Dijk en van de Po staan op doorbreken Vele rivieren reeds buiten haar oevers getreden GROOT VERLOF VOOR DE LICHTING 1952 -1 Oordeel van Hilversum: „Het had erger kunnen zijn" IN ITALIË DREIGT NIEUWE WATERSNOOD Bacchus-meter 25-jarige Duitse Nationalisatie van nutsbedrijven Per 22 November Verlaat verjaardags geschenk VERPLAATSBAAR DORP VOOR GEOLOGEN Tien Nederlandse opleggers voor Amerikaanse maatschappij .M onderdokters" voor de rechter Overval te Rotterdam Britse reddingboot vergaanzes doden Maatregelen voor event, uitbreiding Tot hoofd en hart Het weer Ongeluk te Neustadt in arrest Zij zou met de chauffeur gedronken hebben Soepele houding van Russen in Oostenrijk Tegenover twee Hon- gaarse vluchtelingen In Oost-Europa Hernieuwde kerk vervolging op komst? 2000 DEKENS NAAR ITALIë In Indonesië Brussel—Rotterdam in 37 minuten Vijf jaar voor jeugdige overvallers 1500 en f 2000 boete Schoenmaker ernstig gewond In het zicht van de haven Heiligverklaring Pius X Congregatie der Riten accoord met onderzoek UITBARSTING VAN DE KRAKATAU Televisiebesprekingen: Zware brand teistert haven van Kaapstad Jacht op drie jeugdige Tsjechen in O.-Berlijn Poging tot moord? Ned. zeeman te Hamburg beschuldigd Falcon Regenjassen f 49.75 WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25823 1 -.V» Amerikaanse automobilisten behoeven de borrel niet langer te laten staan als ze achter het stuur moeten. Tenminste, als zij hun wagen uitrusten met het nieuwste snufje in de V. S.: een me ter, die het alcoholgehalte van de adem van de chauffeur vaststelt en het starten van de auto belet als de man te veel gedronken heeft. wl Premier Giuseppe Pella ES, ~„Y00r9T,071(1 in het midden) haast zich met snelle passen door een over stroomd gedeelte van het plaatsje Oli- veto m de provincie Reggio Calabrië, die nog steeds door de watersnood wordt geteisterd. Thans dreigen nieuwe over stromingen in Noord-ltalië, waar twee jaar geleden bij dijkdoorbraken van de Po meer dan tweehonderdvijftig bewo ners om het leven kwamen. Na de Nederlandse chauffeur De B., heeft de West-Duitse politie Dinsdag in verband met het ernstige auto-ongeluk bij Neustadt op de autosnelweg KeulenSiegen, waarbij les personen om het leven zijn gekomen, een 25-jarige vrouw uit Geilenkirchen ge> arresteerd, aldus meldt D.P.A. uit Bonn. De vrouw heeft Maandag bij een verhoor gezegd, dat zij kort voor het ongeluk met chauffeur De B. een fles jenever heeft ge dronken. Het resultaat van een bloedproef, die dadelijk na het ongeluk bij de chauffeur Werd genomen, is nog niet bekend. Volgens ooggetuigen zat de thans ge arresteerde vrouw ten tijde van het onge luk niet in de cabine van de door De B bestuurde vrachtwagen. Zij zou zich on IW ogenblik van de botsingen aan de zijde van de brug hebben bevonden Tevoren zou zij uit een volkswagen zü„ gestapt, wiens eigenaar wordt gezocht Na het ongeluk hielp de vrouw Wi' het bevrijden van gewonden uit de vernielde auto's en trad zij als tolk op voor de ge wonde Amerikaanse officier. Deze verkeert nog steeds in levensgevaar. *eerr De Russische autoriteiten in Oosten rijk hebben zich plotseling bijzonder verdraagzaam getoond tegenover een tweetal Hongaarse vluchtelingen, die in de Russische zone van Oostenrijk wer den aangehouden. De vluchtelingen, die bij het passeren van de Hongaarse grens door een ontploffende mijn waren gewond geraakt, kregen toestemming om vervoerd te worden naar de Britse zone, waar zij in een ziekenhuis zijn opgenomen. Tot nu toe werden de Oostenrijkse autoriteiten steeds gedwongen om vluchtelingen uit de satellietstaten, die op Oostenrijks gebied werden aangehou den, uit te leveren aan het land hunner herkomst. Het schijnt, dat het permanente secre tariaat van de Cominform, dat gevestigd is in Boekarest, de hoofdstad van Roe menië, een aanbeveling heeft opgesteld voor de leden-landen van de organisatie om over te gaan tot een hernieuwde kerkvervolging. Het doel van de nieuwe campagne zou zijn om alsnog te komen tot het stichten van nationale kerken. De voorstellen van het bureau zullen waarschijnlijk besproken worden tijdens de grote Cominformvergadering, die in December m Boedapest zal worden ge houden. Als basis voor deze besprekin