Hoe men aanpakte de tuberculose vroeger en bestreed Consultatie bureaux speurden vorig jaar 14.000 nieuwe gevallen op a bezit genoeg veerkracht om ondergang te weerstaan Europ Viering 35-jarig bestaan op 20 October DE WEEK IN STAD EN STREEK H V CITKOËN 2 2 *2JfiËH "moeilijke" BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. IN HAARLEM Interessante lezing van dr. J. G. de Beus Bijzondere muziekavond in schouwburg H. ODERKERK JUBILEERT n m KREOFLAVON j Afdeling Haarlem orga niseert Indische kermis Men zij gewaarschuwd Inboedelveiling 3/4 Nov. 1953 HANDEL ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel „Geloof en Wetenschap" JAN LAARVELD. Burgerlijke Stand Chef afdeling bevolking op stadhuis Gemaakt voor Europese wegen R.K. BOUWVERENIGING ST. BAVO-N. Veteranenlegioen Brandje in fabriek SANTPOORT II A I» III IH IIIIII MEISJE ONDER BESTELAUTO Ledenvergadering K.A.J. Zondagsdienst HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand „Haerlem"-wandeling door Elswout Ver. Katholieke Dammers Biljarten Biljarten Verkooplokaal NOTARISHUIS GARÜOË PABKLAAIV Veilingen Beverwijk Het aanstaande bevolkingsonderzoek in Haarlem rechtvaardigt alleszins de geschiedenis te verhalen van de ontwikkeling der T.B.C.-bestrijding, waar voor artsen en medici van grote naam steeds en jaren achtereen geijverd hebben. In deze moderne tijd met «en tot in alle perfectie geregelde bestrij ding is het goed, enkele pagina's van het geschiedboek terug te slaan om te vernemen, dat nog maar een goede vijftig jaar geleden het jaarlijkse sterfte cijfer tienmaal hoger lag dan thans. En wanneer ge nog verder in het dik beduimelde boek wilt terugblaren, dan zult gij lezen, dat In vroeger eeuwen de longtering zoals de tuberculose destijds genoemd werd als een der meest geduchte ziekten staat beschreven. Merkwaardig is het overigens, dat met geen woord gerept wordt over voorzorgsmaatregelen en behandeling, t j!Cen begrijpelijk 's> want de longtering werd eerst in een vergevorderd stadium ontdekt. Dank zij het intensieve werk van de consultatiebureaux, welke vorig jaar nog 14.000 nieuwe gevallen hebben opgespoord, wordt de ziekte tegenwoordig in een geneeslijk stadium ontdekt. Helaas is de T.B.C. een ziekte, die zonder enig verschijnsel of klacht kan beginnen en ten dele verlopen. Er zijn dan ook altijd nog de zogenaamde onopgemerkte gevallen, T*elke dus door het tijnmazige net van het consultatiebureau slippen. Het is dus de taak van het bevolkingsonderzoek dergelijke gevallen op te sporen. In de Oudheid kende men de ziekte reeds. Hypocrates, de vader van de mo derne geneeskunde heeft haar beschre ven en was van de besmetting ervan overtuigd. Als in de Middeleeuwen de Italiaan Fracastor vele ziekten beschrijft, die zeer besmettelijk zijn, noemt hij ook de longtering. Men is van oordeel, dat de besmetting van de een op de ander over gaat door middel van oneindig kleine voorwerpen, die zintuigelijk niet waar neembaar zijn. De Leidse hoogleraar, Deleboé Syl vius heeft in 1650 een studie van de longtering gemaakt, Ook hij neemt aan, dat men ziek wordt door inademing van smetstoffen door de teringlijder uit geademd. De opvattingen uit die tijden verschil len niet zo heel veel van de heden daagse met deze restrictie, dat men over het wezen der smetstoffen een verkeerde voorstelling van zaken had. Dat deze smetstoffen en micro-or ganismen ten deze tuberkelbacillen, zijn, die door de lijder bij het hoes ten of door middel van het sputum worden verspreid, is eerst sinds de tweede helft van de vorige eeuw be-, kend, dank zij het werk van Pasteur, de grondlegger van de moderne bac teriologie. Ook gebruiksvoorwerpen werden vaak als overbrengers beschouwd en er is zelfs een tijd geweest, dat alle voorwerpen uit de omgeving van een patiënt na diens dood verbrand wer den. In het Zuiden van Europa ging men zover, verplichte afzondering van de teringlijder te eisen zodra de ziekte bekend was. Als in 1880 Pasteur zijn leer over ziekteverwekkende bacteriën ontwik kelt, durft Cohnheim te zeggen; er be staat nauwelijks een ziektekundige, die nog ontkent dat de TBC een besmette lijke ziekte is. Twee jaar later komt de historische ontdekking