Het grote debat Koning Ibn Saoed ernstig ziek? GEHEIME VLUCHT VAN K.L.M.-VLIEGTUIG „Friesland" in Saoedi-Arabië door prins Midzjal gecharterd Eva Spiers mag met een lange broek haar school niet binnen a Tot hoofd en hart Amerika's vliegend oog Tunnelbouw te Yelsen gaat nieuwe phase in Tito omschrijft Amerikaans- Britse oogmerken in Triest ADENAUER presenteert zijn nieuwe regering ill Vliegtuigramp in Texas: 21 doden Autobotsing bij Brest: 7 doden Proces tegen Poolse kardinaal verwacht Fabriek uitgebrand Middelste tunnelmoot wordt begraven Vier partijennegentien ministers Critiek van Labour op gevoerd beleid Het weer J &ee\ DINSDAG 20 OCTOBER 1953 o 77sfe JAARGANG No. 25816 Passagiers wilden opening A merikaans-Mexicaanse stuwdam bijwonen HARDNEKKIGE OUDERS ZETTEN DOOR Zal het Britse Hogerhuis zich met de kleding van meisjes moeten bemoeien? 38 Nederlanders uit Rusland onderweg Lezing van de K.L.M. Droog weer met mist N. Vier bussen bij ongeluk betrokken Militairen confereren in Düsseldorf Tactisch gebruik van atoomwapenen? Misleidende advertentie Toeristengids die nooit zal verschijnen Verscherpte actie tegen mgr. Wyszynski in de pers MHHI De staking De weekend verlofregeling der militairen Dames - Heren Montycoats BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: D, J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v.. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vandaag begint in de Tweede Ka mer een debat, dat in velerlei opzicht de aandacht verdient. Het wordt een zeer omvangrijke dis cussie, die enige weken zal duren en Adie een zonderlinge agenda heeft. Ne- £en wetsontwerpen, waarvan zes be- Vstingwijzigingen betreffen, worden laast de algemene beschouwingen over de rijksbegroting aan de orde gesteld. Daarbij is gevoegd de huur wet, de deviezennota, de industrial i- satienota en het ontwerp tot coördi natie van de verzekeringswetten. Het lijkt op het eerste gezicht vreemd, dat dit alles tegelijkertijd in discussie komt. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft de vo rige week deze agenda enigszins toe- gelicht. Uit zijn uiteenzetting kon men afleiden, dat het ook hem niet eenvou dig voorkomt het debat zo te leiden, dat het niet oeverloos gaat worden, hiaar hij meende toch wel dat de materie zodanige samenhang vertoont, dat het onlogisch zou zijn deze stuk ken afzonderlijk aan de orde te stel len. Het eerste grote thema is bij dit al les de vraag, of de regering er in is geslaagd een regeling te ontwerpen, Waarbij, zonder dat er ernstige storin gen optreden, toch de nodige ver schuivingen in de positie van ver- Schillende groeperingen in de maat schappij optreden. Op de eerste plaats Worden dit is wel het meest spec taculaire van alles de huren ver hoogd. Daardoor zullen de eigenaren van huizen in staat zijn hun bezit Weer wat meer rendabel te maken. Tegenhanger van deze medaille is al Aanstonds, dat de lonen omhoog gaan, ^aarmede echter de hogere huurlas- fh nog niet zijn opgevangen. Om dit bereiken heeft men zijn toevlucht ^homen tot belastingfaciliteiten en daarmede allerlei klassen te kun- flen helpen heeft men een rijke keuze gemaakt. Daar komt nog bij, dat een aantal van deze belastingwetten weel een ander doel nastreeft, n.l. meer Werkgelegenheid te scheppen en te Voldoen aan de belofte, reeds in de Vorige Troonrede gedaan en dit jaar nerhaald, dat het normale bedrijfs leven meer kansen moet krijgen zich te ontwikkelen. Er is echter nog een derde groep fiscale wetten in het com plex van zes te onderkennen, n.l. die welke ten doel hebben te komen tót een rechtvaardige verdeling van las ten. Dat dit laatste nodig is zal ieder een begrijpen, die even nadenkt in welk