Markies de Cuevas procedeert bij het aticaans tribunaal isar s Gods Linkerhand Ongewone priesterroman oijzoriaere scnool primair openbare secundair MAYO: Russen hebben gevangen piloten tot bekentenissen gedwongen Waarom geen ondersoek door het Rode Kruis of de V.N. Griekse cultuur e invasie van Wegens misprijzend artikel in de blazoenen en zeer gefortuneerde bla- Eén krachtige politieke organisatie Begrafenis verongelukte luitenant-vlieger BACTERIOLOGISCHE OORLOGVOERING Conflict K.V.P.-fractie geheel van de baan DINSDAG 27 OCTOBER 1953 PAGTNA 4 MARKTBERICHTEN GODS LINKERHAND voor I 2.50 Deze bon invullen Leidschendam: Franse chansonsGriekse wijn, jode lende Tholers, dansende Grieken en een steward, die voor de zoveelste maal „Luna rossa" op de pick-up zet in de rook salon van een Italiaans schip, dat over een maanbeschenen zee op weg is naar Afrika Cruise in de Middellandse Zee III vaard, Europeanen en bewoners van <-J IJ zoenlozen. Allen verschenen in kleder- s~\ T-) drachten, die het notoir gebrek aan I IVCPmntnrP 1 f\YYt nYtf\ commonsense bepaaldelijk niet mas- 5, VVOdt/ J.LUIIIUUU keerden. Weer anderen hadden pen ee- Jppyn'jj»! qp*fat<nui)tfl jjrrrr-i Onder grote belangstelling, zowel van de zijde van de op de vliegbasis Leeu warden gelegerde luchtstrijdkrachten als van de zijde van de burgerij is gis termiddag op de Noorderbegraafplaats in de Friese hoofdstad ten grave ge dragen de 28-jarige eerste luitenant vlieger L. Deibei, die 17 dezer bij Vlie land met zijn Meteor-straaljager is verongelukt. VEEMARKT AMSTERDAM 26 Oct. Aangevoerd 404 runderen, eerste soort f 2.552.60, tweede soort f 2.402.50, der de soort f 2.202.30 per kg. geslacht gew., 168 varkens eerste soort f 2.37—2.39, twee de soort f 2.342.36 per kg. geslacht ge wicht, 12 nuchtere kalveren f 1.301.35 p. kg. levend gewicht. PURMEREND, 27 October 1953. Eieren: 5000 kippeneieren f 18—19 per 100 stuks, 500 eendeneieren 10 per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 1199 stuks, 510 vette koeien 2.10—2.65 per kg„ handel goed, 424 gelde koeien 570—775 p. St., kalm, 215 melkkoeien 650—1050 p. st., stil, 22 pinken 390r-575 per st., goed, 12 stieren 525—2450 p. st., goed, 16 graskalveren 180—300 p. st„ kalm, 194 nuchtere kalv. v. d. sl. 42.50— 115 p. st„ begin goed, afl. stugger, 125 vette varkens v. d. sl. 1.80—2.— per kg., kalm, vette zeugen 1.76—1.84 per kg. kalm, 824 biggen, 34—58 en 38—85 per st. stug, 2261 schapen (weiderij) 80—115 p. st., kalm, Lammeren 60—100 p. st., vrij goed, 47 bok ken en geiten 18—45 per st., stug, 28 paar den 530—900 p. St., stug. totaal aantal die ren 4688. Pluimveemarkt: 4100 oude kip pen en hanen (witte en rode) 1.701.85 p kg., 300 oude kippen en hanen (blauw) 1.902.10 per kg., 600 eenden 1.25—2.25 p. st., 600 konijnen 2.004.75 p. st. ~f~\ innenkort zal bij bet Thijmfonds te Den Haag, Willem E. Barrett's roman: r\ „The left hand of God" in het Nederlands verschijnen. Er is voor dit boek ■*-* nogal wat reclame gemaakt. Wij hebben zelfs vergelijkingen horen fluis teren met Bernanos en Graham Greene, zodat begrijpelijkerwijze onze verwach tingen behoorlijk gespannen waren. Deze zijn echter, om het maar direct te zeg gen, niet vervuld. De roman heeft ons in hoge mate onbevredigd gelaten. Het ongewone, het gewaagde zelfs van het gegeven eiste o.i. een diepgaande psy chologische motivering. In het aannemelijk-maken van de hoofdfiguur is de auteur naar onze overtuiging niet geslaagd. Hij blijft te veel, of liever: uitsluitend aan de oppervlakte, wat, gezien de uiterst précaire feiten, niet verantwoord is. Van literair standpunt beschouwd komt het boek niet boven vlot geschreven ont spanningslectuur uit. Dit is het vrij kleurloze verhaal over iemand, die rechtsbevrediging zoekt. De inhoud van de twist is een andere zaak. De heer De Cuevas organiseerde ^September j.l. een feest in Biarritz, „Het Bal Dezer Eeuw", een kermis der ij delheid opgetuigd naar 18e eeuws fat- Als U NU lid wordt van HET THIJMFONDS, het eerste en grootste Nederlandse boekenfonds voor Katholieken, ontvangt U als eerste boek de fascinerende roman Geen inschrijfgeld - Enige verplichting: minstens 1 jaar lid blijven en in dat jaar zes boeken afnemen f 2.50 per stuk.