Binnenkort nieuw röntgen-apparaat in Consultatie-bureau Nederland is zonder de katholieken politiek onbestuurbaar DE WEEK IN STAD EN STREEK B A D t In de toekomst wellicht probleem van het bestaansnut der vakorgan isa ties Katholieke bejaarden hebben nu tweede sociëteit CENTRALE VERWARMING Succesvolle ouverture van J eugdconcerten Huisbezoek een der pijlerswaarop t.b.c.-bestrijding rust Nazorg nog een zorgenkind meubelen „Ook ouden van dagen recht op plaats in maatschappij GROEN 4 o. Intense belangstelling voor uitstekend orkestspel Middenstand betaalde emancipatie A. v. Blokland 40 jaar bij Kremers mededeling ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 PAGINA 2 BEVOLKINGSONDERZOEK IN HAARLEM I Burgerlijke Stand 120 modelkamers 5 Waterstanden RECTOR DE ROOY VOOR „GELOOF EN WETENSCHAP" BLOEMENDAAL TEL. 2C243 HEEMSTEDE Inbraak in twee R.K. scholen EEN BRUTAAL MENS... EEN VROUW MET VEEL FANTASIE HULDIGING VAN 16 JUBILARISSEN N.Z.H. Inbraken ZANDVOORT Eerste steenlegging l-tons gesloten fronistuur BESTELAUTO N.V. HAARLEMSCHE AUTO CENTRALE „Wanneer wij heel erg ons best doen, dan hebben wij de gevaarlijke ziekte der tuberculose binnen afzienbare tijd onder de knie. Het is in dit stadium der bestrijding een kwestie van doordrukken," aldus dr. O. H. Dijkstra, voor zitter van de Haarlemse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Dit zijn geen holle frazen, want aan de hand van cijfermateriaal toonde dr. Dijkstra ons, dat in de afgelopen jaren meer en meer een onverbiddelijk halt wordt toegeroepen aan de zozeer gevreesde ziekte, die toch nog altijd per jaar ruim 10.000 nieuwe patiënten naar het ziekbed sleept. De winst, welke het laatste jaar geboekt kon worden, bedraagt niet minder dan 5,7%. Reeds een vijftigtal jaren heeft de Haarlemse Vereniging de degens met de tuberculose gekruist en vaak met overtuigend succes. De middelen daartoe waren niet altijd even ruim aanwezig; daarom zal het de lezer vreugde doen te vernemen, dat binnen enkele dagen een geheel nieuw röntgen-apparaat in het Consultatie-bureau aan de Gedempte Oude Gracht wordt geplaatst, ondanks het feit, dat eerst in 1955 het C.B. ondergebracht zal zijn in een spiksplinternieuw gebouw. Voor de plaatsing van het apparaat alleen al is een bedrag van f 5000 nodig. Dr. L. C Kersbergen heeft op 20 Juni 1904 de Haarlemse Vereniging opgericht. En zoals het met elke goede vereniging gaat, was de groei langzaam, maar ge stadig. Vandaag de dag telt zij 19000 betalende leden; een getal, waarover dr. Dijkstra best is te spreken. Wel bezet men er geen uitzonderlijke plaats mee in de rij van andere plaatselijke afde lingen, maar dit aantal is Haarlem waar dig. Tezamen met het overkoepelend or gaan, de Noord-Hollandse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculosè, exploiteert de Haarlemse corporatie het consultatie- burau. Deze taak behoort uiteraard tot de allerbelangrijkste van haar vele en heilzame werkzaamheden, omdat de be strijding der ziekte mede, rust op het con sultatie-bureau. Daarnaast neemt het huisbezoek een grote plaats in. Zulks ge schiedt door gediplomeerde verpleegsters, die als wachters in de vijf wijken, waar in Haarlem is verdeeld, op de bres staan voor de volksgezondheid. Het huisbe zoek ontleent zijn belangrijkheid aan het gezegde: voorkomen is beter dan gene zen. Het omvat verschillende taken: allereerst moet de verpleegster toezien op de hygiëne in het gezin van de t.b.c.- patiënt, om te voorkomen, dat de ziekte zich uitbreidt. Vervolgens zorgt zij voor hulp in de huishouding en zo nodig voor huurbijdrage Voor dit laatste klopt zij bij de vereniging aan, welke daarvoor per jaar ongeveer f 3000 uitgeeft. Ook onderhoudt de verpleegster con tact met andere instellingen, zoals met Sociale Zaken, het Gewestelijk Ar beidsbureau en het Huisvestingsbureau, BIOSCOPEN: Rembrandt: De man met de wassen beelden (geprolongeerd). Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Palace: „De misstap van dr. Talbot". Bo ven- 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- mfllo (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Fra"s Hals: „Hard als graniet". