hebben het vaak Vrijgezellen moeilijker dan de Die Australische meisjes veel gezinnen mag ik Hartelijk welkom voor de „Damme" in Djakarta Doodgewaande ingenieur terug Nederlandse uit Canada LAXEERAKKERTJÏS Mr. d'Ailly feliciteert met zekere jaloezie zijn Haagse collega Gestolen Goed P@ Wml je_goed mee kan drinkenmogen ze ]e wel" Honderden begroeten juichend gezag voerder Kooper en bemanning Trage darmwerking Grootste stadhuis van ons land geopend HFCnViTm Moederziel alleen... MAANDAG 19 OCTOBER 1953 PAGINA 3 IIIIIH9B1W ■Mllllili»! Het fascinerende karakter van de Bush Fluweelzachte handen na de afwas! Aangrijpend verhaal van avontuur Argentijnse gezant benoemd is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning K.V.P.-CONGRES Vooral belangstelling voor soc.-econ. sectie Schipper vermoedelijk over boord geslagen WONDEN GENEZEN SNELLER MET Nederlandse tjalk bij Zweden aan de grond door A. Budington Kelland Ttfru't Ti* tihuntniM Perth, de hoofdstad van West- Australië, omvat de helft van de totale bevolking van deze enor me staat. Slechts het centrum met de drukke winkelstraten en vele neonreclames doet denken aan een stad. De woonwijken zijn door de toegepaste bungalowbouw kleine dorpen op zich zelf. (Van onze speciale verslaggever) T T ij leunt zwaar voorover op de bar en slaat met een achteloos gebaar zijn achtste glas zwaar, prikkelend J. J. West-Australisch bier naar binnenZijn ogen staan waterig en hij kijkt ons wazig aan. Dan begint hij heel langzaam, aarzelend en met een zwaar Australisch accent te spreken. „You know.... als je hier niet tn de pub be gint..,.". Zijn stem stokt en plotseling slaat zijn hoofd met een smak op de lange, met bierkringen overdekte bar en de jonge zelfbewuste Rotterdammer begint doordrin gend en wreed te huilen. Zijn smalle schouders schokken wild als het verdriet, dat deze 23-jarige in de afgelopen anderhalf jaar in stilte heeft weggeduwd, onweerstaanbaar naar buiten komt. Het is even stil in de propvolle pub, de mannen, die in drommen langs de bar staan, vergeten een ogenblik het straffe tempo, waarin zij het ene glas bier na het andere naar binnen gieten en staren verbaasd naar „Dutchie-, zoals iedereen hem noemt. Een paar minuten later staan we in de smalle winkel straat, die schichtig is van de vele neonreclames, en daar, op het trottoir, komt het verhaal er uit. Technisch tekenaar is hij hier in Perth, anderhalf jaar geleden gekomen, een goede baan, die hem elke week 125 gulden schoon oplevert. Australiër moest hij worden, zo snel mogelijk. Alleen dan werd je als jonge vrijgezel geaccepteerd door de Austra liërs en was er een mogelijkheid, dat je in de gezinnen kon komen. „Dus ging ik naar de pub. Want zo'n kroeg is de verzamelplaats van de hele stad en als je maar goed mee kan drinken, mogen ze je wel. Maar ik hou 't niet lan ger uit". Piet Kossen uit St. Pancras is een vrij gezel, die het in Perth wel rooien zal Met zijn handen diep in zijn zakken loopt hij door de vreemde stad, met zijn Engels verkeer, dat links houdt. Zijn mengelmoes van bouwstijlen: namaak- Engels (het stadhuis gaat zelfs prat op een soort Big Ben), huizen, die met hun ijzeren en houten gevels het Wilde Wes ten van Tom Mix voor de geest roepen en dan die slordige bungalows met hun roodgeschilderde, zinken daken, die mis schien echt Australisch zijn. Ik kon het met m'n vader niet vin den, thuis. Daarom ging ik weg en iedereen zei, dat ik als vrijgezel de beste kansen had. Financieel is dat ook zo, maar de rest.... Ik kom uit een milieu dat je moeilijk terugvindt onder de emigranten en dus zoek je je vrien den onder de Australiërs.Maar ik hou het niet langer. Geld is met alles Een van de vele Nederlandse probleemkin" deren in dit land. Eén van die emi granten, die ondanks alles terugverlangen naar de sfeer van thuis. Die zich tegen wil en dank stapje voor stapje overgeeft aan zijn ingeboren gebrek aan aanpas singsvermogen. „Ik kan niet wennen aan dat ongezellige leven hier. Na negen uur 's avonds is de hele stad uitgestor- ondanks het zware werk als lasser op ven, een gezellig restaurant is er niet, het Kwinana-project, dat met 's we- het eten vind ik beroerd en de pub, T.U. cen 4.