Het DOORGANGSKAMP is struikelblok voor de emigrant vaak het Ik blyf by bet beste... HOM! 'KÜOXVylaay i Vraaö en Antwoord V Tussen neus en lippen Aanloop We vergallen vaak eikaars plezier Kt srhrn Beiaardschool Prinsessen BE A TRIX en IRENE candidaa t-swanen broeder Triest verhaal van een mislukking Soms laaiende onderlinge haat en afgunst SNELVERKOOP STOPPELMAN Geen ontslag voor litem w Van emigrant tot New-A ustralian kapi Nat. Reserve en filmopnamen KREOFLAVON Acht jaar Handvest Ver. Naties Gijshrecht voor de televisie VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Hoe laat landt de „Damme" Drie personen hebben juist geraden Zich planken toegeëigend Circus „Kavaljos" naar Frankrijk Minister: Niet in uniform Nederlandse film over Giske de Rat Wolfgang Staudte regisseur Geen audiëntie V eiser-affaire Inspecteur buiten vervolging' H. Vormsel l AUSTRALIË Herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal ,Wallaroo ®Kodino Cloro >rt Wakefield Mildura SrV/nctnt: ►Murray Bridgt Ellington .KAAP SPCNCe*- •KANGQEftOE EIL. (Van onze speciale verslaggever) Zij zat heel stil in een hoekje van de kleine, kale kamer, de schrale rug schichtig gekromd, een gore deken rond de slordige benen. De dunne regen vlaagde tegen het enige, klepperende venster en buiten op de gang klonken kinderkreten. Nederlands, Engels, Duits, Pools, Grieks. Maar zij hoorde het niet. Er biggel den schriele traantjes over haar ingevallen wangen en zo vertelde zij haar emigrantenverhaal. Een verhaal, dat waarschijnlijk overal in het Australië van nu verteld zou kunnen worden en dat daarom beter naamloos kan blij ven. Een verhaal van zware strijd, van moeite en ver driet, en tenslotte, nu in dit emigrantenkamp, de hope- loze capitulatie voor de moeilijkheden. Zij moet altijd een armoedig mensje geweest zijn, ook in Nederland. Weerloos tegenover de onverbiddelijkheid van haar man, die „me de boot heeft opgeslagen. Onge logen. Ik wou niet weg. M'n moeder was 74 en had sui ker, ze was al gestorven toen wij van de boot stapten". Advertentie a.s. Zaterdagmorgen 9 uur bij STOPPELMAN in de KINKERSTRAAT. 1. 1400 mtr. TINNROY (fijne Ribfluweel) 70 en 90 cm. br.. 8 moderne tinten, p. mtr2.75 Zeer geschikt voor kinderpakjes en ds. Japonnen. 2. SATIN FE UT RE (een heer lijk warme, fleurige Peignoirstof, was- en kleurecht) 80 cm. breed. p. mtr2.75 div. fraaie dessins. „de Stoffenman" alléén KINKERSTRAAT 278 Tel. 84509 tEen Japanse studente in Parijs meldde zich ten huize van een beroemd regisseur, die een filmfesti val in Tokio zou gaan bij wonen. Zij wilde de grote Man kennelijk enkele nutti ge vingerwijzingen méé- Het meisje werd echter afgepoeierd door de secretaris. „Mon sieur Zus-en-Zo is ziek", zei hij, „hij heeft geelzucht." ..Och wat jammer", antwoordde de Japanse, „maar wat een mooie aan- loop.» Op welk tijdstip tot in seconden pre cies zullen de wielen van de KLM-lift- master „Dr. ir. Damme" bij de thuis komst de landingsbaan van Schiphol raken? Dat was de prijsvraag, die de Nederlandse stichting voor het gebrek kige kind. Mytylstichting te Amsterdam ten bate van het verlamde kind had Uitgeschreven. Zowaar zijn er onder de ongeveer 5000 inzenders naar thans blijkt drie, Öie het tijdstip op de kop of hebben ge iden. In het. logboek van gezagvoer der Kooper was vermeld 14 uur 57 mi nuten 11 seconden. Ditzelfde tijdstip Stond op drie der ingezonden brief- •kaarten (met extra porto) vermeld. Het resultaat zal dus zijn dat hoofdprijs een bijzonder soort' bankste? tussen dit drietal zal moeten worden verloot Zij zijn m alphabetische volg orde: de heer A. Brons, Den Haas- Tr> van DuPPen', Aar!e Rixtel (N. Bi en de heer R- Neeleman. Den Haag. Behalve een bankstel zijn er nog ar- dere prijzen, alsmede een aantal