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwenpolitie". Boven 14 jaar. Tijden2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ,,ty: tot en met Maandag: „De duivels- pas Boven'14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Zondag: „Geheim van drie vrouwen". Boven 18 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Zaterdag 10 October Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" in: „De onzichtbare dame", 20 uur. Zondag 11 October Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" in: „De picnic", 20 uur. Krelagehuis: Toneelvoorstelling door „St. Paulus" uit Amsterdam ten bate van het Katholiek Thuisfront, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstelling van werken door de schil der G. Eober (tot 17 October) Palestina diorama's, Schotersingel 117a Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: ,,-Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming t/m 21 October. Het Huis van Looy: 4e Jaarlijkse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 10—12 en 24 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281: Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door P. A. M. Krijger, Militaire weg 18, Overveen, telefoon 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, telef. 38763 en Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. SANTPOORT Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. GEBOREN: H. M. HalewijnBrou wer, z; M. C. van KampenTakx, z; A M. Houthakkers—Smal, z; A. van der VeldtGoes, z; M. J. Fengervan Em merik, z; J. J. BreuringVerhoef, d; J. H. RekerSarton, d; E. de Jong Gerbehij, d. OVERLEDEN: S. Nijssen, 69 j., Kruis tochtstraat.; J. Scholtens, 25 j., Maerten van Heemskerkstraat; H. G. J. Wilhelm van Esse, 80 j., Delftlaan. van welke instituten men steeds de grootst mogelijke samen- en medewer king ondervindt. Een van de moeilijk ste taken van de huisbezoekster is wel de Nazorg van haar patiënten, vooral omdat het gehele complex der Nazorg nog niet zo geregeld en georganiseerd is, dat het van grote smetten der men selijke onvolkomenheid gevrijwaard is. De Haarlemse Vereniging leent voor de thuisverpleging 200 bedden en 45 ligstoelen uit, daarnaast ook matrassen, beddegoed, welke aan grote slijtage on derhevig zijn. Tevens trekt zij per jaar een belangrijk bedrag uit voor de aan koop van voedselpakketten, die aan ver plicht verzekerden ter beschikking wor den gesteld, indien de arts van het con sultatie bureau zulks nodig oordeelt. De uitzending van t.b.c-patiënten, zo wel naar de Nederlandse sanatoria als naar Davos, loopt steeds over het con sultatiebureau, dat alleen de mogelijk heid tot opname verzorgt, doch niet de uitzending betaalt. De Vereniging komt de kosten in zoverre tegemoet, dat zij alleen het eerste bedrag betaalt, dat zij later van de verschillende ziekenfondsen terug krijgt. Wat de Haarlemse Vereni ging wel voor haar rekening neemt is de uitzending van dagkinderen naar het sanatorium Brederode-duin, dat ook door haar wordt geëxploiteerd. Het is te begrijpen, dat voor al deze taken en acties grote bedragen nodig zijn. Allereerst heeft de vereniging de steun van haar 19000 leden, maar daar naast krijgt zij pep jaar van de gemeente Haarlem een subsidie van f 6000. Andere gemeenten die bijdragen, zijn Heemstede en Zandvoort. Grote bedragen zijn binnengebracht door de Algemene Bond van Postduiven- houders, die vooral ten goede kwamen aan Brederodeduin. Verschillende ver bouwingen en verbeteringen aan accom modatie en uitrusting konden worden, Gefinancierd. Maar ook hier valt het niet mee, ondanks de grote en vele gaven, de begroting sluitend te maken. i Advertentie m^mm met schriftelijke garantie denieuwste ontwerpen ■nu vindt U op onze in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 120 MODELKAMERS BEVERWUK Zondag 11 October Hoog water: 5.18 u. en 17.33 u. Laag water: l.io u. en 13.18 u. Maandag 12 October Hoog water: 5.51 u. en 18.06 u. Laag water: 1,41 u. en 13.49 u. Tijdens een vergadering van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" te Haarlem heeft rector N. de Rooy, die een inleiding hield over het onderwerp „De onvoltooide eeuw", als zijn mening uitgesproken, dat de katholieke politiek en de katholieke vakbonden noodzakelijk moeten zoeken naar nieuwere vor men, welke passen in die structuur, waarnaar de samenleving thans langzaam groeit. Het behoeft geen verlies te zijn afstand te doen van hetgeen door veel strijd is gewonnen, aldus spreker, want daar iê slechts moed voor nodig. Spre kende over de katholieke eenheid, zei hij, dat de oplossing, die momenteel ge zocht wordt, met de enige is. Wel is eenheid in het katholieke kamp noodzake lijk, omdat de katholieke macht nog altijd gelegen is in het aantal. Hij noemde hel uit elkaar gaan van de verschillende richtingen in de katholieke politiek de meest spectaculaire fout, welke ooit gemaakt is. Rector De Rooy, die vooral bekendheid heeft gekregen door zijn mede auteurschap aan het werk „In Vrijheid herboren", toonde gisteravond ook een spreker van formaat te zijn, die op het terrein van de historie der katholieke emancipatie terdege thuis te. Uitgaande van de feitelijke historische gegevens, stelde rector De Rooy vast, dat de Kerk in Nederland vóór het herstel der Hiërarchie was uitgestoten uit de toenmalige nationale samenle ving: de katholieke leer stond onder de publieke verachting. Al is het dan waar, dat de Kerk naar buiten schraalheid en bekrompenheid van opvatting ver toonde, innerlijk had Zij een brandend en levend hart bewaard: Geloof, Hoop en Liefde bleven gezond, tengevolge waarvan de groei naar mannelijke grootheid, welke niet streefde of streeft naar macht, nog minder naar machts overname. De inzet is: door het geloof de wereld te verbeteren. Nadat hij een globaal overzicht had gegeven van de negentiende eeuw, ken merkte rector De Rooy deze eeuw, als een tijdperk, waarin secularisatie van de cultuur en ontdoping van de mens kwalijke realiteiten waren geworden. Doch daarnaast kende deze eeuw een ongeëvenaarde reeks van grote Pausen, onder wie Pius X en Leo XIII, die de moderne levenshouding durfden uit dragen. Ook ons land telde destijds ver schillende figuren van dergelijk formaat, die de volle lichtbundel lieten vallen op de figuur hoe de christen diende te staan tegenover het Modernisme. Sprekend over de sociale en cultu rele lotgevallen van de katholieken in de vorige eeuw, stelde spreker het gemis van sociale visie bij die groep aan de orde, waarvoor de Christelijke Charitas in de plaats werd gebracht. De katholieken meen den daarin een voldoend middel te hebben om het hoofd te kunnen bie den aan de snel opkomende sociale nood Wie wegliep uit de rii der be oefenaars van deze soort leniging, werd als „rood" gekwalificeerd. Doch de mannen, die gekozen hebben worden thans om de goedheid van hun hart en de helderheid van hun verstand allerwege door ons geprezen. Uit hun probeersels is een katholieke sociale wetenschap gegroeid en thans zijn wij zover, dat wij vaaglijk de lijnen kun nen onderkennen "an de polemiek over het nut en de noodzaak van standsorganisaties. Wanneer het kapitalistische stelsel plaats meet maken voor een andere vorm, dan zullen ook de organisaties, welke stoelen op het oude door harde strijd verkregen goed. diehen te ver dwijnen, hetgeen wellicht in de toe komst een crisis tussen de katholieken onderling tengevolge zal hebben. Over de intellectuele standing van de Neder landse katholiek, zei rector De Rooy, dat die niet hoger gegroeid is dan tot een „Mulo-kennis", immers de katho lieken hadden tot het Bisschoppelijk Mandement van 1868 verleerd behoefte te gevoelen voor elke wetenschap. De leidende intellectuele stand, die nog bezig is met het zoeken naar een vas- j dankwoord gesproken tere vorm, is dan toch een creatie van onze emancipatie, welke door de mid denstand is gedragen, geleid enbe taald. Na de pauze belichtte spreker het politiek aspect van de emancipatie. Zonder zich daarover erg druk te ma ken, besprak rector De Rooy het mon sterverbond tussen katholieken en libe ralen van omstreeks 1848, dat geleid heeft tot het herstel van de kerkelijke hiërarchie en de val van Thoriecke, die zich wellicht vertild heeft aan deze voor de katholieken zo belangrijke