Monument voor Oude Tonge te bezichtigen in de Vleeshal fiattenburg Jaarlijkse tentoonstelling collectie Jac. van Looy Drie schilderijen als gast I Marionetten-theater in kelder van Stadhuis r f In de eerste klasse winst voor G.T.T.C. en H.B.C. 2 Herfstcharme in de Vleeshal F. DAMIAANS ZN EXPOSITIE Adoptie-comité vraagt nog eens de aandacht van de Haarlemmers ssszzssgtt Volledig avondprogramma en pause in foyer Auto's zonder chauffeur HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. I»wb1 FED ÉR Hf A I\T IV NATUURLIJK i KLEDING EN PERSOONLIJKHEID GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS 11000.. DINSDAG 27 OCTOBER 1953 PAGINA 2 Doe mee en verdien JONGENS WINTERJASSEN Gaal U verhuizen of gaal U emigreren? Jan Cottaar-avond „Afrika Ontwaakt" Programma orgelbespeling B O S KAM P O VERVEEN binnenhuiskunst van geopend: 26 Oct.—8 Nov. 10-17 uur Zondags gesloten BLOEMENDAALSEWEC 259 Burgerlijke Stand „DE VRIJE TIJD" Geen spreekuur Jaarvergadering Indische Buurtvereniging „Het witte schaap van de familie" Druk seizoen voor „Alberdingk Thijm" Binnenkort weer cursus in de Kath. Geloofsleer D.K.G. wint P.J. Veen-zuil HEEMSTEDE Speculaasactie gaat niet door Concert in Minerva door het N.Ph.O. ENMODE PICSKIN Handschoenen TAFELTENNIS IN HAARLEM I: Film over Pakistan Dinsdag 3 November in gebouw St. Bavo Beurs van Amsterdam Teneinde de burgerij van Haarlem in de gelegenheid te stellen het monument te bezichtigen, dat op 12 November a.s. te Oude Tonge geplaatst zal worden op het massagraf, waar 300 slachtoffers rusten, zal dit monument in de Vlees hal worden tentoongesteld vanaf Maan dagavond, 2 November t/m Zondag avond 8 November. De tentoonstelling zal, wegens uitstedigheid van de burge meester geopend worden door wethou der D. J. A. Geluk. Het ligt in de bedoe ling, dat de kosten van het monument en van de begraafplaats door de bevol king van Haarlem en door die van Ou de Tonge gezamenlijk gedragen zullen worden. Het adoptie-comité beschikt echter niet meer over de benodigde gelden. Het wil er bij deze gelegenheid met na druk en met grote erkentelijkheid op wijzen, dat alles, wat voor Oude Tonge werd uitgegeven, zoals reiskosten voor vrouwelijke hulpcolonnes, reiskosten en uitstapjes van 250 kinderen, het bezoek van 80 bejaarden, de inrichting van een Advertentie neüeiiandL advertentie» «ene advertentie» etalage» cantinebarak, de verzending van 650 naaidozen, van bibliotheekboeken, van 10 orgels en van tal van andere welko me geschenken, geheel door de inwo ners van Haarlem werd bijeengebracht. M.a.w. dat de gemeente geen enkele subsidie aan dit werk behoefde te ge ven. Het adoptie-comité meent dan ook er op te mogen vertrouwen, dat de Haarlemmers door het betalen van een kleine entrée tot de tentoonstelling (25 cents voor volwassenen, 10 cents voor kinderen) een bedrag bijeen zullen brengen, groot genoeg om tegenover Oude Tonge een daad van piëteit te kunnen stellen. Het bronzen monument, voorstellen de een vluchtende vrouw met een kind in de armen, beeldt op bijzonder sug- gestieye wijze de angst uit, die in de rampzalige stormnacht zich van de men sen moet hebben meester gemaakt. De vrouw kijkt om naar het water dat haar bedreigt, en naar wat zij daar achter liet. Zij klemt in de armen het geredde kind, waarvoor zij leven zal. Op het gra nieten voetstuk zullen de volgende dichtregels in bronzen letters staan: Het water, door Gods wil geschapen Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken, Hun zij Zijn Liefde in eeuwigheid. Het beeld werd ontworpen door de Haarlemse beeldhouwster mevrouw J. Ducro-Kruyver en het werd gegoten door de firma Binder. Het granieten voetstuk wordt vervaardigd door de firma Swaalf. Behalve het monument zal men in de Vleeshal een serie foto's kunnen zien, die op treffende wijze weergeven hoe Oude Tonge er direct na de ramp uit