Inauguratie van vijftien nieuwe leden Haarlemse A.R.K.A. 35 jaar DWT zet competitie goed in Besinningsmorgen Heemsteedse Kath. Arbeidersbeweging Maatschappelijke ontplooiing in milieu van gelijkgezinden Bescheiden maar waardige viering Coöperatie viert feest Visserijgolf Anti-Amerikaanse betoging in Arabië Rijkssubsidie bij te hoge huur I1000.- SSS™"'-' HERINGA WUTHRICH AFLUKIN-C MAANDAG 19 OCTOBER 1953 PAGINA 2 R.K. Studentenvereniging „Sanctus Bavo" Doe mee en verdien CROMBIE ULSTERS Kath. Arbeiders beweging De kapelactie WASSERIJ DUYN telefoon-installaties Ongeval met autobus Tussen deuren beklemd geraakt Nieuwe kleuterschool in Aerdenhout burgerlijke Stand AANRIJDINGEN IN HAARLEM Geen sprake van oplichting Waterpolo SANTPOORT JUBILEUM MISSIE- NAAIKRANS Jongen aangereden en zwaar gewond Reed Citroen zonder licht SANTPOORTSE K.A.J. 800 wandelaars te Santpoort Oliebollenactie werd buitengewoon succes Jubilarissen gehuldigd „DE GROTE STILTE" Kamermuziek-avond jonge toonkunstenaars Nieuwe Gereformeerde school geopend Waterstanden tor voorkoming wan verkoudheid on grlop Biljarten Competitie F.B.H.O. Zwemmen Wintercompetitie begonnen Bedrijfsontspanning Hoogovens Incidentele wedstrijden Arbeiderswoningen A. M. de Jong herdacht Tien jaar na zijn dood G. L. Hazebroek overleden Beurs van Amsterdam Advertentie Gisteren heeft op plechtige wijze de inauguratie plaats gehad van 15 studen ten in de Haarlemse Katholieke Studen tenvereniging Sanctus Bavo". Twee meisjes- en dertien mannelijke studen ten werden na een louteringstijd van drie weken als lid aangenomen, 's Mor gens celebreerde de moderator, pater dr. Mod. van Straaten O.E.S.A. in de kapel van Sancta Maria het Misoffer, waarna een intiem ontbijt genuttigd werd. De praeses van de vereniging, de heer P. Wijdeveld. heette in de avondverga dering speciaal welkom prof. B. A. H. Barendse O.P. uit Amsterdam, die zich bereid verklaard had de inauguratierede uit te spreken. Hij wees op het bijzon dere van deze avond, die ook de oude rejaars studenten weer zal doen bezin nen op het voorrecht van het lidmaat schap van „Sanctus Bavo". Toen de eandidaatleöen tot de ver gadering waren toegelaten, wees de praeses hun op de zeer belangrijke tijd die zij als student zullen doormaken en de verantwoordelijkheid voor de behar tiging van hun vorming in deze jaren. Spr. vervolgde dan: „Maar er is meer dan alleen weten schappelijke vorming. U hebt tenslotte de plicht te woekeren met alle talen ten die U hebt. U zult zich moeten ont plooien tot een mens bij wie de weten schappelijke capaciteit ligt ingebed als onderdeel van een maatschappelijke en religieuze harmonie. Alleen dan zult U in staat zijn om de leiding te geven die het Nederlandse volk en het Nederland se katholicisme van U vragen mogen." Vervolgens toonde de heer P. Wij- develd het grote belang aan van de studentenvereniging: in een milieu van gelijkgezinden is de maatschappe lijke ontplooiing van de student het best gegarandeerd. En in een katho lieke vereniging zal de student kun nen rijpen tot een katholiek intellec tueel, die ons land zo broodnodig heeft. In het defect aan een katholie ke spoorstudentenvereniging in Haar lem is sinds enkele jaren voorzien: uit een bescheiden contact is nu een hecht gestructureerde vereniging van meer dan 100 leden gegroeid! Spr. be sloot zijn rede met de woorden: „Zo dragen wij elkanders lasten in een van de verantwoordelijkste perioden van ons leven en ontwikkelen ons sa men tot katholieke intellectuelen, die zullen z»n zoals ze moeten zijn." Na het zingen van het Bavo-lied vond dan de inauguratie plaats. De praeses verkondigde in het Latijn dat de 15 adspiranten lid waren geworden van „Sanctus Bavo" en bekrachtigde dit met een forse hamerslag en de woor den: „Sic volo, sic iubeo". Eén voor één namen toen de nieuwe Bavianen hun bul in ontvangst. Na het „Io vivat" cprak prof. Barendse O.P. zijn inaugu ratierede: De autonomie van de geest". Advertentie Ned.. Amsterdam 17-2-SG ffewaai de advertenties ÏTdJze «m .Ik; «"**2 4,g io dit blad Alle advertent." «eed» in ome etalages te betichtige Spr. behandelde als een der voornaam ste aspecten het volgende: „Onze geest is iets anders clan wat ons bezig houdt, breder en dieper dan het object van zijn interesse, want vervalt dit object, dan heeft het leven zelfs nog zin. Een algemeen geldende beschrijving van het eigen ik is onmogelijk te geven, want alles wat ik opnoem, 'kunen anderen ook bezitten, maar de identiteit is enig, vindt men nergens anders." Na deze brillante rede hielden de Ba vianen zich nog enige uurtjes bezig met