Na de eerste ronde Nederlandse vrachtauto ramt een aantal auto's Zes doden en zes gewonden bij ernstig verkeersongeluk in West-Duitstand Mijnramp in België eist 26 doden en 12 gewonden Koning Boudewijn bezoekt de nabestaanden Londense benzinestaking komt vandaag in critiek stadium EINDELIJK WEER EEN ZEGE Onbekend vliegtuig landt te Brindisi REMMEN WEIGEREN OP HELLENDE WEG Scotland Yard in actie Radio-Moskou valt voorzitter van de Transportband aan m PLEEGDE MILITAIR CHIRURG DIEFSTALLEN IN HOSPITAALP Wethouder Franke overleden Het weer Tot hoofd en hart Twee Nederlanders licht gewond DRAMA OP 210 METER DIEPTE W eekend-ongevallen pisen 23 slachtoffers Dubbele tankontploffing in Italië Wt 1 Raadsel in Lyon Onderzoek naar de dood van zijn vrouw Prawda signaleert onenigheid tussen Grote Drie f 25.000 op no. 5363 MAANDAG 26 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25821 Mogelijk vluchtelingen uit Oost-Europa Kwestie Triest Rome bereid om grens troepen terug te trekken Overstroming in Italië De regen is opgehouden Premier Pella bezoekt het rampgebied Sef Cornet overleden Grote Drie doen beroep op Israël en Jordanië Wederzijdse beschuldigingen worden geuit Telegram over salarissen van orkestleden Wnd. burgemeester van Amsterdam Teddy gev.windbreakers 39.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. B m| me ga De administratie behoudt zier. het reent voor Ijjft H jH B advertentiën eventueel zonder opgave van H B MJP JU BE m redenen te weigeren. 8 H S 8tl It NB 8 ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, I mM 1«| I f 2.- per maand, f 6.- per kwartaal. 9« «V |nii Voor klachten over de bezorging na 5.30 W uur 's avonds tel. 21544. De regering heeft vier dagen de tijd gehad om na te denken over de houding, welke zij het best kan aannemen tegenover de woordvoerders der verschillende fracties, die de vorige week het belangrijkste debat van dit jaar in de Tweede Kamer hebben geopend. Een lawine van woorden is over haar heengegaan. Woorden die soms een lof prijzing inhielden, woorden, die als een waarschuwing klonken, woorden, die zelfs bijna als een dreigement kunnen worden uitgelegd. Zij zal morgen hierop antwoorden. Zonderen we de socialisten en commu nisten uit, dan is er bij al de overige partijen een lijn te bespeuren, die een duidelijke tendenz inhoudt; een steeds groter 'verzet tegen het dirigisme. Vooral tegen de tot dusverre gevoerde loonvor ming heeft de meerderheid der Kamer zwaar geschut in stelling gebracht. Men wil een vrijere loonvorming, daarmee een der belangrijkste pijlers van de ge leide economie in gevaar brengend. Gaan wij de debatten van vorige week nog eens na. dan zijn er enige hoogte punten in te ontdekken. In de eerste plaats de motie-Romme, die het Kamer debat direct al in een spannende sfeer bracht, haar onmiddellijke afwijzing door de socialisten bij monde van mr. Burger en de poging van dezelfde spreker op nieuw een discussie uit te lokken of de K.V.P. nu een politieke of een kerkelijke partij is. Prof. Romme liet zich geluk kig niet verleiden op dit laatste punt nog eens in te gaan. De discussies hierover zijn tè afgezaagd. De katholieke fractie leider zal Burger's bedoelingen wel niet hebben misverstaan ook al ontkent Het Vrije Volk dit ten stelligste dat deze de besprekingen over de katholieke eenheid bij voorbaat reeds wilde door kruisen. In tal van bladen heeft men de motie van Romme, welke een vrijere loonvor ming beoogt, een knuppel in het hoen derhok genoemd. Is zij dit wel en heeft zij alle Kamerhoenders verrast? Wij ge- loven het nauwelijks. Men zou de kansen nfil Homme's motie kunnen vergelijken chn„„$e handicap-race Londen—Christ- zeker waaruit de K.L.M. als vrijwel moest6 overwinnaar te voorschijn vóorbereirimerl' De motie is zorëvuldig ment f.pla„„zij wordt op een goed mo tet er immerside m6eSte Part«en z«n éen pprlnnvit ,nee eens en er 1S maar tnrh i genstander. die tenslotte toch met kan winnen. De vraag is alleen nog maar of de regering aan Romme de v aardevolle chèque zal overhandigen en deze ook honoreren. Wij verheugen ons intussen over deze motie Niet alleen omdat zij een stoot geeft in de richting van een vrijere loonvorming, maar vooral omdat zij en de Partij van de Arbeid èn de regering dwingt kleur te bekennen of zij al of niet bereid is haar dirigisti sche politiek geleidelijk los te laten. Ge leidelijk, want deze motie doet slechts Zeer voorzichtig een poging de weg te- Pa. v«ü. maken. Romme's bedoeling tine vap duidelijk. Hij speelt in de rich- o«ams?tie%,pS?Uukrechtelijke Bedrijfs ec ven w?' w.