troost- prijzen. De loting zal dezer dagen ge schieden. De Krijgsraad te velde Oost te Arn hem heeft de kapitein W. J. van den IJ-, destijds commandant van de technische Werkplaats te Ede, op een van de zes ten laste gelegde punten vrijgesproken, terwijl de tenlastelegging op drie ande re punten niet bewezen werd geacht. Wel zag de Krijgsraad er een element in, dat eventueel krijgstuchtelijk zou kunnen worden afgedaan. Voor het zich Wederrechtelijk toeëigenen van planken Werd beklaagde- veroordeeld tot een Voorwaardelijke gevangenisstraf van een Maand, terwijl hem voorts een boete van honderd gulden werd opgelegd. De auditeur-militair had twee weken gele den tegen beklaagde drie maanden met aftrek geëist en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting evenwel om bij de gewapende macht te dienen. De getuige J. Veldhuis te Ede, smid lasser in de technische werkplaats, zei in opdracht van de kapitein indertijd Verscheidene voorwerpen van metaal te hebben gemaakt, deels m het belang Van de dienst, deels met particuliere be stemming (dit varieerde van aquaria en Zonnewijzers totsierduifjes). Voor oe eerste categorie zei hij materialen te nebben gebruikt uit een schroothoop Van de genie. Zo smal is het nog maar het nieuwe huis van de familie Mechielsen uit Texel. Maar Ko, de oudste zoon, is er niet minder trots op als de kleine Pe- pie Glorie van de buren. Want dat is het begin en elke drie maanden zal er een stukje bij ko men. Het vrouwtje was met haar twee kin deren in dit emigrantenkamp met zijn volle, kille barakken terecht gekomen. Midden in een verzameling van felle Polen, onzindelijke Grieken, snauwende Duitsers en weemoedige Joegoslaven. „Mijn man trok de bush in, hij kon werk krijgen op een farm, schapen wa ren er. Vijf weken 'bleef hij weg en ik heb al die tijd hier op deze stoel ge zeten. Ik kon geen liefhebberij in m'n werk krijgen, het is hier allemaal zo akelig". Haar oudste ging naar de Engelse school in het Australische kamp en de jongste bracht zij elke ochtend naar de „kindergarten", zoals de Australiër zijn kleuterschool noemt. Toen haar man, krom gewerkt en bek af, na die eerste vijf weken terugkwam en triomfantelijk zijn eerste bundeltje pondsbiljetten op de ruwhouten tafel Het circus „Kavaljos" van de heer Van Deer, directeur van Van Leer's Va- tenfabneken, gaat op tournée naar Frankrijk. a ger9ime Njd was er sprake van, dat het circus naar Nice zou gaan. Thans zijn deze plannen definitief. De afbraak van het tentenkamp te Delft, waar het circus aan de studentenfeesten heeft Meegewerkt, is begonnen. Voorlopig zal een tournée van vijf of *es maanden worden gemaakt, waarbij M hoofdzaak voorstellingen zullen wor den gegeven in plaatsen aan de Franse Zuidkust. Het ligt echter ook in het Voornemen gedurende de wintermaan den enige tijd de tenten in Parijs op te «aan. smeet, balde de spanning zich samen in het kleine vertrek, dat haar woor# kamer is in de barak. Hij was trots op zichzelf en wilde zich groot houden. De kinderen wilde hij vertellen van de kookaburra, die kleine, schel lachende vogels in de bush. En van de kangeroe- familie, die hij samen met zijn boer in de schemering had bespied. „Ik weet wel, dat ik verkeerd was. Alles was smerig en ik had vijf weken gehuild. Alle vrouwen doen dat in het begin. Er is er geen één, die in een kamp terecht komt, die niet meteen terug wil naar Holland. Het is allemaal zo verschrik kelijk. Die ongezelligheid, dat nare eten, al die talen, waarvan je niks ver staat". „Met jou is niks te beginnen. Altijd zit je me dwars". Driftig was de man opgesprongen en had met zijn vuist op de wrakke tafel geslagen. Woedend had hij er toen uitgegooid, wat hij eigenlijk had willen verzwijgen. Hoe zwaar het hem, man uit de stad, gevallen