zang, voordracht en gezellige kout. In der haast werden liederen gecompo neerd (o.a. op de moderator, pater Van Straaten!) en oude studentenliedjes op nieuw ten beste gegeven. Het was een avond in de stijl die studenten eigen is, en de conclusie is gewettigd, dat Haar lem trots mag zijn op zijn studenten vereniging, die nog wel van zich zal doen spreken. Gisteren waren alle leden van de Haarlemse K.A.B. kapelbouwers. Dat wil zeggen: alle leden hadden vóór 18 October een foldertje en een enveloppe thuis gekregen, waarbij een gave ge vraagd werd voor de te bouwen kapel in onze Kathedrale Basiliek door de Haarl. Dioces. K.A.B. Deze kapel zal op Zondag 15 November worden aangebo den aan onze bisschop, Z.H. Exc. Mgr. J. Huibers. Thans worden door de K.A. B. deze enveloppes teruggehaald, in de vaste overtuiging, dat alle leden het ge vraagde bedrag daarin gestort zullen hebben. Men wordt vriendelijk ver zocht deze gevulde eirveloppes klaar te leggen, om het de ophalers te verge makkelijken en een spoedige afwerking te bevorderen. AMSTERDAMSE V'A ART 20 TEL. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR BIOSCOPEN: Rembrandt: „In de greep van de angst". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Cuba Cubana". Boven 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo". (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Maandag tot en met Donderdag: „Brief encounter". Boven 18 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boxy: „De boekaniers der zeven zeeën". Boven 18 jaar. Tijden Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: „April in Parijs", 8.15 uur. Tij den: 8.15 uur. Boven 14 jaar. Maandag 19 October StadsschouwburgOperettevereniging D.I.O.G.E. in „ChristT", 7.45 uur. Dinsdag 20 October Minerva: Cabaret Chiel de Boer: „Mor gen première", 8 uur. Stadsschouwburg „D.I.O.G.E." in irg: Operettevereniging „ChristT", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Het Huis van Looy: 4e Jaarlijkse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teyiers Museum. Geopend van 11—17 u (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dageliiks van 10-16 uur, Zondag van 13-16 uur Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE Vrijdagmiddag is op de Leidsevaart bij de Oost-Indiëstraat een 67-jarige Haarlemse vrouw het slachtoffer geworen van een ver keersongeval. Op dat ogenblik stond daar bij de halte een autobus van de N.Z.H.V.M. stil, teneinde passagiers te laten in- en uit stappen. Onder de reizigers, die de bus ver lieten, bevond Hch ook deze vrouw, die in gezelschap was "an haar 4-jarig kleinzoon tje. Toen alle passagiers al waren uitgestapt, stond het ventje nog in de bus, maar aan gezien de chauffeur meende, dat allen wa ren uitgestapt, gaf hij gas en reed weg. De vrouw wilde echter het kind op het laatste nippertje nog uit de bus tillen. Op dat ogen blik sloten de deuren en raakte zij er tussen beklemd. Op het geroep van de passa giers bracht de chauffeur enkele meters verder zijn wagen tot stilstand, waardoor vrouw het slachtoffer geworden van een ver- Met een vleeswond aan het rechterbeen, enige schaafwonden aan de arm en vermoe delijk een gebroken rechteronderbeen is zij naar de Mariastichting overgebracht. Zaterdag a.s. des middags om 3 uur zal öe nieuwe R.K. kleuterschool aan de Teding van Berkhoutlaan 22 te Aer denhout officieel worden geopend en ingezegend. Het is een goede gewoonte van het A.R.K.A.-bestuur om bij gedenkwaardige gebeurtenissen het zwaartepunt te leggen op de kerkelijke herdenking. Dit kwam ook Zondag j.l. weer sterk tot uiting toen vele A.R.K.A.-leden met hun dames cte gezongen H. Mis. opge dragen door een der paters Augustijnen in de kapel van het Triniteitslyceum, bij woonden. bij gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan van de plaatselijke afdeling. Het 7e lustrum werd reects Vrijdag 16 Oct. j.l. ingezet met een kort Lof, ge celebreerd door de algemeen geestelijk adviseur, rector J. Th M. Kraakman uit 's-Gravenhage, die tijdens het lof op kenrachtige wijze de taak van de katholieke ambtenaar als dienaar van cle overheid besprak. In de taak van de katholieke ambtenaar, aldus spreker, moet de apostolaatsgedachte culmineren en iedere ambtenaar kan en moet op dit terrein vruchtdragend werk verrich ten. Het hoogtepunt van deze kerkelijke viering werd bereikt bij de gezongen H Mis op Zonclag 18 Oct. Het kleinkoor van de St. Lidwina parochie o.l.v. de heer Jan Nibbering, geassisteerd door enkele A.R.K.A.