Project van bijna 8 ton Katholieke militaire tehuizen oorlog uit de grond gestampt na de Het grote debat Keelpijn HVmtted Nat. Reserve en filmopnamen I Middengroepen in bedrijfsleven zwaar achteruit gegaan Snel stijgende uitgaven voor sociale en culturele zorg Kan overheid in deze richting doorgaan? Wat is de betekenis van deze belastingfaciliteit? Binnenkort begint bouw van zeven nieuwe Delegatie P.v.d. A. Kamerlid vraagt opheffing van verbod tot medewerking Hoe is UW huid? jèiéP r Bedenkingen in „De Katholieke Werkgever" Waardering voor min. Yan Thiel DINSDAG 20 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Last van zenuwen Eenheid katholieken Practijkexamens boek houden e.d. Prof. Romme met been in het gips in de Kamer Nieuwe voorzitter van het „Witte Kruis" Enquête dr. Delfgaauw en A. Massizzo Geen enkele vrouw behoeft Castella te ontberen f V>W1, Kinderaftrek studerende kinderen Gevaarlijke vogelziekte te Beverwijk Excursie naar Schiphol een week opgeschort Jongetje doodgereden (Van onze redacteur) Tegelijk met de uitbouw van ons leger zijn op de Nederlandse bos- en heidegronden in storm achtig tempo de kazernes uit de grond verrezen. Dit heeft vele problemen geschapen, van vervoersproblemen tot het recreatieprobleem. Voor het Katholiek Nationaal Thuisfront was het in de afgelopen jaren een zeer zware taak dit geweldig tempo voor wat de bouw van katholieke militaire tehuizen betreft bij te houden. Alom werden deze tehuizen uit de grond gestampt. Maar er zijn er nog steeds niet genoeg. Zeer binnenkort wordt begonnen aan de bouw van zeven nieuwe tehuizen, te Ossendrecht, Oir- schot, Stroe, Ermelo, Nunspeet, Olde- broek en Havelte. Men hoopt, dat zij halfweg 1954 gereed zullen zijn. Dan is men er echter nog niet. Naast deze nieuwe zeven oorden van recreatie voor de katholieke militairen zijn er nog twaalf dringend nodig. Advertentie Mijnhardc's Zcnumablettes helpen O ei overheen. (Vervolg van pag. 1) a 1 deze problemen zijn ingeweven in het begrotingsdebat met al /X. zijn budgetaire en monetaire aspecten. Er ligt een begroting met een tekort van alles samengeteld één en een kwart milliard, deson danks gekoppeld aan voorstellen tot aanzienlijke verlaging van de be lastingen. Nu behoeft men, zoals wij bij het verschijnen van de Millioenen- nota hebben geschreven, dit begro tingstekort niet zo heel tragisch te nemen en kan men ten gunste van de nieuwe fiscale koers van de regering opmerken, dat althans het socialistisch streven naar vermogensvorming bij de staat er niet in te herkennen valt. Daar zien wij ook het hoofdthema van het budgetaire debat deze keer niet liggen. Wij moeten het Kamerlid nog zien en horen, dat met de belasting voorstellen niet accoord zou willen gaan. De socialistische pers heeft de nieuwe fiscale koers niet alleen aan vaard, maar zelfs als een vrucht van het vroegere belastingbeleid voor zich opgeëist. De andere fracties hebben geen reden de draagwijdte van de be lastingvoorstellen te beperken. Het wrijvingspunt in het komende debat zien wij veeleer gelegen in het niveau van de staatsuitgaven, dat wij in on ze beschouwingen over de Millioenen- nota de kern van de moeilijkheden noemden. Het is immers wel voor korte tijd mogelijk met een tekort op de begroting te werken, op de duur echter wordt het peil van de inkom sten door het peil van de uitgaven be paald. Het is voor heel onze maat schappelijke structuur rampzalig, dat Vjna dertig procent van ons nationale klkomen collectief besteed wordt in de vorm van staatsuitgaven. Het mo ge dan waar zijn, dat de zuiging naar het collectivisme deze keer niet tot uiting komt in de vorm van opbouw van staatsvermogen, zij blijft met toe genomen kracht werkzaam in de om vang der staatsbemoeiingen. Zo lang het collectivisme in deze laatstge noemde verschijningsvorm niet wordt teruggedrongen, wijkt