Prof. dr. W. H. van de Pol over oorsaken van geloofsafval s c <L Altenahr viert Verdronken in de vreemdelingen en de wijn E met Athene, kruispunt der beschaving D O A R r VERVORMING VAN EIGEN GEWETEN DE HOOFDOORZAAK Geflest in de wijnkelder De Twentsche Bank n.v. Uitvoer sterk gestegen in September ft fsCHEEPYAARÏBEEICHTES) K. J MAANDAG 19 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Honig neemt afscheid van Directeur Van Noppen Belangrijke Nijmeegs figuur benoemd tot ridder O.N. Betere maandlonen bij de tramwegen De nieuwe wisselkoersklapper Meer dan 350 wisselkoersen, gedetailleerd toegelicht. Deze nieuwe klapper wordt U gaarne door onze kantoren verstrekt Voor ƒ375.000 aan Griekenland Ned. Roode Kruis beëindigt zijn actie Prijsindex gezinsver- bruik gestegen in September Cruise in de Middellandse Zee Dekkingspercentage 98 (86) MARKTBERICHTEN (Van onze correspondent) „Newman heeft er reeds voortdurend op gewezen, dat wij geneigd zijn om de oorzaken van de geloofsafval buiten ons zelf te zoeken (uit een soort drang om ons zelf te excuseren). Eigenlijk is er dan ook maar één oorzaak: die welke ligt in de persoon in kwestie zelf". Aldus betoogde prof. dr. W. H. van de Pol toen hij Zaterdagavond in Atlan ta te Nijmegen voor leden van de Aca demische Kring sprak over „Oorzaken van geloofsafval". Prof van de Pol beperkts zich in zijn onderwerp tot de vraag hoe het komt dat er gelovigen zijn, die in de loop van hun leven vervreemden van hun geloof, om tenslotte geheel af te vallen. Hij wees er op dat de geloofs afval, de toenemende ontkerstening, niét een verschijnsel is, dat zich uitslui tend beperkt tot het katholicisme in het bijzonder, of het christendom in het algemeen. Het is een wereldver schijnsel waarvan de invloeden zich evenzeer doen gelden in het boed dhisme, het hindoeïsme, het jodendom of welke andere godsdienst ook. Aan de hand van publicaties uit verschillen de godsdienstige kringen toonde de hoogleraar aan, dat het vraagstuk ve len bezig houdt. Hij noemde daarbij o.m. het boek van de physicus ir. Clausing: „De mens in de knoop". Ir. Clausing heeft de indruk dat slechts een klein deel van de gelo vigen bewust gelooft en dat de overgro te meerderheid met het geloof in de knoop zit en er geen raad mee weet. (Prof. van de Pol pleitte in dit verband vapr meer liefdevol begrip voor deze mensen. Wij moeten begaan zijn met hen en niet vergeten dat hun problema tiek die van duizenden is. Persoonlijk was prof. van de Pol van mening, dat voor wie het boek van Clausing goed leest, dit nooit tot ongeloof kan leiden, maar eerder tot een terugkeer naar de katholieke kerk.) Reeds in het Oude Testament en in verschillende tijdvakken van de geschie denis zien we dat het vrijwel steeds zo is geweest dat slechts een deel van de gelovigen existentieel gelovig is, terwijl het gros steeds op een afstand staat, op de rand van geloofsafval. Onder geloofsafval in de eigenlijke zin (dus niet geloofsverandering) moeten wij verstaan dat de mens, die aan God lieeft geloofd en zijn instemming heeft betuigd met een of andere geloofsinhoud, later geen relatie meer heeft met die geloofsinhoud en zijn geloof in God ver liest. Dit kan zich in twee vormen uiten. Objectief: afval van de geloofsinhoud in aie zin, dat de mens de geloofsinhoud ontkent; Subjectief: iemand houdt op een echte, werkelijke verhouding met God te hebben „Geloven in existentiële zin", zo betoogde spr., „is in diepste grond dat ik mij als levende mens met God gecon fronteerd weet en met hem in relatie sta. De geloofsinhoud is daarvan slechts een uitdrukking naar buiten". Prof. van de Pol was van mening dat er niet genoeg aandacht besteed wordt aan hetgeen aan de eigenlijke afval voor af gaat. Die afval komt pas veel later na dat de relatie met God verbroken is of de geloofsinhoud is prijsgegeven. Hij meende voorts dat het reëel is aan te nemen, dat de verborgen