-leden, zong op voor treffelijke wijze de drie-stemmige H. Mis van Don Lorenzo Perosi, terwijl tijdens die communiceren het Quam Dilecta werd uitgevoerd. Na de H. Mis verzamelden alle leden met hun dames zich in hotel de Leeuwe rik voor een gemeenschappelijk ontbijt Gedurende dit ontbijt werd allereerst het woordl gevoerd door de voorzitter, de heer J. J. Loerakker. Hij verheugde zich over de goede opkomst en gaf een GEHUWD: J. Betgem en S. Chr. Tref fers. GEBOREN. W. KaanSteenken, z.; Th. BuschmanKooij. z.; H. A. Westra Wannink, d.; J. M. Imam Djoewari— Baltissen, d.; M. W. Piccardtvan Ei.j- meren, d.; M. E. MuldersHuneker, d.; C. A. DerksLacroix d. OVERLEDEN: A. H. JansBrouwer, 68 j., Hazepaterslaan; C. C. GlasSchen- ke, 79 j., Kenaupark; A. Boeserde Wester. 75 j„ Barrevoetestraat. Zaterdagmiddag om ongeveer half zes heeft op het Kennemerplein een aan rijding plaats gevonden tussen een per sonenauto en een 12-jarige wielrijder. De oorzaak van het ongeluk was gelo gen in het feit, dat de jeugdige fietser geen voorrang verleende aan de auto. De jongen botste tegen de achterzijde van de wagen op, kwam te vallen en is met een hersenschudding naar het Gro te Gasthuis overgebracht. Vijf minuten later botsten twee per sonenauto's in de Archipelstraat tegen elkaar. De auto, bestuurd door een 26- jarige slager uit Heemstede kantelde, tengevolge waarvan de rechterzijde van het voertuig zwaar werd beschadigd. De tweede wagen kreeg aanzienlijke scha de aan de voorzijde. De inzittenden kwamen allen met de schrik vrij. Zaterdag hebben wij op verzoek van de Haarlemse politie in ons blad een waarschuwing geplaatst, dat een collec tant van de Stichting Blindengeleide- hondenschool ten onrechte gelden inza melde in Haaijem. Thans deelt de politie mede dat er geen sprake van oplichting is geweest, daar de man in kwestie zich voldoende kon legit.meren en inderdaad colporteur van bovengenoemde stichting is. Een en ander kwam vast te staan nadat de be trokkene zich in verbinding met de po litie had gesteld. summier overzicht van de in de loop van 35 jaren bereikte resultaten. Met leedwezen herdacht hij enkele promi nenten, die c|oor de dood aan de A.R.K.A. waren ontvallen. Na dank te hebben ge bracht aan verschillende zijner voor gangers, bracht de voorzitter hulde aan de heer van Emmerik, die de A.R.K.A. in de moeilijkste jaren op eminente wijze wist te leiclen en door zijn man moedig optreden de vereniging aan de greep van de bezetter heeft onttrokken. Met voldoening constateerde spreker het groeiend ledental waarin hij het bewijs zag van een velófwinnend begrip voor de noodzakelijkheid om alle katho lieke ambtenaren in de A.R.K.A. te doen verenigingen. Nadat de vice-voorzitter, de heer J. N v. Donselaar, zijn waardering hacl geuit, voor het uitstekend werk van de heer Loerakker, in het bijzonder als vertegenwoordiger in het GO. voor de gemeenteambtenaren en nog enkele an dere sprekers gelegenheid gekregen hadden van hun dankbaarheid te getui gen, werd deze bescheiden, doch waar dige viering van het Arka-jubileum ge sloten. Zaterdag was het in het Sportfondsenbad Haarlem de eerste competitieavond waar op met de afwerking van het rooster van de wintercompeitie werd begonnen. DWT heeft deze eerste avond goed ingezet Het eerste damesteam won met 32 van Haar- .lem 1 en het eerste herenzevental wist een gelijkspel in de wedstrijd tegen Haar lem I uit het vuur te slepen. DWT 2 (Ja mes wist eveneens de eerste winstpunten binnen te halen. HAARLEM I—DWT I, dames 2—3 De Haarlemdames hebben het de DWT- dames niet gemakkelijk gemaakt een over winning te boeken. Aan beide kanten werd er fel gestreden. Na een mooie rush en een prachtig schot van Elly Hölsken nam Haarlem de leiding en eerst na vele mis lukte pogingen wist DWT de Haarlemver dediging te doorboren zodat met 11 de rust inging. Na de hervatting nam Haar lem wederom cfe leiding, maar DWT sprong tenslotte toch nog met de hakken over de sloot door met 32 de wedstrijd te winnen HAARLEM I—DWT I, heren, 3—3 In de ontmoeting Haarlem IDWT 1 De fancy-fair en de tentoonstelling on der de naam MINA, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Missienaaikrans van het H. Hart, heeft heel wat belangstellenden Zater dag en Zondag naar Zomerlust gelokt. Op het toneel was een tentoonstelling ingericht van paramenten en kinderkle ding, in de afgelopen twee jaar door de dames van de naaikrans vervaardigd Pater overste van het misiehuis te Driehuis, drs J. Krol, heeft Zaterdag middag in aanwezigheid van vele ge nodigden, het MINA-festijn geopend Hij feliciteerde de naaikrans met het zilve ren jubileum, reeds eerder in intieme kring gevierd. De reeks van attracties, waarvan vele een week tevoren in IJmuiden-Oost