het in andere ^vormen slechts om des te onweer staanbaarder terug te keren. Het is een ondankbare taak voor Kamerleden, aan te dringen op verlaging van de staatsuitgaven. Vooral als zij worden uitgedaagd de terreinen aan te wijzen, die voor be snoeiing in aanmerking komen, ver lies aan populariteit is hun straf, om dat het publiek wel op de omvang der staatsbemoeiingen wenst af te geven, maar de consequenties daarvan, zodra het om eigen directe belangen gaat, niet wil aanvaarden. Toch schiet de Kamer in haar eerste taak te kort, als zij nalaat op verlaging der staatsuit gaven aan te dringen, niet alleen in het algemeen, maar ook in bijzonder heden. Zij zal met name op die posten, die een permanent karakter dragen, nauwlettend moeten toezien en ook niet mogen aarzelen overbodig rijks- Personeel als overbodig aan te wijzen. Zij zal van minister Staf een nauw keurige verantwoording moeten vra gen, niet alleen over de besteding van de anderhalf milliard, die nu reeds enige jaren voor defensie worden aan gevraagd, maar ook over de vooruit- tichten na 1954. Ten slotte lijkt het Pns nu niet het ogenblik afstand te floen van budgetaire controle van de Kamer door het overschrijven van de tne begrotingspost naar de andere te Vergemakkelijken, zoals de regering heeft gevraagd. Een ander belangrijk punt in het debat is de vrijere loonvorming, waar hij tegenstellingen tussen de socia listen en de rest van de Kamer aan de dag zullen treden. In de grond der zaak gaat het ook hier om de omvang der staatsbemoeiing en ook wel een beetje om de toekomst van de P.B.O. De niet-socialistische partijen behoe ven zich niet te laten weerhouden van de regering te verlangen, wat zij re delijk achten: een duidelijke ver klaring ten gunste van de vrijere loonvorming. Dit zijn de hoofdthema's. De Ka merleden zullen zich als amateur ambtenaren verdienstelijk kunnen maken met een schrandere behande ling van détails, maar zij zullen waar dige volksvertegenwoordigers blijken door begrip te tonen voor de grote hjn en door voor dit begrip met kracht op te komen. Als we de steun blijven krijgen die we tot nu toe ontvingen, hebben we reden om optimistisch te zijn, al dus aalmoezenier Van Croonenburg. Maar toch trekt een zorglijke rim pel zijn voorhoofd even samen. Wat gaat er gebeuren in de toe komst, zo vraagt hij zich af. Als do E.D.G. doorzet komen wij voor zeer moeilijke puzzles te staan. Hoe vol doende voor onze militairen te doen als een deel van hen bijvoorbeeld bij de integratie verspreid wordt over Frankrijk en Duitsland? Nu werken er al ongeveer 200 militai ren bij de N.A.T.Ö. in Fontainebleau. De zielzorg wordt dan wel moei lijk. De toekomst is volkomen vaag. En hoe nog meer militaire tehuizen te bouwen? Hoe aan centrale verwar ming te komen. Gelukkig hebben wij een belangrijke regeringssubsidie. In el ke parochie is een Thuisfrontafdeling. er zijn extra-kerkcollectes, er is een lectuur- en gramofoonplatenvoorziening, speciale acties zijn tot nu toe goed ver lopen. We moeten naar een groter leden aantal. Mogelijk, aldus aalmoezenier Van Croonenburg tenslotte, kunnen uw lezers hun giroboekje eens openslaan. Nummer 520.000 aanvaardt elke gift, groot of klein, met veel erkentelijkheid. Advertentie TT 41 kunt U thans snel verdrijven. Het nieuwe «ie ontsmettende AmylMeta - Crlsol <250Si! vindt U il££nTn uSeCOmbineerd met Medium vinat u alleen In de aangenaam .smakende sterk S aal zo I iium, I De katholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. bericht dat haar delegatie bij het open gesprek over het vraagstuk van de eenheid der Nederlandse katho lieken ten aanzien van de politiek met vertegenwoordigers van de KVP en van de KNP, zal bestaan uit de heren Joan Willems te Oisterwijk, voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap, Geert Ruijgers uit Rijswijk en dr. B. S. A. Ol te Amersfoort. In de procedurecommis sie zal de werkgemeenschap vertegen woordigd worden door de heer Wil lems. En de zeven nieuwe tehuizen zijn eigenlijk al te klein. Aanvankelijk had men ze tweemaal zo groot geprojecteerd, met een inhoud van 4.200 M3. De plan nen moesten wegens geldgebrek terug gebracht worden tot 1.900 M3. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid van uitbreiding. Intussen belopen de kosten f770.000, f 110.000 per huis dus, met inbegrip van 15 mille voor de in richting. Men moet noodgedwongen al les zo sober mogelijk houden. 25 mille voor de inrichting zou geenszins over dreven zijn. Maar men moet roeien met de riemen die men heeft. Dat deze zo goed en deskundig mogelijk gehanteerd worden is ons duidelijk geworden ineen gesprek dat wij hadden met de aalmoe zenier van Nationaal Thuisfront, pater J. B. van Croonenburg, C.S.Sp. en de architect die deze huizen bouwt, da heer C. F. L. van der Lubbe. Men streeft er zoals wij hebben kun nen constateren bij een bezoek aan en kele tehuizen, met succes naar de tehuizen niet alleen practisch en dege lijk, maar zo gezellig en huiselijk mo gelijk in te richten. Geen grote holle zalen, maar kleinere eenheden met hier en daar knusse hoekjes. Niet overal staan weidse fauteuils maar men heeft toch verscheidene gezellige zitjes, waar de militairen graag vertoeven. De erva ring is dat de zorg van de soldaten voor het interieur nauw verband houdt met de inrichting. Voor houten banken kunnen zij geen enkele oplet tendheid opbrengen, maar geef hun een gemakkelijke stoel bij een tafel met kleedje en bloemetje, cn zij gedragen zich of ze bij moeder thuis zijn. Van belang is ook een gedeeltelijk open rug van de stoelen, opdat de jon gens met hun koppels geen beschadiging veroorzaken. Noodzaak dringt De bouw van deze zeven tehuizen is mogelijk gemaakt door een zeer belang rijke regeringssubsidie en verder door het Thuisfront zelf. Zij bieden plaats aan niet meer dan ongeveer driehonderd mi litairen: De capaciteit is bij het gemid- delde aantal militairen in één kamp on geveer 4.000 man, eigenlijk veel te klein. Maar men heeft nu eenmaal niet meer geld. Het laatste jaar is reeds ongeveer voor een half millioen besteed en de schuldenlast beloopt meer dan éen mil lioen. Zorgen te over dus. Maar de noodzaak dringt. De gehele Veluwe is practisch niet katholiek. Kerken zijn soms tientallen kilometers verwijderd van de kampen. Een katholiek militair tehuis met een kapel voorziet dus in een dringende behoefte. Men heeft alle moeite gedaan de tehuizen zo dicht mo gelijk bij het kamp te bouwen. Meestal zijn zij niet verder dan een kilometer van de ingang van de kazerne geprojec- teer^ sommige er vlak -ast. Overigens is voor het bezoeken van het tehuis soms nog een flinke wandeling nodig. In Oirschot heeft men een kwartier no- dig om van achter in het kamp tot voor aan het hek te komen. De tehuizen worden met de gegeven middelen zo practisch mogelijk g - bouwd. Er is geen geld voor fraaie - chitectonische voorzieningen. Het k°n aan op het interieur. Het project-v.d. Lubbe telt enkele recreatiezalen m een kapel, die in eerste aanleg klein is, maar die door het openslaan van enke schuifdeuren met de zalen vergroot Kan worden, verder een buffet met annex en een kamer voor de aalmoezenier, een woning voor de bedienden, en als t even kan een aparte gelegenheid voor studie en een voor spel als tafeltennis en biljarten. In veel militaire tehuizen p°?ral wordt gebiljart en tafeltennis LP! jin de grote zalen, maar met het hptoi- huiselijke sfeer acht men het richten01 Wp?aIte sPeelgelegenheid in, te totale oppervlak van eik- De geesteli?k^1Zeiï is onSeveer 450 M2- ue geestelijke oefening en het <*ods- cuenstondemcht worden veelal nog in de kazernes gegeven. Men streeft er naar deze in de katholieke tehuizen te doen