Twee dodelijke ongelukken berecht Duis'-kwartet „für alte Musik" Ampel debat over verklaren van In de rondvraag was de weer troef onbewoonbaar woningen ftoGMB! Officier betreurt opheffing maximum-snelheid Limburgse Kunst bij Steffens Die kranten toch... Overtuigende sang en uniek spel ANANAS (Hlmd^eaoidé vatiKimifiendedc JAN VAN OER PIGGE tweka 14.90 4.75 WASSENAAR 11000.- SCHOUS ABR. MEYER PAGINA 2 HAARLEMSE RECHTBANK 25*jarig jubileum Burgerlijke Stand Pleidooi van mr. J. Viskil Brand in „Polygraph" Benzinedampen vatten vlam Buurtbelang Aerdenhout» Bentveld Een maaltijd met tropische bekoring I Operakoor „Bel Canto" gaf concert in Prov. Ziekenhuis RECEPTIE BIJ MULTIFILM GEMEENTERAAD HEEMSTEDE In de zomer dienst Heemstede-Zandvoort Vernieuwd bijkantoor Nutsspaarbank Service voor jeugd in Haarlem-W Bloembollencultuur kon niet lenen bij het C.B.C. Afd. Lisse stelt contributie verhoging voor Opening twee openbare scholen in Haarlem Inbraak in Grote Hout straat Nieuw clubhuis voor speeltuin „Buitenrust" Biljarten 2.74 Gemengd wollen dekens groen, zalm of bleu TUIMELLEDIKANT O Openingsaanbieding «J BLOEMENDAAL Verkeersexamen Bijna 500 kinderen namen er aan deel Spreekuur wethouder ZAND VOOR! EERSTE PLECHTIGE H. MIS Doe mee en verdien HANGAREN COLBERT C0STUUMS 88. ZEER CHIQUE TWEEDJAS WINTERJASSEN is goed kleuter. Alleen het BESTE genoeg voor Uw O O ROOKARTIKELEN en ACCESSOIRES DEUX PIECES v.a. f 55.- HOEDEN ENMODB Floresstr.15 naarlemTel.16548 Waterstanden Dinsdagmiddag 4 Augustus van dit Jaar werden twee Spakenburger meis jes, die in Hoofddorp logeerden, het slachtoffer van de onvoorzichtigheid van een auto-bestuurder, de 35-jarige be drijfsleider J. B., die voor de eerste keer achter het stuur zat. De 17-jarige Grietje de Graaf werd daarbij op slag gedood, terwijl haar nichtje, de 15-jari- ge Luitje de Graaf, verwondingen aan beide benen opliep. Donderdag diende deze zaak voor de Haarlemse rechtbank, waarbij uit de ge tuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de Ford-bestelauto, welke bij het kruispunt DraverslaanKruisweg reed, plotseling het trottoir opreed, waar de meisjes wandelden. De bestuurder, die op uitnodiging van zijn ondergeschikte, de 24-jarige A. A. v. d. Z. uit Hillegom. achter het stuur had plaats genomen, kon de bocht niet halen, trachtte te rem men. doch trapte in zijn nervositeit on gelukkigerwijs op het gaspedaal, waar door de auto meer snelheid kreeg. De wagen schepte een landbouwwerktuig, een zogenaamde transporteur en daarna de meisjes, van wie Grietje de Graaf tussen de bumper en de gevel van een daar ter plaatse staande smederij werd doodgedrukt. De ongelukkige chauffeur wist zich van dit laatste niets meer te herinneren. Hij had na het ongeval voortdurend in angst en spanning geleefd, tengevolge waarvan zijn gezondheidstoestand sterk was achteruitgegaan, aldus verklaarde de raadsman van de verdachte, mr. Hüffer. In zijn requisitoir sprak mr. B. v. d. Burg van een roekeloze handeling, wel ke wel zeer ernstige gevolgen heeft ge had. Hij eiste één maand gevangenis straf. Mr. Hüffer trok de roekeloosheid in twijfel, omdat hij van oordeel was, dat zulks verdachte eerst verweten kan worden, wanneer hij zich de handeling bewust is. Hij verzocht de uiterste cle mentie. Uitspraak 12 November. Nog een tweede verkeersongeval met dodelijke afloop voor een der betrok kenen kwam gistermiddag bij de recht bank in behandeling. Het betrof hier de aanrijding op 18 September op de hoek van de IJmuiderstraatweg en de Frans Naereboutstraat te IJmuiden, waarbij een motorrijder om het leven kwam. Zijn kleinzoontje, dat op de duo zat, werd wonder boven wonder slechts licht gewond. Uit het getuigenverhoor kwam het volgende vast te staan: Op 18 Septem ber reed 's morgens omstreeks half tien een vrachtauto met behoorlijke gang over de IJmuiderstraatweg. Op het ogenblik, dat de a.uto de Frans Naere boutstraat wilde passeren, kwam daar uit juist een motorrijder te voorschijn, Advertentie Het mag als bekend verondersteld worden, dat de Limburgse be volking als groep erfelijk belast is met natuurlijke kunstzinnige aanleg. Een rijke schakering