de muntstukken losgepeuterd hadden uit de beurzen der bezoekers, had ook hier af trek en vooral het rad van avontuur, de schiettent en de bommenwerpers-tent hadden het druk. Zondagavond heeft de eerste inlands" priester uit Amboina, pastoor Jamco, een bezoek aan de tentoonstelling en fancy-fair gebracht. Tegenover de Weyman te Santpoort is Zaterdagavond de 14-jarige J. H. uit Santpoort tegen een personenauto ge reden en daarbij ernstig gewond De jongen kwam uit de Wüstelaan en reed tegen de personenauto, die, komende van de Hoofdstraat, de Wüstelaan in draaide. Hij werd bewusteloos in de Weyman binnengedragen, waar kapelaan R. v. d. Steen hem de laatste H.H. Sa cramenten toediende. Met een zware her senschudding is hij in zorgwekkende toe stand naar het Antonius-ziekenhuis ver voerd. Volgens verklaring van een der omstanders zou de bestuurder van de personen-auto zonder licht en met grote snelheid gereden hebben. De politie stelt een onderzoek in. Nagenoeg alle leden van de K.A.J. van Santpoort waren Zaterdagavond present in het Jeugd gebouw St. Patrick. Bij de bestuursverkiezing werd Dirk Dam defi nitief tot voorzitter gekozen, terwijl in een vacature werd voorzien door de ver kiezing van C. Commandeur, die tevens spaardienstleider voor de retraite gewor den is. Daarnaast is een groepje gevormd, dat speciaal de zorgen op zich zal nemen voor de zieken, militairen en emigranten. Het Lourdesfonds nadert de helft van het totaal benodigde bedrag en daarom zullen nog verschillende acties worden ondernomen, zoals een klaverj as-drive en een of twee toneelavonden met loterij en bal na. De leden, die niet meegaan naar Lourdes kunnen deelnemen aan een bijzondere retraite in Noordwiikerhout, op 25 of 9 12 Juil. Het Christus Koningfeest wordt een bijzondere dag voor de Santpoortse K.A.J. Zaterdagavond a.s. houden de Kajotters een avond-wake, Zondagmorgen is er een H. Mis met algemene H. Communie en daarna gemeenschappelijk ontbijt. Districts-aalmoezenier rector D. de Wit zal daar spreken en aalmoezenier R. v. d. Steen zal de Kajotters installeren. Bij deze plechtigheid worden ook de ouders verwacht, evenals 's avonds na het lof, wanneer het een gezellige avond zal zijn. Meer dan 800 wandelaars hebben deel genomen aan de wandeltochten van de wandelsportver. van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, „Viribus Uni- tis". Het schitterende wèer was zeer ze ker oorzaak, dat de wandelaars opgeto gen waren over het prachtige parcours, terwijl ook de organisatie in het Prov. Ziekenhuis perfect was. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft het winterseizoen geopend met een Bezinningsmorgen welke Zondag ge houden werd en waarvoor vrij veel be langstelling bleek te bestaan. De morgen werd geopend met een H. Mis waaron der algemene H. Communie en daarna togen de deelnemers, van wie velen ver gezeld waren door hun dames, naar bet R.K. Verenigingsgebouw, waar een wel verzorgd ontbijt gereed stond. Vriende lijke meisjes zorgden voor thee en men liet zich alles goed smaken. Na het ontbijt gaf eerst het Katholiek Dameskoor „Viva Maria" onder leiding van de heer G. de Barbanson enige zangnummers, welke zeer goed werden gezongen en met grote aandacht wer den beluisterd. De heer N. v. d. Linden, voorzitter, hield vervolgens een korte inleiding over het winterprogram en vestigde in het bijzonder de aandacht op de plan nen tot huisvlijt-actie, waarom rent ni' opmerkte dat het de bedoeling is, dal deze in het gezin wordt beoefend, dus niet in clubverband of anderszins. Hi wekte de aanwezigen op, voor deze uit nemende vrije-tijdsbesteding grote pro paganda te maken en niet te vergeten om zelf het voorbeeld te geven. Na deze toespraak was het woord aar de weleerw. heer A. Eijkelhoi, leraar aan het seminarie „Hageveld," die het onderwerp „Onze invloed op het milieu" behandelde. De spreker begon met er aan te herinneren dat in 1953 heel veel gesproken is over de zegeningen die Katholiek Nederland in de afgelopen eeuw heeft mogen ondervinden door net herstel van de kerkelijke hiërarchie In vogelvlucht ging spreker vervol gens het werk der pausen na, die ge durende deze honderd jaar vanuit Ro me de Kerk hebben geleid en hij merkte I vallen daarbij op, dat de ondergrond van allp encyclieken en alle toespraken steeds is geweest: niet slechts verdediging maar ook uitbreiding van de .Kerk onder het motief: Gaat en onderwijst alle. ^olke- -en. Deze boodschap is niet gericht tot paus en bisschoppen maar tot de gehele Kerk. Zo zal men dus deelnemen aan het verlossingswerk, zowel m gezin als op kantoren en