®lke hn verdere inhoud wil geven. Hij wil het tot nu toe nog ledige huis gaan meubileren. Omzichtig en ge leidelijk. Want leest men deze uitzonder lijk lange motie goed, dan bevat zij zó vele restricties, dat het de regering niet eens zo heel moeilijk moet vallen er op aan te haken. Wij hadden haar dan ook veel liever korter en positiever gezien. Tenslotte kan men zich ook bij moties „in der Beschrankung ein Meister" to nen. Men bestudere nog eens de laatste alinea: „nodigt de regering uit, om na over leg met het bedrijfsleven het nodige te verrichten, om zo moge lijk met ingang van 1954, tot de even- bedoelde vrijheidsverruiming jn de loonvorming re komen, en voorts, zo spoedig dit daarna mogelijk zal blij ken te zijn. eveneens na overleg met het bedrijfsleven de overblijvende be voegdheden van het College van Rijks- bemiddelaars te doen overgaan naar de Sociaal Economische Raad. zulks met dien verstande, dat de bevoegdheid der regering om loonregelingen, welke het algemeen weizijn in gevaar brengen te weren, steeds behouden bluft- De spatiering is van ons. Een onmid dellijk gevaar behoeft deze motie voor de regering dus met te betekenen. Wel kan ze op den duur een gevaar wor den Want ze houdt in, dat de grote lijn van het tot dusver gevoerde beleid der regering moet worden terugge bogen Hoe zullen de socialistische mi nisters in het kabinet hierop reageren? Waarschijnlijk zal men wel weer d g opgaan der compromissen. Het is d g van de minste weerstand. Intussen kan het niet anders of de stemming tussen K.V.P. en P.v.d.A. zowel in de Kamer als in het kabinet moet wel steeds onbehaag lijker worden. Het is zeker, dat de P.v.d.A. niet gaarne haar sterke positie in het kabinet zal prijsgeven, maar van de andere kant zullen de socialistische mi nisters moeilijk een politiek kunnen voe ren, die rechtstreeks tegen de socialisti sche doctrine ingaat. Romme schreef on langs in het Katholiek Staatkundig Tijd schrift, dat het Kabinet-Drees langza merhand van een richtlijnen-kabinet uit groeit tot een program-kabinet. Welk program dan, zijn we geneigd te vragen. Dat van Romme of van Burger en Suurhoff? Het behoeft overigens geen betoog, dat een dergelijke precaire poli tieke situatie weinig bevorderlijk kan zijn voor de regeerkracht van een kabi net. Het kabinet-Drees is nog vrij jong, maar het is van het begin af aan een broos geval geweest. Het zit nu reeds vol barsten Een onverwacht stootje kan het in stukken uiteen doen vallen. Het Handelsblad kon daarom wel eens gelijk hebben als het meent dat het kabinet- Drees zich op het ogenblik in een moei lijker en gevaarlijker positie bevindt dan ooit tevoren. Een onbekend vliegtuig met vier in zittenden aan boord is gisteren nabij Brindisi in Zuid-Italië geland. Men ver moedt, dat de passagiers vluchtelingen zjjn uit een Oost-Europees land. Zij zijn ter ondervraging naar Rome doorgezon den. Het toestel dat een krachtige camera san boord had. landde op het militaire vliegveld van Brindisi. De inzittenden droegenvuile gescheurde overalls en •praken een niet-Latijnse taal. Pü 7 - Een van de grootste verkeersongelukken, die de laatste jaren in West-Duits- land zijn gebeurd, eiste Zaterdag zes doden en zes gewonden. De om het leven gekomenen zijn allen Duitsers. Een van de drie ernstig gewonden is een Amerikaan. Zijn toestand is critiek. Twee Nederlanders zijn licht gewond. Het ongeluk, dat is geschied op de Wiedbachbrug, op de autoweg Frankfort Keulen bij Neustadt aan de Wied, is veroorzaakt door een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen, eigendom van J. Decker te Ouderkerk aan de IJssel. Op een