sterk spelend DCG in de running Tybb niet opgewassen tegen 9 Mening over instelling hoofdklasse verdeeld Afgebroken partijen leveren verrassingen op Jozeph Blankenaar verliest van Crescendo Kruiswoordraadsel I Eerste zege van Wilskracht $h Grotere reizen over het algemeen een hinderpaal Lemberechts weer rechtsbuiten Fifa-team wordt vandaag gekozen Gelier wint van Gligoric Diemen handhaaft zich met moeite gg/C T>E NOOR MAN DINSDAG 20 OCTOBER 1953 PAGINA Uitstekende strijd van D.C.G. V?D°o Di Stefano: best betaalde speler ter wereld Eerste zege voor Wils kracht Onderafdeling In Belgisch elftal voor Rotterdam Bartali geopereerd Candidatentournooi te Zürich VERKOUDHEID ES GRIEP Aspirin doint in Auas! Verrassing in damcompetitie „"SE Tweede klasse Nogueira wint Rallye van Lissabon Belgische jeugdploeg samengesteld Amsterdams elftal Kling toegelaten tot de Verenigde Staten (Van onze handbalmedewerker) De Amsterdamse dames- en heren-handbalelftallen m de dg R.K. Nederlandse Handbalbond zijn volop in de rIjnni g- p, mes ze„e. ranglijst is na afgelopen Zondag nog onaangetast geble J cijfers vierde DCG in een „uitwedstrijd' over Tybb ^etonverwacht hoge c.jrers (3—11). Leonidas incasseerde opnieuw een ne£eri^j 1t het Dad Vtegen Odos (1-3) een teken van herstel aangeeft. VDO merkt, dat het pad in de diocesane klasse niet over rozen gaat; van ADO werd di Alkmaar verloren. Zoals te verwachten viel, kon Vido het tegen AOG in Alkmaar niet klaarspelen (31). 49, waardoor de Haarlemmers voorlo pig zijn teruggewezen. Met VDO 2 delen de Ambonezen de bovenste plaats. De belangrijke ontmoeting tussen het dames-elftal van Wilskracht Sport en DCG 2 in de eerste klas van. district Am sterdam is verdiend door Wilskracht met 4—3 gewonnen. Niet dat Wilskracht overwegend sterk was. DGC 2 maakte enkele tactische fouten door o.a. hun linksbuiten volkomen te negeren en te- Vens in zeer kort spel te vervallen. Hier- tegen had Wilskracht geen enkel be zwaar. SVA deed geen misstap en over troefde Wilskracht turnen met ,n Tuindorp Oostzaan werden de Amstel- Zwaluwen op de vlucht gedreven. (3 1)- The Victory stijgt een plaats, dank zij de zege van 43 op DOP. In district Kennemerland/Zaanstreek was het voor Blauw Zwart een goede dag. De eerste overwinning kon worden genoteerd. VBO werd in zijn opmars gestuit door De standen zijn: Wijk aan Zee DTS heeft zich goed hersteld na de nederlaag van vorige week. De tot nog toe ongeslagen positie van Lodewijk Werd door de DTS-ers met een neder laag van 53 omver geworpen. VDO liep Advendo onder de voet (3 -17) en Profi teert nu direct van het verlies der Rot terdammers. Van Wilskacht Turnen ein delijk de eerste overwinning. De zege op Activitas is echter nog geenszins groots te noemen. Kwiek won van HVP met 4—7 en werkt zich hierdoor iets omhoog. De dames van ADO hebben de goede Plaats op de ranglijst op prima wijze verdedigd. Onzeker werd er gestart en het werpen met de bal was nonchalant. Maar ook VDO bezondigde zich daar aan. Via een 17-meter worp kreeg ADO de leiding. Bij een kort en fel tegen offensief had VDO met zijn schoten het geluk niet aan de zijde. Na de 'rust volg den enige zeer gevaarlijke aanvallen van VDO, echter zonder zichtbaar resultaat. ADO kwam langzaam meer los. Spoedig tverd het 2—0 en toen het via de keep er en paal 30 was geworden, kwam V£)0 er niet meer aan te pas. Nog een- diaal passeerde ADO de keepster C40) Traditie getrouw was Vido weer on volledig, wat de nederlaag tegen AOG nog eervoller maakt Vido speelde direct zeer geestdriftig eft v d AOG kort na het begin met een goed doelpunt Vijf minuten later was de Stand echter alweer gelijk. Onophoude- 51.1 k rolden de aanvallen van AOG op het het Vidio-doel af en 't was dan ook voor iedereen duidelijk dat de gasten hier tegen geen stand konden houden. Een lage schuiver bracht de score op 2—1 en in de tweede helft was het opnieuw raak 3—1. Vido bleef hardnekkig