Veiligheidsraad over Israël onverwacht eensgezind i Gunstige exportontwikkeling bij Nederlandse auto-industrie s c Roden willen Maandag voor bereidingen treffen voor politieke conferentie Arabisch-Aziatische resolutie inzake Marokko verworpen Tussen neus en lippen Filmvorming voor de rijpere jeugd SCHEEPVAARI BERICHTEN 1 0 A R r J Ben Goerion ontkent aanval door Israëlische strijdkrachten Verklaring van China en Noord-Korea De effecten die de film op de menselijke psyche uitoefent Westelijke nota te weinig concreet Congres te Arnhem VS. trekken hulp aan Israël in Grootste deel naar Europese landen Ongeregeldheden in Saoedi-Arabië geëindigd Lid van de Opperste Sovjet overleden POLITIEKE COMMISSIE K. DINSDAG 20 OCTOBER 1953 PAGINA 4 fw% Jaar Stuks Waarde (in milln.) 20 procent van de stakers hervat het werk Verklaring Bao Dai „Franse Unie in huidige vorm onaanvaardbaar" Oost-Duitse reactie Illegale activiteiten op Ambon De Prins op Zuidlaarder paardenmarkt GouvN.-Sumatra over Atjeh: Contact noodzakelijk met opstandelingen Inlichtingen verzocht Marinecommandant Ned. Antillen In Rotterdam: Grootste gashouder van Nederland in bedrijf Prof. Granpré Molière commandeur Gregorius Toestand van deken Kok achteruitgaanc^e MARKTBERICHTEN De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteravond de chef van de militaire staf van de bestandscommissie in Palestina, generaal Bennike, opdracht ge geven onmiddellijk naar New York te vertrekken, om daar verslag uit te brengen over de spanningen tussen Israël en de naburige Arabische landen. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge, die formele en tijdrovende discussies de pas afsneed, door midden in een wijdlopig debat over de naam van de onderhavige kwestie voor te stellen generaal Bennike een eenparige uitnodiging te doen toe komen. Iets dergelijks is nog nooit in de Veiligheidsraad voorgekomen. Het voorstel van Cabot Lodge werd door de voorzitter van de Raad, de Deen Horberg, als aangenomen verklaard, daar niemand tegenwerpingen maakte. Aan deze onverwachte eensgezind heid ging het gebruikelijke geredeneer vooraf, dat werd ingezet door de lei der van de Libanese delegatie, Charles Malik, die voorstelde de kwestie for meel op de agenda te plaatsen als da den van geweld, bedreven door het Israëlische leger tegen Jordanië". Ver der eiste de Libanese gedelegeerde weinig consequent, dat Engeland, Frankrijk en Amerika een nauwkeurige uitleg zouden geven waarom zij om een bespreking van de kwestie ge vraagd hadden. De Russische gedelegeerde Andrei Vishinsky viel de Libanees bij en greep de gelegenheid aan, om enkele toespelingen te maken op de critiek, die het Westen geregeld óp het Sov jet-blok uitoefent. „Het is niet no dig", zo zei hij, „een gordijn te laten vallen een zijden misschien over hetgeen besproken zal worden". Hij nodigde de raad uit geen „blin demannetje te spelen" en stelde ver volgens op zijn beurt een officiële agendatitel voor. Nadat de Brit Jebb zich hiertegen verzet had, doorbrak de Amerikaanse gedelegeerde deze trainerende en bu reaucratische gang van zaken door voor te stel' a generaal Bennike maar vast te laten overkomen, zodat de Veilig heidsraad ondertussen nog wat kon doorpraten over de naam, waaronder men het gewapende treffen bij Kibya uiteindelijk op de agenda wil plaat sen. Als de Veiligheidsraad in de na middag bijeenkomt zal dit onderwerp ook inderdaad weer worden aangesne den. Verklaring van Goerion Ondertussen heeft de Israëlische pre mier, David Ben Goerion, gisteravond in een radiorede de „absurde en fan tastische beschuldigingen" van de hand gewezen, dat zeshonderd manschappen van de Israëlische strijdkrachten het dorp Kibya zouden hebben aangeval len. Hij verklaarde, dat gewapende be woners van enige Israëlische grens- nederzettingen Kibya hadden aange vallen als represaille voor „moordda dige aanvallen" van „gewapende plun- der: -rs" uit Jordanië, waarvan zij rt :.s jarenlang het mikpunt zouden zijn geweest. Aan het geduld van de Israëliërs was een einde gekomen, zo zeide hij, nadat in het dorpje Jahoed een moeder en haar twee kinderen in hun slaap werden gedood. De Verenigde Staten hebben Israël inmiddels doen weten, dat zij geen fi nanciële hulp meer aan Israël zullen verstrekken, totdat de Israëlische rege ring haar pogingen om water aan de Jordaan langs de Israëlisch-Syrische grens te onttrekken, heeft gestaakt. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken beschouwt het Israëlische Jordaan-plan als een schending van de Israëlisch-Arabische wapenstilstand. Van de andere kant heeft Irak aan Jordanië militaire en financiële hulp aangeboden, nadat de ministerraad van Irak Zondag in een spoedzitting bijeen was geweest, om een dringend verzoek om hulp van zijn bondgenoot in de Arabische Liga te bespreken. Verder is officieel te Damascus mee gedeeld, dat Syrië zijn verdediging aan de grens met Israël versterkt. De grenswachten hebben de bevoegdheid gekregen elke Israëlische aanval" af te slaan zonder op orders van net hoofdkwartier te behoeven wachten. De Martinustoren in Venlo, die in de laatste maanden van de oorlog, even als de kerk, grotendeels werd verwoest, ia thans herbouwd, zij het niet in zijn oude vorm. Ter gelegenheid van het beëindigen van de herbouw wordt in Venlo binnenkort een torenweek ge houden. Op het ogenblik bevinden zich in Ne derland vier fabrieken voor assemblage van personenauto's tegenover circa twaalf bedrijven, waarin bedrijfsauto's worden geassembleerd. Behalve deze assemblage heeft zich na de oorlog een eigen fabricage ontwikkeld op het ge bied van de bedrijfsauto's. De export van deze nog jonge auto-industrie heeft zich gunstig ontwikkeld. In 1939 werden personenauto's uitge voerd ter waarde van 182.000 tegen in 1952 13.161.000, bedrijfsauto's 1939 70.000, 1952 4.831.000, bovendien wer den in 1952 nog chassis voor auto's uit gevoerd ter waarde van ruim 6 millioen gulden tegen slechts 78.000 in 1939. Beschouwt men nu met name de cate gorie der personenauto's, dan blijkt duidelijk, hoe snel de uitvoer in 1939, die in totaal 128 stuks omvatte, in de na oorlogse jaren is voorbijgestreefd: 1946 42 0.3 1947 515 2.8 1948 778 4.3 1949 797 5.1 1950 1422 10.9 1951 1770 11.5 1952 2215 13.2 Tot dusver richt deze uitvoer zich voor het grootste deel op de Europese markt. Naar Afrika ging in 1952 ongeveer 19% Arabische soldaten, die de olieinstal laties van de Aramco, de Arabisch Amerikaanse Oliemaatschappij in Saoedi-Arabië bewaken, zijn er na af kondiging van de uitzonderingstoestand in geslaagd een einde te maken aan de ongeregeldheden in dit gebied. Zoals gemeld hadden de betogers in het week einde voertuigen van het Amerikaanse leger aangevallen. Thans is twintig pro cent van de stakende Arabische arbei ders wederom aan het werk gegaan. De staking zou zijn uitgebroken om de vijf weken geleden gestelde eis, tot gelijkstelling met de Amerikaanse werkkrachten kracht bij te zetten. Vol gens andere berichten zou de staking echter in de eerste plaats zijn gericht tegen een SaoedischArabische wet die de vorming van vakbonden verhindert. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft gisteren te Parijs verklaard, dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, doch slechts op voorwaarde dat deze laatste een deelgenootschap is van gelijke, sou- vereine staten. Hij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens hetwelk, een onafhankelijk Vietnam zich niet moet aansluiten bij de Franse Unie „in haar huidige vorm". Vietnam wil vriendschap met Frankrijk, als gelijke en vrije deel genoot, zo verklaarde Bao Dai. van de uitvoer van personenauto's, naar het gehele Amerikaanse continent 1%. Evenals de uitvoer van personenauto's steeg de uitvoer van bedrijfsauto's sterk. In 1949 bedroeg het aantal 201 ter waarde van 2,4 milln. en in 1952: 1037 stuks t.w.v. 10,9 millioen Ook hier gaat een belangrijk aantal naar de Europese lan den. Bij de beoordeling van de exportcijfers voor de bedrijfswagens, moet bedacht worden, dat de markt voor deze cate gorie voertuigen veel kleiner is dan voor personenauto's. Bovendien moest het Nederlandse product zich een plaats ver overen tegen een felle concurrentie in, waarbij de bekendheid van de vanouds