Gevaar in de PO-VALLEI schijnt thans geweken Verscheidene dorpen geïsoleerd door aardverschuivingen Uiteenzettingen in Korea worden hervat 5peten sociale wetten NEDERLANDS plan om Europese treinenloop te bespoedigen Rotterdam-Parijs vlugger per spoor dan met vliegtuig? Tot hoofd en hart Gezond geluid Wat betekenen die schuwe hond en die magere vogel? If 4 20 doden bij vlieg ramp in Californië Vijf gewonden bij autobotsing Formele agenda-besprekingen moeten doorgaan Verhoging van uitkeringen Constellations op wielen Yon Paulus toch bij Volksleger? NESB-leiders in vrijheid ROME LAAT ZIJN WOLVIN EN ZIJN ADELAAR VERHONGEREN Het weer Wijzigingen in de Georgische Sovjet AAN STIJGING VAN HET WATER EEN EINDE GEKOMEN VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 77ste JAARGANG No. 25825 Koningin Juliana betuigt haar medeleven met ramp in Italië Pianist W. Kapell één der slachtoffers s,Jane's Fighting Ships": Atoomenergie doet slag schepen verdwijnen Britse vloot 11 jaar achter op bouwprogram In Qost-Duitsland Handke staatssecretaris van Buitenl. Zaken Noor gedood bij gevecht met Nederlanders 0/ w SKI-PANTALONS - ANORAKS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt feich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal Voo'r klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het heeft er alle schijn van, dat het grootste gevaar in de vallei van de Po thans geweken is. Het water stijgt behoudens op enkele plaatsen niet meer en ook de Adige toont zich minder weerbarstig. In koortsachtig tempo zijn vrijwilligers bezig de dijken van de Po te beschermen door het aan brengen van duizenden zakken zand op plaatsen, waar de dijken zwaar te lijden hebben gehad van de woeste waterkracht der afgelopen dagen. Er blijven zich echter nog tal van aardverschuivingen voordoen, die verschil lende dorpen reeds hebben geïsoleerd. In het Zuiden heeft het ook gisteren niet geregend, maar men vreest nog steeds voor nieuwe aardverschuivingen. Gisteravond kon in de vallei van de Po bekend worden gemaakt, dat „de toestand op het ogenblik niet alarme rend" is. De hoofdingenieur van de ir- rigatiewerken in deze streek. Torquato Rossini, verklaarde, dat het waterpeil van de rivier ver beneden dat van 1951 blijft, toen de rivier buiten haar oevers trad, duizenden hectaren onder water zette en 94 slachtoffers maakte. Ket water van de Adige begint nu ook te zakken, maar de buitenwijken van tie stad Verona staan blank. Enige honder den inwoners zijn geëvacueerd. Het stadje Pescantina in de buurt van Ve rona staat eveneens blank. De bevolking van Porto Tolle in de Po-delta moest zich gisteravond voor evacuatie gereed' maken. Het water van de Po kwam ge vaarlijk hoog en ook de vloed van de Adriatische Zee begon te dreigen. Koningin Juliana en de Nederlandse regering hebben Donderdag de Italiaan se regering een blijk van medeleven met de slachtoffers van de overstro mingen doen toekomen. Gistermorgen is nabij het vliegveld van San Francisco een viermotorig lijnvlieg- tuig van de British Commonwealth Pa cific Airlines tegen een heuvelrug gevlo gen en brandend neergestort. Alle twin tig inzittenden kwamen bij dit ongeval het leven. Onder hen bevond zich 5® beroemde jonge pianist William K<tpell. t°es'el kwam uit Sydney en was h Weg naar San Francisco. Twee mimi- de*1 j^001, ket zou landen vloog het tegen door Uvek Waarschijnlijk is de piloot misleirt6 overigens niet dichte mist het to geworden. De bemanning van Toen bestond uit acht personen. jUpIHo V-?