zag. Voorwaar een zaak om nog eens even bij stil te staan, nu de herinnering aan de ramp reeds snel gaat vervagen. Mogen de nabestaanden van de slacht offers op 12 November weten, dat Haar lem met hen meeleeft, ook nu nog. En dit medeleven heeft willen uitdrukken in een blijvend en zeer schoon monu ment. Advertentie Gistermorgen is een begin gemaakt met de vrijwilligers van de dienst Bescher ming Bevolking in Haarlem te uniformeren. Wijk III was het eerst aan bod, successievelijk komen de andere wijken aan de beurt. De dames ontvingen een uniform-japon, terwijl de heren een overall werd uitgereikt. In het centraal magazijn van de Haarlemse B. B., dat gevestigd is in het Proveniershuis, liggen 3500 uniformen opgeslagen. Neem een firma met een grote ervaring op het gebied van emballeren, want daar hebt U plezier van. Vraagt ons eens offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en Emballeerbedrijf n het museum „Het Huis Van Looy" aan de Kleine Houtweg, waarnaar reeds velen de weg hebben leren kennen en dat dan ook moeilijk meer weggedacht kan worden uit de tentoon stellingscapaciteit van de streek, wordt de jaarlijkse expositie uit het nagelaten werk van zijn naamgever Jac. van Looy, gehouden tot 1 November. Bij de vaste collectie, die elk jaar in gewijzigde opstelling der werken toch weer voldoende interessant is en een redelijk aantal bezoekers telt, is deze Voor sportliefhebbers vindt heden avond in het parochiehuis om acht uur plaats de reeds aangekondigde Jan Cottaar-avond. Hij zal spreken over verschillende takken van sport, dus voor alle sportliefhebbers een belangrijke ay°nd. Een prettige en aangename om lijsting zal deze avond nog verhogen. Er zijn nog voldoende kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Wij herinneren nog eens aan de Mis siefilm „Afrika Ontwaakt", welke he denavond te 7 uur en ,9.15 in het Miner- va-theater wordt gedraaid en aan ae zeer unieke tentoonstelling van Afri kaanse kunst welke hedenavond even eens te bezichtigen is in de foyer van dit theater. Morgenmiddag van 34 uur zal Geor ge Robert in het Concertgebouw weder om een gratis orgelconcert ten gehore brengen. Het programma luidt: 1. Choral III, C. Franck. 2. a. Adagio, b. Pastorale, c. Commu nion, d. Toccata (uit „Suite de Mor- ceaux"), Ch. Tournemire. 3. Pour la Toussaint, G. Dupont. 4. a. Gavotte, b. Rêve d'Amour, J. B. de Pauw. 5. Choral, Jos Jongen. Het tijdens de Floratentoonstelling in het begin van dit jaar in de kelders van het stadhuis opgetreden marionet tentheater heeft een zo grote belang stelling getrokken, dat ook in de zomer maanden deze voorstellingen nog zijn gegeven en door velen bezocht. De voor stellingen zelve zijn vah grote aesthe- tische waarde en uit de belangstelling van het publiek bleek, dat zij in een zekere behoefte voorzien. Voor de gege ven schoolvoorstellingen bleek ook een grote interesse bij de jeugd te bestaan. Het bestuur van Haarlems Bloei heeft daarom overwogen - zo schrijven B. en W. aan de raad - deze voorstel lingen eeu meer permanent karakter te geven. Het ligt in de bedoeling om ge durende de wintermaanden op Woens dag en Vrijdag voorstellingen te geven en wel 's middags twee voorstellingen van een uur met korte toelichting voor de jeugd en 's avonds een voorstelling van twee uur voor volwassenen, on derbroken door een pauze. Mocht hiijken, dat daar voldoende be langstelling voor bestaat, dan zullen cok op Zaterdag voorstellingen worden gegeven. Bovendien zullen in de vacan- Advertentte Advertentie Billijke tarieven, prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij., Plein 21 Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 GEBOREN: E. K. Visser-Dibbets z W. J. Traksel-Kolkman z.; M. G. Duui- Wessel z.; H. M. Siezenga-Baalbergen z.: W. Helleman-Kok z.; G. M. Feen- stra-Warmelink z.; A. C. Bloemink-Bo- gers d.; A. C. van 