Twee dodelijke ongevallen op dag van de beker „De Hof der Olijven voor Geloof en Wetenschap DE WEEK IN STAD EN STREEK i HOCKEY-ALLIANCE HEEFT NU EEN MODERN CLUBHUIS Het toeval bij een ongeluk speelt een grote rol Goede voorstelling van Nederl. Volkstoneel ook verkrijgbaar bij Uw kolenhandelaar 5 Bakkers Cafetaria WOL A. J. KAAN lekkere kop koffie t ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 PAGINA 2 Welkom aan velen op Heemsteeds sportpark iilp WANTEN METSEN GARAGE PARKEAAN Haarlemse Politierechter Opzettelijke brand stichting berecht 55 JAAR GETROUWD Feest in de Lange Poellaan wwmê Burgerlijke Stand FILM OVER PAKISTAN Boeiend relaas voor missievrienden Uitslag van de verkoping Ver. Kath. Dammers Biljarten 1 WTTTTTTTITTTTTTTTTTTITV Route-wijziging 'HaarlemLeiden HV.B.-pr ogr amma Biljartuitslagen 4e klasse SANTPOORT Zondagsdienst ÏFZSSÏ*iïi °aniëISlaan Bestelauto onder tram Chauffeur gewond Kynologenclub Kennemer- land Aanrijding Brand in Leeuwerik straat KERKBERICHTEN Rector Brans spreekt Het langverbeide moment van de opening van het nieuwe clubhuis dat de Hockeyclub Triniteits-lyceum Alliance sal huisvesten, is Zondag aangebroken. Het nieuwe clubhuis, aan welks ver wezenlijking door heel Alliance de laat ste jaren, met inzet van alle krachten is gewerkt, en waarvan in April 1950 het finantiële fundament was gelegd- door middel van een fancy-fair, die ve len in de herinnering is bijgebleven als een demonstratie van wat enthousiasme en clubiiefde vermogen, mede door de vele acties van latere datum is er dan eindelijk gekomen. De medewerking van enkele buiten staanders en vrienden van Alliance, die in deze tijd van dure materialen en moeilijke bouwomstandigheden niet ont beerd kon worden, heeft het mogelijk gemaakt, dat in het Heemsteedse Sport park een clubhuis is verrezen, dat hoe wel eenvoudig van uiterlijk, aan de vereniging ruimschoots gelegenheid biedt, haar ongeveer 250 leden een te huis te bezorgen, dat als centrum van het clubleven onontbeerlijk werd. Voor al nu de prestaties op het sportveld, zo wel bij de dames als bij de heren. Al liance gemaakt hebben tot een club, die tot in de hoogste klassen respect af dwingt van iedere tegenstander, is het van eminent belang, deze tegenstander op een behoorlijke wijze te kunnen ont vangen om aldus de sportieve, vriend schappelijke sfeer, die kenmerkend is voor hockeywedstrijden, wat tegemoet te komen en adequaat te kunnen beant woorden aan de ontvangst van elftallen van Alliance elders. Ook voor de zich steeds uitbreidende schare supporters van Alliance, waaron der zich vele ouders en andere familie leden bevinden, zal het een verkwik king zijn, na. of zelfs tijdens de wedstrij- onder het genot van een kopje koffie, de moede ledematen uit te strekken in het clubhuis, dat langs het hoofdveld is gelegen en daarop een vrij uitzicht biedt. Behalve dit gezellige „zitje", waarbij een bar is ingericht, beschikt het club- Advertentie EXTRA DIKKE voor DASSEN Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 WWiWWJWWWWWWW Zaterdag 24 October Stadsschouwburg: „De Toneelvereniging" in: „Circus Knie", 8 uur. Zondag- 25 October Stadsschouwburg„De Toneelvereni ging" in „Wat is de waarheid", 8 uur. Concertgebouw: „Carnaval in Spanje" met Malando, 8 uur. Maandag 26 October StadsschouwburgToneelveren. .Nieuw Leven" in: „Aan d' oever van een snelle vliet", 8 uur. Rembrandt: Tanzende Steme, 18 jaar. Palace: De gouden poort, 18 jaar. Luxor: De terugkeer van Don Camilio. Verdere verwikkelingen tussen Don Ca milio en de burgemeester, a. 1. Frans Hals: Geheime opdracht, 14 jaar. Lido: Dageraad der Vrijheid, 14 jaar. City: Francis bij de cadetten, a. 1. Roxy: Actie in de Stille Zuidze, 14 jaar. Minerva: Telefoon van een onbekende, 18 jaar. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Tanzende Steme". Boven 18 Jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gouden poort". Boven 18 Jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camilio", (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: „Geheime opdracht". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Dageraad der vrijheid". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Francis bij de cadetten", a. 1. Tij den 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee". Boven 14 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Telefoon van een onbekende". Boven 18 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's. Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Het Huis van Looy: 4e Jaarliikse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 13—16 uur. Vlshal: „Nemiso". Geopend van 1012, 1417 en i921.30 uur (tot en met 21 Oc tober). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946, Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ekster- straat, tel. 25860. Z1EKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co.. Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL fk Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door P. M. Wnkmans Julianalaan 130. tel. 10071. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dr. J. Laeijen- decker. Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr J. J. v. Luin, Bronstee weg 76, tel. 34445 Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings' Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164. te lefoon 26772. huis over vier ruime kleedkamers, de steeds node ontbeerde warme douches en een flinke wasgelegenheid. Morgen zal de opening plaats vinden. Om half negen draagt de Moderator van Alliance, Pater Vandalon O.E.S.A., de H. Mis op en wel in de open lucht vóór het clubhuis. Na het gemeenschap pelijke ontbijt, waarop alle leden ver wacht worden, zal dan omstreeks 10.30 uur de officiële opening plaats hebben, waarbij alle ouders en andere belang stellenden van harte welkom zijn. De verdere dag staat in het teken van vele hockeywedstrijden, waaronder wij noemen: een bekerwedstrijd om 1.15 uur tussen Ring Pass en het eerste heren elftal; wedstrijden tussen oud-leden, „De Ruïne" en resp. een dames- en he renelftal van huidige leden om 2.45 uur en een wedstrijd tussen de allerjongste adspirantjes om 10.45 uur. Bij regen zal de H. Mis opgedragen worden in een kapel in de onmiddellij ke omgeving van het Sportpark. 's Avonds is er tct besluit een feest in „Boekenroode" bij station Heemstede Aerdenhout. Advertentie Verkoop Onderhoud - Reparatie Revisie onder garantie Vraagt vrijblijvend prtisopgaaf Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J. Slot, Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. Gistermorgen stond voor de Haarlem se politierechter de 18-jarige J. P. de R. uit Heemskerk terecht, verdacht van brandstichting. Tevens stond zijn baas J. W. de R. werkte in een sierkoper- fabriek voor het beklaagdenbankje, die beschuldigd werd tot deze brand stichting. Op 21 Maart van dit jaar had de eerste verdachte een riethoop langs de Oudeweg te Heemskerk in brand ge stoken, daartoe opgehitst door W., die voor een rijksdaalder met de jongeman gewed had, dat deze het waagstuk niet dorst ondernemen. De R. is momenteel opgenomen in een inrichting te Rijswijk. Door de brandstichting werd een schade aangericht van f200. De gedu peerde eigenaar verklaarde, dat aan de gunstige windrichting het behoud van de aangrenzende bollenvelden te danken was geweest De politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde de enigszins labiele brand stichter tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. Zijn baas werd lijn on verantwoordelijke weddenschap zwaar der aangerekend. De eis luidde 2 maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Het vonnis besliste tot 2 maanden voor waardelijk en f 40 boete. Het is wel zeer merkwaardig dat Haar lem de wisselbeker voor verkeersveilig heid in 1952 op de elfde wegenverkeers- dag werd uitgereikt, terwijl dezelfde dag een dode door een ongeluk