Vorstelijk internaat wijst jaar 200 leerlingen af per Kaarten wekker Priesterlijk en lekenapostolaat Koning van de kijkt achter de Italiaanse tailleurs politieke schermen 1 1 Diabetici zijn geschikt voor bijna alle beroepen Leven in Indonesië weer duurder Tussen neus en lippen s Zomers aan het Meer van Genève, 's winters in de bergen te Gstaad HET EEUWIG VROUWELIJKE Voor importvergunning is het overleggen van exportbewijs nodig LE ROSEY" IN ZWITSERLAND H. N. Werkmanprijzen 1953 „De leek is de normale katholiek" SORAYA. NARRIMAN EN DE HERTOGIN VAN WINDSOR Rusland protesteert Medische adviescommissie: PINDAKAAS DINSDAG 27 OCTOBER 1953 PAGINA 5 mm Prof. dr. G. Brom onderscheiden "'ipiiii Congres St. Willibrordvereniging Den Bosch: ïii i Tegen vestiging van Amerik. bases in Griekenland li 1 «y www111 Aan de Noord-Westelijke oever van het Meer van Genève, in het stadje Rolle, bevindt zich het internaat der vorsten en de vorst der inter naten, zoals de Zwitsers zeggen. Een instituut, dat per jaar voor elke leerling ongeveer f 8.500 vraagt en dat desondanks ieder jaar tweehonderd nieuwe leerlingen afwijst. De ouders van die afgewezen candidaten vinden die weigering bovendien nog min of meer beschamend en praten er liever niet meer over. De directeur van het instituut, een zwaargebouwde dertiger, helpt hen het geheim te bewaren en men komt er dus nooit achter, wie buiten zijn gebleven. Maar een even ondoordringbaar waas van geheim houding hangt om de lijst van leerlingen, die wèl geplaatst zijn. De naam van deze fameuze school is „Le Rosey" en de ouders van de scholieren dragen een kroon, voeren een wapen of bezitten milliarden. Rolle ligt halverwege tussen Lausan ne en Genève. De trots van het stadje is een kasteel uit de dertiende eeuw, dat omringd wordt door tuinen en grasvelden met een oppervlakte van 20 hectare. Dat is „Le Rosey" en daar ge nieten leerlingen van 9 tot 18 jaar in zomer en herfst van het zachte klimaat langs het meer. De rest van het jaar brengen zij niet in Rolle door, maar in Gstaad, een centrum van wintersport in het Berner Oberland, waar het inter naat drie villa's bezit. Het leerplan is er intussen heel wat serieuzer dan men op het eerste gezicht zou denken. Per week zijn er gemiddeld 34 lesuren en daar komen dan nog 15 uren verplichte studie en twee uren sport per dag bij. Op Woensdag en Zaterdag hebben al leen die leerlingen 's middags vrij, wier vorderingen bevredigend zijn. Direc teur, leraren en leerlingen eten geza menlijk en zij werken ook op verschil lende punten samen. Elke dag wordt er bijvoorbeeld zowel door een leraar als een leerling een voordracht gehouden over een onderwerp naar eigen keuze. De directeur acht het noodzakelijk dat deze jonge mensen, die later wellicht tot belangrijke functies geroepen zullen worden, in het openbaar kunnen spre ken, zowel over politiek als over sport, toneel, geschiedenis e.d. Het internaat bergt ongeveer 125 jongens binnen zijn muren, behorend tot 27 verschillende nationaliteiten. De verplichte voertaal is er Frans, maar er worden nog tien andere talen gedoceerd, waaronder Per zisch, Arabisch en Nederlands. In de spreekkamer van directeur Johannot hangt een Indrukwekkende verzameling foto's van prominente fi guren, die in de afgelopen 73 jaar op „Le Rosey" hebben gestudeerd. Zo her- S-.