Ramp van groter omvang dan twee jaar geleden WATERSNOOD IN ZUID-ITALIË Wolkbreuken en overstromingen teisteren Calabrië Smyslov definitief winnaar van candidatentournooi Verdovende middelen uit apotheek gestolen „Geen vrees voor groot conflict in Palestina" Typerend r Tm Dr. SCHOUTEN grootofficier orde van Oranje-Nassau Tot hoofd en hart ORR Kard. Spellman heeft hartaanval Epidemie in Hon gaarse gevangenis LAOS formeel onafhankelijk Benzinestaking dreigt in Londen het verkeer stil te leggen Twee Amsterdamse inbrekers medeplichtige gearresteerd en Hoofd van bestandscommissie: Israël protesteert tegen Jordaanse troepenconcentraties bij Jerusalem 7 wee lesvliegtuigen tegen elkaar gebotst Melksubsidie blijft gehandhaafd Bij gelegenheid van zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap weer J VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25819 TROEPEN NAAR HET GETROFFEN GEBIED Dodelijk ongeluk te Haarlem Meisje na aanrijding overleden Tijdens bezoek aan Wenen Experiment op priesters en andere gevangenen? Italiaans dorpje onder hoogspanning Hoogspanningskabel op lichtnet gevallen Onafhankelijke staat binnen Franse Linie" Nog 11.000 evacué's Bronstein wint van Reshevsky FELLE STRIJD OM TWEEDE PLAATS Zuid-Koreaanse piloot wijkt naar Noorden uit Eén piloot zwaar gewond Hilversum II begin November weer op eigen zender Negen jaar voor dood door schuld ROSLEDEREN JASSEN fl 55.-1 Doodstraf voor tien N.-Koreaanse ministers BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Calabrië, de Zuid-West punt van Italië, wordt op het ogenblik geteisterd door wolkbreuken en overstromingen, die volgens de laatste berichten naar schatting tweehonderd mensenlevens hebben geëist. Het Italiaanse leger heeft troepen naar het getroffen gebied gestuurd om bij het reddingswerk te assisteren en de regering heeft dringende oproepen gericht om hulp en steun op alle mogelijke gebied. Men verwacht, dat Amerikaanse helicopters naar het toneel van de ramp zullen worden gezonden om op de eerste plaats een overzicht te krijgen van de omvang van de overstromingen. De slacht offers zijn verdronken of onder instortende huizen bedolven. Tot nu toe zijn zestig stoffelijke overschotten geborgen. Het aantal daklozen loopt in de honderden. Donderdagavond ongeveer kwart over zeven heeft zich op de Amsterdamse vaart te Haarlem een ernstige aanrij ding voorgedaan, welke de 21-jarige mej. J. H. van der Pol uit Haarlem het leven heeft gekost. Zij reed op haar fiets de Nagtzaamstraat uit de Amsterdamse vaart op. Vermoedelijk lette zij hier bij niet op het voor haar van rechts «°mende verkeer met het gevolg, dat zij door een personenauto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Zwolle, werd aangereden. In bewusteloze toestand W6vf uH naar het Grote Gasthuis over gebracht. waar zij kort na aankomst, vermoedelijk ten gevolge van een sche- delbasisfractuur, overleed. De fiets werd zwaar beschadigd, terwijl de personen auto schade kreeg aan voorruit, spat bord en bagagekap. Francis kard. Spellman, de Aartsbis schop van New York, die Woensdag avond te Wenen is aangekomen, heeft lP.nTtnanval sehad, aldus meldt AFP. ticulieï- h?5J?