Maarschalk Von Paulus Duitsland m Bekend door sijn belegering van Stalingrad terug 1 Verdreven door het water TELEVISIE in handen van de omroepverenigingen Minister Cals komt terug op sijn aanvankelijk plan HEI ZAND VAN MARS Ons nieuwe feuilleton 'n m Tot hoofd en hart Voetbalprijsvraag levert fortuin op Koreaanse impasse duurt voort Londense staking geëindigd Nieuwe Britse atoom-explosie Engeland Ned. chauffeur in hechtenis „Onze taak niet langer mogelijk" Opnieuw zware regenval j Olie aangeboord bij Delft Het weer Kouder weer TOEKOMSTIG OPPERBEVELHEBBER VAN O.-DUITSE LEGER? Geen enkel resultaat bij besprekingen van vandaag Boze woorden aan adres van de communisten mist een zwaan Het ongeluk bij Neustadt: Schip met schrot gezonken Thans ook in Noord en Midden-Italië Diefstal uit het ramp gebied Haarlems bedelaar veroordeeld 'J Eieren op groentenveiling van Naaldwijk Lederen Motorvesten 69.50 DINSDAG 27 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25822 Droom van Italiaans veteraan wordt werkelijkheid In Australië Jeugdige rijwieldieven aangehouden T erugzendingscommissie Geen uiteenzettingen meer aan Koreaanse gevangenen? Van een rijdende tram gevallen en gedood „Overwegwachter" in actie Hagenaars veroordeeld Moeilijke arrestatie Inbraak Neerbosch: Twee jeugdige daders gearresteerd In de politieke commissie Verzwakte resolutie over Tunis aanvaard Weinig kans op absolute meerderheid in Assemblée BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Pmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Veldmaarschalk Friedrich von Paulus, de belegeraar van Stalingrad, is na een krijgsgevangenschap van ruim tien jaar naar Duitsland teruggekeerd. Hij heeft zich volgens de Oost-Duitse radio, die het bericht lanceerde, in de Russische zone gevestigd. De zoon van de veldmaarschalk achtte het onwaar schijnlijk, dat zijn vader overgegaan is tot het communisme en verklaarde van mening te zijn, dat hij als krijgsgevange'ne naar Oost-Duitsland is ge bracht. Er doen thans allerlei geruchten de ronde over de toekomstplannen van Von Paulus. Volgens sommigen wordt hij belast met het opperbevel over de Oost- Duitse Volkspolitie, die veranderd zal worden in een „Nationaal leger", wan neer het West-Duitse parlement het Europese legerverdrag ondertekent en wanneer een begin zal worden gemaakt met de herbewapening van West-Duits- land. Mededelingen van onlangs uit Rus land teruggekeerde krijgsgevangenen, als zou hij tot 25 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, blijden dus niet juist te zijn. Volgens andere krijgsgevangenen do ceerde Von Paulus krijgswetenschappen aan de Moskouse universiteit. De West- Berlijnse „strijdgroep tegen onmense lijkheid" wist niet lang geleden te mel den, dat Von Paulus te Moskou en Saratov militaire lezingen hield voor wticieren van de Oost-Duitse Volks editie. Officieren, die vroeger onder Von 2iin hebben gediend, zijn evenals zek eigen zoon van mening, dat hij wm-J geen overtuigd communist is ge- _a1 Hij hield zich nooit op met zelfs niet ten tijde van Hitier. V J veldmaarschalk in 1946 door ITusscn naar Neurenberg werd ge- Dracht om voor het Internationaal erechtshof tot bestraffing van Oor logsmisdadigers te getuigen in de zaken van Hess, Goering en anderen, verklaarde Von Paulus, dat hij in krijgsgevangenschap te Moskou was toegetreden tot het „Nationale comité Voor een vrij Duitsland", een groep uitgeweken Duitse communisten en tot het communisme overgegane krijgsge vangenen. Als represaille tegen deze daad heeft de Gestapo toen zijn vrouw en dochter gearresteerd. Zijn vrouw is In 1949 te Baden-Baden overleden. ziin°h„,Paulus kreee bekendheid door ^T?ug lng van Stalingrad in Januari en Februari 1943. Hij vSerde toen het bevel over het zesde Duitse leger dat toen 365.000 man omvatte. Meer dan 300.000 man werden tijdens het beleg gedood, gewond of gevangen genomen. De manschappen werden in onverwarm de houten treinen naar Siberië overge bracht, maar Von Paulus, tijdens het beleg door Hitier tot veldmaarschalk