Is het streven naar minder volkscafé s wel gerechtvaardigd? Plaatselijke Keuze wil bevolking oordeel laten uitspreken Van pro tot contra PUROL Brand in verfstoffenfabriek te Apeldoorn Niet het enige WAAKZAAMHEID EN VRIJHEID E DUITSE TOURISTEN OP DE EERSTE PLAATS r Slapeloos over de Boerenkool AKKERTJE esp&ee&xs. mut SK3S Caféhouders: Drinkgewoonte blijft; bezoek zou zich verplaatsen Gemoderniseerde Vakbondsactie tl Z Belangrijkste afdeling in de as gelegd 17 pet, meer vreemdelingen V. J Voor jong en oud: IBIS! ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Verleiding verminderen Volksgezondheid voorop IHuidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Drinkgewoonte blijft Vier jaar geëist wegens moord Bevolking bepaalt GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG Nóg een verrassing°0,{ voor de kleuter op papa's schouder heeft de Ibis-vogel een verrassing! Als papa schrift, welk dier op de kleine man de meeste indruk heeft gemaakt, dan zenden wjj zo'n dier mee... vanuit een speelgoedwinkel natuurlijk! DOBBELMANN... LEKKER MAN! Drievoudige kinder aftrek Voor buitenshuis studerenden Zeven nieuwe kath. militaire tehuizen Commissie van toezicht geïnstalleerd Tachtig verzetslieden posthuum geëerd „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? De sprong in het duister Luchfrace naar onze tegenvoeters II Geall. militairen vóór Fransen en Zweden DRIE PASTOORS OPGELICHT (Van onze redacteur) 7\ T ederland is voorzover betreft het gebruik van alco- /V holhoudende dranken het matigste land van het beschaafde Westen. De Fransman drinkt gemid deld per hoofd per jaar 29.6 liter alcohol, de Italiaan 17.6 liter. In België drinkt men 12 liter, m Engeland 11.6, en m de Verenigde Staten 6.1 liter. De Nederlander drinkt ge middeld per hoofd per jaar 3.1 liter. Ogenschijnlijk is er dus geen reden, om een actie tot vermindering van het alcoholgebruik te voeren. Maar stelt men daartegenover, dat in de jaren vóór 1940 het gebruik hier te lande 1.5 liter bedroeg, dan komt het cijfer van thans neer op een ver dubbeling. Voeg daarbij de diverse na-oorlogse problemen als massa-jeugd, asphaltjeugd, de nihilistische tendenzen, het hand over hand toenemend gebrek aan belangstelling voor de goede dingen des levens, vooral bij de jongeren, en ziet men naar de vele uitwassen, waarover psychiaters menig onthullend boekje kunnen opendoen, beschouwt men de verslaving aan de drank bij vele personen, de drinkgewoonten thuis, waar (wij wezen er reeds eerder op) soms de sociale rem ontbreekt, dan is het duidelijk, De gang van zaken bij het bepalen i tal café'tjes of slijterijen verminderd in een plaatselijke keuze stelt men of verwijderd, dan fe de verteuung m'iv- dat men zich in tal van kringen, die het wel hebben met ons volk, zeer ongerust maakt. Over de verschillende aspecten van de curatieve zorg hebben wij enige tijd geleden reeds uitvoerig bericht Thans vestigen wij de aandacht op het aspect van de pre ventieve zorg, het streven naar invoering van de Plaat selijke Keuze. De P. K. wil, kort gezegd, het aantal gele genheden, waar drank wordt verkocht, verminderen. Niet door van boven af opgelegde maatregelen, maar door een initiatief, dat komt uit de bevolking zelf. Hóe, zal men verder kunnen lezen. Zoals ook overal is hier een pro en een contra. Om ons in deze kwestie terdege te informeren hebben wij gesproken met verscheidene personen, die vol doende op de hoogte geacht kunnen worden. Hun mening pro kwam ongeveer overeen met het standpunt, dat pater lgn. M. Grollenberg O.P., lid van de werkcommissie van de Plaatselijke Keuze, een der vooraanstaande katholie ken, die zich met de P. K. bezig houden, inneemt; het tegenovergestelde standpunt wordt het best weergegeven met de argumenten, die wij optekenden uit de mond van drs. F. Nijsten, secretaris van de H.O.C.R.E.S. (Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café-restauranthouders en Slijters). Grollenberg op een na de oorlog zeer ingeburgerde gewoonte: het thuisdrin- ken. De statistiek van de laatste maan den toont aan, dat de omzet in de café's is achteruitgegaan, terwijl daarentegen die in de slijterijen is