was in de schrijnende een zaamheid van die schapenfarm. Hoe on overbrugbaar de afstand was tussen hem en de keiharde Australische far mer, die er soms dagen in zijn privé- vliegtuig op uit trok om verdwaalde schapen op te sporen. Hij had die eer ste keer niet willen zeggen, dat de be loofde huisvesting weinig meer was dan een tochtig, lekkend hok van zink en dat de boer had gezegd: „Listen chap, wat had je dan gedacht?" „Tien jaar geleden zat ik op deze Plaats met een paar dozen wasluci fers, m'n geweer, wat gereedschap en hp" Jent- Jaren heb ik geleefd als een mipl tu?sen de kangeroes, slangen en Met Nook, dat is mijn huis. ie nmi'» ei,gei?. oloed gebouwd. Dacht emigrant ellJk> dat ik het jou, een Werk evpn i^rdke|Ujkfr ging maken? volgend Verdiende dan eensgrot schriel. Maar elk wegend da'ar die vrouw en huUde met schokkende magere schouders. Toen de depressfé kwam, liftte hij de „country" het platteland, in en sliep drie nachten onder de blote hemel langs de weg Nu is er weer voldoende werk en elk pond, dat hij thuis brengt, gaat in het blikken doosje. Voor de thuisreis. „Hij zal me er altijd om haten altijd bezig zijn. Die stinken en spuwen, dat weet ik ook wel. Maar ze kunnen toch niet tien babykeukens maken?" „Waarom niet? Ik betaal toch ook m'n vier pond zoveel elke week!" De koolzwarte ogen van de vrouw schitte ren fel. Er dreigt een echt Nederlandse emigrantenruzie uit te breken. Een heel gewoon verschijnsel overigens, zo wel in West-Australië als hier in het Zuiden. En in de am ere staten, die wij nog zullen bezoeken, zal het wel net eender zijn. De stemming onder grote groepen van onze emigranten natuur lijk zijn er gelukkig velt prachtige uit zonderingen is uitgesproken slecht. Men is jaloers, men misgunt elkaar elk pond extra verdienste, laaiend zijn soms de onderlinge haat en afgunst. „Neen, we vergallen vaak eikaars plezier", zegt ex-timmerman Dekker. Hij zit daar zo rustig in zijn stoel, als of hij nooit meer uit dat barakken kamp weg wil. Dat lijkt er trouwens ook veel op, ook al zegt hij van niet. Hij werkt als hulp in de kampkeu ken. „Dat is het goedkoopste, zolang ik geen eigen nuis heb denk ik er niet aan om hier weg te gaan". Een jaar bijna wonen de Dekkers met hun drie kinderen in dit kamp buiten het deftige, gracieuze Adelaide. En dat is vele maanden te lang. De kalmte, waarmee deze Amsterdammer die drie kamertjes in de zinken barak aan vaardt. is een bedenkelijk symptoom. Hij merkt het zelf niet. Integendeel, hij wil niet meer terug naar Amster dam, evenmin als zijn vrouw. Zij zien wel toekomsj, vooral voor de kinde ren. Maar dat kampleven neeft ondanks de gezelligheid, die moeder Dekker met gordijntjes en bloemen in het kamer tje heeft gebracht, e. gens demoralise rend gewerkt. Hier niets van de taaie pioniersgeest, de spirit, die het verre West-Australië tot zo'n bruisende emi grantenwereld maakt. Geroutineerd timmerman, doch hij neemt genoegen met het baantje en loon van een onge schoolde Omdat het kamp zo gemak kelijk is. Neen, nietwaar! Omdat het kamp zo gemakkelijk lijkt wanneer de vrouwen eenmaal uitgehuild zijn en in dit leven berusten. Doch zoals van elk kampleven, waar ook ter wereld, gaat er een langzame, slopende werking van uit Doorgangskampen noemt de Australi sche regering deze trieste centra. Maar het komt ons voor, dat men in de fe derale hoofdstad Canberra zich te wei nig bewust is an de bittere noodzaak, dat'deze kampen ook beslist niet anders dan een doorgang naar een nieuw, zelf standig bestaan mogen zijn. Zo'n kamp met die zielige blijvers wekt de indruk, dat Australië denkt: „Goed, laat de emi granten maar komen. Hier heb je des gewenst een kamp en zoek het verder zelf maar uit". „Er wachten nog zoveel Australiërs op een huis, dat