kwestie. Voorts memoreerde hij de pogingen van Schaepman om te komen tot het oprichten van een centrumpartij. Dat daaraan nooit gestalte is gegeven, is te wijten aan de straffe organisatie van de A.R., onder aanvoering van Kuyper. Overigens zocht Schaepman zijn winst, waar hij deze maar kon vinden; door de kleine kiezers werd hij begrepen, maar niet door de deftige en zwaar wichtige redacties, die van de ene schrik in de andere tuimelden De politieke winst is tussen de jaren 1895'—1920 binnengehaald. Rector De Rooy concludeerde na de periode der dertiger jaren slechts even onder de loupe te hebben genomen dat het land onbestuurbaar is zonder katholie ken, die op hun beurt weer het land on bestuurbaar maken door geen bondge nootschap aan te gaan met andere groe peringen (na 1945 met de socialisten; al eerder met liberalen en christeljjken). Tenslotte zei rector De Rooy, dat het de hoogste tijd wordt, dat dit geslacht, eucharistisch opgevoed, leidende posi ties in de samenleving gaat bekleden. Mr. F. Vorstman, voorziter van „Ge loof en Wetenschap", heeft na de woor den van de inleider, een hartelijk Gistermiddag werd in de Raadhuisstraat 11 in Haarlem-Noord de tweede socië teit voor ouden van dagen geopend. De heer C. Selhorst sprak een inleidend woord. Voor de katholieke bejaarden en ge pensionneerden in Haarlem-Noord was het gisteren een feestelijke dag. In de Raadhuisstraat no. 11 werd namelijk een tweede sociëteit voor katholieke ouden van dagen geopend, welke plechtigheid onder zo grote belangstelling plaats vond, dat de lokaliteit allen maar nau welijks kon bevatten. Niettemin vormde deze massale opkomst voor het bestuur een bijzonder verheugende omstandig heid, zoals ook bleek uit de woorden van de voorzitter, de heer C. Selhorst, die de samenkomst opende met een korte inleiding. Behalve het voltallige bestuur van de Katholieke Bond van Ouden van Dagen was ook pastooor L. Schalke van de St. Liduina parochie aanwezig, in wiens kerk 's morgens door rector A. de Wit. de geestelijk adviseur, een speciale H. Mis was opgedragen in tegenwoordig heid van vele bejaarden. De heer Selhorst wees dan op de vele voordelen, d|ie aan een sociëteit voor ouden van dagen verbonden zijn. Het is zo'n uitstekende gelegenheid om kennis met elkaar te maken en vriendschap te zoeken. De andere sociëteit bevalt zo goed, dat het de grootste moeite kost om die bezoekers om 5 uur buiten de deur te zetten. De heer Selhorst kon digde aan, dat het in, de bedoeling ligt in Februari een bazar in te richten van door leden vervaardigde producten, zoals breigoedleren. Aan pastoor Schalke was de taak om de nieuwe sociëteit voor geopend te verklaren. Met het grootste genoegen had hij gevolg gegeven aan het verzoek van rector de Wit om deze lokaliteit beschikbaar te jstellen Een groot voor deel noemde de pastoor, dat de be- jaaröien zich onder geloofsgenoten meer op. hun gemak voelden. Hij beloofde zelf' oök eens aan -te komen..Trouwens, ik reken mezelf öok tot de bejaarden-, Aüvertentte In de nacht van Donderdag op Vrij dag is in de Aloysius- en Antonius- scholen aan de Molenwerflaan te Heemstede ingebroken. Door de glas- en loodramen in te drukken, hebben de daders zich toegang tot de scholen verschaft. Vermist wordt een klein be drag aan spaargeld, dat toebehoorde aan de kinderen. Gistermiddag werd er bij een woning aan de Koudenhorn aangebeld. Toen I het dochtertje de deur opendeed, stond er 'n man, die zonder 'n woord te zeg- gen naar binnen stapte en de trap op ging. Op de overloop werd hij echter opgewacht door de bewoonster. De man zei tegen haar: „In Uw kamer staat een plant en die zit vol bladluizen. Ik ben een kweker uit Aalsmeer en heb daar een middeltje tegen." Zonder het ant woord van de bewoonster af te wach ten, stapte de man toen de kamer in eri toog aan het werk. Na met een mes je aan de plant het een en ander te hebben gedaan, verzocht hij voor de behandeling f 2,25. Hoewel de bewoon ster hem daartoe helemaal geen op dracht had gegeven heeft zij hem toch maar het bedrag overhandigd, aan gezien zij door het brutale optreden van de man geïntimideerd was. Maar een en ander