gestegen. Tegen deze gewoonte kan de P.K. niets anders stellen dan de overredingskracht en het goede voorbeeld van zijn aanhangers. Van zich als volgt voor. Als één vijftiende deel van de kiezers in een gemeente de gemeenteraad verzoekt het aantal gelegenheden waar drank verkocht tvordt te verminderen, of een wijk ■.droog te leggen", wordt een referen dum uitgeschreven. Stemt 75 pet. van degenen die hun stem uitbrengen vóór en vormt deze 75 pet. de meerderheid van alle kiezers in de gemeente, dan beschikt men over een advies aan de gemeenteraad, die vrij is het op te vol gen of naast zich neer te leggen. Men Verwacht wel, dat een raad een zo duidelijke uitspraak zal opvolgen, maar aan de andere kant kan men zich heel goed voorstellen, dat een raadslid, die zich niet met de volksuitspraak kan verenigen, tegen stemt. De gemeente raad blijft vrij het advies al dan niet op te volgen. Om de P. K. mogelijk te maken is een wijziging van de Drankwet nodig. Tot tweemaal toe reeds in de twin tiger jaren is een desbetreffend voorstel in de Tweede Kamer aange nomen en door de Eerste Kamer ver- Worpen. Thans willen de voorstanders Van de P.K. het weer entameren. Hoofddoel is het aantal gelegenheden Van verleiding tot het drankgebruik te verminderen Men wenst geen prohi- mPf' maatregelen van bovenaf dus. uit - Werkt bewust van de bevolking Bplo n gaat er van uit. dat maatre- hoKu en verordeningen dan pas zin •iir' als ze geworteld zijn in het hofi dsbesef van de bevolking. Ze «eett er door middel van het referen- Quni zelf over beslist. Door de P. K. Wordt iedere man en vrouw geplaatst tegenover het probleem van het drank gebruik. Men wordt, bij een op handen zijnd referendum, gedwongen tot na- denken over dit vraagstuk. Ons volk wordt zich op deze manier meer be wust van de gevaren van het alcoho lisme. De P.K. is er, aldus pater Grollen berg, op de eerste plaats voor de zwak ken. Het gaat er vooral om de kleine volkszaken uit bepaalde wijken uit te bannen. Hierin toch komt het mees misbruik voor. Goed bekend staa café's en restaurants wil men met ver wijderen. De actie is vooral gericht te gen de kroegen, waar men veelal ca féhouders aantreft die zich niet van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Is in een bepaalde wijk het aan- der groot. Men moet meer moeite doen om alcohol te krijgen, men moet vaak naar een andere stadswijk gaan, of als het dorpen betreft, naar eer, naburig dorp. De kans is groot, dat men zich de moeite niet gunt, dat men na zijn weekloon ontvangen te hebben niet eerst de vertrouwde kroeg instapt die er niet meer is maar dat men rechtstreeks naar huis gaat. Daarnaast bestaat natuurlijk de mo gelijkheid, dat men alcohol m huis haalt of laat bezorgen. Hier wijst pater Het grootste doel dat de voorstan ders van de P.K. voor ogen staatis het bevorderen van de volksgezondheid. Het staat vast, dat voor velen de al cohol een groot kwaad is. Men wil gezonde begrippen ingang doen vin den de verleiding verminderen, ons matige volk nog matiger maken. Men streeft niet naar algehele drooglegging, maar naar een zekere reglementering. Men beseft echter, dat de weg lang is. Advertentie In dozen en tuben (Vervolg van pagina 1) De tweede oorzaak. waarop wij dit" „Wij bieden dat". In de «jnog groeide het inzicht, dat het z naar eer kon Het plan-Stikker voerde naar de Stichting van de Arbeid, waarin d samenwerking op basis van wederzijds inzicht en begrip werd bepleit en oe reikt. De arbeiders vroegen mede-ver antwoordelijkheid en kregen die. Maar zij eonden die mede-verantwoordelijk- heid slechts aanvaarden, indien hun in zicht werd gegeven in de economische situatie van het land en het bedrijfs leven. Er is hier veel overeenkomst met de gronden, die wij bij het vorige argu ment aanvoerden, maar het doel ligt hier geheel anders. Deze situatie, een maal geschapen, voerde in de na-oor- logse historie tot rechtvaardig en goed gemotiveerde looneisen of soms ook, we men ente mogen zeggen vaak zelfs, tot beperking daarvan. Deze situatie dient behouden te blij ven en bevorderd te worden. Doen wij dit niet, dan zetten wij de klok op een onverantwoorde wijze achteruit. Een ook hier