vol houden en vooral mej. Heideman zwierf over het hele veld. Ondanks haar zwoegen kon AOG de winst niet meer ontnomen worden. DCG heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld. Hun spel was efficiënt en doel treffend en vooral voor de cirkel werd op op de centimeter nauwkeurig gewor pen. Met de rust had DCG reeds verdiende 6—0 voorsprong verkregen. startten met een verde digende tactiek maar TYBB werd door stand^»raSf?Pve Spel Van hun tegen- ganders uit hun evenwicht gebracht. DCCx wisselde korte met lange passes af en bovendien werd de switch goed uit gevoerd. Eerst in de tweede helft toen de stand 70 was. kreeg TYBB de juiste combinatie te pakken om DCG te mis leiden. Hun eigen verdedigende spel lieten ze varen waardoor meer stuwing ont stond. Dit bracht TYBB tot driemaal toe succes, maar ook de Amsterdamse dames froffen nog verschillende malen de roos. donder spanning verliep deze strijd, we noteerden tenslotte een eindstand van 3~-ll in ons notitieboekje. De stand luidt: Ï>CG ^DOS Ambon Leonidas Ambon VDO 2 Leoniads DTS 2 Wilskr. trn. 2 AOG VDO 3 DOP Wilskracht Sp SVA DCG 2 The Vict. TOB Wilskr. trn. DOP Amstelzw. VBO Wijk a. Zee DIO Or. Wit Zeevogels BI. Zwart Meervogels 4 3 1 0 7 49—21 3 1 0 7 42—17 3 0 1 6 42—26 2 1 1 5 29—25 1 1 3 3 22—44 1 0 1 2 11—17 0 0 4 0 19—35 0 0 4 0 16—47 5 0 0 10 23—6 5 0 1 10 39—10 5 0 1 10 3412 5 0 3 6 15—22 2 0 2 4 13—20 2 0 4 4 23i23 1 0 5 2 10—22 0 0 6 0 12—44 4 1 1 9 21—14 3 0 1 6 16—10 2 1 2 5 13—9 1 2 0 4 11'8 2 0 1 4 4r-4 1 0 3 2 8—21 0 0 4 0 6—13 Nu de F.C. Barcelona definitief af stand gedaan heeft van zijn rechten op de Argentijnse midvoor Di Stefano, ten gunste van Real Madrid, zal de Argentijn in de eerstvolgende vier jaar voor de Madrileense club uitkomen. Real zal aan de F.C. Barcelona de twee millioen peso's (ongeveer f 450.000) restitueren, welke deze vereniging voor zijn transfer aan de club Rive Herh River Plate te Buenos Aires betaald had. Di Stefano zal van Real een bedrag van ongeveer f90.000 als handgeld ont vangen Voorts is hem contractueel een bedrag van f54.000 per jaar gegaran deerd terwijl hij bovendien een maand salaris van f1450 zal genieten. Hiermee wordt Di Stefano de best betaalde voetballer ter wereld. In het zeer sterk bezette degentour- nooit te Arlon behaalde kapitein Rheul (KOS, Den Haag) uit 57 deelnemers de negende plaats. CO». M«|tW fOONOI» IIUOIO» s VvitinM heeft het kind van de vrouw overgenomen en loopt voor haar uit. Er is een norse trek op zijn gelaat; langzamerhand heejt hij de overtuiging gekregen dat het geen toeval is dat de vrouw zijn levenspad heeft gekruist. Meer dan ooit voelt hii dedrelaina van de vloek boven zich hangen, de komst van de vrouw met haar kind houdt daar verband mee, dat staat voor hem vast. De toppen der bergen om hem heen kleuren zich met het eerste licht van de zon. Naarmate zij verder het land intrekken, wordt het zeegeruis minder duidelijk hoorbaar en sterft ten land intrekken, Sl°ZwifgtTde\op!nzij voort, elk in eigen ^dachten verzonken; en wijst met een vingertje naar ae i r of naar andere dingen, die het ziet in die voor hem nog zo nieuwe en wonderbare wereld. Van tijd tot tijd biedt de vrouw aan, alleen het kind maakt r j 7 f^vnpt^^èen vinqertje naar de vogels, die overvliegen murmelende geluidjes en wijst met een vi nnnnriarhare 2 het ziet in ieaz ae vrouw het kind te dragen, doch Svitjold wijst dit af. Het ijs is nu echter gebroken, en hij stelt haar enkele vragen. Vanwaar komt gij, vrouwe, als ik Van over zee," antwoordt zvrm enige a - g h{ breufc leed?