£elaat was voor een Par" hnnfiistari.t naar de Oostenrijkse hoofdstad gekomen, waar hij o.a. giste ren een bezoek aan kardinaal Innitzer ZOU brengen en door kanselier Raab ontvangen zou worden. De kardinaal moet het bed houden. In de grote gevangenis van Vac, dichtbij Boedapest, is een epidemie uit gebroken. Meer dan driehonclard ge- vangenen vertonen yergiftigingsver- schijnseien. Onder de tot dusver bekend geworden sterfgevallen bevinden Zich enige geestelijken onder wie de bek^n die priester Istvan Farkas. Het is niet bekemi, of mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, die met nog een honderd priesters daar gevangen wordt gehou den, tot de slachtoffers behoort. Fami lieleden van de gevangenen maken zich ernstig ongerust. Velen zijn er daarbij van. overtuigd, dat net geen kwestie var» vergiftiging tengevolge van bedorven etenswaren is, doch een doelbewust ex periment, waarbij de gevangenen als proefkonijn worden gebruikt Een com missie van Russische militaire artsen heeft de gevangenis van Vac bezocht. De inwoners van het Italiaanse dorp Lizzana hebben gisteren de gehele nacht blootgestaan aan het gevaar van elec- trocutie doordat een hoogspanningska bel op een leiding van het lichtnet was gevallen en daardoor het hele dorp on der hoogspanning zette. Er zijn echter geen slachtoffers gevallen. Alle lampen, die op het lichtnet ston den ingeschakeld, ontploften en op ver scheidene punten werd het dorp hel verlicht door een regen van vonken. Verscheidene burgers werden tegen de grond geslagen teen zij metalen voor werpen aanraakten; iemand die wat wa ter wilde putten om een brandje te blussen, werd drie meter ver wegge slingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom bp het hoogspanningsnet worden uitge schakeld. De buizen van de waterlei ding in Lizzana waren toen reeds ge smolten. De Franse president, Vincent Auriol, en koning Sisavang Vong van Laos heb ben gisteren tijdens een plechtigheid in het Parijse Llysee een vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag onderte kend, waarbij Laos formeel tot een on afhankelijke staat binnen de Franse Unie wordt verklaard. Laos is de eerste Van de drie Indo-Chinese staten, die de- ?e onafhankelijkheid heeft verkregen. Met Cambodja zijn de onderhandelingen gaande en de besprekingen met Viet nam zullen binnenkort beginnen. Het water stijgt nog steeds en het getroffen gebied wordt door stormen geteisterd. Tientallen dorpen, waar duizenden mensen wonen, zijn volledig afgesneden. Telefoonverbindingen zijn verbroken, bruggen weggespoeld, hoofdwegen versperd door aardver schuivingen, spoorlijnen afgesneden door lawines en het nog voortdurend stijgende water. Men doet alle moge lijke moeite om weer contact tot stand te brengen met het getroffen gebied, maar tot nu toe is het nog niet mo gelijk de ramp volledig te overzien. Uit de tot dusverre binnengekomen berichten krijgt men echter de in druk, dat de ramp in dit wein.g wel varende gebied de geweldige over stromingen van twee jaar geleden nog schijnt te overtreffen. Deze wa tersnood in Zuid-Italië volgt korte tijd na de overstromingen in Noord- Italië, die in de afgelopen weken vijftien mensenlevens hebben geëist. De aangerichte schade is enorm groot. Van zeventig personen staat reeds vast, dat zij om het leven zijn gekomen. Zij woonden in het gebied rondom Re gio Calabrië, een der grootste van de Zuid-Italiaanse steden. Te San Grego- rio, een eveneens zeer getroffen stad, zijn honderden huizen door de buiten hun oevers getreden rivieren onder mijnd. Vele woningen zijn ingestort. Het beeld van Calabrië is niet an ders dan dat van onze provincie Zee land onmiddellijk na de grote Februa- ri-ramp. Tientallen dorpen langs de kust van de Ionische Zee over een af stand van meer dan 150 km. zijn ver woest terwijl het wassende water nog altijd met even groot geweld door de straten stroomt. Hetzelfde tragische beeld van ineengestorte muren, huizen en winkeltjes. Ook hier misdadige ele menten, die trachten te profiteren van de nood van