werkplaatsen. Uit voerig toonde spreker aan, dat daarvan nog niet de grote waarde, wordt inge zien en dat dikwijls het milieu invloed uitoefent op de katholiek. Met tal van voorbeelden toonde spreker aan hoe weinig katholieken zich in hun levens houding bewust zijn van de grote in vloed die zij op het milieu kunnen uit oefenen. Met een krachtige aansporing daarin een grondige verandering aan te bren gen, besloot hij zijn boeiende toespraak. Het Dameskoor zeng daarna nog een viertal liederen. Nadat de spreker en kele vragen had beantwoord, bracht de voorzitter dank aan hen die op zo keu rige wijze deze morgen hadden georga niseerd, waarna vervolgens de bijeen komst met het zingen van het strijdlied werd besl, ten. De afdeling Heensteeïe van het Centraal nootschap voor Kinderuitzending naar ^cantiekolonies, had Vrijdag en Zaterdag n oliebollenactie op touw gezet teneinde benodigde gelden binnen te krijgen om „it mooie werk voort te kunnen zetten. Hoewel de volledige opbrengst tot he ien nog niet bekend is, staat het wel vast Jat Heemstede in deze dagen niet minder dan 32000 oliebollen heeft geconsumeerd, om dit mooie werk te steunen, dat is meer dan één oliebol per ingezetene. Dit resultaat overtreft alles wat tot nog toe op dit gebied is gepresteerd en de totale opbrengst zal dan ook stellig niet tegen- verscheen Haarlem met invallers voor Frans Paanakker en Gerrit Bijlsma. Het was een aardige wedstrijd waaruit DWT zeker meer winst had kunnen boeken; on besuisd schieten en zwemmen met het hoofd in het water waren oorzaak dat goe de kansen onbenut bleven en Haarlem trok hiervan profijt. Het was dan ook op het nippertje af d'at DWT een gelijkspel kon bevechten. Nadat IJzer voor Haarlem de twee eerste doelpunten had gescoord, werd het door Fons Roozekrans 21, waarmede de rust inging. Na de hervatting was het wederom Fons Roozekrans die voor DWT wist te scoren. Een overtreding in de DWT- achterhoede bezorgde IJzer een strafworp die benut werd. Enkele seconcïen voor het einde kwam van de hand van Molenaar de gelijkmaker, zodat met de stand 3—3 de ploegen uit het water kwamen. DWT 2—HVGB 2, dames, 3—1 De wedstrijd DWT 2HVGB 2 werd voor de tweede klasse dames gespeeld. Voor de rust wisten de gastvrouwen een voorsprong van 30 te behalen, maar aan het einde van de tweede speelhelft redde HVGB 2 de eer. HAARLEM 2DWR 2, heren 0—7. Voor de tweede klasse heren werd ge speeld de wedstrijd Haarlem 2DWR 2; de gasten waren overwegend in de meer derheid en zo werd de eindstand 7—0. Voor het spelen van de wedstrijd DWR 3 HPC 4, vierde klasse heren, liet DWR 3 verstek gaan zodat HPC 4 een goedkope 50 overwinning kon boeken. Zaterdag is het personeel van de Coöperatie Haarlem in de concertzaal bijeen gekomen om de jubilarissen van het jaar te huldigen en afscheid te ne men van de onlangs gepensionneerden. Na een vrolijke ouverture van de mu ziekvereniging „Vooruitgang" herdacht de voorzitter van de Coöperatie, de heer P. van Gessel, de personeelsleden IJ1- stra en Kraaijer, die overleden waren, waarbij hij als tragische omstandigheid' memoreerde, dat laatstgenoemde tot de jubilarissen zou hebben behoord. Vervolgens bracht de voorzitter spe ciaal dank aan de heer A. van Ameron- gen, die veertig jaar winkelchef der Coöperatie was, en daarna gepension- neerd is. Hij werd reeds eerder gehul digd en ontving een onderscheiding; 6 October was wel een van de zwaarste dagen van zijn leven, toen hij het be heer van de winkel in de Kleine Hout straat aan zijn opvolger moest overdra gen. Ook de heren J, van Aken en J. W. Borst vierden hun veertigjarig ju bileum. Zij traden in dienst bij de Een dracht en kwamen door de fusie in dienst van de Haarlemse Coöperatie. Nog acht jaar kunnen zij hun krachten blijven geven. De heer A. L. Tangerman was de zil veren jubilaris van de avond. De jubi larissen ontvingen de gebruikelijke en veloppe met inhoud. Afscheid werd geno men van de heren J. L. pezij en J. Heu- verkamp, die beiden ook oorspronkelijk in dienst van de Eendracht waren. Vervolgens sprak de heer Ruigrok Van der Werve namens het jubileum fonds. Nadat vanwege de organisatie gelukwensen waren aangeboden, werd een cabaret-programma afgewerkt on der de titel „Humor is troef." Blijkens de grote belangstelling van het publiek heeft de Nederlandse Co- medie bij de Haarlemmers een benij denswaardige goodwill. De aankondiging dat Ank van der Moer, Guus Hermus en Han Bentz van den Berg hoofdrollen zouden spelen in het toneelspel „De grote stilte", geschreven door Terence Rattigan, was voldoende om velen naar het Wilsonsplein te trekken. En toch heeft