„ Waren er nog meer mensen met u in ae uu v r Alleen een vissersman.'" w „nmi,Pr ,Dat was de dode, die ik gezien heb," denkt hij somber. Hij heeft gemerkt, dat de vrouw telkens angstig om zich heen kijkt, als verwacht zij elk ogenblik een gevaar; het versterkt zijn duistere voorgevoelens. Tegen de mid dag lopen zij in een woud; de vrouw is moe en wil rusten. Zij zetten zich neer en nuttigen een karig maal. Traag vloeit het gesprek, aanvankelijk tracht Svitjold haar uit te horen, maar als de vrouw hem telkens ontwijkende antwoorden geeft, zwijgt hij ten slotte en beiden kijken naar het kind, dat onbewust van dreiging en gevaren, vrolijk ronddartelt over de bosgrond. Het is stil in het woud, kaarsrecht rijzen de eeuwenoude stammen van ae naaia- bomen omhoog. Er hangt een gewijde stemming. De man voelt een vreemde verwondering m zich opstijgen over het onwezenlijke van de toestand. Zonder dat zij het gemerkt hebben, is uit de schaduwen een lange, slanke, m een lichtblauw gewaad gehulde gestalte naar voren gekomen. Haar lange, blonde haren vallen Ios om haar heen, haar gelaat draagt het stempel der tijdeloosheid, niet oud, niet jong. Peinzend aanschouwt zij het vredige toneelde man, de vrouw, het spelende kind, en langzaam plooit haar mond zich tot een wijze glimlach, zeer wys, zeer begrijpend 43—8 23—10 22—8 170 21—20 9»18 12—23 11—34 7—37 Wilskracht-turnen heeft zijn eerste overwinning te pakken, zonder echter tot groots spel Se zijn gekomen. Ad.ven do kon zich zelfs de weelde veroorloven een voorsprong van 30 te nemen. Deze kon Wilskracht in de eerste helft maar amper ongedaan maken, zodat de tweede helft met gelijke kansen begonnen kon viorden De rust had de spelers kennelijk goed gedaan. Er werd wat beter gescho len en sneller afgegeven. Geleidelijk liep Wilskracht uit en moest Advendo Oewonnen geven. (711). DTS heeft zijn numerieke meerderheid hioeilijk in doelpunten om kunnen zet ten. Lodewijk zat er geweldig op en stel de de gasten flink op de proef. De ge- Rele „technische dienst" van DTS moest aan te pas komen om met een 30- voorsprong te kunnen wisselen. De Am sterdammers liepen hierna nog uit tot 0. Bij Lodewijk werd nu de noodvlag Sehezen Ontzettend fel werd DTS aan bevallen en kreeg keeper Mol volop ge legenheid zijn kwaliteiten te tonen. Met Seforceerd spel passeerde Lodewijk drie maal de DTS-defensi» en werden de Rotterdammers met hun agressiviteit door het tijdsein tot bedaren gedwongen. (3—51 Ondanks het feit dat VDO zijn dag niet Rad zijn de Amsterdammers met een grote zege op Activitas in de hoofdstad teruggekeerd. Het lange wachten voor Re wedstrijd is absoluut van invloed ge feest. Vooral in de eerste helft speelde ^Do moeilijk. Desondanks werd er met t een 7—1 voorsprong van doel verwisseld, lö de tweede helft openbaarde zich het tekort aan techniek bij Activitas. Daar entegen kwam VDO er beter in en volg de allengs het ene doelpunt het andere °P- Af en toe kreeg Activitas een „troost. Prijs". Bij de eindstand 'van 173 is het duidelijk dat deze partij gespeend was van elke spanning. De stand is hier: VDO Lodewijk DTS HIOS Kwiek HVP Wilskr.tm. Activitas Advendo In de onderafdeling van de herenklasse Rad VDO 2 geen moeite met DOP. De VDO-ers schoten goed en gaven de ver dediging van DOP weinig uitzicht op een redelijk resultaat. VDO 3 moet nog ^rst wat spelroutine opdoen alvorens hten een rol van betekenis kan spelen. tTS 2. toch ook niet sterk, won met *"•7 Ambon liet Leonidas struikelen 5 5 0 0 10 86—30 5 4 0 8 49—27 4 3 0 6 42—29 4 2 0 2 4 33—34 4 2 0 2 4 25—35 5 1 1 3 3 35—42 5 1 1 3 3 41—48 4 1 0 3 2 26—48 4 0 0 4 0 17—60 Voor de wedstrijd tegen Nederland op Zondag a.s. in het Feyenoord Sta dion te Rotterdam is het Belgische elf tal als volgt samengesteld: doel: Gernaey (Oostende); achter: Diricx (Un. St. Gilloise), en Van Brandt (Lierse S.K.); Midden: Mees (Antwerp F.C.Carré (F.C. Luik) en Maertens (Antwerp F.C.); voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), Anoul (F.C. Luik), Coppens (Beerschot), Pedfort (Lyra) en Guy Thys (Stan dard C.L.); reserves: Paelink (Lyra), Dries (Ber- chem Sport), Van Kerckhoven (Daring Brussel) en Mermans (Anderlecht). Bij een vergelijking met de ploeg die 8 October j.l. met 2-0 van Zweden won, blijkt dat de achterhoede en de midden