Grimmige mensenjachten, spanning dreiging VERZET LAAIT WEER OP OOST-DUITSLAND Opnieuw vier leden van de Volkspolitie neergeschoten IN Britse regering schakelt militaire chauffeurs in ERNSTIGE RELLETJES IN ANTWERPEN Huur van nieuwe woningen voor grote gezinnen ligt te hoog Huren van f 14 a f 15 per week geen zeldzaamheid V.S. tonen Europa het atoomkanon ak Tot hoofd en hart Kwaliteit standaardisatie-melk bijzonder slecht Het staat in de wet VIJF VERZETSSTRIJDERS VOOR HET VUURPELETON Duitse geleerden vinden Vikingstad Een dode en een zwaargewonde Personeel van autobusondernemingen dreigt werk eveneens neer te leggen Brussel-Amsterdam per electr. trein Consument moet verse volle melk kunnen gebruiken Man te Haarlem doodgereden ORR Het weer -SfSgMM Auto tegen boom De benzinestaking in Londen KAMERLEDEN ONGERUST Aan vooravond van IJzerfront-betoging Snelle verbinding om het uur Hoe voorzieningen te treffen ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 2582G Welvarende havenplaats door de zee verzwolgen Wrak verongelukte straal jager gevonden Huurverhoging onvol doende geacht Voor onderhoudsplicht van huizen Het resultaat is, dat deze gezinnen blijven wonen in huizen, ten enenmale voor hun huisvesting ongeschikt. Kan voor hen niet een stelsel van huur- toeslag in het leven geroepen worden, dat wel op andere wijze in de woning nood van deze gezinnen wordt voorzien? Om veiligheidsredenen 1400 ambtenaren in de V.S. ontslagen De Prins naar België Veehouders L.T.B. vergaderen in Haarlem De vijftien uit Rusland in ons land Barte Heren wollen vesten 19.751 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Opnieuw zijn ondergrondse strijders in Oost-Duitsland in gevecht geweest met leden van de Volkspolitie. In de afgelopen twee dagen hebben illegalen twee politie-officieren en twee patrouillerende agenten neergeschoten, zo meldt de Neue Zeitung, het blad van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland. Daarmee zijn in de laatste twee weken in totaal negen leden van de Oost-Duitse politie en een communistische partijfunctionaris om het leven gebracht. Vijf verzetsstrijders zijn door een vuurpeleton geëxecu teerd. In het gebied van Cottbut, nabij de Poolse en Tsjechische grens, is de staat van beleg afgekondigd. De Volkspolitie, gewapend met machinege weren, controleert alle hoofdwegen en doet in steden en dorpen huis aarf huis invallen, aldus bericht A.P. Het ondergrondse verzet heeft twee weken geleden voor het eerst weer de kop op gestoken. De gewelddadigheden duren voort en vormen nog steeds een bedreiging voor de aanhangers van het Oost-Duitse communistische regiem. Of ficiële berichten van Oost-Duitse zijde, aangevuld met door het IJzeren Gordijn sijpelende berichten van de ondergrond se geven met elkaar van Zuid-Oost- Duitsland een beeld van grote spanning, voortdurende dreiging van nieuwe op standen, terwijl de tegenstanders van het communistische regiem ieder ogenblik van de dag bloot staan aan grimmige mensenjachten. Tengevolge van de ver sterkte politiecontrole na de opstand van 17 Juni zijn verscheidene partisanen uit hun schuilplaatsen opgejaagd. Twee Duitse geleerden, de professoren Jan Kuhn en Kersten hebbe» meegedeeld, dat zij bij hun nasporingen naar de Viking- stad Haithabu, die door de Oostzee ver zwolgen is, in de buurt van Schleswig een goed geconserveerd wrak van een Viking schip hebben ontdekt. Het schip is ongeveer dertig meter lang en is gevonden tussen de ongeveer driehon derd meter lange pieren van de haven van de oude stad Haithabu, die een welvarende havenplaats was, alvorens zij door het stij gende water van de Oostzee werd over spoeld. Zij vertelden dat zij eveneens resten Van huizen hebben gevonden. men en honderden Duitsers bij straat gevechten om het leven kwamen. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft gisteravond gemeld dat in een fabriek in Halle, waar briketten geperst worden voor de verwarming van Rus sische kazernes, sabotage is gepleegd. By een geheimzinnige ontploffing zijn negen arbeiders gewond. Na 24 uur was de productie van de fabriek weer nor maal, aldus A.D.N. De botsingen, die aan de schietpar tijen en executies van de laatste twee dagen vooraf gingen, omvatten: 10 October: twee „Volkspolizisten" neergeschoten en gedood door zeven Tsjechen, onder wie een vrouw in de stad Luckau. 