..Is de situatie werkelijk so onhoudbaar? MINISTER SUURHOFF OVER HUIDIG LOONSYSTEEM Loongrens voor ziekte- en invaliditeitswet niet tot f 6000 verhoogd Drie helpers veroordeeld tot vijf maanden Mevrouw Appleyard betaalde de radar voor het leger Tot hoofd en hart Dief werd in de etalage door de slaap overvallen MODERNE PARIA VINDT EINDELIJK EEN TEHUIS In Kufstein-Zell regent het binnenskamers zand en stenen Het gecijfer over de loonronde Geen maximumstraf omdat deel der pers hun namen volledig heeft gepubliceerd Woningnood in 1960 overwonnen Besprekingen over opheffing Postbode zag hem voor dag en dauw in een dure fauteuil Dominicaanse Republiek geeft O'Brien vestigingsvergunning Waar is Molotov? Het weer DuitsNederlandse smokkelzaak Economisch herstel Geen verplichting De uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers Voordien nog eenmaal huurverhoging GEVAL VAN MODERNE SLAVERNIJ IN V.S. Ned.-Indonesische Unie Op twee plaatsen dijk doorbraak in N.-Italië Electriciteits-rekeningen werden doorlopend hoger Gendarmes verdenken niet de geesten, maar een 20-jarig meisje In ongenade gevallen of op geheime missie dames heren montycoats595Q Zich goederen toegeëigend: Auditeur-militair in hoger beroep DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25824 De West-Duitse politie heeft te Gel- senkirchen, Essen en München drie le den van een smokkelbende gear resteerd, die in de Bondsrepubliek auto's en andere goederen ter waarde van meer dan 100.000 mark gestolen zou hebben. Volgens de politie te Gelsenkirchen zouden de helers in Nederland, die de gestolen en naar Nederland gesmok kelde auto's kochten, eveneens aange houden zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Er was nogal wat belangstelling voor wat minister Suurhoff bij het antwoord der regering aan de Kamer zou zeggen over sociale kwesties. Hij is een van de rasechte socialisten in het kabinet, dus zijn mening heeft ons iets te zeg gen over de stemming in het kabinet. De minister wandelde met een grote boog om de motie-Romme heen, maar hij kwam toch op het thema terecht. Nadat hij eerst verklaard had, dat men zich geen zorgen behoeft te maken over de ontwikkeling naar een meer vrije loonvorming, zei de minister rond uit, dat hij als oud-vakbewegingsexpert heel wat punten van overeenkomst tussen het huidige systeem en dat van vroeger kon ontdekken. Ook toen moest er vaak zwaar onderhandeld worden. Er werd, zoals nu, heel wat bij gecijferd. De zwakste partij moest dan vaak het loodje leggen, ofwel men greep naar het machtsmiddel staking. Heeft de gang van zaken na de oorlog bewezen, dat de huidige situatie zo onhoudbaar is? De minister gaf daarna een overzicht van de verhoging der uitkeringen vol gens de sociale wetten. De loongrens voor de invaliditeits- en ziektewet wordt van f 5035 tot f 5300 verhoogd, de Stichting van de Arbeid had f 6000 geadviseerd, waaruit blijkt dat de strijd met de ziekenfondsen en hun artsen nog niet met een overwinning bekroond is^. In verband met de coördinatie der so ciale verzekeringen had dit moeten ge" schieden. Wel is het maximum-dagloon voor de kinderbijslagwet, de lenwet en de ziektewet tot f 15 v hoogd. De verhoogde kinderbijslagen zijn thans ook voor de invahditeite-, ouderdoms- en wezentrekkers omhoog gebracht. Voor het eerste kind wordt dit f 12,70, voor het tweede en «eicre f 14,05, voor het vierde en vijfde 1 19,no voor het zesde en volgende f 22,10 per maand. Besloten is om het bedrag voor het derde kind volgens de noodwet- Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen op f 0.43 per dag te bepalen, terwijl ook de inkomensgrens voor het recht op deze uitkeringen met f 200 is verhoogd. Over dat cijferen heeft de minis ter met zijn ambtgenoot van Economi- t,che Zaken een heel exposé gegeven, '-'aarbij hij zo eerlijk was zijn socialis- lsche partijgenoot Burger een flink ,®ndje te geven. Deze had allerlei dik- .