Nieuwe begroting moet sluiten met tekort van ca. twee millioen Rapport van investeringsplan commissie nog dit jaar te verwachten Een bril? Nieuw reglement voor Haarl. gemeente-ambtenaren Ko van Dijk op volle kracht als Petruchio Groeiende belangstelling voor „Leonidas att enburg De financiële toestand der gemeente Haarlem JOVIALE KOOPMAN HAD LAST VAN ZENUWEN •-reparatie H. J. Maertens N. V. Alles voorAdriaan Schipper in Haven verdronken Hoe spelen de R.K. clubs? Ophoging van „Sinnevelt" ONDERHOUD MET WETH. BAKKER Haarlemse politierechter FE»ERNAi\iVl NATUURLIJK» GUEN NACH1 ZONDER MATRAS! 11000.- Jongetje speelt met vuur aerdenhout Feesttoneel bij de Haarlemse K.A.B. Dit jaar zal crediet gevraagd worden DINSDAG 13 OCTOBER 1953 PAGINA 2 Investeringsplan Bejaardenhuis in Bentveld Burgerlijke Stand De laatste klant Doe mee en verdien SPORT COLBERTS 38 FAHTAL0NS Betrouwbare GETEMDE FEEKS IN STADSSCHOUWBURG VOLLEYBAL IN HAARLEM Brandje bijtijds gesmoord Jubilaris bij de N.S. Jeugd-contact-avond Kinder-kermis Aanrander gegrepen HEEMSTEDE Jaarvergadering District Haarlem Kon. Ned. Biljartbond Zeer goede opvoering van „Het Witte Legioen" ur.Lr<% Programma orgelbespeling Nu het jaar alweer bijna ten einde loopt zullen verschillende provincies en gemeenten in navolging van het altijd haantje de voorste zijnde Rijk hun begrotingen voor 1954 bekend maken. Verleden jaar ontvingen de Haarlemse raadsleden het document van cijfers in de eerste helft van November. En tijdens een onderhoud, dat wij met de wethouder van Financiën de heer W. C. Bakker mochten hebben, is ons gebleken, dat er ernstig naar gestreefd wordt de begroting ook ditmaal in dezelfde tijd te laten verschijnen. Dat wil zeggen, dat de wethouder thans een uitermate drukke tijd beleeft, waarbij het confereren en het cijferen soms tot in de late uren doorgaan. Hoe het eindcijfer voor 1954 er uit zal zien is nu nog niet te bepalen, maar als vast staand kan reeds worden aangenomen, dat het tekort de twee millioen te boven zal gaan, ongeacht de komende loonronde. Verleden jaar bedroeg het na verschillende wijzigingen ruim 1 millioen. De voornaamste oorzaken voor dit gestegen tekort schuilen voor het grootste deel in de sectie onderwijs en m openbare werken, omdat B. en W. van mening zijn, dat op de laatst genoemde dienst niet beknot mag worden. Toch moet men zich niet blindsta ren op deze ogenschijnlijk slechte fi nanciële positie van de gemeente Haarlem. Er is namelijk een grote reserve, die het tekort zou kunnen dekken, maar het gebruiken daarvan zou wel zeer onvoorzichtig zijn. Die reserves zijn bedoeld voor bijzonde re tijden, waarbij speciaal gedacht wordt aan werkverruiming bij in de komende jaren eventueel opdoemen de werkloosheid. Om een voorbeeld te noemen: er wordt naar gestreefd om het rioleringsplan over vijf jaar klaar te hebben. Inclusief de zuive ringsinstallatie aan het Spaarne is daarmede nog 14 millioen gulden ge moeid. De bouw van een nieuw ziekenhuis zou ook uit deze reserve gefinancierd moeten worden en zo zijn er meer ob jecten. De heer Bakker noemde dan ook de financiële positie gezond en wanneer hij door de geprojecteerde twee millioen tekort ongezond zou lij ken, dan liggen de uitsluitende oorza ken daarvan in de nog steeds verkeerde financiële verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten. De inkomsten bedragen 190 procent van voor de oor log, terwijl de uitgaven ten minste op 230 procent gesteld moeten worden, maar voor Openbare Werken op ruim 350 procent. De in te halen achterstand komt in Jre duurste tijd, want men weet, dpf er eerst gebrek aan materi aal was, dat daarna de investerings-be- perkingen kwamen, het kapitaalgebrek etc. De Wethouder liet ons een interes sant staatje zien, dat voor cijferpuzze- laars veelzeggend is. Het nationaal in komen bedroeg in 1939 ongeveer 5 'i milliard. Stellen wij dit op 100%, dan zien wij, dat dit inkomen in 1952 steeg tot 20 milliard of 364%. De uitgaven van de gezamenlijke gemeenten bedroe gen in 1939 totaal 818 millioen of 100%, in 1948 1.231.000 of 150%, in 1953 zal dit op ong. 200% liggen. Voor Haar lem gelden de volgende getallen: in 1940 uitgaven 11.300.000 of 100%, in 1953 bijna het dubbele (met een tekort van bijna een millioen of minder dan 200%). Hieruit volgt dat het Rijk de gemeen ten nog steeds belangrijk tekort doet. Anderzijds hebben de gemeen en over de voorafgaande jaren meevallers uit 's Rijks kas gekregen. Zo sloot de Haar lemse gemeenterekening over 1949 met een batig saldo van f 767.000 en over 1950 met f 1.670.000. In 1951 kon zelfs op de begroting een bedrag van f 320.000 aan de reserve worden toegevoegd. Deze meevallers