* toestel niet op de vastge- ePn Lm!d kmdde te San Francisco, is Vn'iTiroi Ptère op onderzoek uitgegaan, rioo^ onmiddellijk vond deze het bran- nfil wr °P ongeveer veertig kilo meter van het vlie|veld. De toepassing van kernenergie voor de voortbeweging van oorlogsschepen, zal langzaam maar zeker grotere boten als slagschepen en tcrpedóboten buiten gebruik stellen. Vliegkampschepen en snelle kruisers hebben een goede kans meer in gebruik te komen. Dit staat vermeld in de laatste editie van het be roemde standaard-naslagwerk over oor logsvloten „Jane's Fighting Ships." Dank zij het gebruik van kernenergie zullen toekomstige oorlogsschepen grote afstanden kunnen afleggen zonder brandstof in te hoeven nemen onder weg. Zij zullen kanonnen kunnen voe ren met een draagwijdte van 300 km. Voorts vermeld het jaarboek, dat de Britse vloot 11 tot 13 jaar achter is op zijn bouwprogramma. Amerika heeft de grootste vloot, hoewel Rusland een gro ter aantal schepen jn actieve dienst heeft. De Sovjet Unie beschikt met een ten Van 370 °Ver de meeste duikbo- In Oost-Duitsland is Georg Handke be noemd tot staatssecretaris en waarne mend minister van Buitenlandse Zaken. Het is niet bekend wat er geworden is van Anton Ackermann. die tot nu toe staatssecretaris was aan dit mi:nis Ackermann heeft destijds, na de Jun- opstand, ernstige critiek uitgeoefend P oen aantal communistische leiders. Georg Handke was tot op heden am bassadeur van de Oost-Duitse volksre publiek in Roemenië. Tevoren had hij ai eens als minister van Buitenlandse han del zitting gehad in het kabinet. Zowel Handke als Ackermann zijn van jongsaf communist. Bij de Krom, een aantal kazematten °cn de Heereweg te Noordwijk, zijn gis termorgen vijf personen gewond bij een ernstige aanrijding tussen een militaire vrachtwagen en een personenauto. De uit de richting Rijnsburg komende Militaire vrachtauto wilde bij de Krom he Nieuweweg oversteken, doch schijnt baarbij geen rekening te hebben gehou den met het van rechts komende ver keer. Dit had tot gevolg, dat de per sonenauto door de militaire wagen werd aangereden en over de weg werd ge schoven. De militaire auto kwam met ae voorzijde in de sloot terecht. De be stuurder van de personenauto, de Ne derlander K. S. uit Keulen, werd aan het hoofd gewond, terwijl vier werk lieden, die in de laadbak van de militai re auto zaten, verschillende verwondm gen opliepen. De gewonden zijn door twee doktoren met assistentie van ver plegers van het marinehospitaal van het vliegveld Valkenburg verbonden en daarna voor onderzoek met ziekenauto's naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Geen der slachtoffers is levensgevaarlijk gewond. De personenauto is zeer zwaar be schadigd. De beschadigde militaire auto is met een takelwagen van het vliegveld Valkenburg uit de sloot gehaald. De werkman Van der B. is er het ergste aan toe. Hij heeft een gebroken been en een wervelfractuur en is in het Ziekenhuis achtergebleven, terwijl de anderen, na onderzocht en verbonden te *tjn, naar huis konden gaan. Het water van het Lago Maggiore is in de afgelopen veertien dagen meer dan vier meter gestegen. Het markt pleintje van het Zwitserse stadje As- cona aan de Noordelijke oever van het meer, is blank komen te staan. In het Noorden hield de regen aan en aeea verschillende riviertjes buiten "aar oevers treden. Er is schade aangericht aan boerenhoeven. Tientallen wegen kwamen onder water te staan, waar door de beveiligingswerkzamhaeden be moeilijkt werden en de hulpverlening aan de geïsoleerde bevolking moest worden stopgezet. Talrijke communica tiedraden werden door de kracht van het water verbroken. Er worden echter geen slachtoffers gemeld. Bij Padua is de Brenta buiten haar oevers getreden. Er is enige schade aangericht aan het bouwland. In het dorp Falcade in de provincie Belluno heeft zich een enorme aardverschui ving voorgedaan, waardoor honderden boeren zijn geïsoleerd. Het dorp Por- dedone in de provincie Udine staat onder water. De rivieren Meduna, Bivenza en Degano stijgen snel. Ook in dit gebied doen zich regelmatig aardverschuivingen voor, die de werk zaamheden aanzienlijk belemmeren. Ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van Bewoners van het gehuchtje Scardovari in de Podelta aan de Adriatische kust in Italië, brengen hun eigendommen in veiligheid. Venetië wordt de stad Chioggia be dreigd. Deze plaats heeft 43.000 inwoners. Nabij Brescia staat het water in het dorp Brignano 60 centimeter hoog. Hon derdvijftig huizen moesten hier worden ontruimd. In de provincie Varese stijgt het water nog in alle rivieren. Op de grote weg van Varese naar Pontestresa hebben geweldige aardverschuivingen grote schade aangericht. Een gevecht tussen twee Nederlan ders en twee Noren heeft Donderdag in Oslo een Noor het leven gekost. De twee Nederlanders, technici uit Den Haag, die voor een firma in Zuid-Noor- wegen hebben gewerkt en op weg n3ar huis waren, vroegen aan de twee No ren de weg naar hun hotel. De Noren die naar het scheen beiden enigszins dronken waren, uitten de veronderstel ling, dat de vreemdelingen Duitsers waren, en het kwam tot een gevecht. Hierbij kwam een der Noren zo on gelukkig te vallen, dat hij overleed. De twee Nederlanders hebben mede gedeeld de Noren slechts op zij te heb ben geduwd. Uit het onderzoek is evenwel komen vast te staan, dat het slachtoffer een klap heeft gekregen. Ook de tweede Noor heeft, volgens de tegenover de politie afgelegde verkla ring, een klap gekregen. De communistische afgevaardigden van China en Noord-Korea, die met de geallieerden in Pan Moen Jon voorbe reidingen moeten treffen voor een poli tieke conferentie over Korea, hebben een voorstel van de Amerikaan Arthur Dean om eerst te spreken over datum en plaats van de conferentie en pas daarna van gedachten te wisselen over de samenstelling van de conferentie „zonder meer" verworpen. Zij hadden eerst om verdaging van de bijeen komst gevraagd en onderling besprekin gen gevoerd. Toen zij de verwerping van Dean's voorstel bekend maakten, zeiden zij dat zijn „sophisme" was uitgeput. De Noord-Koreaanse krijgsgevange nen, olie niet wensen terug te keren naar hun land en die ook enige tijd hebben geweigerd te' luisteren naar de overredingspogingen van communis tische afgevaardigden, hebben nu deze laatste weigering ingetrokken. Volgens de Indische voorzitter van de neutrale terugzendingscommissie, ge neraal Thimaya. zullen nu de z.g. i „uiteenzettingen" worden hervat. Hiermee is een einde gekomen aan de impasse, waarin de neutrale com missie was geraakt, omdlat de leden het Met ingang van 1 Januari, wanneer ook de algemene loonsverhoging van 5 procent ingaat, zullen er verschillende veranderingen komen in de uitkeringen volgens de sociale wetten. OUDERDOMSVOORZIENING De normbedragen voor de Noodwet-Ouderdomsvoorziening zullen verhoogd worden in die zin, dat de gehuwden in de eersteen tweede gemeenteklasse een uitkering ontvangen van f84, in de derde, vierde en vijfde gemeenteklasse van f90. Voor ongehuwden zijn deze uit keringen resp. f 60 en f 66. KINDERBIJSLAG In de voorgestelde nieuwe regeling komt er voor de kinderbijslag een klasse bii- Voor het eerste kind wordt de uitkering gebracht op 48 cent, voor het tweede en derde kind op 54 cent, voor het vierde en vijfde op 75 cent en vanaf het zesde kind op 85 cent. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen wordt verhoogd van 28 op 30 cent, voor het vierde kind wordt de kinderbijslag 43 cent. Boven dien wordt de inkomensgrens voor deze regeling met f200 verhoogd van f 2800 tot f 3000. Iedere kleine zelfstandige krijgt, als hij drie kinderen heeft en minder dan f 3000 verdient, kinderbijslag. INKOMENSGRENS SOCIALE VERZEKERINGEN De inkomensgrens voor verplichte verzekeringen wordt verhoogd van f 5025 op f 5300. Ook de uitkeringen zelf worden aangepast aan de loonsverhoging. De maximum daglonen worden verhoogd van f 14 op f 15. Wordt een Nederlands initiatief wer kelijkheid, dan zullen er mettertijd zeer «nelle expresstreinen in West-Europa gaan lopen, waarvan de rijtijd minstens een kwart korter is dan de