Missiezondag WESTERSE DRIE BESPREKEN HUIDIGE PROBLEMEN bezwaar tegen Adenauer heeft veiligheidsgaranties aan de Sovjet-Unie Zeetunnels ter vervanging van het Panamakanaal? Terug in de familie-kring BRITS ZEEMAN schaakt een schone „slavin'' uit Basra BRITS PROTEST tegen Israëlische aanval op Jordaanse dorpen Syrië brengt Jordaan-geschil voor de J Tot hoofd en hart Churchill, Bidault en Foster Dulles in Londen bijeen Churchill spoort Frankrijk aan tot ratificatie van E.D.G.-verdrag Explosie op een U.S. vliegdekschip Legt Blank zijn functie neer? Versterkingen naar de suikerplantages Zweeds rechter tot de cel veroordeeld Thee en politiek Tonny Flynn hoopt zijn Kawahkaïd nog te huwen Crisis in het Midden-Oosten Veiligheidsraad Gemoderniseerde Vakbondsactie Het weer FRANSE THEATERS GESLOTEN ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 o 77ef- JA At»'-a Mr; No 25814 Reeds 30 doden Project van twee en een half milliard dollar Staking van personeel Adenauer zou zijn nieuwe kabinet Dinsdag klaar hebben Brits-Guyana Brazilië stuurt lucht patrouilles naar de grens Fraude ten koste van privé-cliënten ill® SPROOKJE EINDIGT IN DURHAM Twee Amsterdammers in Bremen gearresteerd Met f 5000 gestolen geld op reis In Enschede: Weer een kind aan diphterie overleden Tedtlygevwmribreakers39 5Q| BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Morgen wordt in heel de Katho lieke Kerk de Wereld-missie- zondag gevierd. Z.H. de Paus heeft de voorlaatste Zondag in October daarvoor bestemd, opdat alle Katholie ken, onverschillig waar ter wereld, door extra gebed en extra offer naar vermogen zouden medewerken aan de Uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Toen Christus na de stichting van Zijn Kerk Zijn werk op aarde in begin sel had voltooid, beval Hij Zijn Apos e- len, en in hen al hun opvolgers en volgelingen: „Gaat en onderwijst alle volkeren". Daarop steunt voor iedere gedoopte de plicht, als lidmaat van het Mystieke Lichaam van Christus, naar de mate van zijn mogelijkheden, het zijne bij te dragen om zoveel mogelijk medemensen deelachtig te maken aan de vruchten van de Verlossing. De missionarissen: priesters, broeders en zusters geven daadwerkelijk en let terlijk gevolg aan Christus' bevel. Zij trekken naar verre landen om daar, waar de Blijde Boodschap nog onbe kend is het Évangelie en de Liefde van Christus te prediken. Niet allen kun nen wij echter als missionaris uittrek ken en bijgevolg zullen wij, omdat de plicht Christus' Rijk te helpen uitbrei den desniettegenstaande voor ons van kracht blijft, op andere wijze daaraan moeten beantwoorden. Met alle nadruk hebben de opeenvolgende Pausen onop houdelijk de gelovigen van de gehele Wereld steeds er op gewezen, dat hun aandeel in het uitbreidingswerk der Kerk ligt in gebed en offer. En heus niet alleen op de Wereld-missiezondag. Deze dag immers is in hoofdzaak inge steld om de aandacht van alle Katho lieken nog eens te vestigen op hun blij vende taak en plicht de Missies naar vermogen bij te staan. „Uw naam worde geheiligd, Uw Rijk komestaat niet toevallig op de eerste plaats in het volmaakte gebed dat Christus Zijn Apostelen leerde. Daarmee wordt dui delijk aangegeven, dat de Kerk in wezen een missionnerende Kerk is, die voor alle mensen de gewone, normale voorwaarde is om hun eeuwige heils bestemming te bereiken. In feite echter blijft het bereiken van zijn bestemming voor ieder mens de werking van het genademysterie. Men sen, in dit geval de missionarissen, mogen zaaien, planten en zoveel zorg besteden aan het jonge gewas als zij maar kunnen, zo de Heer van de oogst geen vruchtbaarheid en groei schenkt, Werken de arbeiders