-.vivy-iillriJ De jonge Winston Churchill, kleinzoon premier, in de sneeuw bij Gstaad. van de Britse Wie aan Limburg komt, komt, mag ik wel zeggen aan mij- Er is geen andere streek in ons goede vader land waar ik mij zó op mijn gemak voel. Maar de liefde voor het schone gewest en zijn bevolking maakt mij toch niet blind. Om een in dit verband veelzeggend spreekwoord te hanteren; „Amor ocu- lus est". Welnu, u moet wanneer u bijvoor beeld in Maastricht bont, nimmer aan een Maastrichtenaar de weg vragen. Niet dat hij u niet vriendelijk te woord zal staan. Integendeel, hij zal u met overvloedige beminnelijkheid uitleg gen hoe en waar. Maar u hoeft zijn aanduidingen alleen .maar nauwkeurig teoX SSïïS in^aUe oprechtheid het bos'in, ln de vaste overtuiging dat hij u op het goede pad heeft geholpen. Ik weet niet precies wat het is, maar ik denk dat het hier gaat om een kleine folkloristische eigenaardigheid. Een ander gewestelijk gebruik, dat u in Limburg soms kan treffen is. dat men u in het hotel, waar u vertoeft, vergeet te wekken. Mij is het al ver schillende malen overkomen. Laatst had ik het nog. Ik had 's avonds de waard de wens te kennen gegeven, dat ik om acht uur geroepen zou worden. Toen ik wakker werd was het half tien. Een uitermate zonnige ober bracht mij mijn ontbijt. „Heeft u goed geslapen mijnheer", vroeg hij zangerig. „Uitstekend", antwoordde ik, ,maar u heeft mij vanmorgen niet gewekt" lk had het niet moeten zeseen 'it weet het, maar het was er uittor k er erg in had. uor De man keek mij vol ongekunstelde ^wondering aan en zei: „?s het wer! „Het is werkelijk". 2ei lk, alhoewel de wroeging reeds in mijn hart bin nensloop. Even later keerde hij terug en toon de mij een blanco papier. „Ziet u", zei hij discreet, „Mijnheer stond niet op de lijst". „Waarachtig', constateerde ik blij. „Ik stond niet op de lijst". En daarmee was de kwestie tot ieders genoegen geregeld. Maar als ik wéér naar Limburg ga, en ik hoop vurig dat het spoedig is, neem ik kaart en wekker mee. Ontwerpers, die door hen verzorgde in druk verschenen werken in aanmer king wensen te doen komen voor de door ö|e gemeente Amsterdam uitge loofde „H. N. Werkmanprijzen 1953", moeten hun werken vóór 15 November a.s. inzenden aan de afdeling kunstza ken, stadhuis Amsterdam, kamer 20a. Een prijs, groot 200.— is beschikbaar voor het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsólrukwerk in Nederland verschenen tussen 1 October 1952 en 1 October 1953, alsmede een prijs van 200.— voor die best geslaagde bibliophiele of andere kostbare uitga ven. Onder deze laatsten worclen ver staan; uitgaven, waarvan de kostprijs boven die van het normale marktboek of handelsdrukwerk ligt en waarvan bij de vervaardiging de verkoopsmogelijk heden van het boekwerk zelf geen rol hebben gespeeldl De jury bestaat uit de heren P. Zwart R. Stroman en D. Elffers. *Van onze universitaire correspondent) Gisterochtend werd in aanwezigheid van vele hoogleraren gedurende een te plechtigheid in de senaatskamer ÜÜL, aulagebouw van de R.K. Unt il* I ,NVoegen prof. dr. G Brom het onderscheidingsteken van officier in de Kroonorde van België uitgereikt. Alvorens het onderscheidingsteken te overhandigen overwoog de heer M L Couvreur, ambassaderaad bij de Belgi sche ambassade dat dank zij het werk van enkele vooraanstaande Nederlandse hoogleraren het bewustzijn van de gees telijke eenheid tussen Noord en Zuid is doorgedrongen. Velen in België zijn ervan overtuigd aldus de heer Couvreur. dat prof. Brom ln de voorste rijen van deze Neder landse hoogleraren gestaan heeft. kent men de tegenwoordige Sjah van Perzië, koning Leopold en koning Bou- dewijn van België, prins Rainier III van Monaco, de zoon van de bankier Lowenstein en voorts een hele reeks Aziatische vorsten en Amerikaanse zakenlieden. En van de tegenwoordige leerlingen noemt de directeur er één bij name, Winston Churchill, kleinzoon van de Britse premier. Dat is om te laten zien hoe moeilijk het is de identiteit van de scholieren te bewaren: „Toen de zoon van Randolph Churchill op „Rosey" zou komen, gaf ik daags te voren aan alle leerlingen deze opdracht; „Als een van u op zijn wan delingen toevallig een persfotograaf mocht ontmoeten, die u vraagt hem de kleinzoon van de Britse premier aan te wijzen, dan moet u zeggen dat u geen leerling van die naam kent". Zoals ik wel gedacht had, werd een groep leer lingen een paar dagen later aangespro ken