huidige. Bo vendien zullen deze treinen een nieuwe ervlce aan de passagiers bieden, welke °'i®i van de vliegtuigen doet den- ï®n' meldt A.P. Het plan is van vvepeo venr-V?vn de Nederlandse Spoor- oltwpr'lrïri'fi Q' den Hollander. Met de ".van is hij reeds een eind gevorderd. Hij hoopt het de volgende maand te kunnen voorleggen aan de andere spoorweg-directies in Europa. Bij een informeel contact is hem gebleken dat zijn idee met instemming begroet wordt door de Franse en Duitse direc ties. De grondgedachte is die van Europese sDOorwegintegratie. De nieuwe treinen, die men de naam „Europa-Express" zou kunnen betitelen, zullen in een Euro pese pool werden ondergebracht en voor gemeenschappelijke rekening geexploi- teerdf Het bullen zeer snelle Diesel- electrische treinstellen worden met in terieurs en accommodatie voor de pas sagiers, welke doen denken aan de mo derne passagiersvliegtuigen. De „Europa-Express" zal een maxi mum actieradius hebben van orJ§®" veer 600 kilometer en m het eerste stadium dienst gaan doen tussen ae voornaamste steden van West-Europa. Amsterdam, Brussel, Parijs, Bazel, Frankfurt, Hamburg en eventueel Ko penhagen, met de tussenliggende ste den, zoals bijv. op de lijn Amsterdam- Parijs, Den Haag. Door de drastische besnoeiing van de rijtijd is het ook mogelijk de frequentie van de internationale dienstregeling be langrijk op te voeren. Neemt men als bijvoorbeeld het tra ject Amsterdam-Parijs. De huidige rij tijd is bijna 8 uur, die van de Europa express zal komen te liggen tussen de 514 en de 6 uur. De vliegtijd Amsterdam-Parijs is 1 uur 35 min., maar hierbij komt de tijd van het transport per bus in Amsterdam en in Parijs van de stad naar het vliegveld en de tijd welke de formaliteiten in be slag nemen. Daardoor wordt het in to taal bijna 4 uur. Een passagier uit Rot terdam is er nog gunstiger aan toe. Hij kan met de nieuwe Europa-express Pa rijs bereiken in 4l/2 a 5 uur, met het vliegtuig is hij van centrum Rotterdam naar centrum Parijs 5 uur 20 minuten kwijt. Dezelfde express-trein kan binnen een paar uur na aankomst de terugreis aan vaarden. De topsnelheid zal afhangen van plaatselijke omstandigheden. Zij zal b.v. in Nederland ongeveer 120 km. per uur bedragen en in Frankrijk ongeveer 150 km. De bedoeling is de treinen te laten bedienen door internationaal op geleid personeel. Een wisseling van per soneel is dan niet nodig Wellicht is het nodig om naast de bestuurder een loods" te gebruiken, die met het sein- wezen van het land volkomen op de h°Omede'snelle rijtijd te kunnen berei ken is het nodig, dat alle douane-for maliteiten aan boord verricht worden. De gestroomlijnde Diesel-electrische treinstellen zullen een eenvoudig inte- rieur hebben, dat groot comfort, maar geen luxe biedt. Het plan is slechts twee klassen te hebben, een 2e en een 3e, en geen slaap- en restauratiewagens. Diep- vriesvoedsel, zal door stewardessen in de wagons geserveerd worden. Afgezien van wat handbagage, die hij bij zich houdt, zal de passagier geen zorgen hebben voor zijn grote bagage. Die wordt voor hem opgeborgen, wanneer hij de trein betreedt en aan hem teruggegeven bij aankomst. De treintariéven zullen concurrerend moeten zijn met het goed koopste luchttarief. Hoe meer kennis een mens zich verwerft, hoe bescheidener hij wordt. Volgens de Noord-West-Duitse radio- omroep heeft ex-veldmaarschalk Von Paulus gisteren in Oost-Berlijn met een aantal militaire leiders de plannen be sproken om het Oost-Duitse Volksleger uit te breiden tot een sterkte van 110.000 manEen bevestiging van dit bericht was niet te krijgen. Von Paulus, die een dezer dagen uit Russische krijgsgevangenschap is terug gekeerd, zou geconfereerd hebben met de minister van Binnenlandse Zaken, Willi Stoph, de generaals Heinz en Kess Ier en met vice-admiraal Waldemar Verner. Von Paulus zou de Russische plannen met het Oost-Duitse leger ter tafel hebben gebracht. niet eens konden worden over de vraag, of men de weigerachtige gevangenen met geweld moest dwingen de „uiteen zettingen" bij te wonen. Generaal Thi maya heeft eergisteren met de N.