't Vlie-van Kampen d.; L. M. Blaauw-van Vlijmen d.; M. Klanderman-Ruijgh d.; B. C. Zuider- duijn-van Batenburg d.; A. Vader-Com- mandeur d. OVERLEDEN: G. Smit-van der Veen, 81 j. Tempeliersstraat; J. Surendonk, 87 j. Leidsestraat; J. H. van der Pol, 21 j. Cremerstraat; J. W. Hogaarts, 75 j. van Oosten de Bruijnstraat; W. Kirrwald, 80 j. Zuiderhoutlaan. De laatst gehouden bijeenkomst van de commissie „De Vrije Tijd" der Haar lemse St. Vincentiusvereniging stond in het teken van de „hemel." Het was rec tor J. van der Zalm uit Alkmaar, die na het openingswoord van de heer A. van Luxemburg, een causerie hield over dit onderwerp en hij wees er op, dat de dood niet moet worden gezien als een straf, doch als een heengaan naar een beter leven. Hoe de hemel er uit ziet, kon spr. niet vertellen, doch deze plaats is een paradijs, waar een ieder zich vol maakt gelukkig zou prijzen door de aanschouwing van Gcd. Wij zullen daar ook onze dierbare overledenen ontmoe ten en met hen verenigd worden. Er zal in de hemel echter onderscheid gemaakt worden door het toekennen van Icon naar verdiensten. Tot aan het laatste oordeel zal alleen de ziel in de hemel verblijven, daarna zal iedereen zijn lichaam weer terug krijgen en wel geheel gaaf. zonder enig lichamelijk gebrek. De bewijzen voor het bestaan van de hemel wilde spr. o.m. aantonen door de verschijningen in Lourdes en de vele wenderen, die in de loop der eeuwen zijn geschied. De heer Van Luxemburg sprak na af loop een woord van dank, waarbij hij de hoop uitsprak, dat allen later rector Van der Zalm in tie hemel zouden ont moeten! De wethouder van Onderwijs te Haar lem de heer D. J. A. Geluk zal deze week zijn gewone spreekuur niet hou den. Op de jaarvergadering van de Indische Buurtvereniging, welke ditmaal werd ge leid door de erevoorzitter, de heer J. Nees- kens voorzitter De Bruin was door droeve familieomstandigheden verhinderd werd besloten het St. Nicolaasfeest voor de jon gere kinderen te houden op Woensdag 2 December in „Het Wapen van Heemstede". Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Vester, en de penningmeester, de heer J. Loerakker, bleek, dat het leden aantal momenteel naar de 130 loopt en dat, dank zij het zuinig beheer, de kas een vrij behoorlijk batig saldo heeft. De kascom- missie kon zich met het beleid van de penningmeester volkomen verenigen en op voorstel werd aan de penningmeester dé charge verleend. De aftredende bestuursleden, de heren H. Broekhof. H. Vos en J. Vester, werden oij acclamatie herkozen. Voorts werd besloten in Januari 1954 een grote kienavond te or ganiseren teneinde gelden bijeen te krijgen voor het zomerfeest van de grotere kin deren. ties dagelijks voorstellingen plaats heb ben voor de jeugd. Om dit plan te kunnen uitvoeren zijn evenwel enige verbeteringen van de accommodatie noodzakelijk, terwijl in de aangrenzende kelder een eenvoudige foyer dient te worden ingericht voor de te houden pauzes. Voor de inrichtingskosten is door het bestuur van Haarlems Bloei een raming opgemaakt tot een bedrag van f 3.500. In dit bedrag is begrepen de bouw van een. toneelvioertje, een viertal verwar mingsapparaten, een ventilator, het aan brengen van banken en een oplopend plankier en het inrichten van een be scheiden foyer. Het bestuur van Haarlems Bloei ver zoekt het gemeentebestuur hiervoor een renteloze lening te verschaffen, welke zal worden afgelost in vijf jaar lijkse termijnen. Daarenboven verzoekt genoemd bestuur om een garantie ten bedrage van f 2.250, ten behoeve van de exploitatie over de periode van begin November 1953 tot circa eind April 1954, omdat de opbrengst over deze periode uiteraard afhankelijk is van het aantal bezoekers en derhalve nog een onzekere factor is. Gezien de gunstige ervaringen, welke in dit jaar met dit marionettentheater zijn opgedaan en het belang van deze voorstellingen