gerenommeerde merken een zeer belang rijke rol speelt. Radio-Peking hebft de tekst van een brief van de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjou en Lai, uitge zonden, waarin wordt verklaard, dat China en Noord-Korea bereid zijn Maandag a.s. afgevaardigden naar Pan- moedjon te zenden voor voorbereidende besprekingen met de Amerikanen over de Koreaanse politieke conferentie. In een brief, die via Zweden naar de Amerikaanse regering is gezonden, wordt voorts gezegd, dat China zich het recht voorbehoudt om op de voorberei dende bijeenkomst te spreken over de samenstelling van de politieke confe rentie. Deze zou niet tot de twee par tijen kunnen worden beperkt, aldus de brief. Behalve de Sovjet-Unie zouden nog andere landen er aan moeten deel nemen. Noord-Korea heeft via China en Zweden een brief van dezelfde strek king verzonden. Naar de opvatting der V.S. en hun In de Russische pers werd vandaag het overlijden gemeld van kol.-gen. Ser gei G. Trofimenko, held van de Sovjet- Unie en lid van de Opperste Sovjet. Trofimenko is 54 jaar geworden. Tij dens de tweede wereldoorlog heeft hij aan verscheidene fronten gestreden en vele onderscheidingen verworven. Zijn doodsbericht was ondertekend door een grote groep prominente figuren, onder wie de maarschalken Vorosjilov, Boel- ganin, Vasilevsky, Zhoekov, Boedjenny. Sokolovsky en Ivan S. Konev. De Politieke Commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren de door dertien staten, le den van de z.g. Aziatisch-Arabische groep, ingediende resolutie inzake Ma rokko verworpen. In de resolutie werd voorgesteld Frankrijk op te dragen het land binnen vijf jaar volledige onafhankelijkheid te verlenen. Verder werd geëist dat de staat van beleg zou worden opgeheven, politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten en algemene verkiezingen zouden worden uitgeschreven. Frankrijk heeft ook nu niet aan de besprekingen deelgenomen, daar het de Verenigde Naties niet bevoegd acht zich in te laten met Marokko, hetgeen het als een „Franse binnenlandse aangele genheid" beschouwt. Onder de tegen- Stemmers bevond zich onder meer Ne derland. Vervolgens heeft de politieke commis sie wel haar goedkeuring gehecht aan een Boliviaanse resolutie, waarin de V.N. zich uitspreken voor een verder ontwikkelen der politieke instellingen in Marokko. Vreemd kind In India houdt men zich bezig met een negen jarig. meisje, genaamd Shanti Devi. Op 3-jarige leeftijd begon het te spre ken en toen men haar de eigen naam wilde bij brengen zei ze: „Ik heet Anneke en leef en woon in Nuttra; ik ben daar getrouwd met Ahmed Lugdi." De ouders konden het kind niet tot andere gedachten brengen. Op ze venjarige leeftijd begon hebben geleefd, zij kende men te slapen, het hoofd de recepten van Lugdi's in de kussens te begraven lievelingsgerechten. Op of er mee tegen de plank aan het hoofdeinde van hun ledikant te liggen. Hij heeft nu een speciaal kussen van 15 bij 15 cen timeter ontworpen, waar men onmogelijk zijn hoofd kosten van de Indiase regering werd Lugdi van Nuttra naar New Delhi overgebracht en in een groep van 15 mannen met Shanti Devi geconfron- teerd. Shanti was toen in kan begraven. Als men negen jaar oud. Het meisje liep onmiddellijk op Lug di toe en riep: „Daar ben je; ik herken je." Een an der experiment volgde. Shanti werd naar Nuttra het precies te vertellen overgebracht en op een hoe men volgens de Mo hammedaanse ritus bad. Zij had daarover nimmer iets vernomen, want haar ouders zijn Hindoes. Op de universiteit van Bena res werd een onderzoek naar dit geval ingesteld. Vast kwam te staan dat het meisje nimmer in Nut tra was geweest en dat ook haar ouders geen en kele daar woonachtige per soon kennen. Ook werd vastgesteld, dat inderdaad in Nuttra een Ahmed Lug di woonachtig is, een weduwnaar. Shanti Devi herinnerde zich talrijke bijzonderheden, welke al leen bekend kunnen zijn aan personen, die in het huis van Ahmed Lugdi openbaar plein alleen ge laten. Zij zag een aantal personen, die daar al 25 jaren wonen en riep hen bij hun naam. Zonder aarzeling ging zij naar de woning van Ahmed Lugdi en ook naar