door een journalist. „Kunnen jullie mij ook vertellen of de kleinzoon van Churchill bij jullie is?" vroeg hij en de leerlingen antwoordden in koor, dat deze scholier op „Le Rosey" niet bekend was. Ongelukkigerwijze kan men niet overal aan denken. Ik had vergeten de jonge Churchill zelf te waarschuwen en toen hij zijn naam hoorde uitspreken, ging hij rustig naar de verslaggever toe en zei: „Dat ben ik". De directeur laat overigens nog meer steken vallen. Hij vertelt dat de jongelui zich overal voor interesseren, zelfs voor de paardenren nen. Toen in Juni van dit jaar de der by van Epsom werd gelopen, liet „Le Rosey" zich de uitslag zelfs telefonisch mededelen. „Maar", zo zegt de direc teur, „dat is ook niet zo vreemd, want de eerste vier paarden waren respec tievelijk het eigendom van een oom, een nicht, een vader en^ een grootvader van leerlingen van ons". Een blik in een oude krant leert dan, dat de eerste vier paarden, die op 6 Juni in Epsom in volgorde van binnen komst werden genoteerd, waren: „Pin- za", „Auréole", „Pink Horse" en „Si- kanpan". De eigenaars waren de ban kier Victor Sassoon, de koningin van Engeland, prins Toessoem en de Aga Khan. Het kost niet veel moeite om vervolgens nog vast te stellen, dat de leerlingen in kwestie toen dus waren: een neef van Sassoon, de hertog van Kent, zoon van prinses Marina (hij is sindsdien in Engeland aan zijn militaire opleiding begonnen), de jonge Egypti sche prins Toessoem en de twee zonen van Ali Khan M&k 3 ;<v nV «ij ;>•- .'4 —.a'... AMf - Bij Rolle komen de uitlopers van het Jura-gebergte dicht bij het Meer van Genève en de beroemde wijn, die daar van de heuvels komt, draagt de naam van de streek: „La Cóte". (Van onze Brabantse redactie) Met „lekenapostolische vrijmoedig heid" naar hij zelf zei, heeft prof. dr. L. Rogier gisteren in Den Bosch voor de St. Willibrordvereniging gesproken over „Priesterschap en lekenapostolaat". Spr. begon met vast te stellen, dat naar zijn mening slechts die bedieningen wezenlijk tot de priesterlijke taak be horen, die de priester alleen, dank zij de door hem ontvangen wijding, kan verrichten. Spr. vroeg zich af, of het geen ongehoord gebrek aan efficiency is, wanneer priesters op allerlei gebied grijpen in de taak van de leken. „De leek is de normale katholiek", aldus spr., De bezoeksters van de modeshow's in de „maisons" van Parijs en Rome vragen zich vaak af: wie kopen deze majestueuze toiletten, deze kunstwerken van kant, tule en goud- brocaai? Wie heeft op het ogenblik de mogelijkheid om zich een cocktailjurk van 200.000 lires 1250 gld.) te kopen of een mantelpakje van 100.000 lires? De doorsnee bezoekster van een show ziet er meestal helemaal niet zo duur uit. Alleen op de soirées, waar Schu- berth, de Romeinse Fath, zijn collectie vertoont, ziet men, tussen buitenlandse journalisten en ministersvrouwen, enige beroemde filmsterren en actrices. De klanten, waar Schuberth het „van heb ben moet" laten zich zelden of nooit zien. Zij komen op 't onverwachts uit de lucht vallen of z(j ontbieden de tail leur met heel zijn collectie in hun paleis of zomerverblijf. Toen de schone Soraya de laatste re volutie van Perzië ontvluchtte en me( de Sjah in Rome daalda, was haar eerste tocht naar Schuberth in de Via XX Settembre. De kleermaker heeft de cri sis in Perzië dus van zeer nabij meege leefd, een privilége, dat zelfs aan geen enkele Romeinse correspondent gegund was. Soraya kwam in het shantung mantel pakje, dat zij drie maanden geleden bij Schuberth had laten maken. De vlucht enriiil/,lil,ielehaaa van Padvinders vlaa val ldstels ieder ™t een ties aangesloten tn^T^T presidente van de ai no gaai de gadering van de V $fmene Ver~ Vijaya Lakshmi Pandit, Vergezeld door secretaris-generaal Bag Ham- merskjold, naar de bijeenkomsten het gebouw van de Vereniade Naties in New York voor httvie. ren van de achtste verjaardag van de organisatie. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, heeft giste ren aan de Griekse zaakgelastigde te Moskou een in scherpe bewoordingen gestelde nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de vestiging van Amerikaanse bases in Griekenland. In de nota wordt gesteld, dat de Griekse regering door het beschikbaar stellen van bases voor Amerikaanse strijdkrachten een begin heeft gemaakt met de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Door deze bases ter beschikking van Amerika te stellen wordt Grieks grondgebied veranderd in een militaire basis voor een vreemde mogendheid, hetgeen in strijd is met het handhaven van vrede en veiligheid, want het is ge noegzaam bekend, dat Griekenland door niemand bedreigd wordt. Door Grieks grondgebied te verande ren in een basis voor de agressieve strijdkrachten van het Noord-Atlantisch bloc, wordt de vrede bedreigd en de Griekse regering draagt de volle verant woordelijkheid voor deze achteruitgang van de internationale toestand. •>In principe zijn diabetici beschikt ber°ep, behoudens enkele uit zonderingen", aldus luidt de conclusie vn°j°e de medische advies commissie keïriJl Nederlandse Vereniging van Sui- j" w. 9ekomen. Deze commissie, aande uit enkele deskundigen op het gebied van de diabetes, die zich vrij- Rusland De Patriarch van Moskou heeft de Oecumenische Patriarch van Istanboel verzocht een conferentie bij een te roepen om de „onbevredigende verhouding" tussen het Patriarchaat van Moskou en de orthodoxe kerken in ver schillende landen te bespreken. Li nJl1 *elan9eloos beschikbaar heb- m?Hi9el eld om de Nvs adviseren in viedische aangelegenheden, heeft reeds vavlldena^tn- vraa9stuk besproken bedrijfsleven Van diabetici in het Als uitzonderingen op bovenstaande conclusie noemt de commissie in de eer ste plaats die beroepen, waarbij de werkindeling het gebruik van maaltij den op normale geregelde tijden onmo gelijk maakt, en in de tweede plaats die beroepen, waarbij eventuele hypoglycae- mien gevaar voor de patiënten zelf of voor anderen zouden kunnen opleveren, bijv. vervoerpersoneel, buschauffeurs! trambestuurders, glazenwassers, bad meesters, werk op stellingen, steigers en ladders of aan hoogspanning. Hoewel de commissie geen enkel be drijf en geen enkele instantie kan be wegen, laat staan verplichten deze nor- De voorzitter van de maatschappij „Arti et Amicitiae", de heer Schulman, heeft in het gebouw der maatschappij aan het Rokin te Amsterdam de na jaarstentoonstelling 1953 geopend van 132 kunstwerken waaronder 10 sculptu ren, vervaardigd door leden. De expo sitie blijft tot 22 November a-s. open gesteld. men te aanvaarden, hoopt zij toch dat deze normen door de keurende medici in den lande worden aanvaard. In dit verband spreekt de commissie haar bij zondere waardering uit voor het initia tief van de chef van de Rijksgeneeskun dige dienst, dr. F. C. A. Kuipers, die reeds jaren deze, thans geformuleerde zienswijze in practijk bracht. was zó overhaast gegaan, dat zij niet eens tijd had gehad om een tweede paar schoenen en een zomertasje in haar koffertje te pakken. Natuurlijk zou u of ik in omstandigheden, waarbij het wel en wee van een echtgenoot en van heel een volk op het spel stond, op de laatste plaats denken aan nieuwe ja ponnen, tassen, schoenen etc. Not she! Met het excuus van zich „tenminste te willen verkleden" bestelde zij in alle haast vier costumes. Zij liet aan haar lievelingskleermaker over stof en kleur te kiezen, maar zij moest ze de volgen de dag hebben. Het ogenblik was slecht gekozen, 't Was half Augustus, de tijd, dat in Rome alle winkels en ateliers gesloten zijn. Schuberth requireerde onmiddel lijk elf naaimeisjes. In de tijd van vier uur hadden zij in elkaar getoverd: een jurk van gestreepte zijden shan tung, een dito van wit katoen met arabesken, een zwarte avondjapon en een blauwe met