voor de bevolking als mede de aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen, stellen wij B. en W. voor aan het verzoek van het bestuur van Haarlems Bloei tegemoet te komen. De commissieg van bijstand In het be heer der gemeentefinanciën en der open bare werken en eigendommen der ge meente zijn dienaangaande gehoord, doch konden niet tot een eenstemmig advies komen. Een minderheid van het College kan zich op grond van de over weging, dat zij het onderbrengen van een marionettentheater in het stadhuis niet in overeenstemming acht met de waardigheid van dat gebouw, niet achter dit voorstel plaatsen. keer een drietal schilderijen gevoegd uit particulier bezit, welke de expositie het frisse element der verrassing verle nen. Een uitvoering in het Lon- dense Empire Theater is ge schilderd in 1895. Het stuk is destijds mee-geëmigreerd naar Zuid-Afrika, maar zal nu voorlopig in bruikleen bij de huiscollectie van het museum ge voegd blijven. Geschilderd in het ta melijk monochrome rosige theaterlicht waartegen het publiek in de zaal sil- houetteert, heeft het een gans andere bedoeling dan de balletten van Degas, die de uitvoering zelf betreft, of de schouwburg-taferelen van een Toulouse Lautrec, die de habitus van het wufte publiek scherp analyserend exposeren. Van Looy schilderde het totale inte rieur, van tussen het publiek uit ge zien als een eenheid, waarbij nóch aan het publiek, nóch aan de gebeurtenis achter het voetlicht een accent wordt verleend. Het komt ons voor, dat het werk door de tijdswerking verloren heeft aan ruimtelijke werking, omdat de ruimtescheppende nuances in de kleur sterk verdoezeld zijn door de nawer king van de bitumen-rijke verf. Het schilderij is hier geflankeerd door de schetsen, waaruit het is opgebouwd. Deze in rood en zwart krijt getekende, directe notities hebben veel meer beeldkracht en typering in hun spon taneïteit, zij zijn ook artistieker gedaan. Evenals in het overige oeuvre, heeft het ons ook hier getroffen, dat de directe observatie Van Looy tot sterker werk heeft geleid, omdat de mijmeringen en de veelvuldige studies naar de oor spronkelijke schetsen de interpreterende litterator Van Looy ingevoerd hebben ten koste van de picttiraal-geïnspireer- de beeldende kunstenaar. Het Avondbrood (1890) is een sterk-litterair stuk, wat bij deze schil der zeggen wil, dat er een verhaal bij gedacht is met een dramatische inslag. Twee kinderen, ten halve gezien, zijn op weg naar huis met een brood bij zich; in de schemering passeren hen de mensen als schaduwen. Het oudste meisje, met een innig-gelukkige blik voor zich uit ziend, draagt het brood als een kostbaarheid op een wit-stener> bord gelegd en krampachtig omklemd tussen de passanten door. Het jongere zusje kijkt het schilderij uit, onrustig en wantrouwig. Het is een boeiend en ontroerend tafe reel met picturaal zeer fraaie momen ten zoals het licht-vangende brood en de mooi gevormde hand, die het brood op het bord klemt. Het doek verkeert helaas in slechte staat, en mogelijke restauratie zou zeker de gang van de voorbijgangers als een belangrijk rhythme in de compositie te rugbrengen. Het derde nieuw-getoonde stuk is een Portret van Herman Robbers, uit 1910: een aandachtige observatie, gaaf van kop en houding, niet geheel voldragen echter zijn enkele onderdelen in de omgeving van de stoel die de fi guur ruimte hadden moeten geven L. T In de bespreking van Otto de Kat s tentoonstelling van Franse landschap pen schreven wij: wat aan het ori gineel de kracht van uitdrukking ver leende door contact met het model Het woord „contact" is in de krant vervormd tot „contrast", hetgeen sto rend moest werken in het verband van het betoog. L. T. Al kan de zomer maar niet weg komen uit ons dampige land, het najaar sijpelt toch door in ons bewustzijn, en ons wezen trekt allengs meer naar de beschutting van