vergeefs. Deze Waarheid is een geloofsovertuiging in de Kerk, die steunt op de Goddelijke Openbaring. Daarom rekenen de mis sionarissen ook voortdurend op de on onderbroken hulp van het biddende thuisfront, daarom vragen de missie verenigingen steeds vóór al het andere bn? gebed en nog eens gebed; daarom ?ririsen de Pausen met al de kracht van 7bri autoriteit onophoudelijk aan op waarach Katholiek, d.i. algemeen h d> dat alle mensen omvat, met wie 'J immers van nature een onverbreek- r'.ar.e eenheid vormen krachtens ons «Uer geschapen-zijn naar Gods beeld en Seliikenis: Als één geheel is het mens- dom geschapen, als één geheel heeft Christus het verlost, en Zijn uitdrukke lijke bedoeling is het eenmaal allen, als één geheel, voor eeuwig deelachtig te maken aan de zaligmakende aanschou wing in de hemel. Gods ondoorgronde- lijke raadsbesluiten echter hebben be paald, dat Zijn geroepenen, Zijn be voorrechte volgelingen hun medewerking moeten verlenen aan de voltooiing van Gods heilsplannen, de definitieve vol einding van Christus; Verlossing. Daarom moeten wij, zoals Sint Paulus het uit drukt, meewerken aan de opbouw van Christus' Lichaam, opdat dit, wanneer eenmaal het getal der uitverkorenen compleet zal zijn, d.i. wanneer Christus' Lichaam Zijn voltooiing zal hebben be reikt, als één geheel voor eeuwig de Vader lof en dank brenge in nimmer eindigende zaligheid. Naast ons gebed is financiële steun evenzeer onmisbaar. Onleidir,™ steun ding en onderhoud der mi«®' U1^zen" kan meestal niet door hen zeTh"^611 tigd worden. Eenmaal bekos hun missiegebied wacht gekomen m uiterst veelzijdige Taak H daar een verantwoord werken het zii modernste middelen 'eist Dat a-! der enorm veel geld vralgt hl dlï al'es geen nader betoog. St' behoeft wel Zelfs in nationaal verband is het na, welijks mogelijk in de dringende en" nijpende behoeften der Missies te voor zien. Daarom hebben de Pausen, ajg Hoofd van een boven-nationale Kerk, de hele wereld ingeschakeld om zodoen de met vereende krachten het gehele missiewerk zo goed mogelijk te onder steunen. In onze dagen zijn de noden ontstellend groot, mede tengev°^ van de oorlogsverwoestingen pnde. lijke Kerkvervolging, die teirijKe g - loofsverkondigers het leven heelt g kost. o jr de Het is de vurige wens van Z.H.. ue Paus, dat alle Katholieken van de hele wereld lid zullen zijn van de Pau selijke Missiegenootschappen: het Pau selijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof en het St. Petrus Lief dewerk. Hun doel in aanmerking geno men is de contributie voor beide eigen lijk beschamend klein. Het eerste behartigt allo belangen der missionaris-: sen en van hun werk, het tweede is geheel gericht op recrutering en oplei ding van inheemse clerus, het prakti sche einddoel van alle missionnering. Op het gebied van missieliefde en -activiteit staat Nederland bovenaan. Met grote waardering hebben de Pausen dit herhaaldelijk geconstateerd. Deson danks is de medewerking met de Pau selijke Missiegenootschappen onbegrij pelijk klein. Slechts 25 pet. van Neder lands Katholieken zijn lid van het Ge nootschap tot Voortplanting van het Geloof; nauwelijks 20 pet. behoren tot het St. Petrus Liefdewerk. Onderschat ten wij de macht van het kleine? Dit menselijke of, zo men wil, stoffe lijke deel van het missiewerk is beslist onmisbaar. Moge deze Wereld-missie zondag ons allen» diep doordringen van onze persoonlijke, onvervangbare taak bij de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Bij iedere actie heeft de Missie de eerste en oudste rechten op onze hulp, omdat zij de verwezenlijking is van Christus' laatste wil: „Gaat en onderwijst alle