treedt weer een typisch verschil met de socialisten naar voren. Bij meer dere „schappen" binnen het raam van de P.B.O. pleiten de katholieke arbei ders voor een bevoegdheid der loon- vaststelling door het „schap", de socia- listen daarentegen houden dit liever tot een vrije kwestie van overleg tussen de vakbonden van werkgevers en werk nemers. Al lijkt dit inconsquent. hier herinnert het N.V.V. zich weer stevig, dat het een strijdorganisatie is en in het vrije overleg kun je beter vechten, dan in de beslotenheid van een product- of bedrijfsschap. De publieke tribune wil ook wat! \nmrïdels spreekt het vanzelf, dat, indien de arbeidersleiders zich mede een oordeel moeten vormen, teneinde een verantwoord standpunt te kunnen innemen, het dringend noodzakelijk is, dat de haar ter beschikking gestelde gegevens absoluut betrouwbaar zijn. Kennelijk was dit laatste in de nu voor- ipPtg beëindigde discussies niet het ge val. Het heeft geen zin om hier de oor zagen van na te gaan. Het C.B.S en de regering beiden zullen wel zo verstan ken Z1^n de *es ui* ^et gebeurde te trek- f sobriëtas-voorman: Ik sta volledig achter het streven van de Di tfliike Keuze. De bevolking kan zich op democratische wijze uit reken Laat een minderheid (en deze is niet anders dan klein) zich bij een uitspraak neerleggen, zoals trouwens steeds geschiedt. Een mr. in de rechten: Men moet de zaken niet zó zwart zien. Ons volk drinkt in het geheel bezien betrekkelijk weinig. Wordt men niet wat op sleeptouw genomen door het humanisme? (Aantekening van pater Grollenberg: De harmonie met humanisten en socialisten op het gebied van de drankbestrijding is voorbeeldig). Een chauffeur: Gun de arbeider zijn borrel. Maar laat hij 't niet te gek maken. Een journalist: Laten we eerst eens een uurtje het pro en contra be praten. Dan kan ik je meer vertellen. Een huisvrouw: Ik ben sterk voor P. K., al was het alleen maar, opdat de mannen meer gezelligheid thuis zochten. Een arbeider: Vrijheid blijheid. Een typograaf: Ik bemoei me er niet mee. Laten ze t zelf maar uit zoeken. Een bedrijfsleider: De P. K. kan een zeer goede uitwerking hebben. Door het drankmisbruik gaat ook in ons land te veel energie ver loren. Ik merk het direct aan de prestaties als een arbeider een fuifje heeft gehad. Overmatig drankgebruik is uit den boze. Eerst moet de volksvertegenwoordiging warm gemaakt worden voor de idee van de P.K. en dan komt de tweede phase, het activeren van de bevolking en het mogelijk maken van een referendum. Hoe staan nu anderen, onder wie be langhebbenden, tegenover deze materie. Allereerst vestigen wij de aandacht op hun principiële bezwaren. Van de zijde van de HOCRES wordt opgemerkt, dat een referendum in tegenspraak is met ons bestaande democratische systeem. Een gemeenteraadslid is gekozen om be paalde verdiensten en heeft zijn eigen verantwoordelijkheid als vrij man. Het past niet, hem, door een referendum in enigerlei mate onder druk te zetten. Hij stemt zonder last of ruggespraak en heeft een eigen persoonlijk oordeel. Men mag zijn persoonlijke verantwoordelijk heid niet doorkruisen door een referen dum, waarin hij een zekere dwang kan zien. Laat men strijden tegen drank- m i s bruik, maar niet tegen drank- g e bruik, aldus wordt in deze en andere kringen opgemerkt. Men is voor een doeltreffende bestrijding van de diepere oorzaken van het al coholisme, maar betwist de opvatting als zou 't onmogelijk zijn de drank zucht tegen te gaan door het beper ken van gelegenheden tot drankver koop. De P.K. concentreert zich op de abnormale mens; degenen die wij hier aan het woord laten, concen treren zich op de normale mens, voor wie een gezonde ontspanning een noodzaak is en waartoe een ma tig drankgebruik het zijne kan bij dragen. Voorts meent men, dat, als de bekende kroegen gesloten worden, degenen die gewend zijn een café te bezoeken naar andere zaken zullen gaan. De drinkge woonte blijft, alleen de plaats waar deze wordt botgevierd verandert. De betere zaken worden op hun beurt „drink- café's". Het gaat juist als met de democratisering van het gerenommeer de restaurant, waar vroeger well to do- mensen kwamen, en dat nu bezet pleegt te zjjn door de nouveau-riches. Van P.K.