van Robert Koch die het bewijs van bovenstaande geeft. De tuberkelbacil wordt ontdekt en aangetoond in alle tuberculeuze weef sels van organen en producten. Nu moeten wij het ons zo voorstellen dat er een voortdurende individuele strijd is van de mens tegen zijn vijand- de tuberkelbacil. Vele factoren bepalen of de strijd ten gunste van de ene dan wel van de andere partij zal uitvallen. In de eers.e plaats natuurlijk de sterk- te van de aanvallers, die afhankelijk is van de hoeveelheid bacillen, waarmede aangevallen wordt. Een enkele bacil vermag niet zoveel als een groot regi ment, maar wanneer iemand voortdu rend verkeert in de omgeving van een tuberculose-lijder die weinig bacillen ophoest dan kan op de lange duur toch wel een besmetting optreden. Maar ook de situatie van de tegen partij, in casu de persoon die aan dc infectie blootstaat, bepaalt of hij in staat is zijn vijand te weerstaan. Een pasgeborene, een zwangere vrouw of een vrouw in het kraambed kunnen minder weerstand bieden dan een ander en zich dus minder goed verdedigen. Voorts moeten wij denken aan de li chamelijke conditie. Wij behoeven slechts een blik te werpen op de sterf- tekrommen. de toppen in de beide we reldoorlogen spreken duidelijke taal zonder meer. Ondervoeding, psychische spanning maken, dat de tuberkelbacil gemakkelijk terrein kan winnen, wan- Tijdens een bijeenkomst van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, dep. Haarlem, welke gistermiddag in de Kroonzaal van Brinkmann werd ge houden, heeft dr. J, G. de Beus, buiten gewoon en gevolmachtigd minister te Washington, een lezing gehouden over het onderwerp ,.De toekomst van het Westen". De heer de Beus heeft destijds een boek onder dezelfde titel geschre ven, dat in Amerika en Nederland veel bewondering heeft gewekt om zijn op timistisch geluid. Ook in zijn, lezing heeft de spreker Onder auspiciën van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" traden Vrijdag avond in de stadsschouwburg op de sopraan Jiswalda van Ittersum en het piano-duet Han Beuker en Wouter Denijs. Laatstgenoemden hadden een geheel Frans programma samengesteld. Jammer genoeg openden zij met een bewerking voor twee piano's van het prachtige orgelstuk van César Franck: Fugue et Variation. Een juweel van een stuk, echter niet voor piano. Men mist er dan de klankschakeringen in, welke de registers op een orgel te voorschijn roepen. Wilden Han Beuker en Wouter Denijs aan een geheel Frans programma vasthouden, dan hadden zij bijvoorbeeld de zeer effectvolle, en de wèl orgineel voor twee piano's geschreven variaties op een thema van Beethoven van de Franse componist Camille Saint-Saëns kunnen nemen. Dat het spel van dit piano-duo overigens sublieme kwalitei ten bezit, werd bewezen in „Le blano et noir" van Claude Debussy, drie stuk ken van fijn-gedifferentiëerde rhyth- miek. Prachtig afgewogen samenspel en juist stijlbegrip waren de uitnemende eigenschappen van deze vertolking. Uit stekend van karakteristiek was het middendeel, een zinvolle bewerking van het choraal van Luther, tevens vol ocrlogsgeluid, dat wijst oo de opdracht aan een zekere luitenant Chariot. Met de geraffineerd gespeelde, bekende Scaramouche van Darius Milhaud, be sloten Han Beuker en Wouter Denijs hun aandeel in het programma. Een en ander viel zo in de smaak, dat een reprise volgde van de brillant gespeel de, rhythmisch zo karakteristieke „Bra- zileira" van Milhaud. Jiswalda van Ittersum had eveneens een interessant programma samenge steld. Haar stemmiddelen zijn niet bui tengewoon groot. Maar deze zangeres weet een grote dosis voordrachtskunst in haar zang te brengen, waarbij de toehoorder uiteindelijk de stem zelf vergeet. Vooral na de pauze verrichtte zij voortreffelijke dingen in liederen van Marcel Delannoy en Eric Satie. Van de vier liederen van Moussoresky viel vooral het tweede ..Das Waisenkind" op, door irote uitdrukkingskracht. In het vierde lied „Hoptak" schoten haar stemmiddelen duidelijk te kort, om dit gezang geheel raak te karakteriseren. Voor ae pauze zong zij vijf oud- Hollandse Liederen in de bekende be werkingen van Willem Pijper. Eerst in het laatste „Mien liefken siet mi wel