op de Amsterdamsevaart te betreuren was en de politie vanmorgen meldde, dat een 76-jarige inwoner door een aanrijding op de Schoterweg het leven liet. En dat, terwijl Haarlem in de zwarte maand Augustus de dodenstatistiek zo schrik barend zag stijgen. De burgemeester vertelde vanmorgen tijdens een perscon ferentie op het stadhuis, dat de beker verkregen werd in de groep B, waarin acht steden boven de 100.000 inwoners waren ingedeeld. Hij wordt verkregen als het aantal verkeersongevallen in verge lijking met de twee voorafgaande jaren het beste dalingspercentage vertoont. Het landsgemiddelde steeg in vergelijking met 1950 en 1951 met 21 pet., terwijl het in Haarlem in vergelijking met dezelfde jaren daalde met 2.9 pet., een percen tage dat geen der andere steden in de groep in 1952 kon bereiken. In 1950 ging de beker naar Nijmegen, in 1951 naar Gomingen. Mw/M Ofschoon de bruidsdagen van het echt paar J. MoerkerkFinson reeds zijn ingegaan, zal het grote feest toch nog moeten komen, want op Maandag 2 November zal het vijf en vijftig jaar geleden zijn, dat het als jonge bruid en bruidegom in het huwelijksbootje stap te. Maar in het huis, waar het echtpaar woont Lange Poellaan 2 is het wel te zien, dat er iets bijzonders aan de hand is. Nu is er ook wel alle reden om feest te vieren, want de bruidegom (81 jaar) geniet nog een goede gezond heid en heeft vooral de zorg voor de boodschappen, die hij zelf in de stad haalt. Van zijn vrouw (76 jaar) kan hetzelfde gezegd worden; zij doet nog kwiek de huishouding met de grote was er tussendoor en alles blinkt van goede Hollandse properheid. Zij is daarenboven een gezellige en onderhoudende gastvrouw, die haar be zoekers prettig kan bezig houden, en de tijd vliegt om, als zij vertellen gaat over vroeger. Haar verhalen klinken als in een roman, maar het is eerlijke his torie, wat zij ten beste geeft. Zij weet bij dat alles een kostelijke mop te lan ceren en te waarderen en zij schijnt wat dat betreft over een arsenaal grap pen te beschikken. Die levensblijheid heeft haar in staat gesteld om de moei lijkheden, die het echtpaar in die vijf en vijftig jaar niet bespaard zijn geble ven, te aanvaarden en te overwinnen. Het huwelijk werd gezegend met der tien kinderen, van wie er nog negen in leven zijn; voorts zijn er nog veer tien kleinkinderen en zes achterklein kinderen, waarop zij heel trots zijn. Enfin, wie in deze dagen bij het bruidspaar langs loopt, kan de bruid zelf wel horen vertellen. Dan zal zij zeker het verhaal doen van die zware vacantie, toen de jongens thuis waren en zij iedere dag met drie van die lie verdjes naar het gasthuis moest, want twee hadden een gat in het hoofd en een 'n gebroken arm. En niet ten on rechte merkte toen de portier van het gasthuis op: u kunt beter een abonne ment nemen! Die tijd is nu weer voorbij. Er kan feest gevierd worden in de Lange Poel laan, en dat het gebeuren zal, daar be hoeft niemand aan te twijfelen. GEBOREN; J. van der ValkDe Keijzer, z.; P. S. C. Stuurman—Van der Veldt, z.; A. C. WijngaardNieuwjaar, z.; M. E. JansenVan Haeringen, d.; M. E. DernisonRooijers, d.; B. M. Nieu- wenhuijs—Beijen, d.; C. G. Pootjes Broers, d.; R. J. M. MoisonBrok, d. GETROUWD: J. D. de Vries en M. A. H. van Willigen. OVERLEDEN: A. J. de Kort, 72 jr., Karolingenstraat; J. L. H. Farnow, 75 jr.. Potgieterstraat; C. M. van der Klauw, 51 jr., Kamperlaan. Waar zullen we die beker plaatsen? vroeg de burgemeester zich af en hij vervolgde: Niet in het stadhuis, niet in het politiebureau, maar liefst op de Grote Markt, opdat ieder kan zien wat bereikt kan worden, indien de voor zichtigheid betracht wordt. Dat er dit jaar zo abnormaal veel dodelijke ongevallen te betreuren zijn, is toeval. Waar ligt de grens tussen ernstige verwonding met herstel en een ernstige verwonding de dood ten gevolge hebbende? Men dient dan ook het totaal aantal van deze ongevallen te bekijken en de omstandigheden waaronder ze