geloofsafval aanzienlijke groter is dan de openlijke. Daarnaast zijn er zeer velen die reeds op weg zijn van geloofsafval, maar dat (Van onze correspondent) De N.V. Fabriek van Honig's ortikelen te Nijmegen heeft Zaterdagmorgen stil gelegen om het gehele personeel in de gelegenheid te stellen het afscheid bij te wonen van de heer C. F. van Noppen, als directeur van dit bedrijf. De heer Van Noppen vierde tegelijkertijd zijn veertigjarig ambtsjubileum. Na een kort welkomstwoord van ir. W, Verhey, die de heer Van Noppen als di recteur te Nijmegen zal opvolgen, sprak de heer Laan, als oudste der commissa rissen. Hij schetste de ontwikkeling van het Nfjmeegse bedrijf onder leiding van de heer Van Noppen. Hij bracht de schei dende directeur dank voor het peil waar op hij de huidige fabriek heeft weten te brengen. Namens de hoofddirectie uit Koog aan de Zaan sprak de heer C. J. Honig, die de figuur van de heer Van Noppen schetste als die van een „manne tjesputter." Burgemeester Hustinx releveerde de vele verdiensten van de heer Van Noppen in het stedelijk leven, op sociaal, cultureel en charitatief ge bied. ,De zelfde motieven die voor de gemeente aanleiding zijn om u dankbaar te zijn, hebben ook voor H. M. de Koningin gegolden", zo zei de burgemeester, die met vreugde de mededeling deed van de benoeming van de heer Van Noppen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. On der luid applaus overhandigde hij de nieuwe ridder de versierselen, beho rende bij deze onderscheiding. Verscheidene sprekers hebben hierna nog het woord gevoerd. Zij allen roem den het werk dat de heer Van Noppen in vele sectoren van het maatschappe lijk leven heeft verricht. Des middags gaf een druk bezochte receptie een ge üjke bewondering te zien voor deze Nij meegse figuur. De heer Van Noppen zal als adviseur het bedrijf blijven dienen. Het personeel zal volgende week een extra uitkering ontvangen. Ter herziening van de lonen bij de interlocale tramwegen hebben de direc ties van de Geldersche Tramwegen te Doetinchem, N.V, Nederlandsche Tram weg Maatschappij te Heerenveen, Noord' Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. te Haarlem, N.V. Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij te Loos duinen en de N.V. Rotterdamse Tram weg Maatschappij te Rotterdam, aan de minister van Verkeer en Waterstaat goedkeuring verzocht voor het leggen van een noodverband voor de maandlo- ners. Naar wij vernemen is het voorstel in overeenstemming met het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De regeling wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Augus. tus. Deze goedkeuring tot verhoging van de salarissen der maandloners met 5 procent geldt voor de werknemers van 21 en 22 jaar wier salarissen zijn opge nomen in de RDV's (Reglement Dienst Voorwaarden) van deze bedrijven en voor de overige volwassen werknemers op maandloon. noch zich zelf noch de buitenwereld wil len toegeven. Komende tot de oorzaken, maakte spr. scheiding tussen uiterlijke en innerlijke oorzaken. Als hoofdoorzaak van de eer ste groep kan men noemen, dat de gees tesgeschiedenis van Europa zich al een paar eeuwen beweegt in een bepaalde richting, die het geloof niet verstevigt, maar eerder ondermijnt. Voorts zijn daar de opkomst van het individualisme en de autonomie; het feit van de verdeeldheid, die iedere wankelmoedige in verwarring brengt; de eenzijdige benadrukking van „geloof op gezag" of de „rationalistische weg naar het geloof", die geen van bei den daar een practische beleving voeren, maar naar een theoretische aanvaarding. Tenslotte is er nog de opkomst van de moderne wetenschap, die het specula tieve denken heeft verdrongen en er het positieve denken voor in de plaats heeft gesteld. In het huidige wereldmilieu waarin we leven dreigt de zin voor het bovennatuurlijke bij de mens te verdwij nen. Van groter belang echter achtte prof. Van