-zijde meent men echter, dat het vaste café met de bekende clientele wel degelijk een rol speelt. Wordt dit opgeheven, dan mist men zijn vertrouwde sfeer, zijn makkers, en komt men er niet zo gauw toe naar een „betere" zaak te gaan. Het bezoeken van gerenommeerde restaurants door eertijds zwarte han delaren en mensen die gemakkelijk veel geld verdienen is moeilijk te vergelij ken met de handelwijze van de een- voudige arbeider, die eigenlijk alleen maar gewoon was zijn vertrouwde cafe binnen te slenteren. Dit alles is te negatief, zegt men van HOCRES-zijde. Laat men liever positief werken, zorgen voor een goede vrije tijdsbesteding, voor sportvelden, recre atieoorden, uitleenbibliotheken. Zo houdt men de aan de drank verslaafde uit de kroeg. Dit kan pater Grollenberg ten volle beamen. Maar toch acht hij het verminderen van drankgelegenheden daarnaast evenzeer een groot goed. (Van onze correspondent) Vrijdagavond werd de brandweer te Apeldoorn gealarmeerd voor een hev■- brand in de droogaf deling voor pig menten van Te N.V.^erfstoffenfabri k Holland aan het Kanaal te Apeldoorn. Dit is de tweede brand die dit bedrijf 'n een tijdsbestek van enkele jaren Heft. Hoewel men nog geen overzicht Van de geleden schade kon geven is het we' zeker dat voor duizenden guldens aan grondstoffen voor de verfindustrie verloren zijn gegaan. P„e N.V. Holland is door deze brand v„ Betroffen, want de droogafdeling riikst<PIei5enten is een van belang de aronH f Ingen van het bedrijf, waar bewlrk?ng onnri d® 0p een na laatste thans is aaneew „rgaan- Hoewel men enkele kleine d®" °.P het gebruik van worden gedaan om hS m?rs zal alles nig mogelijk sta^na^te YT* Z° T'"~ gaan. Over de ooAaak vY. d °,nder; tast men nog volkomen in Kof6-! Een technicus van de fabriYt uUJ controle alles nog in ordebe^ndln En nauwelijks tien minuten later wtd brandalarm gegeven. In afwachting van de komst van de brandweren uit Anel- doorn en Wormen, die overigens zeer (Van onze correspondent) Vier jaar gevangenisstraf met aftrek hoorde Vrijdag de vijftig-jarige an bouwer Jan T. uit Wijstcr tegen zich ei- sen. Hij moest zich voor de rechtbank te Assen verantwoorden wegens moord op de 63-jarige pachter van zijn boerde rij, de landbouwer Nijboer. Al jarenlang bestond er een gespan nen verhouding tussen beide mannen. Grotendeels was dit een gevolg van de vreemde situatie, dat T. als arbeider bij zijn pachter in dienst was. Op zijn eigen boerderij had hij de beschikking over een kamer. Bovendien maakte een fi nanciële kwestie, dat de stemming tus sen beiden steeds onaangenamer werd. Over en weer kon men weinig meer van elkaar verdragen en deze controver se kreeg tenslotte in de nacht van 26 op 27 Februari een dramatische ontknoping. N. en zijn vrouw waren laat in de nacht thuis gekomen van een feest; de man verkeerde onder invloed van sterke drank en ging als een razende te keer. Verd. was uit zijn bed gekomen om te trachten N. te kalmeren. Dit werd ech ter niet op prijs gesteld en er ontstond een woeste vechtpartij waarbij de vol komen over zijn zenuwen heen zijnde T. het mes hanteerde. Hij raakte zijn tegenstander in de halsslagader, waarop de dood spoedig intrad. Uitspraak 30 October. spoedig ter plaatse waren, gingen enke le personeelsleden van het bedrijf de brand met schuimblussers en emmers te lijf. Hun pogingen boekten echter w®.1' nig succes. De beide brandweren, die de vlammen met vier slangen bestreden, slaagden er betrekkelijk vlug in het vuur te bedwingen, hoewel de nablus- sing nog wel enige tijd vergde. Het was door de grote rookontwikkeling niet eenvoudig de haard van de brand te naderen. De brandweerlieden moesten zich daarom voorzien van rookmaskers. Wat de opmerking betreft van het beknotten van de vrijheid, hiertegen kan aangevoerd worden, dat de be volking haar eigen vrijheid in de hand heeft. Het van P.K.