plaats vinden. Vandaar het belang van de bouw zo dicht mogelijk bij de kazer nes. De ongemakkelijke houten banken maken dan plaats voor geriefelijke stoe len, de katholieke militair leert zijn te- huis kennen en zal het hopelijk ven bezoeken. Het is zonder meer wel duidelijk van welk groot belang een voldoende aantal katholieke militaire tehuizen is. Reeds zijn er in ons land 56 Zg voorzien alle in een zeer dringende behoefte. Het ene is wat praetischer en moderner mger cm dan het andere, maar zij vormen al o voor de militair een rustpunt, een onrt' van gezonde recreatie, een plaats waar hij met gelijkgezinden onder ons Kan zijn. De aalmoezenier gaat ais een viJ" der met zijn jongens om, staat steeds klaar met raad en daad. weet een goed initiatief tot een toneelavond of iets dergelijks te bezielen en kan ook de gangmaker zijn bij feestjes. Zijn kamer staat steeds open als een jong militair behoefte heeft aan een gesprek onder vier ogen, aan troost of steun. Naast de tehuizen is er nog een tien tal z.g. werkcentra, niet zo groot opgezet, soms slechts beperkt tot enkele kamers, al of niet met kapel, maar toch steeds weer een woord van verstrooiing of af leiding, waar de militair, behorend tot de land- of luchtmacht, graag verblijft. De a.s. examens van de Nederlandse As sociatie voor Practijkexamens in Boekhou den, Moderne Bedrijfsadministratie en Handelscorrespondentie in Nederlands en de vreemde talen, hebben plaats overdag op 15 en 16 December a.s. en des avonds op 11, 12 en 13 Januari a.s. De examens staan onder toezicht van de rijksgecommitteerde dr. H. F. J. Westerveld. De aanmelding sluit 1 November a.a. Zo riant als deze kapel, gebouwd (in de goedkope tijd) door archi tect Van der Lubbe voor het Haagse Katho lieke Militaire Tehuis in Waals dorp, zullen de kapellen van de zeven nieuwe te huizen niet kun nen worden (fo to boven). Af aar het staat wel vast, dat de re creatiezalen ze ker zo fraai zul len zijn als die op nevenstaande foto afgebeeld. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan vrijwilligers van de Nationale Reserve bij nog komende opnamen van de Amerikaanse film, die momenteel in ons land gemaakt wordt, toestemming wordt verleend tot het dragen van uni- (Van onze parlementaire redacteur) De K.V.P.-fractie heeft de laatste tijd met pech te kampen. Er zijn verschil lende zieken, hetgeen des te ongelukki ger uitkomt nu andere fractieleden bui tenslands vertoeven. Er was bij het de bat dat vanmiddag in de Kamer is be gonnen een aantal plaatsen onbezet. De fractieleider, prof. mr. C. P. M. Romme, die eigenlijk in het ziekenhuis had moe ten liggen, had als goed veldheer de troep niet verlaten. Prof. Romme heeft al enige maanden een voetkwaal, waar voor hij de volgende maand een opera tie zal moeten ondergaan. Het is geen ernstige kwetsuur, maar wel pijnlijk en moeilijk te genezen, namelijk een ge scheurde Achillespees. De geneesheren hebben er iets op gevonden om hem het werk in de Kamer toch voorlopig moge lijk te maken. Zij hebben de voet in het gips gezet en zo kon men de professor vanmiddag naar het spreekgestoelte zien strompelen, waar hij zijn bijdrage aan de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting heeft geleverd. Ter kennis van de leden van „Het Witte Kruis" afdeling Haarlemmermeer, wordt gebracht, dat ter voldoening aan het bepaalde in de statuten en het huis houdelijk reglement, in plaats van dte overleden voorzitter, dokter A. van Haeringen te Nieuw Vennep, door het centraal bestuur in de onlangs gehouden vergadering als voorzitter is aangewezen: de heer J. A. Oudheusdlen te Badhoeve dorp, die deze functie per 1 October heeft aanvaard. J In Kansas is dezer dagen een brug verplaatst met behulp van een zware wagen. De brug werd vervoerd van Solomon naar New Cambria, beide in Kansas, en moet een brug vervangen, die