wij er niet aan kunnen denken om emigranten sneller aan een woning te helpen dan nu gebeurt", zei een Australisch ambte naar ons. Discriminatie? Toch staat er op de foldertjes: „Welkom, nieuwe Australiërs". Natuurlijk moet de assi milatie van twee kanten komen. In deze tijd van massa-emigratie, waarmee toch ook het voortbestaan van dit we relddeel aan de andere zijde van de aardbol gemoeid is, kunnen het echter niet allemaal pioniers zijn, die de over steek wagen. Wie zo'n kamp oftewel „Holding centre" heeft bezocht, is er van overtuigd, dat een krachtiger hel pende hand voor Je -wakken nodig is. De minister van Oorlog is niet bereid te bevorderen dat voor eventueel nog cp te nemen fragmenten van de Ameri kaanse film, die momenteel gedeelte lijk in ons land vervaardigd wordt, vrij willigers van de Nationale Reserve toe stemming wordt verleend in uniform deel te nemen aan de figuratie. De film maatschappij zal figuranten dienen te vinden op de gewone arbeidsmarkt. De vrijwilligers van de Nat. Reserve zijn vrij zich als figurant te melden, doch zonder dat zij daarvoor in werkelijke dienst komen en van hun uniform en uitrusting gebruik maken. Als er mili taire verrichtingen worden verfilmd zal de overheid personeel en materieel tei beschikking stellen. Van een geldelijke bezoldiging aan de deelnemers die dan een hun opgedragen dienst verrichten, zal geen sprake behoeven te zijn. De heer Hans Boekman te A'dam is reeds enigszins gevorderd met de voor bereidingen tot het vervaardigen van een Nederlands filmwerk naar Piet Bakkers trilogie „Ciske de Rat." Met de Duitse regisseur Wolfgang Staudte (maker van o.a. „Der Unter- tan") is een overeenkomst gesloten. Hij is bereid gevonden de film te maken met overigens uitsluitend Nederlandse krachten! Hij zal het draaiboek schrij ven, voor de zijnertijds gewenst geachte dialogen in samenwerking met de au teur Piet Bakker. Met de cpnamen hoopt men omstreeks Mei J954 een begin te maken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 27 en Woensdag 28 Octo ber géén audiëntie verlenen. Advertentie ROXY bewijst mij iedere dag opnieuw dat alleen de beste kwaliteit bevrediging blijft schenken. ROXY is de lekkerste en geurigste Amerikaan en heerlijk zacht voor de keel. Geen wonder dat iedereen zegt: In de zg. Velser-affaire is een van de betrokkenen, de inspecteur van politie A.K., te Velsen, thans door rechtbank en hof buiten vervolging gesteld. In twee gevallen is de burgerlijke rech ter onbevoegd verklaard en zou slechts de militaire rechter bevoegd zijn. Dat wil niet zeggen dat deze zaken ook voor de militaire rechter komen. Dat kan noch de burgemeester rechter noch de minister van Justitie gelasten. Bo vendien is een van die zaken door de auditeur-militair destijds na zeer (liep- gaand onderzoek geseponeerd terwijl in de andere zaak tot nog toe elk be wijs ontbreekt. In de derde zaak heeft het hof de Inspecteur van politie bui ten vervolging gesteld daar het hoogst onwaarschijnlijk is te achten dat een rechter, later over deze zaak oorde lend, tot een veroordeling zou kunnen komen. Advertentie Mensenrassen Mej. A. P. verzoekt om antwoord op de volgende vragen: le. Was 't eerste mensenpaar, Adam en Eva, van het blanke ras? 2e. Hoe zijn de verschillende mensen rassen ontstaan? 3e. Behoort het H. Huisgezin van Jezus, Maria en Jozef tot het Oosterse ras? Antwoord: le. Met betrekking tot de huisdskleur van Adam en Eva is niets met zeker heid bekend. De verschillende mensen rassen zijn eerst veel later uit hun na komelingen ontstaan. 2e. Een ras ontstaat meestal onder in vloed van een selectieproces van bodem en klimaat. Bij mensen spreken wij van als het gaat over groepen van mensen, die een aantal kenmerkende eigen schappen bezitten, welke andere groe pen niet hebben. 