die van diens vader. De Indiase ge leerden houden zich nog steeds met dit geval be zig. Tegen haarslijtage Er is weer hoop voor kaalhoofdigen. Een eer zame Amerikaanse kap per uit Hartford is er van nu nog zijn armen en het hoofdeinde van het ledi kant verre laat, zal men zijn haar tegen slijtage behoeden. Amazone Dezer dagen is in Sterb- fritz nabij Frankfort gra vin Ellen von Hohenau teruggekeerd na een tocht te paard naar het Nabije Oosten. Zij vertrok drie jaar geleden op uitnodi ging van het hof van ko ning Abdoellah van Jor danië. Door de moord op de Jordaanse vorst in Juli 1951 dreigde de tocht te mislukken, doch dank zij de hulp van Bedoeïenen wist zij Cairo te bereiken. Hier kreeg zij van een Egyptenaar een volbloed Arabische merrie, die zij overtuigd, dat de meeste met speciale toestemming mannen kaalhoofdig wor- van generaal Naguib naai den, omdat zij hun haar verslijten door op hun ar- Duitsland mee mocht ne men. bondgenoten in de Koreaanse oorlog moet op de voorbereidende bijeenkomst worden beraadslaagd over tijd en plaats van de politieke conferentie. Hun ver tegenwoordigers zouden gedachten mo gen wisselen over de deelnemers maar geen bevoegdheid hebben een beslissing hieromtrent te nemen. ?5 De Martinuskerk herbouwd. In Arnhem zijn dit weekeind ruim driehonderd belangstellenden uit krin gen van onderwijs en opvoeding teza men gekomen, teneinde het congres bij te wonen, dat met ondersteuning van da ministeries van Sociale Zaken en O. K. en W. en andere overheids- alsmede sociale instellingen werd gehouden door het Instituut Film en Jeugd. Prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal v, d. Volksgezondheid bekende in zijn openingsrede, dat hij zelden of nooit een film heeft gezien, maar weJ de problemen, waarvan hij de belang rijkheid erkende. De Belgische Pater Loe Lunders O. P. hield een uitvoerig gedpcumenteerde inleiding over de „Betekenis, inhoud en grenzen van de filmvorming." De uit Engeland overge komen leider van het Institute of Film Teachers, Stanley Reed, hield vervol gens een brillante causerie over de si tuatie betreffende het filmbezoek door kinderen in zijn land en de aspecten der filmopvoeding aldaar. Hij vertelde, hoe men in de loop der jaren een colle ge van deskundigen heeft opgeleid, die met vermijding van een negatieve in stelling de jeugd van de Middelbare en Kweekscholen begrip, inzicht en ge voel trachten bij te brengen voor het goede en schone in de film. Een interes sante ervaring is daarbij het doen ma ken van eenvoudige filmpjes door de kinderen zelf, hetgeen men niet als doel moet zien, doch als middel om met al lerlei verschijnselen en problemen van de film in levend contact te komen. De voorzitter van het Instituut, dhi J. Pront riep met zijn inleiding „De we gen tot ontwikkeling van de critische zin van.de jeugdige „massale" bioscoop bezoeker" een aantal problemen en be denkingen op, die tot een omstandige discussie aanleiding gaven. In een voortreffelijke causerie gaf als laatste spreker Pater Jac.- Dirkse S.C.J een globaal overzicht van wat er door de K.F.A. of onder auspiciën daarvan in de loop der jaren in ons land aan film opvoeding is gepresteerd. Met name zijn bezielende uiteenzetting van de brede activiteit, de werkwijze en bemoedigen de resultaten van het Katholieke Film centrum voor de Jeugd, maakte op de aanwezigen uit diverse geestelijke groe peringen een diepe indruk. De belangrijkste conclusie, die men uit zijn woorden, alsook uit de spran kelende toespraak van Stanley^ Reed kon trekken was wel deze, "at. vo®r het geven van filrnvoorlichting m de eerste plaats een grote dosis kennis van en liefde vcor de film noodzake lijke vereisten zijn. Een niet bepaald gloednieuwe conclusie, maar dit geldt nog meer voor de door de congres leiding opgestelde. Het aandeel, dat het Instituut Film en Jeugd aan dit congres heeft geleverd, is huiten het - organisatorische vrijwel nihil. Slechts vernamen we enkele ma len met nadruk, dat het doel van het Instituut zich beperkt tot het bestude ren van de effecten die de film op de menselijke psyche uitoefent. Daarbij is enige