meer dan 12 jaar geleden werd weggeslagen door het water. Over enige jaren verwacht men, dat een geheel nieuwe brug bij New Cambria over de rivier zal worden gelegd. form? Wordt dan van militaire zijde al le medewerking verleend om 'n derge lijke filmopname goed tot haar recht te doen komen? Aldus vraagt het Tweede- Kamerlid Visch (K.V.P.) aan de minis ter van Oorlog. De heer Visch vraagt verder of het juist is dat commandanten van de Na tionale Reserve, die aan de filmopname te Maastricht hebben deelgenomen, ter verantwoording zijn geroepen. Hoe is deze gang van zaken te rijmen met de reeds verstrekte toestemming door de inspecteur van de Nationale Reserve? Is het juist dat de minister het optre den van de Nationale Reserve in een film onwaardig vindt? Is het de minis ter bekend, dat ook Engelse militaire afdelingen aan de genoemde filmopna men hebben deelgenomen, waardoor de indruk wordt gevestigd, dat de Engelse regering de deelneming van haar troe pen niet onwaardig vindt? Geconstateerd mag worden, dat de ho ger gesalariecrden uit de leidende krin gen van het bedrijfsleven sinds het ein de van de oorlog een aanzienlijke ver mindering in hun welvaart hebben moe ten accepteren. De achteruitgang is per centsgewijs sterker, naarmate de positie voor de oorlog, hoger gehonoreerd was. Terwijl men enerzijds geneigd is te con cluderen, dat de lager gesalarieerden uit 1938 er thans beter voor staan, consta teert men voor de hoger gesalariecrden een 'achteruitgang tot zelfs heneden de 50%. Aldus zou men de conclusie kun nen samenvatten, welke Dr J. Delfgaauw en A. Massizzo hebben gemaakt uit een enquête, ingesteld in opdracht van de Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisië. Hoewel het aanvankelijk de bedoe ling was deze enquête te houden onder dezelfde groep van personen, doch uit verschillende organisaties, heeft men zich moeten beperken tot de ruim 500 leden van de kadergroep van genoemde katholieke bond. Vierhonderd van hen hebben aan de onderzoeking meege werkt, vaak in herhaalde beantwoording van vragen. Allereerst is uit de gegevens van het enquêtemateriaal nagegaan, hoe de finan ciële positie van het middelbare en ho gere administratieve en verkopend per soneel in het bedrijfsleven in 1952 was ten opzichte van 1938, dus ten opzichte van voor de oorlog. In het 2e hoofdstuk zijn de gegevens opgenomen voor alle bedrijfstakken te zamen. Een splitsing is gemaakt tussen: functies, waarvan bekend is dat de ver antwoordelijkheid thans groter is dan van de functionaris in 1938, terwijl de financiële situatie van het bedrijf in 1952 gelijk of beter was dan in 1938: en func ties, waarvan niet bekend is of de mate van verantwoordelijkheid veranderd is Uit het beschikbare materiaal bleek, dat voor de eerste groep het salaris se dert 1938 iets meer verhoogd was dan voor de tweede groep. Geconstateerd kon worden, dat de hoger gesalarieerden uit beide groepen een aanzienlijke ver- Advertentie Biina iedere normale, gezonde vrouw heeft een gelaatshuid, waarin schoon heid ligt verborgen. De structuur en de behandeling van de huid zijn echter verschillend. Veel vrouwen zullen het beste baat vinden bij een zeer rijk schuimende schoonheidszeep. Ideaal is dan Castella Special (32 ct.), die een schier onuitputtelijk, zacht en geurig schuim geeft. Tijdelijk ontvangt U voor slechte 8 ct. een stuk Castella Spécial bij aankoop va" een grote tube Castella Ee"dtvaardige tegenhanger is de klas sieke Castella Schoonheidszeep (2 stuk ken 50 ct), waaraan zoveel vrouwen en meisjes haar fris en bekoorlijk uiter lijk danken. De nieuwste Castella aanwinst is de voortreffelijke Bloemenzeep (wacht u voor imitaties!), die in haar heerlijke geuren en kleuren onverpakt wordt verkocht voor slechts 20 cent. Al met al mag men dus wel zeggen, dat geen enkele vrouw haar Castella behoeft te