-Kore- aanse gevangenen een aantal van hun wensen besproken. Niet alle eisen heeft hij kunnen aanvaarden, maar wel kon hij de gevangenen verzekeren, dat er geen geweld of dwang zal worden ge bruikt bij de uiteenzettingen en dat de pers erbij tegenwoordig zal zijn. De twee N.E.S.B.-Ieiders Paul van Tie nen en mr. J. Wolthuis zijn gistermid dag door het Amsterdams gerechtshof na een beslissing in raadkamer voorlo pig in vrijheid gesteld. Paul van Tienen, de 31-jarige alge meen leider der Nationaal-Europese So ciale Beweging voor Vlaanderen en Ne derland, en mr. J. A. Wolthuis, de 51- jarige landelijk leider voor Nederland, werden op 14 October j.l. door de Am sterdamse rechtbank wegens deelneming aan een verboden partij ieder tot een ge vangenisstraf van twee maanden met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. Zij waren 22 Augustus ge. arresteerd en bevinden zich dus thans reeds meer dan tweè maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter bei den hoger beroep aan, zodat ook het Amsterdams gerechtshof deze zaak nog zal behandelen. Als gevolg hiervan ble ven zij in voorarrest. Het hof heeft gistermiddag echter in raadkamer het verzoek van hun verde digers de beide NESB-leiders hun voor lopige vrijheid terug te geven ingewil ligd. Inmiddels heeft de plaatsvervan gend leider van deze partij op de dag. waarop het vonnis van de rechtbank be kend werd gemaakt, medegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, zolang dus nog niet in hoogste instantie in dit proces beslist is, haar activiteit zal sta ken. Bovendien worden, zo meldde men, alle lidmaatschappen der in Nederland woonachtige leden tijdelijk opgeheven. V.S. Amerika overweegt momenteel om India tijdens de Politieke Conferentie een verslag te doen uitbrengen over de repatriëring der krijgsgevangenen. Op die manier wordt India wellicht via een ach terdeur toch tot de conferentie toegela ten. y-i. e Memorie van Antwoord over 1 het wetsontwerp „Regeling ter -LS bevordering van een goede be- drijfsuitvoering", beter bekend onder de naam van vestigingswet bedrijven, laat een principieel gezond geluid ho ren en dit is te meer verheugend, daar zij ook door de socialistische ministers van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid ondertekend is. De door de P.v.d.A. voorgestane op neming van het behoefte-element wordt met nadruk afgewezen, omdat het aan het karakter van de wet af breuk zou doen en een ongewenste overheidsbemoeiing tot gevolg zon hebben. De gedifferentieerdheid van en sterk wisselende behoefte aan de diensten van de middenstand maken het ten enenmale onmogelijk het be hoefte-element als norm voor de ves tiging van nieuwe ondernemingen te gebruiken. Behoudens het stellen van objectieve vestigingseisen, aldus de M. v. A., dient de ontwikkeling van de middenstand zoveel mogelijk te wor den vrijgelaten, omdat anders de prik kel tot vooruitgang der individuele ondernemers afneemt en plaats maakt voor zelfgenoegzaamheid en verstar ring. Voor zover middenstandsbedrij- ven gesaneerd moeten worden, moet door die bedrijven zelf naar grotere efficiency worden gestreefd, terwijl het geven van een goede voorlichting over het al of niet bestaan van ves tigingsmogelijkheden hier goede dien sten kan bewijzen. Een ieder die over de vereiste vak bekwaamheid en geldmiddelen be schikt, zal dus vrij zijn een bedrijf te vestigen, waar hij wil, en ten volle de verantwoordelijkheid en het risico daarvan dragen. Zijn vestiging zal een stimulans zijn voor de reeds gevestig- den om hun klanten zo goed mogelijk te blijven bedienen, terwijl de nieuw- gevestigde zich zal uitsloven om zijn onderneming