plaats hadden. Op de verdere bespreking over verkeersvei ligheid met de burgemeester komen wij nader terug. Dinsdag 3 en Woensdag 4 November draait in gebouw St. Bavo des avonds om 8 uur de boeiende missiefilm „Waar woestijnen bloeien gaan", een kleuren film over Pakistan, waar Mgr. Alcuin van Miltenburg O.F.M. als aartsbisschop zetelt. Verwacht mag worden, dat velen niet zullen verzuimen deze film te gaan zien, waarvoor de kaarten worden aan geboden door zelatricen en zelateurs. Ook zijn kaarten verkrijgbaar aan de zaal en aan de adressen, vermeld op de aanplakbiljetten. Ramplaan 35, Haarlem, f 9015.—, B. Bijnsdorp; Ramplaan 35a, Haarlem f 10300. F. H. v. Emmerik; Rollandslaan 17, Haar lem, f 8500.D. J. van Rijn qq.; Ramp laan 103, Haarlem f 6850.—, S. L. Mok qq.; Ruychaverstraat 36 zw. en rd., Haarlem, f 1700.T. Schaap; Beethovenlaan 31, Heemstede f 27100.W. J. van der Lit; Beethovenlaan 35, Heemstede f 27000.B. W. Schippers qq.; Zuiderstraat 5 en 7, Haarlem f 8000.F. A. Groen qq.; Gast huislaan 99, Haarlem f 2450.P. Smits; Lourens Costerstraat 20, Haarlem 3660. W. J. Heeremans; Uit den Boschstraat 10, Haarlem f 10000.S. L. Mok qq.; Zijlweg 155, Haarlem f 8560.C. Keur; Oost In- diestraat 50, Haarlem 2850.S. de Jong qq.; Linschotenstraat 34 en 36, Haarlem f 4350, F. A. Groen qq.; Sophiastraat 45, Haarlem f 2000.H. I. van Goor qq.; Kla- renbeekstraat 53 zw. en rd., 55 zw. en rd. en 57 zw. en rd. Haarlem f 13305, M. J. G. van Rossum; Teylerstraat 62, Haarlem f 3200.— opgehouden, Scheeperstraat 44, Haarlem f 2900.opgehouden; Aelberts- bergstraat 9, Haarlem f 5000.opgehou den; Schneevoogtstraat 7, Haarlem f 5100.— opgehouden; Papentorenvest 19 zw. en rd. Haarlem, niet geveild. Het 1ste tiental was deze week vrij, het 2de tiental speelde geliik teeen HDC III als volgt: J VKD II HDC III H. v. Gastel—C. B. de Laat P. BeelenJ. Otter G. HesselmanA. D. Dollé Th. v. WortF. Akkersloot V. AndringaTh. Blom J. SmitB. Stavinga J KramerH. M. Wenkes H. LindemanJ. Risseeuw Th. HulsebosR. Scholte M. KokW. J. v. Looy 2—0 0—2 0—2, 2—0 2—0 2—0 1—1 1—I 0-2 0—2 10—10 De volgende onderlinge wedstrijden werden gespeeld: Th. v. Wort—Th. Kok Jr. 2—0 V. AndringaJ. Kramer 20 P. BeelenTh. Kok Jr. 02 Th. HulsebosW. Bos 20 J Kramer—J. Heijne 2—0 W. BosLindeman 02 G. KraakG. Faaij 02 D. RumpH. Rump 11 P HollenbergJ. v. d. Kroft 20 Th. v. WortG. Faaij 02 Om het Zilveren Biljart werden tussen Hof v. Holland en Rembrandt de volgende wedstrijden gespeeld: Hurkmans 60 60 37 8 1.82 De Rosa 60 45 37 9 1.21 v. Rongen 300 245 24 49 10.20 Reich 300 300 24 67 12.50 Hooydonk 50 37 22 6 1.68 Heusqen 55 55 22 16 2.50 v. Rongen 300 297 26 48 11.42 Reich 300 300 26 44 11.53 Stand 2628 voor Rembrandt. Het zal niemand verwonderd hebben, dat het bestuur van de vereniging „Geloof en Wetenschap" in Haarlem besloot het toneelstuk „De Hof der Olijven' in de opvoering van „Het Nederlands Volkstoneel" op hel programma te plaat sen. Na de waardige, stijlvolle en herhaaldelijk ook boeiende voorstelling, die gisteravond in de tjokvolle Stadsschouwburg werd gegeven, zullen de leden thans ook dankbaar zijn, want zij zijn getuige geweest van een pur sang katho liek spel, dat niet het stempel van uiterlijke zaligheid of religieuze volmaakt heid droeg, geen 'met suiker bestrooide of zalvende nonnen aan het woord liet, maar levenswaar bleef tot aan het glorievolle einde. Voor een niet gering deel is dit ook te danken aan de regie van Marcelle de Tassencourt, die woord en beeld door soberheid vele malen aan dramatische kracht deed winnen, ook al kan men van mening verschillen over het te kiezen tempo. De schrijver Bernanos schreef het boek „Dialogues des Carmélites" wie het na de toneelvoorstelling nog ter hand mocht nemen, zal ontdekken hoe veel van de prachtige tekst verloren moést gaan en Albert Béguin ver zorgde met de regisseur de bewerking voor het toneel, terwijl Maurice Roe- lants de vertaling voor zijn rekening