gepromoveerd, ging met zijn stafofficie ren per salontrein naar Moskou. De nederlaag van Von Paulus bij Stalingrad wordt algemeen beschouwd als het keer punt in de oorlog tussen Duitsland en Rusland. Von Paulus had Hitier ver scheidene malen verzocht zijn leger terug te mogen trekken, omdat de bele gering van de stad geen zin meer had, ftiaar Hitier weigerde op dit verzoek in te gaan. Veldmaarschalk Friedrich von Paulus In Genua zag een grijze Italiaanse oorlogsinvalide uit de eerste wereldoor log met een pensioentje van ongeveer 80 gulden per maand, Zondag een droom werkelijkheid worden. Hij won in de Italiaanse voetbal-prijsvraag van deze week 104 millioen Jire (ruim 60.000 gul den). Ook in West-Duitsland) is iemand dank zij de voetbalprijsvraag, met een slag rijk geworden. De gelukkige, die het verstandig oordeelt zijn naam niet bekend te maken, won 636.575 Duitse marken, het hoogste bedrag, ebt tot nu toe in West-Duitsland aan één winnaar is uitgereikt. Ook de besprekingen die vandaag in Korea zijn gehouden hebben geen en kel resultaat opgeleverd. De neutrale terugzendingscömmissie, waarvan de voorzitter, de Indische generaal Thintaja gisteren verklaarde dat zij de haar toe gedachte taak thans niet weer kan ver vullen, ziet in het overleg van heden nog geen enkel lichtpunt. De gisteren ingestelde sub-commissie van deze commissie, die een schrijven aan communisten en geallieerden moet opstellen, waarin moet worden ver klaard waarom de „uiteenzettingen" aan de Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen zijn vastgelopen, heeft vandaag een uur vergaderd met als enig resultaat dat de besprekingen op nieuw zijn verdaagd. Het ziet er niet naar uit, dat het schrijven zoals de bedoeling is binnen drie of vier da gen aan beide partijen wordt overhan digd. Ook de vandaag in Pan Moen Jon ge houden besprekingen ter voorbereiding van een politieke conferentie over Ko rea hadden geen succes. De communis tische radio verklaarde vanmorgen, dat de gang van zaken bij deze besprekin gen „de partisanen van de vrede over de gehele wereld doet wanhopen. Het is nodig dat op de bijeenkomst van van daag een positieve discussie begint", zo werd in deze uitzending gezegd. Maar de vergadering van vandaag werd even later door de communisten geopend met dezelfde eis, die gisteren reeds door de geallieerden verworpen !s, n.l. dat eerst zal worden gesproken °^'eJ de samenstelling van de politieke nferentie en toelating van neutrale liik2en' alv°rens Lijd. plaats en derge- Amorit"1 orde zouden komen. De di^k^f8 afgevaardigde Dean, die omdat de nnr+ ^andaag weer verwierp een debatin conferentie anders Waarde na KUb zou worden, ver nisten volharde/ in hÜn'alle C°mmU- houding het hun schuld zou zijn/indfen rentie zou ffomen."6€n -fe- V.N. De Beheerschapscommissie van de V.N. heeft met 25 tegen 4 stem men besloten het debat over een cen- traal-Afrikaanse federatie uit te stellen. en dertigtal huizen werd beschadigd en twintig personen liepen verwondingen P# toen een straaljager van de Royal Air Force in de tuinen van een huizen blok m Ipswich (Suffolk) neerstortte De Londense tankwagenchauffeurs zijn vanmorgen weer aan het werk ge gaan, nadat zij gisteravond tijdens een zeer roerige vergadering besloten hadden de staking die een week geleden is uit gebroken te beëindigen. Tijdens de mas sabijeenkomst te Stratford dienden 150 stakingsleiders een resolutie in om het vierk te hervatten en dit voorstel wera door een aanzienlijke meerderheid van de 1200 aanwezige stakers gesteund. Zesduizend soldaten, die het werk Zaterdag van de stakers hadden over genomen, hebben er intussen voor ge zorgd dat de Londense olie- en benzine voorraden gisteren reeds practisch op het normale peil waren teruggebracht. Ongeveer honderd chauffeurs hadden gisteren het werk reeds hervat. Tijdens de vergadering van gister avond raakten werkwillige stakers bij na slaags met een groep van ongeveer tweehonderd collega's, die het werii niet wensten te hervatten en die boze woorden spraken, zowel aan het adres van