een geraffineerd raderwerk van bepalingen en loon- en prijsbeheer- singen wij nog steeds vastzitten in Nederland. De gevaren, die met namp de zelfstandige middenstand en de z.s. „vergeten groepen" maar ook vele an deren oedreigen, wanneer een enkel radertje in dit uurwerk wordt veran derd, zijn de laatste weken in tal van vergaderingen en congressen van alle kanten belicht. (Vervolg op pag 3) (Van een speciale verslaggever) Rond de KLM -Constellation PH—TFG „Friesland" heeft zich in Arabië een raadsSacSge geschiedenis afgespeeld. Het toestel, dat onder gezag- frïwas naar Indonesië, is ondanks de protesten van Nederlandse zijde door Prins Midzjal van Saoedi-Arabie „gecharterd" en heeft vervolgens in opdracht van diens regering een geheime zending moe ten volbrengen, waarvan het doel tot dusver nog steeds in nevelen gaat ge huld. Nadat de „Friesland" door de Arabische autoriteiten weer was vrij gegeven, is het toestel onmiddellijk naar Schiphol teruggevlogen, waar het gistermiddag is aangekomen. Ibn Saoed ernstig ziek? Volgens het Franse persbureau A.F.P. zijn 21 personen om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk in de Ameri kaanse staat Texas. Het toestel was op gestegen in Monterey met een groep deelnemers aan de feestelijkheden ter g- legenheid van de opening van een Amerikaans-Mexicaanse stuwdam tot opwekking van eleetrische energie, de Falcondam. Het vliegtuig stortte even ten N.O. van Monterey neer. Onder de slachtoffers bevinden zich zeven Mexicaanse journalisten en de di rigent van het nationale orkest van Mexico, Bias Galindo. De plechtigheid op de Falcondam. die desondanks voort gang had, werd o.a. bijgewoond door president Eisenhower van de V.S. en president Adolfo Ruiz Cortines van Me xico. De 13-jarige Eva Spiers uit Warrington m Engeland is gisteren, vergezeld door haar moeder, de 54-jarige mevrouw Mary Ann Spiers, naar school gegaan Dat zou niets bijzonders zijn, als Eva geen lange broek had gedragen Haar moeder houdt vol, dat zij al twee keer ecft geleden aan rheumatische koortsen Maar de middelbare Meisjesschool vaii Richard Fairclough is vastbesloten de schooldiscipline te handhaven en geen lange broeken voor meisjes toe te laten. Eva kwam dan ook niet verder dan de sPreekkamer van het hoofd. En dat be rekent een nieuw hoofdstuk in de broekenkwestie", die Engeland nu al dij- aa een jaar intrigeert. Sommigen veronderstellen, dat net bier gaat om méér dan een formele kwestie. Zij speuren achter dit alles een •egenstelling tussen het prestige van de deftige" scholen en de beperkte midde- Jen van sommigen leerlingen. Dan zou Jus het argument van de „rheumatische koortsen" niet eens het belangrijkste zijn. Eva werd in ieder geval de toegang lot de klas geweigerd en leden van het onderwijzend personeel van de school nebben haar gezegd naar huis te gaan en z'ch te verkleden alvorens terug te ka rnen. In Maart van dit jaar heeft de school Oe gemeenteraad er toe gekregen het ^erbod voor het dragen van een lange oi'oek te steunen. Vader Spiers werd tot ben shilling boete veroordeeld, omdat "ij Eva thuis gehouden had. De Spiers gingen in hoger beroep te gen voorschrift en boete en het hof ver nietigde het vonnis. Maar de blijde dagen van Eva waren geteld. De gemeenteraad wendde zich tot de „Queen's Bench Divisional Court" en won. Gistermorgen deelde mevrouw Spiers na een levendige woordenwisse ling van 15 minuten met het hoofd mee. dat zij Eva elke ochtend naar school zou zenden in lange broek. „Ik wil niet het risico lopen, dat Eva weer rheumatische koortsen krijgt. Zij moet warm gekleed zijn". 'vEn Ms de schooldeuren voor haar ge- altlii? 