nam. Voor een goed begrip diene nog het volgende: Een historisch gegeven ligt aan het stuk ten grondslag, dat overigens weer de novelle van Gertrud von le Fort als basis neemt, een novelle, waarin de schrijfster de geschiedenis vertelt van zestien Carmelitessen, die op 17 Juli 1794 te Compiègne met de guillotine zijn te rechtgesteld, nadat zij hun leven als zoenoffer voor de revolutie aan God dankbaarheid over een besluit, dat misschien te lang op zich had laten wachten. In een oud familie-album ontdekte mijn jongste telg een foto uit 1925, waaronder stond „Heer oom". Hij keek er lang naar, zei tegen zijn zusje „kijk nou eens" en riep mij er bij, waardoor de eerbied gered kon worden. „Hoor eens jongen" doceerde ik „dat was de dracht van de priesters in dit bisdom in die jaren. Het laat ste overblijfsel van de smaak en de élégance, welke de pruikentijd, waarover je op school geleerd hebt kenmerkte. De ommekeer was rel kens als de nieuwsbronnen meldden, dat in een of andere stad of dorp een jubileum-baby geboren was, kon ik een zekere jaloezie moeilijk terugdringen. Waarom moest Pietje Puk nu de 5000e ingezetene zo heet dat offi cieel, maar dat pukkie zit nog lang niet zijn en in de krant komen, terwijl Jantje Laat eerder op de wereld kwam en de 5000e geweest zou zijn als zijn vader vlugger naar de Burgerlijke Stand was gelopen? Bovendien was Jantje beslist aan lokkelijker voor de fotograaf, om nog maar niet van zijn mammie te spreken. Telkens als een burgemees ter weer een spaarbankboekje heeft uitgereikt aan de vader van een feest-baby en de dag na het glorie volle gebeuren naar de gezondheid van moeder en kind komt informe ren, vraag ik me af, waarom mij het geluk niet was beschoren als de zoveel duizendste van een gemeente begroet te zijn. Per slot van reke ning woog ik bij mijn geboorte ruim tien pond, zei iedereen dat ik snoe zig en mooi recht van leden was; bovendien zou het spaarbankboekje voortreffelijk aan me besteed zijn en zou het alleraardigst bij mijn journalistieke werk gepast hebben om later een interview te publice ren met de burgemeester, die mij eens in zijn armen wiegde, met als gevolg, dat zijn zwarte colbertje naar de stomerij moest. Nu jongedame Frijke Veenstra de 25000e van Heemstede is, herleeft mijn jaloezie. Zij is de achtste in het gelukkige gezin en dus blijft mijn afgunst beperkt tot het bezoek van burgemeester mr. A. G. A. Rid der van Rappard. Het wonderlijke is echter, dat men als groot mens blijkbaar nooit een jubileum-bur gerfes) kan zijn. Nee, deelt de amb tenaar achter het loket der afdeling Bevolking mee, deze 70-jarige die hier kersvers binnen komt om als ingezetene te sterven, mag de 25000e niet zijn. Daar is geen aardigheid aan. De man heeft gelijk, maar voor de krant zou het toch wel aantrekkelijk zijn als nu eens niet de foto van een baby ze lijken allemaal op elkaar maar bijvoor beeld van een achttienjarige schone afgedrukt kon worden. Tijdens een gesprek met enkele burgemeesters over deze mogelijkheid was op hun ondeugende gezichten bijval te le zen. „Dat wij daar nooit aan ge dacht hebben" verklaarde een hun ner en een ander verzuchtte: „dan zou ik meer geven dan het materia listische spaarbankboekje". Voor Bloemendaal openen zich ten aan zien daarvan allergenoeglijkste as pecten. Daar schommelt de bevol king steeds om de 20.000, dan er weer boven, dan er weer onder. Waarom zou men niet telkens de twintig duizendste fêteren? Mocht het te duur worden met het spaar bankboekje dan is de rest als het roer om gaat alleszins een plaatje waard. Dat kunnen momenten wor den voor de edelachtbare heren Kwint van Velsen en Scholten van Beverwijk. De toekomst brengt daar elk jaar een jubileum-ingezetene; wat sneu voor Ridder van Rappard, maar een waardig magistraat moet verlies kunnen nemen. j~\ e overgang naar het tweede J onderwerp van de week is misschien wat abrupt, doch het is helaas uitermate moeilijk om met een „rijm" van