gen heeft een commissie een rapport op gesteld over de godsdienstige situatie in Oost-Europa. Het schijnt dit men onte vreden is over de toestand in Hongarije <n Tsjechoslowakije, waar de kerkge nootschappon het afgelopen jaar een pe riode van betrekkelijke rust hebben ge kend. Deze regeringen zouden zijn aan gespoord zo spoedig mogelijk het voor beeld van Polen te volgen. Er dreigt een nieuwe watersnood in Noord-ltalië. In het gehele gebied tussen Milaan en de Joegoslavische grens is de toestand ernstig. Hier en daar staat het water in de rivier de Po reeds aan de kruinen van de dijken en het water peil stijgt met circa anderhalve centimeter per uur, zodat ieder ogenblik dijkdoorbraken gemeld kunnen worden. Vele rivieren in Noord-ltalië zijn reeds buiten haar oevers getreden. In 1951 kwamen door overstromingen van de Po 273 personen om het leven. De nu dreigende overstromingen volgen op overstromingen in Calabrië, in Zuid-Italië, waar verleden week ongeveer honderd personen om het leven kwamen en de toestand nog steeds ernstig is. De gevaarlijkste punten in het Noor den zijn: Vicenza, waar de dijken langs de rivier de Leogra zijn doorgebroken. Voorts zijn bruggen en electriciteitslei- dingen vernield, waardoor veel dorpen zijn afgesneden. Trento, waar de voornaamste wegen door aardverschuivingen zijn versperd. Vier bruggen in dit gebied kunnen niet worden gebruikt. Verona, waar ongeveer duizend hec taren bouwland onder water staat. De weg naar Nogara is over een afstand van 300 meter overstroomd. Udine, waar het stadcentrum van Pordenone onder water staat. Sommige dorpen zijn geïsoleerd. In Milaan zijn als gevolg van de zwaarste regenstormen sinds mensen heugenis veel kelders in de stad onder water gelopen. Verscheidene dorpen in de omgeving moesten door de bewoners worden ontruimd. Ook Como is de laatste 48 uur door een onafgebroken regenval geteisterd. Het centrum van de stad is overstroomd. Tot dusver is in Noord-ltalië melding gemaakt van een dode; een 57-jarige man kwam met zijn fiets in het water terecht en verdronk. Nederlandse De Indonesische president Soekarno heeft in een thans bekend gemaakt besluit van 3 October j.l. bepaald, dat alle gas- en electriciteitsbedrijven in geheel Indonesië zullen worden ge nationaliseerd, aldus meldt Antara. De naasting geschiedt op grond van het feit, dat deze energiebedrijven voor de bevolking van vitaal belang worden ge acht. Genoemd besluit treedt in werking met terugwerkende kracht tot 23 Dec. 1952. De uitvoering van de nationalisaties zal aanvangen met de overneming door de staat van alle nutsbedrijven die zich geheel in particuliere handen bevinden. De overnemingen zullen geschieden met inachtneming van de naastingsbepalin gen, welke in de betreffende concessie voorwaarden tussen de Indonesische overheid en die bedrijven, zijn neerge legd. De Sabena-helieopter, die Dinsdag morgen uit Brussel te Rotterdam aan kwam, heeft vermoedelijk door de vrij sterke staartwind, de snelste tijd ge maakt, waarmede tot nu toe dit traject is afgelegd. Het hefschroefvliegtuig vol bracht de vlucht BrusselRotterdam in 37 minuten. De Alkmaarse rechtbank heeft twee jeugdige overvallers uit Amsterdam ieder tot vijf jaar met aftrek veroor deeld. Zij zijn de 21-jarige J. van Z. en de 19-jarige F. H. B., die samen op 3 Juli de alleenwonende ruim 90-jarige oude man P. B. te Scharwoude over vielen om hem te beroven. De twee jeugdige misdadigers, van wie vooral Van Z. reeds een gevestigde reputatie heeft op het gebied van geweldpleging, wisten zich onder het voorwendsel een visvergunning te willen hebben, toegang tot de woning te verschaffen, waar zij B. door middel van stokslagen bewuste loos trachtten te slaan. Deze opzet slaagde echter niet, daar de oude man bij kennis bleef, waarop de knapen op de vlucht sloegen. De Griekse gezinnen, die dakloos werden door de aardbevingen op de Jonische eilanden, leven in kampen, inderhaast gebouwde houten huizen, met gegolfd plaatijzer afgedekt. Men vreest, dat de mensen voor de winter niet naar hun eigen dorpen zullen kunnen terugkeren. Een kamp voor evacué's bij Argostoli. de hoofdstad van het eiland Cephalonia. Bij legerorder is bepaald, dat 22 No vember