-zijde be zien slagen van het referendum is geheel een zaak van de bevolking van een bepaalde gemeente. Wil zij er niet aan, dan wordt het vereiste percentage, dat hoog ligt dat kan niemand ontkennen niet bereikt Tenslotte wordt er van caféhouders- zijde op gewezen, dat de drankwet in deze materie ai sanerend werkt. Het is tegenwoordig heel moeilijk een ver gunning te doen overschrijven. Voor de verstrekking van nieuwe vergunnin gen worden zware eisen gesteld. Ook het bedrijf werkt sanerend door de vak examens en vakeisen. Daarnaast is de Drankwetinspectie zeer actief werk zaam. Er zijn natuurlijk bezwaren van ma teriële aard als de verplaatsing van klan dizie, verlies van broodwinning van velen en grotere afzet voor anderen. Van P.K.- zijde meent men dat men een en ander niet te zwart moet inzien. Men wenst de kroegen geleidelijk op te ruimen. Al lengs zullen er voor de betrokkenen an dere bestaansmogelijkheden komen. De maatschappij past zich altijd best aan bij verandering van structuur. Ook de mogelijkheid van clandestiene verkoop, zwarte handel, wetsontduiking (dit op de lange duur) kan pater Grol lenberg niet al te tragisch inzien. Voor degenen die zich buiten de wet stellen staat het politie-apparaat gereed. Gezien het algemeen welzijn en de volksge zondheid is het bestaansrecht nog niet zo duidelijk van de producenten en dis- tribuanten van alcoholica, uiterst ge vaarlijke genotmiddelen, waaraan mil- üoenen worden vergooid en waardoor duizenden mensen in ellende raken, al dus deze voorstander van Plaatselijke Keuze. Advertentie SMIT'8 Dat zal je gebeurenOp Zaterdag 10 October wil je met de kinderen eens rustig genieten van al het moois, dat de Rotterdam se Diergaarde Blijdorp heeft te bieden. Het prachtige herfstweer heeft jong en oud aan gelokt om al dat wonder lijks te bekijken. Dat betekent, dat alle schouderplaatsen worden gereserveerd voor de kleuters - en daar loop je dan, dragend en vertellend, vertellend en dragend Gelukkig, dat de Ibis vogel er juist met de camera boven zweefde! Het dier heeft een warm- kloppend hart voor zwoe gende vaders! Daarom, dan ook, dat hjj déze vader verzoekt, naam, adres en vaste tabaks winkelier op te geven aan Louis Dobbelmann te Waddinxveen, die hem zendt: „Ze hebben tegen Uw correspondent al vaak ge zegd", zo meldt de Ro meinse redacteur van „De Gelderlander", „dat hij zijn schoolgeld maar moest gaan terughalen, en hij troost zich met de ge dachte, dat dergelijke kwa lijke opmerkingen vroeg of laat wel tegen iedereen gemaakt worden. Maar als er iemand is, die dit verwijt niet verdiend heeft, dan is het wel de Heilige Robertus Bellarminus, want er is geen oud-leerling aan te wijzen, aan wie zijn Universiteit meer plezier beleefd heeft dan aan hem." Onder ons gezegd: dat lijkt me niet het enige, en zelfs niet het voornaam ste, onderscheid tussen de Romeinse redacteur van „De Gelderlander" en de Heilige Robertus Bellarminus. Jong of oudiedereen heeft voordeel van Ibis shag! Probeer ook eens zo'n pakje! Ibis Export is echte Engelse shag; Ibis Vir ginia is pittiger en tóch mild. Maar wat U ook kiest, U zult er van genieten! (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt Is binnenkort de indiening te verwachten van een voorstel bij de inkomstenbe lasting een drievoudige kinderaftrek toe te staah voor buitenshuis studerende kinderen, die geheel of vrijwel geheel op kosten van de belastingplichtige stu deren. Met deze faciliteit zal een bedrag van circa vijf millioen gulden gemoeid zijn. De commissie, die gevormd wordt door de aalmoezeniers luitenant-kolonel R. H. M. Verhoeven, luitenant-kolonel J. B. van Croonenburg en majoor H. H. Determeyer, zal een regelmatig en nauw contact onder houden met architect C. F. L. van der Lubbe, die de bouw van de nieuwe tehui zen op zich heeft genomen. De oprichting van zeven nieuwe katho lieke militaire tehuizen is mogelijk gewor den, omdat het Rijk zich garant gesteld heeft voor een aanmerkelijk deel van de bouwsom, terwijl het ontbrekende geld door Katholiek Thuisfront zal worden aan gevuld. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft Vrijdag in de Rid derzaal te Den Haag aan de nabestaan den van bijna tachtig gevallen verzets helden, die door de Koningin posthuum met de bronzen leeuw, het bronzen kruis of het kruis van verdienste zijn onderscheiden, deze onderscheidingen uitgereikt. De ernstige stem van de staatssecre taris riep herinneringen op aan de oor logsjaren. „Dat wij staande zijn geble ven danken wij aan de moed en de opoffering van enkelen", zo zei hij „Vandaag herdenken wij hen vol erken telijkheid en respect. Hun daden, hun uitnemendheid worden door de Koningin geëerd met het metaal, dat hun merk teken is als nobel mens, als sterk va derlander". Het oplezen der Koninklijke Besluiten bracht de aanwezigen terug tot het ver zet in zijn vele vormen. Voor het over steken naar Engeland, en terugkeren als agent, het helpen van krijgsgevangenen en vliegers, voor daden van sabotage, voor open gevecht met de vijand, voor geheim inlichtingenwerk, voor de ge heime zenders, voor zet en tegenzet, ge vangenschap, voor executies of het sterven met de wapens in de hand ten slotte. Zij kwamen en gingen. De vaders of moeders of vrouwen of andere naaste verwanten. Het eremetaal werd ontvan gen en een handdruk werd gewisseld. Aan het einde van deze plechtigheid klonk het volkslied. goed, want de Liftmaster is ondertussen ons ver trouwd tehuis geworden al is het een ietwat lawaaiig r— en vreemde brulgeluiden zouden de vredig slapende mede passagiers minder prettig in hun dromen beïnvloe den. Advertentie en man met een baard, Reginald Kimber Êehete"' woonde in een park te Birmingham een deel van^ openbare communistische meeting bij. Toe een exemplaar van de Daily Worker en ging-zijns weegs. Na enige tijd werd hij ingehaald door een age ant. tie, die hem vroeg, of hij een communist was. Kimbe woordde ontkennend. De politieman noteerde .reden zijn naam en adres en keerde vervolgens op zij listjSeh terug. Naar aanleiding van dit geval heeft een s m;_ parlementslid deze week vragen gesteld aan de nister van Binnenlandse Zaken. President Eisenhower de Verenigde Staten heeft, eveneens deze week, een laten uitgaan, waarin alle Amerikaanse ambtenaren ontslag worden bedreigd, indien zij zouden weigeren antwoorden op vragen, hun gesteld door commissies sub-commissies uit het Congres. Deze weigering zouden zij kunnen baseren op een artikel uit de Amerikaanse Con stitutie, dat „niemand in een strafrechtelijke zaak zal w0' den gedwongen tegen zichzelf te getuigen". Tenslotte heeft, ook al weer deze week, een correspondent van de commu nistische Daily Worker in Brits-Guyana aanzegging ge kregen het land onmiddellijk te verlaten. De hoofdcommissaris van politie in Birmingham heeft al verklaard, dat hij aan zijn ondergeschikten nooit de in structie heeft verstrekt leden van het publiek te vragen naar hun politieke sympathieën. Maar Reginald Kimber heeft verteld, dat de agent zeide te handelen op bevel van een superieur, zij het dan misschien geen bijzonder hoge superieur. President Eisenhower heeft waarschijnlijk wat gegoocheld met de geest van de Amerikaanse Constitu ie in de loffelijke opzet om de vitale geheimen van zijn fan te vrijwaren van communistische spionnen. En de Blitse autoriteiten in Guyana zijn zonder twijfel oprecht van mening dat de aanwezigheid van een commumstiscn vei slaggever de toestand in de kolonie eerder zal vertroebelen dan ophelderen. Maar dat alles neemt niet weg, dat b.v. een blad als de Engelse „News Chronicle" tot nadenken wordt gebracht. „Er zijn eeuwen voor nodig geweest om de vrijheden van de Engels-sprekende voïkeren te verwer. ven en te verzekeren. Oorlog en rampspoed hebben hen niet doen wankelen. Maar een verfoeilijk communisme kan goede mensen ertoe brengen juist die vrijheden uit te wis sen, die zij bezig zijn te beschermen. Het wordt altijd ge daan uit hoge motieven; het wordt altijd noodzakelijk ge- acht voor de veiligheid van een natie. Maar het is altijd een sprong in het duister." Het recht om vrij en onbelemmerd voor zijn mening uit te komen, is een van de vier vrijheden, die Roosevelt en Churchill in het Atlantic Charter hebben neergelegd. Resi derend in datzelfde Witte Huis, waar president Roosevelt dacht en deed, slingert nü Eisenhower zijn banbliksem naar elke ambtenaar, die zich poogt te onttrekken aan de hek senjacht van senator McCarthy. Want hoe algemeen de oekase van de president ook is gesteld, zij volgt onmid dellijk op „het ernstige geval van spionnage", dat de sub