aen", verkregen wij de sfeer, die ons na de pauze zo frappeerde. Han Beuker toonde zich als begeleider een volgzame vleugel-secondant. Bloe men vertolkten de welgemeende dank voor het gebodene. geen pessimistisch doch eerder nog een vermanend geluid laten horen, wat be treft de vermeende ondergang van de Westerse wereld en haar beschaving. In tegenstelling tot Spengler en Toyn- bee, olie na de eerste wereldoorlog in hun boeken een defaitistische toon lieten klinken, gaf de heer de Beus blijk over genoeg speurzin te beschik ker. om in de huidige crisis nog moge lijkheden te ontdekken, die een onder gang der beschaving kunnen bezweren. H:j betoogde dan, dat in Europa en Amerika nog scheppende krachten ge noeg aanwezig zijn. Niet op alle gebied der beschaving helaas kunnen deze krachten worden gemobiliseerd en hij haalde als voorbeeld aan de Franse li teratuur, die thans een kwijnendl be staan leidt. Doch daarnaast meende hij een grote opleving te zien van de Franse filmkunst. Zonder een chauvinist te worden, besprak de heer de Beus uit voerig de grote mate van veerkracht, welke ons land en olaarnaast ook België en Luxemburg bezitten. De Nederlandse economie wekt allerwege bewondering; in het buitenland staat men verbaasd over de langdurige arbeidsvrede, die ons landl sinds jaren kent; voorts kan men respect hebben voor de wijze, waar op Nederland zijn belangstelling heeft verlegd naar andere belangrijke zaken, zoals een Europese integratie, nadat de Indonesische kwestie practisch voor ons land had afgedaan Al is Neclerland klein, daarom heb ben zijn inwoners zeker een taak te vervullen om de positie van Europa te herstellen. Ter verzachting van het an- ti-Westerse Nationalisme, clat in Azië sterk leeft, heeft Nederland zijn bij drage geleverd. In dit verband noemde spreker de grote rol, welke ons land gespeeldl heeft in de technische bijstand aan onontwikkelde gebieden. Ten aanzien van de verdeeldheid van Europa merkte de heer Beus op, dat het vasteland niet in staat meer is te concurreren tegen „machtige kolossen" als Amerika en Rusland, met op de achtergrondl de uit gestrekte gebieden van China en India. Ter verklaring hiervan stipte spreker de achteruitgang van Europa in de in dustriële wereldproductie aan. Het is dan ook zaak, dat alle krachten worden samengebundeld. Het plan Beijen, dat opheffing van de tarieven beoogt en ge projecteerd is voor de duur van tien jaar, kan een constructieve bijdrage le veren aan de Europese integratie. Om aan die bedreiging van het communisme het hoofd te kunnen bieden, is het nood zakelijk, dat er gestreefd wordt naar een modus vivendi met de Russen. Ech ter mag daarbij niet uit het oog verloren worden cle noodzaak tot het voortzetten van 'de economsiche integratie en mili taire éénwording. Een nieuwe bedrei ging achtte de heer de Beus echter het feit. dat thans ook de Russen in het be zit zijn van de H.-bom, hetgeen in A- merika een grote schok heeft teweeg gebracht. Teneinde de Europese éénworóling mogelijk te maken, moeten de landen van het vasteland steeds goede betrek kingen onderhouden met Amerika, zon der welks steun Europa niet op te bou wen is. Zijn slotconclusie luide'le dan ook, dat, hoewel de crisis groot is, met klem de defaitistische gedachte bestreden moet worden, als zou Europa niet over genoeg krachten beschikken om de be dreiging van een eventuele ondergang te boven te komen. neer hij zich eenmaal genesteld heeft. Vaak wordt er gesproken over TBC als zijnde een erfelijke ziekte. Is deze opvatting geheel verlaten? Door de ge neeskunde wordt een grotere of kleinere individuele vatbaarheid niet ontkend, maar of deze vatbaarheid op erfelijke factoren berust is niet met zekerheid aangetoond. Voorts mag de omgeving, waarin de strijd plaats vindt, niet uit het oog verloren worden. Een strijd geleverd onder voor de aanvaller gunstige om standigheden (slechte woning met wei nig zon en weinig lucht) zal meer suc ces bieden dan een terrein waar rein heid, licht en lucht de hoofdeigenschap pen zijn. Een eerste eis is dan ook de preven tie. Het consultatie-bureau is de instel ling die zich met het voorkomen van de TBC heeft belast. Heeft de bacil toch