linie ongewijzigd zijn gebleven. In ae voorhoede zijn alleen Anoul en Coppens gehandhaafd. Tegen Zweden zag de voorhoede er als volgt uit: Van Gestel (Lyra), Anoul (F.C. Luik), Coppens (Beerschot), Bol len (Waterschei) en Givard (Standard C.L.). Op het spel van Van Gestel, Bollen en Givard, die thans vervangen zijn, was in de Belgische pers veel critiek uitgeoefend. Vooral Givard had tegen de Zweden teleurgesteld. (Van een speciale verslaggever) Nu het bestuur van de K. allereerste stap gezet heeft op de lan ge weg die tenslotte moet leiden naar opvoering van het spelpeil m ons land - het gaat immers een voorstel de Technische Commissie bestude ren dat „een strengere selectie van ho ger geklasseerde elftallen" inhoudt moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht dat binnen afzienbare tijd besloten zal worden tot het instel len van een hoofdklasse. De reactie over dit besluit van de K.N.V.B. is in voet balkringen nogal verdeeld. De heer F. van Veen, bekend vooral om zijn baanbrekend werk in het be lang van de katholieke sport en voor zitter van de scheidsrechterscommissie K.N.V.B., afd. Amsterdam, is van me ning, dat bij invoering van een hoofd klasse de „room van de eerste klassers er af zal zijn", hetgeen oelangrijke con sequenties met zich brengt. Immers, de belangstelling, die bij vele wedstrijden toch reejls gering blijkt, loopt in dat geval dan nóg verder terug, waardoor talrijke clubs financieel te gronde zul len gaan. „Er zit dus méér aan het in stellen van een hoofdklasse vast, dan velen oppervlakkig denken," aldus de heer Van Veen. „Wij hebben allereerst te zorgen, dat 350.000 knapen het voet balspel zullen kunnen b 1 ij ven beoefe nen." Grotere reizen I J? stander van een hoofdklasse. „Zeker, wanneer men alleen oog heeft voor spei- peilverbetering, dan zou de instelling van een hoofdklasse ongetwijfeld haar nut hebben. We hebben in Nederland naar mijn mening een teveel aan eer ste klassers en een strenge selectie zou tot resultaat hebben dat de top-clubs in één of twee afdelingen worden on dergebracht en zulks is dan absoluut bevorderlijk voor het spelpeil. Maar aldus de heer Van Turnhout, „we heb ben nog wel met iets anders te ma ken dan met spelpeilverbetering. Een hoofdklasse brengt grote bezwaren met zich. Het betekent in feite een massa degradatie, maar dat is voor mij niet alleen de reden waarom ik tegen een hoofdklasse ben. Wij als principiële sportbeoefenaars hebben een ander, ho ger doel na te streven, dan uitsluitend verbetering van het spelpeil." Nog meer bezwaren „Lang ben ik een verwoed tegenstan der van een hoofdklasse geweest, en wel voornamelijk door de grote reizen, die de spelers moeten gaan maken", al dus de heer M. Koolhaas, voorzitter van het Amsterdamse Ajax, „Men mag hier over niet te licht denken. Er zijn voet ballers bij Ajax, die de gehele week voor hun werk van huis zijn. Als men nu straks b.v. des Zondags naar Maas tricht moet, zullen er spelers zijn, die dan totaal niet meer in de gelegenheid zijn, hun huiselijke plichten waar te nemen. Maar terwille van het grote be lang, dat de voorstanders in een hoofdklasse menen te moeten zien, ben ik bereid over dit grote bezwaar heen te stappen en mijn stem straks aan een eventueel voorstel te ge ven," aldus de heer Koolhaas. De heer H. W. van Turnhout, voorzit ter van het Landelijk Bestuur van de N.K.S., afdeling voetbal, is geen voor van de voorlopig Wel De heer A. Geurts, secretaris van District West I van de K.N.V.B., tevens competitie-leider, voorzitter tweede klassen Schoten, wil niets weten van een hoofdklasse, is ook hij van mening dat een hoold- klasse het spelpeil ten goede zal ko men, maar hij vreest dat met de in stelling van een hoofdklasse de weg naar het semi- of algehele professiona lisme wordt geopend. Het brengt voor de betrokken clubs grote moeilijkheden mee en al wil hij het woord massa-de gradatie niet gebruiken, toch is