van culturele be doening, dikwijls voortkomend uit, en verbonden met folklore en traditie, bloeit in deze landstreek spontaan: uit pure liefhebberij en uit gewoonte, en daarom ook wel eens met overschatte oppervlakkigheid. Wie zich met een speld prikt, onver schillig waar, ziet bloed te voorschijn komen; als een Limburger, welke dan ook, een stuk klei aanraakt, groeit daar uit een beeldje dat bezield is. Deze men sen hebben de plastiek in hun vinger toppen, en esprit in hun longen. De damp van bezieling, die daar tussen de heuvels hangt, hoeft maar iets te heb ben, om daar dan ook direct op neer te slaan. Uit die natuurlijke aanleg en dat aangeboren gemak van zich te ui ten. heeft de religieuze kunst in dit ka tholiek land vele beoefenaren gekregen die bij voorkomende gelegenheden of bij voortduring, al naar gelang de omstan digheden, zich aan dit werk wijden. En dit zonder enige beperking van de stof, hanteren zij bovendien alle technieken der beeldende kunst. Enkele Limburgse kunstenaars heb ben in ruimere kring bekendheid ge kregen, en zijn dan ook meteen topf'- guren geworden, in nationaal verband. Uit de veelheid der onbekenden echter zijn in de etalage van de religieuze kunsthandel Steffens enige voorbeelden van jonge kunstenaars uit Maastricht neergezet. Wij zijn daar het meest getroffen door een Begroeting van Maria en Elizabeth, van Fr. Tuinstra; zowel het gebaar, da* vanuit het grondvlak opgetrokken is en de hele compositie beheerst als de ex pressie zijn van buitengewone innig heid. Rob Stultiens boetseerde een Maria met kind in een grote vereenvoudiging die uitsluitend aan het wezenlijke ten goede komt van deze tedere twee-een heid. Met het leven houdt hij stevig contact, blijkens de Volksvrouw die een grote natuurlijkheid heeft behouden. Van J. Drummen is er o.a. een grote, op de Mosaanse traditie geconcipieerde tronende Maria met kind en een Anna- te-drieën-groep welke tot een goede een heid is verwerkt. L. T. Zondag 1 November is het 25 jaar geleden dat de heer H. J. v. d. Klugt, wonende Paul Krugerstraat 72, in dienst trad bij de vleeshouwerij J. Goossens, Generaal Cronjéstraat 3. GEBOREN: C. J. A. van Eijndhoven Blom, z; G. J. Spruitenburg—Zelden- rijk, z; M. H. H. HiltermanBuijs, z; ïh. M. Brosky—van der Steen, z; E van den BergStam, d;, J. A. Scholten— JCenninck, d; J. E. HoogewerfHout kamp, d. GETROUWD: R. J. Heddema en J. H. Nouris; J. Boelhouwer en J. Vink; Chr. C. van der Poel en G. J. Faber- L. J. Rijbroek en G. Eggink; A. Hulsbos en G. K. Alberda. OVERLEDEN: F. van Keijzerswaard, 79 jaar. Kenaupark; H. H. Varenhorst de Groot, 84 jaar, Raafstraat. die dus voorrang op de vrachtauto had. De wagen, die beladen was met 2000 kg. vis, bezat te veel vaart, dan dat nog tijdig kon worden gestopt. De bestuur der remde schielijk, daarbij het stuur naar links werpend. De motorrijder, die nog trachtte voor de vrachtauto langs te raken, werd echter geschept en maak te een dodelijke val. Een der getuigen, de agent van politie F. J. K., verklaarde, dat de betreffende hoek nogal onoverzichtelijk was. De bestuurder van de vrachtauto, de 21- jarige chauffeur Th. de J. uit Tilburg, die gedurende de zitting wat versuft leek, schatte zijn snelheid op pl.m. 55 km. Hij had bij het plotseling stoppen een remspoor achtergelaten van 17!/, meter. De officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, betreurde andermaal, dat de maximumsnelheden waren afgeschaft. Het moet nu aan de prudentie van de bestuurder worden overgelaten om zijn snelheid verantwoord te regelen. De droeve werkelijkheid leert ons, waartoe deze maatregel leidt. Iedereen heeft haast; tijd is immers geld. De officier legde de verdachte nu, bij gebrek aan iets anders, het buiten gewoon roekeloos rijden ten laste. Als gebleken is, dat het remspoor 17!