks bestuur. In de vacature-Tates werd bij acclamatie tot lid van het dagelijks bestuur benoemd de heer M. Weber. De heer Weber aanvaardde deze .benoeming onder het uitspreken van het vertrouwen, in zijn niuwe functie veel te kunnen doen voor een intensieve propaganda voor Zand voort. De begroting van de stichting voor 1954 werd samengesteld. Voor folders en reclamemateriaal werd uitgetrokken f 2500 en voor het organiseren van con certen en andere evenementen f 4000. Tot leden van de evenementencommis sie werden benoemd de heer J- P. C. Longayroux (voorzitter), N. W. Bouwes en J. A. B. van Pagée. De Velsense politie zoekt naar een man, die Dinsdagmiddag omstreeks half 5 op het Kerkpad te Santpoort een meisje op ergerlijke wijze heeft lastig gevallen. Hij moet ongeveer 20 jaar oud zijn, had steil achterover gekamd blond haar, lichte wenkbrauwen, brui ne ogen. Hij was gekleed in een ver schoten blauwe overall, waaronder een blouse met de kleuren groen, rood en wit. De blouse had een ritssluiting. Hij droeg zwarte rubberlaarzen, waarvan de randen waren omgeslagen. Verder droeg hij een khakikleurig vecht- petje. Hij was vermoedelijk per brom fiets. Zij, die inlichtingen kunnen ver schaffen, worden verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeling re cherche van het hoofdbureau van po litie in IJmuiden-Oost, telef. 6444. Tricot fioon gevoerd BARTEUOR1SSTR. 24 HAARLEM TEL.20420 De waterpolitie van Zaandam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de di rectie van de Ned. Raffinaderij en Pe- troleumproductie te Haarlem, wegens het verontreinigen van het Noordzee kanaal. Gedurende vijf jaar loosde het bedrijf per week minstens 25 ton zwavelzuur in het kanaal. Tweemaal per week voet- een tankschip met een gefingeerde op dracht voor de zwavelzuurfabriek Ket- jen te Amsterdam, om dan tijdens de vaart afval te lossen. Het schip kwam nooit voor de kade bij Ketjen. Op deze manier werd per jaar ruim 1000 ton af val weggewerkt, waarvan het Spaarne ook nog een deel kreeg te incasseren. Woensdag 14 October zal het winterwerk worden geopend met twee toneelvoorstel lingen in de Stadsschouwburg te Haarlem, gegeven door de toneelgroep „Puck", to neelgroep van en voor jonge mensen, 's Mid dags wordt gespeeld „Het geheim van de Prins" door Cas Baas. Deze voorstelling is voor jeugdleden tot 13 jaar. Aanvang 2.30 uur. De kaarten zijn naar ledentallen ver deeld over de aangesloten organisaties en reeds geplaatst, 's Avonds wordt gespeeld ,,De schelmenstreken van Scapin", klucht in drie bedrijven door Molière, regie en vertaling Ton Lutz. Deze voorstelling be gint om 8 uur en is alleen toegankelijk voor de jeugdleden boven 13 jaar. Ook voor deze voorstelling zijn de kaarten naar ledental aan de aangesloten organisaties uitgereikt en door hen geplaatst. De colleges van B. en W. van Haarlem en Heemstede zullen vertegenwoordigd zijn. Ook de deken van Haarlem heeft de uitno diging aanvaard. Meerdere leidinggevende figuren zullen deze avond de gast zijn van de N.J.G. BIOSCOPEN: Rembrandt: „De man met de wassen beel den" (3-dimensionaal). Boven 18 jr. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven". Bo ven 18 jr. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", a.l. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen". Boven 14 jaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag avondvoorstelling 8 uur. Lido„The Mississippi gambler". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9,li uur. City: „Er kan nog meer bij". Boven 14 ir Tijden: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: Donderdag: „Het Testament van dr. Mabuse", 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 7 October Concertgebouw: Marinierskapel o. 1. van G. Nieuwland m.m.v. Anneke v. d. Graaf, Jan v. d. Bee en Kon. Schiedams Mannen koor „Orpheus", 20 uur. Concertgebouw: Orgelbespeling door George Robert 1516 uur. Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Thalia in: „Celien slaat toe", 20 uur. Donderdag 8 October Stadsschouwburg: De Rotterdamse Come- die in: „Olleke Bolleke", 20 uur. Frans Halsmuseum: Concert door Trio Sas Bunge, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 11 —17 uur. Eerste Zondag van de maand 13— 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstelling van werken door de schil der G. Rober (tot 17 October). Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming t/m 21 October. DIVERSEN Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. Met ingang van heden wordt in ver band met rioleringswerkzaamheden de Rijksstraatweg afgesloten voor alle ver keer in de richting Zuid-Noord (van Floresstraat tot Führopstraat), voor de duur van 5 weken. Het verkeer wordt omgelegd via Floresstraat, Ternatestraat, Spaarnhovenstraat, behalve op Donder dagen, (weekmarkt). Op Donderdagen zal het verkeer worden omgelegd via Floresstraat, Timorstraat, Obistraat, Ter natestraat. Advertentie Verandering van spijs enzovoort, dacht ik - en kocht een pakje Discovery. Dat was een echte ontdekking, zo heerlijk is die sigaret. Ik ben er gewoon van ondersteboven, zoals U ziet. En als U nu iets van mij wilt aannemendan stapt U resoluut over op Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O fridor G COLUMBIA G graetz O braün Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG „Op het ogenblik zijn er meer melkhandelaren in Haarlem tegen de melk- sanering gekant dan in het voorjaar, toen de saneerders probeerden de sane ring in Haarlem er door te drukken." Dat was vanmorgen het commentaar uit de kring der anti-saneerders op het bericht, dat de melksanering binnen kort in Haarlem weer aan de orde komt. Het blijkt namelijk, dat de coöpe ratieve vereniging van melkhandelaren zich weer gewend heeft tot het col lege van B. en W. met het verzoek om medewerking te verlenen bij een her nieuwde poging om de melkhandel in Haarlem te saneren. Het was destijds te voorzien, dat de saneerders de moed niet zouden opgeven, na de misluk king van hun eerste actie. En het ziet er thans naar uit, dat de saneerders hun zaken met meer beleid zullen aanpakken. Vrijdag 16 October namelijk belegt de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van huisvrou wen een grote vergadering in het gemeentelijk Concertgebouw en tijdens deze bijeenkomst zullen verschillende sprekers het belang van een melk sanering toelichten. De leden van de vereniging zal overigens naar hun me ning gevraagd worden, waarna het bestuur burgemeester en wethouders van advies zullen dienen in deze kwestie. Ook het bestuur van de Katholieke Vrouwenbeweging in Haarlem is om advies gevraagd. Het is nog niet bekend, welke stappen men daar zal onder nemen. Hoe deze nieuwe actie zal aflopen, valt uiteraard moeilijk te voorspellen. Van de zijde van de anti-saneerders werd ons echter verzekerd, dat de coö peratie opnieuw bij het Bedrijfschap moet komen met een lijst van melk handelaren, die zich accoord verklaren met de sanering. De situatie zou thans echter zo zijn, dat vroegere saneerders nu aan de kant van de anti's staan, zo- Werken van Badings en Pijper waren op het programma geplaatst vóór een pianoconcert van Mozart. Ogenschijn lijk een vreemde combinatie. Pijper is namelijk één der Nederlandse componis ten, die a-tonaal en poly-melodisch schrijven, vooral in zijn laatste periode. Is nu zijn muziek ondanks haar modern gehalte voor het gewone concertpubliek ongenietbaar? Geenszins. Bijzonder de thans gespeel de, in uiterst bekopte vorm geschreven „Zes Adagio's" duur totaal 10 minuten maken op de hoorders een diepe in druk. Het moderne gehalte is trouwens bij deze ingetogen gehouden en deels nogal droefgeestig van aard zijnde werk jes niet zo opvallend en overheersend. Alhoewel Pijper tot deze muziek ge ïnspireerd werd bij zijn toelating tot een zeker genootschap, kan men, zo wordt terecht beweerd, deze Adagio's als ab solute muziek beluisteren. Iets dat men zelden van moderne muziek kan bewe ren. Het Adagio-spel werd met gespan nen aandacht door het auditorium ge volgd. Dit uitzonderlijke werk genoot een intens doorvoelde verklaring en boeide blijkbaar in hoge mate. De bij valsbetuigingen getuigden van ingeno menheid, doch waren iets te luidruchtig na dit genre muziek. En dat nog wel na die stilte, die Verhey na het slot enige tijd wist te behouden. Als openingsnummer had Toon Ver hey de door Badings in opdracht van de „Wiener Pbilharmonie" geschreven „Symphonische Proloog" gekozen. Al is dit werk niet speciaal ter opening van