het huis dan naar het buitenleven. Het seizoen leidt de aandacht naar ons interieur, waarbinnen zich in de komende maanden het leven groten deels gaat afspelen. En de zaken, die zich bezig houden met de aankleding van het binnenhuis, komen nu voor de 'dag met hun verleidelijke voorstellen. Wij bezochten dezer dagen een ten toonstelling van interieur-accessoires, door het Atelier van mej. Van Regteren Altena, ingericht in de bovenzaal van Arbeid Adelt, Grote Houtstraat 119. We troffen er een verscheidenheid van textielen gebruiksvoorwerpen aan, die met vrouwelijke smaak samen gevoegd zijn uit bekoorlijke stofjes. Dit atelier is afgesteld oo het verfijnde comfort, dat het leven kan begeleiden, en biedt dan ook voor de meest gewone behoeften bijzondere verzorging en af werking aan. Met vooral veel stijlgevoel worden de artikelen: lampekappen, kussens, thee- mutsen, tassen en kleedjes, tot reis- kussens en zakdoek-beursjes toe. g*•- combineerd uit verschillende stoffen in uitgewogen kleurstelling, soms bewerkt met borduursel, soms geappliqueerd of beëindigd met een contrasterend strookje. Het ademt alles voornaamheid, gracie en persoonlijkheid. L. T. De R.K. Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm" bereidt zich thans voor op een wel zeer druk seizoen. Woensdag 4 en Donderdag 5 November komt de Kamer voor het voetlicht met het stuk van L. du Garde Peach en Ian Hay „Het witte schaap van de familie", in de ver taling van Alfred Pleiter. Met dit spel oogstte reeds het Vrije Toneel destijds grote successen. De regie is in handen van Ton van Otterloo. Op 22 November volgt, bij het kope ren priesterfeest van kapelaan Van der Plas, een voorstelling van Paul Vincent Carroll's „Schijn en werkelijkheid" en in de tweede helft van December komt de Kamer met het bekende kerstspel „De droom van meneer Scrooge", naar Dickens' „A Christmas Carol". De groep heeft intussen reeds drie voorstellingen achter de rug van „De Kribbebijter" en daarvan volgen er nog twee, o.a. mor genavond een in het Minerva-theater in Heemstede ten bate van de blindenbond „St. Odilia". In de loop van November moeten er nog drie voorstellingen ver zorgd worden van het bekende „De pa rochie van Eikendonk", zodat „Alber dingk Thijm" de handen voorlopig vol heeft. Vrijdag zal de bekende pater Wynand Siuys de laatste conferentie houden in de Spaarnekerk. des avonds om kwart over acht. Deze laatste conferentie be looft een der interessantste te worden van de reeks. 10 November zal de grote cursus worden gegeven in de Katholieke Geloofsleer in de school aan de Velser- stiaat 17. De cursus begint des avonds om 8 uur. De talrijke katholieken en niet- katholieken, die reeds een dergelijke cursus volgden, plukken hier nog altijd de geestelijke vruchten van. De deel name is gratis. Men kan zich persoonlijk aanmelden des avonds in de Velserstraat no. 17 of schriftelijk bij de heer H. O H. Knötschke. Kleverlaan 157. In de finale om P. J. Veen-zuil voor Klaverjassers heeft DKC met gering ver schil van GEB 2 gewonnen. De wed strijd eindigde in 124-120 voor DKC, dat dus als eerste eindigde met 6 punten. Tweede werd L. Coster met 4 p„ 3 en 4 werden HSM en GEB 2 met 3 p., 5 Bey- nes 2 p„ 6 en 7 Johez en Spoorboys 2 met 1 punt. Van het Adoptie-comité Heemstede Puttershoek ontvingen wij bericht, dat de speculaasactie ten bate van Putters hoek geen doorgang kan vinden. Maandag 2 November zal het N. Ph. O. voor de eerste maal een concert in het Minerva-Theater te Heemstede verzor gen. Aan dit concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, zal Herman Kebbers zijn solistische medewerking verlenen. Uitgevoerd zullen worden de ouv. Egmont, het vioolconcert en de 7e •Symphonie van Beethoven. Advertentie Advertentie Tricot f1O90 gevoerd lz-7u barteljorisstr 24 HAARLEM TEL 20420 Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen ■aVTvVVï 1* Een nieuwe dahlia heeft de naam van „Jo Vincent" gekregen. Het is een se- mi-cactus dahlia! welke door de firma C. S. Weijers en Zoon gekweekt is. Het afscheid van Jo Vincent in Treslong was de aanleiding tot deze naamgeving. De dahlia is op het ogenblik reeds uit gebloeid, zodat het ere-bouquet van bloemen eerst het volgend jaar aan on ze grote zangeres zal worden aangebo den. Aan de klokken van de beiaard fn de toren van de St. Bavo moeten enige werkzaamheden verricht worden. De speelmogelijkheden van het carillon zijn daardoor beperkt, zodat Arie Pe ters, onze stadsbeiaardier, geen pro gramma's tevoren bekend zal maken. Na een grondige restauratie, waar door het installatie-bureau Wezelman in de Schreveliusstraat 12 flink aan ruimte heeft gewonnen, zijn thans de bloemetjes aangedragen bij de herope ning. Natuurlijk prijken vele artikelen des avonds in een zee van licht. De R.K. Gymnastiekvereniging „Vir tus" geeft Donderdag 29 October des avonds om acht uur in het gebouw van de HKB een uitvoering. Vanavond vindt in hetjeugdgebouw aan de Kon in g- steinstraat de generale repetitie plaats. Om zeven uur worden alle demonstran ten verwacht. 4c Het Oosters Tapijthuis „Kurdistan" is verplaatst van Kleverparkweg naar Kruisweg 23 en Vrijdag 30 October hoopt de firma daar haar deuren ie openen. De jarenlange ervaring van de eigenaar en zijn kennis van de branche staan er borg voor, dat deze zaak in het centrum een aanwinst is. Bij Werf Conrad Stork Hijsch N.V. is vandaag de heer W. Akkerman in de bloemen gezet ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum in dienst van dit be drijf. Hij is reeds jaren werkzaam als kotteraar en verricht zijn arbeid tot vol le tevredenheid van zijn chefs en col lega's, bij wie hij zeer gezien is. In de directiekamer werd de feesteling van morgen toegesproken door ir. C. II. Holgen, mede namens de overige direc tieleden. Aan de heer Akkerman werd een geschenk onder couvert overhan digd, terwijl zijn echtgenote een fraai boeket bloemen ontving. De verdere huldiging vond plaats in de cantine, die voor deze gelegenheid versierd was met palmen en bloemen. Ook voor een gezellig „muziekje" was gezorgd. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer C, van LeèüWen, s£>réLK <Xé ris namens het personeel hartelijk toe en verraste hem met een fiets. Mevr. Akkerman werd eveneens in de hulde betrokken en kreeg een pul met anjers aangeboden. Tot slot voerde een colle ga van de jubilaris, de heer M. van Santen, nog het woord en overhandigde hem een doos sigaren. In de eerste klasse hebben GTTC en HBC 2 opnieuw de volle winst behaald. De overige teams brachten het er be duidend minder af. HBC 3 was uiteraard kansloos tegen Togido en verloor met 91, terwijl GTTC 2 met 73 in TOG 2 zijn meerdere moest erkennen. Ook Win- fried 2 kwam niet tot winst en verloor met 73 van Hotac. In de tweede klasse kwamen de beste geluiden van GTTC 4 en Rapidity, die elk met 64 wonnen. In de dames-klasse kwamen er zes R. K teams achter de tafel, maar een kon er slechts winnen. GTTC heeft er deze week danig moei te mee gehad. Heemstede 3, dat toch een van de zwakste teams is, bood hard nekkig tegenstand! en plaatste de groen- witten voor talrijke moeilijkheden. Het Drie dagen staat de Haarlemse Vlees hal onder de scepter van Vorstin Mode, die middels vijf hofdames haar herfst charme ten toon spreidt. Misschien is deze aanhef wat lyrisch voor een zake lijk object, dat een modeshow ondanks alles nu eenmaal is, maar de entourage en vooral de inzet van de show, die C. A. thans organiseert, maken een vlucht in de romantiek onvermijdelijk. Wij maakten in het begin weer eens kennis met de kledij uit de dagen van Jacoba van Beieren, waarbij het zgn. suikerbrood als hoofddeksel toch altijd nog een graciéuse indruk maakte; de mode la Maria Stuart kreeg weer even leven