volkeren". - De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland ziin gisteren in Londen met hun besprekingen begonnen. Zij zullen in ieder geval nog doorgaan en wellicht ook morgen. Op de eerste ™?se.proten eer het We.telijke .ntwoora o,.de S lentember i.l., de kwestie-Triëst en ook over het incident sepiemuci j „„hmnrtzittingen begai 6 gesproken over het Westelijke antwoord op de Sovje^nota van 28 J* 1 ,i„ kwestie-Triëst en ook over het incident aan de Israëlisch Tnrd aanse grenf.Na^af loop van de ochtendzittingen begaf de Franse minis ter Georges Bidault, zich naar Downingstreet om daar te mc„ ter, George Winston Churchill Naar verluidt zou Churchill er bij Bifeult^op™ ebben a^gedrimgen" dat het Franse parlement spoedig o— ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Engeland zou.bereid zim^zorg Britse TaTgëdTongen"d7t het Franse parlement spoedig overgaat mt ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Engeland zou bereid zijn zorg te dra gen voor de vervulling van enkele voorwaarden, die Frankrijk daaraan ver bindt. De meeste verrassing wekte wel de aankondiging, dat de ministers ook ge sproken hadden over het grensincident tussen Jsraël en Jordanië. De Ameri kaanse en Franse ministers zouden het Britse protest, dat hierover In Tel Aviv is ingediend, volledig onderschrijven. Er zou nog geen besluit zijn genomen over een Èngels voorstel om de kwes tie in de Veiligheidsraad te brengen. Ten aanzien van Triest geloven waarne mers, dat de ministers de evacuatie van zone-A nog enige tijd willen uitstellen, teneinde de gemoederen in Joegoslavië en Italië tot bedaren te laten komen. Men zou voorts de mogelijkheid heb ben overwogen om de driemogend- hedenverklaring van 1948, waarbij ge heel Triëst aan Italië werd toegekend, officieel in te trekken. Dat zou een concessie zijn aan maarschalk Tito, die van het Westen verlangt, dat het geen sancties verleent aan het beweerde Italiaanse „imperialisme". Tot verslaggevers, die hem vroegen, of Frankrijk misschien een nieuw compromisvoorstel zou indienen, zei minister Bidault: „Vous jouez plus vite que les violons", daarmee bedoelend, op de aldaar in droog- zich gisteren do°krgi?gïenndèn Amerikaanse vliegdek schip „Leyte". Volgens een mededeling van dè Amerikaanse Marine zijn daar bij 27 personen om het leven gekomen en werden 40 gewond. De ontploffing deed zich voor in een hangar aan de voorzijde van het schip. Er ontstond brand en er ontwikkelde zich een giftige rook. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De „Leyte" meet 27.000 ton en kan in oor logstijd 2.500 man aan boord hebben. Het schip werd in 1946 voltooid; het biedt ruimte aan 90 vliegtuigen en het moet ongeveer 70 millioen dollar gekost hebben. De „Leyte" behoort tot de Es- sex-klasse. Een goede verbinding voor de scheep vaart tussen de Atlantische en de Stille Oceaan is van zeer groot belang. Tijdens de oorlogsjaren 1941-1945 was de he sparing op de vervoerkosten van het oorlogsmateriaal door gebruik van het Fanamakanaal maar eventjes niet min der .dan anderhalf milliard dollar. Zon der deze verbinding immers loopt de kortste weg tussen de twee oceanen overde Zuidpool. Het Panamakanaal is, volgens des kundigen, verouderd en naar de moder- ne strategische opvattingen ook niet meer verdedigbaar mochten zijn slui zen bij een atoomaanval worden getrof fen dan zou het ongeveer vier jaar kos ten om deze te herstellen. Door de toe neming van de wereldscheepvaart dreigt kanaal overigens overbelast te ge- kan1! ^erschillende projecten om het don a te verbeteren worden dan ook Daar Uoneiaal j. stratton bestudeerd, hard dnn° onSeveer een anderhalf mil- men one//. zou kosten zijn er ook stem- geheei nio,,?? om dan maar meteen een meest gedurfd Verbinding te maken. De gedachte Zijn CLp,„nen van opzet en Hobbs. Hij wil dn S van professor kaanse staat Hondu/a Midden-Ameri- zeetunnels graven nn „-ee evenwijdige afstand van eikair en1/?? 