een feest-baby te belanden bij een bijzonder jubi leum, even delicaat als historisch interessant en gekleed. Laat ik er niet omheen draaien: het is op 1 November vijf en twintig jaar ge leden, dat de clerus in het bisdom Haarlem kuitbroek en halve hoge hoed aan de kapstok hing om zwar te heer te worden onder de heren. Er is heel wat over te doen geweest en in deze dagen zal er enerzijds heimwee zijn naar de kleding, die vroeger onderscheidde en anderzijds een slag voor de hoedenmakers en het stads- of dorpsbeeld leed een gevoelig verlies." Ik heb hem niet verteld, dat men deze consequent zeer ouderwetse, maar daardoor juist karakteristieke kleding even zeer bewonderde als die der Volen- dammers. De tijden zijn wel veranderd. Hoeveel eerwaarde heren ziet men nu nog statig lopen met zwarte ebbenhouten wandelstok met zilve ren knop als bewijs van de voor naamheid des dragers? Wat een verschil tussen het op de bromfiets gedragen alpino-petje en de drie kwart cylinder van een kwart eeuw geleden. Och, we hebben veel, zeer veel verloren. Vroeger kon men reeds lang voor het passeren van de geüniformeerde geestelijke zijn hand naar de hoed brengen om langdurig en gracieus te kunnen groeten; nu ziet men iemand aan komen met een grijze shawl en voor men het weet is de eerbiedbetuiging overbodig geworden. In feite is het zo, dat het colbertje oogluikend ts toegelaten, maar dat de geklede jas als de meest waardige dracht be schouwd wordt. Waarlijke bewon dering heb ik echter voor de secre tarissen van de' bisschop, die men op regelmatige tijden in de binnen stad ziet schrijden als waardige fi guren, groter lijkend dan ze zijn in de smetteloze lange toog. Als het aan mij lag mijn hemel wat een verwatenheid droegen alle pries ters in het bisdom dit gewaad met de vijftig zwarte knoopjes en feest of geen feest: altijd de brede glimmende sjerp, desnoods alleen in het paars. SPAARNEBABBELAAR hadden gewijd. In 1906 zijn zij zalig ver klaard. In dit verhaal, door Gertrud von le Fort naverteld, heeft de schrijfster de figuur ingelast van Blanche de la Force, een adellijk meisje, dat leeft bij de gra tie van de angst gevolg van haar dra matische geboorte en dat in de Car- mel vlucht om zich tegen die angst te beschermen. Zonder succes evenwel, want de angst blijft haar deel, tot zij vrijwillig met de andere, ter dood ver oordeelde, zusters de guillotine beklimt en alle angst is overwonnen. Het motief van de angst speelt een grote rol in de Dialogues. Zij is aanwezig op het sterf bed van de moeder-overste, die haar pupil Blanche zo wijs de les heeft ge lezen. Zij is aanwezig in-haar-tegendeel in Mere Marie van de Menswording, die triomferen wil over de angst en de mar teldood zoekt, doch gedoemd is te blij ven leven. Zij is eveneens in-haar- tegendeel aanwezig in de naïeve, on schuldige zuster Constance, pril en argeloos, die geen problemen kent, zelfs niet het pro bleem van de angst. Wij kunnen ons zelden voldoende concentreren bij een overdadig taferelen- spel. Zeker wanneer het publiek van de iorte pauzes gebruik maakt om te roeze moezen en de even te voren afgebroken conversatie weer op te vatten Maar daarom heeft ons ditmaal de even handige als verant woorde décorwisse ling getroffen, zodat het niet moeilijk was „in" het spel te blij ven en de ontwik keling van het dra ma vrijwel zonder schokken te blijven volgen. Dit volgen werd naarmate de handeling zich vol trok geremd, door een zekere, ver moeidheid en te weinig actie, bij een overvloedige, niet altijd te verstane tekst. Alle lof voor de twee moeder-over sten. De eerste voorgesteld door Bé s>SreI¥c ,(wat te reactionnair in de sterf scène), de tweededoor Marie Hemel, die in haar optreden vóór de catastrophe "waarlijk in de huid van een cordate, maar ook communiteit lijdende non ge kropen was. Van de andere zusters die nen speciaal genoemd te worden Mary Smithuysen en Tine de Vries (de laatste zorgde cp merkwaardige