de Pol de tweede groep oorzaken, de innerlijke Hierbij greep hij terug op de gedachten van Newman. Slechts het kind heeft een onbedorven gewe ten. (Het geweten, dat bij Newman buiten het intellect staat). Maar naar mate de mens ouder wordt loopt hij zijn geweten steeds vaker onder de voet. om „gemakkelijker" te kunnen leven. Naarmate hij dit echter meer doet, leert hij steeds minder de reali teit onderscheiden. En waar hij de re aliteit niet meer weet te onderscheiden, komt hij voor conflicten te staan, waar anders zijn geweten hem direct de juiste weg gewezen zou hebben. En dan komt het ogenblik dat de mens zijn verstand te hulp roept, omdat hij dé realiteit niet meer weet te inter preteren. Hierin schuilt de hoofdoorzaak: wij doen ons geweten geweld aan, waar door dit niet meer normaal function- neert. Dan roepen wij het verstand te hulp, dat altijd argumenten voldoende bij de hand heeft om ons doen en laten recht te praten en te excuseren. Tenslotte kan dit leiden tot een vol ledige breuk in de existentiële ver houding waarin we in onze kinder jaren tegenover God stonden. Als bijkomstige oorzaken noemde prof. Van de Pol nog: gebrek aan bewustheid bij de opvoeding van de jeugd (hoeveel misdienaartjes weten wat zij de priester onder de mis antwoorden?), te weinig godsdienstkennis, terwijl onderricht en huisbezoek nog maar al te vaak te con ventioneel en formalistisch zijn en het existentiële missen. Na de pauze ontspon zich een leven dige en diepgaande gedachtenwisseling r zal op de hellingen van het Eifelgebergte tussen Ahrweiler en Altenahr, in het dal van de wilde rivier de Ahr, geen wijnoogst zijn dit jaar. Tachtig procent van de druiven zijn in het vroege voorjaar bevroren. De hoge ranken, die in korte rijen tegen de kale, steile hellingen zijn geplant, zijn slechts schamel bezet met vruchten. Toch viert Altenahr het feest van de wijnoogst, zoals elk jaar, alle Zonda gen van October. „Wein musz sein", en als het dal die zelf niet heeft, dan zijn er altijd nog de dalen van Moezel en Saar, die voldoende leveren om een ganse natie dronken te voeren, laat staan een stad van duizend inwoners. En trouwens, de traditie heeft haar rechten, oogst of geen oogst. Kan men bovendien geen nieuwe wijn huldigen, dan zijn er altijd nog de vreemdelingen, die zich graag laten vereren en bereid zijn de laatste resten uit de kelders te drinken, voor de laatste liefst grote resten uit hun portemonnaie. Dat vergoedt de misère om dé mislukte oogst. Daarom wellicht is men dit jaar vroeg met het oogstfeest begonnen, op de laatste Zondag van September, in plaats van de eerste in October, zoals de oude regel voorschrijft. schouwing niet zouden wensen, maar hun desalniettemin pasten. Zij kochten er ook roemers van plastic, waarin je, als je ze tegen het licht houdt, een plaatje van het dal of eeh slecht ge klede juffrouw kan zien. En hossend gingen zij door de straat, door die ene nauwe straat, waar op dat moment alle verkeer van heel de wereld scheen door te komen. Aangestoken door de inwoners zetten zij zich met een fles Ahrwijn in de café's of op de ijzeren stoeltjes in de openlucht, die overal achter inderhaast opgerichte en lustig versierde tapkasten waren neergezet. Er vloeide wijn in zo grote hoeveelhe- ten, dat het verhaal over de mislukte oogst een fabel leek. Altenahr, een typisch Duits wijnstad je, vriendelijk als de zon schijnt, maar anders grauw, met maar één hobbelige keistraat, was een verzamelplaats van vele naties. De duizend inwoners, al van de vroege morgen in de wijn ver dronken, gingen teloor in de onafge broken stroom vreemdelingen, die door de enge straat golfde. Amerikanen, Belgen, Zwitsers, Engelsen, Italianen, veel Franse soldaten en vanzelfspre kend Nederlanders herkenbaar aan hun teamgeest, gestreepte dassen, twee- rij confectiepakken en bruine hoeden dromden en masse samen voor de tientallen souvenirs-winkeltjes, die met een bijna even groot aantal café's de meubilering van de straat uitmaken. Valkenburg zou er jaloers op geworden zijn. Zij kochten daar bonte mutsen met symbolen van het Ahrdal er op. En omdat de ezel een waardevol die» is in de Eifel, tooiden zij zich onbewust met symbolen, die zij bij nadere be- Advertentie weeeees66eeos« t geeft antwoord op talloze vragen inzake het internationale betalingsverkeer. 