witte moezen. In deze jurk, die één schouder onbe dekt liet, zagen de Romeinen haar 's middags naast Rheza Pahlevi door de straten van Rome wandelen. De crisis in Perzië duurde voort. Mossadeq werd gevangen genomen; er vielen doden en gewonden. Soraya, hoewel bleek en st.il, keerde terug naar de salons van Schuberth om in allerijl een dinertoilet te kopen, daar zij met haar echtgenoot „uit eten" ging. De volgende dag kwam het bericht door de aether, dat de staatsgreep van de royalisten gelukt was en de troon van Perzië behouden. Weer spoedde zich Soraya naar haar kleermaker. Deze keer stralend en spraakzaam. Welke naaister heeft u of mij ooit een tuiltje bloemen gegeven? Schuberth bood de jonge keizerin een bouquet lila orchi deeën aan. Geen halve maatregel, want één orchidée kost hier ook 10 gld. Maar deze keer bestelde de vorstin dan ook een complete garderobe; een toilet van lichtblauwe tule, met zwarte kant stof, een van wit satijn met nertzgar- nering, een strak om het lichaam slui tend keurslijfje, bezet met strasz en parelen, eindigend in een golf van rose en grijs genuanceerde tule. Voor de andere uren van de dag bestelde zij tailleurs en mantels van zware stof en robes in de kleuren grijs, blauw en groen. Het maken van deze garderobe vroeg wat meer tijd, maar Soraya bleef dan ook nog zestien dagen in hotel Excelsior in Rome, nadat de Sjah weer op de troon was geklommen. Dit tot grote vreugde van de koningsgezinde Perzen en niet het minst van de Ro meinse tailleur Schuberth, want niet al zijn klanten gaat het zo voor de wind. Narriman van Egypte bijvoorbeeld, die zo maar op haar huweliiksreis de koning van de Italiaanse tailleurs met zes koffers vol modellen en acht man nequins naar San sRemo kon ontbieden, is tot de grijze massa van de gewone stervelingen teruggekeerd. Maar die keer in San Remo kocht Faroek voor zijn jonge vrouw de hele collectie. Dit wordt ons althans verteld door de heer Schuberth! Toen na enige maanden het rijk van Faroek een einde nam en hij met Narriman en de kleine Foead asyl zocht op het eiland Capri, kreeg Schu berth weer een seintje. De ex-koningin moest opnieuw in de kleren gezet; een reiscostume met losse jas van grijze wol. gevoerd met rode zijde en een ja pon van zwarte jersey. Met deze kleine garderobe vertrok zij naar Zwitserland. Toen zij na enige tijd, bleek en verma gerd, terugkwam, deed zij haar laatste bestelling bij Schuberth; een zwarte cocktailjurk, versierd met pailletten en borduurwerk, 'n Paar dagen later ging het bericht van de plannen tot echt scheiding door de wereld. De stijve buste, gemaakt op de maten van Narri man, is opgeborgen in een kast van het modehuis, om misschien nooit meer te voorschijn te komen. De enige buste, die een blijvende plaats inneemt in de rij der maatpoppen is die van de hertogin van Windsor. Haar heeft de val van een koning geluk gebracht. Zij is niet een van de royaal ste, maar wel een van de trouwste klanten van Schuberth. 'n Paar jaar ge leden heeft hij haar in acht uur een toilet gemaakt: zwart, tot aan de hals gesloten, en in statige plooien tot op de voeten neervallend. Misschien was het een van de stemmigste gewaden, die ooit op het atelier van Schuberth ge maakt zijn. In dit gewaad, gecomple teerd door een sluier van Venetiaanse kant, ging Wallis Simpson ter audiën tie bij de Paus. De hertogin van Windsor heeft een zeer gedecideerde smaak. Eduard is nooit gedwongen om raad te geven of bijval te tonen. Terwijl Wallis in de paskamer is wacht hij geduldig, neer- gedoken in een der grote fauteuils, met het bekende hondje op zijn knie. En als zij eindelijk van achter de tulen gordijnen te voorschijn komt, licht het gerimpelde gelaat van ex-koning Eduard op, alsof het niet zestien jaar, maar twee dagen geleden was, dat hij de koningskroon aan haar voeten legde. Is het wonder dat Emilio Schuberth de sfeer van deze grootheden tot de zijne maakt? Dat hij u vertelt op het kasteel Glauchau bij Dresden geboren te zijn; dat bij een stamboom zegt te hebben en een wapen, en dat hij alle prinsessen van Europa kent en de meesten van haar heeft gekleed? C. P.