weggedeelte mét een daling van zes procent weigerden plotseling de remmen, waardoor het Nederlandse transport verscheidene auto's, die op de brug stonden, in elkaar drukte. Het kwam tot stilstand, toen het tegen een zware Duitse vrachtauto met aanhang wagen botste. Bij het ongeval waren twee Duitse vrachtwagens, twee per sonenauto's en een motorfiets betrok ken. Twee auto's vlogen in brand. Onder de auto's, die vernield werden, bevond zich een koerierswagen van' het Amerikaanse Hoge Commissariaat. De bestuurder van deze auto, een Duitser, kwam om het leven. De naast hem zit tende Amerikaan is degene, wiens toe stand critiek wordt genoemd. Amerikaanse militaire politie poogde nog een aantal documenten uit de koe- riersaufo te redden. De meeste stukken waren echter verbrand. De Nederlandse vrachtauto werd be stuurd door D. de Baart uit Streefkerk. Hij en zijn passagier werden licht ge wond. Het verkeer ter plaatse is vijf uur gestremd geweest. Men had grote moeite met het identificeren van het stoffelijk overschot van de slachtoffers, daar de meesten tot onherkenbaar wordens toe waren verminkt. Een telefoto van de serie ongeluk ken, die de Nederlandse vracht auto bij Bonn heeft veroorzaakt. Op de achtergrond de nog rokende resten van drie versplinterde auto's, op de voorgrond de zwaar beschadigde vrachtauto. Verschillende ongelukken in de we reld hebben dit weekeinde weer 23 mensen het leven gekost, terwijl er honderden gewond werden. Nabij San Luis Potosi in de gelijknamige Mexi caanse staat zijn Zaterdag een bus en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. 23 personen vonden hun dood in de vlammen, doordat de autobus op het dak gedroogde mais vervoerde, wel ke vlam vatte. De bestuurder bleek dronken te zijn geweest. .Bij Fort Scott in Kansas is een per sonentrein ontspoord, waarbij op één na alle rijtuigen uit de rails liepen. Er vielen geen doden, maar zes per sonen liepen verwondingen op, waarvan één ernstig, In de buurt van Rimini in Italië kon de chauffeur van een dubbele benzine tankwagen ten gevolge van de mist de hoogte van een tunnel niet juist schatten. Hij botste tegen de tunnel- wand, waarop de tanks in brand vlogen. Toen brandweer en nieuws gierigen dichterbij kwamen ontploften de tanks. Ongeveer 150 personen wer den gewond, van wie 95 ernstig. In het Suez-kanaal tenslotte heeft Za terdag een botsing plaatsgevonden tus sen een Noorse tanker die aan de grond gelopen was en een AVnerikaanse vrachtboot. Toen de Amerikaan terug wilde varen, botste hij op een hem vol gende Britse vrachtboot. Gisterochtend kwam de vloot weer los. De schade is gering. De Italiaanse regering heeft Zaterdag aan de regeringen van Engeland en Amerika laten weten, dat zij bereid is haar troepen tot op 12 km. van de Ita liaansJoegoslavische grens terug te trekken, mits Joegoslavië bereid is een dergelijke maatregel te overwegen. Dit kan de eerste stap zijn op de weg naar een ontspanning van de toestand in het grensgebied, meent men te Rome. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Italiaanse voorstel in een speciale verklaring een doorzichtig bedrog genoemd, dat be doelt, de onwetenden zand in de ogen te strooien. Tito is, volgens de verklaring, bereid tot een compromis, waarbij de A-zone niet bij voorbaat aan Italië wordt toegewezen. De chauffeurs van de Londense tankauto's staken nog steeds en de regering heeft troepen ingezet om de leeggekochte pompstations bij te vullen. Het benzinegebrek was al zo groot geworden, dat zelfs de Londense busdiensten moesten worden ingekrompen. Vandaag zullen 160 gedelegeerden uit «jen tankwagens dowde overi|«i sver- m Oost- en West-Londen beslissen, of de benzine-staking al of niet wordt voort gezet. Gisteren zijn er door de stakers in die delen van de Britse hoofdstad massa-vergaderingen gehouden. In Oost-Londen werd toen besloten om de staking voort te zetten, maar in West- Londen werd een kleine meerderheid gevonden voor een resolutie om van daag weer aan het werk te gaan. De overweging was, dat men het publiek verdere overlast wilde besparen. Zes duizend militairen