^oorden gebruikt in ziin betoog. Hij eorri sPr°ken van een „slag onder de Li1.' °m de manoeuvres te typeren, bnir, de regering tenslotte met be- c„oiL ,drie „wijze mannen" tot een sneue beslissing is gekomen bij de jong ste loonronde. „ik vind het te betreuren, dat men deze dood-eerlijke zaak, waar bij hoogstens sprake kan zijn van een ongelukkige samenloop van omstan digheden, voorstelt als een gegoochel iftet cijfers, die plotseling uit de lucht komen vallen," zei de minister. Wat had de regering anders moeten doen dan de conclusie van haar deskundigen aan vaarden? Had zij, na te hebben vastge steld, dat de geleerden het tenslotte over 5 pet. eens waren, er toch nog een of twee procent bovenop moet leggen? Hat had dan met recht een staaltje van centralisme en staatsbemoeizucht kun- Hen heten. .Intussen,** zo betoogde de minister „is men in deze algemene ontevreden heid over het ontstaan van de cijfers naar het schijnt vergeten, dat er per 1 Januari voor de werknemers een aan zienlijke verruiming van de consump tiemogelijkheden is bereikt. Als men er alles wat er nu nog aan sociale voor zieningen, verhoging kinderbijslag, ver mindering van schoolgeld enz. bijtelt, kan men constateren, dat ons land met zijn economisch herstel feitelijk een grote prestatie te zien geeft. Dat er na het vaststellen van het percentage geen nieuw overleg is ge pleegd, vindt zijn oorzaak in de nood zakelijke haast, die nog voor 1 Ja nuari moet worden betracht met het aanbrengen van de nodige wijzigin gen in de sociale wetten. De regering wil wel alles uitleggen, zoals gisteren door twee ministers reeds uitvoerig is geschied, maar zij komt op deze be slissing niet meer terug. Hij waarschuwde met nadruk tegen een al te gemakkelijk ridiculiseren van het gecijfer. Daarmede ondermijnt men het vertrouwen m de wetenschappelijke instanties, die dit onmisbare rekenwerk verrichten, waarvoor de minister hen hulde bracht. Niet vergeten moet wor den dat juist omdat er behoeften be staan naar meer verfijnd inzicht in de kosten van levensonderhoud, men aan het rekenen gaat. De vraag van prof. Romme, wat er moet gebeuren mét degenen die niet der een C.A.O. of een andere brndenae loonregeling vallen, heeft de minls van Sociale Zaken beantwoord met een beroep op de vrijwel ongrijpbaarheid van deze lonen. Deze werknemers zijn verdeeld over tal van groepen en groep jes. Men heeft geen enkel inzicht in hun loonpeil en een verplichting tot verho gen zou een slag in de lucht zijn. Er zou geen enkele zekerheid zijn omtrent de uitvoering. Het college van Rijksbe middelaars kan hoogstens general toe stemming daartoe geven. Op verzoek van prof. Romme heeft de staatssecretaris van Financiën medege deeld, dat de vier fiscale concessies, die aan de Kamer waren toegezegd, de schatkist in totaal 23 millioen zullen kosten. De aftrekbaarheid van de com missarisbelasting van de winst wordt getaxeerd op een offer van 10 millioen, de vrijstelling van duizend gulden loon voor de commissarisbelasting op 2 mil lioen, de verruiming van investerings aftrek boven de grens van drieduizend gulden zal de schatkist 6 millioen kosten en de vrijstelling van 5000 gulden voor de liquidatiewinstbelasting 5 millioen gulden. (Vervolg op pag. 5) (Van onze correspondent) De Bredase rechtbank heeft drie van de vier helpers in de zaak Breda, de Amsterdammers F. de J.,' F. J. C. en M. A., veroordeeld wegens het mede- plegen en uitlokken van de hulp aan de zeven oorlogsmisdadigers verleend, tot vijf maanden gevangenisstraf. De vierde verdachte, M. K. F., broer van een der ontsnapte gevangenen, werd vrijgesproken. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd, dat deze verdachte behalve zijn broer ook de andere ontsnapten heeft willen helpen. De hulp aan zijn broer verleend is niet strafbaar. Minister Witte heeft gisteren in de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat hij streeft naar herstel van de vrije woningmarkt. Hij hoopt te bereiken, dat de woningnood in 1960 overwonnen is. Op dat tijdstip kunnen de huren weer vrij worden. Vóór 1960 zullen we nog eenmaal een huurverhoging meemaken. Twee katoenplanters in de Ameri kaanse staat Kentucky zijn veroordeeld tot elk 500 dollar boete, omdat zij een neger in onvrijwillige dienst hebben ge houden. Dit was het eerste geval van slavernij, dat sedert de Amerikaanse Burgeroorlog door het federale, hof te Paducan in Kentucky is behandeld. Niet minder dan 22 Super constel lations zijn zichtbaar op deze luchtfoto, die werd genomen boven de terreinen van de Lockheedfa- brieken in Burbank (Californië). Van deze luchtreuzen is een ge deelte bestemd voor de Lucht macht van de V. S., terwijl een ander deel door de Marine is be steld en zal worden gebruikt als transport-passagiersvliegtuigen. De uitspraak kreeg een onverwacht verloop, omdat de president van de rechtbank, mr. Bisschop Boele, een uit voerige motivering voorlas met betrek king tot de strafmaat. Tegen alle ver dachten, die tijdens de berechting een deel van de Nederlandse pers hadden beschuldigd van benadeling en brood roof door het volledig publiceren van hun namen in nieuwsberichten, was de maximum straf, zes maanden, geëist. De opgelegde lagere straf motiveerde de president als volgt: „Overwegende voor wat betreft de strafmaat, dat art. 189 van het Wetboek van Strafrecht het bewezen geachte be dreigt met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of f 300 boete, dat waar het hier betreft vervoer van niet min der dan zeven ontsnapte oorlogsmisda digers, allen wegens hoogst ernstige fei ten tot levenslang veroordeeld, de Recht bank, mede gelet op de inhoud van het verdachte betreffende uittreksel uit het strafregister niet zou aarzelen aan ver dachte voormelde maximum gevangenis- Een truck met trailer van een Amsterdams expeditiebedrijf is op een bepaal deïijk ongewone wijze de Rijn overgestoken. Bij het oprijden van de pont te Driel, de achterwielen van de oplegger stonden nog op de oever, brak plot- sellng de ketting van het veer. De trekker bleef op de pont hangen en kon met kabels worden vastgemaakt. De aanhangwagen, waarin textiel en staaldraad lagen opgeslagen, verdween gedeeltelijk onder water, waar de pont inmiddels door de sterke stroming was gaan drijven en korte tijd later de andere oever bereikte. Voor het eerst sinds de overstromings ramp in Calabrië heeft het gisteren in Zuid-Italië niet geregend. Maar in het Noorden houdt de regen aan en dreigt «en grote overstroming van de Po-val lei. Op twee plaatsen, o.m. bij Verona, rijn de dijken bezweken, waardoor de Oostelijke helft van de vallei gedeelte lijk is geïnundeerd. ïn Calabrië scheen gisteren voor het eerst weer de zon, maar de dreiging van nieuwe overstromingen houdt aan, daar de rivieren en beken nog steeds grote hoeveelheden overtollig regenwater blij ven aanvoeren. Het dorp Roghudi, waar 55 slachtoffers zijn te betreuren, is nog steeds geïsoleerd. De waterbouwkundigen hebben goede hoop, dat het in het Noorden niet tot overstromingen op grote schaal zal ko men, zoals twee jaar geleden. Het water Yan Po en Adige blijft echter stijgen. Bij Verona en Roneo hebben de dijken van de Adige het begeven. De regen is in