a.s. groot verlof zal worden verleend aan: alle dienstplichtigen, met inbegrip van kader, van de lichtingsploeg 1952 I (in werkelijke dienst 1 Januari en 1 April vooropkomst' gekomen tussen 1952). de dienstplichtigen van de lichtings ploeg 1952 I, in werkelijke dienst ge komen in April 1952, met uitzondering van hen: Die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier of dienstplichtig onder officier; die behoren tot de cavalerie; die behoord hebben tot het voormalig artilleriemeetregiment; die behoren tot een der regimenten verbindingstroepen (voor zover niet ingedeeld bij het 102e verbindings bedieningsbataljon) of voor 6 Juli 1953 tot een van die regimenten behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van an dere wapens of dienstvakken; die be horen tot het regiment technische troe pen of voor 6 Juli 1953 daartoe behoor den en toen registratief zijn overge plaatst naar regimenten van andere wa pens of dienstvakken; die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe voor 6 Juli 1953 behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. Deze uitgezonderde groepen zullen, behoudens onvoorziene omstandighe den, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot-verlof in aanmerking wor den gebracht. Van deze groot-verlofregeling zijn, ook nog uitgezonderd de dienstplichtigen, die ötoor vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplichtigen, die niet in Europa dienen en zij, die zich in militaire deten tie bevinden. „De laatste tijd neemt het ongeoor loofd uitoefenen van de geneeskunde hand over hand toe", aldus zei de ambtenaar bij het O. M„ toen het kan tongerecht te Rotterdam Dinsdag een zaak behandelde tegen A. N. den H. wonende te Dordrecht, aan wie ten las te was gelegd dat hij in Rotterdam bij vijf mensen een diagnose had gesteld, waarna hij hun kruiden had voorge schreven. Deze „wonderdokter" was de eerste van een aantal, dat zich voor het kan tongerecht had te verantwoorden. Verdachte, die medisch student is geweest en nu „zelfstandig studeert", zoals hij vertelde, kreeg maximaal f 2.50 per geval. Hij bezit, zo vertelde hij, een boek uit 1618, waarin de kruidenge neeswijze wordt beschreven. De kantonrechter veroordeelde de verdachte tot vijf geldboeten van f 300.subs, vijfmaal 25 dagen hechte nis. De straffen van enkele andere „won derdokters", onder wie enkele dames, bestonden eveneens uit geldboete. Een tandtechnieker werd veroordeeld tot tweemaal f 1000,boete, subs, twee maal een maand hechtenis en een hech- tenisstraf van twee weken voorw. Dinsdagavond tegen sluitingstijd be vond de 56-jarige schoenmaker A. S zich in zijn zaak in de Resedastraat te Rotterdam-Zuid. Er kwam een man bij hem in de zaak, die voorgaf een stuk leer te willen ko pen. De schoenmaker stond zijn „klant" te woord en begon het gevraagde op te zoeken. Opeens kreeg hij met een schoenmakershamer een paar klappen op het hoofd, zodat hij neerviel en zeer ernstig werd gewond. De schoenmaker werd even na de overval gevonden door twee buren, die hem hadden horen kreunen. De onver laat heeft kans gezien een portefeuille van het slachtoffer te roven, inhoudende ongeveer duizend gulden. Van de dader is een vaag signalement bekend. Zijn leeftijd wordt op ongeveer dertig jaar geschat. Hij zou donker van uiterlijk zijn en een stevige indruk ma ken. een Dartue?erlandse Rode Kruis heeft Italië Hezomfi1 tw.eeduizend dekens naar watersnood g4t?Óffen1P il® d00r de Calabrië «eiroffen bevolking van Gistermorgen vroeg is een heddingboot op de terugtocht vlak voor de haven van Arbroath In Oost-Schotland om geslagen. Zes van de zeven inzittenden hebben hierbij het leven verloren. Tot nu toe heeft men vier van de zes slacht offers gevonden. De enige overlevende kon worden gered, doordat een met een vuurpijl afgeschoten reddmglijn zich om het lichaam van de drenke ling wikkelde. De Congregatie der Riten heeft giste ren de resultaten goedgekeurd en aan vaard van de commissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de wonderen die geacht worden te zjjn geschied op voorspraak van de zalige Paus Pius X. De Congregatie zal nu spoedig bijeenko men onder voorzitterschap van de Paus zelf, teneinde een definitieve