hebben er tijdens het weekeinde voor gezorgd, dat de distributie van ongeveer 4 millioen liter benzine normaal kon doorgaan. De busdiensten, die gisteren tot de helft waren gereduceerd, worden vandaag waarschijnlijk weer allemaal hervat. Intussen is Scotland Yard bezig om de antecedenten van de stakingsleiders na te gaan. De Britse minister van Ar beid, Sir Walter Monckton, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij over aanwijzingen beschikte, dat de staking wordt geleid door communistische of althans met het communisme sympa thiserende elementen. Een Labour-afgevaardigde vroeg, of zich onder de leiders van de staking ook een zekere Bert Slack bevond, die ook de staking van 1950 heeft geleid. De minister antwoordde, dat hjj zulks niet wenste te bevestigen, maar dat hij tevens zéér verbaasd zou zijn, als dat niet het geval was. Bert Slack heeft zelf intussen ontkend communist te zijn. De voorzitter van de transport and General Workers Union, Arthur Deakin, noemde de resolutie van de chauffeurs in West-Londen „een aanwijzing, dat het gezonde verstand heeft gezegevierd. Het is te hopen en te verwachten, dat de mannen de door die vergadering gege ven lijn zullen volgen". Radio Moskou heeft een aanval gedaan op Deakin, omdat hij „gerechtvaardigde eisen van de stakers niet heeft gesteund". De mi litaire chauffeurs reden gisteren lange (Van onze Belgische correspondent) 26 mijnwerkers, onder wie 13 Belgen en 13 Italianen, vonden Zaterdag ten gevolge van een grauwvuurontploffing de dood in de steenkoolmijn „Many" van de Charbonnages d'Ougrée Mari- haye te Seraing bij Luik. Twaalf arbei ders werden zwaar, maar niet levens gevaarlijk gewond. Het stoffelijk over schot van 21 slachtoffers werd reeds geborgen. De ontploffing deed zich voor rond de middag. De mijn wordt sedert 127 jaar ontgonnen en is nagenoeg uitgeput. In Januari eerstkomende zou de exploi tatie worden stopgezet. De 400 mijnwer kers, die er te werk gesteld zijn, zou den naar andere putten van de groep Ougrée Marihaye worden overgeplaatst. Niet minder dan veertig arbeiders wer den door de ontploffing ingesloten, maar men slaagde er naderhand in veertien hunner levend boven te halen. Koning Boudewijn heeft zich Zon dagmiddag ter plaatse begeven om het stoffelijk overschot van de slachtoffers een laatste groet te brengen. De vorst onderhield zich met de getroffen fami lieleden en bracht in het ziekenhuis een bezoek aan de gewonden. Dinsdag heeft de plechtige begrafenis plaats en Maandag zal in alle mijnen het werk worden stilgelegd ten teken van rouw. De koning liet zich over de oorzaak van de ramp inlichten door de direc teur van „Ougree Marihaye", graaf Paul de Launoit. De reddingsbrigades werden aan hem voorgesteld. Uit een nader bericht blijkt, dat veertig mijnwerkers door de explosie op een diepte van 210 meter werden afgesneden van de buitenwereld. In totaal zijn 26 van hen om het leven gekomen. De Italiaanse ambassadeur Umberto Grazzi bracht een bezoek aan de do denkamer, in een schoolgebouw dicht- oij de mijn, en aan het ziekenhuis, waar verpleegd worden. Het Belgische Rode Kruis is er mee begonnen, 100.000 francs ter beschik- slachtoHers Van de gezinneu der Sommige leden van de reddingsbri gades zijn meer dan dertig uur achter elkaar in touw geweest. De brand in de mijngang belemmerde het reddingswerk zeer. Pas nadat deze brand geblust was, konden de brigades dieper in de mijn gang doordringen. Het eerste lijk werd gistermorgen om 04.30 bovengebracht. De slachtoffers lagen tengevolge van het geweld der ontploffing in de mijn gang tientallen meters uit elkaar. Er is veel mijngas door de explosie vrijgekomen en op vele plaatsen is de gang ingestort. De 22-jarige Louis Baets, een van de drie mijnwerkers, die Zondagmorgen vroeg gered werden, heeft verteld, dat hij tezamen met drie collega's in de val kwam te zitten. Deze drie, onder wie zijn 45-jarige vader, werden op slag gedood. Hij bracht de lijken nast een zijgang, die hem een betrekkelijk veilige schuilplaats toeleek. IIFie het geluk niet dicht bij huis vindtvindt het nergens. Nederland