™ gr ik .1 m'n geld heb verdnonk.n, grootste industrieën van West-Australië gaat worden. Advertentie Zucht niet langer, mevrouw, als U moe- Castilii aHeen voor een grote afwas staat, iedere Vaatwas (25 ct per pak) maakt Van rf0?fvvas tot kinderspel. Een lepeltje \Vnn/-Iovm irjrjol \riil TTvir V>ol Hhet a~",.Wondermiddel vult Uw hele teil aansla - Schuirn> dat alle vet, vuil en «en een handomdraai oplost. En Wai groot wonder is: na de af vang fluweelzachte handen. Haal in huis? n°e Z° n Pak Castella vaatwas De vrijgezellen hebben het vaak lijker dan de gezinnen, welke, al zijn zj financieel geslaagd, niets liever willen dan naar het oude thuis. „Die Australische meisjes bevallen me niet zegt Piet Kossen uit St. Pancras (N.H.). Bezweet en vuil is hij, maar deze vrij gezel heeft er wel plezier in. Lasser op de enorme zandvlakte van Kwinana, waar de Anglo-Iranian Oil Company 's werelds grootste olieraf finaderij letterlijk uit de grond stampt, terwijl Sliedrechtse baggeraars voor de kust een haven graven met hun mo lens en zuigers. Hij verdient 140 gul den per week en bouwt in zijn vtije tijd ('s avonds rustig verder aan een eigen huis. „Je kan nooit weten", grin nikt Piet, „misschien kom ik nog eens een geschikt Hollands meisje tegen. Maar die zijn er bar tekort, je kunt het gerust een probleem noemen. En die Australische mag ik niet. Gaan me te veel uit, maken zich te veel op, wil len erg graag dure kleren en het erg- „Wij voelen ons klein en beschaamd dat zovelenzich zolang hebben inge- Slechts kort en vluchtig is de kennismaking van onze verslagge ver geweest met de staat West- Australië en de hoofdstad Perth. Voor zijn vertrek naar Zuid-Austra- lië (Adelaida) noemde een emigra tie-ambtenaar de volgende mogelijk heden voor Nederlandse emigranten in het dun bevolkte Westen: plat teland: voor geschoolde boeren en landarbeiders, die niet opzien tegen ortberingen en eenzaamheid, be staat de mogelijkheid om binnen de drie jaar pachtboer te worden en na nog eens 4 jaar is men dan in staat om een gedeeltelijk nog onontgon nen farm in de bush te kopen (met hypotheek). Behalve vakman schap zijn echter doorzettings vermogen en pioniersgeest nodig. Deze eenschappen vraagt West- Australië ook van de geschoolde en halfgeschoolde arbeider, die in de steden de meeste kans van slagen heeft. In Perth waren er gedurende de laatste maanden gemiddeld 700 werklozen, maar daarnaast ruim 3000 vacatures. De K.L.M.-liftmaster „Dr. Ir. M. H. Damme" is Zaterdagmiddag op zijn thuisreis door een propvol .vliegveld Kemajoran bij Djakarta verwelkomd, Toen het vliegtuig, voorafgegaan door het muziekcorps van de Indonesische luchtmacht langzaam het platform voor het restaurant op taxiede, waren daar honderden verzameld, die juichend gezagvoerder Kooper en zijn bemanning begroetten, De Hoge Commissaris van Neder land, te Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, de Indonesische minister van Verbindingen, de K.L.M.