7ljftig meteI van tweehonderd kUon^er eeTb lbngte richtingen zullen de grootste '2Lvbeide er gebruik van kunnen maken pen Het draaien van de scheepsschroeven zou het kanaal kunnen beschadigen om dit te verhelpen zullen de schepen van de kant af door twee locomotieven worden voortgetrokken, terwijl de lucht door speciale ventilatietunnels zuiver wordt gehouden. De in- en uitgangen van de tunnels zouden volgens professor Hobbs makkelijk door pantserplaten te- gen aanvallen in tijd van oorlog be- schermd kunnen worden. Oorspronkelijk had men zich gedacht het kanaal door Mexico te graven. De Mexicaanse regering gaf echter te ver staan geen toestemming hieryoor te gul len geven. En na onderzoekingen heelt men zijn keuze op Honduras laten vallen. De tunnel die geheel atoombomvrij zou zijn zal, om tijdverlies met slui zen te voorkomen, op zee-niveau wor den gegraven en circa twee en een half milliard dollar kosten. Technisch is het project mogelijk, verzekert de professor. Pe* bes^ssmg Bgt echter in handen van het Amerikaanse parlement. De Franse regering heeft Vrijdag tot nader order de sluiting van de vier door de staat gesubsidieerde theaters gelast naar aanleiding van stakingen van het personeel, dat de decors verwisselt Het laatst ging het personeel van de Come- die Frangaise m staking, waardoor Vrij dagavond een gala-voorstelling, waarbij ook president Auriol aanwezig zou zijn niet door kon gaan. De stakers eisen vergoeding voor overwerk. PLAN VOOR TUNNEIVEPOINDING* TUSSEN STILLE "EN ATLANTIStHE OCEAAN Panama ATLANTISCHE OCEAAN f XZuid- HONDURAS ^Amerika gPuerlo Corte2 HONDURAS TUNNEL Tegucigalpa L SALVADOR NICARAGUA STILLE OCEAAN dat de vragenstellers de werkelijkheid een stap vóór waren. Over het Weste lijke antwoord op de Russische nota van 28 September zouden de ministers vandaag een definitieve beslissing nemen. Gisteren was dat onmogelijk, omdat de West-Duitse bondskanselier ernstige bezwaren kenbaar maakte tegen het aanbieden op dit moment van veilig heidsgaranties aan de Sovjet-Unie. Dr. Adenauer zou vrezen dat dit leidt tot nieuw uitstel bij de ratificatie van de E.D.G.-overeenkomst. Het schijnt, dat de ministers wel ge neigd zijn om hem ten aanzien van bij zaken terwille te zijn, maar dat zij voor wat de principiële kwesties be treft aan hun eigen concepten blijven vasthouden. Misschien, dat het Wes telijke antwoord Rusland nogmaals zal uitnodigen om deze keer op 9 Novem ber in Lugano over Duitsland en Oos tenrijk te spreken. De kwestie van het Europese leger zou, buiten de verga dering der ministers, ter sprake zijn gekomen aan de lunch, die Churchill en Bidault samen gebruikten. De Brit se premier zou aan de Franse minister de hoop hebben uitgesproken, dat het Franse parlement met de ratificatie van de overeenkomst niet zal wach ten tot na de verkiezing van een nieu we president. Engeland zou dan be reid zijn deel te nemen aan het parle ment van Klein-Europa en ook aan het strategisch overleg in de raad van ministers, maar dit laatste alleen als er Britse belangen in het spel zijn. Ver der zou Groot-Brittannië zijn aarze ling om Britse troepen onder comman do van de E.D.G. te stellen willen op geven en 'n permanente missie vestigen bij het hoofdkwartier van het Europe se leger ter coördinering van de Brit se militaire plannen met die van de Europese landen. De adviseur voor defensie-zaken van