sommige delen van Noord-Italië op gehouden. In het hele Alpengebied blij ven uitgebreide aardverschuivingen voorkomen. Het dorp Massano bij Berga mo is geïsoleerd. Tussen Como en Mera- te is een grote aardverschuiving voorge komen. Het water van het Como-meer stroomt over. Een derde van de rijstoogst in Vercelli staat onder water. In Milaan Js de 12e-eeuwse toren van de Marcus- «erk ingestort. „Als weduwe van een militair!bein ik altjjd bereid geweest om veel voor het leger te doen, maar om nu ook zyn r dar te betalen, neen, dat wordt me toen een beetje te gortig". Dat zei mevrouw Mary Appleyard, die met haar vier Kin deren een huis bewoont, dat tot voor kort deel uitmaakte van een militair kampement bij Gateshead in Engeland. De gemeenteraad van Boldon had een deel van de militaire woningen overge nomen om ze te bestemmen voor de huisvesting van burgers. Het kamp werd alleen nog van tijd tot tijd gebruikt voor militairen, die kwamen deelnemen aan herhalingsoefeningen. Het merkwaardige was evenwel, da; de electriciteitsrekeningen steeds hogei werden. Mevrouw Appleyard besloot op onderzoek uit te gaan. De andere huur ders namen die moeite niet eens en wa ren zo verontwaardigd, dat zij eenvoudig en masse besloten geen huur meer te betalen. De gemeenteraad stond al op het punt om de onwillige huurders uit de huizen te zetten, toen mevrouw Ap pleyard met ^iaar ontdekkingen voor de dag kwam. Ze had opgemerkt, dat in het hele kamp maar één electriciteitsmeter Ieder draagt de verantwoording voor zijn eigen persoon. j was, en daarop werd niet alleen het ver bruik van de verschillende huisgezinnen geregistreerd, maar ook alle electriciteit, die de militairen voor hun oefeningen nodig hadden. Zodoende kwam zelfs de radar ten laste van mevrouw Appleyard en haar mede-huurders. De gemeente raad heeft nu besloten een aparte me- fn aanbrengen en in die tussen tijd zal de huurprijs slecHts 75 procenr bedragen van anders. Naar Fi-Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zullen Zondag de heren Su- jono Hadinoto en mr. Subardjo, advi seurs van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, naar Neder land vertrekken om aldaar inleidende besprekingen te voeren over de ophef fing van de Nederlands-Indonesische Unie en het vestigen van een normale verdragsverhouding tussen Nederland en Indonesië. Na hun bezoek zou een dele gatie van Indonesische ministers naar Nederland reizen. Bij de Nederlandse regering is om trent het bovenstaande niets bekend. Telkens als postbode Frank Langton vóór dag en dauw langs de etalage liep van een dure meubelzaak in Jamesstreet, Harrogate, keek hy even naar een prach tig groen huiskamer-interieur. De prach tige fauteuils, de mooie tafel, het waren evenzoveel stille wensen van hem. Maar gisteren keek hü wel twee keer. Want behaaglijk opgevouwen in een van de fauteuils lag een man, met een regen jas over zich heen getrokken. Langton was enigszins verbaasd over deze vreemde slaper in de etalage, maar toen hij zag, dat een glasruit in de win keldeur was verbrijzeld, werd het raad sel veel begrijpelijker. De man lag rus tig te pitten met zijn hoofd op een rood zijden kussen; hij was het slachtoffer ge worden van zijn eigen overmoed; een inbraak te plegen in een meubelzaak met zulke gemakkelijke stoelen. Langton riep een matineuze voorbijganger aan en die aarzelde minder lang dan onze postbode. Hij ging naar binnen en maakte de sla- Michael Patrick O'Brien, de man „zon der vaderland", heeft zijn 20e-eeuwse Odyssee beëindigd. Hp is aangekomen in Ciudad de Trujillo, waar hij zich met toestemming van de regering van de Dominicaanse republiek gaat vestigen. O'Brien heeft in totaal 320 dagen heen en weer