4*. Opgericht in 1861 De Duitser, die mag wonen langs de Ahr, de Moezel, de Saar of de Lahn, drinkt, wanneer er feest is, veel. Dan verovert hij luidruchtig de straat en blijft de wijn trouw tot het bittere eind. De jongelieden van Al tenahr zwierden door de straat, met een soort strooien Vierdaagsehoeden op en blazend op blikken saxofoontjes, die slechts één klagende toon op brachten in edele en welgemeende wedijver met de jammerlijke bands, die op alle hoeken en terrassen wa ren neergestreken. Heus, de wijn werkt aanstekelijk. Naarmate de dag vorderde, deed een ieder, vreemde ling en burger, naar hartelust mee. Toen begon het te regenen. In de grauwe mist klonk zo nu en dan nog een luide schreeuw van iemand, die zat nat te worden op een stoeprand en werkelijk niet meer wist aan welke kant van de wereld hij zat. Daarom brulde hij zo al en toe maar wat en dat klonk als het noodsein van een schip, dat kennelijk zijn roer kwijt is. Het werd triest in de nauwe straat. De versiering verregende, de bandjes verdwenen. De groene keistenen wer den zwart-nat en spoedig was de straat verlaten. Uit de. café's klonk nog wat geroezemoes en lawaai. Tenslotte was ook het oogstfeest, evenals de oogst, voor meer dan tachtig procent bevro ren. Xn het café van burgemeester Zim- mermann waren een twintigtal Neder landse wijnhandelaren neergestreken. Ze waren gekomen om de oogst te zien. Die was er niet. Er was alleen de burgemeester en diens zwart-ogige dochter, die beiden nerveus vertelden, hoe de oogst geweest zou zijn. „Alles is bevroren", zei de burge meester. „Och", deden de handelaren meewa rig. De burgemeester knikte. En het was weer stil. Iemand probeerde een lied te zingen. Maar dat ging niet best. „Leuk hier in Altenahr, als het niet regent!" „Ja", zei de burgemeester. En weel was het stil. Toen is iedereen naar bed gegaan Vanwege het oogstfeest zonder oogst! De volgende dag waren de Nederlan ders bij een coöperatie van wijnboeren in Mayschorsz. Ze moesten 50 cent be talen om binnen te komen. In de reusachtig grote kelder ver telde een arbeider in een zwart pak met een vuil wit hemd aan, dat daar plaats was voor 3 millioen liter wijn. Toen moest iedereen weer naar boven, waar een glaasje rinzige rode wijn werd aangeboden. Het was niet lek ker. De man in het zwarte pak. noemde het een geslaagde excursie. „Blij u ge zien te hebben". De handelaren koesterden gemengde gevoelens. „Geflest in de wijnkelderdachten zij. Geen oogst dus in het dal van de Ahr. Óndanks mijn medeleven met de gaardeniers kan ik dat maar matig be treuren. Ik kan hun wijn, die op ter rassen tegen de steile hellingen van de Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 3000 paar nieuwe schoenen, 9500 meter overhemdenstof, 400 stoelen en 300 ta fels gekocht voor de bevolking van de Griekse eilanden, die in Augustus door de aardbeving getroffen zijn. Verleden week heeft het Rode Kruis 100 trap- na'aimachines en 300 handnaaimachines gekocht. Deze aankoop ter waarde van f155.000 is de laatste die het Neder landsche Roode Kruis ten behoeve van de getroffen bevolking gedaan heeft. De inzamelingsactie heeft bijna f 300.000 opgebracht. Dank zij enige gif ten in natura en een zending medica menten en dekens uit eigen middelen heeft het Nederlandsche Roode Krui» voor ongeveer f375.000 aan goederen naar Griekenland kunnen zenden. De laatste twintig procent wordt bin nengehaald. Er vloeide wijn in grote hoeveelheden. (Van een bijzondere