dr. Adenauer, Theodor Blank, zou de West-Duitse bondskanselier om ontslag uit zijn functie hebben verzocht, aldus wordt gemeld,uit kringen, diq in nauw contact staan met de West-Duitse rege ring. Blank zou van mening zijn, dat het bureau voor de landsverdediging, dat een onderdeel is van Adenauer's kanselarij, meer zelfstandigheid dient te krijgen. Reeds eerder zijn er berichten geweest, dat de kanselier van plan is Blank te vervangen door de christen-democraat Josef Strauss, die na de totstandkoming van de E.D.G. ook minister van Defen sie zou worden. In Bonn was men gister avond van mening, dat Adenauer Dins dagmiddag waarschijnlijk in staat zal zijn zijn nieuw kabinet aan de Bondsdag voor te stellen. De proteststakingen on de suiker plantages tegen de Britse maatregelen in Guyana breiden zich nog uit. Vol gens de politie was de toestand gister nacht „iets slechter" geworden. De pa trouilles OP de suikerplantages zjjn versterkt, om pogingen tot brandstich ting en intimidatie te voorkomen. Volgens het Braziliaanse persbureau Asapress" patrouilleren Braziliaanse militaire vliegtuigen langs de grens met Guyana. In de Braziliaanse staat Para zouden berichten zijn ontvangen, volgens welke Braziliaanse commu nistische elementen van plan zouden zijn in verbinding te treden met de Progressieve Volkspartij in Georgetown. Brazilië wil een strikte neutraliteit en alle activiteiten over de grens voor komen, aldus „Asapress De arrondissementsrechtbank van Stockholm heeft gisteren een van haar rechters ontslagen en tot 2% jaar gevan genisstraf veroordeeld. De 58-jarige rech ter Folke Lundquist werd schuldig be vonden op negen punten, waarvan de voornaamste waren fraude onder buiten gewoon bezwarende omstandigheden, grove trouweloosheid, grof machtsmis bruik, aansporing tot meineed en valse beschuldigingen. Verder werd hij veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 24.600 kronen en een jaargeld van 600 kronen aan een vrouwelijke cliënt uit zijn eigen rechtspractijk. De beschuldi gingen vonden alle hun oorsprong in misdaden, die de rechter ten koste van zijn eigen cliënten gepleegd had Enkelen hunner zijn door zijn diensten volkomen geruïneerd, aldus werd de rechtbank medegedeeld. Niet zonder nerveuze spanning zag Groot-Brittannië zijn eerste zonen terugkeren uit Noord-Koreaanse ge vangenschap. Het was bekend, dat de communisten onophoudelijk had den gepoogd om de krijgsgevangen Britten te bekeren tot hun politieke en economische inzichten. Zouden de jongens zich schrap hebben ge zet, of waren zij bezweken voor Marx en Lenin? Speciale maatrege len wilde men bij hun terugkomst niet nemen. Een kopje ee in de oude vertrouwde omgeving zou van meer waarde zijn dan enig politiek „tegengif". Maar toch bleef het een zenuwachtig afwachten. Hoe had den de manschappen zich gehou den? Hoe zouden ze bij hun terug komst reageren? Sergeant Donald Lee kwam thuis uit Koreaanse krijgsgevangenschap en hij was niet bezweken. Integendeel. Hij kon het bloed van de Chinezen en Noord- Koreanen wel drinken. Dat zei hij ook tegen zijn vrouw Maureen, die aan de kade wachtte. „O dear", riep ze uit, „ik ben zelf communist ge worden". Zij was tijdens de afwe zigheid van Donald overstroomd met communistische propagardalec- tuur, aldus de verslaggever van de News Chronicle". Ze had gepro beerd om alles, wat ze las, te be grijpen en toen was ze zelf commu nist geworden. „Wacht maar", zei sergeant Lee, „dat zaakje zal ik wel even opknappen, heel rustig, bij een kopje thee". De Kroonprins van Japan, Akihito, is van zijn reis door de V. S. en Europa teruggekeerd in de Japanse Keizerlijke Familie. De kroonprins