5,1Jven> zal ik haar zelf les geven", breng ik^0"™, SMers- „En desnoods ik de zaak voor het Hogerhuis". Acht en dertig Nederlanders zijn uit Berlijn vertrokken op weg naar land, nadat zij uit Russische gevangenen kampen zÜn ontslagen. Verscheidenen hebben tijdens de tweede wereldoorlog bij de Duitse S.S. dienst gedaan. Geüniformeerde militairen van het Chinese Nationalistische Leger pa raderen door Taipehop F0™0sa ter gelegenheid van China s_ Nat - nale Vlaggendag. De militaire maken deel uit van het ]e9eI'.?E~ gebouwd door generaal isja g Kai Sjek. ■rr/p. Het schijnt, dat Prins Midzjai gezag voerder Gould in Taif (een plaatsje ten Zuid-Oosten van Mekka) heeft opgebeld en hem zekere instructies heeft gegeven, waaruit is komen vast te staan dat men voornemens was het K.L.M.-vliegtuig voor enige tijd te charteren. Vervolgens steeg het toestel op en koerste aan op Dharhan, de luchthaven aan de Perzi sche Golf. Naar vernomen wordt, had Gould de K.L.M.-autoriteiten er reeds van verwittigd dat het hem onmogelijk was zich aan zijn ongevraagde opdracht te onttrekken. In Dharhan trachtte de bemanning de Nederlands-e consul te bereiken, doch deze pogingen faalden De passagiers kregen aanzegging 't toestel te verlaten; Zij hebben via andere lijnen hun reis voortgezet. Inmiddels tastte de gezag voerder omtrent de plannen van Prins Midzjal en de zijnen nog volledig in het duister. Men wist nog niet wel ke route er gevolgd moest worden en hoe lang de opdracht zou duren. De hele kwestie is uitermate vaag. Hoe de Arabische regering haar zin heeft kunnen doordrijven en of hier van pressie gesproken moet worden, is met geen mogelijkheid te zeggen. Het enige levensteken dat men tijdens het vreemde avontuur nog ontving, kwam uit Dzjiddah aan de Rode Zee Hier nam de gezagvoerder contact op met de Nederlandse consul, wiens in vloed echter niet tot successen schijnt te hebben geleid. Vervolgens zette Gould zijn standpunt uiteen aan de dienstdoen de directeur van het burgerluchtverlceer in Saoedi-Arabië, waarbij hij de nadruk legde op de onmogelijkheid om op elk verzoek maar een lijnvliegtuig, dat op weg was naar een ander werelddeel, ter beschikking van een buitenlandse mo gendheid te stellen: men zegde hem ech ter toe, dat de regering voor alle finan ciële consequenties volledig instond, maar dat men de machine bepaald voor 24 uur nodig had. De raadselachtige missie schijnt uitgevoerd te zijn, zonder dat tot nu toe omtrent haar aard iets na ders is bekend geworden. De Sacedi-Arabische ambassade te Cairo heeft geruchten tegengesproken, volgens welke de „chartervluchten" van de Friesland uitgevoerd zouden zijn in verband met. een ernstige ziekte van Koning Ibn Saoed. Volgens Arabische persberichten zouden twee Franse dok toren in het weekeinde per koninklijk Saoedi-Arabisch vliegtuig van Beiroet naar Taif gebracht zijn. In Taif zouden twee vliegtuigen gereed staan om de zieke vorst zonodig naar Amerika over te brengen. Van de zijde van de K.L.M. ontving onze Haagse redacteur de volgende le zing van het gebeurde: De regering van Saoedi-Arabie heett aan de K.L.M. te kennen gegeven, aat zij dringend' op zeer korte termijn een vliegtuig wilde charteren voor een vlucht van Dahran naar Jeddah en Taif. De enige mogelijkheid voor de K.L.M. om aan deze aanvraag te vol- doen was het inzetten van de „Fries land", die inderdaad op korte termijn beschikbaar was. Dit toestel vloog na melijk op de route Karachi—Dahran— Amsterdam. De passagiers die met de „Friesland" zouden reizen, zijn 5 h uur later met een ander K.L.M.