hij van mening dat de minder gelukkige clubs, de clubs dus die niet in een hoofdklas se uitkomen, het nog zwaarder zullen krijgen dan thans reeds het geval is. Liever zag hij dat in de clubs zelf met nog meer animo gestreefd zou worden naar verbetering van ons spelpeil, maar zulks brengt enorme kosten met zich. De heer Van Balen Blanken, voorzit ter van Haarlem, de man die zich uit sprak voor de 5 x 12 eerste klassers, houdt het liever nog bij het gewone competitie-systeem. Over het aantal eerste klassers valt nog te praten, maar hij ziet bij de instelling van een hoofd klasse de weg geplaveid voor een prof- staat. En of dat nu wenselijk en nodig is in ons landje, daarover kunnen we ons moeilijk op dit moment een oordeel vormen. Te Warschau heeft de Poolse zwem mer Petrusewigz het wereldrecord op de honderd meter schoolslag (orthodox) voor heren verbeterd, door een tijd voor zich te laten noteren van 1 min. 10.9 sec Het oude record stond sedert 22 Februari van dit jaar op naam van de Rus Wladimir Minaschkine met 1.11.2. Toen de Weense doelman Zeman op de Londense luchthaven de talrijke Engelse en buitenlandse officials, die ter verwelkoming van de spelers aanwezig waren, zag, liet hij zich onwillekeurig de woorden ontvallen: „Nu kan het FIFA-circus beginnen." Inderdaad, de Engelse hoofdstad is gedurende enkele dagen het centrum geworden van de in ternationale voetbalwereld, niet alleen in verband met het feit, dat Engeland Woensdag tegen de continentale ploeg speelt op Wembley, maar meer nog, in verband met de feestelijke viering van ae negentigjarige Football Association, moeder van alle internationale voetbal organisaties ter wereld. Alle spelers van het FIFA-teani, zestien in totaal, zijn inmiddels in Richmond (Surrey) aangekomen. De ploeg zal pas hedenmiddag laat wor den gekozen, aangezien men moet wachten op het lid van de speciale keuze-commissie, de Spanjaard Munoz Calero. De belangstelling in Londen voor de ze wedstrijd is zéér groot. In bijzonder heeft de keuze van de beide „oudjes" Mortensen en Matthews hiertoe bijge dragen. Men rekent erop, dat Woens dagmiddag het Wembley stadion zal zijn uitverkocht. Bartali heeft nadat de behandelende geneesheren hierover langdurig hadden beraadslaagd, een operatie van de buik holte ondergaan. Hiertoe werd besloten, omdat de dokters zich er van wilden vergewissen of Bartali al dan niet in wendige verwondingen had opgelopen. Bij de operatie, die uitstekend geslaagd is, werd een kleine inwendige bloeding ontdekt. Na afloop van de operatie waren de artsen tevreden over de toestand van de renner Advertentie Met een paat Aspirin-tablettcn (alléén ecbt mee bet Bayerkruis) per dag bestrijdt U doeltreffend (Van onze dammedewerker) Het feitelijke genoegen van een dam competitie is toch wel van veel factoren afhankelijk. Dat ondervonden de Jozeph Blankenaarreserves al heel duidelijk ln de ontmoeting tegen het bezoekende Crescendo. Want, om even bij dat ple zier van het spelen van competitiewed strijden stil te staan, waarom kunnen dammers daar nu eigenlijk genoegen aan hebben? Inderdaad, dat vragen niet-dammers zich steeds weer af en ze vinden het al een hele prestatie, dat de liefhebbers van het damspei er zo 'ang over weten te doen, aieer hun partij is afgespeeld. In die tijd hebben zij er wel twintig gespeeld! Juist daarom is het niet ondienstig daar eens even over na te denken. Om te beginnen heeft het spelen in teamverband een nog diepere betekenis en aparter bekoring dan de individuele prestatie tegen een enkele tegenstander. Maandenlang hebben de dammers in hun onderlinge wedstrijden gezwoegd en gestreden om middels hun persoon lijke prestaties, een bepaald „bord" te veroveren. Dat betekent dan, dat zij, in een slechts naar boven mobiel gerichte rangorde, ingedeeld worden in de club tientallen. Zijn ze éénmaal ingedeeld, dan wordt uiteraard de kracht van elk tiental dat met een aangewezen lei