ontberen. In (Van onze Haagse redacteur) het jongste nummer van „De Katholieke Werkgever" komt een be schouwing voor van drs. J. H. Derksen, algemeen secretaris van de A.K.W.V., waarin deze bü de Staatsbegroting 1954 enkele critische kanttekeningen maakt n.a.v. de snel stijgende posten voor ver schillende takken van overheidszorg. Men heeft berekend, zo heet het in dit artikel, dat de landelijke overheid aan een gemiddeld gezin van vier per sonen een bedrag van f 2.500 ten koste legt. Hierbij is echter nog geen reke ning gehouden met de uitgaven van de gemeentelijke en provinciale overheid; telt men die uitgaven er bij, dan komt men zeker op ruim f 2.800. Als alge mene regel kan hierbij worden aange houden, dat de afwijkingen naar boven dus in de richting van een g-oter be drag dan het gemiddelde zullen voor komen bij de minder draagkrachtige ge zinnen. Een groot aantal nu van deze ge zinnen heeft een inkomen in de orde van grootte van f 3.000 en men komt dus t.a.v. deze groep tot de alleszins opmerkelijke vaststelling, dat het col lectieve of „onzichtbare" inkomen vrijwel aan het zichtbare gelijk ge worden is. Wij zouden aldus drs. Derksen geenszins zonder nadere analyse willen zeggen dat deze 50/50 verhouding voor het jaar 1954 on juist is doch wel lijkt hiermee het punt bereikt, waarop een bijzondere aandacht voor dit facet van de Mil- lioenennota gemotiveerd is. Wellicht komt sommigen deze fifty- fifty-verhouding voor grote groepen ge zinnen wat overdreven voor; men zal dit cijfer echter moeten zien in het licht van het feit, dat de totale over heidsuitgaven reeds overeenkomen met circa 30 pet. van de nationale produc tie. Ook dit acht schr. een cijfer, dat de vraag doet rijzen of de totaliteit van allerlei uitgaven, welke op zichzelf ge motiveerd schijnen, toch niet een situa tie in het leven roept, welke uit alge meen sociologisch oogpunt verwerpe- lijk is. Het stemt tot ongerustheid te zien hoe snel de posten stijgen voor sociale voor zieningen, emigratie, volksgezondheid en volkshuisvesting (van f 724 millioen in 1952 tot f 1.010 millioen voor 1954) en voor onderwijs en cultuur (van f 456 millioen tot f 561 millioen). Voor de eerste categorie uitgaven betekent dit in twee jaar-een stijging van bijna 40 pet., voor de tweede categorie van 22 pet. De „Katholieke Werkgever" is gaarne bereid aan te nemen, dat op zichzelf de doeleinden, welke met deze uitgaven worden nagestreefd, terecht gesteld zijn, doch bet blijft een open vraag of deze doeleinden werkelijk in deze mate door de overheid moeten worden gereali seerd. Zijn de betrokkenen niet in staat zelf op de bedoelde terreinen méér te doen, dan moet alles in het werk wor den gesteld om de bestaande hinderpa len van materiële of psychologische aard weg te nemen. Hoe weinig de gedachte aan toepas sing van het subsidiariteitsbeginsel nog in de fiscale politiek naar voren komt, wordt duidelijk gedemonstreerd door een van de argumenten, waarmee de regering verlaging van de belastingdruk op niet-uitgekeerde winst afwijst. Daar in wordt namelijk duidelijk de regule ring der investeringen door middel van belastingmaatregelen als afzonderlijke doelstelling aangegeven. De juiste orde der dingen houdt in, dat de overheid niet eerst de belastingdruk zo hoog mag opvoeren, dat de investeringen wel moeten teruglopen om dan met inciden tele en gerichte verlagingen te hulp te komen. mindering in hun welvaart moesten ac cepteren. Reëel beschikbare inkomens in 1952 in van die in 1938: Gemiddeld salaris in 1938 Groep I Groep guldens 1500 111 105 2000 93 87 3000 74 69 4000 64 59 5000 57 53 6000 53 49 7000 50 46 De financiële positie in 1952 in verge lijking tot 1938 naar bedrijfstakken is in het derde hoofdstuk weergegeven. De volgende bedrijfstakken lieten zich daarbij onderscheiden: industrie, handel, bank- en verzekeringswezen, overige