gevaren op een veerboot tussen Hongkong en Macao, omdat de Britse autoriteiten aan de ene kant en de Por tugese aan de andere hem geen toe stemming wilden geven om aan land te gaan. Twee maanden geleden kwam door bemiddeling van de internationale vluch telingenorganisatie een einde aan deze toestand. Per vliegtuig reisde O'Brien naar Europa en vandaar per schip naai Brazilië om zich daar te vestigen, doch bij aankomst in Rio de Janeiro ver klaarde de politie, dat» zijn papieren niet in orde waren. Met hetzelfde schip moest O'Brien te rug naar Europa, waar de autoriteiten in Genua zowel als in Marseille hem geen verlof wilden geven om van boord te gaan. Uiteindelijk heeft de Domini- In het huis van de messenmaker Anton Fleischacker in Kufstein-Zell bij de Duits-Oostenrijkse grens regent het iedere avond stenen en zand. Men is er nog niet achter, wat de oorzaak kan zijn. Het begon een week geleden in de slaap kamer van Fleischacker's vijf kinderen. De gendarmes, die er bij geroepen werden, vermoedden een grapje. Zij hielden de handen van de kinderen vast. Zodra het licht uitging, begon het ge kletter. Ais het licht aan ging, hield de geheimzinnigheid op. De volgende avond werden de kinderen bij een buurman te slapen gelegd, hetzelfde. Daar gebeurde precies Maandag stuurde men een speciaal be noemde commissie van onderzoek naar Fleischacker's huis, Zellerstrasse 26. Zo lang de commissie bleef, gebeurde er niets, maar nauwelijks had zij haar hie len gelicht, of de stenen-regen begon weer. Vele bewoners van Kufstein geloven dat er geesten in het spel zijn. De politie echter verdenkt de oudste dochter, een 20-jarig meisje. „Wij zijn er zeker van, dat zij het doet. Ze wordt nooit geraakt, maar hoe ze het klaarspeelt is een raad sel, dat we nog niet hebben opgelost". caansê republiek beëindiging van O'Briens omzwervingen mogelijk ge maakt door hem toestemming te verle nen, zich in Ciudad de Trujillo te vesti gen. De slachtoffers van de grote mijn ramp in België, die zich heeft af gespeeld in het dal van Saint Lam bert, zijn onder grote belangstelling ter aarde besteld. De kameraden droegen op hun schouders de kis ten naar de laatste rustplaats. 21 kisten daalden in het gemeen schappelijke graf neer. pende dief wakker. Dat ging niet ge makkelijk. De man wreef eens in zijn ogen en mompelde iets onverstaanbaars. De voorbijganger wendde zich tot Lang ton om te vragen, of die raad wist in dit moeilijke geval. Maar op datzelfde ogenblik sprong de slaperige dief op uit zijn stoel en rende naar de deur. Lang ton en de voorbijganger probeerden hem te achtervolgen, maar ze raakten de man kwijt. De buit was niet geweldig: alles wat er in kas bleek te zijn geweest, was f 1,75 Buitenlandse diplomaten in Moskou vragen zich sedert enige tijd met ver wondering af. waar zich de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotov bevindt. Alle protocol.- ingelegenheden worden sinds begin October behandeld door plaatsvervangers van Molotov. Men vraagt zich nu af, of hü ook het lot van Beria heeft moeten delen, of dat hy misschien met een of andere gehei me opdracht buitenslands verbiyft. Gewoonlijk worden buitenlandse di plomaten er van in kennis gesteld, wan neer zich een minister op vacantie be vindt. Dit is niet gebeurd. Molotov was bijzonder bevriend met. de overleden leider, Stalin. Molotov wordt beschouwd als een specialist op het gebied van Ver- re-Oosten-politiek. Westerse diplomaten in Moskou zijn van mening dat het mysterie rond de minister van Buitenlandse Zaken op 7 November opgeheven zal moeten wor den, wanneer de verjaardag van de rode revolutie wordt gevierd. Als hij er dan niet is, zal de Russische regering een verklaring van