-vertegen- woordiger Crans, verscheidene leden van het corps diplomatique en talrijke andere autoriteiten ontvingen de be manning met handgeklap en bloemen. Nadat de heer Crans de bemanning aan het publiek had voorgesteld, heette Graaf van Bylandt hen uit naam van de Nederlandse gemeenschap welkom. Hij betuigde hun dank voor de wijze, waarop zij Nederlands naam en die van de burgerluchtvaart hebben hoog ge houden. De Hoge Commissaris betrok in zijn hulde al degenen, die achter de scher men aan het slagen van de vlucht heb ben medegewerkt. De man, die achter dit alles staat, is verborgen: dr. Ples- man. Maar. aldus Graaf van Bylandt, dit alles was niet mogelijk geweest zon der een manifestatie van teamspirit en samenwerking van internationale spor tiviteit, die in deze race hoogtij vier den. Hij herinnerde voorts aan de korte tijd, die de „Liftmaster" een week geleden op Kemajoran doorbracht. Het toestel was toen door een grote presta tie, die mogelijk was door de samen werking en goodwill van allen, die er aan medewerkten, in vijftien minuten gereed om de tocht naar Christchurch voort te zetten. De Indonesische over heid, de douane, de gezondheidsdiensten, de dienst voor de burgerluchtvaart en vele anderen, hebben op alle mogelijke wijzen medewerking verleend om deze prestatie mogelijk te maken. Tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van de republiek Ar gentinië in Nederland is benoemd de heer Jorge Raphael Escalante Posse. Advertentie ste is, dat ze bier drinken als een man". Bier, naast de schapen en het wedden wellicht de grootste industrie hier. Een emigrante vertelde ons hoe haar Australische buurvrouw elk week an derhalve aardappelzak lege bierfles sen weg liet halen. „En zij zijn maar met man en vrouw. Dan moet je nog rekenen, wat de man na het werk in de pub verteert". Het is bier met een hoog alcoholpercentage, enigszins bit ter van smaak en meer dan iets an ders de volksdrank in West Australië. Duurder dan de zeer vette melk, wordt het overal even overvloedig geschon ken en gedronken. In de stad evengoed als in de bush. Vreemd en fascinerend is die bush. Niet indrukwekkend, zoals een oerwoud. Uren, neen dagen kun je er hier in het Westen doorrijden, zon der ook maar een mens te zien. Een immense vlakte, overdekt met lang vezelig gras en wijd uit elkander staande gombomen met dof-groene bladeren. Zelfs nu in de lente, die hier elke dag een stralende zon brengt, is het gehele landschap vaal en eentonig. Maar de lucht is tintelend blauw, en de lucht, die de emigranten in het Westen inademen, noemen de Austra liërs niet ten onrechte, de gezondste ter wereld. Overal waar mensen wonen en wer ken, heeft dit jonge, uitgestrekte land iets van de sfeer van het noodgebied in Nederland. Het is een land in be weging, in opbouw. Daarom bekom mert niemand zich om het landschap, behalve de millionnairs van Perth, die in de buitenwijk van Clarton rond de spannen voor zo weinigen" 20 zei Za terdagmorgen ir. K. Koeten or, o waar hij met de „Jan van Rilb^?h°l' teruggekeerd na 38 dagen in e Wü$ ten Canadese streek van Z a veria" bomen en meren vermist t "aaW" Het was een feestelijk weerz'eTT^ mevrouw Koeten, een bouquet de arm, het trapje naar de Jan van Rif beek opstormde op haar uit de dood her rezen man te omhelzen. Marjan (vijftien), Maarten (twaalf) en Marjolein (vijf) stonden er eerst nog wat beduusd bij, maar na de begroeting werden zij in de algemene vreugde op genomen. In dezelfde kring werd een van ingenieur Koeten's metgezellen, de Duitse geoloog dr. R. Thienhaus, door zijn vrouw en vader in de armen geslo ten. Toen het gezelschap zich van het vlieg veld naar de ontvangkamer begaf, ging bij de ballustrade van Aviorama een ge juich op van het personeel van „Vul- caan", de maatschappij, waarbij ir. Koe ten werkzaam is, dat zich daar ter ver welkoming had opgesteld. Men zal zich herinneren dat ir. Koeten in gezelschap Van dr. Thienhaus 5 Augustus naar Ca nada trok. om een onderzoek in te stel len naar ijzerertsafzettingen ten Zuiden Van Ungavabaai (Noord-Oost Canada) en twintig dagen later op weg van Chi- mo (aan de Ungavabaai) naar Roberval (benoorden Quebec) bij een noodlandng op het Emmanuelmeer in een geheel ver laten gebied