de vakbondsleiders als aan dat van de communisten. De communisten wer den ervan beschuldigd plotseling van tactiek veranderd te zijn en nu ineens aan te dringen op werkhervatting. Gisteravond om half twaalf (Neder landse tijd) is op de próefterreinen te Woomera in AuStralië opnieuw een atoomwapen van Britse makelij tot ont ploffing gebracht. De lopende serie proefnemingen is hiermee ten einde. Over de aard van het wapen werd niets bekend gemaakt. Minister Duncan Sandys, die namens de Britse regering het nieuws bekendmaakte, heeft slechts verklaard, dat deze tweede grote explo sie nodig was voor het verkrijgen van gegevens in vérband met het wapenpro gram. Het Franse persbureau AFP weet echter te melden, dat het tot ontploffing gebrachte wapen waarschijnlijk een bij zonder klein soort atoombom is, die zo nodig als tactisch wapen op het slagveld kan worden gebruikt. i Van de zijde van 10 Downing Street te Londen is gisteren een ver zoek tot het publiek gericht, om uit te zien naar een donkergrijze zwaan met een rode snavel. De zwaan, een zeldzame Australische variëteit, vloog Donderdag voor een eerste solovlucht weg uit Chartwell in Kent en is sindsdien niet meer ge zien. Iedereen, die het dier ziet, wordt verzocht zich onmiddellijk in verbinding te stellen met de eige naar, minister-president Winston Churchill. (Van onze correspondent) De politie van Maastricht heeft twee minderjarigen aangehouden, een der tienjarige en een veertienjarige jongen, die in het tijdvak van Augustus tot half October in Maastricht niet minder dan elf niet-afgesloten rijwielen heb ben gestolen. Het grootste deel van deze rijwielen kon nog door de poli tie worden achterhaald en aan de eigenaars worden teruggegeven. De jeugdige rijwieldieven zijn voorlopig in een Rijksopvoedingsgesticht opgeno men. De chauffeur van de Nederlandse vracht auto die hij Neustadt In aanrijding kwam met een aantal auto's, D. de B., is op last van de rechtbank te Lenz aan de Rijn in hechtenis genomen, omdat hij verdacht wordt van nalatigheid bij het rijden. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat De B. niet op de goede tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellende weg ls afgereden. In de Cementhaven te IJmuiden is vannacht een binnenvaartschip, de „Nooit volmaakt", geladen met schrot, op nog onverklaarbare wijze gezonken. Vrijdag was het schip uit Den Haag vertrokken en Maandagmiddag 5 uur arriveerde het in de Cementhaven, zonder dat zich iets bijzonders had voor gedaan. De schipper en zijn zoon gin gen gisteravond met een gerust hart naaf bed. Vannacht om half 4 wekte de zoon zijn vader, omdat er iets bij zonders aan de hand moest zijn. Slechts ten koste van een nat pak konden zij zich nog in veiligheid stellen. (Van onze correspondent) Er is een zeer belangrijke wijziging gekomen in de televisieplannen van minister Cals. Zijn aanvankelijk plan was een „algemeen" programma, naast dat waarvoor de omroepverenigingen rechtstreeks verantwoordelijk zouden zijn, te laten verzorgen door een van de omroepen onafhankelijke centrale stichting, met een eigen programmastaf. Het nieuwe voorstel wil de gehele programmering in handen geven van de omroepverenigingen. Hiermede is minister Cals belangrijk tegemoetgekomen aan de wensen van de omroep verenigingen. Het algemeen programma zal worden bepaald door een commissie, samen te stellen door ep werkend onder de ver antwoordelijkheid van de omroepvereni gingen. De minister zal het percentage van de totale zendtijd voor het alge meen programma vaststellen. Het aan tal zenduren zal per 1 Januari op zes worden gebracht. Langzamerhand zal de zendtijd tot 24 uur per week worden op- flN isschien zal de planeet Mars, vertrekt van daaruit met het wereld- de naaste buur van de Aar de, over 50 jaar bereikbaar zijn. Meerdere specialisten op het Sfdied der ruimtevaart denken er althans zo over. En het is opvallend hoe juist in de laatste tijd de moge lijkheid van interplanetair luchtver keer in verschillende opzienbarende publicaties serieus in