men slechts kennis kunnen maken met een triest niet geheel logisch opge bouwd stuk, waarin de figuren leven tussen wanhoop en ondergang, zodat men nu niet bepaald gesterkt in de schoonheid van het leven naar huis gaat. Nu kan men zeggen, dat bij comediespel de normale normen weinig stof tot span ning en kracht geven, maar dan willen wij toch niet herhaaldelijk geconfron teerd worden met het zogenaamde na tuurlijke, dat ontaardt in tegen-natuur lijk. Ditmaal is het een neurotische vrouw, met een vriend levend op een kamer in een minder gunstige buurt te Londen en nog niet gescheiden is van haar man, die de intrige moet maken. Als wij ken nis met haar maken ligt zij bewusteloos voor de gashaard. Zij wilde zelfmoord plegen. De andere inwonenden waar schuwen haar echtgenoot en dan doen zich in één dag, die opnieuw zou eindi gen met een poging van de vrouw om haarzelf het leven te benemen, zoveel nare dingen voor, dat men naar frisse lucht verlangt. „De Nederlandse Comedie" heeft ech ter van dit stuk meer gemaakt dan het verdient. Ank van der Moer speelde de neurotische vrouw met alle facetten van haar talent, Guus Hermus maakte van de vriend, reëel, cynisch en daarom niet passend bij de vrouw, een zeer aan vaardbaar type en Han Bentz van den Berg worstelde met de figuur van de echtgenoot, omdat er weinig leven in kon zitten. Tenslotte wist Joan Rem- melts een sobere creatie te maken van een gediskwalificeerde dokter, die het leven zonder verwachtingen, maar ge louterd voortzet. v. vv Donderdag 22 October, des avonds om 8 uur wordt in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Fians Halsmu seum door Anton Koene, viool en Thomas Bollen, piano, een kamermuziek-avond ge geven. Op het programma staan werken van Bach, Mozart en Bartok. Voorts zal Martine Beijnders Schilt pianowerken van Scarlatti, Bach, Liszt en Jongen ten gehore brengen. Advertentie SPORTCOLBERTS PANTALON. BARTELJORISSTR 24 HAARLEMTEl 20420 ENMODE Zaterdag is de 5e school in Haarlem van de Vereniging van Gereformeerde Scholen met de Bijbel officieel geopend. De school is genoemd naar Jhr. Elout van Soeterwou- de, die 75 jaar geleden een actie ondernam ter gelijkstelling van openbaar en christe lijk onderwijs. Het gebouw, gelegen aan het Jephtaplein, is 3 verdiepingen hoog en uiterst modern ingericht. Het openings woord werd gesproken door de heer W. G. Jansen, die een welkom toeriep tot de heer W. C. Bakker, wethouder en voorzitter van de schoolvereniging „Groen van Prinste- re", de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer H. W. van Kempen, architect, de heer G. Smits, opzichter, en de verdere aanwezigen. Wethouder Bakker wees op de toenemen de behoefte aan christelijke scholen en sprak zijn vreugde er over uit, dat aan deze behoefte weer aanzienlijk tegemoet gekomen was. De heer Schoenmakers achtte de hoogte van 3 verdiepingen symbolisch verantwoord, zoals hij geestig opmerkte. Ds. G. P. Ruig, voorzitter van de Raad van bestuur van Gereformeerde Kerken in Haarlem-Noord, bracht naar voren, dat kerk en school van elkaar niet los te maken zijn. Verschillende andere sprekers voerden daarna nog het woord. Maandag 19 October Hoog water: 0.28 u en 13.03 u. Laag water: 8.35 u. en 20.30 u. Dinsdag 20 October Hoog water: 1.35 u. en 13.52 u. Laag water: 9.30 u. en 21.46 u. Advertentie Volledige afzondering geeft afdoende bescherming tegen verkoudheid en griep Maar.,» bent li bang op het ijs? Dan kunt U beter Aflukin-C gebruiken Wé/ zo eenvoudig en ook iéts voordeliger. Aflukin-C. het Ioniserende natuurproduct kinine met vitamine C, het iruitvitamine. Vooral dit vitamine is voor een goede gezondheid In de winter onontbeerlijk. A-klasse: DuvelshoekCentrum 62, KR I—H. West 3—5, Zandvoort—KR II 44, SEGTelescoop 53. B-klasse: DWO I—Centrum 6—2, Kampervest 1DWO II 80, Kamper vest II—Oosten I 2—6, BW—Kenne- merland 6—2. H. West—Oosten II 6—2. C-klasse: OostenDWO 62, KR II— H. West I 44, Kennemerland—KR I 4—4, Centrum—Telescoop 6—2, H. West IIZandvoort 44. D-klasse: SEG—H. West II 2—6, H. West IKampervest I 8-0, KRKen nemerland 26, DWOTelescoop 62, Kampervest IIZandvoort 08. De eerste ontmoeting van de winter- zwemcompetitie kring Haarlem werd door HVGB in Stoop's bad georgani seerd. Er was een flinke inschrijving, maar desondanks slaagde de jury er in de wedstrijden in een snel tempo af te werken. Elly Hölsken, Haarlem, nam in deze wedstrijden twee kampioensti tels voor haar rekening; de 50 meter vlinderslag wist zij met 0,4 sec. voor sprong op Maayke Fuykschot, HVGB, te winnen en het kampioenschap 50 meter vrije slag kwam met een flinke