ontstonden door hogere belastingopbrengsten en daar mede corresponderende hogere uitke ringen aan de gemeente. De onderne mingsbelasting was daarvan de groot ste kluif, waarin tevens een beetje muziek zat. Extra baten uit hoofde daarvan zijn echter met ingang van het volgend jaar niet meer te verwachten, omdat de uitkering van deze be lasting voor de komende jaren is vastgesteld op grond van de laatste afrekening (deze belasting toch is afgeschaft). Voor onze stad is deze uitkering gefixeerd op f 2.657.000. De reserve voor extra-uitkering is in het algemeen echter te klein en daarom moet het percentage van storting in het gemeentefonds hoger gesteld wor den. Daarover zal het parlement zijn oordeel moeten uitspreken. Buitenspo rig is het tekort van Haarlem niet, wanneer men bedenkt, dat Utrecht met 190.000 inwoners dit jaar een tekort had van 2'A millioen gulden en Haar lem met 165.000 inwoners van 1 mil lioen. Wij vroegen de wethouder hoe het in het komende jaar zal gaan met de uitvoering van Openbare Werken, waar bij het bijna duizelt van de millioenen- objecten, die op het verlanglijstje staan. Drie jaar geleden werd een lijst samengesteld van urgente, minder ur- f:ente en zeer gewenste werken. Dit ijstje is zo goed als geheel afgewerkt met als sluitstuk de bouw van een nieuw administratiegebouw voor de dienst Hout en Plantsoenen en van de brug nabij de Orionweg over de Delft. De Prinsenbrug, welke het industrie terrein gemakkelijker bereidbaar moet doen zijn, is nog niet aanbesteed. Wethouder Bakker hoopt nog voor de behandeling van de begroting met een investeringsplan van Openbare Werken te komen voor vijf jaar en zo veel jaar later. Daartoe is een amb telijke investeringscommissie samen gesteld, die bestaat uit hoofden van takken van dienst, directeuren van ge meentebedrijven en enkele financiële en economische experts. Wanneer dit millioenenlijstje er is, zal de minister beter duidelijk gemaakt kunnen worden, dat de Rijks-uitkeringen uit het ge meentefonds hoger moeten worden. Het gaat eenmaal niet aan om een groeiende gemeente als Haarlem met een door voornamelijk door de oorlog en na de oorlog ontstane achterstand in grote werken te laten inslapen. Wij denken aan het nieuwe politiebureau, de slechte behuizing van Openbare Werken, de ziekenhuiskwestie etc. Wat er dus in 1954 zal worden uitgevoerd kan thans nog niet gezegd worden, maar de gelden voor aflossing en ren ten van grote kapitaalswerken zullen, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, weer gefixeerd worden in de post „on voorziene uitgaven". Aan de hand van het rapport van de investeringscommis sie zal de raad dan kunnen uitmaken welke behoeften het dringendst voor ziening vragen. Zo is de bouw van een nieuw poli tiebureau bijvoorbeeld veel minder urgent dan een jaar geleden. Toen moesten de gebouwen van de Druk kerij de Spaarnestad aan het Nas- sauplein leegkomen en een nieuw gebouw op korte termijn werd de enige oplossing genoemd. Intussen heeft de politie een goed onderdak gekregen in het Florapark en de bouw zou dus alleen urgent kunnen zijn, om concentratie van alle politie diensten mogelijk te maken. Het kan dus best zijh, dat een nieuw hoofdge bouw voor de eerste vijf jaren min der urgent geacht wordt dan een ander object. W(j hebben geen sombere wethouder van financiën in zijn kamer in het oude stadhuis aangetroffen. Wel een strijdbare financier met een open oog voor de Haarlemse behoeften en ver langens. Dat neemt echter niet weg, dat hem ook de voorzichtigheid, welke eigen moet zijn aan een penningmees ter, ook van een grote stad, als leidraad dient. Advertentie Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen E«n particuliere instelling, de A. G. Bo- daan Stichting, heeft plannen om te komen tot de bouw van een bejaardentehuis in de buurtschap Bentveld. Een beletsel tot de verwezenlijking van deze plannen is, dat het daarvoor uitge kozen terrein, gelegen aan de zuidzijde van de Zandvoortselaan tussen de geprojecteer de bebouwing in het wederopbouwplan Bentveld en het terrein van de Amster damse waterleiding, de bestemming heeft van duinterrein en plantsoen. Een wijzi ging van het uitbreidingsplan is derhalve nodig om dit beletsel uit de weg te rui men. De raad wordt voorgesteld daartoe door te gaan. met dien verstande dat het ter rein van het bejaardenhuis onmiddellijk aansluit aan de villabebouwing te Bentveld. Op die wijze zal een gaver geheel en een betere afsluiting van de bebouwde kern van de buurtschap Bentveld worden ver kregen. GEBOREN: M A. HeuvelBax z; C. J M. Kemper—Hoenderdos z: B. Bijl— Reijnecke z: A. G. van den EijkelVan Schaik z; W. J. E. ElskampDe Graaf