bespreking wordt gebracht. Hierboven een ruim teschip, zoals dr. Werner von Braun, Amerika's officiële rakettenspecia- list, zich dit voorstelt bij de lan ding op de maan. De Engelse natuurkundige AR THUR C. CLARKE, die voorzitter is van de Britse Vereniging voor Ruim tevaart, heeft onlangs in een gerucht makend boek een boeiend relaas ge geven van een tocht naar Mars, de naaste huur van de Aarde. In geen enkele publicatie werd tot nu toe met zoveel verbeeldingskracht en tegelijk met zoveel werkelijkheidszin de interplanetaire luchtvaart be schreven. Het verhaal, dat men leest als een uitermate spannende roman, vertelt hoe de schrijver M. Gibson op uitnodiging een tocht naar Mars mag meemaken in het wereldruim schip „Ares". Het gezelschap wordt in een raketvliegtuig van de aarde weggeschoten, stapt buiten de wer kingssfeer van de zwaartekracht over op een interplanetair station en ruim-schip naar de eindbestemming: de planeet Mars, waar zich al een aantal pioniers voor goed gevestigd heeft. Millioenen kilometers en een maandenlange tocht liggen er tussen de aarde en die vreemdsoortige men selijke nederzetting, waar men leeft onder koepels van plastic, die kunst matig op druk gebrachte lucht vast houden, waar de zwaartekracht is teruggekeerd en manshoge zonne bloemen op het overkoepelde „stads plein" groeien. Daarbuiten strekken zich de eindeloze groene vlakten uit, door een vreemdsoortige planten groei overwoekerd, afgewisseld met dorre woestenijen van rood-geel zand. Haarfijn en alsof het op werkelijke ervaring steunt, wordt alles beschre ven. In de sensaties, die een gevolg zijn van verlies der zwaartekracht, verdunning van de atmosfeer en een duizelingwekkend snelle vaart door de lege, stille kosmos, heeft de schrij ver zich volkomen ingeleefd. Het in romanvorm geschreven ver haal is door F. van Oldenburg Ermke in het Nederlands vertaald onder de titel „In het zand van Mars" (uit gegeven door de N.V. Uitgeversmij. Pax, Den Haag) en wordt met in gang van vandaag door ons als feuil leton gepubliceerd. gevoerd. Het plan voorziet ook in zend tijd aan kerkelijke genootschappen. De omroepen hebben zich van het be gin af aan verzet tegen het algemeen programma, zoals de minister zich dat aanvankelijk had voorgesteld, buiten de omroepverenigingen om dus. Aan hun wens is thans in zeer belangrijke mate tegemoet gekomen. Het was wel duide lijk geworden dat het eerste plan-Cals in de volksvertegenwoordiging geen kans zou maken. Vandaag is met de om roepverenigingen over het nieuwe voor stel overleg gepleegd. Volgende maand is de T.V.-nota van de minister te ver wachten. Tegelijk zal het ontwerp-kijk- geldregeling aan de orde komen. Een beslissing over het vraagstuk be treffende reclame in de T.V., zal, zijn wij welingelicht, tot later worden uitge steld. Op het departement van O., K. en W. wenste men zich hangende de be langrijke besprekingen van vandaag niet over deze kwestie uit te laten. De inlichtingen van omroepzijde verkregen acht men wel wat eenzijdig voorgesteld maar aan een ontkenning wilde men zich niet wagen. Overigens zal vandaag moeten blijken in hoeverre de omroep verenigingen zich geheel en al met de nieuwe plannen van minister Cals kun nen verenigen. „De neutrale terugzendingscömmissie heeft thans het punt bereikt waarop zjj de haar toegedachte taak niet meer naar behoren kan vervuilen", aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Indische gereraal Thimaja, verklaard. HR voegde hieraan toe, dat „de kans op een her vatting der uiteenzettingen aan krijgs gevangenen, die niet teruggezonden willen worden, slechts zeer klein is". Thimaja was pessimistischer dan ooit te voren over het hervatten van de „uiteen zettingen". Hij zei, dat de besprekingen van vandaag ten doel hadden een brief op te stellen aan het opperbevel van de Ver enigde Naties en van de communisten, met de bijzonderheden over de toestand, die tot de huidige impasse hebben geleid. De commissie kon het niet eens worden over de inhoud van de brief en besloot een ondercommissie te