anderen. De politie pa trouilleert aanhoudend om plunderen te voorkemen. In de Jacobuskerk te San Gregorio liggen mensen op matrassen op de grond. De vluchtelingen zijn uitgeput en wie weet wat hun nog te wachten staat? „Het leek of de hemel zich opende en of er een muur van water op ons neer kwam" vertelt pastoor Antonio Santori. Bedrijvig loopt hij door zijn kerk en spreekt de mensen moed in. Gezien de enorme regenval en de ge weldige kracht van de wolkbreuk, ver wondert men zich erover dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Waar schijnlijk zouden er heel wat meer men sen getroffen zijn door de wolkbreuk van Woensdagochtend, wanneer zij niet in de voorafgaande nacht wakker wa ren geworden door het sonore geruis der slagregens. 'ir-r,T»V.r7yT (Van onze Londense correspondent)) LONDEN, hedenmorgen. Het was gisteren merkbaar rustiger in de Londense straten. Dank zij de staking van de chauffeurs van benzine tankauto's waren de meeste garages in Londen uitverkocht, zodat duizenden auto's wegens gebrek aan benzine niet konden worden gebruikt. De minister van Arbeid deelde gisteren aan het Lagerhuis mede, dat een zeer ernstige toestand dreigde te ontstaan en dat de regering zich verplicht zal zien in te grijpen. Gisteravond besloten de stakers het werk niet te hervatten. Hedenavond is er wederom een vergadering, en er wordt verwacht dat, als de chauffeurs volharden in de staking, de regering morgen legerchauffeurs zal belasten met de aanvoer van benzine en dieselolie voor essentiële doeleinden. Bijna een derde van Londens taxi's was gisteren van de straten verdwenen. De Londen se transportmaatschappij zal bij voort during van de staking morgen het aan tal bussen beginnen te verminderen met 25 pet. Bestellingen van goederen en pakket ten vervoerd door de Britse spoorwegen worden vandaag in Londen gestaakt. Volgens de stakingsleiders zou van de kant van de Londense buschauffeurs een toezegging zijn ontvangen, dat zij in sympathiestaking zullen gaan, als de re gering het leger te hulp roept. Leiders van de Vakvereniging van Transportar beiders doen wanhopige pogingen de sta king te beëindigen. Het aantal uit het overstromingsgebied ge- evacueerde personen bedroeg op 1 October nog 11.000. 1 Mei bedroeg dit aantal nog 24.500. Derhalve konden in het tijdvak Mei September 13.500 evacué's naar hun woon- gemeente terugkeren. (Van een speciale verslaggever) Bronstein heeft in zijn afgebroken par- tii tegen Reshevsky de juiste zet afge geven, en als gevolg daarvan heeft hij de strïid met enkele zetten in zijn voor deel kunnen beslissen. Dat betekent te vens dat Smyslov definitief winnaar van het candidatentournooi is, want Reshevsky was de enige thans .op papier, nog kon Daarmee heeft de 32-jarige Smyslov het grootste succes van zijn le haald. Reeds nu ziet de schaakwereld met bijzondere belangstelling de tw kamp tegemoet tegen de wereldkam pioen Botwinnik. Deze wedstrijd zal z partijen omvatten, en wordt in het voor jaar van 1954 te Moskou gespeeld. Het zal in ieder geval een harde strijd worden, want Botwinnik en Smyslov zijn beiden vertegenwoordigers van een bepaalde spel-opvatting, en bovendien zijn zij bepaald geen vrienden. Botwin nik voelt zich het best thuis in moeilijke stellingen, waarbij hij vaak alle positio nele dogma's overboord gooit. Vooral zijn minachting voor gezonde pionnen- formaties is bekend, want de wereld kampioen laat zich in bijna iedere partij dubbel- en zelfs triple-pionnen bezorgen. Actieve opstelling van zijn stukken is bij Botwinnik hoofdzaak. Smyslov is daarentegen meer de stra teeg van de oude