N. P. O.'s nieuwe muziekseizoen ge schreven, de dirigent had geen beter nummer als zodanig kunnen kiezen. Badings „Proloog" is namelijk een in de bekende hoofdvorm met sterk spre kend melodisch materiaal opgebouwd en kleurrijk geïnstrumenteerd orkestwerk, dat groots en zuiver geïnspireerd aan doet en aantrekkingskracht bezit. Na de première op het derde Orgel- coneours-concert in Juli j.l. heeft het orkestspel nog gewonnen aan klank schoonheid, beheersing én verdieping. Tot beter begrip door kenners zou een korte verklaring van het thematisch ma teriaal in het programma dienstig kun nen zijn. Het solopianospel viel tegen. De jonge Amerikaanse pianist Byron Janis voldeed het vorige jaar met Tsjaikowsky beter, dergelijke muziek ligt hem goed, maar Mozart? Charmant en tintelend spel heb ben we niet gehoord. Neen, dat was niet de Mozart-stijl, die wij in Europa ge woon zijn, zoals o.a. van onze eigen land genoot Hans Henkemans! Technisch vol deed Byron Janis wel, maar zonder de uiterste verfijning komt Mozart's muziek niet tot haar recht. Na de pauze werd men nog vergast op Cesar Franck enige, in cyclisch verband geschreven sympnonie, die ai- loos opbeuring en verKWiKking schenkt. Op slechts enkele kleine uitzonderingen na verkreeg ook dit meesterwerk een artistieke vertolking. Het orkest was doorgaans in topvorm en dat zal het talrijke publiek de D-serie is nog beter bezet dan in het vorige seizoen wel duidelijk zijn op gevallen. onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester mr. P O. F. M. Cremers, de bestuursleden van de nieu we stichting N. P, O. en vele toonkun stenaars. O. K. Zondag 18 October zal de afdeling Haarlem van de Alg. R. K. Amb.tena- renvereniging 35 jaar bestaan. Het jubi leum zal alleen kerkelijk worden ge vierd. Op Vrijdag 16 October des avonds om half acht, zal de algemeen geestelijk adviseur van de ARKA, rector Kraak man, een geestelijke oefening leiden in de kapel van het Triniteitslyceum. In deze kapel zal op Zondag 18 October, des morgens om half acht door pater C. de Goede O.F.M., geestetijk adviseur van de afdeling Haarlem, een H. Mis worden opgedragen. Na afloop is er een geza menlijk ontbijt in hotel „De Leeuwerik". dat het vereiste percentage om tot een sanering te kunnen komen niet behaald wordt. Uit de eerste informaties, die wij daaromtrent kregen, werd ons dui delijk, dat de anti-saneerders niet stil zullen blijven zitten en het is natuurlijk verder de vraag, hoe de Haarlemse huis vrouwen in dit geval zullen reageren. Het actie-comité van huisvrouwen, dat zich in het voorjaar van 1953 zo duchtig geweerd had, neemt nog even een afwachtende houding aan, aldus werd ons medegedeeld. Bij de eerste saneringspoging werden de handteke ningen van niet minder dan 17.000 huisvrouwen verzameld, die zich allen fel wilden verzetten tegen de sane ring. Deze uitspraak acht men voor lopig nog voldoende en indien de sa nering op dezelfde onprettige basis aldus het commentaar wordt op gezet, dan kunnen de huisvrouwen niet beter doen dan haar boter, kaas en eieren met van de melkhandelaar- saneerder te betrekken. Wij zullen niet al te diep ingaan op de voorgeschiedenis van deze kwestie. Op 8 Januari 1952 konden wij berichten dat de sanering in kannen en kruiken was, omdat B. en W. accoord gingen met de voorgestelde regeling. De han delaren was toen reeds een wijk toege wezen. De Haarlemse huisvrouwen kwa men daarop in verzet en dezelfde maand nog kwam de sanering in de raad ter tafel, waarbij een verklaring van me vrouw Scheltema (VVD), medeondërte- kend door de heren Schippers (KVP), Wensing (CH) en Spek (AR), met 20 tegen 16 stemmen ondersteund werd. Deze verklaring luidde: „De raad der gemeente Haarlem acht de door de coöperatieve vereniging van melkhan delaren voorgestelde sanering niet in het algemeen belang." Uit de discussies bleek, dat de meerderheid van de ge meenteraad geen bezwaar had tegen een sanering op vrijwillige basis. Ondanks alles werd op 26 Februari 1952 de vertrouwenscommissie voor de melkhandel geïnstalleerd door wethou der W. F. Happé, twee dagen later volg de nog een uitvoerig protest van de huisvrouwen, een plan-De Mol kwam ter sprake, dat in een meer democrati sche richting koerste en daarop kwam in Maart