brengt zijn zuster, prinses Suga, zijn broer, prins Yoshi, de keizer en de keizerin verslag uit van zijn reis. De 22-jarige Engelse zeeman Thomas Flynn, die tot 3 maanden gevangenis straf was veroordeeld omdat hij een Arabisch meisje op clandestiene wijze Groot-Brittannic heeft binnengesmok keld, is na betaling van een waarborg som op vrjje voeten gesteld. In de vrou wengevangenis van Durham verblijft echter nog de achttienjarige Kawah kaïd, die door Flynn uit een café in Basra (Irak) is gesmokkeld. Een Engelse rechter heeft beslist, dat zij naar Irak moet worden teruggezonden. Flynn wil proberen verandering te brengen in die uitspraak, opdat hij het meisje, ondanks de formele tegenstand van zijn moeder, kan trouwen. Hij heeft nog enig respijt, want het meisje moet eerst twee maanden gevan genisstraf uitzitten wegens het betreden van Engelse bodem zonder voldoende papieren. Het verhaal doet een beetje denken De regering van Groot-Brittannië heeft officieel laten weten, dat zij de Israëlische aanval op drie Jordaanse dorpen in de nacht van Woensdag op Donderdag ten sterkste veroordeelt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft de Israëlische ambassadeur in Londen bij zich geroepen, om hem dat mee te delen. Aan de Britse ambassadeur in Tel Aviv is opdracht gegeven de afschuw van de Britse regering kenbaar te maken over deze klaarblijkelijk weloverwogen aanval. Volgens de laatste niet-officiële berich ten is het aantal slachtoffers in het dorp Kybia gestegen tot 56. De gemengde wapenstilstandscommissie heeft Israël als de aanvaller gebrandmerkt. De Engelse regering heeft Israël ver der laten weten, dat zij verwacht, dat de schuldigen aan deze aanval voor het gerecht zullen worden gedaagd en dat de slachtoffers schadeloos gesteld zullen worden. De aanval wordt de ernstigste schending van de wapenstilstandsover eenkomst genoemd, die tot dusver is gemeld. Ook de Amerikaanse regering volgt de gebeurtenissen met grote be zorgdheid en zij overweegt eveneens een officieel protest in te dienen bij de regering van Israël. De aanval werd uitgevoerd door Israëlische troepen ter sterkte van een bataljon, die onder dekking van lichte automatische wape nen het grensdorp Kybia binnenrukten en daar verscheidene huizen en open bare gebouwen opbliezen. Tegelijkertijd bestookten zij twee omliggende dorpen met mortiervuur. De voorzitter van de gemengde be standscommissie, generaal Bennike, heeft de Israëlische regering gelast het werk aan dit plan stop te zetten, doch Israël weigert hieraan gevolg te geven. Syrië heeft nu de Veiligheidsraad ver zocht deze kwestie te hespreken. De Syrische afgevaardigde, Hafik Asha, verwacht dat dit reeds volgende week zal gebeuren. President Eisenhower heeft Eric Johnston, voorzitter van de Amerikaan se bioscoopbond en gewezen voorzitter van de Internationale Adviesraad voor Technische Bijstand aan onontwikkelde gebieden, naar het Midden-Oosten ge stuurd om te trachten de spanningen in dit gebied te verminderen. Behalve aan het probleem van de Arabische vluch telingen zal Johnston ook aandacht schenken aan een rechtvaardige verde ling van het Jordaanwater tussen de betrokken volkeren. De kleine dingen zijn vaak groter dan de grote. aan de sprookjes uit de Duizend-en-één nacht. Het begon in de nauwe, vuile straatjes van de Iraakse havenstad, eens het Athene van de Oriënt. Het oude Basra was vroeger het uitgangspunt van de karavanen naar Arabië. Daar zag Tonny Flinn de mooie Kawahkaïd en hij volgde haar in het Arabische café, waar zij in betrekking was. „Zij is mijn slavin", zei de eigenaar, „en je kunt haar overnemen voor vijftig pond". Tonny was steward op