stempel. Hij speelt bij voorkeur eenvoudige stellingen en be schikt over een verbluffende eindspel techniek. Het treffen tussen deze groot meesters zal dus om meer dan één reden interessant zijn. Intussen is de spanning om de bezet ting van de tweede plaats enorm toege nomen. Behalve Bronstein en Reshevsky heeft n.l. ook Keres zich naar de kop groep opgewerkt. Hij bereikte dat door zijn partij tegen Gligoric op fraaie wijze te winnen. Keres voerde hier weer een koningsaanval door, zoals hij alleen dat kan. Smyslov, winnaar van het candi- daatstournooi en daardoor gerechtigd wereldkampioen Botwinnik uit te dagen. De uitslagen van de afgebroken par tijen van de achtentwintigste ronde lui den: NajdorfGelier 0-1; GligoricKeres 0-1: Bronstein—-Reshevsky 1-0. De stand na de voorlaatste ronde is als volgt: 1 Smyslov 171A punt uit 27 partijen. 2-4 Bronstein, Keres en Reshevsky 15 Vt punt uit 27 partijen. 5 Petrosian 14 H punt uit 27 partijen. 6-8 Gelier, Kotov en Najdorf 14 punten uit 27 partijen. 9 Tai- manov 13 !4 punt uit 27 partijen. 10 Aver- bach 13 punten uit 27 partijen. 11 Boles- lavsky 12 >4 punt uit 27 partijen. 12-13 Gligoric en Szabo 12 punten uit 27 par tijen. 14 Euwe 11M punt uit 27 partijen. 15 Stahlberg 8 punten uit 28 partijen. In het tankstation, waar anders tien tallen auto's benzine innemen, heerst thans diepe rust. Op een bord excuseert zich de eigenaar met de woorden: „Uit verkocht, neem het ons niet kwalijk." De Amsterdamse politie heeft twee bekende Amsterdamse zware jongens en een derde man aangehouden, in ver band met de diefstal van een grote hoe veelheid verdovende middelen in de nacht van 15 op 16 October j.l. uit de apotheek „De Krommerdt" op de Adm. de Ruyterweg te Amsterdam. Een der arrestanten, een 37-jarige timmerman, heeft bekend de brandkast, waaruit ruim f 1000.werd meegeno men, te hebben geforceerd. De tweede dader, een 59-jarige kleermaker, heeft tegenover de politie ook zijn aandeel in de zaak toegegeven. Het derde lid van het trio is een 58-jarige koffer maker. Uit de vergiftkas werden 5 kg. mana codeïnepoeder, 2 kg. luminal, 6 gram cocaïne, 25 gram morphine, 50 gram opial en 100 gram opium meegenomen. Deze hoeveelheid is nagenoeg in zijn geheel in beslag genomen. Het ife ge bruikelijk dat dieven verdovende mid delen zo snel mogelijk van de hand trachten te doen, omdat die artikelen buiten de normale handel, welke aan strenge aan- en verkoopsvoorschriften is gebonden, zeer hoge prijzen kunnen opbrengen. Deze narcotica zijn alleen op recept verkrijgbaar en in handen De Noord-Koreaanse radio heeft ge meld, dat een kapitein van de Zuid- Koreaanse luchtmacht met een Ameri kaans jachtvliegtuig naar Noordi-Korea is uitgeweken. De piloot, Kim Jong Tae, landde Maan dag j.l. op een vliegveld in Noord-Korea. Het vliegtuig waarmee hij de vlucht heeft uitgevoerd was een Mustang, dat is een verouderde Amerikaanse jager met zuigermotoren. Generaal Vagn Bennike, hoofd van de V.N.-commissie van toezicht "op het be stand in Palestina, is gisteren te New York aangekomen, waar hij de Veilig heidsraad verslag zal uitbrengen over de spanningen tussen Israël en Jordanië. Tegenover verslaggevers zei de gene- Gisteren omstreeks half twaalf zijn twee lesvliegtuigen, afkomstig van het vliegveld Deelen, tijdens een oefen- vlucht boven het terrein van het natio nale park „De Hoge Veluwe" met el kander in botsing gekomen. De bestuurder van het ene vliegtuig, seigeant-vlieger Biesma, slaagde er in zijn toestel met een glijvlucht naar be neden te brengen en maakte een ge slaagde noodlanding op een weide juist buiten de afrastering van het nationale park, aan de Otterloose zijde. Het an dere vliegtuig kwam in de omgeving van het standbeeld van generaal De Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrijwel ge heel vernield. De bestuurder, serg.