-toestel ver voerd. Over de reden waarom de regering van Saoedi-Arabië zoveel haast had met bedoelde chartervlucht laat de K.L.M. zich niet uit. Het schijnt ech ter wel, dat de vlucht in verband stond met ziekte van koning Ibn Saoed. (Van onze weerkundige medewerker) Onder invloed van een depressiege- bied boven Noord-Italië, dat aldaar zware regenval en overstromingen ver oorzaakt, drijft nu wat meer bewol king over ons land, waaruit hier en daav een onbeduidend motregentje valt. Door deze bewolking kwam er vanmorgen minder mist voor dan in de twee afgelopen dagen. Het rustige en droge weer zal voorlopig nog aanhou den. Het hogedrukgebied met het cen trum boven Zuid-Scandinavië, beweegt in de richting van West-Rusland, waar door de wind bij ons meer naar het Oosten zal draaien. In de komende nacht moet opnieuw op mist gerekend worden, die vrij dicht kan zijn en morgen in een groot deel van ons land moeilijk zal oplossen. Afgezien van de te verwachten mist, blijft het weer ver der nog bestendig met voor October boven normale temperaturen. Engeland Te Edinburgh gaat men een school bouwen die vrijwel geheel uit plastic-materiaal zal bestaan. Het wordt een gebouw met zestien klas lokalen voor 650 leerlingen. De kosten zijn geraamd op ongeveer een millioen gulden. De mens, die alles meent te weten, doet nooit moeite iets te weten te komen. In het kleine havenplaatsje Le Faou, nabij Brest, zijn gisteravond vier auto bussen zo hevig met elkaar in botsing gekomen, dat daardoor zeven personen het leven hebben verloren. Twintig per sonen werden gewond, van wie twaalf zodanig dat voor deze slachtoffers bloed transfusie noodzakelijk was. De twee bussen botsten met zo'n vaart tegen el kaar, dat een der wagens naar de andere zijde van de weg werd geworpen en daar tegen een derde bus aanbotste. Een vier de bus reed vervolgens op de derde ver ongelukte wagen in. Hoge Belgische. Britse en Nederland se officieren zijn gisteren te Düssldorf bijeengekomen voor een tweedaagse be spreking. Men geloofde, dat het hier om een geheime bespreking over het gebruik van atoomwapenen op het slag veld gaat. Legerautoriteiten wilden geen inlichtingen over de bijeenkomst ver schaffen. De hoofdinspecteur van politie te Vught maakt bekend, dat in diverse dagbladen in Nederland de navolgende advertentie werd geplaatst: „Gratis. Iedere automobilist, rei ziger en toerist, ontvangt op verzoek gratis de reizigers- en toeristengids „Nederland van A—Z", uitgave 1954. Circa 1000 pagina's dundruk. Form.: 12 x 18 cm. Aanvragen uit sluitend op briefkaart te richten aan: Uit geverij Lensen en Van Veghel, Loonsebaan 21 te vught." Reflectanten voor deze gids ontvangen na aanmelding een circulaire, waarin hun wordt verzocht in afwachting van de totstandkoming van de gids f 1.— aan administratie- en verzendkosten over te maken Velen hebben aan dit verzoek vol daan Als vaststaande mag echter worden aangenomen dat de gids nimmer zal ver- schiinen daar - volgens terzake deskundi gen— primair een bedrijfskapitaal van f 40 000 benodigd zou zijn Blijkens inge steld onderzoek zijn de uitgevers niet in Staat hiervan ook maar een gering deel te fourneren In feite bestaat de Uitgeverij Lensen en Van Veghel met, doch vormt zij slechts een geesterproduct van twee per sonen, die, ook al ware het bedrijfskapitaal aanwezig niet in staat geacht kunnen wor- den de gids te eniger tijd te doen ver schijnen. De Poolse regering treft voorberei dingen voor een proces tegen kardinaal Wyszynski. Een van de onmiskenbare tekenen hiervan is de verscherpte actie tegen de Primaat in de pers. De spreek buis van de Regering het dagblad Trybuna Ludu heeft bovendien voor de eerste maal de kardinaal ervan beschul digd politieke activiteit tegen de staat te hebben gepleegd. Het blad verklaart vervolgens, dat ,het geval Wyszynski niets te maken heeft met godsdienst