terecht kwam, waar hij 38 dagen in aanzienlijke ontbering door- bracht, zonder contact met de bewoon- eens. Wij hadden bijna geen oenzine glasheldere baai hun protserige villa's hebben gebouwd en zich gaarne aan de Franse Rivièra wanen. Leer Engels! De bungalow-huizen zijn slordig afge werkt, maar wie bekommert zich er om? Het leven is maar kort en er moet steeds meer bush ontgonnen worden, steeds meer geld verdiend. Hard, keihard is hier het bestaan, daar doet de natuur lijke vriendelijkheid van de Australiër zelf niets aan af. „Wij werken om terug te gaan. Moe der kan niet wennen", zegt het jonge meisje, dat in de bakkerij werkt van „The Dutch Biscuit Man" in Perth. Haar baas is de Haagse bakker G. v. d. Wilk, die zijn zaak verkocht en met zijn geld hier een nieuw bedrijf op bouwde. Hij is geen emigrant in de ware zin van het woord, want die be gint met niets. Toch was ook voor hem het begin moeilijk, maar nu eten de Australiërs wekelijks 2400 pond van zijn koekjes en dagelijks 500 van zijn grote vruchtencakes. „Al hadden we het zo breed als de baas", zegt het meisje, „dan wilden we nog terug naar thuis". Zij bloost en krabt de bakblikken zorg vuldig schoon. „Moeder zit erg met het Engels, dat leert ze nooit meer en nou voelt ze zich gewoon achterlijk". En in Nederland wordt het steeds maar weer gezegd: leer Engels, Engels. Engels. Het is inderdaad zo, dat de Australiër de emigrant slechts ongaarne ziet komen. Hjj is kortzichtig en be krompen door het isolement van meer dan een eeuw en ziet slechts het eigen belang op de korte afstand: emigranten maken de spoeling dun. „Als je geen Engels spreekt ben je in hun ogen niet meer dan een kind van 3 jaar, omdat je niet praten kunt". De man, die dat zegt, heeft het aan den lijve ondervonden. Etaleur was hij en hier wilde niemand hem hebben, omdat hij zich niet ver staanbaar kon maken. Zes lange maan den werkte hij als ongeschoold arbei der in de rode aarde van een boerderij ver buiten Perth. „Toch konden zij me best gebruiken, want een jaar of vijf geleden zagen de etalages er vreselijk uit. Nu is het al veel beter, dat hebben de emigranten gedaan". Voor het congres van de Kath. Volks partij 7 en 8 November te Utrecht schreven ruim twaalfhonderd personen in. Onder hen bevinden zich ruim vier honderd afgevaardigden van de Werk groepen en de Stoottroepen der Partij. De belangstelling van de deelnemers gaat vooral uit naar de sociaal-econo mische sectie. Ruim 50 pet. van de deelnemers schreven in voor die sectie-i vergadering. Zondagmorgen is de kapitein van de sleepboot „Jaane" T. Vermeulen ver moedelijk over boord geslagen en ver dronken tussen de sluis Roosteren en de brug Ulickhoven. De vermissing van de kapitein kwam pas aan het licht toen de sleepboot, waarachter zich vier vaartuigen bevon den, tegen de wal liep. (Van onze Haagse redacteur) Op het Alexanderveld was Zaterdagmiddag een vrij grote menigte tezamen gestroomd om de opstijging mee te maken van de ballon „Henri Dunant". Dat was het plezier, dat de burgerij, op haar breedst genomen, kon beleven aan de opening van het nieuwe Haagse stadhuis; voor alle om de een of andere reden belangrijke Hagenaars vond op hetzelfde uur in de grote zaal van de afdeling Bevolking een stemmige plechtigheid plaats: de officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw. Burgemeester Schokking heeft bij deze gelegenheid nog eens in het kort de ge schiedenis van de Haagse stadhuisbouw gereleveerd en verder alle personen, die een rol van betekenis hebben gespeeld bij de totstandkoming van het gebouw dank gezegd. Architect Luthmann, de bouwmeester van het hoewel nog niet voltooide, nu toch reeds grootste stadhuis van Nederland, ontving de mededelkig van zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en voorts werd hem