vormen, die morgen zal bijeenkomen. Woensdag zal de commissie weer vergaderen. Maandag heeft in de Putselaan te Rotterdam de tram een slachtoffer ge- eist, n.l. de 56-jarige arbeider J. K. uit Nieuwe Tonge. De man was dit week einde op bezoek geweest op zijn eva cuatie-adres in de Boekweitstraat en hij wilde zich per tram van de R.T.M. naar huis begeven. Toen de tram al in be weging was, bemerkte hij dat hij ver keerd zat, n.l. in de eerste in plaats van in de tweede klas. K. waagde de sprong uit het rijtuig en hield zich ver volgens aan de stang van een tweede klasrijtuig vast. Hij sloeg de hulp af van passagiers, die hem naar binnen wilden halen. Op een gegeven moment struikelde de man; hij kwam onder de wielen terecht. Beide benen werden hem afgereden. In het Zuider-zieken- huis bleek dat hij was overleden. IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIII lllllllllllllll Zondag hield een motorrijdersclub uit Haarlem een zogenaamde be- trouwbaarheidsrit, waarbij de deel nemers ook de onbewaakte overweg in de Kruidbergerweg te Santpoort moesten passeren. Een van de leden had zich daar geposteerd en wan neer een trein naderde, zwaaide hij met een rode vlag, niet om de mo torrijders tot stoppen te manen, maar om de trein tot stilstand te brengen. En als de overweg dan weer veilig was, voor de trein dan, dan kreeg de wagenvoerder prompt een seintje, dat hij mocht doorrij den. De politie, die omstreeks 3 uur melding van deze wonderlijke af faire kreeg, maakte er een einde aan en de man kreeg een proces-ver baal. Hals over kop is deze Calabrische familie gevlucht voor het aanstormende wa ter, dat bij de zwaarste overstromingsramp, die Italië ooit getroffen heeft, hun huis en bezittingen heeft vernield. Bijna honderd mensen verloren bij deze ramp het leven en duizenden werden dakloos. Terwül de regen opnieuw de ramp gebieden van Zuid-Italië is beginnen te teisteren, hebben ook andere delen van het land te kampen met overtollig wa ter. Enkele voorsteden van Rome zün reeds overstroomd en in het Noorden de Adige, de Adda en de Serio buiten hun oevers getreden. Venetië heeft een zware wolkbreuk te verduren gekregen. Het aantal slachtoffers van de over stromingen in Zuid-Italië wordt gehou den op honderd. In Udine werd een mi litair kamp door het water verrast, waardoor een officier en een sergeant werden gedood en vijftien soldaten ver wondingen opliepen. De lager gelegen wijken van Padua en Vicenza, staan on der water. De wegen langs de voet van de Alpen staan blank. De Brennerpas is door het water geblokkeerd. In het dal van de Po staan tal van boerderijen onder wa ter. De Rotterdamse rechtbank heeft vier Ha genaars veroordeeld, die met een vracht auto naar het rampgebied waren gegaan en te Oude Tonge stukken dakgoot, kra nen, loden pijpen, haardkachels en nog an dere voorwerpen zouden hebben ontvreemd. De 23-jarige havenarbeider W. van D. en de 25-jarige los werkman P. K. wer den ioder veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden met aftrek. De 32- jarige koopman D. A. B. tot een gevan genisstraf van zeven maanden met aftrek van vier maanden voorw. en de overige drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar. De 41-jarige muzikant D. T. werd vrijgesproken. De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-ja- rige metselaar J. M. uit Haarlem, die als bedelaar op Zaterdagavonden de kost ver diende in Rotterdamse en Schiedamse ca- fé's en zodoende in drie jaar f 4500.