of geloof". De feiten bewijzen, aldus Try buna Ludu, „dat hier slechts de politieke activiteit van de vroegere Primaat van Polen in discussie is". De beschuldigingen, die het blad! daar op tegen de kardinaal inbrengt, logen straffen echter de bewering, dat het gaat om politieke misdadigheden. Kardinaal Wyszynski is „een voorvechter ge weest van óle politieke en sociale leer van, het Vaticaan en van buitenlandse bisschoppen; een leer, die gericht is tegen de Poolse staat en het volk". En dan volgt de serie aantijgingen, die bij elk proces achter het IJzeren Gordijn opgeld doen. Een uitslaande brand heeft gisteravond aan de Kralingseweg te Rotterdam een houten fabriekscomplex, waarin de likeu ren-, advocaat-, limonade- en vruchten- wijnenfabriek van de N.V. van den .Heu vel en Co's wijnhandel is gevestigd, in de as gelegd. Omstreeks kwart over zes werd in de lcods rookontwikkeling ontdekt. De brand weer werd direct gewaarschuwd. Tot ver in de omtrek was het vuur te zien. De brandweer bond de strijd aan met onge veer tien stralen. Na een uur was zij de brand meester, waarna het nablussen een aanvang nam. Het fabriekscomplex brand de geheel uit. Slechts een er naast staand woonhuis kon worden gehouden. Het kan toor van de fabriek kreeg alleen water schade. In de fabriek zelf stonden diverse voorraden likeuren, advocaat en vruchten wijnen. De schade, die nog niet te schat ten valt, wordt door verzekering gedekt. liet Lockheed transportvliegtuig RC-121C is ingericht als vliegend radarstation, waardoor Amerika's verdediging „ogen" krijgt, die over de horizon kunnen zien. Het vliegtuig heeft een vergrote brandstof capaciteit, waardoor het radarstation lang in de lucht kan blijven. Steeds meer komt er tekening; in de tunnelbouw te Velsen. De bouwkuip, de ring van stalen damplanken, meer dan 25 meter de diepte in en aan de binnenkant met ringen van beton verankerd, heeft nog zijn zelfde omvang, maar op de bodem is een tunnel-segment van beton gestort. 24 meter lang, een dubbele auto-tunnel met verschillende kokers en los daarvan ernaast de spoorwegtunnel. Ook 24 meter lang. Maar ten Zuiden van de kuip is de bouwput steeds langer geworden en daarin ligt nu reeds 90 meter tunnel practisch gereed. Vijf moten van de autotunnel, de zesde in voorbereiding, en vijf moten van de spoorwegtunnel. Rond de eerste moot van de auto tunnel wordt alweer een stalen bekisting aangebracht. De isoleerders heb ben hier hun werk gedaan, maar nu komt er nog weer een beschermend betonlaagje overheen. President Tito heeft in een door het Joegoslavische persbureau Tan joeg bekend gemaakte verklaring gezegd, dat de Britten en Amerikanen met hun besluit om de zone A van Triëst aan Italië terug te geven, drie dingen wil- leu bereiken: 1. Versteviging van de positie van de Italiaanse premier Pella, waardoor deze ook in staat zou zijn het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap door het parlement te laten goedkeuren. 2. Het verwijderen van het probleem Triëst van de lijst van onopgeloste vraagstukken „met de foutieve berekening, dat deze eenzijdige daad tot de stabilisering in dit deel van Europa zou bijdragen". 