terrein gewonnen dan is het zaak zo spoedig mogelijk de aanval te keren, dus in een zo vroeg mogelijk stadium de ziekte te ontdekken. Een vroege diagnose is eerste eis, die slechts uit te voeren is met behulp van het röntgen onderzoek, dat ér toe bijgedragen heeft, dat afwijkingen, welke weinig of geen klachten geven, opgespoord kunnen wor- deo. GEBOREN: M. BroertjesBochoven z.; B. B. Sj. Snellen van Vollenhoven van Zanten z.; H. GoedemoedHolt- land z.; G. A. Arnoldvan Akkeren z.; H. J. DekkerWessels z.; P. Beere Corveleijn d.; F. M. Visser—Bückmann d.; J. J. de Bergde Boever d.; J. Chr. Kooij—Koelemij d.; G. Felix—Schoon- beeg d.; C. E. DiebenWinnubst d. ONDERTROUWD: B. Kool en M. J. Dingerdis; F. J. Tromp en C. H. M. van der Pol. GETROUWD: W. van Kessel en M. M. van Heijst. OVERLEDEN: G. M. van der Kolk Hosbach, 75 j., Kweektuinstraat; J. Weu- ring, 50 j., Reitzstraat; A. VisserZwem mer, 70 j., Gasthuisvest; J. J. van Ber- kel, 2 m., Kamperlaan; M. van Balle- gooijen, 37 j., Geusevesperstraat. Binnenkort, namelijk 22 October, hoopt de heer H. Oderkerk zijn 40-jarig jubi leum in dienst der gemeente te vieren. Er zullen niet veel Haarlemmers zijn, die nog nooit met de a.s. jubilaris in contact zijn gekomen en zeker is er niemand, die niet op de een of andere wijze in zijn handen is gevallen. Men kan er ech ter van overtuigd zijn, dat men moeilijk in betere handen kan terechtkomen. De heer Oderkerk is chef van de afdeling Bevolking, Verkiezingen en Leerplicht en als zodanig heeft hij dag in dag uit te maken met staten, cijfers, tabellen en persoonskaarten. Zijn grote verdienste schuilt hierin, dat hij door al die paperas sen heen steeds de mens is blijven zien. In de 40 jaren waarin hij bij onze gemeente in dienst is, zijn de werk zaamheden wel wat gecompliceerder geworden. In 1913 telde Haarlem nog maar zeventigduizend inwoners, voor wie 10 mensen aan de bevolkings-admi- nistratie voldoende waren. De trots van de jubilaris vormt de citograaf, een ap paraat, dat kaarten drukt en selecteert en de inwoners van Haarlem in wille keurige formaties kan rangschikken, althans op papier. Momenteel bewijst de citograaf nuttige diensten bij de voorbereiding van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. De chaos na de bevrijding op de gemeente-administratie heeft de heer Oderkerk bijkans grijze haren be zorgd. Maar dat leed is lang geleden en zoals alles nu reilt en zeilt herinnert niets meer aan die duistere periode. Wij twijfelen er niet aan of velen zul len Donderdag 22 October de weg naar de oude raadszaal weten te vinden, waar de jubilaris van 4—5 uur zal re- cepiëren. Advertentie Snel en soepel Gemakkelijk te besturen Comfortabel en veilig Van stilstand tot topsnelheid zonder schakelen IrdportriceFa. J. Leonard Lang Stadhouderskade 114E. Amsterdam, tel. 7Ï9744 Advertentie KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepte, m«ar...„'t helpt 20 tabletten 75 ft. m m -«a -J m m m o,: In het gebouw van de R.K. Volks bond te Schoten, werd 20 October 1918 opgericht de R.K. Bouwvereniging St. Bavo-Noord. De toenmalige grote pro pagandist Klein, uit Haarlem, sprak de vergadering toe en wees op de vele slechte woningen en de nood, welke even zovele gevaren voor het individu en de volksgezondheid inhielden. Het huidige bestuur is van mening, dat deze woorden, bij de oprichting, 35 jaar geleden, gesproken, nog niet aan kracht Maandag zal het dan de gelukkige dag zijn voor de treinreizigers van Haarlem- Noord, wanneer het plaatskaartenkantoor aan het Kennemerplein in gebruik wordt genomen. De outillage voldoet aan alle eisen, die thans worden gesteld, en het interieur met het gewelfde plafond moet bijzonder fraai worden genoemd. Ongeveer tegelijkertijd met de op richting van de landelijke vereniging het „Veteranenlegioen" in 1951 kwam men in Haarlem tot het op poten zetten van een plaatselijke afdeling, die het gebied ten Zuiden van het Noordzeeka naal tot Halfweg en Bennebroek omvat en momenteel ongeveer 350 leden telt. De oprichter van de landelijke organi satie is de heer Ton Schilling, een oud luitenant van het K.N.I.L. De vereni ging beoogt algemene misstanden in het militaire bestel tegen te gaan. De afdeling Haarlem belegde onlangs een bestuursverkiezing, waarin tot voor zitter de heer J. A. G. M. Leenderts werd gekozen. Vanavond zal een der maandelijkse bijeenkomsten plaatsvinden, waarop de heer Schilling nogmaals doel en streven van het „Veteranenlegioen" zal uiteen zetten. Het ligt in de bedoeling om op 28 en 30 November en 1 December een passarmalin, een Indische kermis, te houden in de Haarlemse Vishal. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in de omgeving van de Judith Leijsterstraat een man een geldinzameling hield ten ba te van het BUnden-geleidehondenfonds. Aangezien deze man zich voor dat doel niet kon legitimeren, noch een voor dat doel bestemde lijst in zijn bezit had, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hier sprake van oplichting is. Het signalement van de man luidt: ongeveer 28 jaar oud, blooshoofd's en gekleed in blauw costuum. In het Hofje in de Amsterdamstraat is gisteravond te ongeveer 19.30 uur een brandje uitgebroken in een metaalwaren- fabriek. Het brandje is ontstaan in het bovenste gedeelte van de rookkap, die zich boven de smidse bevindt. Vermoe delijk is een vonk van het vuur uit de smidse in het hout van de vermolmde zoldering terecht gekomen. De brand weer wist met een spuitemmer het vuur te blussen. De schade bleef beperkt tot het gedeeltelijk verbranden van enige planken. en betekenis hebben ingeboet. Woning nood en slechte behuizing spreken nu even sterk als in 1918. De aandacht werd speciaal gevestigd op het dorp Schoten met aan de Rijksstraatweg en aan de Gijzenkade een groot aantal on bewoonbare of in zeer slechte staat verkerende huizen. De vereniging, die begon met 32 leden, bouwde echter het eerst 37 woningen aan de Eikenstraat. Dat was in 1921 Daarna verrees een blok in de Haitsma Mulierstraat. Pas in 1925 werden echter 19 woningen aan de Ver- gierdeweg in gebruik genomen. De opening geschiedde door burgemeester Heerkens. Thijssen, die de jonge bouw vereniging gelukwenste met het be haalde resultaat. De 19 huizen vorm den het begin van vele nieuwe blokken in het dorpsgedeelte, waardoor het lan delijk karakter verdrongen werd. In 1927 bouwde „St. Bavo" 105 woningen in de omgeving vn de Nachtegaalstraat Daarna 33 gemeentewoningen in de Plataanstraat. De kleine dorpsvereniging groeide dan thans in nauwe samenwerking met ge- ook uit tot een grote organisatie, die meentélijke instanties, een zeer werk zaam aandeel heeft in de woningvoor ziening van Haarlem, Hét bestuur zal dan ook op 20 October van 35 uur recipiëren in café „Bolwerk". De kin deren der bewoners krijgen een feest middag in gebouw „St. Bavo", ter dank bare herinnering aan het pionierswerk, dat 35 jaar geleden begon. ret is maar een knap stuk werk, dat acht en veertig bladzijden tellende gemeentelijk ontwerp- ambtenarenreglement 1953. De samen stellers hebben letterlijk aan alles ge dacht, zodat de ambtenaar precies weet welke kluiven hem toebedeeld kunnen worden en welke zwaarden I etflLfPil AOÏoj Advertentie Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Phlllps-reparateui Kruisstraat 38 - Haarlem hem boven het ambtelijk hoofd hangen als hij een scheve schaats mocht rij den. De preventieve werking van de laatst bedoelde bepalingen zal niet ge ring zijn. Eerst wat gezellige aanha lingen uit de 114 artikelen: op grond van bijzondere verdienste, kunnen Bur gemeester en Wethouders aan een amb tenaar een gratificatie toekennen met een minimum van f 25.en tot een maximum van 1000.En wie zijn gouden jubileum viert krijgt anderhalf maal het laatstelijk genoten maand salaris of zes weken/ loon extra. Laat Uw zoon op 15-jarige leeftijd sollicite ren bij de gemeente, gij geeft hem, als hij aangenomen wordt, iets mee op zijn 65e jaar. Als hij intussen hoofd van een tak van dienst is, heeft hij bo vendien recht op 28 iverkdagen per jaar vacantie. Men zegt wel eens, dat het goed is te leven onder de krom staf, maar het is niet minder prettig te werken onder Phaff. Er is niets verge ten. Vier dagen extra vrij bij een hu welijk, vier dagen als men de begra fenis moet regelen van een bloed- en aanverwant tot de derde graad. Dan zit er zeker ook nog een