de open brief van de huis vrouwen, waarin de melksanering ver oordeeld werd, tenzij deze zou geschie den op basis van vrijwillige uitruil. Op 17 Maart 1952 werden alle partijen door het bedrijfschap gehoord en tenslotte kwam op 26 Maart van het bedrijfschap bericht, dat de sanering in Haarlem van de baan was. Het bedrijfschap gaf voor Haarlem tenminste geen sanctie. Zoals gezegd, viel het wel te voor zien, dat de saneerders, en dat is hun goed recht, het er niet bij zouden la ten zitten. Nu, na ruim anderhalf jaar en wellicht beter voorbereid, wordt de saneringsactie hernieuwd. Het resultaat moet men uiteraard af wachten. Om echter alle misverstand te voorkomen, willen wij nog eens uitdruk kelijk herhalen, wat wij reeds op 27 Maart 1952 schreven, namelijk, dat een verbetering van het bestaan van de Haarlemse melkhandelaar ons ter harte gaat en dat wij daarvoor willen pleiten, maar dat een gedwongen maatregel, met een al te autoritair optreden gepaard gaande, ons van het begin af aan niet gesmaakt heeft. Een nieuwe situatie doet zich thans voor, en het spijt ons, dat wij al aan stonds een onbehaaglijk gevoel moeten onderdrukken. De coöperatie had de pers haar nieuwe plannen het eerst be horen voor te leggen en wellicht zou dan een milde stemming ten opzichte van een sanering op andere basis ge kweekt zijn. Nu hebben wij de berichten via de anti-saneerders moeten verne men; de coöperatie heeft blijkbaar nog niet ervaren, dat de pers ook in deze kwestie sterk opinie-vormend is. Advertentie HAARLEM Ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan van de afdeling Handbat HBC had Dinsdag een feestavond plaats in 't Parochiehuis aan de Achterweg. Er was voor deze avond een grote belangstel ling van de leden, toen de presidente, mej. T. Jansen, deze op de gebruikelijke wijze opende en in het bijzonder de heer P. Kemp, voorzitter van de Sport raad, verwelkomde. Eveneens werden welkom geheten de vertegenwoordigers van diverse onderafdelingen HBC die van hun belangstelling getuigden. Op deze. avond werden enige filmp jes gedraaid over het jeugdkamp HBC en van de viering van het 50-jarig be staan, terwijl een voordracht „Helene van Plavuizen" eveneens zeer in de smaak viel. Later op de avond kwam pastoor H. Drost ook een kijkje nemen en hij werd op hartelijke wijze toegesproken door de voorzitter van d'e Sportraad, de heer P. Kemp. Deze sprak het vertrouwen uit, dat de nieuwe herder van de pa rochie O. L. Vrouwe Hemelvaart dezelf- de stuwende belangstelling voor HBC zal hebben als pastoor v. Noort. Voor het middernachtelijk uur sloeg behoorde deze avond, die gesloten werd met een aansporing tot de leden om vooral de trainingsavonden te bezoeken, weer tot het verleden. Hedenavond om 7 uur gaan de juni oren van HBC feestvieren in het R.K. Verenigingsgebouw. De reden voor de ze uitbundigheid is niet bekend, maar naar ons verzekerd wordt, zal het een knalavond worden. Daarom is het on nodig, junioren, adspiranten en welpen van HBC aan te sporen, vooral op tijd aanwezig te zijn. m Op de Dreef te Haarlem staat deze week een af schrikwekkend voorbeeld van een autowrak, waar mede inderdaad een ver keersongeval „onder in vloed" heeft plaats gehad. Dit in verband met de pro- pagandaweek van de Vereni ging voor Alcoholbestrijding bij snelverkeer. De spandoe ken in de straten wijzen verder ook op het gevaar dat ontstaat, wanneer be stuurders van auto's „onder invloed" rijden. Tot onze grote droefheid overleed heden, on verwacht, voorzien van het H. Oliesel, in de ouderdom van 74 jaren, onze goede en lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder APOLONIA MARIA NIEUWENDIJK-Kool Weduwe van Cornells Nieuwendjjk Dzn. Wij bevelen de overledene aan in Uw gebeden. Uit aller naam: P. A. NIEUWENDIJK Haarlem, 6 October 1953. Wagenweg 3. De H.H. Uitvaartdiensten worden aan God op gedragen op Vrijdag 9 Oct. a.s. in de Kathedrale Basiliek, Leidsevaart. De stille H. Mis te 8.15 uur en de gezongen H. Requiemmis te 10 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden te 11.10 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara, Soenda- plein. Rozenkransgebed Donderdagavond 8 uur in de Kathedrale Basiliek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2