-Ook betaalbaar met f 1.25 per maand. Prospectus gratis op aanvraag. INVULLEN IN BLOKLETTERS en verzenden in ongefrankeerde enveloppe met op de adreszijde: Machtiging no. 1557, Den Haag. Aanmelding kan ook geschieden per brief of briefkaart. a illiiSf!! dat zij deze vliegers voor politieke doel einden wil misbruiken. Voorts beschul digde hij de VS er van verzet te heb ben geboden tegen een „objectieve be spreking" van de bacterie-oorlog door de Noord-Koreanen en Chinezen uit te sluiten van het overleg. Tenslotte dien de hij een resolutie in, waarin de lan den, die de Geneefse Conventie van 1925 nog niet hebben ondertekend, verzocht worden dit alsnog te doen. De VS heb ben tot nu toe geweigerd de conventie te ondertekenen, cmdat zij geen heil verwachten van papieren beloften. Tot slot van het middagdebat, dat vanochtend om half elf werd voort gezet, sprak de Belgische afgevaardig de Hubert Rassart. Hij noemde de communistische beschuldiging een kwestie, die niet uitsluitend Amerika aangaat, maar ook anderen, vooral die troepen hebben in Korea. Hij wees er op, dat de communisten nooit een on derzoek door de VN-commissie hadden toegestaan. Noch het Rode Kruis, noch de Wereldgezondheidsorganisatie kre gen toestemming om een onderzoek in te stellen. Hij achtte het vreemd, dat de Sovjet-Unie een zaak aan de V.N. Vi?°5]f de Wereldorganisatie niet heeft mogen onderzoeken. Tijdens het gisteren in de Politieke Commissie der V.N. begonnen debat over de communistische beschuldiging, dat Amerika in Korea gebruik heeft ge maakt van bacteriologische wapens, heeft de Amerikaanse afgevaardigde ver klaard, dat Amerikaanse vliegers als krijgsgevangenen door Russische onder vragers gedwongen waren om beschuldigende verklaringen af te leggen. De Russische gedelegeerde verklaarde, dat de Amerikaanse piloten, die beëdigde beschuldigingen hebben afgelegd, door vrees gedreven, hun aanklacht heb ben ingetrokken, toen zij in de V.S. terugkeerden. Hij diende een resolutie in, waarbij de landen, die de Geneefse conventie van 1925, die het gebruik van bacteriologische wapens en gifgassen verbiedt, nog niet hebben onder tekend, verzocht wordt dit alsnog te doen. De visser Allan C. Musel werd tijdens het vissen door vloed en een ruwe zee opgesloten op een rotspunt voor Coyote Point nabij San Mateo (Californië) Zijn pogingen, om naar de kust te komen, faalden, doch de kustwacht, die met een helicopter boven het eilandje verscheen, bracht uitkomst. Musel werd aan boord gehesen van het toestel en hij werd ongedeerd neergezet op het vasteland. kist met wijn liet aanruk ken, die onmiddellijk on der de omstanders werd uitgedeeld. Toen een der Grieken mij een glas aan bood, nam hij meteen de gelegenheid te baat om een uitvoerig gesprek te begin nen: de Griekse praatlust is, naast hun spreekwoordelijke vriendelijkheid tegenover vreemdelingen, wel hun meest karakteristieke eigen schap. De Hollandse gymna sium-wijsheid is echter hoewel zij ook in vergelijking met het onderwijs in andere landen vrij omvangrijk ge noemd mag wórden niet voldoende om het levende Grieks te spreken. Wel zijn zeer veel woorden onveran derd gebleven en stelt de moderne grammatica iemand, die het klassieke Grieks ge leerd heeft, niet voor al te verwerkt. En inderdaad, toen het driemans-orkest (dat eigenlijk maar bestaat uit één man en twee mee-neu- riënde bijzitters, die voor de inspiratie zorgen) opnieuw een van de vele bekende volkswijsjes inzette, begon nen twee jonge mannen op de traditionele Griekse ma nier met elkaar te dansen, grote problemen, maar de uitspraak heeft daarentegen een dusdanig radicale wijzi ging ondergaan, dat de taal U even vreemd in de oren klinkt als b.v. die van een negerstam in het hart van Afrika. Maar na enkele da gen komt men bijgestaan door de altijd behulpzame en altijd tot conversatie ge neigde Grieken een heel eind, nadat men, via het uit stekende Frans dat velen on der hen machtig zijn, de meest elementaire beginselen van de moderne taal op po pulaire wijze onder de knie heeft gekregen. Op mijn vraag of zijn land genoten, die zich op een soort veldbedden bij de reling had den neergelaten, niet gingen dansen, antwoordde de" Griek, dat dat wel zou gebeuren, maar later, wanneer er eerst nóg een paar kisten waren de armen op eikaars schou ders en met veel geklap op benen en voeten.,Van liever lee werd de stemming nóg vrolijker (en de wijn steeds beter!) en tenslotte begonnen er een paar aan een gewel dige dikzak te trekken, die reeds een paar uur onver stoorbaar al zijn aandacht had zitten wijden aan het klassieke Griekse product, waarvan zelfs Odysseus bij tijd en wijle „de kracht niet kende." Toen ze hem over eind gekregen hadden bonden ze hem een lange, witte shawl onder zijn buik en de dikzak moest daarna een buikdans uitvoeren in het authentieke Oosterse genre een taak, waarvan hij zich op voor treffelijke manier kweet! En daarmee waren wij met één sprong in Oosterse sferen beland, waarop wij trouwens inmiddels langzaam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4