/> me ter bedraagt en het zicht 12 meter, is het duidelijk, dat de snelheid veel te groot was. De officier eiste 3 weken hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van 3 maanden. Tegenover de woorden van de offi cier spon mr. J. D. Viskil, de raadsman, een vernuftig pleidooi, waarmee hij in de president, mr. C. E. Muller, een aan dachtig toehoorder vond. Na aan zijn piëteit jegens het overleden slachtoffer uiting te hebben gegeven, betoogde de verdediger, dat het meest normale ver keer, namelijk het verkeer, dat een rechte weg volgt, niet gehinderd dient te worden. Deze opvatting is als een ongeschreven wet. Vervolgens wees hij de edelachtbare heren op het bestaan van een zgn. schrikseconde, zijnde de tijd tussen de waarneming en de reac tie, i.e. tussen het bemerken van de motorrijder en het indrukken van het rempedaal. Mr. Viskil rekende het col lege voor, dat gedurende deze schrik seconde de vrachtauto 8,34 meter had afgelegd. Hij ging verder de lengte van het remspoor na en raadpleegde daarbij een tabel, die was samengesteld door de politie te Amsterdam en het Verbond voor Veilig Verkeer. Blijkens deze tabel correspondeert een remspoor van 17,30 meter met een snelheid van 4142 km. Zou de snelheid 50 km. hebben bedra gen. dan zou het remspoor een lengte hebben gehadl van 33 meter. De raadsman suggereerde nog, dat de motorrijder wellicht in de waan had verkeerd, dat de vrachtauto de Frans Naereboutstraat in zou slaan, zoals de meeste visauto's doen. Hij besloot zijn pleidooi met de op merking, dat ook de andere partij, al stond deze in zijn recht, steeds de ver plichting heeft, om de veiligheid van het verkeer te dienen. Ter staving van zijn bewering citeerde hij een vonnis, uitgesproken door het hof van Leeuwar den. Hij concludeerde tenslotte tot vrij spraak en vroeg, zo de rechtbank met zijn oordeel niet mee mocht gaan, reke ning te willen houden met de vele vraagtekens en verzachtende omstandig heden. De officier maakte naar aanleiding van die pleitrede de opmerking, dat eerder van een wringspoor, dan van een remspoor kon gesproken worden. Im mers, de wagen was tijdens het remmen naar links gezwenkt, waardoor het spoor in lengte verloren had. Nadat de raadsman zijn twijfel over de invloed van de zwenking op de lengte van het spoor had uitgesproken, bepaalde de president de uitspraak in deze zaak op 12 November, des morgens om half tien. Het beeldje, bestemd voor Oude Tonge, dat momenteel in de Vleeshal is opge steld, is vanaf Maandagavond voor het publiek te bezichtigen. Men kan in de Vleeshal terecht: 's avonds van 7.30—10 uur en 's middags van 2—5 uur. De ten toonstelling duurt tot en met 8 Nov. Gistermiddag ongeveer 3 uur is brand ont staan in de woning aan de Schouwtjeslaan no. 23, waarin de N.V. Chemigrafische Kunstinrichting „Polygraph" gevestigd is. Toen een 16-jarige leerling-proefdrukker, die een grote fles benzine had overgegoten in een éénliterfles, de grote fles op de grond plaatste, brak deze in stukken met het gevolg, dat de overgebleven inhoud over de vloer stroomde. Aangezien in deze afdeling een brandende gaskachel stond, geraakten de ontstane benzinedampen in brand. Enige leden van het personeel hebben ge tracht met een viertal schuimblusapparaten het vuur te blussen, hetgeen niet gelukte. De inmiddels ter plaatse gekomen brand weer heeft met één slang op de waterleiding het vuur gedoofd. Een drukpers, twee hou ten werkbanken en enige proefdrukken werden beschadigd. Voor de leden van het Buurtbelang Aer- denhout—Bentveld zal mr. B. Stomps een Tunis-causerie houden op Woensdag 4 No vember, des avonds 8 uur, in restaurant Boekenrode. Bij de rondvraag in de Heemsteedse gemeenteraad kwam gistermiddag het artikel ter sprake over de nieuwe woningbouw, dat in de „Nieuwe Haar- lemsche Courant" van 22 October ge publiceerd is. De heer Reijnders (Arb.) had be zwaar tegen de publicatie, omdat grondspeculanten er voordeel van zouden kunnen hebben. Voorts meen de hij, dat eerst de raad ingelicht had behoren te worden. De voorzitter deelde het bezwaar van dit raadslid geenszins, want B. en W. hadden niets dan lof gehad voor het betreffende artikel. De heer v. d. Linden (K.V.P.) zag in de publicatie zelfs een publiek belang. Het bezwaar van de heer Reijnders noemde hij ongegrond, om dat grondspeculanten wel andere bronnen hebben. Het is niet de eerste keer, dat in de raad perspublicaties ter sprake ko men. Wij verstoren niet graag de orde, maar indien sommige raads leden aannemen, dat wij zulks in dit geval gedaan zouden hebben, staan wij geenszins alleen, hetgeen de heer Zegwaart tijdens dit debat getuigde. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Ik beken". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Heidi", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aan". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Broadway Rhythm", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Call me Madam". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in de Sing-Sing". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hongkong". Boven 14 jaar. Tij den 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Zondag: „Die Czar- dasfürstin", a. 1. Tijden: Vrijdag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 30 October Concertgebouw: Doopsgez. Zangkoor, met medew. van Jeruzalemkoor en Kon. Man nenkoor „Caecilia", 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters, 11.30—12.30 uur. Zaterdag 31 October Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie" in „Luistert u niet/dames?" (Jubileumstuk Cees Laseur), 8 uur. Huize Hesmerg, Heemstede. Pianorecital door Emma Noguès, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Het Huis van Looy: 4e Jaarlijkse Ten toonstelling van werken van Jacobus van Looy. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Malsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur, Zondag van 13—16 uur. Enkele malen krijgt men oude muziek op toenmalige instrumenten te horen. Er bestaan echter weinig ensembles, die zich uitsluitend op die muziek, vocaal en instrumentaal, toeleggen en de ge heimen ervan aan de muziekwereld openbaren. Wanneer wij de namen der leden van het Duis-kwartet vermelden met toe voeging van de door hen te bespelen instrumenten en te zingen partij, dan kan men daaruit opmaken, welke com binaties mogelijk zijn en waarvan het programma dan ook getuigde. Het kwartet bestaat uit: Ernst Duis, bespeelt luit, viola da gamba en blok fluit, zingt bariton; Fine Krakamp. clavecimbel; Elisabeth Schlemilch, so praan en Hubertus Distier, vedel, dis cant-viola, viool en viola d'amore. Al telt deze groep bevorderaars van de kennis der oude muziek vier leden, dit wil nog niet zeggen, dat er voort durend, of grotendeels vierstemmig werd gemusiceerd. De eerste afdeling: muziek uit Middeleeuwen en Renais sance ving al aan met een éénstemmige „Lamento di Tristane" voor 3-snarige vedel, van een anoniem componist uit de 14de eeuw. Een tamelijk werk je, dat ondanks de eenvoudige zetting sterk boeide. Een troubadour-lied ver kreeg een sobere luitbegeleiding, de Advertentie Geurig, verfrissend. Niet te zuur en niet te zoet. Die zonnige, goudgele schijven Del Monte Ananas zijn een streling voot oog, neus en mond tegelijk. Mals en sappig, verfijnd van smaak, net als de verse vrucht. 't Is de heerlijkste die U ooit proefde I Maar.vraag voordl om Del Monte Dinsdagavond concerteerde het Ope rakoor „Bel Canto" uit Haarlem in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort voor verplegend personeel en een aantal patiënten. Uitgevoerd wer den o.a. koorwerken uit opera's van Verdi, zoals Slavenkoor uit „Nabucco" en Kruisvaarders- en Jerusalemkoor uit „I Lombardi". Van Donizetti werd 't koorwerk „D'immenso guibilo" uit „Lucia di Lammermoor" gezongen. Het lichtere genre ontbrak ook niet b.v. „Dreima- derlhaus" (Schubert) en „Trompeter van Sackingen" (Nessier). Solistische medewerking werd verleend door Christien Faber, sopraan en Gerard Kruithof, bas, die ook nog enkele Ne derlandse liederen zongen. Het koor stond onder leiding van de dirigent Henk Kerkhoven, terwijl mevr. Fring- Servaas voor een artistieke begeleiding aan de piano zorgde: Dat de toehoorders de geste van het koor waardeerden, bleek uit het gulle applaus en het ver zoek in de toekomst nog eens op te wil len treden." Onder zeer grote belangstelling en te midden van vele bloemstukken heeft de directie van de jubilerende Multifilm gis teren gerecipieerd. Namens het gemeente bestuur bood wethouder D. J. A. Geluk de gelukwensen aan en verder waren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van enkele ministeries, de Ned. Bioscoopbond en de Televisiestichting. Tijdens een interne hul diging kreeg de directie van het personeel verschillende geschenken, o.a. een klok met inscriptie. Het is niet de eerste keer, dat tijdens de rondvraag in de gemeenteraad van Heemstede het busprobleem ter sprake wordt gebracht. De heer Scheer van de V.V.D.