en de Biedemeier-stijl fleurde en kleurde in haar oude glorie. Van de poëzie van het verleden naar de nuch tere werkelijkheid van thans was het overigens een kwestie van minuten, want de talrijke belangstellenden zagen zich met die werkelijkheid het grootste deel van de avond geconfronteerd. Daar waren zij trouwens ook voor gekomen en gelukkig kan de werke lijkheid in onze dagen nog charmant zijn, zeker als het de mode betreft. Het nuchtere element meenden wij hierin te mogen ontdekken, dat C. A. met haar herfstcollectie het publiek niet een onbereikbaar droomland binnen voert, maar dat het getoonde voor iedere beurs bereikbaar is. Het is dus geen kijkspel alleen, waarvan de vrouw met een zekere weemoed om een niet te verwezenlijken illusie heengaat; veeleer het laten zien van de vele mogelijkhe den, die een vrouw geboden worden. Het is per slot van zaken niet voldoende, dat een model op zichzelf modieus is en mooi, het moet ook passen bij de vrouw, die het dragen moet. Dat hangt af van haar type, blond of donker, slank of gezet, jong of oud, groot of klein; en bij dat alles spelen de accesoires een niet te onderschatten rol. Kleding en persoonlijkheid moeten dus hand in hand gaan. De show in de Vleeshal liet die mogelijkheden inderdaad zien en men maakte zich er waarlijk niet af met modellen, waarvan er dertien in een dozijn gaan. Degenen, die de collectie samenstelden, hebben gebruik gemaakt van de nieuwste stoffen en de invloed van de laatste Parijse ideeën zijn niet te miskennen, hetgeen weer niet weg neemt, dat terdege is rekening gehou den met de mentaliteit van de Neder landse vrouw. Het is uiteraard niet doenlijk zelfs maar een opsomming te geven van alle modellen, die gepresenteerd worden. Maar wij willen toch wijzen op de verrassende tulplij n, die Dior heeft ge creëerd en die in sommige modellen is toegepast. Het bedrukte corduroy bleek bijzonder favoriet bij rokken en blouses. De variatie in japonnen was ideaal te noemen en in dit genre was er voor elk wat wils. De princesselijn, waarover zo veel te doen geweest is, oogstte vooral bewondering en de ver rassende kleurencombinaties in de stof fen deden het rijkelijk goed. Dat daar bij jumpers en vestjes een gewild ar tikel vormden, spreekt welhaast vanzelf. In de groep mantels kreeg het teddy bont een voorname kans. en het werd de aanwezigen wel duidelijk, dat er ook met dit materiaal veel te bereiken valt. De prijzen maken deze dracht bijzonder attractief, ofschoon de bontjassen in prijs niet bepaald schrikaanjagend ble ken te zijn. De avondjaponnen vormden volgens traditie de feestelijke afsluiting en voor degenen, die zich de aanschaf daarvan overdadig achtten, was er nog wel een keur gelegenheidsjaponnen, die het bij zonder goed „deden." Van deze C. A.-show hebben wij hier slechts een globale indruk gegeven, welke in ieder geval onvolledig zou he ten, wanneer wij er niet op attendeer den, dat ook de herenkleding niet ver geten is. Zij tenslotte nog vermeld, dat de show ook vanavond en morgen gehouden wordt. A. H.-H. werd een kleinst mogelijke overwinning met 6—4. In de R K. derby Rapidity— HBC 2 boekten de gecombineerden de tweede zege, door met 73 te winnen. HBC 3 was kansloos tegen een van de sterkste teams Togido en verloor met 91. Ook GTTC 2 kon het niet tot winst brengen, en verloor met 73 van de TOG-reserves. Winfried 2 tenslotte was te zwak voor Hotac en ging met 73 ten onder. In de tweede klasse gaat bet over het algemeen niet best. In 2B maakt GTTC 4 hierop een uitzondering en staat met vier winstpunten aan die kop. Deze week was Prowano 2 met 6 4 het slachtoffer. Rapidity 3 versloeg hier Winfried 3 met 64, maar TYBB verloor van Heemstede 4 met 8—2. IP 2A was het met TYBB ook al mis- De reserves kregen tegen TOG 3 een zware 82 nederlaag te in casseren- Het beste brachten Rapidity 2 en GTTl e."6! er af, die tegen elkaar tegen Togicfct HBC kwam tegen te al neel slecht. Winfried! 