der daarna als één geheel, één team, voor de clubeer zal strijden getoetst aan die van de concurrenten. Slechts de ingewijden kunnen bevroeden met welk een spanning en onderlinge saam horigheid een tiental de prestaties van de concurrerende clubs volgt of pro beert te verbreken. Weken te voren stellen sommige clubs hun competitie tactiek reeds vast, die en dat is lang geen zeldzaamheid soms falikant tot averechtse resultaten leidt. Maar dat vermag toch meestentijds de toevallig gesmede saamhorigheid van het tiental niet te verbreken. Het is juist een van de genoegens in de damcompetities als de teamleider zijn uitgestippelde tac tiek met succes bekroond ziet. Faalt deze echter, och, dan heeft iedere wedstrijd weer zoveel aantrekkelijks in de gespeelde partijen gebracht, dat dit weer ruimschoots daardoor wordt ge compenseerd. Want, buiten het evene ment als clubspeler, de eigen vereniging naar de overwinning te voeren, heeft elke dammer bovendien nog het genoe gen van de zelf verrichte prestatie. In tegenstelling tot andere teamspelen, bijvoorbeeld voetbal, waarin slechts enkele spelers voor de overwinning zorgen door de door hen gemaakte doel punten heeft in een damcompetitie- wedstrijd iedere speler apart het ple zier aan de overwinning te hebben bij gedragen. Of het misnoegen de neder laag te hebben bewerkstelligd. Hetgeen natuurlijk van de eindstand afhankelijk is Maar het grote, het zelfs overwegen de voordeel van de damcompetitie be staat toch daarin, dat iedere speler aan de uitslag meewerkt, omdat feitelijk elke dammer, middels zijn partij, een goal" maakt of „de bal" daardoor in eigen doel werkt! En dat maakt feitelijk dit soort competeren zo bijzonder at tractief. Maar, om bij dat genoegen van de Blankenaarreserves terug te ke ren, het verging de Schaakhuisbe woners allerminst plezierig tegen Crescendo. En dat had een merk waardige achtergrond. De volgelin gen van aanvoerder Remmers hadden juist in de laatstgespeelde wedstrijd tegen C.D.A. een morele klap te pakken gehad. Slechts met negen man strijdende konden de Blankenaren niet voorkomen, dat Roschar en zijn kwekelingen hen een duur wedstrijdpunt afsnoepten. En daar lag de tactiek nu aan gru zelementen. Wonder hoven wonder wist men het moreel te bewaren, hoewel de gesmede kampioensillusies alvast een flinke deuk hadden gekregen. Dat zouden de Blankenaren wel even beter doen in de volgende wedstrüd, die immers tegen staartloper Crescendo ging. Maar de crescenderende dammers voerden niet voor niets het „Steeds hoger' ln hun viae hoewel ze er op de competitie- ladder nog niet veel van hadden laten blUken. Maar met de wil om te zege vieren traden be.de clubs achter de horden. En het werd daardoor een der heetste gevechten van de competitie, waaraan de paalhouder nog het zijne voerde door de centrale verwarming te laten stomen! En het ongelooflijke ge schiedde Remmers en zqn satellieten werden door de Davidjes van Crescen do driftig op zij eeret hij het melden van overwinningen Met de oneven röal" eing het kampioenschap van 'Jozeph Blankenaar" aan splinters. lifke meerderheid hun kampioensaspira- «-wror-yxnnninff binden, aan de fraaie producten, die ze kweken Slechts fzeZell^eesteSljn -Uht wordt En daar werd O.D.V. het slacht offer van Toch was hier de score even- min tan'de hogekant. Ouderkerk en D S T O hadden beiden al een keer op hun competitielauweren gerust en moes ten dus onderling uitmaken wie op de ladder voor zou gaam Het waren de Amstelbewoners, die de Amstelodamer dammers de baas bleven. Hoewel de eindstand nog van enkele afgebroken partijen afhankelijk is, zal de eindzege wel op 13—7 voor Ouderkerk uitdraaien. De grootste verrassing kwam echter van DID, dat het bezoekende C.D.A. zelfs verpletterde. Middels deze 16—4 zege stegen de kampioenskansen van de Belderskanen aanmerkelijk. De volledige uitslagen ln de damcom petitie waren tenslotte als hieronder: Eerste klasse: C.D.A.Jozeph Blan kenaar 1010; Gezellig Samenzijn O.D.V. 12—8; Diemen—Aalsmeer 11—9; OuderkerkD.S.T.O. 137; Jozeph BlankenaarCrescendo 911; D.I.D. C.D.A. 16—4. Hierdoor werd de competitiestand als volgt: Gez. Sam. Diemen St. Canisius D.I.D. Joz. Blankenaar Ouderkerk O.D.V. Crescendo C.D.A. D.S.T.O. Aalsmeer 42—18 40—20 28—12 37—23 31—29 20—20 31—29 21—39 18—42 13—27 19—41 (Van een speciale verslaggever) Het uitspelen van de afgebroken partijen heeft ook ditmaal enkele ver rassingen opgeleverd. In de partij Gligoric—Geiler had de eerstgenoemde winstkansen, maar hü heeft er geen gebruik van weten te maken. Later kwam Geiler zelfs in het voordeel en toen hij de opmars van een ver opge rukte vrijpion met zijn koning en to ren werkzaam kon ondersteunen, streed Gligoric voor een verloren zaak. Op de 71e zet bleef hem niets anders over dan te capituleren. Daar Geiler bovendien de afgebroken partij tegen Taimanov zonder verder spelen gewonnen heeft gekregen, heeft deze jonge Russische speler een geweldige sprong naar voren gemaakt. Taimanov heeft de partij tegen Kotov met enkele mokerslagen in zijn voordeel beslist. Hij drong met zijn zware stukken de vijandelijke stelling binnen en joeg de zwarte koning in een matnet. Najdorf heeft tegen Kotov belde to rens geofferd voor twee vrijpionnen wat tot gevolg had, dat er een stelling overbleef van koning plus twee paar den tegen koning, wat, zoals bekend niet te winnen is. Najdorf bood daar om dan ook remise aan, maar Kotov wilde er niets van weten, omdat hij nog een poging wou doen. Daarop wei gerde de Argentijn om voorlopig ver der te spelen. Hij had nog bij-m een uur bedenktijd over en voegde zijn tegen stander heftig sticulerend toe, dat hij eerst ging eten en daarna ging wande len. Er volgde een opgewonden gesprek tussen de beide meesters, dat wellicht nóg aan de gang zou zijn, als de Rus sische meester Simagin niet tussenbei den was gekomen. Hij wist Kotov te overtuigen, dat het geen zin had om een dergelijk eindspel verder te spe len. Na de handdruk ter bezegeling van het vredesbesluit bleef het echter niet lan»' rustig, want onmiddellijk begon Najdorf te demonstreren, hoe hij had kunnen winnen, en wat voor een knoeier hij was om zo iets over het hoofd te zien. Hoewel dit laatste door Kotov grif werd beaamd, bleek het niet zo eenvoudig om hem van het eer ste te overtuigen, gezien de manier waarop hij met even heftige hand- en armbewegingen als Najdorf de stelling analyseerde. De partij was afgebroken in de vol gende stelling: Wit (Kotovl kg4, pe4 en g3, pion nen f4, g5 en h5. Zwart (Najdorf): kd7, ta3 en b4 pion h7. Er volgde nog: Wit Zwart 41. g5—g6 h7xg6 42. h5xg6 kd7e7 44. pf5g7t ke6e7 45. pg7—f5t ke7—e6 45. pg77f5t ke77e6 46. pe4g3 Eenvoudiger was 46. pg7t. De tekst zet is slechts een demonstratie, die wei nig om het lijf heeft, omdat zwart ge makkelijk remise kan afdwingen. 46 47. g6g7 48. pg3h5 49. kg4xf4 50. ph5g7 Remise. ta3a8 ta8 g8 tb4xf44t tg8xg7t Omdat ook de tweede klassers, even als hun grote broers van de hoofd klasse, nog een weekje de tijd kregen om over de afgebroken partijen na te denken, kregen de derde klassers gele genheid hun kunnen te tonen. En daar bij vielen al dadelijk klappen in de kopgroep. De hoofdstedelijke politie mannen moesten in eigen home optor nen tegen de Uithoornse dammers. Nu hadden deze Nieuwhorners in de com petitie al direct enige flagrante succes sen geboekt. Het broeide dus in de can- tine van het hoofdbureau! Maar de Kwakelaars bleken allerminst kwakke laars met de damschijven. Voor het eerst moesten de mannen van de sterke arm het bitter van de nederlaag aan vaarden. Het was een boeiende strijd, waarin gelukkig niemand geboeid de zaal moest verlaten. Hoewel de vreed zame Hermandadianen daaraan waar schijnlijk allerminst gedacht zullen hebben. De dammers uit de bloemen stad zetelden zich nog vaster op kop door het eens zo roemruchte tiental van