-fractie liet bezwaren horen, dat de buurt Rijnstraat, Maas straat en Scheldestraat van een geregelde verbinding met Haarlem en Aer- denhout practisch uitgesloten is. Er is slechts om de veertig minuten een dienst en veelal komt het voor, dat de bussen uit Leiden vol zijn. Ligt het niet op de weg van B. en W., om de 500 inwoners uit deze buurt in staat te stellen, dat zij op geregelde tijden van een busdienst gebruik kunnen maken9 De burgemeester meende, dat het wel mee viel. In de spitsuren rijdt er een tienminutendienst en het is nog niet voorgekomen, dat twee bussen achter elkaar passeren zonder passagiers mede te nemen. Voorts deeide hij mede, dat B. en W. zich hebben verzet tegen een oplossing van de N.Z.H. om de bussen over de Van Merlelaan te laten rijden. In de laatste besprekingen, die het college met de directie der N.Z.H.V.M. heeft gevoerd, is bepaald, dat lijn 3 doorgetrokken zal worden tot de Zandvoortselaan; bovendien heeft men in overweging een verbinding HeemstedeZandvoort in de zomer maanden tot stand te brengen. Tevens zullen op het Valkenburgerplein en de Javalaan twee schuilhuisjes verrijzen, waarvoor de raad en passant een crediet beschikbaar stelde van f 600, als zijnde één derde van de totale kosten van oprichting; de gemeente draagt tevens zorg voor het onderhoud. Daarmee was het busprobleem voorlopig weer van de baan. Overigens is de raad deze keer mee gevallen. In verschillende woningen der gemeente alsook in die van enkele bouwverenigingen zullen op verzoek van de bewoners douche-gelegenheden worden aangebracht. De raad voteerde daarvoor de meerdere credieten en aanvullende credieten. Op een vraag van de heer Weijers (K.N.P.) of de werkzaamheden, daaraan verbonden, onderhands dan wel in het openbaar zullen worden aanbesteed, antwoordde de wethouder, dat een en ander onder hands zal geschieden, maar dat alle loodgieters van Heemstede een kans krijgen. Mevrouw van Nispen van We- ly (V.V.D.) was blij, dat met het werk een begin was gemaakt. Toch betreur de zij het, dat nog zo weinig bewoners van de noodzaak van „dit stuk bescha ving" overtuigd waren. De heer Zeg waart (K.V.P.) kwam met de suggestie, of er bij de niet-deelnemers op aange drongen kon worden, dat zij alsnog een douche-gelegenheid in hun wo ning lieten aanbrengen, omdat thans meer bekend is over de loonsverhoging met de daaraan gekoppelde huurcom- pensatie. Een en ander zal in overwe ging worden genomen, antwoordde de wethouder. Omdat de heer van der Linden (K.V.P.) op verzoek van zijn fractie uit de commissie voor de Volkshuis vesting was getreden, werd de heer Zegwaart in diens plaats benoemd. De kwestie van het onbewoon baar verklaren van woningen op de Herenweg, Zandvoortselaan en Glip- perweg had nog wel wat voeten in de aarde. De heer van Hees (K.V.P) was van oordeel, dat het perceel op de Zandvoortselaan in het geheel niet onbewoonbaar is; bovendien op de Herenweg klopte ook een en an der niet. Daarom, aldus dit raadslid, krijgt men de indruk, dat B. en W. nevenmotieven hebben. Van dit laat ste was de heer Scheer (V.V.D.) ook overtuigd. Het zakenperceel op de Zandvoortselaan was naar zijn oor deel nog best bewoonbaar. Trouwens de bewoners want dit raadslid had er een bezoek gebracht woon den daar zeer gelukkig en zouden het niet prettig vinden, wanneer zij hun huis moesten verlaten. Zij heb ben een en ander in orde gebracht en wanneer men hen zou dwingen ergens anders te gaan wonen, dan zou zulks ongetwijfeld zijn terugslag hebben op de handel, die de bewo ner van dit perceel drijft. Weer anders oordeelde de heer Hop staken (K.V.P.) die zeide, dat de wo ningen onbewoonbaar waren. De heer #11 C Reijnders was het niet met het V.V.D. L/ L€ tJ raadslid eens, wat meer voorkomt, en vond