kwam hem duur te staan, want de 56-jarige Amsterdamse tuin man A.L. werd later oo de dag door de recherche onderhouden. Mocht A.L. zijn optreden in Haarlem willen her halen, dan is de enige remedie hier tegen, dat de bewoners zich niet de kaas van het brood laten eten en ge woon de deur dicht doen. urgemeester Cremers heeft dan eindelijk de knoop doorgehakt en avondvergaderingen van de raad in uitzicht gefteld als de beraadslagingen overschrijden. De psychologische voor delen kunnen de practische in de schaduw stellen, want als de dames en heren 's avonds liever bij de kachel blijven zitten, een spreekbeurt moeten vervullen of een gezellige verjaarpartij in de boordevolle agenda hebben op getekend, zullen zij zich er voor wach ten de debatten per meter te verkopen. Een raad van ja en amen is waardeloos, maar een zwammende raad roept weer stand op en verliest aan respect. Het spijt me voor de vroedschap te moeten constateren, dat in de nieuwe, overi gens niet zozeer gewijzigde, samenstel ling weinig oratorisch talent te be speuren is. De zaken worden met ernst bestudeerd, wat er gezegd wordt heeft vrijwel steeds inhoud, doch de voor dracht is over het algemeen een pro paganda voor het steunen en instand houden van instituten, die het spreken in het openbaar willen verbeteren. Er zijn raaasleden, die hun woordje spre ken met gebogen hoofd en een geluids volume, dat niet verder reikt dan het vloeiblad onder dat hoofd; velen kris talliseren hun gedachten in het elke zin of gedeelte daarvan vermoordende woordje „uh", terwijl ze met hun han den bezig blijven, 'n potlood tienmaal verplaatsen, 'n papiertje pakken en weer neerleggen, het glaasje water op nemen en weer neerzetten. De klassie ke manipulatie met een bril liefst wat opzichtig verraadt de gevorder de, het spreken naar de tribune de ge raffineerde. Ik 'herinner me de voor de oorlog zeer bekende en tijdens de bezetting vermoorde Haarlemse advo caat mr. Van Dam, die tijdens zijn pleidooi of redevoering in de raad strijk en zet 'n doosje lucifers ver knoeide. Als hij uitgesproken was tag op de grond rondom hem 'n paar dozijn in arie of vier stukken gebroken luci ferhoutjes. Had hij' z'n doosje verge- ten maar hij nam zijn maatregelen bijna altijd dan liep zijn betoog in de war. Neen, redenaars telt de raad niet. Wat was de reis van de club van zes sen klaar naar Denemarken niet prach tig geweest om de humor 'n volle kans te geven, 'n Enkele interruptie gaf verademing, na veel opgewonden woorden, zoals mevrouw Scheltema constateerde. U heeft in het verslag niet kunnen lezen, dat de rede van de houtvester Stoffels (waardig lid der V.V.D.-fractie) in de kiem gesmoord werd, omdat een arbeidersafgevaardig de hem toeriep: pas op man, je hebt zelf pas een grote dienstreis naar Joe goslavië gemaakt." En dan de opmer king van de wethouder op de beklaag- denstoel „bij zakenreizen, waarbij ook belastingmaatstaven een dapper woord je meespreken, komen heel wat grotere bedragen te pas dan bij die van de be stuurders ener gemeente". Deze opmer king was gevoelig en raakt ook be paalde gevoeligheden, voortspruitende uit jalouzie. Als u nooit de kans krijgt om uw neus buiten de grenzen te ste ken, prikkelt u ieder verhaal van een ander, zo in de trant van: verleden week vloog ik even nnar Lissabon of mooi congres bijgewoond in Florence, of ik rijd met Piet mee naar Stock- halm om textiel-etalages te bekijken. Och kom, gun die man dat genoegen, dat op den duur veelal niet eens meer een genoegen is: kijk breed, werk met plezier, schep vreugde in uw gezin en bedenk ha, daar vaart weer iets in me van 'n verloren gegane Redemptorist dat er zeer vele mensen zijn, die een dubbeltje voor de bus lenen omdat het stortregent, maar de zon in hun bin nenste nooit laten ondergaan. melkhandelaren, te roemen om hun energie doch niet om hun ei van Co lumbus, pakken de zaak telkens weer verkeerd aan. Ze hadden een perschef moeten benoemen met een flink salaris of de hulp moeten inroepen van de gemeentelijke psycholoog, die dan heus geen studiereis behoeft te maken naar Canada om daar te onderzoeken hoe de melkdistributie functionneert