3. Versterking van de positie van de Italiaanse Christendemocratische party ten nadele van uiterst links, met het oog op komende verkiezingen. n„ west-Duitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft vanmorgen zijn nieuwe kabinet aan de president van de Unnrtsrenubliek Theodor Heuss, voor gesteld De ministers werden officieel door de president benoemd Het kabinet bestaat uit 19 ministers. Het is een coa litie van vier partijen en er zitten elf Christen-Democraten, vier Vrije Demo craten twee leden van de Duitse partij en twee van de Vluchtelingenpartij in. De lijst ziet er als volgt uit: bonds kanselier en minister van buitenlandse zaken: dr Adenauer (Chr.dem.L vice- kanseller en mmlstYA°% EuroP"e economische samenwerking. Fianz Blu- cher (vr dem binnenlsncise zsken: Gcr- nard Schroeder (chr.dem.), financiën: Fritz Schaffer (chr.dem.), economische zaken: Ludwig Erhard fchr.dem.), jus titie: Fritz Neumayer (vr.aem.), land- bouw: Heinrich Lübke (chr.dem.), ar beid: Anton Storch (chr.dem.), vervoer: Hans-Christoph Seebohm (Duitsepartij), vluchtelingen: Theodor Oberlander (Vluchtelingenpartij), zaken, geheel Duitsland betreffende: Jakob Kaiser (chr.dem.), huisvesting: Victor-Emma nuel Preusker (vr.dem.), gezins- en jeugdzorg; Franz-Josef Würmeling (chr. dem.), zaken betreffende de bondsraad (eerste kamer): Heinrich Hellwege (Duitse partij), ministers zonder porte feuille: Franz-Josef Strauss (chr.dem), Robert Tillmanns chr.dem.), Waldemar Kraft (Vluchtelingen partij) en Hermann Schafer (vr.dem.). Het ministerie van posterijen is nog onbezet, maar het zal worden toegewe zen aan een christen-democraat. Zondag is de eerste trein met familieleden van Engelse bezettingstroepen uit Triëst vertrokken naar aanleiding van het besluit, dat de Britten en Ameri kanen de z.g. zone A in Triëst zullen ontruimen en de gehele zone onder beheer van de Italianen zullen plaatsen. Nagewuifd door velen reed de trein het station uit. De Joegoslavische delegatie naar de Verenigde Naties heeft gisteren ver zocht door de Veiligheidsraad te wor den uitgenodigd een eventuele bespre king van het vraagstuk-Triëst bij te wonen, opdat zij het Joegoslavische standpunt uiteen zal kunnen zetten. De raad zou hedenmiddag bijeenkomen ter voortzetting van het debat over de Russische resolutie om een Zwitserse gouverneur voor de fel omstreden stad te benoemen en haar onder permanent toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen. Indien de traditie gevolgd wordt zal Joegoslavië dat op het ogenblik niet in de raad zitting heeft toestemming krijgen de debatten in zake Triëst bij te wonen. Herbert Morrison, minister van Bui tenlandse Zaken in de voormalige Engelse Labourregering, heeft gister-' avond verklaard, dat de wijze waarop Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten het geschil-Triëst behandelen „een buitengewone en verbazingwekkende blunder blijkt te zijn". Tijdens een socialistische partijvergadering aan de vooravond van de nieuwe parlements- zitting zei Morrison: „Behoudens de be leidskwestie is de diplomatieke proce dure zeer misplaatst. Om voor een grote politieke ontwikkeling van deze soort niet de rechtstreeks betrokken mogend- heren te raadplegen of zelfs maar van te voren op de hoogte te stellen, is zeer dwaas en onhandig". Oud-premier Cle ment Attlee, die tijdens dezelfde ver gadering het woord voerde, liet verder duidelijk uitkomen, dat de Labourpartij een debat over de zaak-Triëst zou eisen. Langs de gehele, ongeveer 145 kilome ter lange ItaliaansZuidslavische grens, die van de Alpen tot Triëst loopt, zijn thans aan de Italiaanse zijde troepen gelegerd, zo meldt Reuter. In de stalen bouwkuip, waar de eerste tuunelmoot voorbij het midden thans ge reed is, wordt alweer grond gereden. Aan weeskanten is de tunnelmoot voor lopig gesloten en eerst wordt er klei in gereden om de oorspronkelijke kleilaag, die de natuurlijke scheiding vormt tus sen boven- en spanningswater, te her stellen. En daarop komt dan een talud van grond, die er minder toe doet. Deze grond komt tegen de Noordelijke kant van de kuipwand te liggen, zal deze dus verstevigen en een hechte afweer vor men tegen de druk van het water in het Noordzeekanaal, wanneer