z; T. HoutsmaTwijnstra z; H. J. van Balgooi—Steenhorst z; K. M. Walgien— an den Brom d: M. E. van Ommeren Ferree d; W. C. G. M Ruiter—Dekkers d; T. D. Catsburg— Ri.jneveld d- C. van den Berg—Dubbelman d; A. Sieval— Krul d: M. M Mar. hand—Horn d; K. KlerkJans d; A A. van de Vlag—Kees maat d; S V RidderplantLibïee d. OVER! F DEN: H J. Vermeel, 72 j.. Zomerka. o: L. Kuntze 68 j.. Nieuwe Raamstraat- M. Fluister- Arends, 81 j., Van Oosten de Bruijnstraat; C. Vriesman. Het humoristische tintje, waardoor een politierechterzitting meestal ge kleurd wordt, vertoonde gistermorgen in de Haarlemse Rechtszaal weer tal van boeiende schakeringen. Enkele in 't oog springende zaakjes in de bonte rij van kleine delicten willen wij cte lezer niet onthouden. Daar was dan de heer C.B.. een joviale koopman met een duidelijke voorkeur voor brede armgebaren. Hij werd beticht van valsheid' in geschrifte. Op een avond had hij zijn liefde voor Schieólams lekkernij te zeer aan de dag gelegd, was zonder bedenken achter het stuur van zijn wagen geklommen en met een matig vaartje weggereden. Aan de gang van de auto was echter te zien, dat er binnenin iets aan het handje was, weshalve tot stoppen werd ge maand en men de automobilist voor een verhoor naar het politiebureau leidde. Men vroeg hem toen onder meer zijn rijbewijs te laten zien. Nerveus tastte B. zijn zakken af zonder echter aan het verzoek te kunnen voldoen. De verbali sant zou toch wel graag de beschikking hebben over de gegevens, die in het bewijs stonden vermeld. Wat te doen? De volgende morgen begaf B. zicb naar de griffie en informeerde daar naar hetgeen allemaal op zijn rijbewijs stond aangetekend. De behulpzame commies wees zijn cliënt op de mogelijkheid een formulier in te vullen, na waarmerking waarvan een duplicaat-rijbewijs kon verstrekt worden Nu, daar voelde de koopman wel iets voor en grif onder - lekende hij het hem toegeschoven biljet. Tenminste één passage in het papier was echter aan zijn aandacht ontsnapt, reden waarom men in Amsterdam, waar heen het formulier inmiddels was ver zonden, vreemd opkeek en B. opnieuw in de kraag greep. In het biljet, dat de koopman zo gretig had ontdertekend, kwam namelijk een in vrij ingewikkelde bewoordingen ge stelde voorwaarde voor, die behelsde, dat ter verkrijging van een duplicaat- bewijs het oorspronkelijke rijbewijs niet mocht zijn ingetrokken op groncilen, waarvan een gerechtelijke vervolging kon worden ingesteld. De lezer weet nu, dat de koopman aan deze conditie niet geheel voldeed. En het excuus, dat hij gistermorgen ter verdediging naar voren bracht, klonk niet bijster overtuigende ik was op het moment dat ik het formulier invulde, nogal nerveus en dan beginnen alle letters voor mijn ogen te draaien. Ja, als we daar rekening mee zouden houden, dan zou de helft van het aan tal verdachten, diat terzake van valsheid in geschrifte terecht staat, zonder meer kunnen worden weggestuurd, zei de politierechter, mr. Petersen De eis van 30. bracht mr. Peterens terug tot 20. De economische politierechter mr. J. A. Bletz, kreeg gistermorgen bezoek van een opgeruimde melkboer, die de zaak van zijn zoon. een i9-jarige M. T S.er, zou bepleiten. Aangezien deze edele taaie officieel slechts toegestaan is aan de dlaartoe bevoegde raadsman, werd de vader, wiens zoon bij verstek werd veroordeeld, als niet aanwezig be schouwd. Dat nam echter niet weg, diat de man diverse attributen, die een ad vocaat pleegt te hanteren, op de daar voor bestemde tafel deponeerde, en met flair de wandlaad van zijn zoon begon te verdedigen, nog vóór de officier aan zijn requisitoir toe was. Maar het ging allemaal wat gemoedelijk, zodat niet zo nauw gekeken werd. Men moet dan weten, dat melk uit de bus niet met een schep in de melkpan van de huis vrouw mag worden gegoten; dit dient te geschieden door middel van de kraan onderaan de melkbus- De zoon van cje vaardige pleiter wa? op een goede dag bezig zijn klanten huis aan huis van melk te voorzien, toen hij bemerkte dat een der melkbussen leeg raakte. Nu bezat de tweede bus, die hij op zijn wagen meevoerde, geen kraan Om niet in strijd te komen met artikel 26 van het melkbesluit 1929 had de jongeman dlus niets anders behoeven doen dan fluks deze bus, die geheel ge vuld was, ter hand te vatten en kwiek over te gieten in het ledige exemplaar, dat zich wel in het bezit van een kraan mocht verheugen. Maar och, het was de laatste klant en om voor olie ene nu nog zo'n poespas te maken Het is te begrijpen, dat hij, kort en goed, een schep opdiepte en zo de melk van eigenaar deed veranderen. Hij trof het bepaald niet, toen net op dat ogen blik zijn, verbalisant met getrokken vul pen naclerde. Het beginsel „tout savoir, e'est tout pardonner" wordt door Vrou we Justitia niet gehuldigd, zoals ook bleek uit de eis van de officier, mr Wiarda. Hij vorderde een gelboete van 10. Orncüat de zoon er niet was, kreeg hij, evenmin als de vacler trouwens, het laatste woord en wees mr. Bletz on middellijk vonnis conform ce eis. Het dringende beroep van de waarnemende raadsman op het vaderhart van de edel achtbare heren had blijkbaar op beiden dezelfde uitwerking teweeg gebracht. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers f 12.50, 2-pers. f 15.- is dit goed/ Rl%aar dc advertenties Nr t/m 19 jeze serie elke Diasdag en Vri)- d,g in dït blad. Alle adrertent,es a.,n steeds in onae etalages tebea.cht.gen BIOSCOPEN: Rembrandt: „De man met de wassen beelden" (geprolongeerd). Tijden: 2, 4.15, 7 er. 9.15 uur. Boven 18 jaar. Palace: „De misstap van dr. Talbot". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo" (geprolongeerd), a. j. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdagavond alléén 8 uur. Lido: „Vrouwenpolitie". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vergeten levens". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Dinsdag 13 October Stadsschouwburg: Italiaanse Opera in: „Butterfly". Minerva: De Rotterdamse Comedie, 20 u. in: „Moord bij open doek", 20.15 uur (HeemsteedSe Kunstkring). Woensdag 14 October Concertgebouw: Orgelbespeling door George Robert, 1516 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" (Nederl. Jeugd Gemeenschap) 14.30 en 20 u. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, eretentoonstelling van werken door de schil der G. Rober (tot 17 October). Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming t/m 21 October. Het Huis van Looy: 4e Jaarlijkse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg. Ere tentoonstelling George Rober. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 10—12 en 24 uur. B en W van Haarlem hebben thans een ontwerp gereed gemaakt voor een nieuw ambtenarenreglement, waarin de artikelen van het oude reglement scher per geformuleerd worden, sommige ge schrapt zijn en zo nodig nieuwe zjjn toegevoegd. Zo is thans vervallen de bevoegdheid! van hoofefcn van dienst tot aanstelling van ambtenaren, zulks in overeenstemming met de sedert jaren gevolgde praktijk. De ambtenaren worden dus door de ge meenteraad door B en W aangesteld om in dienst van de gemeente met een vol ledige dagtaak bezolofigd werkzaam te zijn. Vervallen is eveneens de eis van voldoende bekwaamheid, daar het vol doen aan deze eis vanzelfsprekend is o mte passen in een geschreven regeling. Ook is d(e uitsluiting van 40 jarigen vervallen; deze bepaling is verouderd en dekt de praktijk reeds lang niet meer. De bepaling, dat de ambtenaar ver plicht is in de gemeente te wonen, blijft gehanhaafeü. Nieuw is echter, dat B en W, indien de belangen van de dienst zulks vordert, hen kunnen verplichten in een aan te wijzen deel van de ge meente te wonen dan wel binnen een bepaalde afstand van de plaats, waar hij zijn werkzaamheden heeft te ver richten Indien de ambtenaar in het belang van de dienst verplicht wordt te ver huizen ontvangt hij een door B en W te bepalen billijke vergoeding in de kos ten. Deze vergoeding wordt beperkt tot de werkelijke, met in achtneming van redelijke zuinigheid, gemaakte kosten en zal een bedrag, gelijk aan 10% van de jaarlijkse bezoldiging niet overschrij den. Nieuw is ook het artikel, waarin de ambtenaar recht wordt gegeven °P ver goeding wegens reis- en verblijfkosten terzake van dienstreizen. Verder wordt de ambtenaar verplicht tot geheimhouding van hetgeen hem in zijn ambt bekend wordt voorzover die geheimhouding uit de aard der zaak volgt of hem uitdrukkelijk is opgelegd. Die verplichting bestaat niet tegenover hen aan wie de ambtenaar onmiddellijk of middellijk ondergeschikt is. Ook wordt hij nu verplicht tijdens zijn dienstvervulling de voor hem voor geschreven dienstkleding en onderschei dingstekenen te dragen, hetgeen buiten de dienst verboden is. Het is de ambtenaar voorts verboden gedurende de werktijd alcoholhoudende uaqqaq aj qaiz fiq 'uaqinjqaq af uaquejp of in dienstlokalen op op dienstterreinen te bewaren. Hij mag natuurlijk ook niet „onder invloed" op zijn werk verschij nen. B. en W. kunnen de ambtenaar ver plichten een bijzondere vakopleiding of enig ander onderwijs te volgen. De daar aan verbonden kosten komen ten laste van de gemeente. Bij de vergoedingsregeling voor over werk hebben B. en W. gemeend de uit sluiting van de ambtenaren op jaarloon van elke aanspraak op overwerkvergoe ding te moeten laten vervallen. De prac- tijk van de laatste