in zilver de ter herinnering van deze inwijding geslagen stadhuispenning overhandigd. De burgemeester reikte tevens aan Hubert Hierck, Bertram Weihs, Wim Beuning en Kees Andrea de prijzen uit, welke aan deze kunstenaars zijn toege kend voor het door hen ingezonden werk bij de prijsvragen voor schilderkunst, grafiek en tekeningen. Onder de genodigden bevond zich ook de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d'Ailly, die mede in zijn kwaliteit van voorzitter van de Vereniging van Advertentie van Riebeek" arriveerde ,an op Schiphol ir. K. Koeten, dieVed19 rende38 dagen in een vering streek in Canada vermist is oe weest. In het restaurant op Schipl hol vertelt ir. Koeten aan verslag gevers van de pers en van de radio over zijn avonturen. Zijn vrouw en kinderen luisteren met belangstel ling mee. draaide zich om en tuurde scherp om zich heen, maar er was niets te zien of te horen. Verbeelding, dacht ze. 't Is anders de wereld te hebben gehad. „Wij bevonden ons in de noordelijk ste ijzerertsgebieden van Canada", ver telde ir. Koeten, „en 8 Augustus ver trokken wij in een éénmotorig water vliegtuig naar het Noorden. De 25ste begon de tocht. Het Michiganmeer, waar op wij een tussenlanding wilden maken bleek onvindbaar. In de hoop assstentie te kunnen inroepen, streken wij neer op een meer, dat later het Emmanuelmeer bleek onvindbaar. In de hoop assistentie hadden willen landen. Wegens benzine gebrek konden we niet verder vliegen. Aanvankelijk wilden wij een vlot bou wen, om daarmee Lake Michigan te be reiken, maar he. bleek ons al spoedig dat de 23 k.m. waarop wij de afstand hadden geschat, niet met de werkelijk heid overeenstemden. 38 dagen bleven wij onopgemerkt. Wij hadden te kampen met voedselschaarste en kou en ofschoon wij nooit in paniek geraakten, vatte toch meer en meer de overtuiging in ons post, dat wij niet meer levend zouden worden gevonden. Meer dan om ons zelve maakten wij ons on gerust over onze gezinnen en familie leden. Midden October begint in die *treek de winter en daarin zouden wij Viel spoedig zijn omgekomen. Onze voor- raden waren uitgeput. Onze ammunitie *oor het schieten van gevogelte even- meer om de motoren te laten draaien, met behulp waarvan radioseinen konden worden gegeven. Ook met vissen waren wij niet zeer fortuinlijk. De dag waarop wij werden gevonden waren er 23 vliegtuigen in de lucht, gro tendeels van de Royal Canadian Airfor- ce. Wij zijn groter dankbaarheid ver schuldigd dan wij ooit kunnen bewij zen", vervolgde de heer Koeten, „in het bijzonder aan de koninklijke Canadese luchtmacht en aan de Canadese minis ter van Mijnbouw, de heer Pruthon." Het Nederlandse motorschip Zee meeuw" uit Delfzijl is Zondag aan de grond gelopen in de eilandengroep ten Noordoosten van Oeland in Zweden. De gehele romp van het scheepje, dat een van de weinige tjalken is die nog in de vaart zijn, steekt boven water uit De bemanning van vier koppen, onder' wie de kapitein-eigenaar August uit Delf zijl, is eerst aan land gegaan, maar la ter aan boord teruggekeerd in afwach- 58 iphlZft^enspoot''es met zuurkool, alS' eten." 261 Ze hooPv°I- -Ik wil me licht Ze ÜeP door tot aan de restau ratiezaal en weer terug het magazijn in Overal was het doodstil. De prijs kaartjesmachines zwegen. De steekkar ren stonden op een rij tegen de muur. F.r scheen geen sterveling te zijn. Fr zal af en toe wel een nachtwaker komen kijken," zei ze bij zichzelf. Nu was bet maar een kwestie van Dat wil je doorgaans" zei hij Je zoeken. Ze had er geen idee van hoe lang hebt een eetlust als een' krokodil' ee- het kon duren, maar ze vermoedde loof ik." s en K lJ' ge dit wat zijl zocht, wel ergens in het „Ik heb een reuze goede soiisverte- midden zou daar had zij ring," verklaarde ze !evre*fnP" mynheer Portman eerder op de dag