correspondente) e Griekse eilanden, die kort geleden op zo tra gische wijze de aan dacht van de wereld trok ken, bleken in werkelijkheid veel groter dan wjj ons had den voorgesteld. Omstreeks het middaguur voeren wij geruime tijd dicht onder de bruine, kale kust van Cepha- lonia. Daarachter lag, nog juist zichtbaar, het legenda rische Ithaca. Maar van de verwoestingen viel geen spoor te ontdekken. Op de steenachtige berghellingen, waar geen spiertje gras groeit, zagen wij niets dan hier en daar wat kleine huisjes en af en toe een vuurtoren; waren die er niet geweest, dan zou men ge dacht hebben, dat de eilan den volmaakt onbewoond waren. Eerst op de terugweg, toen onze route ons van Kalama- ta (aan de Zuidkust van de Peloponnesus) opnieuw tus sen Cephalonia en Zante door voerde, maar ditmaal langs de Zuid-Oostkust van de eilanden, werd toen wij langzaam dichterbij kwamen de hoofdstad van Zante, Za- kynthos, zichtbaar. De stad lag aan de voet van een hoge berg, die verderop met bo men was begroeid („het bos rijke Zakynthos" van Home rus!), maar die boven de stad loodrecht scheen afge sneden. Daaronder vertoonde zich naar beide kanten het silhouet dat ons helaas zo vertrouwd geworden is van een verwoeste stad. Van uit zee gezien leek geen en kel huis gespaard gebleven en het geheel bood, ondanks de stralende zon, die over het eiland scheen, een im mens trieste aanblik. De drie Ionische eilanden Cephalonia, Ithaca en Zante schijnen overigens in natuur schoon te wedijveren met Capri de kleur van de zee, die om de eilanden spoelt, doet denken aan de Blauwe Grot! maar in tegenstel ling tot Capri zijn de eilan den, die overal om het vaste land van Griekenland ver spreid liggen, nog vrijwel onontdekt door toeristen, met uitzondering van Rhodos. En dat, terwijl het ene eiland nog aanlokkelijker en ge heimzinniger lijkt dan het andere; wie vanaf de boot al die eilanden ziet, kan al leen maar betreuren, dat niet in iedere haven wordt aan gelegd. Maar dat is nu een maal wat men „de tragiek van een cruise" zou kunnen noemen! Tegen het eind van de middag voeren wij de Golf van Corinthe binnen. Ter rechterzijde Patras, een grote stad met veel moderne ge bouwen en tankers langs de kustlijn; als contrast aan de Eifel groeit, niet bijster waarderen. De wijnstok geeft aan het dal een verruk kelijke kleur. De terrassen, uitgenou- wen in de grijze leisteen, maken de kale rotsen minder ongenaakbaar. Het is er goed toeven. Maar de druiven zijn er een weinig zuur. Men zegt, dat de wijn, die ze geven, zo gezond is. Dat is vanzelfsprekend alle wijn. Mij is de Ahrwijn te kil, zonder gloed. Hij is te rinzig. Men proeft er uit, dat hij met moeite op de kale rots is gegroeid, met moeite is geoogst en met moeite werke lijk wijn is geworden. En dat is niet hele maal gelukt. De witte wijn is char mant. Maar die groeit er weinig. De rode is er favoriet. Die noemt men „Spdtburgunder" en dat is onbegrijpe lijk veel eer. Verwaand zelfs. Tot overmaat van ramp regende het nog op het moment, dat de boeren de laatste twintig procent wilden binnen halen van oogsten is bij zo weinig geen sprake. Die regen was niet zo i best. Overrijpe druiven kunnen geen vocht gebruiken. Dan roesten ze en bersten voortijdig stuk. Jammer, zowel van het feest als van de oogst, want het kan er waarlijk goed zijn in het Ahrdal. JAN VAN BEEK Het CBS heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik, op basis 1949 100, gepubliceerd per 15 September 1953. Net totaalcijfer steeg tussen 15 Augus tus en 15 September met 1 pnt., n.l. van 120 naar 121. De stijgingen bij de voedingsmiddelen vormden de belangrijkste oorzaak van het oplopen van het totaalcijfer. De steeds sterk fluctuerende indexcijfers van fruit en groenten vertoonden van 15 Au gustus op 15 September een stijging. Van geringere invloed op het totaalcij fer waren de prijsverhogingen van mar garine, melk, eieren en enkele vlees soorten. De prijzen van aardappelen vertoonden een daling. Bij de niet-voedingsmiddelen maak ten voor vaste brandstoffen de zomer- prijzen weer plaats voor de hogere win- terprijzen. Voorts liepen de prijzen van bovenkleding op. Kleine prijsverhogin gen deden zich voor bij gas, dekens, en kele artikelen van eet- en keukengerei en rijwielstalling. Ruïne van de tempel van de god Zeus in Athene. op de Middellandse Zee tel kens weer bewust, dat men hier op het kruispunt der be schavingen staat. 