-vlieger Leonard, werd ernstig gewond naar een militair hospitaal vervoerd. De pi loot van een derde lesvliegtuig, die het ongeval zag gebeuren, vloog met afge zette motor op zeer geringe hoogte bo ven een groep bosarbeiders, die in het nationale park aan het werk waren en wist hen te beduiden, dat er een onge luk gebeurd was. Deze arbeiders waar schuwden daarna het toezichthoudende personeel bij de Otterloose ingang van „De Hoge Veluwe". Begin November zullen de reparaties aan de zender Hilversum II zjjn voltooid. De werkzaamheden hebben, begunstigd door het goede weer, slechts een maand in beslag genomen. Hiermede komt een einde aan de minder goede ontvangst, waarover men te Hilversum vele klach ten uit binnen- en buitenland ontvangt De oorzaak van deze slechte ontvangst is gelegen in het feit, dat Hilversum II gedurende de herstelwerkzaamheden aan de eigen zendmast, zijn programma via de invalzender Hilversum III uit zendt. Dit is een aanmerkelijk zwakkere zender in de buurt van de beide hoofd zenders, die in noodzakelijke gevallen hun taak overneemt. Bij het herstel lingswerk (de isolatoren in de tuien van de zendmast moesten worden ver vangen) bleek, dat de grote porceleinen isolator, waarop de tonnen-wegende mast reeds veertien jaar rust, nog vol ledig intact was, Hilversum I is reeds van Juni tot September onder handen genomen. raai: „De toestand is ernstig, maar ik denk niet, dat het een groot conflict zal worden." Hij ontkende een plan tot op lossing van het conflict btf zich te heb ben en zei, dat hjj alleen maar verslag kwam uitbrengen. Israël heeft ondertussen gisteren bij de Palestijnse bestandscommissie van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen Jordaanse troepenconcentraties in het gebied bij Jeruzalem. Een woordvoerder van het Israëlische leger maakte bekend, dat Israël het waarnemingskorps van de Verenigde Naties in Jeruzalem heeft verzocht „dringend 'n spoedzitting van 'n Israëlisch-Jordaanse gemengde wapen stilstandscommissie bijeen te roepen". De Jordaanse strijdkrachten, die binnen de verdedigingszone van Jeruzalem samengetrokken zijn zouden, aldus de woordvoerder, een veel grotere sterkte hebben dan is toegestaan. Hij noemde dit een „flagrante schending van de be standsovereenkomst". De zes Arabische leden van de V.N. Egypte, Irak, Libanon, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen hebben van hun kant de Veiligheidsraad verzocht een geza menlijke klacht aangaande „agressie door Israëlische strijdkrachten tegen Jordanië" op de agenda op te nemen. De rechtbank te Zwolle heeft de 35- jarige vertegenwoordiger J. S. tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering en dood door schuld. Toen de verduisteringen het vorig jaar aan het licht kwamen, bekende S. schuldig te zijn aan de dood van een elfjarig meisje in 1946. Deze verklaring trok verdachte later weer in. De rechtbank heeft dit in trekken van de bekentenis verworpen. van onbevoegden uitermate gevaarlijk. Door middel van een valse sleutel hadden de daders zich toegang ver schaft tot de apotheek. De politie vond bij haar onderzoek nergens vingeraf drukken en de brandkast was aan de achterzijde op zo vakkundige wijze als een sardineblikje opengescheurd, dat het haast niet anders kon of hier was een „vakman" aan het werk geweest. De recherche liet dan ook spoedig het oog vallen op een paar „bekenden." Het on derzoek werd uitgevoerd door recher cheurs van de afd. „Verdovende midde len" en van de z.g. volgersdienst van de Centrale Recherche te Amsterdam in samenwerking met het bureau Adm. de Ruyterweg. Het bleek al spoedig dat men een goed spoor in handen had. Op een der arrestanten werd nog f 250. gevonden, het restant van hetgeen uit de brandkast was gestolen. De recherche heeft het onderzoek nog niet afgesloten. (Van onze Haagse redacteur) Enige tijd geleden heette het jn Den Haag, dat de Regering voornemens was op 1 Januari a.s. een verandering aan te brengen in de subsidie op melk; hier uit zou een prijsverhoging van 3 cent per liter resulteren. Deze maatregel zou passen in de politiek van liquidatie der subsidies. Inmiddels is echter wel komen vast te staan, dat men deze subsidie-kwestie niet en passant kan invoegen bij het gehele complex van huur-, loon- en be lastingmaatregelen, dat thans aan de orde is. Naar wjj vernemen heeft men er dan ook van afgezien deze aangele genheid met ingang van het nieuwe jaar te regelen. Zü zal alsnog aan de orde komen, doch blijft rusten tot de nu in de pen zijnde maatregelen zijn inge gaan. Hetzelfde geldt voor de in haar finan ciële consequenties minder belangrijke wijziging van de subsidie op brood, waar eveneens sprake van is geweest. n Het Vrije Volk lezen wij, dat de secretaris van het N.V.V. de motie- Rcmme, welke een vrijere loonvor ming beoogt, heeft gehekeld door te zeggen, dat bij een redelijke vrijheid per bedrijfstak de lonen in de me taal- en bouwsector stellig omhoog zul len gaan, maar dat dit tengevolge zal hebben dat andere, groepen b.v. de landarbeiders en de pensioentrekkers weer hopeloos achterop zullen raken. Het is, menen wv, een niet bewondef renswaardige mentaliteit welke uit deze typisch socialistische redenering spreekt. Zeker, als de een meer gaat verdie nen dan de ander, kan men zeggen, dat laatstgenoemde achter raakt bij eerstge noemde, Dat is een kwestie van verge lijken en van het kiezen van juist déze vergelijking men had immers ook kun nen blijven staan bij de verblijdende constatering, dat het iemand beter gaat dan een ander, die het goed of maar matig gaat. Reden tot verheugenis voor de man zelf, maar evenzeer voor de minder gelukkige, die uit louter altru ïsme de zon in het water kan zien schijnen. Maar niet zo is de socialistische ge- dachtengang! Daarin wordt het „beter" van de een 'n „slgchter" voor de ander. Bekeken uit het oogpunt der sociale rechtvaardigheid rgare dit alleen juist, indien de een er beter op werd ten koste van de ander of indien die an der onverdiend beneden het levensmini mum bleef terwijl de een onverdiend daarboven kwam. Het is duidelijk welke ingeroeste vooropstelling de socialisten parten blijft spelen: een zo ver mogelijk door gevoerde nivellering, waarbij het min stens zo belangrijk is dat A. het niet beter heeft dan B. als dat B. het niet slechter heeft dan A. Is het gewaagd in deze niet van de smetten der afgunst vrije vergelijkingsmechaniek een late erfenis van de klassenstrijdgedachte te zien? Het is toch wel treffend, dat wij in hetzelfde nummer van Het Vrije Volk in een critiek op de opgeheven export- bonusdollar lezen, dot de „vrije" dol lar (d.w.z. de 10% die van de verdien de dollars door sommige exporteurs zelf mocht worden gehouden) aan be paalde mensen de gelegenheid gaf om zich goederen aan te schaffen die voor de rest van ons volk onbereikbaar waren, en dat daarin een der voornaamste re denen gelegen is waarom Het Vrije Volk over die opgeheven export-bonusdollar geen traan zal laten. Alweer dezelfde