heeft weer eens ge wonnen. Het verwierf de zege tegen België door grote ijver, een on- uitblusbare vechtlust. Zo energiek hebben alle Oranjehemden zich vanaf het begin geweerd, dat de Belgen geen moment de gelegenheid hebben gekregen om hun eigen spelletje te spelen. Toen Van Beur den bovendien na amper acht mi nuten spelen de score opende wat op deze foto wordt afgebeeld vervielen de onthutste Belgen in paniekvoetbal. Nederland bleef de eerste helft, zonder overigens tot groots spel te komen, sterker en wist na de rust de balans in even wicht te houden. Na dertig maanden en tien dagen weer een overwin ning. De zware regenval, die in Zuid-Italië rampzalige overstromingen heeft ver oorzaakt, is eindelijk gisterochtend op gehouden. Zaterdag nog was het water met hernieuwde kracht neergestort, ver nietigend wat het op zijn weg tegen kwam. Het aantal slachtoffers is nog niet officieel vastgesteld. Tot nu toe zijn zestig lijken geborgen, een betrek kelijk gering aantal. Maar veel schrij nender is het leed, dat door deze ramp is veroorzaakt. Honderden hebben al hun bezittingen verloren. Tallozen zijn dakloos geworden. Weer wordt op de wereld een beroep gedaan om de hel pende hand te bieden. Gisteren heeft Premier Pella een in spectietocht gemaakt door het over stroomde Calabrië. Circa duizend vier kante kilometers staan blank. Ruim 1300 vluchtelingen zijn provisorisch on dergebracht m hotels, barakken en ten ten. De politie heeft verscheidene ge troffenen met zachte hand moeten be wegen hun huizen te verlaten, omdat zij ieder ogenblik konden instorten. Op 55-jarige leeftijd is in Venlo plotse ling overleden de heer Sef Cornet, die in Limburg en bij vele Limburgers in andere provincies bekend was wegens de vele ..Venlose revue's", die hij heeft gecreëerd en met een eigen gezelschap voor het voet licht heeft gebracht. Gisteren kroop een Franse gendarme in een wandkast van de vestiaire in het militair hospitaal Desgenettes in Lyon. Dat gebeurde om een reconstructie te geven van een voorval, dat sedert II Mei van dit jaar de gemoederen in Frankrijk bezig houdt. Volgens deze gendarme kwam op die dag de eerste chirurg van het ziekenhuis, luitenant kolonel Gilbert Simon, de vestiaire bin nen, hjj keek even om zich heen en nam vervolgens enkele bankbiljetten uit een portefeuille in de binnenzak van de jas van zijn assistent, kapitein-arts Dupont. De spanningen tussen Israël en Jor danië blijven onverminderd voortbe staan. De Westelijke Grote Drie hebben een dringend beroep op beider regerin gen gedaan om de spanningen te ver minderen, die een gevolg zijn van de sterke troepenconcentraties aan de rens. Beide partijen hebben overigens elkaar alweer beschuldigd een grotere rijdmacht te hebben opgebouwd, dan bij de wapenstilstandsovereenkomst was bepaald. De onderzoekingscommissie van de V.N. achtte een Jordanische klacht ongegrond. De President van Syrië heeft gisteren tijdens het openen van het nieuw-ge- kozen parlement verklaard, dat de Ara bische wereld slechts genoegen kan ne men met de terugkeer van dat deel van Palestina, dat nu Israël heet, aan de Arabieren. In de opwinding van het ogenblik ver klaarde de overste toen, dat hjj zijn as sistent alleen een lesje had willen geven, nadat hjj hem eerst gewaar schuwd had geen geld in de vestiaire achter te laten. Ondanks een petitie van de patiënten werd overste Simon gearresteerd. In de voorafgaande maanden waren er regel matig diefstallen gepleegd. Daarvan was niet alleen kapitein Simon het slacht offer geweest, maar o.a. ook mevrouw Cayzac, een vroedvrouw, die van tijd tot tijd in het hospitaal werkzaam was. Men is er nog steeds niet zeker van of overste Simon verantwoordelijk is voor al die diefstallen. Wel is het bekend dat zijn financiële toestand de laatste tijd veel te wensen overliet en dat de ver standhouding tussen hem en kapitein Dupont bijzonder slecht was. Op 10 Juni j.l. had de rechter-commissaris, com mandant Juliani, voldoende bewijzen om overste Simon te beschuldigen van drie diefstallen, gepleegd ten nadele van kapitein Dupont en afgelopen Za terdag stelde