of welke koeien melkpoeder voortbrengen. Het laatste woord is er heus nog niet over gesproken, temeer daar de georgani seerde Haarlemse vrouwen in massa te hulp geroepen zijn. Zij willen de volle maat, een vers eitje en room boter tegen margarineprijs. Maar het laatste woord zullen zij hebben, denkt u ook niet lezers? verklaarde hij onder hilariteit. Weer een nieuw lid, riep een olijkerd uit de bezoekers. Alle dank, olie hem door de heer Selhorst was gebracht, wees de pastoor naar deze terug: aan Uw voor zitter komt alle eer en hulde toe. Tenslotte kreeg de pers van hem nog een harde pil te slikken, toen hij ver klaarde dat de krant onze hedendaagse tijd! te zeer afbrak. Laten we liever oog hebben v<oor het goede in onze tijd, zo besloot hij wat opgewonden. De voorzitter, de heer Selhorst stond toen op en toonde mistroostig de twee spel kaarten, waaruit, behalve de stoe len en tafels, de gehele inventaris nog bestond. Dit is alles, wat we hebben, openbaarde hij. Zijn onthulling vond! spoedig weer klank, want even later werd spontaan een waterketel aangeboden. De geestelijk adviseur, rector A. de Wit, wilde ook een woordje zeggen, al was hij zelf benieuwd wat er komen zou. Ook de bejaarden hebben het volste recht om uit te rusten van het deelne men aan c|e opbouw van de maat schappij. Toch hebben ook de ouden van dagen nog een roeping. Zij kun nen namelijk bideto voor de jeugd die momenteel bij alle moeilijkheden Gods genade zo bitter hard nodig heeft. Zo worden zij in de mogelijk heid gesteld, tot het laatst toe zich nuttig te maken voor het welzijn van de stad en zich op deze wijze van een plaats in de maatschappij te verzeke ren. Hij eindigde met de wens, dat ook c|e nieuwe sociëteit een grote bloei te gemoet zou gaan. De oudjes, van wie velen slechts een staanplaats hebben kunnen bemachtigen, -werden daarnagetracteerd op een kop 'thee" met versnaperingen, "die zij zich goedlieten smaken,. Binnenkort zal ook in de Amsterdam straat een sociëteit voor katholieke ouden van dagen worden geopend. De openingstijden van de 2e sociëteit luiden: Dinsdag en Vrijdag van 2-5 uur. De sociëteit aan de Donkere Begijnhof is geopend Maandag en Donderdag van 2-5 uur. Op 27 October organiseert het be stuur een vrolijke middag in het ge bouw St. Bavo, waarbij enige verrassin gen uit de bus zuilen komen. Donderdag 15 Oct. in het 40 jaar ge leden dat de heer A. J. J. v. Blokland, Saracenenstraat 19, als jongste bediende in dienst trad' bij de firma Kremers, koffie- en theehandel, destijds nog ge vestigd aan de Zijlstraat. Met de jaren is dit bedrijf tot groothandel uitgegroeid en de jubilaris is al jaren als magazijn- chef verantwoordelijk voor het klaar maken van de orders ten benoeve van de cliënten die deze zaak in Haarlem en daarbuiten telt. Het zal de heer v. Blok land, die zijn werk altijd opgewekt en correct heeft verricht, die dag waarlijk niet aan belangstelling ontbreken. eze week nog heeft meer schok kende gebeurtenissen gekend: het nieuwe offensief van de melksaneerders, waarover u zo het een en ander hebt kunnen lezen. Ik blijf er voorlopig liever buiten, maar er moet me toch van het hart, dat de heren van de coöperatie meer kijk heb ben op gestandariseerde koeproducten dan op de kunst der publicatie. Hun plannen zijn te vroeg uitgelekt, zodat de buitenwereld de nieuwe opzet al afroomde vooraleer de coöperatie hem zelf kende. Kijk, die vasthoudende Is de stal ruikende wielrijder, die tussen 5 en 6 uur van zijn werk via de Jansweg de pappot tege moet gaat, zich niet meer als heer in het verkeer gaat gedragen, zullen er nog velen ter plaatse het laatste woord spreken. Het is eenvoudig verschrik kelijk hoe daar op de spitsuren gespot wordt met elk verkeersfatsoen. Met vijf tot zeven man rijdt men daar door elkaar, iedereen heeft haast en ieder een is van mening, dat de weg uit sluitend van hem is. Snellere vervoer middelen krijgen geen kans om vooruit te komen; de fietsers blokkeren het asphalt, wurmen zich tussen auto's met ogenschijnlijk circusbravourtikken tegen bumpers, brengen tegenliggers in de grootste verlegenheid en spotten met hun en andere