2 verloor met 10T°van Heemstede, terwijl Velsen 2 met de zelfde cijfers het onderspit dolf tegen Togido HBC kwam tegen te Zaanen juist, iets te kort en verloor met 64- Een nederlaag voorts van Winfried tegen TOG. Eer. beter geluid! tenslotte van TYBB, dat Velsen met 91 klopte. In tegenstelling met een vroeger be richt moet nu medegedeeld worden, dat de film over Pakistan alleen Dinsdag avond om acht uur In gebouw St. Bavo zal gaan. De voorstelling van Woensdag 4 November komt dus te vervallen. Verwacht mag worden, dat vele mis sievrienden deze film, die tot titel draagt „Waar woestijnen bloeien gaan", zullen gaan zien. De film geeft een dui delijk beeld van Pakistan, de jonge na tie, gesticht langs de benedenloop van de Indus. Oost en West ontmoeten el kaar in Karachi, de hoofdstad. Deze moderne en steeds groeiende metropool bezit een zee- en luchthaven, knoop punten van de voornaamste wereldrou tes. Een breed opgezet en vernuftig be- vloeiingssysteem maakt gaandeweg de woestijnen langs de Indus tot vrucht bare bouwgronden. Pakistan is een moderne staat met alle vrijheden van een levenskrachtig, democratisch bestel. De Grondwet zegt: er is geen onderscheid op grond van godsdienst, ras, kaste, geslacht of plaats van geboorte. Zodoende kan ook het christendom er bloeien en zich vrij uitbreiden. De film geeft daarvan een fraai overzicht. Naast oude moskeeën, in de schilder achtige wijken van de provinciesteden, zijn kerken, scholen en ziekenhuizen verrezen. Het centrum van deze groots opgezette activiteit is de St. Patrick's kathedraal, zetel van de aartsbisschop, mgr. Alcuin van Miltenburg, Francis caan. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11435 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Tanzende Sterne". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gouden poort". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geheime opdracht". Bov«» 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dageraad der vrijheid". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kindersmokkel". Boven 18 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee Boven 14 jaar. Tijden: Maandag tot en met Don derdag 2.30 en 8 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Telefoon van een onbekende". Boven 13 jaar. Tijden: Maandag 8.15 uur; Dinsdag 7 en 9.15 uur: „Afrika ontwaakt Dinsdag 27 October Concertgebouw: Tweede D. concert door Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20 u. Ricardo Odnoposoffi. Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven", 8 uur. Woensdag 28 October Concertgebouw: Gratis orgelconcert door George Robert, 1516 uur. Bisschoppelijk Museum: Lezing door Ga- briël Smit (leden R.K. eeszaal). Stadsschouwburg: Toneelgroep „De Wit* te Vogel voor schoolgaande jeugd, 14 u. Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestma diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 14—17 uur. Het Huis van Looy: 4e Jaarlfikse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur, Zondag van 13—16 uur. Vishal: „Nemiso". Geopend van 1012, 14—17 en 19—21.30 uur (tot en met 21 Oc tober Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen en tekeningen van Paul Ci troen. Geopend van 1017 uur (Niet officiële Koerseni 3'/2 Ned. 1953 3% Ned 1953 3)4 Nederl. 1948 3!4 pCt Ned 1950 3-3% Nederland 194' 3 Ned. 62-64 Oel.-fac. Inschr Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mö eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Min Kon N Stoomb. M. Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mijcert. ex-div. Vorig Opening slot 27/10 102 103% 102 99 A 99& 100 >/a 98 ft 161 ft 174 175% 115 127i/4 172 165% 209/* 209% 224 1751/2 175H 326 326 89% 88% 134 123% 128 128% 128% 106% 106% 93% 91%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2