3e. Het H. Huisgezin behoorde tot het Joodse volk, dat deel uitmaakt van het Semietische ras. J. P. A. In uw blad van 1 October las ik dat tijdens de kinderbedevaart te Lourdes het vierjarig meisje Holthuij- zen in het ziekenhuis aldaar is over leden, nadat pastoor Tilmans haar het H. Vormsel had toegediend. Bij het overlijden was de moeder en ook Mgr. Lemmens tegenwoordig. Daar ik stellig van mening ben dat het toedienen van Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerdGaar ne vermelding van jtaam en adres bij de ingezonden vragen. KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'f helpt 20 tabletten 75 et. ie man Het kamp, dat is zaak een groot struikelblok voor de emigrant. Eigenlijk voor iedere emigrantenvrouw, die ver plicht is daar door het woningtekort tijdelijk haar intrek te nemen. Slechts omdat een onmiddellijke terugkeer niet mogelijk is blijven zij. „Maar als we het voor het zeggen hadden in die eer' ste maanden, nou dan zaten we alweer in Amsterdam bij het Haarlemmer' plein", zegt moeder Dekker in haar barakkenkamertje in het Woodside Hol ding Centre. Dit kamp, ingericht en geëxploiteerd door de Australische re gering in de schilderachtige heuvels ver buiten Adelaide, de hoofdstad van de Staat Zuid-Australië, is een typisch voorbeeld van zo'n emigrantenstruikel blok. Lange rijen naakte zinken barak ken, bevolkt met emigranten van elf nationaliteiten. Onder hen vijftien Ne derlandse gezinnen, die voor de bejaar de directeur de lastigste klauter zijn. „Omdat wij niet alles slikken zoals de Polen en de Duitsers. Nou gaat het. maar weken lang nebben we macaroni gegeten en dan weer Poolse kool met azijn. En omdat je officieel zelf niet mag koken willen ze je dwingen, dat ook te geven aan je kind van vijftien maanden. Dood willen ze het hebben. Voor de babies wordt niet apart ge kookt". „Nou, nou, je weet best, dat je overdrijft". De kleine, dikke vrouw met het Limburgse accent wordt de pas af gesneden door een kalme man. „Er is een kleine keuken, waar je voor de kinderen zelf mag koken, maar daar wil je niet komen omdat de Grieken daar KINGS HILL Corricton Quorr» Tcctulpo gUCKALOW Augusta Orroroo Yunta PortG«rm«in PcUrborough •PortPiri, Jj|»««ownZUID •Gladstone N.ZUID WALÉS SlNC VALLCV STA Port Brougbton MERINEE MCWiAH VICTORIA MINDAftIC TIECA rORWTA &ARAA CMU PLAT I50km Race met kalfsher- senklier Wij lezen in „De R.k. Politie-ambtenaar": Een Haagse chirurg had in Augustus van vorig jaar voor een ope ratie in het ziekenhuis Bronovo een kalfshersen- klier nodig. Deze klier mocht niet eerder dan een half uur voor de aan komst in het ziekenhuis uit de hersens van een gezond, levend dier ver wijderd zijn. Op hetzelfde ogenblik, dat de dokter het mes in de patiënt zou zetten, moest dit ook met het kalf gebeuren. Beide handelingen moesten dus gelijktijdig lopen, wilde een goede operatie moge lijk zijn. De chirurg heeft voor deze race met de klier en met de tijd de hulp van de Haagse ver keerspolitie ingeroepen. Een assistent van de chi rurg ging met twee agen ten in een stationcar naar het abattoir. Om kwart voor negen werd 't kalf gedood De hersen- klier werd verwijderd, keurig ingepakt en in de stationcar gedeponeerd, waarmee assistent en agenten onmiddellijk naar Bronovo snorden. Wat anders nooit ge beurde, gebeurde nu. Op het Schenkviaduct sloeg de motor af. De politie aarzelde niet. De eerste de beste auto werd aan gehouden, welks bestuur der bereid bleek de her- senklier naar het zieken huis te brengen. Het ging goed tot. aan de hoek van de Schenkkade en de Laan van N. O. Indië. De doorgang was er door een verkeersknoop ge blokkeerd. Ook hier nam de politie onmiddellijk maatregelen, zodat ruim baan voor de hersenklier werd