Gezellig Samenzijn van de borden te jagen. Het werd voor de bezoekers zelfs een forse en daardoor ook bescha mende nederlaag. Omdat C.D.A. met goede cijfers van de andere degradatie- candidaat O.D.V. won, kwamen de leer lingen van Keiler zelfs op de laatste plaats terecht. Iets dat in de damge- schiedenis nog nimmer is geschied. Ouderkerk wist zijn kampioenskansen volledig in eigen hand te houden door de club van Piet Timmer, Fahrenheit, met de kleinst mogelijke zege te ver slaan. De complete uitslagen waren hier: Derde klasse: OuderkerkFahrenheit 11—9; A.P.G.S.De Kwakel 8—12; Aals meerGezellig Samenzijn 155; C.D.A. —O.D.V. 13—7. De uitslagen van de afgebroken par tijen zijn: 26e ronde: AverbachEuwe 10, PetrosianStahlberg 1—0, Naj dorf—Boleslavsky W—W, Taimanov— Kotov 1—Q, Gligoric—Geiler 0—1. 27e ronde: GelierTaimanov 10, Kotov Najdorf Wbi- De stand is nu: 1. Smyslov 16% Uit 25 partijen, 2. Reshevsky 14% pnt. (25), 3. Bronstein 14% pnt. (26), 4. Keres 14 pnt. (25), 5. en 6. Najdorf en Petro sian 13% punt. (25), 7. Kotov 13 pnt. (25), 8. en 9. Taimanov en Geiler 12% pnt. (25), 10, 11 en 12. Averbach, Bo leslavsky en Gligoric 12 pnt. (25), 13. dr. Euwe 11 pnt. (26), 14. Szabo 10% pnt. (25), 15. Stahlberg 7 pnt. (26). Het officiële algemene klassement van de zevende rallye van Lissabon luidt: 1. Nogueira (Portugal) met Porsche 21.528 punten; 2. Appleyard (G.B.). met Jaguar 22.021 punt; 3. Polensky (Did) met Porsche 22.870 pnt.; 4. Imhof (G. Br.) met Sunbeam Talbot 23.978 pnt.; 5. Reece (G. Br.) met Ford Zephyr 24.305 pnt. De coupe der dames is gewonnen door Nancy Metchell (G.Br.) met Ford Zephyr. De beker voor de beste cou reur van de zeven gehouden rallyes van Lissabon werd overhandigd aan de Portugees Nogueira. Voor de jeugdwedstrijd tegen Neder land, Zaterdag a.s. te Breda, zal de Belgische ploeg in de volgende opstel ling aantreden: doel: Van der Meirsch (Eendracht Aalst); achter: Craps (Whi te Star) en Hannouille (Anderlecht); midden: Delmulle (La Gantoise), Stor- me (F.C. Roeselaere) en Van Herpe (La Gantoise); voor: Op de Becq (Lierse S.K.), Cadorin (F.C. Luik), Schellens (Berchem Sport), Torfs (Lyra) en Bet- tens (F.C. Waeslandia), Reserves: Baeten (Lierse S.K.), De Jans (Kortrijk Sp.), Devos (Berchem Sport) en Valkenborg (Beerschot). Het Amsterdams Elftal, dat Zaterdag 24 October in het Ajaxstadion uitkomt tegen Brussel, is als volgt samengesteld: Doel: Hagenaars (Volewijckers). Achter: Van der Oordt (Volewijckers) en Mesman (Blauw Wit). Midden: Bouwens (Ajax), Krist (Ajax) en Kuijpers (Volewijckers). Voor: Oldenhof (Watergraafsmeer), Vonhof (DWS), Michels (Ajax), Feitman (AFC) en Van der Wel (Ajax). Reserves: Mouw (Rapiditas), Boskamp (Ajax), Meijer (DWS) en Tolmeyer (BI- Wit). De Duitse auto-coureur Karl Kling, die zoals bekend, op Ellis eiland werd vast gehouden, heeft van de Amerikaanse im migratie-autoriteiten vergunning gekre gen om het grondgebied van de Verenig de Staten te betreden. Deze vergunning is voor de duur van 10 dagen. Naar verluidt, zou de stap bij de aan komst van Kling in New York tegen hem ondernomen, op een misverstand berus ten, maar de betrokken autoriteiten heb ben zich hierover niet uitgelaten. Horizontaal: 1. vaar tuig; 2. correspondentie papier; 9. voertuig; 11. toiletartikel; 12. familie lid; 13. elasticiteit; 15. laag, gemeen; 16. deel van de mast; 18. voorzetsel; 19. vaartuig; 21. spil; 22. momenteel; 24. grot, spe lonk; 27. kleur; 29. ge reed; 30. stoot; 32. num mer (afk.); 33. hoofd sieraad; 35. vaartuig. Verticaal: 1. kleur; 2. persoonlijk voornaam woord; 3. vernis; 4. tijd perk; 5. lichaamsdeel; 6. muntstuk (afk.); 7. wijze; 10. noot; 12. noot; 14. ne gerdorp; 15. vogel; 17. voegwoord; 18. inhouds maat; 20. momenteel; 23. optocht; 25. voegwoord; 26. traag, langzaam; 28. voorzetsel; 30. vóór; 31. zeehond; 33. sportterm (afk.)34. windstreek (afk.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7