commissie van McCarthy zegt te hebben ontdekt in het hoofdkwartier van de Amerikaanse verbindingsdienst te Fort Monmouth. De laatste twijfel omtrent het rechtstreek se verband tussen het rondschrijven van de president en de noeste vlijt van McCarthy verdwijnt tenslotte, als men weet, dat de minister voor het leger, Stevens, kort tevoren, met uitdrukkelijke verwijzing naar het onderzoek van McCarthy, letterlijk dezelfde bedreiging had geuit ten op zichte van de burgerlijke ambtenaren bij het leger. Het jammerlijke feit, dat militaire verdediging meer dan ooit noodzakelijk is, brengt mee, dat geen enkel land spion nage van enige omvang kan gedogen. In een bastion als de Verenigde Staten is dat klemmender dan waar ook. Maar dat men daarbij de wegen van een McCarthy gaat volgen, is geen verheugend teken. Practisch noch psychologisch. Van de efficiëntie van een speurder als McCarthy, die van elke ontdekking, hoe zwak gestaafd dan ook, aan pers, radio en televisie verslag uitbrengt, krijgt men geen hoge dunk. Het is niet recht duidelijk, waarom men dit nood zakelijke wiedwerk niet zou kunnen overlaten aan de ver trouwde handen van Alan Dulles, broer van de minister van Buitenlandse Zaken en hoofd van de Amerikaanse ge heime dienst. In psychologisch opzicht wekt McCarthy het bezwaar, dat ook door de leider van de Amerikaanse De mocraten, Stevenson, zo duidelijk is onderkend, dat het buitenland de Verenigde Staten gaat vereenzelvigen met hèm en niet met de idealen van vrijheid en gerechtigheid, die tot hun onafhankelijkheid hebben geleid. Wat president Eisenhower in deze kwestie doet, is niet alleen zijn zaak. Het gaat ook alle landen aan, die jaarlijks een groot deel van hun welvaart afstaan om paraat te zijn tegen de com munistische bedreiging. Die bedreiging richt zich niet in de eerste plaats tegen een bepóald stuk land of tegen be paalde steden en fabrieken. Zij richt zich tegen de vrijheid en de waardigheid van de mens. Niet alleen naar buiten dient de vrije wereld waakzaam te zijn, maar óók naar binnen. Voor de tweede nacht misschien toch naar de niet in slaap te krij- overwinning? We hebben gen en met het «eg alle kans mits we goede voorbeeld van de geen tegenvallers krijgen, ijverig tikkende „echte" ®,n daar heb je weer pers achter mij, wil ik die vrouwelijke intuïtie trachten alvast een begin geloof met dat onze te maken met de tweede Liftmaster ons dat zal aflevering race-belevenis- aandoen. Voor een on sen. Het is best mogelijk, weertje zijn we met ver dat ik ondertussen het vaard, dat hebben we nu onderspit zal moeten del- al drie keer ondervonden ven öf voor Morpheus óf en voor de rest zorgt onze voor de algehele verduis- grote brommer. 6 - Wat hebben we weer enorm veel gezien van daag. Het is bijna niet tering, maar dat zult U mij dan niet kwalijk ne men, denk ik. Momenteel vliegen we boven de „boerenkool", vliegersterm voor de jungle van Malakka. Zien kunnen we er natuurlijk niets van en ook de ge luiden van het oerwoud kunnen onze motoren niet overstemmen wanneer ze met een flinke versterker erop naar boven zouden trachten door te dringen; meer te volgen, zo snel zien we een deel van de aarde aan ons voorbij gaan. Duidelijk is het ver- zoals we die wel op de atlas met veel te wei nig belangstelling, dat moet ik nu tot mijn schande ondervinden zaten te „ontdekken", dan weer na eerst een groot „stuk zee" (de Golf van Bengalen) een ve'el vrien delijker landschap met Karachi hebben we dus bossen, heuvels en dalen, weer vanuit de machine Schrijvend, etend, luie- moeten bekijken en eigen- rend, lezend, puzzelend of lijk was het niet zo'n gro- breiend naderden we na te tegenvaller, want de een lange zit (zeven uur) warmte stroomde ons in het donker Rangoon, tegemoet, zodat we blij Alles bij elkaar was een waren dat zo gauw mo- half uurtje voor dit op- gelijk de deur weer dicht- onthoud uitgetrokken schoof en de volgende Naar ik zojuist verneem etappe begon. Nog steeds is dat prachtig verlopen is het op iedere landings- en is „Vader Kooper" best plaats grappig te zien hoe tevreden over z'n „lading", alles rent, ploetert en Rangoon: een vriende- haast om ons nog binnen