in een werkelijke be hoefte te doen voorzien. De zwaarte van de verantwoordelijkheid voor en de grootte van het risico van een nieu we vestiging zullen al te luchthartige optimisten voldoende afschrikken, ter wijl een eerlijke wedijver van de vak genoten de klant slechts ten goede zal komen. Een gezonde en bloeiende middenstand zal zichzelf gezond en bloeiend weten te houden, indien ten minste zijn kracht niet ondermijnd wordt door onevenredig en onredelijk hoge lasten. Voor wat dit laatste be treft, valt er nog wel iets te wensen, maar in ieder geval mag de midden stand zich er over verheugen, dat niet de wensdroom der socialisten bij de bepaling van het principiële stand punt der regering heeft gezegevierd, doch de realiteitszin van het zakelijk gezonde verstand. Rome, dat zich graag zijn geschie denis herinnert, geeft elk jaar onge veer 190 gulden uit, om een oude wol vin en een half blinde adelaar in het leven te hou den als symbolen van zijn oude roem. Pe meeste mensen vragen zich af, of 't zelfs dit beschei den bedrag waard is. De gemiddelde toerist ziet de die ren nooit en de meeste Romeinen we ten niet, waar ze te vinden zijn. De adelaar en de zeven jaar oude wolvin zitten in een hol op de helling van de Campidoglioheuvel mder het stadhuis van Rome achter de tralies. De opening van een nieuw stadion voor stierengevechten in de stad Gua temala, de „Aurora de Guatemala", leidde tot een heftig incident. Jorge Toriello, voorzitter van het organiserende comité, maakte bekend, dat de aangekondigde gevechten niet doorgingen, omdat ruim 18.000 personen zonder betalen het stadion waren binnengedrongen. Onmiddellijk hierna braken gevechten uit tussen ontevreden bezoekers en de politie. De ma teriële schade was zeer groot en twintig personen werden ernstig gewond. De wolvin moet de herinnering le vendig houden aan haar legendarische soortgenote, die Romulus en Remus, de even legendarische stichters van Rome, zou hebben gered en gezoogd. De adelaar herinnert aan het veldteken van de Romeinse legioenen. Voor de 190 gulden wordt een jaar lang het nodige paardenvlees gekocht voor de beide dieren. De hoeveel heid schijnt echter beslist onvol doende te zijn, want ze worden al lebei steeds magerder en zwakker. Een lid van de raad heeft eens ge probeerd daar iets aan te doen, maar de zuinig aangelegde raadsleden stem den elke verhoging van het bedrag voor het levensonderhoud van de sym bolische dieren af. De oppassers zeggen, dat de weinige bezoekers ze gewoonlijk niet herken nen voor wat ze zijn en vragen, waar om die schuwe hond en die magere vo gel daar in die kooi zitten. Advertentie .V. BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) In de nacht en ochtend tijdelijk regen, maar later droog weer met verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Minder kou de nacht, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.33-17.14. Maan: 0.44-14.53. De Opperste Sovjet van de republiek Georgië heeft haar voorzitter, V. G. Tskhovrebasjvili, ontslagen en M. D. Tsjoebinidze gekozen als zijn opvolger, aldus is vandaag iri Russische bladen ge meld. Voorts keurde de Opperste Sovjet van Georgië een aantal regeringswijzi gingen goed, die reeds eerder waren bekendgemaakt. Tsjoebiniclze was een van de nieuwe leden van het bureau van het centrale comité der communistische partij in Georgië, die in September j.l. werden benoemd. Terzelfdertijd was die huidige premier van Georgië G. D. Djavakhisvil benoemd tot opvolger van V. M. Bak- radze. De recente regeringswijzigingen in Georgië volgden evenals een zuivering onder de leiders van de communistische partij in deze Sovjet-republiek op de val van Beria in Juli. Tevoren was een aantal andere wijzigingen aangebracht om weer andere wijzigingen uit de tijd van vóór Stalins overlijden ongedaan te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1