11 October: Alois Tischner, partij functionaris van de communistische partij in Torgau aan de Elbe, doodge slagen door een groep „fascistische bandieten", zoals van Oost-Duitse zijde is meegedeeld. 17 October: drie politie-officieren, onder wie een kolonel, vanuit een hin derlaag overvallen en gedood door een groep partisanen in Cottbus. 19 October: twee leiders van de par tisanen gearresteerd door de veilig heidspolitie. De partij eist hun execu tie. In de afgelopen nacht is een vracht auto, bestuurd door de veertig-jarige V. uit Enschede, op weg van Deventer naar Holten nabij het gehucht Wijkerhoek in volle vaart tegen een boom gereden die op een vluchtheuvel midden op de weg stond. Zijn moeder, de 66-jarige wed. V., die bij hem in de cabine zat, liep zulke ernstige inwendige kwetsuren op dat zij in het ziekenhuis te Enschedé is over leden. De toestand van de zwaar gewon de chauffeur is nog zeer ernstig. Het wrak van de verleden Zaterdag tijdens een schietoefening bij de Vlie- hors op Vlieland in de Noordzee ge storte straaljager van de vliegbasis Leeuwarden is met het stoffelijk over schot van de hierbij om het leven ge komen le luitenant-vlieger L. Deibei uit Leeuwarden gevonden. De motor- strandreddingboot der Kon. N.Z.H.R.M. „Rosilee" van Vlieland en een vlet van de Koninklijke Marechaussee hebben met een sleepkabel het gebied waar het vliegtuig in zee was gevallen afgezocht. Op ongeveer drie km. uit de kust werd het wrak gevonden, dat door de mij nenveger „Texelstroom" is geborgen. Van Piccadilly Circus mag verondersteld worden, dat het voor het grootste deel van de dag wordt beheerst door de onafzienbare stroom van motorvoertuigen. Na de vijfde dag van de staking kan men daar dan ook op geschikte wijze de omvang van de gevolgen der staking bepalen. In Cottbut, een broeinest van anti communistische onlusten, heeft het com munistische partijblad „fascistische ele menten" voor de aanslagen aansprake lijk gesteld. Het blad vergeleek de toe stand van het ogenblik met 1932 en 1933, toen de nazi's en de communisten in Duitsland met elkaar in botsing kwa- Aan de vooravond van de „betoging tot eerherstel" van het „IJzerfront", een groepering met een anti-Vlaamse in slag, hebben zich gisteravond te Ant werpen ongeregeldheden voorgedaan tussen leden van het Vlaamse jeugd- comité, die onder de naam „Operatie Uilenspiegel" een actie op touw hebben gezet gericht tegen de betoging van morgen, en groepen sympathisanten Van de „IJzerfronters". Antwerpse, Gentse en Leuvense stu denten, deel uitmakend van het ge noemde jeugdcomite, hadden een ver gadering belegd, waar de tegenmanifes- tatie van morgen werd besproken Op deze bijeenkomst werden toespraken gehouden door leden van de Vlaamse Concentratie en door Florimond G?™m- mens bekend om zijn overschilderen voor de oorlog van Franstalige naam bordjes. De sprekers behandelden ook de amnestie der thans nog in de Bel- ?ische gevangenissen verblijvende poli- ieke delinquenten. Na afloop van de vergadering had zich buiten een groot aantal oud- strijders en gewezen verzetslieden opgesteld, die een dreigende houding aannamen. Slechts onder krachtige bescherming van de politie slaagden De raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft bekrachtigd een tussen deze maat schappij en de NV Nederlandse Spoor wegen gesloten overeenkomst aangaan de electrificatie van de verbinding Ant- werpen-Roosendaal. Tengevolge van deze bekrachtiging zal, zo heeft het Belgische ministerie van Verkeerswezen o.a. medegedeeld, voor de eerste maal een internationale verbin ding (Brussel-Amsterdam) kunnen wor den verwezeniykt tussen twee met ver schillende spanning geëlectrificeerde spoorwegnetten. Het accoord kan. zo heeft het Belgi sche ministerie van Verkeerswezen ver der o.m. medegedeeld, als volgt worden samen gevat: Op het stuk van de uit