erfenis aan vast! Vervolgens twee dagen als er een kindje geboren wordt en één dag als dit kind later zijn eerste heilige com munie doet. Het kan natuurlijk eens raar uitkomen met die extra verlof dagen. Een ambtenaar, die alles in één jaar meemaakt, bovendien vooraan staand in het organisatieleven is, zil veren bruiloften viert van ouders en schoonouders, zijn jubileum herdenkt, examens doet, besmettelijke ziekte bij zijn buren weetzo'n man zal ten-'' slott moeite hebben om zijn bureau le vinden. Maar laat hij na het feesten oppassen,, want in artikel 30 staat: „het is de ambtenaar verboden onder de invloed van alcoholhoudende drank zijn werk aan te vangen." Hij mag er blijkbaar wel mee eindigen. En dan dat artikel, waarin de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, met ingang van de dag, volgend op die van haar bruiloft, eervol ontslagen wordt. Het zou te gek zijn, als deze maatregel voor de ambtenaar m het algemeen gold. Bepaald genereus is de verklaring, dat de ambtenaar, die tij delijk bij een andere dienst geplaatst wordt, zijn salaris behoudt. Tenslotte is mij uit het hart gegrepen het posi tief gebiedende artikel: geen vergoe ding voor overwerk wordt betaald als na de officiële tijd, korter dan een half uur aansluitend op de normale werktijd, arbeid wordt verricht. Laten we er dan 40. minuten van maken. Ziezo, nu eens afwachten of mijn visie op het kloeke reglement geac cepteerd wordt. Of zal men op mij een variatie op art. 106 e toepassen, luidende: ontslaan wegens ongeschikt heid voor de behoorlijke vervulling van zijn journalistieke taak, anders dan op grond van ziels- of lichaams gebreken P.S. Zou er wel één raadslid zijn, dat dit ontwerp-reglement zo nauw keurig heeft gelezen als Uw vrolijk spottende dienaar? Dacht ik ook. oorschriften per dozijn worden U ook voorgehouden als U de Kennemerduinen betreedt. Daar om is het zo verwonderlijk, dat er zo weinig processen-verbaal worden op gemaakt. Er is keuze genoeg. Wij mochten wel buiten de paden lopen, waar een auto een vloek is hebben wy met een hele autobus gereden; wij hebben met fretjes konijnen gevangen en de kadavers ongestraft over de Bloemend.aalse wegen vervoerd. Ja, dat. is allemaal het voorrecht van een journalist, bezig met de uitoefening van zijn functie. Over dat fretten moet ik toch wat meer vertellen. Het 20 centimeter lange ijsbeerkleurige beestje met de scherpe tanden wordt uit een kistje met gaatjes genomen, voor een hol neergezet er zijn bijna evenveel holen als konijnen en aan zijn instincten overgelaten. Na enig snuffelen verdwijnt het dier in de tunnel, terwijl de jagers zich twintig meter verder opstellen met het geweer in de aanslag. Wij, met z'n tienen van de krant, lagen, op bevel van ir. Ro- derkerk, de vader der konijnen, roer loos in het duin en wachtten op de voorspelde gebeurtenissen. Langoor één verscheen na twee minuten; 'n schot, 'n boutje voor de pan. Kort daarop nummer twee en nummer drie. En tot slot de zegevierende tamme fret, die op een loksmakje van zijn baas rea geerde als een hond op „hier Nero" van zijn baas. Maar krijgt de fret kans om zich in de nek van het konijn vast te zetten, zodat het niet meer weg kan, dan blijft hij rustg 'n paar dagen in 't hol. Het lijkt misschièn wat bloeddorstig dit verhaal. Bedenk echter, dat de konijnen met 'n dikke vijftig nakome lingen per jaar, de duinen totaal onder ste boven halen, zandverstuivingen veroorzaken, helmbeplantingen wegvre ten en meer van dat fraais. Wist U, dat U een dagvergunning kunt krijgen om te jagen in het Ken- nemer natuurreservaat? Dertig gulden is de prijs voor drie geweren (dat wil zeggen, voor 3 jagers). Bovendien moet voor elk stuk geschoten wild één gulden betaald worden. Onlangs hadden drie jagers tachtig konijnen verschalkt, en de poeliers hadden er geen zin in van wege de angst van het publiek voor U weet wel. Dan nog de patronen, de veer op de hoed en het transport. Deze jacht moet dan ook zuiver als sport ge zien worden en sport kost veelal geld. Wij na afloop van de excursie alle maal naar hus met twee pluimstaarten. Ja, daar zitten we met het probleem van het villen en schoonmaken. Niet één broeder van de