jaren heeft deze uit sluiting als een belemmering doen ge voelen om niet te spreken van een dis criminatie van de overige ambtenaren. Indien naar het oordeel van B. en W. het belang van de dienst het onvermij- Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Telkens wanneer men „De Getemde Feeks" ziet van William Shakespeare, ont dekt men andere aspecten en telkens ver schijnt de feeks in een andere gedaante: in die van Fie Carelsen, van Elisabeth An dersen en gisteren in de Stadsschouwburg van Ellen de Thouars. Zo hebben velen ook verschillende interpretaties van Petruchio, de edelman uit Verona, vrijer van Kaatje. Maar wel zelden zal men zo'n onstuimige, lawaaierige en zwepende vrijer gezien heb ben als Ko van Dijk, de held van Othella, die nu alle banden kon verbreken, de waardigheid kon laten varen, en voluit, met zijn forse gestalte, zware stem en beweeg lijkheid de bravour-figuur van de edelman uitleven. Zo nu en dan hield men zijn hart vast, maar acteur van formaat als hij is, wist hij juist op tijd circus-allures te laten va ren en terug te treden op het klassieke pad. Hij beheerste de voorstelling als de temmer, maar Ellen de Thouars gaf hem flink kamp. Haar temperament vond in deze rol ook volop voedsel en toen zij de onderdanige vrouw geworden was, die de zon de maan noemt, omdat haar echtgenoot dit zegt, ver loor haar spel aan overtuiging. Frits van Dijk was als Grumio, de knecht van de woesteling, een zuivere Shakespea- riaanse figuur, in mimiek, plastiek en into- 89 j Wes Haaestraat Both.vslraa Kan An nasi raai 31 J„ K1 ui: 2c Theems.- a Tv/ijnderslaan. Oasthuijveft itpark B A Jansen, M VHP W. A Kimman. 75 j.. 67 j.. Generaal Absoude. 3 d. te. 66 V. Korte rigelaai Veldt, i Franse. 83 j., Willemsen. 1 d„ Boesaard, 34 j., Gisterochtend werd de bewoonster van een huis aan het Klem Heiligland wakker, door een sterke brandlucht. Op hetzelfde ogenblik kwam haar 5K-jarig zoontje de slaapkamer binnen en ver klaarde, dat kindertjes met lucifers nadden gespeeld. Niet de kindertjes, maar het zoontje zelf had met lucifers gespeeld en daar bij een paar oude kranten, die in de nabijheid van de overgordijnen in de huiskamer lagen, aangestoken. De vlam men van de biandende kranten staken daarop de gordijnen en de vitrages In brand, waardoor verder het behang werd aangetast. Toen de hele boel orandde achtte het zoontje de tijd ge- .tomen om zijn moeder eens te gaan waar schuwen. Inmiddeis was het vuur al door enkele voorbijgangers ontdekt, die direct de brandweer hadden gewaar schuwd Deze wist rriet een paar emmers water de brand te blussen. De gordijnen waren toen al verloren Wie kent in katholieke kringen niet de naan„L eonidas"? Deze bekende gymnastiekvereniging is ook buiten ka tholieke kringen zeer bekend en telt thans reeds ongeveer vierhonderd leclen. Heeds in het jaar 1924 werd de vereni ging opgericht, zodat in het komende jaar het dertigjarig bestaan der vereni ging gevierd zal ioorden. Deze gymnas tiekvereniging heeft ook een handbalaf deling en sedert korte tyd een volley- balafdeling, welke onderafdelingen een afzonderlijk bestuur hebben, doch ver antwoording verschuldigd zijn aan het hoofdbestuur. De handbalafdeling van Leonidas telt thans ongeveer 100 leden en neemt be halve met een aantal senioren-elftallen ook nog met enige junioren-teams aan de competitie deel. De jongste onderafdeling, volleybal, is eerst op 21 April 1952 opgericht op verzoek van de N.K.S., terwijl daar naast en vooral de heren H. v. d. Valk en C. van Nieuwland zich voor de op richting van deze onderafdeling hebben ingespannen. Hoewel de financiële po sitie der afdeling in de beginperiode vele zorgen baarde, is men deze zorgen- periode thans gelukkig te boven, dank zij de grote toename van nieuwe leden. Oorspronkelijk werd in October 1952 officieel begonnen met de beoefening van de volleybalsport, want toen nam men voor het eerst met twee dames- en één herenteam deel aan de competitie, van de NeVoBo, afdeling Haarlem. Thans telt de vereniging ongeveer veer tig leden en neemt aan de competitie deel met twee heren- en één dames team. Vooral de laatste weken is de toename van nieuwe leden bij zon dei- groot, hoewel men uiteraard over vele ongeoefende leden beschikt. De successen van deze jonge afdeling zijn vanzelfsprekend nog niet groot, hoewel het vorige seizoen promotie naar de 2e klasse op het laatste nippertje verloren ging ten gunste van de vereniging Sant poort. Het herenteam van Leonidas nam in 1952 en 1953 met succes deel aan het tournooi van HBC, want in beide fpur- nooien werd een eerste prijs behaald. Eveneens werd op 28 en 29 Augustus 1.1. te Wassenaar deelgenomen aan de