gemaakt. Bij het dicht slaan van het por tier brak de ruit. De auto mobilist, die de kalfsher- senklier deze „lift" had gegeven, bleef echter be reid dit tot het eindpunt te doen. De klier kwam op tijd °P de operatieta fel. De operatie had een goed verloop". Symptoom Dr. Norman Vincent Peale, een dominee in New York, heeft in een lezing New York „de hoogspanningshoofdstad van de Verenigde Staten" genoemd. Hij vertelde, dat in zijn kerkeraad 12 psychiaters zitten, dat in de È»hoofdpijnindustrie" jaarlijks 100 millioen dol lar wordt omgezet en dat de mensen tegenwoordig ziek worden, omdat zij niet zuiver meer kunnen denken. „Zij zijn ziek van zorgen, tegenzin, schuld, en spanningen en bren gen hun mentale ziekte op hun lichaam over. Sla pen is een kunst, die zij niet meer verstaan. liet is jaren geleden, dat ik in mijn kerk mensen heb zien slapen Zij zijn er te zenuwachtig voor gewor den", aldus dr. Norman Vincent Peale. De achtste verjaardag van die in wer king treding van het Handvest der Ver enigde Naties was voor de Ver voor Internationale Rechtsorde V.I.R.Ö. aan leiding gisteren een samenkomst te be leggen in de Haagse Ridderzaal. Tijdens deze bijeenkomst heeft o.a. de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns een toespraak gehou den, waarin hij stelde, dat op grond van de ervaringen, het Handvest herzieningen behoeft Bij de Nederlandse regering bestaat belangstelling voor de mogelijk heid, dat het handvest opnieuw op de helling zal worden gezet. Hiervoor is. althans in beginsel, ook in vele andere landen positieve belangstelling. Het koor ..Die Haghe Sanghers", di rigent Jos Vrancken, heeft de bijeen komst met liederen van Valerius. Pa- lestrina, Poulenc en Archangelski opge luisterd. De herdenkingsvergadering werd o.m bijgewoond door mr. J. A. Jonkman voorzitter van de Eerste Kamer, mr. F. Beelaerts van Blokland vice-president van de Raad van State, staatsraad mr. A. M. Joekes, prof. mr. R. Kranenburg, mr. de Vries, vertegenwoordiger van Curasao in Nederland, enige Kamerle den en tal van andere prominenten op politiek, diplomatiek en maatschappelijk terrein. Het presidium van de bijeenkomst lag in handen bij mr. J. van Zwet, onder voorzitter van de Haagse afdeling van de V.I.R.O. het H. Vormsel alleen en uitsluitend is voorbehouden aan de bisschop en Mgr. Lemmens daar ook tegenwoordig was, komt het mij vreemd voor, dat de pas toor bedoeld Sacrament heeft toege diend. Antwoord. Sinds enige jaren kan ook de pastoor, volgens een bepaling van het hoogste kerkelijk gezag, in stervensgevaar verkerende parochianen het H. Vormsel toedienen. Boetedoening M. M. E. Enige tijd geleden zag ik in een geïllustreerd tijdschrift een foto reportage over een Trappistenklooster, waarbij werd medegedeeld, dat een monnik, die een fout had begaan en door de Abt en een drietal monniken schuldig was bevonden, kon worden ge straft doordat hem werd opgelegd voor de deur van de refter languit op de vloer te gaan liggen, zodat ieder die passeerde over hem heen moest stap pen. Is dit waar? Velen vinden het een eigenaardige gewoonte. Antwoord. Dergelijke boete-prak tijken bestaan inderdaad; meestal ech ter slechts bij de strengste beschouwen de kloosterorden. Zij zijn een zinne beeld van uiterste vernedering voor God, die door buitenstaanders eerst goed begrepen worden wanneer het ver heven doel van een dergelijk God-ge wijd leven hun duidelijk is. Zaterdag 24 October zal de Nederlandse Beiac. dschool te Amersfoort officieel worden geopend. Tevens zal het ge restaureerde en aangevulde carillon van de O. L. Vrouwetoren' in de volks mond „De Lange Jan" geheten in gebruik worden genomen. De stads- beiaardier van Amersfoort, de heer Leen 't Hart, bespeelt 's middags het carillon. (Luchtfoto K.L.M.) Voor