kennis omtrent het wezen van de film zelf overbodig. Van de menselijke psyche weet men uiteraard nog niet veel wat houvast biedt. Het beeld doet dus denken aan een brug zonder oevers. Wat daar nu het nut van is? H. Het onder Russische controle staande Oost-Berlijnse radiostation heeft gister avond verklaard, dat de Westelijke no ta aan Rusland over Duitsland „geen enkel concreet antwoord bevat op de door de Sovjet-Unie in haar laatste nota gemaakte voorstellen, en zich tot alge mene formules beperkt". Het Westen negeerde vastomlijnde Sovjet-voorstellen tot oplossing van het Duitse vraagstuk en stelde slechts een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken op 9 November te Lugano voor, aldus het radiostation, terwijl ook geen acht werd geslagen op de voorstellen van de Sovjet-Unie voor het verminderen van de internationale spanning. Het noemde in dit verband de voorstellen tot beperking van de be wapening, het niet toestaan van militai re bases op grondgebied van buiten landse mogendheden, en het verbannen van atoom- en waterstofwapens. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse Socialistische partij, heeft zich gisteren ingenomen betoond met de toon en de inhoud van de Westelijke uitnodiging aan de Russen om het Duitse probleem op 9 November in Lu gano te bespreken. In een communiqué van het hoofdbestuur van de partij werd gezegd, dat Ollenhauer van me ning was, dat de geallieerde uitnodiging voor een viermogendheden-conferentie de Russen vrij liet naar keuze andere vraagstukken in verband met Duitsland ter sprake te brengen. Op Ambon zijn pamfletten van de „Re publiek Zuld-MoUikken" in beslag genomen, aldus verneemt P.I. Aneta. Op de pamflet ten, die voorzien zijn van de vlag van de „Republiek Zuid-Molukken" staat o.a.: „Wacht op onze terugkeer; thans bevinden wij ons in de bergen van Ceram." Naar de oorsprong van deze pamfletten wordt een nader onderzoek ingesteld. Tegelijk met deze werden in Ambon ook pamfletten gevonden van een zogenaamde illegale beweging, waarin geprotesteerd wordt tegen de besluiten van het Islamieti- sche jongerencongres, dat onlangs in Am- bon is gehouden en waarin werd gesteld dat de basis van het land op Islamietische grondslag staat- de Koran en de Al Hadist (overlevering) de basis zijn voor de wetten van het land en dat een Islamiet het hoofd van de staat moet zijn. Prins Bernhard heeft vandaag een bezoek gebracht aan de traditionele paardenmarkt te Zuidiaren en aan de aan deze markt verbonden landbouw- beurs, die thans voor de vijfde maal wordt gehouden. Prins Bernhard werd op het gemeentehuis te Zuidlaren begroet door de burgemeester, de heer J. H. Roukema. Burgemeester Roukema verklaarde te hopen dat de Zuidlaarder paardenmarkt de grootste paarden jaarmarkt van Nederland en West-Europa zou blijven. De burgemeester overhandigde Prins Bernhard een herdenkingspenning van het 750-jarig bestaan van de Zuidlaar der paardenmarkt. Prins Bernhard bood aan Poppe Kuipers uit Eexterveen, die 70 jaar achtereen de markt heeft be zocht, een herdenkingspenning aan. Voorts werd namens het gemeentebe stuur een reisdeken met gordel voor een der rijpaarden van de Prins aange boden, een Zuidlaarder „stoet" en een Zuidlaarder bol. Na de ontvangst op het stadhuis begaf de Prins zich in gc" zeischap van de genodigden naar markt en de landbouwbeurs. Tijdens de gisteravond ciële opening van de aan de Zuidiaar dermarkt verbonden landbouwbeurs kreeg burgemeester J. H. Roukema de mededeling, dat Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheerschap van u® land bouwbeurs heeft aanvaard. De nieuwe gouverneur van Noord-Suma- tra, mr. Amin Nasution. heeft aan P.I. Aneta ten aanzien van Atjeh medegedeeld, dat hij naast een gewapend optreden, ander contact met de opstandelingen noodzakelijk acht, om te weten te komen, wat hun eigen lijk doel is. De groepscommandant der Rijkspolitie te 's-Gravendeel verzoekt, in verband met een ernstig verkeersongeval, de bestuurder van de personenauto, die Zondagavond 19 Octo ber reed over de Keizersdijk in de gemeen te Maasdam, komend uit de richting e Weegje" (polderweg