Katholieke districtskampioenschappen, echter zonder succes. De heer A. Heerkens bracht de leden van Leonidas de eerste beginselen van de volleybalsport bij, doch was niet in staat deze training te blijven verzorgen. Thans wordt iedere Maandagavond in de Bavoschool aan de Westergracht ge oefend onder leiding van de bekende HVS-speler F. Boukes. Deze training werpt reeds vruchten af, want de allereerste competitie-wed strijd van de heren eindigde in een overtuigende overwinning en ongetwij feld zal men oroberen nu dit jaar pro motie naar de tweede klasse te bewerk stelligen. Nog steeds bestaat er gelegenheid zich als lid van deze volleybalvereni ging op te geven, waarvoor men zich kan wenden tot het secretariaat: de heek M. van Gemert, Harmenjansweg 11 te Haarlem-Oost. natie. Daarbij pasten zich voortreffelijk aan Johan Fiolet als de oude vrijer, Lucas Wensing als de rijke koopman Baptista en Bob Verstraete, de levendige knecht van Lucentio, die door Ben Aerden met te wei nig esprit werd voorgedragen, Andrea Dom burg was tenslotte een allerliefste onschul dige Bianca. Wat men gisteravond met Chris Baay voorhad (hij speelde het kleine rolletje van de man, de zich voor Vincentio uitgaf), moeten wij maar gissen. Hij haperde, kon er moelij k meer in komen en kreeg na de voorstelling als enige een- bos bloemen. Het publiek had daar kennelijk pleizier in. Alle hulde voor het décor van Wim Ves- seur, dat kleurrijk was en tot allerhande korte changementen gelegenheid gaf. Een vrolijke en fèestelijke vertoning van het Rotterdams Toneel, onder regie van Albert van Dalsum, een oersterke, met de zweep knallende Ko van Dijk en de prettige vertaling van Onno van den Berg. v. W. Vandaag herdenkt de heer L. J. Kuy- len de dag, waarop hij 40 jaar geleden bij de Ned, Spoorwegen in dienst trad. Hij is momenteel als stoffeerder werk zaam in de centrale werkplaats. Na door de chef van de centrale werkplaats, ir- Berdenis van Berlekom, van .wie hiJ dd gebruikelijke gratificatie ontying, te zijn gelukgewenst, wachtte de jubilaris ae huldiging door baas en collega s hij kreeg een vulpen en een bloemstuk. Hij zal nog officieel bij de directie van ab Ned. Spoorwegen in Utrecht worden ontvangen. Donderdag a.s. om 8.30 uur is er een contactavond voor de jeugd boven de 17 jaar in Rest. Boekenrode. De bekende tenor Han Lefèvre is bereid gevonden om met begeleiding van zijn echtgenote enige lie deren te zingen. De verdere avond zal gezellig worden doorgebracht. Men wordt verzocht om half negen aanwezig te zijn. Aanmelden bij de heer J. Wennink, Lorentzkade 73. Haarlem. A.s. Zaterdag- en Zondagmiddag worden er spelen en wedstrijden gehouden voor kinderen in en rond het Jeugdhuis aan de Sparrenlaan. Deze zijn georganiseerd door de Gidsen en Verkenners. Iedereen is wel kom. Zondagmiddag zal er bij goed weer een volleybaldemonstratie plaats hebben. Heiae avonden om Q/ uur een programma aoor de jeugd voor ouders en belangstellenden, en tot slot een reprise van de film „tiet Geheim van Strandpaal 67" met opnamen uit de omgeving. Ook staat een kleurenfilm over Aerdenhout op het program. De toe gang is gratis. Op grond van het door het slachtof fertje verstrekte signalement is het de politie van Velsen gelukt de hand te leggen op de man, die Dinsdagmiddag op het Kerkpad te Santpoort een meis je heeft lastig gevallen. De dader, een 17-jarige electriciën uit Haarlem, werd bij de Nijverheidsschool te Velsen door de recherche aangehouden. Bij onder zoek is gebleken, dat deaanranding niet van ernstige aard is geweest. delijk maakt, dat de vacantie of het aangesloten gedeelte daarvan wordt ge noten in de maanden October tot en met April kan de duur van de in dat tijdvak verleende vacantie met een derde wor den verlengd. Uit het nieuwe ontwerp reglement hebben wij hierboven slechts enkele punten gelicht. Uiteraard hebben nog andere artikelen een belangrijke wijzi ging ondergaan, niet in het minst, die, welke de aanspraken en verplichtingen in geval van ziekten regelen, of bepa lingen bevatten betreffende disciplinaire straffen, schorsing en ontslag. Voorts is er ook een nieuw ontwerp reglement tot stand gekomen betreffen de arbeidscontractanten, een ontwerp verordening tot regeling van de geval len, waarin en de wijze waarop overleg wordt gepleegd met organisaties van overheidspersoneel, en tenslotte een ont werp verordening betreffende het ver lenen van wachtgeld aan ambtenaren in dienst van de gemeente Haarlem. De feestavonden van de Haarlemse KAB staan dit jaar in het teken van on vervalst patronaatstoneel. Dat wil in dit geval geenszins zeggen, dat de voorstel ling van „Alles voor Adriaan", welke wij gisteravond