voor sprong op Carla Kneijnberg, DWR, eveneens op haar naam. Ina Braun, DWR, legde beslag op de titel in de wedstrijd 100 meter rugslag in de niet slechte tijd van 1 min. 27,1 sec. De HPC-er H. Verleur won vrijwel zonder strijd de 100 meter schoolslag voor he ren. De uitslagen van de wedstrijden •zijn: Dames: 50 meter vlinderslag: 1. Elly Hölsken, Haarlem 39,5 sec.; 2. Maayke Fuykschot, HVGB 40,1 sec.; 3. Cokky Somers, DW 42,2 sec.; 4. M. Otto—Pro per, Haarlem 42,9 sec. 4 x 50 meter wisselslagestafette meis jes: 1 HVGB I (Rusti Severijnse, Maay ke Fuykschot, Nelleke de Zwart en E. Tiessing) 2 min. 48,8 sec.; 2. HVGB II 2 min. 56,2 sec.; 3. DWR I 2 min. 58,2 sec. 100 meter rugslag: 1. Ina Braun, DWR 1 min. 27,1 sec.; 2. Marianne van Lely- veld, Haarlem, 1 min. 29 sec.; 3. H. van Staalen, HPC, 1 min. 29,2 sec. 50 meter vrije slag dames: 1. Elly Hölsken, Haarlem, 33,4 sec; 2. Carla Kneijnsberg, DWR,, 34,8 sec; Cokky So mers, DWT, 34,9 sec. Heren: 50 meter rugslag jongens: 1. Piet Fuykschot, HVGB, 36,2 sec.; 2. Ted dy de Wit, Haarlem, 37,3 sec.; W. v. d. Wal, HPC 39,2 sec. 100 mter schoolslag: 1. H. Verleur, HPC, 1 min. 26 sec.; 2. H. Schepers, HPC, 1 min. 29,1 sec.; 3. H. Nijk, Haar lem, 1 min. 30,2 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette nieu welingen: 1. Haarlem I 2 min. 36 sec.; 2. HVGB I 2 min. 42,2 sec.; 3. DWT I 2 min. 44,1 sec. Op Maandag 23 November zal de twee de ontmoeting in het Sportfondsenbad Haarlem worden verzwommen; de wed strijden worden door HPC voorbereid. De incidentele wedstrijden, die de Commissie voor Bedrijfsontspanning van Hoogovens en aangesloten bedrijven, or ganiseert in klaverjassen, dammen en schaken, gaan deze week weer beginnen. De klaverjassers spelen Vrijdags in het restaurant van Walserij-Oost. De deelname bedraagt ongeveer 65 koppels, onder wie ook dames. Voor dammen is nog niet een zo grote belangstelling. De schakers komen uit met 6 tientallen, na melijk Breedband, HVB, Lo Ma, Nieuw bouw, Walserij-West, IJzeren Paard. Deze spelen een dubbele competitie. De wed strijden worden, gelijk het het dam men, in het Veilinggebouw 't Centrum gehouden, eveneens op Vrijdagavond. Dat het niet aan spanning zal ontbreken, getuigt wel de zorg, die de groepsleiders aan de samenstelling van de koppels en tientallen hebben besteed. De wedstrijd leiding bestaat uit: Klaverjassen J. Been tjes en H. Wissink: dammen: A. Fortum; schaken C. J. Mulder. Van4 ?LA|Wle?,IOOt Kwamen voor de Maandagmarkt m IJmuiden binnen de Eve- J?nei ITM^O 1'700 kisten haring, de met 1-000 kisten haring, ?9n i met 550 kisten makreel, 120 Kisten schelvis, alsmede 37 loggers en Kotters met een totale vangst van 480 kis- „en schelvis en piepers, 585 kisten radio, "u(; kisten wijting, 150 kisten kabeljauw gul, 1.690 kisten schol, 35 kisten tarbot, 45 kisten rog en vleet, 230 kisten diverse 24.500 kilo tong, 250 stuks stijve kabe - jauwen en 40 stuks ijskabeljauwen. Het verzoek van de handelaaIinbedriif recteur van het StaatsvissershavenDearijl en van deze weer aan de Kotterscnippers, is niet zonder gevolg gebleven. DeJMepen, die Zaterdag in IJmuiden bWnenliepen, ga ven, in tegenstelling tot hI'. vangsten keurig gespectfi«*rg °P- ge volg was dan ook, daLBntpprri ^aan" dagmorgen precies ë^10 Was om- trent de samenstelling van de aanvoer en niet behoefde af te gaan ?P °Pgaven, zo als voorhlen werden verstrekt, van bijv. 20Vanadee"rawlVervSloo't bevonden zich Zon dag nog ter visserij op zee de Elie Chene- vière IJM S2, Blcemendaal IJM 71, Mary IJM 61. J°h- Polderman IJM 20, Postboy IJM 35. Maria van Hattum IJM 10, Sclioorl IJM 39 (vertr. 12 Oct.), Thorina IJM 33, Vios I IJM 24, Sumatra IJM 62, Flamingo IJM 25 (13 Oct.), Haarlem IJM 9, Herman IJM 2 (14 Oct.), Liinburgia IJM 54, Gelria IJM 21, Vikingbank IJM 183, Petten IJM 49 (15 Oct.), Norma Maria IJM 6, Klaas Wij- ker IJM 85, Shamrock IJM 129 (16 Oct.), De Hoop IJM 73, Abraham VL 77, Bergen IJM 16 (17 Oct.). Van de haringvisserij kwamen tijdens het weekend in IJmuiden binnen de KW 133 met 433 kantjes, de KW 45 met 257 kantjes, de KW 176 met 60 kantjes, de KW 147 met 196 kantjes, de KW 138 met 170 kantjes, de KW 24 met 90 kantjes, de KW 39 met 414 kantjes, de KW 67 met 244 kantjes, de KW 54 met 269 kantjes en de SCH 7 met 420 kantjes. De aanvoer van gezouten haring door de Duitse loggervloot beliep tot en met 6 Oc tober een totaal van 298.623 kantjes, tegen over 332.103 kantjes tot en met dezelfde datum van het vorig jaar. In de week van 4 tot en met 10 October werden volgens voorlopige gegevens van de Dienst Nederlandse Haringeontröle van uit Katwijk 