—D. „en de wille". priesters zijn er om hunnent- Duitsland In Bonn is Bondskanse lier Adenauer gisteren een serie bespre kingen begonnen met de Franse Hoge Commissaris, Francois Poncet, om een conferentie over het Saarprobleem voor te bereiden. Spr. betoogde verder dat lekenaposto laat vanzelfsprekend is. Elke volwas sene heeft te kiezen tussen de staat van apostel en van apostaat. Het is een dwingende plicht ons geloof expansief en apostolisch te maken. Spr. ging daar na in op het katholieke isolement, waarvan hij de betekenis erkende, maar dat moet leiden tot een naar buiten treden ter herkerstening van de maat schappij. Met prof. Grossouw en Theo Govaart is spr. van mening, dat het nodig is, dat wij kennis nemen van wat anderen zeg gen en schrijven. Wij moeten daarbij vertrouwen op de positieve kracht van gebed en sacramenteel leven, op het ge zonde verstand en op de genade van de H. Geest. Spr. pleitte ook voor het toelaten van leken tot de studie in de theologie, die men nog te veel ziet als iets dat alleen voor priesters bestemd is. Prof. Rogier zei, dat hij er van over tuigd is, dat aan dit geslacht in Neder land van Godswege een grote taak is opgelegd. Tussen de groep der afvalli gen en die van de met apostolische ijver ijver bezielden staan zeer velen, die le ven in een sleur. Deze groep van vrome plichtmatigheid te brengen tot leken apostolaat is mede onze taak. De middagvergadering, waarin prof. Rogier deze rede uitsprak, werd bijge woond door mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch. Deze heeft 's morgens voor de congressisten een pontificale H. Mis opgedragen in de St. Jan, daarbij geassisteerd o.a. door prof. dr. J. Wille- brands als presbyter-assistens, door prof. dr. L. Smit en rector H. Sondaal als troondiakens en door deken L. Rooyac- kers en pater dr. J. Witte S.J. resp. als diaken en subdiaken van de Mis. Mgr. Mutsaerts wees in zijn preek op de gro te betekenis van het Binnenlands Apos tolaat. In de ochtendvergadering sprak prof. dr. J. Willebrands over „Priester en apostolaat". Spr. stelde allereerst vast, dat een apostolische bezieling het pries terschap ip de 20ste eeuw heeft aange grepen. Deze geest is gewekt door het opdringend ongeloof, maar hij is ont vlamd door het vuur dat Christus zelf is komen brengen. Spr. gaf daarna een theologische fundering vaii het priester lijke apostolaat. Hij onderscheidde het priesterschap van algemene aard en het ambtelijk priesterschap, dat hij onder verdeelde in het bisschoppelijk priester schap van de eerste en het gewone priesterschap van de tweede rang. Het priesterlijk apostolaat berust op de zending van God de Zoon zelf, vindt dus zijn diepste oorsprong in God. In Christus is het hele mese- hjke geslacht aan het zoonschap van God deelachtig geworden In de Kerk hebben allen deel aan Christus' priesterschap en zending. Door de H. Geest zijn de kinderen der Kerk omgeschapen tot Gods kinderen, in geschakeld in de verlossingstaak. Dit betekent eo ipso een algemene zen ding van deze Godskinderen tot he< apostolaat, opdat de door Christus be werkte verlossing toegepast worde op de gehele wereld. In de bisschoppen heeft Christus echter de volheid van Zijn priesterschap uitgestort. Door hun deelgenootschap aan het Hogepriester schap van Christus zijn zij ook teken van de eenheid der Kerk. Het priesterschap van de tweede rang is ook universeel, want door zijn bis schop staat elke priester in betrekking tot de wereldkerk, tot. de Oicumene. Daarom is het ambtelijk apostolaat, dat elke priester ontvangt, een deel hebben aan de universele zending van Chris tus zelf. Het algemeen priesterschap