tussen de Bonaventura- sedijk en Schilarshoek) rijdende achter een autobus van de E.D.A.M. en gaande richting Klaaswaal, zich met hem in verbinding te stellen voor het geven van inlichtingen, (tel. K 1853—318 of 372). Met ingang ,van 31 October zal kapi tein ter zee L. Brouwer, te voren com mandant van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", commandeur H. Bos opvol gen als plaatsvervangend chef van de Marinestaf Commandeur Bos zal wor den belast met de functie van marine commandant m de Nederlandse Antil len. ATLAS 19 te Savona. ALDEGONDA 20 te Pladju. ALMKERK p. 19 Suez n. Aden. ARENDSKERK 20 te Singapore. ARNEDIJK p. 20 Cape Race n. N. York. ALTAIR 20 te Las Palmas. ALETTA 20 te Djakarta. AMSTELLAND 20 te Amsterdam. AGATHA 20 te Surabaja. ALETTA 20 te Tj. Priok. AMSTELDIEP p. 20 Ceylon n. Aden. BANDJERMASIN 20 te Benkulen. BAUD 20 te Djakarta. BREDA 21 te Trinidad verw. BENNEKOM 19 te Manta. BLITAR 20 te Aden. BANDJERMASIN 20 te Benkulen. BAUD 20 te Djakarta. BLITAR 20 te Aden. BAARN 20 te Antwerpen. BILLITON 20 te Lor. Marques. BINTANG 20 te Colombo. BORNEO 20 te Surabaja. DELFT 20 te Callao. DOMBURGH 20 te Londen. DEO FAVENTE 20 te Kopenhagen. ENA 20 te Suez. EOS 20 te Leixoes. ETREMA 20 te Pladju. FELIPES 20 te Pladju. GADILA p. 20 Brisbane n. Sydney. GANYMEDES 19 van Trinid. n. La Guaira. GOOILAND p. 20 Las Palmas n. Ree. HATHOR 19 te Malta. HILVERSUM p. 19 Kp. Bon n. Prt. Said. HECUBA 20 van Pto. Cab. n. Curasao. HERMES p. 19 Crooked eil. n. Baltim. ILOS 19 te Gothenburg. JUPITER p. 20 Ouess. n. R'dam. JAVA p. 20 Finist. n. Bona. ITTERSUM 19 van Avonm. n. Liverpool. JUPITER 21 te R'dam verw. JAPARA p. 19 Balearen n. R'dam. KARIMUN 20 te Belawan. KEDOE 20 te Suez. KOTA BAROE 19 van Singap. n. Kidjang. KASIMBAR 20 te Makassar. LAURENSKERK p. 20 Ceylon n. Kar. LEERSUM p. 20 Flores n. Houston. LE MAIRE 20 te Oosthaven. LAAGKERK 19 te Bombay. LOMBOK 20 te Singapore. LOOSdrecht 20 te Suez. 20 te Port au Prince. ®[ApIA P- 20 Madras n. Calc. MARIEKERK 19 te Antwerpen. MARISA 19 te Balikpapan METULA 20 te Beira. MIRZA 19 van Miri n. Singapore. MITRA 29 te Napels. MODJOKERTO 20 te Suez. MA-CUBA p. 19 eil. Masir. n. Suez. MOLENKERK p. 10 Kp. Spartiv. n. P. Said. MURENA 20 te Madras. MANOERAN p. 20 Kp. Guardef. n. A'dam. MARISA 20 te B. Papan. MURENA 20 te Madras. MUIDERKERK 20 te Duinkerken. MIDAS 20 te Amsterdam. Mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in de -provincie Zuid-Hol land, heeft gisterochtend, in tegenwoor digheid van Mr. G. E. van Walsum. burgemeester van Rotterdam, en een aantal genodigden, op het terrein van de gasfabriek aan de Keüehaven .te Rotterdam de grootste gashouder van Nederland officieel in gebruik gesteld Voor deze gashouder, die een inhoud heeft van 150.000 kubieke meter, werd de eerste paal geslagen 6 December 1950, nadat in September van dat jaar de opdracht voor de bouw was ver strekt aan „Berlin-Anhaltische Ma- schinenbau A.G." te Giessen. De diameter van de kuip van de nieuwe gashouder is 65 meter en de hoogte 13,2 meter, zodat de inhoud van het bassin 43.000 kubieke meter is. De eigenlijke houder bestaat uit drie teles- coopringen, elk met een hoogte van 12,75 meter en een klok met een hoog te van 17,7 meter. De diameter van de klok is 61,5 meter. De totale hoogte be draagt 2300 ton, terwijl de betonfunde- ring 2000 ton weegt. De Vicaris-Generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. J. M. Groot, heeft Maan dag de maandelijkse vergadering van de diocesane situeringscommissie bijge woond en daarbij namens de bisschop van Haarlem aan prof. M. J. Granpré Molière medegedeeld, dat Z. H. de Paus hem heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius. Met deze hoge onderscheiding heeft de H. Vader zijn erkentelijkheid willen betui gen voor de buitengewoon grote invloed, welke prof. Granpré Molière in de laat ste decennia heeft gehad op het Katho lieke geestesleven in Nederland, zowe door zijn onderwijs als door ziJn per soonlijke levenswijze. In de toestand vanLde£aandenw Dpift Hip sinds twee maanaen m het Stat Hippolytusgesticht verpleegd wordt, is een