leven, De verkeers agent, die de enorme drukte halver wege regelt, kan er bijna niet uit komen. Een normale opstelling is niet mogelijk, omdat de toevloed van Haar- lem-Noorders té groot is En als het stopbord omdraait begint de ware chaos. Ga je weg, of ik rijd je weg. Komaan jongens, racen maar, elke mi nuut is kostbaar. Maar die éne minuut heeft levens gevraagd en zal die nog vragen als de banjer in het verkeer niet inziet, dat hij verantwoordelijk heid draagt, hoe lekker de worst ook in de boerenkool thuis suddert. SPAARNEBABBELAAR De Haarlemse recherche heeft terzake van oplichting aangehouden de 39-jarige Haarlemse A. W. k. zij had bij een winkelierster een lang verhaal opgehangen, waarin zij met verve betoogde, dat zij we- duwe was en vier Kinderen had die in een kindertèhuis werden verpleegd, zy beschik te niet over de middelen om haar kinderen die op een Zondag op een etentje zouden komen, het nodige voor te zetten. Voorts had zij verteld, dat zij van haar werkgever een chèque verwachtte. Door dit verhaal be wogen heeft de winkelierster aan de vrouw kruidenierswaren afgegeven ter waarde van ongeveer 6.50. Enkele weken later kwam de vrouw opnieuw bij de winkelierster en vroeg haar toen een bedrag van 60 te leen. omdat nog steeds de chèque van haar werkgever niet was binnengekomen. Ook vertelde zij nog, dat zij in een ziekenhuis was opgenomen, omdat zij geopereerd moest worden aan de blindedarm. De winkelier ster kreeg toen argwaan en heeft de re cherche van een en ander in kennis gesteld. Bij het onderzoek bleek dat het hele ver haal verzonnen was. Ook kwam vast te staan, dat A. K. door middel van valsheid in geschrifte in het bezit wase gekomen van een costuum. De vrouw is ingesloten. Vrijdag 16 October, des avonds om half acht, zullen in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem 16 jubilarissen van de N.Z.H..V.M. worden gehuldigd. Daar na wordt door het radio-revue-ensemble Rens van Dorth de nieuwe show „Alle maal poppenkast'' opgevoerd. De avond wordt besloten met een groot bal. In de voorgaande nacht is in Haarlem- Noord tweemaal ingebroken. Door het inslaan van een ruit heeft men in een woning in de Brederodestraat de tuin deur kunnen openen. In de voor- en ach terkamer werden de kasten opengebro ken en doorzocht. Vermist wordt een bedrag van pl.m. f 10. Vermoedelijk heb ben de daders ook getracht in het na burige huis in te breken, aangezien aan de achterzijde daarvan aan de ramen eveneens sporen van beschadigingen zijn aangetroffen. Omdat men blijkbaar de ramen niet heeft kunnen openen, heeft men zich geen toegang tot de woning kunnen verschaffen. De andere inbraak speelde zich af in een woning aan de Kleverparkweg. Door het openwringen van een dubbele schuifdeur wisten de daders naar binnen te komen en een he mel tVeanemtnen aCi?t pakjes petten Vrijdagmorgen wapperden op het bouwwerk van het complex voor be jaarden aan de Zandvoortselaan te Zand voort de Nederlandse driekleur en de Zandvoortse vlag. Dit vreugdebetoon vond zijn oorzaak in de eerste steen legging. Van het bestuur van de Ned. Centrale voor de huisvesting van bejaar den waren o.a. aanwezig prof. .J. H. Tuntler uit Groningen en .de heren E. Kupers, J. Bommer lid van de Tweede Kamer, E. J. Rondeel en W. Scheerens, secretaris van de Nationale Woningraad. Voorts waren aanwezig burgemeester Van Fenema, wethouder Kerkman, de architect ir. Van Fijen uit Rotterdam e.a. Prof. Tuntler memoreerde hoe de Stichting is tot stand gekomen ter vol doening aan de behoefte aan behoorlijk onderdak voor de bejaarden, wier voor keur niet uitgaat naar een inrichting van een bepaalde godsdienstige of politieke richting. Een tehuis dus, waar mensen van verschillende levensovertuiging als broeder." en zusters te zamen wonen q„r rhèftiöreerde de moöSjlfhëaenweëS aan. de verwezenlijking van. de plannen in de weg stonden en welke, ook dank zij de medewerking van de gemeente Zandvoort, konden worden overwonnen. Burgemeester van Fenema verrichtte daarna de eerste steenlegging. De 48 zelfstandige woningen zullen in het begin van 1954 gereed komen. Het grote tehuis voor bejaarden, hetwelk