het Engelse vrachtschip „Maud" en hij had wel voldoende geld om een aantal avonden achtereen een bezoek te bren gen aan het Arabische café, waar Ka wahkaïd werkte, maar niet om haar „over te nemen". Op een dag tegen het eind van de maand Juni kon Tonny niet langer wachten. Hij besloot het meisje te schaken. Hij gaf haar een pet, een trui en een broek, die hij zo lang had geleend van een 15-jarige scheeps jongen. Zo vermomd begaf Kawahkaïd zich aan boord. Tijdens de reis naar Engeland bleef ze onopgemerkt tussen de lading en in Londen speelde Tonny het klaar om haar weer van boord te smokkelen en vrouwenkleren voor haar te kopen. De politie kwam echter tussenbeide en zowel de rechter als moeder Flynn keerden zich tegen het jeugdige tweetal. Maar Tonny en Ka wahkaïd hebben de moed nog niet op gegeven. De Duitse politie heeft te Bremen twee jonge Nederlanders gearresteerd, die ge- lEocht worden in verband met een recente diefstal van f 5.045 te Amsterdam, aldus bericht A.P. De 17-jarige, R. v. A. en M. K„ beiden Amsterdammers, verdwenen op 10 Octo ber nadat v. A. het geld verduisterd had, dat hij van de bankrekening van zijn patroon had moeten opnemen, aldlus de politie. Op K.'s motorfiets reden beiden naar Duitsland. Zij onderbraken de reis in Oldenburg en namen vervolgens onder valse namen hun intrek in een hotel te Bremen. Twee Duitse meisjes, die verstomd stonden van de grote bedragen, die de jongens uitgaven, lichtten de politie in. Zij zeiden te geloven, dat de bankbiljet ten vals waren. De politie van Bremen ging op de aan wijzing in en arresteerde de Nederlan ders nadat hun paspoorten uit een sofa tevoorschijn gehaald waren. Volgens de politie hadden de jongens nog f 3.325 op zak. (Van een bijzondere medewerker) De gebeurtenissen in de afgelopen weken en dagen hebben het Ne derlandse volk doen kennis ma ken met vakbewegingsactie in nieuwe vorm. Enkele weken geleden moesten wij nog de vrees uitspreken, dat de voor-oorlogse taktiek van loven en bie den, van koehandel met levensbelangen van mensen, weer de kop zou opsteken. In zoverre vertoont dan ook onze heden daagse vakbeweging nog sporen van het verleden en het dient te worden erkend, dat deze sporen ook te herkennen wa ren bij de werkgevers. Waarin ligt het typische verschil tussen de vooroorlogse en de hedendaagse vakverenigingsacti viteit? Voor „de man in de straat" is het antwoord gauw gegeven. Vóór de oorlog werd elk lid als het ware dage lijks en rechtstreeks betrokken bij elke vakactie. Zelf hebben we als jonge kerel nog braaf meegestaakt voor een uurloonsverhoging van twee cent of een of andere tariefbepaling, die toen juist begon op te" komen. Zulk een directe- actie-staking kwam als regel van onder op en meer dan eens werd aan vakver enigingsleiders practisch gedecreteerd wat bij de werkgevers moest worden geëist. De norm van beoordeling voor de billijkheid van een eis was uiterst moeilijk aan te geven, vaak zelfs be perkt tot deze twee standpunten: „Het kan niet" „En toch moet het". „Tegenwoordig," redeneert ongeveer een gewoon lid van een vakvereniging, „hebben wij practisch niets meer te zeggen. Het college van rijksbemidde laars. onze verbondsbestuurders, onze hoofdbestuurders maken het samen uit, en als de nieuwe C.A.O. is tot stand ge komen, wordt ons achteraf uiteengezet waar we aan toe zijn." Tot op zekere hoogte hebben de ve len, die zo redeneren, gelijk, maar toch zouden wij dit niet het meest typische kenmerk van de moderne vakvereni- gingspolitiek willen noemen. Veeleer is deze gang van zaken een gevolg van twee oorzaken, waarvan de ene van hopelijk nog tijdelijke, de andere naar wij vertrouwen van blijvende aard zal zijn. De oorzaak van naar wij hopen thans nog tijdelijke aard is de kwestie van de geleide loonpolitiek. Zeker na het K.A.B.