4.003 vaten van 100 kg haring, vanuit Scheveningen 8.322 vaten, vanuit Vlaardingen 4.464 vaten en vanuit IJmuiden 466 vaten uitgevoerd. De totale uitvoer in deze week beliep dus 17.255 vaten tegen 9.849 vaten in dezelfde week van 1952. De export van bokking bedroeg in deze week 105.220 kg netto tegen 150.185 kg in de overeenkomstige week van het vorig jaar. In de provincie Alhassa van Saoedi- Arabië heeft een menigte demonstran ten Amerikaanse legervoertuigen aan gevallen. Daar er grote onrust heerst onder de stakende Arabische arbeiders van de Arabisch-Amerikaanse oliemaat schappij Aramco, werd de staat van beleg afgekondigd. De Amerikaanse employés van de maatschappij kregen geen verlof hun kamp te verlaten. De aanleiding tot de staking is de vijf weken geleden gestelde eis voor gelijke arbeidsvoorwaarden als het Amerikaanse personeel. Vorig jaar was de productie van ruwe olie van de Aramco de grootste ter wereld. De ver goeding die koning Ibn Saoed jaarlijks krijgt beloopt ongeveer honderd mil lioen dollar. Den Haag, 18 Oct. De regering heeft aan de Commissie van Voorberei ding uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat zij bereid is om in gevallen waarbij voor arbeiderswoningen een relatief te hoge huur betaald moet worden een Rijksbijdrage te verlenen. Tot deze sub sidiëring zal worden overgegaan indien voor de gelden welke geleend zijn ter financiering van de bouw der betrokken woning een hoger percentage aan rente betaald moet worden dan waarmee bij de exploitatie-opzet rekening kon wor den gehouden. Wanneer b.v. bij de opzet der exploi tatie is uitgegaan van een rente van 8% pet., terwijl het benodigde geld is aan getrokken tegen een rentevoet van 4 pet., dan zal bij een bedrag aan bouw kosten van f 10.000 een tegemoetkoming door het Rijk kunnen worden verleend van pet., d.i. van f75 per jaar of f 1.50 per week. In een bijzondere vergadering van de raad der gemeente Bergen op Zoom, heeft de voorzitter burgemeester ir. L. H. Peters een korte herdenking gewijd aan de schrijver A. M. de Jong die 10 jaar geleden door moordenaarshand viel. A. M. de Jong, zeide spr. o.m., was nauw verbonden met West-Brabant door afkomst en door werk. In Bergen op Zoom maakte hij vier jaren lang deel uit van de raad en als oud-raadslid van Bergen op Zoom, aldus spr., gedenken wij hem thans in het bijzonder. In zijn politiek leven was hij de strijdbare so- cialist, die het opnam voor de verdruk ten, die op felle wijze wantoestanden hekelde en die zijn grote litteraire gaven vaak in dienst stelde van zijn politieke overtuiging. Dat A. M. de Jong in deze West-Brabantse gemeenschap daardoor een markante figuur, ja een teken van tegenspraak is geworden, ligt voor dg hand. De grote eensgezindheid in strijd van alle goede vaderlanders de verdrukker, een strijd waaryf* de Jong een der vele slacht»» was, zal ons allen zonder uit?Sbo;d ver" heffen boven de verdeeldheid en met eerbied doen herdenken hef voormalige raadslid van Berge" op Zoom, die tien jaar geleden viel m de strijd tegen ons aller vijand. A M. de Jong is Zaterdag eveneens herdacht in bet gebouw Nederheem te Blaricu"1 van de Verenigde Deli-maat- Schappiien' dicht bij de plek waar de schrijver tijdens de- bezetting op 18 October tien jaar geleden als slachtoffer van een Silbertannemoord viel. Na een inleidend woord van de voor zitter van het herdenkingscomité, de heer J. J. Klaarenbeek, sprak als vriend van de overledene mr. Frangois Pauwels, die de overledene vergeleek met de schrijver Jack London, daar zij beiden zeer veel overeenkomst hadden. Mevr. Wies de Jong—Defresne sprak een slotwoord. Na de plechtige herdenking m Neder heem begaven de aanwezigen zich naar het sterfhuis van A. M. de Jong, waar het kleindochtertje van de overledene een gedenksteen onthulde. In de leeftijd van 66 jaar is Zaterdag plotseling in Bennebroek overleden de heer C. L. Hazebroek. Deze was o.m. de ijverige voorzitter van het Comité Auto tocht Ouden van Dagen. (Niet officiële Koersen) 3% Ned 1953 3y2 Ned. 1953 3'4 Nederl 1948 314 pOt Ned 1950 3-3Vb Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. Inschr Grtb 46 3 pCt. Ned. Handel M(1 cgrt A.K.U. Van Berkels Fatent Calvè-Uelft eert- Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubbei Holl Amerika UW Kon N. Stoomb M Ned Scheepv Unie H. V-A. Deli Ml) eert. ex-div. 0 Vorig Opening slot 19/10 IO31/4 IO21/4 99% 102A 991/4 1001/4 931/4 1611/2 176% 114% 127% I691/4 164 208% 2221/2 174% 322% 91i/4 1341/4 1291/2 130% 107 96% 991/4 176 210 176 324 91% 131 129% 106 97

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2