Zij aten varkenspootjes met zuurkool, ontmoet. Ze h°°rda t„^appe1 e.n en keerden in een taxi naar „Prothero" dook weg tussen een paar enorme krat- terug. Roger stapte tegelijk met Sherry ten. Het was de nac^al|«. die zijn uit. Een ogenblik stonden zij op het ronde deed,-en weer wegging, trottoir in het helle schijnsel dat uit de Wat zouden het zyn kratten, kisten, etalages van het grote warenhuis straal- dacht ze^ ginfvan hui?gaIn"VzeiVz°end ^zocVtot ze^tensMt^dicht'by hft Hoe laat ga je?" vroeg hii. Siteinde een stapel bruine dozen ont- "o, dat is moeilijk te schatten. Je waarde, die met p a band waren ge- moet heus niet op me wachten. Of- sloten. schoon ik het natuurlijk erg lief van je „Misschien die, zei ze, terwijl ze er "SïtóSÏÏ1» pk, 0V,'& V» ZW,„ ta», SS'.» Ml' «*h ik open^krijgen II fi„TnS Word nu niet brommerig" zei een van de lange paktafels en trok een Sherry orommerig, zei Qpen Hler lagen gereodschappen. Ik hpn nipt hrnmmpnVzei hii Scharen, messen, schroevendraaiers en brommerig brommerig, zei nu breekijzer. Ze zocht een mes uit en Het duurt misschien maar heel probeerde de scherpe kant op de rand bemoedigend, en ze van de tafel Ze kon tevreden zijn. eventjes,'' zei ze uwnucuigruu, en - ging door de grote deuren naar binnen, En toen bleef ze doodstil staan, want 1C1 "hpslissfm?""van '177' I f? lan®s de eetkamer, die nog steeds het was net alsof er achter haar iets ting van de be^issmg van de Neder- kijklustigen trok. Het liep niet storm, bewogen had, alsof landse verzekeringsmaatschappij. J raaar er wa voldoende klanten om snel over de vloer s de winkel open te houden. Sherry nam de lift niet naar haar kantoor, maar naar de etage waar het magazijn ge vestigd was. Ze hoopte dat er vanavond niet gewerkt werd, want ze wilde niet nogal brutaal. Stel je voor dat ik door op haar vingers gekeken worden. een nachtwaker betrapt werd. Op heter- Het magazijn was slechts flauw ver- daad jstond even stil om moed te ver zamelen. Het magazijn maakte een grie zelige indruk bij het gedempte licht, en Sherry hield niet van griezelige dingen. Een ogenblik dacht ze er over haar plan te laten varen en rechtsomkeert te maken voor het te laat was. Maar dat zou dwaasheid zijn. Haar moeder zou zoiets niet doen. Haar vader evenmin. Roger ook niet. Ze stond even stil bij het feit dat ze Roger als een bijzonder dapper iemand beschouwde. Toen stapte ze naar het vak waar de kartonnen dozen stonden opgestapeld. „Handdoeken en lakens" zei ze half luid. „Ja-ja!" Met het mes nam ze de eerste de beste doos onderhanden. Het viel niet mee, en ze hakte er nogal onhandig op los. Na een paar mislukte pogingen wist ze tenslotte een hoek open tc krijgen. Binnenin zat pakpapier. Zp sneed het voorzichtig los om de inhoud niet te beschadigen- Toen stak ze haar hand door het gat en voelde. „Geen handdoeken!" zei ze. „En geen lakens ook." Want wat haar vingers betastten, was niet de ruwe stof van hoeken, en evenmin het fijne, soe pele weefsel van lakens. Het was stijf en glad satijnig. Ze maakte het gal groter, zodat ze ook kijken kon. Er was geen twijfel mogelijk. De doos be vatte noch lakens, noch handdoeken. Het was linnen. Hot was damast! „In consignatie," zei ze. Ze voelde een grote voldoening in zich opkomen. En ook een tikje ijdel- heid. Het was haar gelukt. Ze had goed geraden. Ze had mijnheer Portmans ge er een schaduw Bestreken was. Ze stolen damast gevonden, en ze had het helemaal alleen klaargespeeld. Ze kon wel juichen. En toen verging de lust tot juichen haar geheel, want een paar sterke vin gers sloten zich om de pols van haar hand die het mes vasthield, en een war me handpalm werd over haar mond gelegd. Ze kon niet schreeuwen. Ze kon alleen achteruit trappen en vech ten tegen iemand die veel groter en sterker was dan zij. Het