's Nachts passeerden wij de steile rotswanden van het kanaal van Corinthe en de volgende ochtend lag het Volgens de door het C.B.S. verstrekte voorlopige gegevens bedroeg de waa van de invoer in September 1953 f 783 millioen (vorige maand 724 millioen) terwijl voor een waarde van 7b» mil lioen (vorige maand 620 millioen) werd uitgevoerd: Het dekkingspercentage be droeg 98 (vorige maand 86). In de eerste 3 kwartalen van 1953 heeft de invoer bedragen 6499 milln. (zelfde periode 1952 6385 milln.) en de uitvoer 5830 milln. 6054 milln,), zo dat het tekort op de. handelsbalans in de eerste drie kwartalen van 1953 ad 671 milln. meer dan 2 maal zo groot is dan het tekort in dezelfde periode van 1952 n.l. 330 milln. Het dekkings- Helleense lucht en de rozige bergen rondom langs de ho- rizon Van hier ziet men tot aan 'de baai van Salamis. waar Xerxes de ondergang van zijn eigen vloot aan schouwde. Athene is in zekere zin het eigendom van alle Westerse volken en daarom vestigden liike Hsütuten^vannvelePna-1 Pfr?entafe, is. verlaagd van 95 7n 1952 ties Fransen en Duitsers, <3 kwartalen) Jot ca. 90 in dezelfde overzijde het oude, beroem de, schilderachtige Lepanto, dat met zijn Venetiaanse mu ren en citadel een volkomen Middeleeuwse aanblik biedt. Zo is het steeds op deze reis: niet alleen de Oudheid, maar alle tijdperken der geschie denis hebben op elke plaats sporen achtergelaten en ner gens is men zich zozeer als schip reeds in alle vroegte voor anker in Piraeus, de drukke haven van Athene. De 9 km, die Piraeus van Athene scheiden, worden door de autobus in een krankzinnige vaart afgelegd; blijkbaar is de chauffeur ge wend aan passagiers, die maar enkele uren hebben voor de wonderen der ar- chaeologie, die in Athene zijn verzameld en die men zelfs in enkele maanden nog maar oppervlakkig kan leren ken nen! Maar als wij dan toch even later zonder ongeluk ken op de Acropolis zijn be land, is het voor de bezoeker, die alles reeds lang uit de boekjes dacht te kennen, een openbaring, hoe het Parthe non symbool van alle ar chitecturale schoonheid zieh hoog verheft boven de onmetelijke stad, die zich met haar 2.500.000 inwoners (één vierde deel van de totale be volking van Griekenland) aan alle kanten uitstrekt, Het Parthenon, symbool van alle architecturale schoonheid, tegen de stralend-blauwe Italianen en Engelsen heb ben er opgravingen verricht. Later kwamen de Amerika nen; aan hen komt de eer toe, de resten van de oude markt, de agora te hebben blootgelegd. Professor Shear van Princeton University begon het werk en thans ls het professor Homer Thomp son, die met zijn wetenschap pelijke staf de arbeid voort zet, Wij brachten een bezoek aan het archaeologisch mu seum van deze Amerikaanse expeditie, dat zich aan de voet van de Acropolis tegen over de agora bevindt, en waarin de resultaten worden getoond van vele jaren on vermoeid voortgezette on derzoekingen. Kunt U zich voorstellen, oudheidlievende lezer, dat het U toch wel even wonderlijk te moede wordt, wanneer de assistente, die U rondleidt, U een „os trakon" wijst, dat de oude Atheners als stembiljet ge bruikten, en waarop in dui delijke letters de naam van Thamistocles te lezen valt? periode van 1953. Voornamelijk door de in het najaar regelmatig toenemende export van land' Veiling Poeldijk, 16 Oct. Tomaten A 6.90—9.00, B 6.10—7.40, C 6.00—6.30, A 2 3,80—4,80, B 2 4,70—4,80, C 