te voeren werken, zal de NMBS het baanvak Ant- S'®"Essen met een bovenleiding van 3000 volts gelijkstroom uitrusten. Van hun kant zullen de Nederlandse spoor wegen eveneens een leiding van 3000 volt aanleggen tussen de grens en Roo sendaal, welke door een neutrale sectie van de installaties van het station Roo sendaal zal worden gescheiden. Wat de treindienst betreft, is voorzien dat buiten de bestaande internationale verbindingen, een dienst zal worden in gericht met een snelle verbinding 0m het uur in elke richting Amsterdam- Brussel, afwisselend met een verbinding Amsterdam-Antwerpen Centraal. Het traject Brussel-Amsterdam zal in onge veer drie uur kunnen worden afgelegd. Het is nog niet bekend, wanneer de electrificatie haar beslag zal krijgen. de studenten er in op te trekken naar het lokaal van de Vlaamse Concen tratie op de Groenplaats. Een laatste groep leden van het jeugdcomité werd evenwel op de Meir de pas afgesneden en het kwam hier, ondanks de snelle interventie van de politie, tot hevige vechtpartijen. De sympathisanten van de „IJzerfronters" hadden het vooral gemunt op de stu dent Alex van Coppenolle, een zoon van de verleden jaar op vrije voeten gestelde kolonel der Belgische Rijks wacht tijdens de bezetting. Het Belgische episcopaat heeft alle priesters en kloosterlingen verboden Zondag deel te nemen aan de „betoging tot eerherstel" van het „IJzerfront" of aan de tegenmanifestatie uitgaande van het Vlaamse Jeugdcomité, aldus meldt het A.N.P. Veel Tweede-Kamerleden merken in het voorlopig verslag op de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting op, dat de praktijk uitwijst, dat in toenemende mate de voor grote gezinnen bestemde nieuwe woningen met door die gezinnen kunnen worden betrokken, omdat de huur er van te oog ligt. Huren van f 14 a f 15 per week voor arbeiderswoningen met 4 of 5 slaapvertrekken zijn in de grote steden geen zeldzaamheid. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke huren niet kunnen worden opgebracht door arbeiders of kleine zelfstandigen met een groot aantal kleine kinderen, ook niet, wan neer de compensatiemaatregelen, speciaal voor de grote gezinnen in verband met de voorgenomen huurverhoging van het oude woningbezit bedoeld, tot stand gekomen zullen zijn. Verscheidene leden vragen in dit ver band of de loonsverhoging een hogere huur en in het algemeen een duurdere woning met zich zal brengen. Verscheidene leden zijn van oordeel, dat het in ons land aanwezig zijnde aantal bouwvakarbeiders en materialen een woningproductie van 75.000 per jaar mogelijk maakt, zij het ook, dat hierbij gebruik zal dienen te worden gemaakt van nieuwe vormen. Op deze manier kan men mogelijk in 1960 de woningnood de baas zijn. Daarentegen vragen andere leden zich af, enerzijds of het geplande aantal van 65.000 woningen en de aanzienlijk opge voerde scholenbouw wel goed afgestemd zijn op het huidige aanbod van materialen en dat van arbeidskrachten, en ander zijds of in de komende jaren niet een terugval met de daaraan gepaard gaan de werkloosheid moet worden gevreesd. Men meent, dat, mede gelet op de continuïteit in de bouwactiviteit, meer aandacht zal moeten worden geschonken aan de krotopruiming. Verscheidene leden vragen, of gemeenten, welke krot ten opruimen, niet een extra-premie zouden kunnen krijgen. Het Amerikaanse leger heeft de Eu ropeanen gisteren voor de eerste maal de gelegenheid gegeven het veelbespro ken atoomkanon te bezichtigen. Het 280 mm kanon staat opgesteld in een mili tair depot in Mainz. Tijdens de bezichti ging werd vooral de nadruk gelegd op het gemak waarmee het monsterwapen te hanteren is, als antwoord op de critiek dat het kanon te groot is en moeilijk te IWare eerlijkheid is barmhartig doch ook onbarmhartig zoals het oordeel Gods. j vervoeren, waardoor het gauw een prooi van de vijand zal worden in oor logstijd. Het Oostduitse nieuwsbureau heeft intussen laten weten dat de aanwezig heid van het kanon de veiligheid van ae Zuid-West-Duitsers in groot gevaar brengt. Het nieuwsbureau ADN wijst er op dat met het kanon proeven genomen zuilen worden, waardoor uitgestrekte bouwterreinen onbruikbaar gemaakt zullen worden. Tijdens de demonstratie waren ver slaggevers er getuige van dat een groep Amerikaanse artilleristen in vijftien mi nuten tijds het kanon naar het demon stratieterrein bracht en schietklaar maakte. Overhoofdwegen kan het wa pen met een snelheid van ongeveer 50 km per uur vervoerd worden. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat in de maanden Juni, Juli, Augustus en September in totaal ruim 1400 rege ringsambtenaren om veiligheidsredenen zijn ontslagen, of tot ontslagneming werden gedwongen. Voorts zijn 145.000 employé's uit bezuinigingsoogpunt uit staatsdienst ontslagen, sedert president Eisenhower aan het bewind is gekomen. Het bestuur van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het voorstel van de regering om aan een artikel van de Huurwet een nieuw tweede lid in te voegen met betrekking tot de onderhoudsplicht. De bond acht de voorgenomen tweede huurverhoging, in het bijzonder voor de grootste steden, volkomen onvoldoende voor de bestrij ding van de verwaarlozing van de staat van het gebouwde onroerende goed. Gevreesd wordt, dat de voorgestelde onbeperkte bevoegdheid van de huur ders inzake onderhoud en reparaties tot niet te voorziene financiële consequen ties voor de huiseigenaren kan leiden, waardoor de reeds bestaande exploita- tiemoeiiijkheden in vele gevallen aan zienlijk zullen toenemen. Prins Bernhard is voor een bezoek van drie dagen naar België vertrokken om in de Ardennen een jachtpartij mede te maken. Bijna 3000 militairen zijn vanochtend vroeg in actie gekomen, om de benzine en olievoorziening in de Britse hoofd stad gaande te houden, nu de 6000 tank autochauffeurs, die enige dagen gele den het werk neerlegden, hebben be sloten hun staking voor het verkrijgen van een loonsverhoging van vijf gul den ver week en volledige erkenning van hun vakbond voort te zetten. De stakers namen hun besluit in weerwil van aansporingen van vakverenigings functionarissen om het werk te her vatten. De Londense openbare vervoersbe drijven hebben hun diensten met een kwart ingekrompen. Toch hoopt men de diensten „tamelijk normaal" te kun nen onderhouden, hoewel er geen extra-bussen beschikbaar zullen zijn voor de toeschouwers bij de gebruike lijke sportwedstrijden op Zaterdagmid dag. De staking dreigt zich uit te breiden tot het personeel van autobusonderne mingen. Van deze zijde zijn n.l. stem men opgegaan, om ook het werk neer te leggen als de benzinevoorziening door militairen zal worden verzorgd. .Premier Churchill heeft een groep van vijf ministers belast met het zoe ken van een regeling van het conflict Deze ministers zijn Sir David Maxwell- Fyfe, binnenlandse zaken, Sir Walter Monckton, arbeid, Geoffrey Lloyd, brandstofvoorziening, Lannox Boyd, vervoer, en Anthony Head, oorlog. Zij hebben gisteravond een aantal bespre kingen gehouden. De nieuwe maatre gelen hebben allereerst ten doel de be langrijkste vervoersdiensten gaande te houden. Het publiek is aangeraden zo min mogelijk per autobus te reizen, in het bijzonder gedurende de piekuren. De vakgroep-veehouders van de LTB houdt vandaag zijn algemene jaarver gadering in Haarlem, aan het begin waarvan de voorzitter, de heer M P. v d. Weijden weer uitvoerig de proble men besprak, die de veehouders thans bezig houden. In woorden die niet mis verstaan konden worden, liet hij zich uit over de slechte kwaliteit van de Gistermiddag is op de Schoterweg ter hoogte van de dr Leydsstraat te Haar lem een ernstige aanrijding gebeurd tus sen een voetganger en een personenauto. De 76-jarige J. W. Hoogaarts, wonende v. Oosten de Bruinstraat 220, wilde met een rijwiel aan zijn hand de Schoter weg oversteken. Hij lette hierbij niet voldoende op het verkeer, ten gevolge waarvan hij door een personenauto, die met een snelheid van ongeveer 60 km per uur op de Schoterweg in Zuidelijke richting reed, werd aangereden. De be stuurder van de personenauto was de 29-jarige vertegenwoordiger G. P uit Amsterdam. Vermoedelijk met een sche- delbasisfractuur is de voetganger naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo over gebracht, waar hij in de avond aan de bekomen verwondingen is overleden. De vijftien mannen, die uit Russische krijgsgevangenschap zijn ontslagen, zijn Vrijdagavond uit Duitsland in ons land aangekomen. Zij reisden van Bentheim af onder bewaking van de Koninklijke Nederlandse Marechausseebrigade Ol- denzaal. In Oldenzaal namen de vijf tien reizigers plaats in een overvalwa gen van het ministerie van Justitie. Onder geleide van de Rijkspolitie ver trokken de wagens vervolgens naar het kamp te Norg in Drente. Tijdens het oponthoud in Oldenzaal was het station door de politie en marechaussee afgezet. melk, die de consument krijgt gepre senteerd. Daaromtrent zeide hij letter lijk: „Verbazingwekkend blijft het, dat, waar in alle toonaarden wordt aange drongen op betere kwaliteitsproducten nog altijd de Nederlandse consument de standaardisatiemelk met 2.50 pet vet moet blijven gebruiken, aan de kwaliteit waarvan nog al het een en ander man keert tegenover de volle verse melk. Toen de Deense landbouw-attaché dr. ir. de Waal onlangs in Nederland was, zeide deze woordelijk, dat hij de opmer king niet achterwege wilde laten, dat naar zijn ervaring de kwaliteit en de smaak van de Deense melk aanzienlijk beter zijn dan in Nederland. Op zijn minst genomen zou toch eens een proef genomen moeten worden ook volle verse melk tegen een hogere prijs beschikbaar te stellen om eens te zien. of de consument daaraan toch niet de voorkeur geeft boven de huidige stan daardisatiemelk." Daarnaast moeten wij blijven consta teren zo ging de heer Van der Weij den voort dat leidingwater nog op talloze veehouderijbedrijven ontbreekt en dat het daar een slag in de lucht blijft zuivere hygiënische behandeling te eisen met verontreinigd slootwater. Advertentie (tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met vooral aanvankeiyk flinke opklaringen. Overwegend droog weer. Matige, la ter vry krachtige Zuideiyke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon 7.22-17.26. Maan 11.37- 18.49. Maandag: Zon 7.24-17.24. Maan 12.39-19.51. (Van een bijzondere medewerker) We hebben zo langzamerhand weer enige praktijk met de uitvoering van de wachtgeld- en werkloos heidswet. De klapper die erbij hoort wanneer wij adviesvragenden van voor lichting trachten te dienen, heeft al een zo fantastische omvang, dat we ernaast in verdwalen. Het grote jaar praktijk, dat er nu opzit, heeft niet alleen tal van onvolkomenheden aangetoond in de uitvoeringsmaatregelen van deze wet, maar vooral een manco in onze Nederlandse arbeidsrechtspraak, waar op het noodzakelijk is de aandacht te vestigen. Zo staat er o.a. in de W.W.-wet dat al leen recht op uitkering aanwezig is, wanneer iemand niet vrijwillig werk loos is. Op zich genomen is dit een vol komen logische bepaling. Reeds thans weten wij dat er heel wat lieden zijn die alles op alles zetten om toch maar een periode per jaar „gedwongen" werk loos te zijn, teneinde in die tijd op een makkelijke wijze aan de kost te komen. Vooral meerdere seizoenwerkers als ijs- coventers en dergelijken blijken daar een handje van te hebben. Zolang de ar beidsmarkt regelmatig krachten vraagt, ook ongeschoolden, heeft dit euvel niet een omvang met al te ernstige gevolgen. Bovendien leiden de ervaring en de deskundigheid van hen, die op de juis te naleving van de W.W.-wet toezicht houden, er toe, dat zij hun pappenhei mers spoedig kennen en op dezen een extra oogje houden. De profiteurs van deze wet zijn zeker niet de bonafide arbeiders, maar de klaplopers, aan wie elke eerlijke arbeider een hekel heeft. Daar zijn evenwel omstandigheden waaronder het zeer twijfelachtig is of iemand al dan niet vrijwillig werkloos is. En een van deze omstandigheden ont staat dikwijls bii een z.g. „ontslag om een dringende reden." Enige tijd geleden heeft de Centrale Raad van Beroep een beslissing genomen in een zaak, waarin de bedrijfsvereniging uitkering krach tens de werkloosheidswet had geweigerd, omdat de betrokken arbeider ontslag was verleend wegens een „dringende re den" enin dat