bedrijven, waaronder organisaties (vak organisaties). Vervolgens is het verband onderzocht tussen salariëring, leeftijd en diploma- bezit. In het algemeen wanneer men alle bedrijfstakken tezamen neemt blijkt het gemiddelde salaris regelmatig te stijgen tot aan het 40ste jaar, waarna een snellere stijging optreedt tot 45 jaar. Daarna treedt nog een lichte stij ging op tot 50 jaar en dan blijft het salaris ongeveer op dit niveau staan tot het 60e jaar. Zij, die ouder zijn dan 60 jaar, hebben momenteel een lager sa laris dan zij, die 45 tot 60 jaar zijn, het geen wellicht samenhangt met een in mindere mate meedoen aan de loon- ronden van de laatste jaren dan de jongere krachten. Het onderzoek naar het sociale milieu en het genoten onder wijs van de geënqueteerden leverde eveneens interessant materiaal op. De afkomst van de geënqueteerden bleek als volgt te zijn: 33% uit zelfstandig middenstandsmilieu; 24% uit arbeiders milieu; 17% uit het milieu van lagere ambtenaren/employé's. De anderen zijn voornamelijk afkom stig uit gezinnen van bedrijfsleiders, middelbare en hogere ambtenaren en employé's. Daarnaast is de sociale sta tus van de broers van de geënqueteer den onderzocht. Inclusief de geënque teerden zelf is het resultaat: 11% zelf standig middenstander; 13% arbeider; 13% lagere ambtenaar/employé; 46% middelbare of hogere ambtenaar/em ployé. De onderzoekingen leiden tot de con clusie, dat de geënqueteerden uit milieu'* komen, waarin een geleidelijke stijging op de maatschappelijke ladder valt te constateren. Bij het onderzoek naar de dagscholen, welke de geënqueteerden hebben doorlopen, blijkt, dat 43% Ulo of 3-jarige H.B.S., 10% de 5-jarige H.B.S., 6% het gymnasium, 8% middel bare handelsschool en een bepaald aan tal andere scholen geheel heeft door lopen. Vijftien percent doorüep de Ulo of H.B.S. niet volledig. Het gemiddeld aantal jaren genoten dagonderwijs na de lagere school bedraagt 2,8. De jongere geënqueteerden hebben meer dagschoolonderwijs genoten dan de oudere. Vervolgens was het mogelijk een in zicht te krijgen in de studie van de kin deren der geënqueteerden. Gemiddeld blijken de jongens tot hun 18e jaar te studeren op dagscholen, terwijl voor de meisjes een leeftijd van 17% jaar werd geconstateerd. Terwijl het grootste deel van de vrouwen der geënqueteerden geen diploma's bleek te bezitten, is dit bij de dochters geheel anders. Opval lend is voorts, dat de vrouwen uit de jongere gezinnen meer onderwijs heb ben genoten dan die uit de oudere ge zinnen, dat wil zeggen, gezinnen waar van kinderen de lagere school reeds hebben verlaten. (Van onze parlementaire redacteur) Er blijkt enige onzekerheid te be staan omtrent de juiste betekenis van de laatste belastingfaciliteit, die de re gering aan het complex van maatrege len heeft toegevoegd, dat vandaag in de Kamer in behandeling is genomen. Uit het overleg met de Kamer is nl. een voorstel ontstaan, om de kinderaftrek voor buitenshuis studerende kinderen op het drievoud te stellen. Dit betekent, dat ieder buitenshuis studerend kind boven 16 jaar, dat geheel of nagenoeg geheel ten laste van de belastingplich tige komt, bij de inkomsten, zowel als loon. en de vermogensbelasting voor drie kinderen geldt. Men zou het in alle eenvoud ook zo uit kunnen drukken, dat men voor ieder kind dat buitens huis studeert twee kolommen verder in de tabel dient te lezen, om te weten hoe de aanslag moet luiden. Het voorstel is door de regering ge daan, om de ondertekenaars van het amendement-Lucas tegemoet te komen, dat onlangs is ingediend bij de behan deling van het wetsontwerp tot coördi natie van de verzekeringswetten. Men zal zich herinneren, dat dr. Lucas daar bij wel accoord wilde gaan met het ver lagen van de leeftijdsgrens voor de kin deraftrek tot 16 jaar, met het doel de coördinatie technisch mogelijk