2 2,50 —3,60, CC 2 2,50 per bak van 12kg Aardappelen poters 1,40 per kist van 25 kg. Druiven: Alicante 0,851,05, F I'?r}Z kenthaler 0,89—1,18, Gros Colman 1,1. —1,23, Golden Champion 1,50—1,65, Gros Maroc 0,91—0,99, Muscaat 1,85 2,40. Peren 14—20 ct. Appelen 12—50 ct. Aardbeien 3,05—3,10. Snijbonen 83—95 ct. Prinsessebonen 5066 ct. Prcnkbo- nen 14—16 ct. Andijvie 6 ct. Postelein 14 ct. Spinazie 11—16 ct. Prei 8—8 ct. Pepers 0,851.00, Savoye kool 5 Va ct, Groene kool 6 ct. Spruiten 15 ct. Schorseneren A 4748 ct., id B 22 ct., alles per kg. Bloemkool (6) 9—13 ct., (8) 89 y, ct., (10) 8 ct. Aubergine 28 64 ct. Paprica 823 ct. Pompoen 47!/4 ct. Komkommers A 2 14 ct., alles per stuk. Bleekselderij 4,008,00. Sla A 2 2,50, B 2,50, per 100 stuks. Peen 11.00 12.00. Selderij 2,002,25 per 100 bos. bouwproducten (bloembollen) ls in Sep tember de evenwiehtsgrens weer dicht genaderd. Een vergelijking met de cijfers van .Augustus en September 1952, toen de uitvoer resp. 581 en 701 millioen be- droeg, leert dat deze in de overeenkom- stige maanden van 1953 weliswaar met 28 millioen meer is toegenomen, dat de invoer welke in 1952 (resp- J en 613 millioen) bedroeg, in de plaats van een daling van 10 millioenin ïaoz, thans een stijging van 89 zien geeft. Dit overigens niet oingunstiöe verschijnsel had tot gevolg dat ijeptem- ber 1953 geen actief saldo te zien gaf zoals in September 1952. AALSUM 17 te Singapore. ABBEKERK 20 te Hongkong verw. ALETA 18 van Pladju n. Tj. Priok. ALHENA p. 19 Casabl. n. Rdam. ALMKERK 18 te Port Said. AMOK 18 te Hamburg. AMFENAN 19 te Clieribon. AMSTELKROON p. 18 F in lat. n. B. Aire*. AMSTELPARK 19 te Amsterdam. ANDIJK 18 te Rotterdam. ARKELDIJK 19 van Havanna n. Rdam. AVERDIJK 19 te Antwerpen. ABBEDIJK p. 18 Kp. Race n. Rdam. ALCH1BA p. 19 Madeira n. St. Vinct. AALSDIJK 19 te Philadelph. ALNATI 18 van Montev. n. B. Airea. ALPHERAT 19 te Santos. AMSTELSTAD 19 te Marseille. ARGOS p. 18 Ouessant n. R'dam. BLOEMFONTEIN 18 te Prt. Elizabeth. BOISSEVAIN 18 van Mauritius n. Belaw. BARUMUN 18 van Parigi n. Poso. BAUD 19 te Tj. Priok. B1DUK 19 te Gorontalo BALI 18 te Ras Tanura. BINTANG 20 te Colombo verw. BOISSEVAIN 18 te Mauritius. BONAIRE p. 19 Finist. n. Plymouth. BOSKOOP 19 te Amsterdam. BRITSUM p. 18 Kp. Vincent n. Antw. CLEODORA 18 te Rio Grande do SuT CONGOSTROOM 18 te Accra. CAMPHUYS 19 te Makasar. CASTOR 19 te Prt. au Prince. CELEBES p. 18 Guardaf. n. Belawan. CHAMA 19 te Maracaibo. CLAVELLA 19 van Tj. Uban n. Hongh, COTT1CA 21 te Paramaribo verw. DELFSHAVEN p. 18 Madeira n. R'dam. DELFT 18 te Cristobal. DRENTE 17 te Baltimore. EEMLAND 18 te Hamburg. ENA 18 van Alexandr. n. Suez. ENGGANO p. 19 Kp. St. Vine EOS 19 te Lissabon. GOUWE 18 te Hamburg. GROOTE KERK 19 te Aden. GAASTERLAND 19 te Rio Jan. HATHOR 18 van Tunis n. Malta. HAULERWIJK p. 18 Fem. Nor. n. Casabl HECUBA 18 te Laguaira. HELENA 19 van Prt. of Spain n. Par. HERA 18 te Antwerpen HECTOR 18 te Tel Aviv. HERA 19 te Antwerpen. HOOGKERK 19 te Genua. IVOORKUST 19 te Conakry. JAGERSFONTEIN p. 19 Dakar n. Tene», JAPARA 18 van Mars. n. R'dam, KOTA GEDE 19 te Rotterdam. KARIMUN 19 te Penang. KIELDRECHT 18 te Hamburg. KOTA BAROE 18 te Singapore. KALIANDA 19 te Oleleh. KARATON 19 te Surabaja. KARSIK p. 18 Sabang n. Mombasa. KASIMBAR 18 van Ambon n. Mak KOTA AGOENG 18 te Cheribon. KOTA INTEN 19 te Colombo LAAGKERK 18 van Karachi n. Bombay. LAURENSKERK 18 van Madras n. Kar. LEUVEKERK 18 van Colombo n, Aleott I.INDEKERK 17 te Bahrein. Aicpp. LISSEKERK 19 te Kuwait. LOENERKERK 19 te Calcutta. LOMBOK 19 te Penang. LARENBERG 19 te Savona. LEOPOLDSKERK 19 te Port Sudan. MAASLAND 18 van Las Palmas n. Santeg. MUIDERKERK p. 18 Finist. n. Duink. MACOMA p. 18 Melb. n. Curasao. MADOERA 18 te Cardenas. MALEA 19 te Miri. MAPIA 18 van Ceylon n. Calc. MATARAM 19 te Singapore. MELISKERK 20 te Kobe verw. MITRA 18 van Berre n. Napels. MODJOKERTO 18 van Djeddah