ernstige verslechtemng inge- t.reden. ORANJESTAD 20 te Antwerpen. OVERIJ3EL 20 te Bombay. ORANjüSTAD 20 te Antwerpen. ORANJEFONTEIN 20 te Amsterdam. PLATO 29 van Bord. n. Barcelona. PEPERKUST 20 te Freetown. PR. WILL. v. ORANJE 19 nm. te Hamb. REMPANG 20 te Manilla. RITA 20 te Pladju. RIJNKERK 19 van Brisb. n. Sydney. RODAS 20 te Paramaribo. RIJNHAVEN 29 te Rouaan. REMPANG 20 te Manilla. SILINDOENG 20 te Surabaja. STRAAT SOENDA 19 te Sagay. STAD ARNHEM 20 van Montreal n. Antw. SCHERPENDRECHT p. 20 Bahia n. Param. SAPAROEA p. 20 Perim n. Aden. SAROENA 20 te Mirl. SOMMELSDIJK 20 te Djeddah. STENTOR 20 te Trinidad. SARANGAN p. 20 Sabang n. Belawan. TABINTA p. 19 Minikoi n. Belaw. TARAKAN p. 19 Minikoi n. Djib. TEIRESIAS p. 20 Sabang n. Penang. TOMORI p. 19 Balearen n. Genua. TRAJANUS p. 19 Lizard Hd. n. San Juan. TJIBANTJET 20 te Bahihan. TJIKAMPEK 20 te Cheribon. TJILUWAH 20 te Singapore. TJITJALENGKA 20 te Yokohama. TABINTA p. 20 Minic. n. Belawan. TJILUWAH 20 te Singapore. VAN OUTSHOORN 19 te Djakarta. VAN RIEMSDIJK 20 te Tj. Priok. VAN HEUTSZ 19 van Hongk. n. Yokoh. WAIKELO 19 van Sing. n. Surabaja. VAN SPILBERGEN 19 te Hamburg. WIELDRECHT p. 20 St. Vine. n. R'd. WONOSARI 20 te Cheribon. IJSSEL 20 van Piraeus n. Alex. FORMEREND 20 Oct. Eieren 5000 kippen eieren f 1819 per 100 stuks, 500 eenden eieren f 10 per 100 stuks. Veemarkt: Run- ?e„r?F' f144 stuks, 490 vette koeien f 2.00—2.60 per kg. handel kalm, 420 gel de koeien f 575750 per stuk stug, 185 melkkoeien f 650—1025 per st., stil, 20 pin ken f 390 525 per st., kalm, 15 stieren f 5501250 per st., stug, 14 graskalveren f 190—325 per stuk, kalm, 14 vette kalve ren f 145—325 per st., kalm, 202 nuchtere kalv. v. d. slacht f 40110 per st., stug ger, idem fokkerij f 60115 p. st., stug, 176 vette varkens v. d. sl. f 1.72—1.94 per kg., stug, vette zeugen f 1.701.88 p. stuk, stug, 800 biggen f 3658 en 4085 per st., stug, 9 fokzeugen f 230350 per st., stug, ..326 schapen (vette) f 75110 per St., kalm, schapen (fokkerij) f 80115 per St., goed, lammeren f 57.5090 per st., vlug, 62 bok ken en geiten f 15—40 per st., stug, 34 paar den f 530—850 per st., stug. Totaal aantal dieren 4767. Pluim veemarkt: 6000 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 1.65—1.80 p. kg., 400 oude kippen en hanen (blauw) f 1.80 —1.95 per kg., 400 eenden f 1.001.75 per stuk, 800 konijnen f 2.00—5.25 per stuk. VEILING TIEL, 19 Oct. Appelen: Alling- ton Pippin 23—29, 6—17, Bloemee 16—28, 4—11, Bellefleur Brab. 12—21, 6—10, Idem Engelse 15—26, 7—10, idem Dubbele 8—18, 6—9 Benderzoet 12—17, 7—8, Blenheim Pippin 10—24, 4—6, Bramley Seedling 12— 17, 69, Campagnezoet 1218, 614, Cox'I Orange Pippin 3166, 1937, Idem yerp. 38—70, Dijkmanszoet 1619, 511, Ellisons Orange 29—44, 18—21, Glorie van Holland 2432, 618, Groninger Kroon 1218, 5— 10, Goudreinette 1839, 811, val 613# Hooilaars 1015, 5. Jasappel 1417, 411» Jnnathan 2230, 017. idem 38 43, Kesterens wijnzuur 10—15, 6—8, Lemoen 12—22, 7—9, Laxton Superbe 14—35, 6—10. Notaris 15—26, 6—15, Pater v. d. Eisen 11 16, 68, Rode Wijnappel 10—22, 69, Princesse Noble 1519, Sterappel 1431, 5 —11, idem verpakte 26—36, Zuur kroet blank per 100 kilo 490—510, idem rood 330, Zoet kroet 210. Peren: Beurré Clairgeau 24—35, 8—23, Idem Standaard 35—38, Beurré Alexander Lucas 2433, 1015, Brederode 1417, 812, Doyenne du Comice 4964, 1227, Comtesse de Paris 2025 714, Emile d'Heijst 13—24, 7—10, Gieser Wilde man 2127, 1018, Legiponts 2942, 1428, Nouveau Poiteau 1015, 511, Sint Remy 1014 4—10, IJsbouten 1315, 5—9, Win- terjan' 13—16 6—10, Zwijndrechtse Wijn peer 815, 48, Idem standaard 1621, Peerkroet per 100 kilo 210, Bramen 47—57, Druiven 73—84, Noten per 100 st. 90—130. Groenten: Augurk 30—50, Spruiten 27—30, Uien 3—8 Prmcessebqon 70—75 Wortelen 4—5, Komkommers afwijkend pér st. 2—8, Kropsla per st. 34, Aardappelen 5—8 per stuk. Alles in cents per kilo, tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK, 19 October 1953. Tomaten A 9.5010.90, A2 3.705.80, b 8.20 —9.20 B 2 3.80—6.10, C 9.40—9.70, C2 2.70 —4.20, CC 2 2,50—2.70, alles per bak van 12>'2 kg. Aardappelen 2.90—3.00, per