het dan ook niet billijk, dat B. en W. door hem en de heer van Hees werden verdacht van nevenbedoelin gen. Hij bracht de volksgezondheid in het geding wat betreft de slechte toe stand van de winkel aan de Zandvoort selaan. De heer Zeelenberg (V.V.D.) merkte op, dat de zakenman de dupe is geworden van de slechte zorg en toe wijding van'de huiseigenaar, waardoor de eerste zijn broodwinning kwijt raakt. Het college moge daarop in het vervolg eens scherp letten. Het P.v.d.A. lid Verspoor was het volkomen met het voorstel eens, terwijl de heer Brink hoopte, dat de man in kwestie er niet de dupe van werd. De heer Zegwaart zeide niet te ho pen, dat de gemeerj'.e hetzelfde „ge jammer" zou krijgen als veertig jaar geleden, toen de oude mensen hun huis niet wilden verlaten, omdat z(j verr knocht waren aan hun bedstee Wethouder van Lent was verwon derd geweest over de insinuatie van enkele raadsleden. „Er verdwijnen geen huizen door achterdeuren". In deze droge tijd gaat het nog wel, maar als eerstdaags „de natte moesson" komt, dan lekken deze woningen als een mandje. Voorts zegde hij toe> dat er nog woningen voor ontruiming op de nominatie staan, terwijl bezwaren van bewoners geen aanleiding mogen zijn tot het niet uitvoeren der plannen. Wat ae zakenman op de Zandvoortselaan betreft, deze zal alle medewerking van het gemeentebestuur ondervinden. Tij dens de rondvraag stelde de heer Kooy- mans (P.C.) de melkvoorziening aan de orde. Men vindt in de gemeente dag en nacht voorraden melk staan, door de standarisatiebedrijven aange voerd. Behalve dat daardoor de kwaliteit van de melk achteruitgaat, zijn de krat ten welkome gelegenheden voor de honden. Hij vroeg om maatregelen. Wethouder Disselkoen antwoordde hier op, dat door het buitenstaan de smaak achteruit gaat. Voor de schooimelk heeft men daar iets op gevonden, terwijl met de be drijven overeengekomen is na over leg met de directeur van de Keurings dienst van Waren in Haarlem, dat de melk voortaan aan de slijters wordt nageleverd. Bij nalatigheid zal in het vervolg de politie wel corrigerend kunnen optreden. Vandaag is ter gelegenheid van We- reldspaardag het geheel verbouwde en gemoderniseerde bijkantoor van de Nutsspaarbank aan het Nagtzaamplein geopend. Het oude kantoor voldeed niet meer aan de eisen die men aan een modern spaarbank-kantoor behoort te stellen, mede gezien de grote uit breiding welke Haarlem-Oost geduren de de laatste jaren heeft ondergaan. Het kantoor en de hal voor het pu bliek beslaan thans de gehele beneden verdieping, hetgeen een grote verbete ring kan worden genoemd vergeleken met de. kleine ruimte die hiervoor tot nu toe beschikbaar was. Het gebouw is in. moderne strakke lijnen opgetrokken. Do bekleding met lichte Franse kalk steen verlevendigt in hoge maté de gé- vel, waardoor' déze op het Nagtzaam plein een dominerende plaats inneemt. Ook het interieur is geheel licht en strak gehouden, terwijl door de open royale loketten een extra ruimtewer king is verkregen. Door de spaarders van Haarlem-Oost zal deze verbetering ongetwijfeld zeer op prijs worden gesteld, temeer omdat het kantoor voortaan ook 's middags geopend zal zijn. De Nutsspaarbank te Haarlem, de oudste spaarbank in Nederland, is hier mede in het bezit gekomen van een der modernste bijkantoren in ons land. De verbouwing is geschied onder lei ding van C. Brakel, architect B.N.A., en werd in record-tijd uitgevoerd door de firma J. W. de Keijzer. Voorts heeft de Nutsspaarbank in Haarlem-West een nieuwe jeugdspaar- bank geopend in een lokaal van de Groen van Prinstererschool op het Lei'l- seplein, door het Gemeentebestuur voor dit doel beschikbaar gesteld. De jeugdspaardertjes van West be hoeven zich thans niet meer naar een der kantoren van de spaarbank te be geven, hetgeen door het drukke verkeer grote bezwaren opleverde. Zij hebben thans in een rustige omgeving hun eigen spaarbank op Woensdagmiddag, die bovendien door haar aantrekkelijke aankleding zoveel mogelijk aan de be hoeften van het kind tegemoet komt. De afdeling Lisse van de Kon. Aig Ver. voor Bloembollencultuur heeft gisteravond een voorstel in haar ver