het een en ander moeten geven. NATO. De NATO-raad heeft een vlag- ontwerp aanvaard. Op een marine-blauw fond ziet men een omcirkelde vierpuntige ster in wit. De vier punten van het kom pas moeten de NATO op het goede pad houden en de cirkel symboliseert de Atlan tische eenheid. straf op te leggen, ware het niet dat na te noemen omstandigheid haar daarvan terughoudt, dat ter rechtbank namelijk uit eigen waarneming gebleken ls dat een gedeelte der pers vrijheid gevonden heeft de naam van verdachte niet slechts met de begin letter daarvan doch volledig bekend te maken, zulks in strijd met hetgeen In Ne derland behoorlijk is geacht. dat zodanige publicatie ten deze zelfs ge schiedt nog voordat de rechter zich over het al dan niet schuldig had uitgesproken, wat reclassering van verdachte ongetwijfeld ernstig zou belemmeren, dat ieder tot tijdelijke vrijheidsstraf ver oordeelde delinquent, onverschillig of zijn delict al dan niet met de politiek verband houdt, zoveel mogelijk zijn kans moet heb ben om na ten uitvoer legging dier straf weer in de maatschappij te worden opgeno men en dat de gewichtige plaats door het reclasseringswezen in onze moderne samen leving verworven de rechtbank noopt om rekening te houden met vorenstaande ge heel onnodige schending van verdachte's toe komstige belangen, die aan talloze bedrij vers van ernstige misdaden bespaard blijft, dat nu wel in de na-oorloge jaren voren bedoelde beknopte naamsaanduiding van verdachten en strafschuldigen vooral wan neer het politieke delinquenten betrof in niet onbelangrijke mate op de achtergrond is geraakt, doch dat verwacht had mogen worden dat thans, circa acht jaren na de bevrijding, tot die goed vaderlandse zeds zou zijn teruggekeerd, zulks te meer waai het feit waarom het ten deze gaat door de Wetgever, naar wie de rechtbank zich richten heeft, blijkens voormelde maximum straf gerekend is tot de lichtere misdrijven. crat de rechtbank enerzijds bedoeld* benadeling van reclasseringskansen vov> de persoon van verdachte als bepaald zwaarwichtig aanmerkt, doch dat an derzijds niet uit het oog verloren dient te worden dat het bewezen geachte be trof het vervoer van gemeld aantal ont snapte gevangenen, die zich allen had den schuldig gemaakt aan uiterst ern stige misdrijven, zoals moord, sadisti sche mishandelingen etc., dat de Rechtbank gevangenisstraf al leszins op haar plaats achtende en ook overigens in goede justitie een en an der tegen elkaar afwegende, geen vrij heid vindt op voormeld maximum van zes maanden meer in mindering te brengen dan een maand." Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrüdagavond) In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en in het Oosten van het land kans op enige regen. Mor gen, later op de dag, droog en vrij zonnig. Weinig verandering in tem peratuur. Zwakke, later matige wind tussen Zuid eji Zuid-West. Zon: 7.31-17.16. Maan: --14.39. De auditeur-militair bij de Krijgs raad te Velde Oost in Arnhem is in ho ger beroep gegaan van het vonnis dat de Krijgsraad vorige week Donderdag uitsprak tegen de 39-jarige kapitein W. J. v. d. IJ. De voormalige commandant van de RIMI-werkplaats in Ede was veroor deeld tot f 100 boete en een maand voor waardelijk o.a. voor het zich wederrech telijk toeëigenen van planken en het laten repareren van een privé-keuken- stoel met een Rijksspijker De auditeur militair had tegen beklaagde drie maan den met aftrek en ontslag uit de mili taire dienst geëist. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat .171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1 W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt ziet. het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1