„ver diende" veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man gaf voor doofstom en mank te zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in Utrecht de omgeving van de Nieuwe Gracht in opschudding gebracht door een moeilijke arrestatie van de 28-jarige Utrechtenaar J. H. M. M., die zich niet had aangemeld voor het ondergaan van een gevangenisstraf van veertien dagen. Twee politieagenten ontdek ten de man met zijn familieleden in een taxi, doch hij wist in het donker de benen te nemen. De achtervolging door de agen ten, die waarschuwingsschoten losten, ging over daken en door tuinen. Nadat de politie veel moeilijkheden en de hevige tegenstand van de arrestant had overwonnen, is de ar restant tenslotte in vrijwel ontklede toe stand naar het politiebureau overgebracht. >en Leer het donkerste in Uw leven als een genade te aanvaarden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft in haar proefboring by Delft een geringe hoeveelheid aardolie aangetoond op een diepte van ruim 1200 meter. Het zal nog geruime tyd duren alvorens kan worden vastgesteld of deze vondst van enige economische betekenis is. De boring wordt voortgezet (Van onze correspondent) De Nijmeegse politie heeft dezer dagen ln verbluffend korte tijd een inbraak op gehelderd, die Vrijdagavond in een boer derij in Neerbosch werd gepleegd. De in brekers, twee Nijmeegse monteurs van resp. 23 en 17 jaar, konden nog dezelfde nacht van hun bed worden gelicht. Hun buit, die twintig duizend gulden bedroeg, was nog ongeschonden. Een van beide monteurs was bezig met een karwei op de bewuste boerderij en zo doende goed op de hoogte van de situatie en gewoonten ter plaatse, 's Avonds ver schafte het tweetal zich yia een opgescho ven raam toegang tot de boerderij waar zij zich ontfermden over een geld kistje met een bedrag van twintigduizend gulden en een aantal waardepapieren. Het geld staken zij bij zich, maar de waarde papieren met het kistje gooiden ze in het water. Reeds een paar uur na de ontdek king van de diefstal kon het tweetal wor den gearresteerd. Door de grote toevoer van eieren in het Westland heelt de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk naast haar be staande veiling ook een eierveiling in het leven geroepen. Volgende week Dinsdag zal deze voor de eerste maa) worden gehouden. De politieke commissie van de VN- Assembiée heeft gisteren met 29 tegen 22 stemmen bij vijf onthoudingen een Arabisch-Aziatische resolutie aanvaard, waarin wordt aanbevolen dat het Tune sische volk zijn recht op souvereiniteit zal worden verwezenlijkt. De resolutie zal echter een twee-derden meerderheid moeten krijgen om door de VN-Assem- biée te worden aanvaard. Hierop is ech ter weinig kans. Tevoren waren reeds twee passages uit de resolutie weggestemd, waarin Frankrijk werd gelast onmiddellijk de staat van beleg op te heffen, politieke gevangenen vrij te laten en burgerlijke vrijheden in te voeren. In de andere passage werd Frankrijk verzocht zo snel mogelijk te gaan onderhandelen met vrij-gekozen Tunesische volksvertegen woordigers. Tezamen met Engeland en Amerika stemden de Beneluxlanden tegen de re solutie. Frankrijk woonde uit protest de vergadering niet bij. Behalve dooi de Arabisch-Aziatische landen werd de resolutie nog door Rusland, Joegoslavië en nationalistisch China ondersteund. Advertentie DARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 (tot Woensdagavond) Veel bewolking met tydelijk regen, maar later op de dag vanuit het Westen opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aan- vankeiyk tussen Zuid-Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke rich tingen. Iets lagere temperaturen. Zon: 7.25-17.22. Maan: 21.02-13.25. Het weer is deze maand vooral tijdens de weekeinden zonnig en rustig geweest. De mooie herfstdag van Zondag zal de laatste zijn geweest, want er voltrek ken zich vandaag ingrijpende verande ringen. Over Engeland en Frankrijk trekt een koufront met regen naar het Oosten. Dit zal de komende twaalf uur over ons land trekken. Vooral langs de kust kan de wind daarbij tijdelijk tot stormachtig toenemen. Het is vandaag nog zacht, maar morgen wordt belang rijk koudere lucht met Westelijke tot Noordwestelijke winden aangevoerd. Deze lucht is onstabiel, zodat er vooral morgen meer buien zijn te verwachten. Er is hiermee een wisselvallig herfst weer ingetreden met aanmerkelijk la gere temperaturen. Verder op de oce aan zijn nieuwe depressies in ontwikke ling, die na enkele dagen de lucht bo ven West-Europa opnieuw in beroering zullen brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1