plaats biedt aan 272 personen en 40 per soneelsleden, zal eerst in het voorjaar van 1955 gereed zijn. Het Zandvoortse complex zal bestuurd worden door een nog op te richten plaatselijke stichting. Advertentie Al degenen, die in de loop van de laatste maanden bij ons informeerden, delen w|j mede, heden voor showdoeleinden te hebben ontvangen de lang verbeide: De wagen is in de komende dagen in onzo showroom aan het HOUTPLEIN te bezicht. Official Ford Dealer. Het eerste jeugdconcert van het sei zoen 1953'54, Vrijdagavond in Haar lems concertzaal gegeven door het Noord-Hollands Philharmonisch orkest onder leiding van Marinus Adam, mag in alle opzichten een succesvolle ou verture genoemd worden. Was daar in de eerste plaats te genieten van uitste kend orkestspel en een niet minder voortreffelijke inleiding door de diri gent Marinus Adam, tweedens moge toch niet onvermeld blijven de grote en intense belangstelling van Haarlems schoolgaande jeugd. Natuurlijk, er blijven nog kleine, en misschien ook nog wel grote wensen. Hoofdzaak is echter dat de beoogde culturele vorming bij deze jeugdcon- certen naar alle waarschijnlijkheid bij de vele. zeer vele jeugdige toehoorders, nu reeds in grote mate haar vruchten afwerpt. Gezien het feit dat alle wer kelijke groei slechts langzaam gaat, mag men over de huidige deelname zeer zeker niet ontevreden zijn. Het avondconcert was totaal uitverkocht, en men had zich genoodzaakt gezien een middagconcert in te lassen, dat ook nog ongeveer een 450-tal bezoekers telde. Moge het bewaarheid worden, hetgeen wethouder D. Geluk in zijn openingswoord als toekomstmuziek schilderde, dat negentig procent dei- schoolgaande jeugd op den duur vaste bezoekers worden dezer jeugdconcer- ten. Als dan eenzelfde percentage van het lerarencorps der scholen een ge lijke belangstelling zouden tonen voor dit zo uiterst belangrijke onderdeel der culturele vorming der jeugd, zouden we van een ideale toestand kunnen spreken. En idealen zijn er immers, om verwezenlijkt te worden! Intussen, we zeiden het hierboven reeds, was het programma van dit con cert uitstekend verzorgd. Marinus Adam had met grote kennis van zaken een programma-samenstelling gekozen, die i in grote lijnen de functie van het or- chestrale apparaat op zijn gunstigst liet uitkomen. Geopend werd met 4 onder delen uit de balletmuziek „Les petits riens" van Mozart, in de bezetting van kamer-orkest. Juweeltjes van muziek, die de jeugdige luisteraars eigenlijk in geen enkel opzicht voor problemen stelde. In tegenstelling met dit eerste stuk, zonder solistische of op de voor grond tredende groepen van instrumen ten, werd als nummer twee van het programma gespeeld het Adagio uit het ballet Prometheus van L. v. Beetho ven, met eén 5-tal solisten. In zijn in leiding tot dit weinig gespeelde werk, wees Marinus Adam erop dat dit eigen lijk geen uitgesproken balletmuziek is. en zich dientengevolge weinig leent voor de dans. Waarschijnlijk waren de vijf solistische instrumenten bedoeld om de Griekse mythologische goden als o.a. Pan (fluit), Bacchus (fagot) etc. te ka rakteriseren. De harpiste Francina Hin- lopen, de cellist Eduard Biele, Marines Ruysink, fluit, Chris Bohlen, clarinet en Stephen Klein, fagot, gaven tezamen met een klein orkest een uiterst ver zorgde weergave van deze prachtige muziek. Tenslotte deed Marinus Adam enige karakteristieke mededelingen over het grote opus „Shéhérazade" van de Russische componist Rimsky-Korsa- koff. Hij wees vooral op het volledige orchestrale apparaat, en belichtte op bijzondere manier de door Rimsky-Kor- sakoff aangewende instrumentatie. Zonder de geïnspireerdheid op het sprookje geheel te verwaarlozen, wees Marinus Adam toch op de eerste plaats op de meer muzikale eigenschappen er van. De uitvoering op zichzelf vormde een eclatant slot aan dit concert. Uit de bijvalsbetuigingen der jeugd bleek on dubbelzinnig hoe één en ander op hoge prijs werd gesteld. Marinus Adam en het orkest hebben vele jeugdige mu ziekminnaars aan zich verplicht, door dit zo succesvolle openings-jeugdcon- eert JAN LAARVELD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2