kist val 25 kg. Druiven: Alicante 8997 ct., Fran- kenthaler 0.961.31, Gros Colman 1.20, Gros Maroc 0.941.04, Golden Champion 1.45 1.60, Muscaat 1.702.60, Appelen 2632 ct.. Peren 17—29 ct. Aardbeien 1.90—3.15. Prin- sessebonen 4972 ct., Kasprinsessebonen 0.841.09, Snijbonen 8597 ct., Pronkbonen 13 ct., Andijvie 913 ct., Spinazie 19 ct.. Rode kool 3—3i/2 ct., Pepers 0.95 Schorseneren A 49—51 ct., B 29—33.», 1(r" les per kg. Bloemkool (6) 16 u 12 ct., Paprica 12-20 ct., A* ct Rleik" 74 ct., Ananasmeloenen ll-j£rk p' fyé selderij 314-5 ct., alles P«£P®®1 -12.00, Raapstelen 7 "T' P® 100 bos' VEEMARKT »°*7rvan -oer 19Q9 stuks, waarvan 1115 vette koeierf ie kw f 2.6°-MSi 26 kw' f 2.462.60, 3e kW f 2.16—:2.30. 696 varkens le kw. f 2.02, 2e kw f 1-95, 1-90 en voorts 181 schapen, prijzen f 862® srt' 1 78 en 3e s VEEMARKT AMSTERDAM 19 Oct. Aan gevoerd 409 runderen le soort f 2.602.65, 2C soort f 2.48—2.55, 3e soort f 2.20—2.35 per kg. gesl. gew., 234 varkens, le soort f 2.39—2.41, 2e soort f 2.35—2.37 per kg. gesl. gew., 24 nuchtere kalveren f 1.30 1.35 per kg. lev. gew. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boeren- hot.) 79 Oct. Witte tarwe 25 80, rode tarwe 60, rogge 19—20, zomergerst 2021.5, win- tergerst 20—21, haver 18—20, groene erwten 4347, capucijners 7085, br. bonen 6590, paardenbonen 30—32, duivenbonen 40—45, karwijzaad 6873.5, blauw maanzaad 117— 127,5, kanariezaad 5067.5, alles in gul pens per 100 kg. KAASMARKT WOERDEN, 16 Oct. We gens de najaarsmarkt te Woerden op Woensdag 21 October zal de kaasmarkt op Vrijdag 23 October worden gehouden. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.13 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 gram., 8.30 caus., 8.35 gram., 9.0o zieken, 9.30 huisvrouw 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 12.00 piano, 12.33 gram.. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 met PIT op pad, 13.20 Mandoline-ens.. 13.45 gram., 15.30 rep v. d. voetbalwedstr. Engeland—Europees elftal, 17.25 gram., 17.30 orgel, 18.00 mil. caus., 18.10 gram., 18.15 gram., 18 45 vo caal ens., 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 viool en orgel, 20.00 radiokrant, 20.20 Radio Philh. Ork., 21.05 klankbeeld, 21.50 gram., 22.25 tenor, piano en voordr., 22.45 prot. pr., 23.00 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw^ 900 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 1100 gram., 12.00 orgel, 12.33 platteland, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstel- lingsagenda, 13.18 accordeonork., 13.45 caus., 14.00 pianovoordr., 14.15 jeugd, 14.50 kinderkoor. 16.20 jeugd, 16.00 zie ken, 16.30 jeugdconc., 17.15 orgel, 17.30 chansons, 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieifws, 18.20 consumentenbelangen, 18 35 lichte muz., 19.00 kinderen, 19.05 caus. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 pol. comm., 20.15 Nachtvlucht, ope ra, 21.15 hoorspel, 22.30 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 uitlopers v. d. Parnassus. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.30 lichte muz., 19.30 gevar. muz 20.30 gevar. muz., 21.00 symph.ork., 23.20 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.» 1215 ork.conc., 13.15 lichte muz., 13.45 ork conc., 17.30 ork.conc., 18.30 gevar. muz., 0.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m 12.00 gevar. muz., 13.20 amus.- muz„ 14.15 omr.ork., 16.00 dansmuz„ 17.45 gevar. muz., 20.00 gevar. muz., 21.20 idem, 22.40 kamerork., 23.10 viool, cello en piano, 23.25 gevar. muz., 23.40 lichte muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 ork.conc., 20.00 vocaal ens.. 20.30 gevar. muz. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 instrumentaal kwartet, 13.45 zigeunermuz., 16.10 ork- conc., 17.30 ork.conc., 20.00 Philémon et Baucis, opera, 22.15 strijktrio. 484 m.: 13.15 ork.conc., 17.30 piano recital, 20.00 ork.conc., 21.35 volksmuz.. 22.15 strijkkwartet. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 224 en 49 m.. 22.00 Nieuws. De NAVO Nu - Generaal Nor- stad. Vrijbuiters Radiodagboek. Ik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4