te ma ken, maar dat hij had berekend, dat de ze fiscale grenscorrectie de schatkist 6.000.000 opbracht. Dé staatssecretaris sen van Financiën en Sociale Zaken konden dr. Lucas toen niet aanstonds een aanbod doen. Thans is dit in de vorm van deze nieuwe belastingfacili teit geschied. Mag men de schattingen geloven, dan zou deze concessie van de regering in geld uitgedrukt zelfs nog iets voordeliger uitvallen dan die van de Kamer. De regering zou nl. onge veer 8.000.000 prijsgeven. Wel wordt nu, wanneer de coördina- tiewet wordt aangenomen, de Ieeftijds- De Volière-vereniging Beverwijk en omstreken heeft in hotel Parkzicht een ledenvergadering gehouden. Op deze bijeenkomst waren de mededelingen, die alle ter vergadering gekomen leden deden, minder prettig voor de vogel stand. In Beverwijk en omgeving heerst op het ogenblik een voor vogels gevaar lijke ziekte, de z.g, hapziekte, die ern stige gevolgen heeft. Reeds veie vogels vonden de dood. De ziekte is een soort bronchitis. Men schrijft de ziekte toe aan het zachte weer. Men heeft van de Rijks- seruminrichting een nieuw serum ge kregen. Van de toediening hiervan moet men de resultaten nu afwachten. Een in December te houden vogel tentoonstelling is voorlopig uitgesteld tot Januari. De voorzitter van de Amsterdamse Volière-vereniging, de heer Smit, was aanwezig om over verschillende vogels te praten. Begrijpelijk sprak hij aller eerst over de ii) Beverwijk heersende hapziekte. i grens voor de kinderaftrek van 17 tot 16 jaar verlaagd, maar voor de ouders van studerende en schoolgaande kinde ren betekent dit geen nadeel, omdat zij gaan profiteren van een ander voorstel in het belastingcomplex namelijk de verdubbeling van de kinderaftrek voor deze kinderen tussen 16 en 27 jaar. De vraag is alleen nog, wat de V.V.D. en de P.v.d.A. zullen doen met het amen dement-Ritmeester, om het z.g. „extra kind" bij de kinderaftrek te schrappen. Dit amendement zou nog een ongunstige factor kunnen worden voor de gezinnen met kinderen in het algemeen. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Maat schappelijk Werk spreekt men vrijwel algemeen zijn waardering uit voor het beleid van de minister gedurende het afgelopen jaar. Eveneens heeft men be wondering voor de grondige wijze, waarop de minister ook in het komende jaar de vraagstukken denkt aan te pak ken. Nagenoeg alle leden vragen, welke maatstaven voor Nederlanders in Indo nesië worden aangelegd bij dc beoorde ling van verzoeken om verscheping naar Nederland om sociale en medische re denen. Volgens vele leden is de klacht ook bij Nederlandse ambtelijke en particuliere organisaties vrij alge meen, dat door het departement van Maatschappelijk Werk geen volledige medewerking wordt verleend. Op het programma van de raadsleden van die Gemeente Haarlemmermeer, kwam een bezoek voor aan de lucht haven Schiphol. Aangezien op Woens dag, 21 October 1953 op Schiphol een grote drukte te verwachten is in verband met de bereide ontvangst van het KLM- vliegtuig dat winnaar is geworden jn de hanö)icap-afdeling van de Christchurch- race, waardoor een rustige bezichtiging van de luchthaven in gectrang zou kun nen komen, heeft B en W besloten de excursie een week uit te stellen. De da tum is thans vastgesteld op Woensdag, 28 October 1953. (Van onze correspondent) Een vijfjarig zoontje van de fam. v. d. W., dat zich Zondagmiddag op weg naar de kermis had begeven, werd op de hoek HoofdstraatHermesweg te Kerkrade door een vrachtauto overre den en vrijwel op slag gedood. De be stuurder W. de V. uit Hoensbroek. die een nieuwe vrachtauto aan het inrijden was, had van deze dodelijke aanrijding niets gemerkt. Voorbijgangers, die za gen, hoe het kind door de achterwielen werd overreden, maakten de bestuurder op dit tragische ongeluk opmerkzaam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3