wijze voor de vrolijke noot.) Hoewel Els Bouwman een zeer goede dictie had, kon men toch moeilijk in haar een adellijke figuur van Blanche zien. Gerard Schild stelde de rector so ber en daardoor aanvaardbaar voor. Het is een en ware indrukwekkende toneelavond geworden, al zouden wij liever gezien hebben, dat enkele scène's wat bekort waren. Een grote bloemen mand voop de voeten van de nonnen vertolkte de dankbaarheid van het be stuur van G. en W. en zeker ook van de leden. v- w' Advertentie ikkkkkkkkkkkkkkkkAkkkkkkkk^ Onder het gebruik van een en diverse andere heerlijkheden kunt U genieten van een geheel nieuwe collectie KLEURENFOTO'S (dia's), in i geheel gemoderniseerd ■4 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlem-terr. (GEEN FILIALEN) Met ingang van 25 October zal de bus dienst van de NZHVM HaarlemLeiden een kleine routewijziging ondergaan. In- plaats van door de Schoollaón—Verleng de Willinklaan—Bennebroeker Dreef zal de bus voortaan rijden door de Benne broeker Laan. waardoor een vlottere aansluiting met de rijksweg ontstaat. IA: WH-DSK, RCH 4—Spaamdam, VVD —Wijk aan Zee 2, Terrasvogels 2NAS, EDO 5—VI. Vogels. 1B: Haarlem 3A—EDO 3, EDO 4—Stormvogels 4, HFC 3DEM 3, Beverwijk 2ADO 2. 2A: SpaarnestadDSB, Heemstede—TZB. 2B: DIO 2VI. Vogels 2, Zandvoortmeeu- wen 3DCO 2, Kennemers 4—Schoten 3. vsv 4—Beverwijk 3. 2C: Kinheim 2—Bloe mendaal 3. VI. Vogels 3—HFC 4, WB 3— VSV 5. Kennemers 5DSS 2, Ripperda 2 NAS 2. 2 D: DCO 3—RCH 6, HFC 5—Ken nemers 6, Haarlem 5—Hillegom 3, TYBB 3 Zandvoortmeeuwen 4, Stormvogels 5 VSV 6. 3A: v. NispenConcordia 2, Spaarnestad 2Spaarnevogels, VVD 2WH 2, THB 2— DSK 2. 3B: ETO 2—DSS 3, DIOS—Heem stede 2. 3C: TYBB 4—SHS, Halfweg 2— EDO 6, Kinheim 3—Alliance. 3D: Geel Wit3 —THB 3, DIO 3—Vogelenzang 2, Haarlem 7Hillegom 4, Spaarndam 2HFC 6. 3E: IEV 2—ADO 3, Kennemers 7Waterloo 2, Stormvogels 6—Beverwijk 4. 3F: EDO 7 Hillegom 5, Bloemendaal 4Zandvoortmeeu wen 5. 3GDCO 4—TYBB 6, DSS 4—Kin heim 5. 3H: EDO 9—Hillegom 6, RCH 8— Haarlem 10. VI. Vogels 4—Geel Wit 4. 4AGeel Wit 5—Bloemendaal 8. 4B: ETO rvê*» 3™4C: Schoten 5v. Nispen 2. 4D: UJ5M 5—Terrasvogels 4, ADO 4—IEV 3, eirv v 3. Wijk aan Zee 3- DSOV2 ^F- l?h5rEHS 4' Bloernendaal 5— DSOV 2. 4F. Schoten 6—DIOS 3. 4G: DIO 5 rVogelenzang 3. 4H:pBM 6-Stormvogels 8' VVB 4—IEV 4. 4JRCH 11—SHS 3, DSB 5 —TYBB 8. Jeugdafdeling. A: Bloemendaal a—EDO a BRCH a—Haarlem a, HFC a—stormv. a. Adspiranten. IB: Alliance aOG a. dem a—TYBB a, DSS a—Velsen a. Wijk aan Zee aGeel Wit a. 2B: Hoofdd. Boys aConcordia a, Voge lenzang aDIOS a. De uitslagen van de biljartwedstrijden In de finale van het persoonlijk kampioen schap van de vierde klasse district Haar lem. gespeeld in Hotel Royal, luiden als volgt: B. Mica 75 75 28 9 2.67 2 J. V. d. Kroft 75 59 28 7 2.10 0 C. v. Vianen D. Schoenmaker P. Smit D. Schoenmaker J. v. d. Kroft U. Dekker 75 58 42 7 1.38 0 75 75 42 12 1.78 2 75 75 38 10 1.97 2 75 58 38 9 1.52 0 75 75 40 7 1.87 2 75 57 40 8 1.50 0 75 72 39 7 1.84 0 75 75 39 8 1.92 3 Vianen D. Heinsbergen De avondprestatieprijs werd gewonnen door de heer Vianen door de meeste mis stoten te maken en de andere prijs werd gewonnen door de heer Dekker die het presteerde om het laagste gemiddelde te maken. Dé stané la na hedenavond als volgt' 1. Heinsbergen 5 4 1 353 172 20 2.05 8 2. Smit: 5 4 1 364 182 16 2i00 8 3. v. d. Kroft 5 4 1 359 189 13 1.89 8 4. Bakker 5 3 2 291 179 14 1.62 6 5. Mica 5 2 3 325 173 12 1.87 4 6. Schoenmaker 6 2 4 372 212 13 1.75 4 7. Dekker 4 1 3 255 157 12 1.62 2 8. Vianen 55 322 202 8 1.59 0 Zaterdagavond vangen de partijen aan om 7.45 uur terwijl de finale plaats vindt op Zondagavond 21.15 uur as. .eo„. tvi Trooster, W. Santpoort, tel' K 2560-8410. Apotheken nachtdienst)Apotheek De Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort tel. K ZöbU—8284 en Bloemendaalse Apotheek 2500^22181 S6W£g 85' Bl0emcndaal tel K Advertentie HAARDBRANDOLIE A °mstreeks negen uur is te A ci