hij hem ook aansprakelijk voor twee diefstallen ten nadele van mevrouw Cayzac. Van haar zou de lui tenant-kolonel in totaal ongeveer f 600 hebben ontvreemd. Op verzoek van de (burgerlijke) pro cureur stelt nu een officieuze commissie een onderzoek in naar de omstandig heden, waaronder mevrouw Gabrielie Simon, eerste echtgenote van de be schuldigde officier, om het leven is ge komen. Zy overleed in Juni 1945 ten gevolge van gasverstikking. Dit onder zoek wordt verricht naar aanleiding van verklaringen, die door enkele ge tuigen in de zaak van de diefstallen in het hospitaal zün afgelegd. De leden van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest hebben aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende telegram gezonden: „De orkestleden van het Noordhollandsch Philharmonisch Orkest, verontrust door het uitblijven van salarisverbetering, verzoeken met verschuldigde eerbied Uwe excellentie stappen te doen tot het bespoedigen van een beslissing." van acht uur werden de 3000 soldaten af gelost door een even sterke groep. Toen er gisteren weer wat benzine aan de stations voorradig was, namen vele par ticuliere autobezitters hun kans waar om in het mooie herfstweer een ple- zierritje te maken. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is te Amsterdam op 63-jarige leef- tijd overleden de heer B. C. Franke, in leven laatstelijk wethouder van arbeids zaken in de hoofdstad en tevens waarne mend burgemeester. Bernard Cornelis Franke, die 22 No vember 1889 werd geboren te Kapelle- Biezelinge (Zeeland), bezocht de lagere school te Rotterdam, waar hij op 8-jarige leeftijd met zijn ouders kwam te wonen. Na zijn school- en kantooropleiding was hij geruime tijd op een advocatenbureau aldaar werkzaam. Nadat hij reeds lid was geweest van socialistische jeugdor ganisaties, trad hij in 1909 toe tot de S.D.A.P. Toen de heer Franke in 1920 naar Amsterdam kwam, benoemde de bestuurdersbond aldaar hem tot advi seur van het bureau arbeidsrecht. In 1927 koos men hem tot voorzitter van de af deling Amsterdam van de Centrale Ne derlandse Ambtenarenbond. Sedert 1931 was de heer Franke lid van de hoofd stedelijke gemeenteraad. Enkele jaren voor de oorlog koos men hem tot wet houder. Tijdens de Februaristaking in 1941 nam de bezetter hem gevangen, na dat hij als wethouder was afgezet. Na de bevrijding heeft de heer Franke zijn functie weer bekleed als wethouder van arbeidszaken. Sedert die tijd trad hij ook op als waarnemend burgemeester van Amsterdam. In de Prawda van gisteren schrijft de Londense correspondent van het blad een lang artikel over de conferentie van de ministers Bidault, Eden en Foster Dulles, die verleden week Vrijdag en Zaterdag in Londen werd gehouden. In het artikel, dat beweert dat de con ferentie voor een goed deel is mislukt, omdat de ministers niet een algemeen plan hadden aanvaard, wordt niet ge sproken over de Westelijke uitnodiging aan de Russische minister van Buiten landse Zaken, om op 9 November te Lugano de kwesties Oostenrijk en Duitsland te bespreken. Daags tevoren oefende de Prawda scherpe critiek op Premier Churchill, omdat hij Frankrijk aanzette tot snelle ratificatie van het E.D.G.-verdrag. In de 521ste Staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van f 25.000,gevallen op lot no. 5363. Berlijn Vijf Oost-Duitse gevange nen. gekleed in gestreepte gevangenis kleding, zijn er in geslaagd naar West- Duitsland te vluchten en hebben daar om politiek asyl gevraagd. Zij werden vastgehouden "in de gevangenis van Brandenburg op ongeveer 50 kilometer afstand van de zone-grens. Zij waren er in geslaagd de vlucht te nemen, toen zij naar buiten werden gebracht om te werken. Zij zullen ondervraagd worden en daarna zal beslist worden wat met hen zal geschieden. Advertentie (tot Dinsdagavond) Aanvankeiyk opklaringen, later toenemende bewolking maar waar- schijnlijk nog tot de avond droog weer. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige Zuide lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.25-17.22. Maan: 13.25-21.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1