straks de ring aan de Zuidkant verbroken wordt om ruim baan te maken voor de aansluiting van de nu bestaande tunnelmoten in en buiten de kuip. Behalve de stalen damwand, die hier verwijderd moet worden, ligt er ook nog een fiinke hoeveelheid grond te verzet- ten. Een lastige hoeveelheid ook, want op het betrekkelijk kleine oppervlak, vergeleken althans met de diepte, die bereikt moet worden, is het ondoenlijk een behoorlijke op- en afrit te maken, zodat het nog wel wat werk zal vergen om deze grond te verwijderen. Naar schatting zal het zeker Januari worden, voordat er aan gedacht kan worden te beginnen met het verbinden van de ge reed zijnde tunneldelen. Intussen vindt'het verder bouwen aan de Zuidkant van de tunnel normaal doorgang, zoals blijkt uit de stalen be kisting, die voor de zesde moot van de auto-tunnel reeds op zijn plaats is gerold. En na de zesde zal een zevende, een achtste en zo vérder worden gebouwd, zodat, wanneer daar tussen door ook de verbinding van die ene tunnelmoot in de kuip en de rest daarbuiten tot stand zal zijn gebracht, reeds een respectabel stuk tunnel in de grond zal liggen. In een vorige reportage wezen wjj op de belangrijke datum: de 3e Dinsdag in September. Belangrijk, omdat het op de begroting van de rijkswaterstaat voor komende bedrag voor de tunnelbouw te Velsen bepalend is voor het tempo, waarin gewerkt kan worden. Gezien het bedrag, dat hiervoor thans voor 1954 uit getrokken is, staat wel vast, dat het vol gend jaar ook aan de Noordkant van het Noordzeekanaal begonnen zal worden. Dan wordt dus aan twee kanten tegelijk gewerkt aan de tunnel in Velsen, waar op door ontelbaar velen met smart ge wacht wordt. Nadat Maandagmorgen de bestuurders van de Uniebonden urenlang met de Amsterdamse Ballast Maatschappij op de tunnelbouw te Velsen hadden geconfe reerd, werd 's middags verslag uitge bracht aan de betonarbeiders, die hier voor opnieuw het werk lieten liggen. De Uniebestuurders konden echter niets an ders mededelen, dan dat de A.B.M. vast hield aan de landelijke regeling, waarop - na veel discussie besloten werd tot stem ming over te gaan. De arbeiderskern stelde daarbij voor, dat voor een voort zetting van de staking een twee-derde meerderheid vereist zou zijn. Het resultaat van de geheime stem ming was, dat vóór de staking 97 stem men werden uitgebracht? terwijl 94 ar beiders weer aan het werk wilden gaan en de rest blanco stemde. Als gevolg hiervan werd Maandagmiddag kwart over vier het werk opnieuw hervat. De arbeiders kregen van. de Uniebestuur ders de toezegging, dat deze Dinsdag opnieuw contact zouden opnemen met de Amsterdamse Ballast Maatschappij om te trachten de verhoging van de prestatie-toeslag met 10 pet. ook op de andere arbeiders van toepassing ver klaard te krijgen en tevens om te pra ten over vergoeding van de door de staking verloren arbeidsuren. Minister Staf is niet bereid te bevor deren, dat de oude weekend-verlofrege ling gehandhaafd blijft. Aldus antwoordt hij op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (C.P.N.). De minister acht het noodzakelijk, dat ook gedurende het weekend steeds een deel der troepen in het garnizoen aanwezig is. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gistermiddag even na half twee op het vliegveld Soesterberg aangeko men. Hierna werd per auto naar Paleis Soestdijk gereden. tot Woensdagavond) Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist, maar later, voornamelijk in het Noordoosten van het land ook op klaringen. Overwegend zwakke wind, aanvankelijk Noordoostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 7.15-17.34. Maan: 16.36-5.46.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1