den hout een bestelauto van de Haar- FlJ "wasserij Keyser in botsing ge- nuTt u de tram uit Zandvoort, die overweg bij de Zwarteweg pas seerde. Hoewel de lichten op rood stonden, a® auto langs een stilstaande luxe wa gen doorgereden en gegrepen door de voor- Kant van de tram. De auto werd ongeveer fy meter meegesleurd en zwaar beschadigd. Be chauffeur, de 20-jarige T. Markhof, werd met een gebroken arm en been overge bracht naar het Marinehospitaal te Over- veen. Zijn toestand is thans redelijk. Het tramverkeer moest ongeveer een uur over enkel spoor worden geleid. De bestelauto is weggeslëept. De Kynologenclub „Kennemerland" heeft een interessante hondenavond ge organiseerd. "In de voorzaal van Brink- mann waren de leden verzameld met een achttal hoeden, die volgens de re gelen der kunst beoordeeld moesten worden. Na de opening door de voorzitter gaf dr. J. Heek een uiteenzetting van de wijze, waarop het uiterlijk van een hond beoordeeld wordt. Daarna konden de leden zelf aan de practische keuring deelnemen. Achtereenvolgens werden gekeurd enkele Airdale-terriers, draad- haar- foxterriers en boxers. De plaat sing der honden, zoals die door een der leden was genoteerd, werd daarna dooi de officiële keurmeesters de heren F. M. Heerkens Thijssen en L. P. Knapen aan een uitvoerige, bespreking on derworpen. Het was voor de hondenliefhebbers een bij uitstek leerzame avond de eerste van een serie waarin nog vele hondenrassen de revue zullen passeren. Te ongeveer half vijf heeft zich giste ren een aanrijding voorgedaan op het kruispunt Botermavkt—Gasthuisstraat Barrevoetstraat tussen een wielrijdster en een dtiewielije bakfiets. De aanrij ding ontstond, doordat de bestuurder van de bakfiets, de 26-jarige koopman N. D., geen voorrang verleende. De wielrijdster. de 31-jarige A. J. V, is met een hersenschudding per zieken auto naar huis vervoerd. Gisteren werd brand gemeld in de Leeuwerikstraat te Haarlem, Bij onder zoek bleek, dat het 14-jarig dochtertje van de bewoner 's morgens een pas ge vulde oliebrander onder een aquarium had aangestoken en in de mening ver keerde, dat zij deze brander, voordat zij het huis had verlaten, had uitge draaid. Vermoedelijk is dit met gebeurd en is door oververhitting de brand ont staan. De vlammen tastten via het be hang de houten binnenwand aan tussen voor- en achterkamer. De brand is ont dekt door de buurman, die het vuur met emmers water heeft geblust, terwijl de nablussing door de brandweer is ver richt. Een fauteuil is verbrand en drie bankbiljetten met een totale waarde van zeventig gulden, zijn verkoold. H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur, 7 u. plechtig lol. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.18 (Hoogmis). 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Om 7.30 uur plechtig Lof H. Joannes de Doper. Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur, 6.30 lof voor de jongeren, 7.30 lof voor de ouderen. H. Hart Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur, 7 uur plech tig 1°£' t, H.H Elisabeth en Barbara. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 8.30, 9.30 1 Hoog mis) en 11 uur. H. Liduina. Zondag H.H. Missen 6.30 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur, 7 uur plech tig lof. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur, 7 uur plechtig lof. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Om 7.30 uur plechtig lof. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis), 6.30 plechtig lof. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur, 7.30 uur Solemneel lof. II. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. Mis sen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H Mis sen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. De jongeren van de parochie te Blo»- mendaal worden er aan herinnerd, dat rector Brans hedenavond om 9 uur ii de parochiekerk zal spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2