lijke ontvangst van de de daarvoor uitgetrokken Birmezen, belangstellende tijd weg te helpen. Voort vrouwen in de kleder- Corxnne Willenborg, een van de vijf en vijftig emi granten, die aan boord van de „Damme" in de Christchurchrace naar Nieuw-Zeeland zijn ge vlogen, vervolgt met de indrukken van de vlucht van Karachi naar Dja karta het relaas voor de lezers van haar lijfblad. imillllllilliiiilllillliiiiiiiiiiiliiiiiiiinj dracht van het land, jon getjes en bedienden, alles rasecht en ondanks het late avonduur en de kunstverlichting, toch kleurrijk. Daar konden wij ons toestel dan zelf eens vanaf het platform bekijken; het .was mooier dan overdag in Londen, deze zilveren vogel be schenen door „floodlight", wiens organen weer bin nen de gestelde tijd van het nodige voorzien wa ren. Ook wij stapten vlug in op nummer en dit heeft ons weer geholpen om 1 uur en 45 minuten op het schema voor te liggen. Wanneer wij alle uitge spaarde tijd tot heden toe optellen komen we aan een totaal van 7 uur en 28 minuten. Op Rangoon verwachtte men ons ook pas om 2 uur 's nachts, zo vertelde iemand mij daar en wij arriveerden om streek 11.30 's avonds. En zo hebben wij Rangoon, het grootste vliegveld van India, alweer achter ons gelaten en spoeden ons naar Djakarta. Laten wij ons gelukkig prijzen, dat wij nog niet zoals de Has tings met tegenslag t« kampen hebben gehad en hopen dat wij ervoor ge spaard blijven ook! Voor uit, K.L.M., zet je beste motoren vóór en het zal lukken! De Duitse vacantiegangers hebben met 15% van alle overnachtingen hun vooroorlogse positie van qua aantal belangrijkste toeristische bezoekers van ons land weer ingenomen. Na het op heffen van het visum wordt een nog aanzienlijke grotere toeloop uit Duits land verwacht De A.N.V.V. beschikt momenteel over de cijfers van het eerste halfjaar van 1953. De gegevens over de belang rijke vacantiemaanden zijn nog, niet bekend. Toch mag de verwachting wor den uitgesproken, dat ook dit jaar de na-oorlogse stijgende lijn in het bezoek uit den vreemde zich zal hebben voort gezet. Tussen Januari en eind Juni hebben buitenlanders in Nederlandse hotels en pensions 710.036 overnachtingen door gebracht. Ten opzichte van de overeen komstige periode van 1952, toen dit aantal 606.810 bedroeg, betekent dit een stijging van ongeveer 17 pet. Aan het eind van 1952 stonden de Duitsers nog op de derde plaats, ach ter de Engelsen en Amerikanen. Met 14 pet. van het totaal volgen deze laat- sten nu onze Oosterburen. Achter de Amerikanen komen de Engelsen met 12'4 pet. Als nummer vier staan met 10.2 pet. de Belgen genoteerd. Enkele jaren geleden nog stond deze catego rie steeds met een grote meerderheid aan de kop. Nog vóór de Fransen en de Zweden, die respectievelijk 8 en 6 pet. van het totaal aantal overnachtingen opeisten, komen de in West-Duitsland en elders gelegerde militairen, van wie het grootste gedeelte Amerikanen waren. Voor deze jongens Is Nederland thans een der meest favoriete zo niet het meest favoriete verlofcentrum gewor den. Nog steeds namen de vier grote steden het leeuwendeel van het aan tal overnachtingen van buitenlandse bezoekers voor hun rekening, namelij'k 480.36 van de 710.03. Werd echter in vorige jaren 75 pet. van alle buitenlandse overnachtingen in de vier grote steden doorgebracht, thans was dit 68 pet., zodat er sprake is van 'n zekere spanning in de ruimte. De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag de 74-jarige vertegenwoor diger W. A. P. uit Den Haag tot een gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek van voorarrest. Met een aandoenlijk verhaal over de slechte sociale omstandigheden waarin hij verkeerde, had hij de pastoor te Coe- vorden weten te bewegen hem een maal tijd en reisgeld te verschaffen. Derge lijke praktijken paste hij vervolgens ook toe bij pastoors in Groningen en Leeu warden. Toen hij daarna zijn geluk in Emmen wilde beproeven, liep hij tegen de lamp. Veertien dagen geleden had de officier tegen de man een jaar gevan genisstraf geëist. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Woensdag 21 en 22 .Or tober a.s. geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3