goedkeu ring uit te spreken. Daarna wordt het z.g. decreet de tuto uitgevaardigd, waar in een overzicht wordt gegeven van het onderzoek. Men neemt algemeen aan dat de heiligverklaring van Pius X in Juni van het volgende jaar zal plaatsvinden. Vandaag heeft de N.V. Carrosserie- fabriek „Verheul", te Waddinxveen, de eerste van een serie van tien opleggers geleverd, van een speciale constructie, bestemd voor de Amerikaanse Aram- eo-maatschappij. Deze opleggers, een kantoorwagen en negen slaapwagens, maken deel uit van een verplaatsbaar dorp, dat woonplaats moet bieden aan geologen, die in op dracht van de Aramco exploratie-werk zaamheden verrichten in de Arabische woestijn. Hef gehele dorp bestaat bo vendien nog uit een machinewagen, een keukenwagen en een winkelwagen. Deze laatste worden in Amerika gefabriceerd. De tien opleggers, die door de Ne derlandse industrie zijn afgeleverd, zijn van bijzondere constructie, zodat zij geschikt zijn voor gebruik in de woes tijn. Zo ontbreken veren aan de opleg gers. Door banden met kolossale afmetingen, on lage spanning, verkrijgt met een breed loopvlak, waardoor ver zakken in zand onmogelijk wordt en tevens voldoende vering mogelijk wordt. De woestijn-temperatuur stelt verder aan deze 15 meter lange en 3 meter brede wagens speciale eisen. Zij zijn dubbelwandig de buitenste van bij zondere aluminium-legering, de bin nenste van hard-board met daartus sen slakkenwol als isolatiemateriaal. Elke oplegger is verder voorzien van twee air-conditioning-machines, die de capaciteit hebben om van een vochtig heidsgraad van 50 pet. de temperatuur terug te brengen van 127 gr. tot 85 gr. Fahrenheit. De ramen zijn van dubbel glas, waarvan de buitenste speciaal anti-zon-glas zijn. In koude nachten is verder verwarming mogelijk met be hulp van in de air-conditioning inge bouwde elementen. De chassis voor deze opleggers zijn geleverd door D.A.F., te Eindhoven. De stafband van het Britse Woman's Royal Army Corps bracht heden een bezoek aan Den Haag, waar voor het gebouw van de Hoge Raad een populair concert gegeven werd. De band bestaat uit 40 vrouwelijke leden en geniet in Engeland een grote bekendheid. Slechts de band leider, le luitenant F. Goddard, is een mannelijke officier. Dat de da mes hun partij flink blazen, toont Vertegenwoordigers van alle militairen der voormalige Prinses Irene Brigade en het tegenwoordige Garderegiment Fuseliers Prinses Irene hebben vandaag een verjaarsgeschenk aangeboden aan H. K. H. Prinses Irene. Ditmaal was de keuze gevallen op een voorstelling in brons van „de kleine zeemeermin" uit het gelijknamige sprookje van Hans An dersen, ontworpen en vervaardigd door de beeldhouwer Charles Hammes. De aanbieding werd dit jaar verlaat, omdat de Prinses dit jaar op haar verjaardag in Amerika vertoefde. Zondag is er een uitbarsting van de Kra- katau geweest. Een grijze rookwolk van vier kilometer hoog was zowel van de kust van Sumatra als van die van Java zicht baar. In totaal hoorde men 107 ontplof fingen, en nam men vuurstralen waar. Er is nog steeds geen zekerheid te krijgen over de definitieve beslissingen van de televisiebesprekingen welke gisteren in Den Haag tussen de minis ter van O. K. en W. en het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting zjjn gehouden. Zoals wjj Dinsdag reeds meldden schijnt als basis van bespre kingen gediend te hebben een voorstel van de VARA om vijftig procent van de zendtijd te reserveren voor de om roepverenigingen en de overige vijf tig procent voor gezamenlijk program ma met dien verstande, dat ook het ge zamenlijk programma door de omroep verenigingen zal verzorgd worden. Daar de minister de wens te kennen gegeven had om zelf een communiqué aan de iÜe leeftijd, die men hebben wil, bederft vaak de leeftijd, i die men heeft. De haven van Tafelbaai heeft Maan dag een van haar modernste en best geoutilleerde laad- en losplaatsen verlo ren, tengevolge van een brand, die voor een bedrag van twee en een half mil- hoen gulden schade heeft berokkend, Honderden brandweerlieden, politie genten en havenarbeiders hebben vijf uur lang het vuur bestreden in een pak huis, dat grote voorraden hoogst brand baar materiaal, zoals hout, wol, brand