gadering aangenomen, dat een verho- ging van de contributie van f o. per jaar per lid voorstaat. Dit voorstel zal worden doorgegeven aan het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur ter be handeling in de algemene vergadering, die binnenkort in Haarlem zal worden gehouden. De achtergrond van dit voorstel is een gewijzigde subsidie van het Cen traal Bloembollencomité aan Bloem bollencultuur. Deze vereniging moest wel eens kleine bedragen lenen en het leek het hoofdbestuur dienstig meteen een forse lening te sluiten van f 30.000, om meer armslag te hebben. Daartoe werd een verzoek ingediend bij het Centraal Bloembollencomité, dat even wel niet tot een lening overging. Men ging van het standpunt uit, dat Bloem bollencultuur beter de contributie zou kunnen verhogen. Een en ander was voor de afdeling Lisse aanleiding met haar voorstel te komen. De nieuwe openbare van ZeSS'°1?n.sc!ï°°l. zal Woensdag 4 November om half 4 aoo de wethouder van Onderwijs officieel wor den geopend. Het nieuwe schoolgebouw voor de Gemeentelijke School voor Voor bereidend Lager Onderwijs aan de rara- daystraat zal Zaterdag 7 November om half 3 door de wethouder van Onderwijs officieel worden geopend. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben onbevoegden zich via de achter zijde van een woning aan de Grote Hout straat toegang verschaft tot de winkel. Uit een cassa heeft men een bedrag van onge veer 12 weggenomen. Voorts heeft men van een der toonbanken in die winkel een luchtbuks ontvreemd. claveciniste speelde de melo.die van het refrein mede. Voor zangsolo hoorde men een lofgezang voor nonnen zonder enige begeleiding van Dufay en van Clemens non Papa een twee-stemmig lied met discant-viool, een opvallend gced contrapuntisch werkje. Dit genre muziek is-aldus gedacht en dcet volstrekt niet ijl aan. Gevolg van een logische, diepe ged'achtengang, me de van het zuiver aanvoelen en klank- schoon (zonder de minste opsmuk) ver tolken door deze met voornaam ca chet musicerende artisten. Die wijze van spelen kenmerkte ook de tweede afdeling, ondanks stijlverschil. Deze afdeling omvatte Barok en Ro coco, zoals Professor Duis het uitdruk te: met minder volks-, meer solistisch karakter. Aan de zware technische en muzikale eisen, door deze muziek ge steld, werd volkomen beantwoord. Het spel bleef zich kenmerken door rust en verkreeg nu een zekere charme, eigen aan die stijl. Een coloratuur-aria van de Oost- Friese componist Erlenbach, verrukte, uit Couperin's musettes sprak een fij ne Franse geest, Aria en Menuet van Milandre voor viola d'amore en Prelu de en Allegro van d 18-eeuwse Gro ninger Lustig, voor clavecimbel, wek ten grote bewondering, niet het minst door het speciale klankeigen van deze instrumenten. Het kwartet heeft anderhalf uur ge speeld, slechts onderbroken door korte toelichtingen. De tijd vloog echter als het ware om, men bleef in gespannen aandacht voor al het verborgen schoons, dat in zo een grote verscheidenheid en met zulk een artisticiteit werd aange boden. Dit concert werd gegeven ln het ka der van de propagandatocht, die het kwartet momenteel door Nederland maakt voor de „Staufener Musikwo- chen", die in 1954 (2030 Juli) in Ne derland zal worden gehouden met als programma: Nederlandse Meesters van Renaissance en Barok. Dat vele onderwijsinstellingen daar* van gebruik zullen maken! Zeker het eerste Christelijk Lyceum te Haarlem, waar dit concert plaats vond en lera ren, scholieren en verdere belangstel lenden grote interesse toonden voor die onvergankelijke muzik en klankrijke instrumenten uit oude tijd! O. K. Het nieuwe clubhuis van de Speeltuin- „Buitenrust" aan de Voortingstraat zal Za terdag 7 November, des middags half 4, geopend worden. In een spannende strijd heeft Hof van Holland in Amsterdam van Rembrandt het Zilveren Biljart weten te heroveren. Het bleek dat de partij tussen Sal. Schrijvers en Wim Toepoel de beslissing had gebracht. De fraaie wisselprijs is dus dank zij Toepoel weer in de prijzen kast op de Grote Markt. Advertentie ZATERDAG HEROPENING WSNTER-FILIAAL WASSENAAR GROTE HOUTSTRAAT 179 1 MOLTON DEKENS I Openingsaanbieding Haarlems Beddenspecialist JANSWEG 17, t/o station Winterfiüaal: Gr. Houtstr. 