in gebouw Sint Bavo bijwoonden, voor ons niets betekend heeft. Zij voerde ons namelijk terug naar de gezellige dagen van weleer, toen onder primitieve omstandigheden onze katholieke verenigingsdilettanten de zaal vrolijk op stelten konden zetten; zo zelfs, dat de lach niet wegstierf, wan neer tussen de komische scènes door een brok tragiek ten beste werd gegeven. Wij mogen dat genre toch wel, maar wij kunnen het toch niemand kwalijk nemen, dat hij een pleizierige hinnik laat horen, als 'een vaderlijke komiek met trillende stem zijn zoon een vaar wel toeroept met een ontroerend: dag zoon. Dat was dan gisteravond het ge val, toen „De spelers van Sint Frans" o.ider de levendige regie van Frans Em merik naar wie de groep overigens n'et vernoemd is met veel vertoon „Alles voor Adriaan" ten tonele brach ten. Het ontbrak de groep niet aan en thousiasme, het viel pns op, hoe het me rendeel van de spelers zich een groot gemak van bewegen heeft verworven en hoe veler prestaties boven de mid delmaat liggen. Doch regisseur en spe lers moesten de consequenties nemen van deze „comedie van vaderliefde en ijdelheid" en lijdelijk goedvinden, dat de tragiek door de klucht werd wegge spoeld. De mensen op het toneel speel den er op, dat de mensen in de zaal zouden lachen, en daarin zijn zij volle dig geslaagd. Die verloren tragiek neemt men maar op de koop toe; dat doet men ook met enkele niet-gelukkige vondsten, die de schrijver op zijn naam heeft staan. Frans van Emmerik beschikte over flinke krachten, die het met hun ma niertjes wel zouden doen. Jan Haver als de veehandelaar en Theo Visser als de slager hadden daarbij het voornaam ste woord en zij deden dat met veel overtuiging. Johan v. d. Tas maakte van de dokter niet altijd een acceptabele li - guur; 'Jan Kaptein toonde zich stukken beter als wethouder dan als vertegen woordiger. De veehandelaarsvroüw kreeg een uitmuntende creatie van Ans van Nieuwland en de verrassing voor ons was het ontwapenende spel van Jo ke Hoogland. Met charme en zonder opdringerigheid zette zij een verliefd en prettig meisje tussen al die kluchtigheid. De overigen deden al evenzeer hun best, niet in het minst Frans van Emmerik zelf, die weer eens bewees, dat hii nog steeds van de tongriem is gesneden. Mede overigens door zijn regie heeft de Haarlemse KAB 'n echte feestavond beleefd, en wij een allerplezierigste herinnering aan het gedegen patronaat. W. H. Zaterdagavond bracht de 21-jarige schip per A. K., die met zijn schip in de Haven lag, een bezoek aan zijn oom, wiens schip naast het zijne was bevestigd. Te half een des nachts maakte de bezoeker daaraan ee einde en wenste zijn familie welteruste zich naar zijn eigen boot te begeven. Wat daarna gebeurd is, zal £eLa\tljdf geheim blijven, doch A. K. s 3 P deze boot of op zijn eigen s P ts gestruikeld te Zijn met da' hlJ in de Haven viel en op jammerlijke wijze VEem? Maandagmorgen kreeg de politie bericht dat A- K. vermist werd en na an derhalf uur te hebben gedregd, werd het etoffelilk overschot van de man opgehaald. Aangenomen moet worden, dat het slacht offer niet kon zwemmen, want dan had hij zich zeker weten te redden. Maandagavond had in Hotel Brinkman te Haarlem de jaarvergadering plfa*fh het district Haarlem Kon. Ned. BBJo waarvoor een zeer grote belangstelling bleek te zijn. de vi Na het openingswoord van k voorzitter, de heer H. v. d. Berg^ kwamen de jaarverslagen aan de 01 district bleek, dat de activiteit van net district Haarlem buitengewoon en van wedstrijden werden gesp eroeienrt biljart- cnort ™s Zich in een groeiende belang stelling van alle kanten verheugen. Het financieel beleid van,, Penningmeester, dat een klein battt TeSUltaat had' WDe aftrederfde "bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen en In de nlaats van de heer H. Meyer, die zich niet herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer F Kunst. De heren H. v. d. Toorren en W v. d. Berg werden benoemd als afgevaar digden naar de algemene vergadering. Na een zeer drukke en in prettige sfeer gehouden rondvraag, waar verschillende plannen werden ontworpen om het aan zien van deze sport nog meer te verhogen, werd deze zeer geslaagde vergadering ge sloten. De Katholieke Vrije Toneelgroep gaf Maandagavond voor een flink bezette Mi- nervazaal een zeer goede opvoering van het toneelspel „Het Witte Legioen" van Maarten van Vucht, waarover de laatste weken in de kringen van het amateurto neel in verband met de erltiek die daarop is uitgeoefend, zo een en ander te doen is geweest. Wat het stuk betreft, dat in de na-oor- logse periode speelt, toen Indië voor Ne derland verloren was, mag worden op gemerkt, dat het eerste