mentaliteit. Mis schien zou het beter zijn wanneer Het Vrije Volk wèl een traan had gelaten: er is een goede kans dat eerst betraan de ogen de zon in het water kunnen verdragen. In ieder geval ware het aanbevelenswaard, dat de socialisten eens gingen onderzoeken of er geen humanitaire tegenhanger bestaat van de christelijke regel, elkaar niet alleen het goede, maar zelfs het betere te gunnen. Het echtpaar Deuss, dat 16 Juli voor een grote voetreis naar Rome uit Zeist is vertrokken, is daar, zoals gemeld, Woensdag aangekomen. De heer Deuss heeft onderweg zijn zeventigste verjaardag gevierd. De heer en mevrouw Deuss, die veertien dagen in de Italiaanse hoofdstad zullen blijven, op het Sint Pie tersplein. De waarde van een mens hangt op de eerste plaats samen met zijn eerlijkheid. (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr. W. Drees, heeft gistermiddag vóór het begin van de vergadering van de Tweede Kamer in het bijzijn van alle leden van Kabinet en Kamer dr. J. Schouten, fractieleider van de anti-revolutionnai- ren, bij gelegenheid van zijn 35-jarig lidmaatschap van het parlement na mens de Koningin zijn benoeming me degedeeld tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Drees heeft bij die gelegenheid dr. Schouten gelukgewenst en hem geprezen om zijn toewijding, ook in ge westelijk en gemeentelijk bestuur, zijn bekwaamheid als parlementariër en zijn beginselvastheid. Hij herinnerde aan Schouten's onverzettelijke houding tijdens de oorlog. De Duitsers hadden hem bij wijze van waarschuwing tijde lijk in een kamp opgesloten. Dezelfde dag, waarop hij werd vrijgelaten, was de heer Schouten weer in de vergade ring, waarin onder de oorlog clan destien het politiek overleg werd ge voerd voor de tijden, die zouden ko men. Later is dr. Schouten dan ook in Mauthausen terecht gekomen en daar na is hij weer met dezelfde energie aan het werk gegaan. „Ik heb de diep ste bewondering voor de wijze, waarop u aan alle vormen van verzet leiding heeft gegeven", aldus dr. Drees. Dr. L. Kortenhorst, president van de Tweede Kamer, herinnerde aan het feit, dat slechts vijftien parlementa riërs in de geschiedenis van het Neder landse parlement het tot deze staat van dienst hebben gebracht. Dr. Schouten antwoordde op de ge lukwensen door de Kamer te vragen om blijvende vriendschap, zoals hij die in de jaren van zijn iidmaaftchap steeds had ondervonden. Vriendschap vooral als wij strijd moeten voeren, aldus dr. Schouten, strijd, die noodzakelijk is en die ons kan versterken, mits hij niet een persoonlijk karakter gaat dragen. Onder die voorwaarde kan strijd juist de nobele krachten, die in ons leven, wakker maken". „Wezenlijk jubileren kan alleen be trekking hebben op God", zo besloot dr. Schouten zijn toespraakje. Advertentie (tot Zaterdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar mist en tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later langs de kust vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.20-17.28. Maan: 18.00-10.19 „Nieuw-China" het officiële pers bureau van Communistisch China, heeft gemeld dat het Noord-Koreaanse „opper ste volksgerechtshof" de doodvonnissen, door een militair gerechtshof gevelöl te gen tien voormalige leden der Noord- Koreaanse regering, heeft bevestigd. De betrokkenen waren 6 Augustus j.l. te Pjongjang ter dood veroordeeld op be schuldiging van „spionnage voor de Verenigde Staten en samenzwering te gen de Noord-Koreaanse Communisti sche regering". Twee der twaalf be klaagden werden indtertijd tot gevange nisstraf veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1