pers bleek die kunst te verstaan. „Een voor m'n buurman viller en de ander voor mij", zuchtte Piet. „De poelier sal me zien aanko men", zuchtte Henk. „Mijn vrouw kan Op de Kruidbergerweg te Santpoort gistermiddag de zesjarige M. d. 1. C. uit de bosjes plotseling de rijweg opgerend en pardoes onder een bestelauto gelopen. Het meisje werd over een vrij grote af stand over het wegdek voortgesehoven. Met een long- en hersenblessure alsmede een gebroken been is zij in zeer ernstige toestand naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost overgebracht. De Kajotters van Santpoort, die eerst in samenwerking met K.A.B. en V.K.A.J. een Lourdesavond organiseer den, waar het woord werd gevoerd door aalmoezenier van de arbeid C. Geraets, om een paar dagen daarna de Lourdes- filïri voor belangstellenden te draaien, hebben daarmee de kas van het Lour- desfonds met ongeveer f 100 kunnen verrijken. Vanavond houden de Kajotters een ledenvergadering met bestuursverkie zing en allerlei besprekingen. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 25608249. Zondag: Bezinningsmorgen Kath. Ar beidersbeweging. Maandag: 8 uur repetitie toneelgroep „Berkenrode". 8 uur bestuur H. B. C. Dinsdag: 8 uur repetitie „Laudate Dominum", 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor, 8 uur repetitie R.K. Har monie „St. Michael". Woensdag: 7.30 Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur Kerkbollenveiling, 8 uur repetitie dameskoor „Viva Ma ria", 8 uur St. Vincentius. Zaterdag: 2 uur balletgroep. ONDERTROUWD: F. Hermsen en C. Th. van der Vlugt; P. J- Le"vT p" A M. Hlhorst; J. H. Spoelstra en A. C. M. GETROUWD: L. J- «L A. van Wes- sem en G J- van Greumngen; W. de Visser en M. Spaargaren; P A. van der Beeke en C. C. Th. C. Groot. GEBOREN: Th. MeijerWesterhoven z H. Hissink—Sterneberg z.; L. M. A. Roozen—Zeeman d. OVERLEDEN; J. C. F. CoersJunier, 83 j.; w. N. Engelenberg, 84 j.; A. Kei zer, 21 j.; J. A. Boesaard, 34 j.; Wed. M. G. Klomp—Gras 80 j.; Z. J. H. Jonker, 82 j. De leden van de Vereniging „Haerlem" gaan Zaterdag 24 October een wandeling maken op het landgoed Elswout te Over- veen. Samenkomst om half drie voor de ingangspoort. Na afloop der wandeling is er gelegenheid de dorstige kelen te laven in café-restaurant Roozencïaal. Tevens wordt de aandacht gevraagd voor de vier de jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy, in het Huis van Looy (ingang Kamperlaan), welke tot 1 November te bezichtigen blijft. Uitslagen van de wedstrijden van deze week Stabiel I—V.K.D. I T. HoekP. Hollenberg 2—0, G. Provoost J. v. d. Kroft 02, J. BakhuysP. Mul 0—2, J. Oosterling—Th. Kok 0—2, J. Bu renH. Rump 1—1, N. ZonneveldG. Kraak 11, G. ZuiderdamR. Kok 02. T. Bontebal—D. Rump 1—1. P. de Kort—G. Faaij ,20, L. v. VeenP.P. Beelen 0—2, totaal 713. V.K.D.IID.C.Y. II H. v. GastelH. Swier 02, P. Beelen— P. v. d. Berg 0—2. G. HesselmanL. C. Vooys 0—2, Th. v. Wort—K. de Jong 1—1, V. AndHngaA. Beukema 02, J. Smit W. v. Wort 2—0, J. Kramer—n. o. 2—0. H. LindemanJ. Koppelman 20. M. Kok H. Nieuwenhuis 02, n. o.C. Kaan Jr, 0—2. Totaal 713. Om het Zilveren Biljart speelde H. v. Holland tegen Rembrandt. De uitslagen waren: Scholten 200 126 20 35 6.30 Auerhaan 150 150 20 23 7.50 v. Koersel 130 98 36 10 2.72 Wagenhuysen 130 130 36 21 3.61 Hoek Jr. 110 110 33 21 3.33 Ceelie 110 79 33 10 2.39 v. d. Veldt 140 140 30 28 4.66 Auerhaan 150 138 30 31 4.60 Thoolen 130 130 54 17 2.54 Jacobs 110 83 54 10 1.53 Kraayer 145 145 42 22 3.45 Wagenhuysen 130 118 42 16 2.80 Stand voor Hof van Holland 2018. De finale 4de kl. klein biljart pers. kam pioenschap 1953/54 wordt gespeeld in Ho tel-Café-Restaurant Royal". J. Bakker B.C. ,,Park Sociëteit"; P. U. Dekker B.V. Vriendenkring"; J. v. d. Kroft B.V. „S.V.V."; H. Heinsbergen B.C. „Suisse"; B. Mica B.C. ..Royal"; D. Schoen maker B.V. ,,Hof van Heemstede"; P. Smit, B.V. „Vriendenkring"; C. v. Vianen B.V. „Meerestein". Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Advertentie Verkoop - Onderhoud - ReParat,e Revisie onder garantie Vraagt vrtlblfivend prijsopgaaf Officieel Citroën-agent v. f13®"®"1 omstr J. SLOT Parklnan 26. tpl. 14168, Haarlem. geen wild zien", bekende een derde en een vierde besloot met de buit naar zijn zuster in Amsterdam te gaan, om dat een vriend van zijn zwager het karwei al meer verricht had. Over de konijnenziekte durfde niemand te spreken, tot bij het afscheid. Toen vroeg een collega, die principieel met lege handen was gebleven, aan een hoger geklasseerde: „Zou jij denken, dat ik 'n kans maak, als jij Lezer, wees gerust. De excursisten hebben elkaar gisteren in blakende welstand bij een borrel getroffen. „Ver rukkelijke boutjes" zei men nog Smak kend tegen elkaar. De hoger geklas seerde zweeg. Wij verdenken hem er gens van. SPAARNEBABBELAAR Erg vlot ging het ook deze week niet op de groentenmarkt, vooral de produc ten waarvan een ruim aanbod was, hadden moeite om geplaatst te worden. Andijvie bracht niet meer dan 9 cent per kg. op; prei ging ook al niet veel hoger in prijs. Bloemkool, waarvan een grote aanvoer is, noteerde van 1019 cent per stuk. Een derde product, waar mede het niet vlot gaat, is de prei. Hier schommelde de prijs van 810 cent per kg. Spinazie loopt erg in prijs uiteen, n.l. van 1041 cent per kg. Sla komt er steeds minder. Er werd tot 13 cent per krop betaald. De aanvoer van spruiten wordt steeds groter. Er werd tot ruim 50 cent per kg. betaald. Groene en rode kool kwam niet veel hoger dan 10 cent per kg. Sel derijknollen noteerden van 716 cent per stuk Beter ging het deze week met de tomaten. Hiervoor werd tot 65 cent per kg. betaald. Er zijn nog volop aard beien, zowel in doosjes als in sloffen kwamen deze aan v-e markt. De doosjes gingen tot 62 per stuk en de sloffen tot 335 cent Druiven liepei. in prijs terug tot 62—80 cent per kg. BIOSCOPEN: Rembrandt: „In de greep van de angst" Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9 15 u Palace: „Cuba Cubana". Boven 18 jaar T11» den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo". (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15, Frans Hals: „Achter kloostermuren bq. ven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: tot en met Zondag: „M 7 verlaat de aarde". Boven 14 jaar. Maandag tot en met Donderdag: „Brief encounter". Boven 18 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy„De boekaniers der zeven zeeën". Boven 18 jaar. Tljcfen: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Apriljfi Parijs". Boven 14 jaar. Tijden: Zat»'"'™» 2.30, 7 en 9.15 uur. Zonadg 2, 4.19- eI1 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. Zaterdag 17 October Stadsschouwburg: "Pme" *8 uuT03* C°" medie" ln: „De grote stüte 8 uur. zondag 18 October Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die in- .De grote state 20 uur. Concertgebouw: Jeugdvoorstelling: „Mo- nus de man van de maan", 14.30 uur. Concertgebouw: „The Ramblers" met zang vaI1 JanF Bron en Marcel Thieleman, 20 uur. Maandag 19 October StadsschouwburgOperettevereniging „Dioge in „Christ'l", 7.45 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 141? uur. Vishal, Grote Markt: „Nemiso". Neder landse Miniatuur Spoorweg Onderneming tot. 15 October. Het Huis van Looy: 4e Jaarlijkse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffclaar: Wagenweg 102. Eretentoonstelling George Rober t/m 17 Oct. DIVERSEN: Noordersportpark: Kinderboerderij. Ge opend van 1012 en 24 uur. APOTHEKEN: De Zond'ags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen ctoor: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69, tel. 11596: Grijssels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERV OER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL EN SANTPOORT De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 2500—16760. Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25460—8249. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. J. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en Dr. L. Wijn berg, Beethovenlaan 36, tel. 35008. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jae. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots- mann, Binnenweg 206208, tel. 38320. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door W. D. v. Olden- borgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. 22884.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2