van de leek heeft twee aspecten: een waardoor ieder zijn leven opdraagt aan God en een, waardoor hij deelneemt aan de Eucharistische eredienst. Zo is, er dus in de H. Kerk een dub bele zending tot priesterlijk apostolaat, die, welke berust op de zending der Twaalf en die, welke gegeven is aan alle gelovigen bij de uitstorting van de H, Geest. De zending der gelovigen be tekent een toevoeging en aanvulling bij de zending van bisschoppen en pries ters. (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, 21 October. Sinds kort is in Indonesië een nieuwe regeling voor de verstrekking van deviezenver gunningen van kracht, die maakt dat alle importgoederen wederom aanmer kelijk duurder zullen worden. Uiteraard worden daardoor de in Indonesië werk zame buitenlanders, die voor hun be hoeften goeddeels afhankelijk zijn van geïmporteerde goederen, het meest ge troffen. Volgens de tot nu toe geldende rege ling waren alle import-artikelen in Indonesië verdeeld in vijf klassen: A, B—I, B—II, C en D. Bij de import van goederen, die op lijst A voorkomen, moesten alleen de gewone rechten be taald worden. Bij de import van goede- Advertentie Bijtijds ln Bulgarije wordt de kinderen Russisch geleerd nog vóór zij naar school gaan. Wel inwoning geen kost De Chinese communis ten in de provincie Kwangsi hebben bepaald, dat gevangenen, die kor ter dan een jaar moeten zitten, voortaan zelf voor hun eten moeten zorgen. Hoe zij dat doen moeten en doen kunnen, vertelt het onafhankelijke dag blad Wah Kiu Po niet Ruim 11000 gevangenen vallen onder de nieuwe bepaling. De voeding van deze 11000 ligt de commu nistische staat blijkbaar te zwaar op de maag. Simplistisch oordeel „Kijk eens hier, edel achtbare", zei een man, die van zijn vrouw wilde scheiden, tot de rechter, „de moeilijkheid met de ze vrouw is, dat ze maar niet wil ophouden de ban den van mijn fiets door te prikken". De rechter inspecteerde nauwkeurig de band, die door de man als bewijs stuk was meegebracht. Er zaten 15 gaatjes in. „Het is duidelijk, dat de liefde bij dit echtpaar volkomen dood is", con cludeerde de rechter sim plistisch en wees de eis tot echtscheiding toe. Wij zouden echter graag de reden willen weten, waarom de vrouw de fietsbanden van haar man kapot maakte. Het kan immers best zijn, dat zij het deed om haar man thuis te houden en de huwelijksband te herstel len. Dure belofte De General Electric Company in New York beloofde vijf aandelen te zullen schenken aan de babies, die op de 75ste verjaardag van de onder neming in de gezinnen van haar werknemers zouden worden geboren. De maatschappij kreeg op die dag er 180 nieuwe aandeelhouders bij met een gezamenlijk be zit van ongeveer 71000 dollar. Er zijn 226.000 werknemers bij haar in dienst. i ren, voorkomende op lijst BI, BII en C, moest daarbij bovendien een extra toeslag van respectievelijk 33 pet., 100 pet. en 200 pet. betaald worden. De op lijst D voorkomende goederen tenslotte mogen niet geïmporteerd worden Wordt daar bij uitzondering toch toe stemming toe gegeven, dan moet ook daarbij 200 pet. toeslag betaald worden. Daarnaast bestond dan nog de rege ling, dat de importeur voor het verkrij gen van een deviezenvergunning deze toeslag alsmede een bepaald percentage van de basis-prijs van het artikel voor uit bij een bank moest storten. Zodoen de werd de importeur een groot deel van zijn liquiditeit ontnomen, wat aan leiding gaf tot verdere prijsstijging. Deze regelingen zijn gehandhaafd, maar daarnaast is nu nog een nieuwe regeling van kracht geworden. Thans is namelijk bepaald, dat men om vergun ning tot import te krijgen bovendien ook nog een exportbewijs moet over leggen. Men moest dus eerst exporteren om te mogen importeren. Daarbij zUn deze exportbewijzen verhandelbaar ge steld. Deze exportbewijzen worden gegeven bij de export van bevolkingsrubber, vee, handwerkartikelen en een