-congres van deze week be hoeven we hier niet veel meer van te zeggen. Niemand ontkent of heeft ooit ontkend, dat loonbinding na de oorlog noodzakelijk was en over het algemeen meer in het bijzonder de arbeider voor deel heeft gebracht. Om een-loonpolitiek van bovenaf evenwel te kunnen leiden, is breed en vakbekwaam inzicht nodig in de algemene economische situatie van het land, van het bedrijfsleven in het algemeen en van de meeste bedrijfs takken afzonderlijk. Dat inzicht en deze kennis mogen niet verondersteld worden het geestelijk bezit te zijn van de mas sa. Een vakkundige oordeelvorming is slechts mogelijk na nauwgezette studie en kennisnemen van een zeer groot aan tal zeer verschillende feiten. Hierbij gaat vanzelfsprekend de omkeerbare stelling op; „Vrees de econoom, die geen socioloog is." Met dit laatste hebben w.e duidelijk op het oog de mentaliteits kwestie, die in heel de aangelegenheid van het loonbeleid zo'n ontzaglijk be- langrijke rol speelt. Is het duidelijk, dat wij na de oorlog voorstanders moesten zijn van' een ge leide prijs- en loonpolitiek, voor wie ook maar iets begrijpt van de katho lieke sociologie is het evenzeer duide lijk, dat er gestreefd dient te worden naar een zo snel mogelijke beëindiging hiervan. Want geleide prijs- en loon politiek betekent in feite een macht toe kennen aan de overheid, die op de duur gevaarlijk, zo niet funest kan worden. Het kan voeren naar staatsmonopolie, het voert uiteindelijk zonder twijfel naar staatssocialisme met alle funeste gevolgen van dien. Hier ligt een typisch verschil tussen de vakbondspolitiek van K.A.B. en C.N.V. enerzijds en het N.V.V. ander zijds. K.A.B. en C.N.V. verdedigen res pectievelijk het subsidiariteitsbeginsel en de souvereiniteit in eigen kring, het N.V.V. hoogstens de functionele decen tralisatie. Het verklaart ook het ver schil in toon tussen uitingen van de heer Middelhuis van de K.A.B. en van de heer Ad. Vermeulen van het N.V.V., wanneer zij over de loonpolitiek de laatste tijd het woord voerden. Nu meende Het Vrije Volk dezer dagen wel te mogen constateren, dat de verklarin gen van Middelhuis op het looncongres ten aanzien van dit punt geheel anders klonken dan gedurende de afgelopen maanden, maar we menen te mogen vaststellen, dat hier hoogstens sprake is va neen tempo-verschil, die aan de grote lijn in de K.A.B.-politiek geen af breuk doet. Ook thans nog staat de K.A.B. met één been in de vrijere loon politiek. De werkgevers moeten uiter aard helpen bewijzen, dat dit streven gerechtvaardigd is. (Vervolg op pag. 3) Te Enschede is Vrijdag opnieuw een kind aan diphterie overleden. Het aantal slachtoffertjes van deze ziekte is daar mee gestegen tot drie. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst deelde mede dat geen uitbreiding van de ziekte gevreesd behoeft te worden. In totaal zijn thans tien ziektegevallen ge constateerd. Vrijdagmorgen werd de 21-jarige mej. M. v. L. uit Den Dungen, toen zij zich op weg begaf naar haar werk, aange reden door een personenauto. Het meisje werd zwaar gewond en is, na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten, naar het Groot Zieken Gasthuis te Den Bosch vervoerd, waar zij is overleden. Advertentie (tot Zondagavond) Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Vanavond en vannacht hier en daar mistvorming. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zondag: Zon 7.09-17.40. Maan 1.21- 15.46. Maandag: Zon 7.11-17.38. Maan 2.48-16.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1