179, b/d Houtbrug. Advertentie In het door de secretaris van de onder- wJjsverkeerscommissie te Bloemendaal, de heer J. T. van Steenwjjk, uitgebrachte ver slag lezen wij, dat aan het schriftelijk examen, dat 10 Maart gedurende de laat ste morgenschooltijd werd gehouden, deel genomen hebben leerlingen van veertien van de vijftien in de gemeente bestaande ?-f gecorrigeerde schrifte- na afloop van het examen aÜÏÏ rf» ?en r scholen teruggezon- S t gemaakte fouten met de leer- a»i? rie io«J?vSpr en en het werk daarna 7oa 1 svih-,,ing,en mee naar huis te geven, rirrahf» ■'k' werden de ouders per over de betekenis van het on- aerwijsverkeersexamen ingelicht en werd te verzocht hun kinderen tóestemming TTet .aan het examen deel te nemen, ia Pfactisch gedeelte werd gehouden van 10 tot en met 21 Mei in de omgeving van ue Juiianalaan te Overveen. Het parcours was gelijk aan dat van het vorig jaar, maar de beoordeling is wat strakker een gehouden en het verdient overweging bu de examens het iets te verzwaren of te wijzigen. De leiding van het examep was wederom in handen van de brigadier va politie, de heer J. Tervoort. v,Pf,r Om gezondheidsredenen moest ae G. A. V. d. Meij (voorzitter) bedanken als lid van de commissie. Ter vervulling in de daardoor ontstane vacature hebbe en W. als lid benoemd de heetR. Stouthamer. De heer R. D. Lagendaal heeft de functie van voorzitter aanvaard. De - leden van de commissie zijn de heren J. Voer- man en P van Marken. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat alle kinderen, dlV het Volledige jeugdverkeersexamen deelnamen, dit jaar voor de eerste maal door het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer waren verzekerd teff" JJ' ^ah het exa men namen 46° kinderen deel; 46 slaagden zonder fouten, 29 leerlingen moesten wor den afgewezen. Wethouder A. van Geluk is verhinderd morgen spreekuur te houden. De eerw. pater Dom W. Wijnne, die J.l. Zondag in de St. Adelbertsabdij te Egmond uit handen van Zijn Hoogw. Excellentie mgr. J. P. Huibers de H. Priesterwijding ontving, zal a.s. Zon dag om 10 uur in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort zijn eerste plechtige H. Mis opdragen, 's Middags is er van twee uur tot half vier in het patronaatsgebouw een receptie, welke zal beginnen met het aanbieden van het cadeau der parochie. Zaterdagavond om half ach. zal de jonge priester in de parochiekerk wor den binnengeleid door bruidjes, waar na pastoor Van Diepen een welkomst woord zal spreken. Na de priesterzegen van Dom Wijnne volgt het Marialof. MilUD 26.10.52 2?' b,i nn deze Mn aI)YetteniiM »|n 8. ,1 „„.^'etalages bezichtigen Advertentie HEDEN GEËTALEERD in de nieuwste dessins, van zuiver wollen kwaliteit van 69.- tot 1109.- o.a. Cromby in Ulstermodel f 189.— WOLLEN HERENVESTEN v a. 119.75 tot 42.50 KLEDINGMAGAZIJNEN Gen. Cronjéstraat 86 Telef. 14401 Spaarnwouderstraat 4780 - Telef. 21392 Advertentie O Snow suits-Jacks en Regenjasjes in de meest mooie tinten en de fijnste kwaliteit popeline. O Teddy manteltjes - Jasjes - Bolero's in zeer aparte modellen. O Trainingspakken en losse broeken m. en z. Capuchon, o Een keur collectie Houtje Touwtje in de meest moderne kleuren en uitvoering. O Mutsjes, Wantjes, Handschoentjes, Jongenspetten met gevoerde rand en schuifsluiting in een grote verscheidenheid. Kleuter-afdeling Oude Groenmarkt 16-14 Telef. 11266 K2500 Achter de Oude St. Bavo Haarlem Advertentie Exclusieve Sigarenhandel uitsluitend het betere genre. Grote Houtstraat 81 - Haarlem Advertentie Grote Houtstraat 16 Wederom ontvangen Advertentie Haarvilt Borsalino Brummel Battersby BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL 20420 Advertentie Het is heerlijk te luisteren naar een mooie RADIO bij een gezel lige HAARD of KACHEL. Wij hebben ruime keuze. Betaling in overleg. (bij het Soendaplein) Vrijdag 30 October Hoog water: 9.39 u. en 22.15 u. Laag water: 4.55 u. en 17.24 u. Zaterdag 31 October Hoog water: 10.58 u. en 23.36 u. Laag water: 6.13 u. en 18.38 u,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2