ontslag had berust. De uitspraak luidde als volgt: „Indien een werknemer, die met een beroep op een dringende reden is ontslagen, zich daartegen niet bij de burgerlijke rech ter verzet, moet redelijkerwijs worden aangenomen, dat hij de werkgever in derdaad een dringende reden tot ontslag heeft gegeven, of althans, dat de werk nemer in het ontslag wil berusten. Van een werknemer, die berust in een hem wettig gegeven ontslag en dus geen gebruik maakt van de wettelijke weg tot ongedaanmaking van het ontslag, kan niet worden gezegd, dat hij onvrijwillig werkloos is in de zin der werkloos heidswet." Een soortgelijk geval hadden we dezer dagen weer op ons spreek uur. Het geval was al enkele maan den oud, maar enerzijds door een amb telijk onderzoek van de betreffende bedrijfsvereniging, anderzijds door laks heid van de betrokken arbeider, kwam hij eerst maanden na het verleende dringende ontslag op het Bureau van Rechtsbijstand in Arbeidszaken. Met de jurisprudentie in de hand, in casu de bovengenoemde uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep, moesten we de man tot ons leedwezen vertellen, dat wij wettelijk niets meer voor hem kon den doen. Maar toen gingen we het ontslaggeval zelf eens bekijken en daar bij werd ons vrij snel duidelijk dat de werkgever zeker geen aanleiding had gehad tot een ontslag om een „dringende reden." We hebben toen maar ons meest vrijmoedige adviseursgezicht gezet, zijn eens met de werkgever gaan praten en hebben toch nog iets kunnen bereiken. Intussen had toch de arbeider reeds een schade geleden van meer dan f300. Wat toch is vaak 't geval? Men weet dat het ontslagrecht ingevolge het bepaalde bij artikel 6 van het B.B.A. (Besluit Bui tengewone Arbeidsverhoudingen) zowel werkgever als werknemer beschermt tegen ongemotiveerd ontslag. Nu ge beurt het nog wel eens dat een werk gever een arbeider wil kwijtraken, ook al heeft hij er nog voldoende werk voor. In zulke gevallen wordt meerdere keren gegrepen naar het wapen van ont slag om een „dringende reden"; dan is immers geen toestemming van het Ge westelijk Arbeids Bureau nodig. Maar hoe vaak is de „dringende reden" niet geforceerd of helemaal niet aanwezig. Een arbeider laat per ongeluk iets stuk vallen of is lange tijd door de werkge ver gesard tot hij zich in een onbe waakt ogenblik een ongepast woord laat ontvallen. In het algemeen adviseren wij aan arbeiders altijd: tenzij ge zeker weet dat de „dringende reden" aanwe zig is,4 moet ge met een ontslag op staande voet geen genoegen nemen en dit uw werkgever onmiddellijk laten weten. Liefst schriftelijk. Of er echt een reden is voor dringend ontslag weet een arbeider over het algemeen heus zelf wel, ook al kent hij niet nauwkeurig de bepalingen van het betreffende wetsar tikel. Diefstal, ernstig plichtsverzuim, grove nalatigheid, belediging van de werkgever of diens familieleden enz., hij weet deksels goed of hij zich aan een van deze dingen heeft schuldig gemaakt. Maar in talrijke andere omstandigheden heeft een ontslag om een „dringende re den" een achtergrond, een voorgeschie denis, die, wanneer de rechter daarvan kennis neemt, tot de uitspraak voert, dat er geen „dringende reden" aanwezig was. Indien er evenwel bij een arbeider ernstige twijfel is of er inderdaad van een rechtmatig ontslag sprake is, moet hij gaan procederen en daar ziet hij heel vaak tegenop. Hij loopt immers altijd het risico te verliezen en dan moet hij toch minstens de kosten va» de tegenpartij betalen. En onze erva ring heeft ons reeds lang verteld dat verliezen van zulk een proces nog lang niet altijd betekent dat men ook moreel ongelijk heeft. Over het algemeen heb ben onze kantonrechters het veel te druk om zich in allerlei voorgeschiede nissen en achtergronden te verdiepen. Is dit op zich al ernstig genoeg, nog ernsti ger wordt het, als een arbeider dienten gevolge ook verstoken blijft van zijn rechtmatige aanspraken op uitkering krachtens de W.W.-wet. Het wordt tijd dat de rechtspraak in arbeidszaken op dit punt grondig en spoedig wordt her zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1