aantal andere goederen. Deze exportbewijzen verte genwoordigen 5 tot 10 procent van de fob-waarde van het product, al naarge lang van de soort en de kwaliteit der goederen. Deze exportbewijzen geven dan het recht tot importeren van pro- visiën en dranken uit de BII groep en van artikelen uit de C- en D-groep. De import van de bewuste artikelen is in het vervolg dus nog slechts mogelijk tegen afgifte van de tegenwaarde aan exportbewijzen. Het valt moeilijk na te gaan welk percentage van de import onder deze categorie valt, maar vast staat wel dat de export niet voldoende is om de im port te dekken. De vraag naa:- de ex portbewijzen is dan ook groot. De eer ste dag dat deze verhandeld werden, noteerden ze Rp. 0.60 per rupiah, de tweede dag Rp. 0.75 en de derde al Rp. 1.30, op welke koers ze zich schijnen te handhaven. Volgens de officiële berekening zou den artikelen, die ingedeeld zijn in de BII groep, vroeger ongeveer zes maal zo duur moeten zijn als in Nederland (indien men de rupiah aan de gulden gelijkstelt!. Thans wordt dit dus negen a tien maal zo duur. En dat is dan nog maar de officiële berekening, want in de praktijk is het in Indonesië dikwijls zo, dat de werkelijke prijs nog aanmer kelijk hoger is dan de theoretische. Bij de C- en D-groep was de verhouding al 1:9 en deze wordt nu dus 1:12 of 1:13. Zoals men ziet betekent dit dus een aanmerkelijke prijsstijging voor de in deze groepen vallende artikelen. Ruw weg berekend worden deze goederen dus 25 a 50 pet. duurder. Het zou ons te ver voeren een volle dige opsomming te geven van alle arti kelen, die op deze lijsten voorkomen. We zullen volstaan met een kleine bloemlezing. Zo geven we hier eerst de enkele artikelen uit de desbetreffende BII lij-t. die nu dus in Indonesië cir ca 50 pet. in prijs zullen stijgen: be schuit, koek, boter, kaas, dranken, ho ning. jam, marmelade, vruchtensap, mosterd, sla- en andere sausen, vis, vlees, vruchten, groenten ln blik of op andere wijze verduurzaamd en voorts alle koel- en vrieskamerartikelen. We dienen hierbij nog op te merken, dat Indonesië voor het merendeel van deze producten inderdaad van import afhankelijk is. De meeste van de ge noemde artikelen worden in Indonesië niet geproduceerd. Van de enkele, die in Indonesië zelf wel vervaardigd wor den, is de productie onvoldoende en de prijs zeer hoog. Op lijst C, de lijst dus waarvan de artikelen naar schatting 25 pet. in prijs zullen stijgen, komen onder meer voor: koelkasten, radio's, edelstenen, toiletge rei, schoensmeer, kinderspeelgoed en auto's met een cif-waarde van meer dan 2100 doch minder dan 2400. Op lijst D, de lijst van de goederen die slechts bij uitzondering ingevoerd mogen worden en die nu dus ook weer 25 pet. duurder worden, komen onder meer voor: airconditioning-apparaten, geisers, beddespreien, goud- en zilver smeedwerk, lichtkronen, pleziervaartui gen, auto's met een cif-waarde van meer dan 2400, en voorts „luxe" ser viezen, horloges, vulpennen, enz. Door de instelling van deze regeling hoopt de Indonesische regering de ex port te bevorderen. Iemand, die bijvoor beeld rubber verkoopt in het buiten land, krijgt daarvoor nu behalve de op brengst van de rubber zelf ook nog de opbrengst van het exportbewijs. Hij krijgt dus een betere prijs, wat zijn lust om te exporteren vergroot. We moeten hierbij meteen opmerken, dat deze regeling alleen bevolkingsrubber en andere bevolkingsartikelen betreft. De buitenlandse ondernemer in Indone sië heeft er geen enkel voordeel van. Deze betere prijs voor de bevolkings exportproducten wordt dus echter niet betaald door de koper, maar door de consument in Indonesië. In het alge meen gesproken de bevolking dus, en daarvan in het bijzonder dat deel, dat op Europees peil leeft. Verdei natuur lijk vooral door de in Indonesië woon achtige buitenlanders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5