de eerste maal in de historie der opvoeringen van Vondel's „Gysbreght van Acmstel" in de Amsterdamse Stads schouwburg zal dit stuk per televisie worden uitgezonden. Van de uitvoerin gen in Januari a.s., die ten tonele wor den gebracht door het Amsterdams to neelgezelschap „De Nederlandse Come- die" onder regie van Johan de Meester, zal die van 5 Januari voor het televisie scherm komen in het VPRO-programma onder televisieregie van Jack Dixon. De productieleider is drs. Gros. Zoals be kend zullen in deze reeks uitvoeringen de hoofdrollen worden' vervuld door Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer. Donderdag is een delegatie van het bestuur der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, te 's-Hertogenbosch ge vestigd en aldaar in 1318 opgericht, be staande uit de regerende proost jhr. mr. E. C, F. X. Verheyen, de toeziende proost A. P. Hubert van Beusekom, de proost-griffier jhr. P. J. O. van der Does de Willebois en de broeder-rent meester J. M. G. van Lanschot ten pa- leize Soestdijk bijeen geweest, teneinde aldaar, hiertoe uitgenodigd door H. M. de Koningin en door Z. K. H. Prins Bernhard, aan de Prinsessen Beatrix en Irene, in de vergadering van proosten van 10 September tot candidaat-zwanen- broeder uitgeroepen, het aan die titel verbonden insigne en diploma uit te reiken. Alvorens deze plechtigheid ge- Inkomstenbelasting C. J. v. d. W. geeft een opsomming van zijn inkomsten en vraagt of het toegezonden aanslagbiljet in de (voor lopige) inkomstenbelasting ten bedrage van f 43 juist is. Antwoord H. Uw inkomsten be dragen f 1.944 waar af gaat f 100 ver wervingskosten, dus rest f 1.844. De aanslag van f 43 is juist. Reparaties A. W. Een huurder heeft op eigen gezag reparaties laten verrichten aan de woning. Tegen afgifte van de be taalde kwitantie bracht hij het uitge geven bedrag in mindering op de te betalen huur. Mag dat? Antwoord H. Neen, dat is niet toe gestaan. U kunt hem gerechtelijk aan spreken voor het bedrag der te weinig betaalde huur. H. G. De aan u opgelegde boete moet u zelf betalen. U bent de schul dige en niet uw werkgever. Uitkering Drees C. H. Geeft een opsomming van zijn bezit en vraagt of hij in aanmerking komt voor „uitkering-Drees". Antwoord H. Er is hier geen spra ke van „eerst zijn kapitaal opmaken". Uw rente, berekend naar een percen tage van 8 pet. is de bij de wet vast gestelde berekening van de rentevoet, en daaraan moeten de ambtenaren zich houden. Uw waardebezit vermindert niet, als u alleen maar de rente op neemt. De basis van de 8 pet. rente is gelegen in het feit, dat dit percentage ongeveer het rendement is van een kapitaal, waarmede een lijfrente kan worden gekocht. In Berlijn geboren L. P. K. Mijn kind is in Berlijn (F) geboren. Ik moet nu een geboortebewijs hebben, bij wie moet ik dat aanvragen? Antwoord B. Bij de burgemeester van West-Berlijn. Branddeur F. S. M. De bewoners van een derde étage maken voor gewone doel einden gebruik van een z.g. branddeur. Wat is hier aan te doen? Antwoord H. Gaat u eens naar de dienst van Bouw- en Woningtoezicht en vraagt u eens of deze dienst eens wil komen kijken, of die deur thans nog nodig is als „branddeur". Is dat niet het geval, dan zal deze wel gesloten kunnen worden. H. Landstichting J. J. v. d. V. Welke zijn de data en uren voor bezoek aan de H. Landstich ting bij Nijmegen? Antwoord: De H. Landstichting is dagelijks te bezichtigen. Men kan er deelnemen aan rondgangen onder lei ding van een priester. Vooy eventuele schiedde, verenigde H. M de Koningin nadere inlichtingen verwijzen wij naar: en Z. K. H. Prins Bernhard voornoem- Verlengde Groenestraat 24, Nijmegen, de heren aan hqt noenmaal ten paleize, I telefoon 23417.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3