bedrijf veelbelo vend is, maar dat in het tweede en derde bedrijf de schrijver vermoedelijk met zijn eigen geesteskind geen raad heeft geweten „K.V.T." heeft een uitstekende opvoering van dit spel gegeven en daarmede aange toond, dat het haar ernst is, een nieuwe weg te betreden nu haar doelstellingen zo anders zijn geworden. Pater C. de Winter sprak aan het slot een hartelijk dankwoord. Uil Zaterdag 31 October zal Cees La'seur des avonds in de Haarlemse Stads schouwburg gehuldigd worden van wege zijn 35-jarig toneeljubileum. Hij is meer dan 20 jaar toneeldirecteur en meer dan 6 jaar leider van de Haagscne Comedie. Voor de huldiging heeft zich een comité gevormd onder ere-voor- zitterschap van de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. De penning meester, dr. P. H. Schroder, Beelslaan 24, Haarlem (giro 52584) heeft zich be last met de ontvangst van bijdragen, die voor dit jubileum geschonken zul len worden. Ter opening van het winterseizoen 19531954 van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, district Bloemendaal HaarlemHeemstede, brengt het gezel schap „Puck" morgenmiddag en -avond het stuk „De schelmenstreken van Sca- pin" van Molière in de Haarlemse Stadsschouwburg. Voor hen, die belang willen stellen in het reclasseringswerk en woonach tig zijn in Oud-Schoten (dus ten Noor den van de Jan Gijzenvaart) zal Vrij dagavond 16 October in de gymnastiek zaal van de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein de Engelse film „De kinderrechter grijpt in" vertoond worden. De bijeenkomst is voorbereid ter gelegenheid van de jaarlijkse re- classeringsdag. Belangstellenden kun nen toegangsbewijs halen bij de heer P. van Menen, Constantijn Huygens- straat 40, of aan de zaal op Vrijdag avond. De melksanering in Haarlem zal thans ook officieel door de Vrouwen bewegingen worden besproken. De Coöperatieve Vereniging van Melkhan delaren in Haarlem en Omstreken U.A. heeft namelijk alle besturen van alle huisvrouwenorganisaties in Haarlem en omstreken uitgenodigd voor een verga dering met het bestuur van de Coö peratie teneinde van gedachten te wis selen over de sanering van de melk handel. De vergadering wordt Vrijdag 16 October, des middags om half drie, gehouden in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw. Ook Heemstede zal afscheid kunnen nemen van de grote Nederlandse zan geres Jo Vincent, die, zoals bekend, het concertleven voor goed vaarwel gaat zeggen. Woensdag 21 October geeft zij een concert in het Minerva- theater te Heemstede en aan deze af scheidsavond zal medewerking worden verleend door de pianist Gerard Hen- geveld. Jo Vincent heeft haar pro- gramme afgestemd ov dit afscheid. Nog eenmaal brengt zij liederen pan Bach, Schubert en andere grote meesters van de liedkunst, die men van haar gehoord moet hebben, wil men kunnen zeggen, dat men ze kent. Dinsdag 20 October brengt Chiel de Boer zijn nieuwe Cabaret-comedie „Morgen première" des avonds in het Minervatheater te Heemstede. Het is de eerste maal, dat Chiel de Boer met zijn cabaret een groot landelijk tour nee maakt, waarbij hij slechts éénmaal in Heemstede zal optreden. Donderdag 15 October, des avonds om acht uur, zal het moderne naar alle eisen des lijds ingerichte Ruxy-theater in de Kleine Houtstraat worden ge opend. Daarmee is het aantal bioscopen in Haarlem weer gebracht op acht. (Zondag 18 October) ADOAlkm. Boys EIIS—DEM DECVelsen RivalenVitesse OSV—Wijk aan Zee TybbAlphen HBC—Lugdunun» Onze Gezellen Bloemendaal DSSMadjoe Lisse-ASC Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Wanneer de Haarlemse gemeenteraad^ de bekende uitbreidingsplannen „Sinnevelt" en „Delftwijk" zal hebben goedgekeurd, kan kort daarop een raadsstuk van B. en W. worden verwacht, waarin een zeer belang rijk crediet wordt gevraagd voor ophoging 'van de gronden van „Sinnevelt" Die op hoging zal als een groot project aangepakt worden, in tegenstelling tot die van „Delft- wijk", welke geleidelijk zal geschieden. Dat crediet zal een .belangrijke „hap" be tekenen in kapitaalsdienst. \7ermoedelijk zullen onderhandelingen worden geopend met het bestuur van de Stichting „De Ken- nemerduinen" om het zand voor de opho ging uit dat terrein te betrekken. In de concertzaal brengt George Robert morgenmiddag van 34 uur het volgen de orgel programma ten gehore: Kleines harmonisches Labyrinth, J. S. Bach; Toccata, Adagio et Fuga C gr.t., 'op verzoek) J. S. Buch;: Variations sur un thème de Clémem Jannequin. Johan Alain; Choral I E maj César Franck, a. Récit de Nazard, b. Frangaise, Jean I.anglais; Marche sur un thème de Haen- del. Alox Guilmant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2