n. Sue*. MOLENKERK 18 van Genua n. Prt. Said. MURENA 20 te Madras verw. MYONIA 18 te Huil. MUSI 18 te Fadang. NIEUW HOLLAND 18 te Melb NOTOS 19 te Genua. ORANJE 18 van Belaw. r. (-n, OBERON 18 te Philad. Col°mbo. ORANJESTAD 19 te Dover. ORESTES 19 te Cristobal. PEPERKUST 18 te Dakar. PAPENDRECHT 18 te Porto dl Au» PENDRECHT 17 te Port Said. PERNA 19 te Singapore. PHRONTIS 19 té Aden. POLYDORUS 18 te Hamburg. POLYPHEMUS 18 te New Orleans. POELAU LAUT 19 te Tj. Priok. RAKI 19 te Palembang. ROTTI 19 te Singapore. RIJNDAM 17 te Rotterdam. RIJNLAND 18 te Amsterdam. RODAS 19 van Georget. n. Param. REYNIERSZ 19 te Tj. Priok SABANG 19 te Bandjerm. SAMBAS 18 te Surabaja. SANANA 19 te Bangkok. SIBEROET 19 te Semarang. SARANGAN 18 van Colombo n- SAROENA 18 van Singap- SIRRAH p. 18 Torrestr. n. Ducos. SLAMAT 18 te Djibouti. STAD ALKMAAR 1 8t^a R?iH STAD DORDRECHT P- 18 ifurh n. Antw. STAD SCHIEDAM PlA? Palermo. SUMATRA 19 van Gibraltar n. A'dam. SOMMELSDIJK 18 van Suez n. Djeddah. STRAAT BANKA 19 te Port Elizabeth. TARAKAN 18 van Colombo n. Djib. TEGELBERG 19 te Durban. TARA 18 nm. te Bremen. TEI£Sn3 p.' 18 vm. Ceylon n. Penant 18 KP- Bon Brt' Said- TRAJANUS p, 18 Dungen. n. S. Juan TELAMON 18 te Ciud. Truj. 19 te Singapore. JJWANCI 19 te Balikp. TROMPENBERG 18 te Hamburg. UTRECHT 18 te Belawan. VAN OUTSHOORN 19 'te Tj. Priok. VAN RIEMSDIJK 19 te Semarang. VEENDAM p. 19 Kp. Race n. South. WATERLAND 18 van Montev. n. Bahi». WAIBALONG 19 te Surabaja. WAINGAPOE 18 te Tj. Priok. WATERMAN p, 19 Sombr. n. Bremerh- IJSSEL 18 te Piraeus. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 vrouw, 11.30 school radio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc., 14.00 gevar. progr., 14.50 gram., 15.00 altviool en piano, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felici taties jeugd,- 17.45 regeringsuitz., 18.00 Dit is leven, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 kinder postzegelactie 1953, 19.20 Boek der Boe ken, 19.35 gram., 20.0Q Cosi fan tutte, opera, 22.30 Ken een fiaan een ei lig gen?, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, I.15 gram., 9.00 prot. pr.. 9.15 gram., 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.50 kleuters, II.00 zieken, 11.30 alt en piano, 12.00 Musette-ork„ 12.33 platteland, 12.40 or gel en plano, 14.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 Amerlk. muziek- kaleidoscoop, 14.30 gram., 14.40 school radio, 15.05 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd. 17.30 lichte muz 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 militair klankbeeld. 18.40 gram.. 18.55 Paris vous parle, 19.00 kinderen, 19.05 fanfare-ork.. 19.30 sopr., bariton en plano, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.15 lichte muz., 21.40 lichte muz., 21.50 Tiroler muz.. 22.20 gram.. 22.30 buitenl. overz., 22.45 gram., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 16.45 gevar. muz., 23.15 recital. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.00 pianospel, 13.15 ork.conc., 14.15 gevar. muz., 16.00 ork- cone., 16.45 lichte muz., 18.30 gevar. muz., 21.00 gevar. muz., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 omr.ork. en solist, 13.20 operettemuz., 14.15 amus.muz., 16.00 gevar. muz., 16.20 kamermuz., 17.45 ge var. muz., 22.10 jazzmuz., 23.00 gevar. muz.. 0.30 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.05 harpspel, 19.01 ge var. muz., 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 21.15 ork.conc., 22.15 jazzmuz. 464 m.: 12.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., 18.30 koorzang, 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 76 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luister aars. Boeken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. Weerber. Film over 't leven van kleine waterdieren. Met vervroegd verlof, TV-spel. Dagsluiting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4