spiritus, olie en balen was bevatte. Een aantal sleepboten lieten de schepen die zij op sleeptouw hadden in de steek om het Nederlandse schip „Straat Banka' dat juist zijn lading had gelost, naar een verderop gelegen kade te trekken Vervolgens hielpen zij bij de blussings- werkzaamheden. Boven Kaapstad hin gen grote zwarte rookwolken. De brandweerlieden liepen tot de enkels toe in de gesmolten was. Er ontploften verscheidene vaten brandspiritus. Er zijn geen slachtoffers gemeld. Honderden communistische politie agenten werden gisteren in de voorste den van Oost-Berlijn gemobiliseerd voor een jacht op drie jonge Tsjechen, op wier hoofden prijzen gesteld zijn. Zij worden beschuldigd deelgenomen te hebben aan twee schietpartijen in de omgeving van Cottbus bij de Poolse grens, waarbij twee weken geleden vier politie-officieren door ondergrondse strijders doodgeschoten werden. De communistische autoriteiten hebben gis teren beloningen van duizend mark uit geloofd voor inlichtingen, welke leiden tot de arrestatie van de twee broers Jo sef en Czirard Maczin, resp. 20 en 21 jaar oud en Milan Bauemer, 21 jaar. De politie heeft gewaarschuwd, dat aange nomen wordt, dat de vluchtelingen nog wapens dragen. pers te verstrekken, weigerde men in Hilversum een toelichting te geven op de gevoerde besprekingen. Wel luidde het oordeel: het viel nog al mee. Het had erger kunnen zijn. Momenteel worden reeds voorberei dingen getroffen om, ingeval de Kamer het wetsontwerp op de televisie mocht goedkeuren, onmiddellijk tot uitbreiding te kunnen overgaan. De secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink, heeft ons medegedeeld, dat er binnenkort een oproep van de Neder landse televisiestichting zal vereshijnen, waarin een viertal leidinggevende mede werkers wordt gevraagd op het algemene plan. Het betreft hier de aanstelling van een nieuwe secretaris van de TV-coördina- tie-commissie, voor welke functie men een juridisch geschoolde kracht zoekt, die zich bezig kan houden met de moeilijke kwestie van betaling van rechten aan auteurs, ac teurs, e.d. bij uitwisselingsprogramma's. Voorts wil men overgaan tot de benoe ming van een administrateur voor het se cretariaat, van een studiochef en van een hoofd van de programmadienst. Het ligt in de bedoeling de heer A. Maas, die thans verscheidene van deze werkzaamheden ver vult, in een andere functie bij de N. T. S. te benoemen. De heer Rengelink zei voorts nog, dat verdere voorbereidingen slechts worden ge troffen om maatregelen te kunnen nemen indien de Tweede Kamer crediet heeft ver schaft. Hiermee doelde hij op de verbou wing van het St. Vitusgebouw in Bussum tot tweede studio en op het aanschaffen van een nieuwe T.V.-reportagewagen. Hij schatte de periode, welke rrien nodig heeft om in belangrijke mate uitbreiding van de T.V.-programma's te kunnen doorvoeren, nadat het nieuwe T.V.-bestel zijn beslag heeft gekregen, op omstreeks tien maan den. Dinsdag ig te Hamburg voor de kinder rechter de zaak begonnen tegen een 19- jarige Nederlandse zeeman, die van poging tot moord wordt beschuldigd. De zeeman, W. v. d. H. uit Driebergen, zou 29 Januari een 35-jarige buffetjuffrouw aan boord van het Nederlandse motorschip „Prima", dat toen in de haven van Ham burg lag, hebben gewurgd. Volgens de aan klager heeft Van der H. 12 Juni dit feit bekend. Hij kan echter niet wegens moord terecht staan, daar het niet mogelijk was vast te stellen of het slachtoffer door wur ging of verdrinking om het leven is geko men. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd pas twee maanden na het misdrijf in het water gevonden. Advertentie Tunesië De Franse resident-generaal in Tunesië heeft gisteren de censuur op geheven en de burgerlijke vrijheden in iet gebied hersteld. Een aantal gedepor- eerde nationalisten is vrijgelaten. Gis- eren had de politieke commissie van ie V.N. hierom in een resolutie verzocht. (tot Donderdagavond) In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, overigens verander lijk bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige tot zwakke wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Zon: 7.29-17.18. Maan: 23.32-14.21. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1