mes viel klet terend op de vloer. De handpalm druk te haar hoofd achterover, verder en verder, tot de pijn ondraaglijk werd. Ze deed haar mond open en beet zo hard ze kon in de handpalm, en de dwaze gedachte schoot door haar hoofd: Dat was niet bepaald damesachtig. En het werd &>mel donkerden ivoor haar ogen, HOOFDSTUK 22 Sherry was klein, maar ze was sterk en lenig. Ze wist dat dit geen onschul dig vechtpartijtje was, maar dat haar leven er mee gemoeid was. Even was ze duizelig geworden nadat ze haar tanden in de hand gezet had, die haar zo wreed de adem benam. Maar dat ging over, en nu .was haar woede pas recht gewekt. Alle primitieve gevoelens kwamen in haar boven. Opnieuw beet ze in de hand die haar trachtte te ver stikken. Deze keer verslapte de greep en was ze in staat even een schreeuw te geven. Het was geen erge harde schreeuw. De man had zijn vrije arm om haar lichaam geslagen en drukte tegelijkertijd haar armen langs haar zijden. Instinctmatig probeerde Sherry op zijn voeten te trappen met haar hoge hakken. Maar het hielp allemaal wei nig. Haar tegenstander was zo groot en sterk. (Wordt vervolgd). De grootste waterstofballon ter wereld „De Henri Dunant", be mand door de heer J. Boesman, steeg Zaterdag te Den Haag op vanaf het voorplein van het nieu we stadhuis, dat officieel geopend werd. Nederlandse Gemeenten, Den Haag met zijn nieuwe stadhuis feliciteerde. „Met een zekere jaloezie", zei hij en toen de aanwezigen hier begrijpend op reageer den voegde hij er aan toe: „U lacht hier om. ik niet!" Het was overigens, ondanks de zeer te waarderen muzikale omlijsting door het Museum Kamerorkest, een nogal „zware" middag en het viel dan ook zeer goed, dat een onbekende jonge dame tussen de verschillende redevoe ringen de „Vox populi" liet horen. Zij vertolkte de dank van de Haagse be volking voor het feit, dat men nu ten minste alle gemeentelijke diensten in één gebouw kan vinden. Alleen wees zij er even op. dat het Huisvestings bureau niet in het nieuwe stadhuis is ondergebracht in welke opmerking men de hoop kon beluisteren, dat dit bureau spoedig overbodig zal zijn. Het was, hoewel in scène gezet, even een menselijke noot tussen de officiële feestklanken. Mr. Schokking heeft tenslotte voor alle fraaie geschenken en goede wensen be dankt, waarna de gasten het nieuwe stadhuis tot in alle hoeken doorspeurd hebben. Drie mannenzangkoren uit Den Haag, plus nog twee gemengde koren, twaalf muziekcorpsen en een 600 fakkeldra gers, in totaal meer dan 2000 mensen, hebben getracht er van te maken, wat er van te maken was. Dat de Hagenaars wel belangstelling hadden voor de gebeurtenissen van deze dag, wordt wel bewezen door het feit, dat, naar schatting, 20.000 mensen naar het Burgemeester de Monchy-Plein wa ren getogen, om daar een en ander van dichtbij mee te maken. Zij zullen zich met enkele onderdelen van het pro gramma wel hebben geamuseerd, het vuurwerk bijvoorbeeld was niet onaar dig en de eerste phase van het lichtspel, dat werd opgevoerd, getuigde van een originele vondst. De Noordelijke vleu gel van het stadhuis straalde de bezoe kers n.l. een enorm „Welkom" tegen, doordat men een aantal vensters van deze vleugel had geblindeerd, waardoor de letters van het woord werden ge- vorm. Laat in de middag was de „Henri Du nant" na een voorspoedige tocht in Goudswaard geland. In een bietenveld maakten zij een zogenaamde „honden hoklanding", waarbij het mandje om slaat doordat er geen helpers op de grond zijn, zodat de ballonvaarders er uit moeten kruipen als een hond uit zijn hok. De burgemeester van Goudswaard, werd de meegenomen brief van burge meester Schokking overhandigd. Deze brief bevatte de uitnodiging binnenkort het nieuwe Haagse stadhuis te komen bezichtigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3